Тёмный

Pavel Krtouš - Kvantová mechanika podle Feynmana (MFF PMF 8.11.2018) 

LLionTV
Подписаться 43 тыс.
Просмотров 12 тыс.
50% 1

Záznam třetí přednášky z podzimního cyklu přednášek z moderní fyziky pro středoškoláky, v tomto semestru na téma Fenomén Feynman 1918-1988, která proběhla 8. 11. 2018 pod názvem:
Kvantová mechanika podle Feynmana
V přednášce představíme feynmanovskou formulaci kvantové mechaniky. Namísto složitých vlnových funkcí a operátorů Feynman zformuloval kvantovou mechaniku jako soubor pravidel pro výpočet pravděpodobností výsledků fyzikálních měření. Tato pravidla umožňují získat kvantovou intuici, která se ve formě dráhového integrálu a Feynmanových diagramů stala základem moderní teorie hmoty.
Přednáší:
prof. RNDr. Pavel Krtouš, Ph.D. (Ústav teoretické fyziky MFF UK v Praze)
Tyto přednášky jsou pořádané Ústavem teoretické fyziky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze, na obvyklém místě v budově Matematicko-fyzikální fakulty UK v Troji, V Holešovičkách 2, Praha 8, ve velké posluchárně číslo T2 v přízemí atriového objektu "T", vždy ve čtvrtek od 18:00.
Plán přednášek visí na adrese:
utf.mff.cuni.cz...
(Nové umístění stejného videa - předchozí upload byl smazán - kvůli nějaké chybě na YT šel přehrát jen v omezeném rozlišení 360p)

Опубликовано:

 

22 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 28   
@josefnosek7564
@josefnosek7564 4 года назад
S radostí jsem si poslechl Vaší přednášku, děkuji :). A pro pana Jesina, začal jsem psát argumenty a jednoduchá pozorování proč je vaše teorie nesmyslná, jenže mi došlo že je to asi škoda práce, máte svojí pravdu. Zkuste ještě aplikovat tuto teorii na perpetuum mobile, to by nám všem pomohlo.
@josefkratochvil2957
@josefkratochvil2957 5 лет назад
možná jsem jsem první , nebo jediný , ale : PŘEJI HODNĚ ZDARU p. Prof.
@Nesrr18
@Nesrr18 5 лет назад
Super přednáška, akorát po dvacáté minutě kameraman zaspal 😁😁
@LLionTV
@LLionTV 5 лет назад
To je pravda, moc díky za zpětnou vazbu, dokonce dvakrát, pamatuju si to, bolelo mě za krkem, tak jsem to švenkoval na slepo a koukal přímo na scénu a ne do hledáku, abych si trochu ulevil. A navíc byla chyba, že jsem tam nedal kratší sklo. Moc se dodatečně omlouvám, snad to záznam nepoškodilo příliš.
@pavelkingsmanlord65
@pavelkingsmanlord65 3 года назад
šílené 4-5 projít tě nechám,chaos nemá řád.Red Baron
@bohuslavjesina1733
@bohuslavjesina1733 4 года назад
Pane profesore, v čase 22:58 - 23:05 jste mi krásně vysvětlil, jak vznikla kvantová teorie a kvantové myšlení. Potom jste pokračoval takto: "Přírodě na tom záleží, jestli se na ni díváme, nebo ne. Když se na to díváme, tak jsme tady museli poslat nějaký foton, který do toho strká." - S chutí jsem se tomu zasmál. Tak pane profesore, já tvrdím, že celá kvantová teorie je naprostý nesmysl. Sdělím Vám mé vysvětlení celého problému světla velmi logicky a jednoduše tak, že mu bude rozumět každý kdo dokončil střední školu. 1) Neexistují žádné fotony. Světlem jsou vlny v éteru. Éter je nehmotné pružné médium tvořené nehmotnými elektrony. 2) Elektron je kulička odstředivé plazmy obklopená kuličkou plazmy dostředivé v silové rovnováze, proto jsou plochy plazem v poměru Zlatého řezu. Tyto plazmy nejsou totožné s "vědeckou" plazmou. Obě tyto plazmy tvoří speciální uspořádání rotujících silových bodů setrvačnosti. 3) Síla mezi odstředivou a dostředivou plazmou je silou, jež je podstatou elektrického náboje, proto je elektron dvoupólový a proto má ten Váš spin. Důležitý je ten fakt, že silově jsou plazmy v elektronu v rovnováze, ale ve vnějším působení v elektronu převažuje síla odstředivá, protože má vůči okolí silnější vrstvu. Takže se elektrony v éteru pólově uspořádají jako pružné a přitom soudržné médium. TAKŽE JEŠTĚ JEDNOU. Světlo je VLNA v éteru!
@matopopper3580
@matopopper3580 4 года назад
Predpokladám, že váš počítač na ktorom ste písal tento comment má špeciálny procesor a pri jeho vývoji a výrobe neboli použité ani schrödingerove rovnice ani iný aparát kvantovej mechaniky.
@bohuslavjesina1733
@bohuslavjesina1733 4 года назад
@@matopopper3580 Máte pravdu schrödingerove rovnice ani iný aparát kvantovej mechaniky jsem nestudoval a ani studovat nemíním. Do vnitřostí počítače se nedívám, abych počítač svým vyslaným fotonem svůj nelevný počítač nepokazil! -- Zeptám se já vás. Vysvětlete mě kde se bere v tom vákuu elektrická enrgie?! Co to je permebilita vákua?!
@matopopper3580
@matopopper3580 4 года назад
@@bohuslavjesina1733 No ja hlavne nie som fyzik ale programator. Co bude asi dovod preco teraz nerozumiem Vam. Nie som moc vzdelany. Minimalne otazke kde sa berie vo vakku el. energia moc nerozumiem. Hm ... no výraz el. energia je odvodeny bud to od potencionalnej el energie alebo kinetickej energie. Tak ze asi z toho. Vsak si pozrite Maxvelove rovnice. No a permeabilita vakua? No to je magneticka konstanta. Odvodzuje sa od magnetickeho pola generovaneho eletrickym prudom alebo nejakym nabojom. Ehm .. nemyslel ste nahodou permitivitu vakua? Pomerne dôsledne som ale stratil pointu :)
@bohuslavjesina1733
@bohuslavjesina1733 4 года назад
@@matopopper3580 Máte pravdu. Permeabilita je schopnost udržení magnetického pole v na př. v železe. Co je to to magnetické pole? Správně má být opravdu permitivita vákua. Přesto se nic nemění na mé otázce. Co je elektrická energie a kde se bere v tom vákuu. Ani já nesem žádný vědátor, ale badatel. Vědátoři jsou ti co mají vědecké dogmatické nabiflované "vědomosti", ale sami nic nevymysleli. Energie je pojem, který je jaksi povšechný. Vše o čem ti vědátoři neznají podstatu označí pojmem energie. To je samá energie, samé konstanty, samé rovnice a podstata nikde! Vesmír vznikl z ničeho velkou energií a velkým teplem. To je základ současné vědy? Teplem čeho, když ještě nic nebylo. Energie, taktéž čeho? Co to je energie, co je to teplo? -- Pro dnešek končím !
@matopopper3580
@matopopper3580 4 года назад
@@bohuslavjesina1733 No to máte tak. Ono keď si prečítate populárny článok o Heisenbergovom princípe neurčitosti tak je to síce fajn ale moc Vám to nedá. Ono to začína mať výpovednú hodnotu až pri odvodzovaní. Ale to musí mať človek aspoň nejaký matematický nástroj. Minimálne limitné funkcie, ideálne poznať Fourierove transformácie a vôbec. Ale o to sa starajú múdre hlavy, medzi ktoré sa ja teda nepočítam. Ale zas nemám potrebu tvrdiť že éter bol fajn nápad. A to preto, že neviedol k aplikovanej fyzike, zatiaľ čo kvantová mechanika a teória relativity áno. Tento fakt by mal byť pre nás amatérov smerodajný. Každopádne aj ja ako fyzikálne trdlo môžem byť užitočný. A to tak, že budem ďalšej generácii ukazovať krásu matiky a fyziky potiaľ pokiaľ som schopný. A pestovať úctu a rešpekt k vede. A navyše no a čo, že starý pán Lorentz sa s tým éterom sekol. To neznamená, že bol mamlas. Bol úžasný vedec v klasickej fyzike. A myslím, že by Váš postulát o "bádatelstve a vedátorstve" zrejme označil za trochu nebezpečný.
Далее
HA-HA-HA 👊  #countryball
00:15
Просмотров 2,6 млн
Kodaňská interpretace
58:01
Просмотров 187 тыс.
Jaderná fúze - budoucnost energetiky
49:36
Просмотров 242 тыс.
Malé a velké třesky v CERNu
1:43:21
Просмотров 17 тыс.
Kvantová teorie - Lekce 1.
2:24:15
Просмотров 267 тыс.
HA-HA-HA 👊  #countryball
00:15
Просмотров 2,6 млн