Тёмный

Pavel Krtouš - Náš pokřivený vesmír (dynamika gravitace a setrvačnosti) (MFF FJDP 21.3.2019) 

LLionTV
Подписаться 43 тыс.
Просмотров 19 тыс.
50% 1

V rámci semináře v letním semestru byl zahájen nový běh přednášek z cyklu FYZIKA JAKO DOBRODRUŽSTVÍ POZNÁNÍ a zde je záznam páté z nich, 21. 3. 2019 na téma:
Náš pokřivený vesmír (dynamika gravitace a setrvačnosti)
Přednáší:
prof. RNDr. Pavel Krtouš, Ph.D. (Ústav teoretické fyziky MFF UK v Praze)
Program přednášek:
utf.mff.cuni.cz...

Опубликовано:

 

22 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 21   
@milanb2238
@milanb2238 2 года назад
Veľmi zaujímavá prednáška. Ďakujem!
@marwinp
@marwinp 5 лет назад
Pane profesore vynikající a překvapivě i pro mě laika srozumitelné
@rostislavtobolka9529
@rostislavtobolka9529 5 лет назад
pane profesore, tato vaše serie přednášek je pro mě, laika, jako déšť na vyprahlou půdu, srdečně děkuji.
@romanpropper129
@romanpropper129 5 лет назад
Úžasná prednaska
@vladimirkusyn7219
@vladimirkusyn7219 4 года назад
Prostor a čas je ve vesmíru pokřivený a to je třeba lidem laicky vysvětlit! Mám nový mobil Lenovo a tak giganticky stahují software do Androidu!!! To. mně baví! vkusyn@centrum.cz
@gastarbajtrb.400
@gastarbajtrb.400 3 года назад
Ještě být chytřejší - nejsem.
@anetattt5337
@anetattt5337 5 лет назад
👌👌👌👌👌
@hmmh-qq
@hmmh-qq 5 лет назад
Ak máme dve vzťažné sústavy a jedná z nich je neinerciálna, tak neexistuje spôsob, ako zistiť, že ktorá to je, obe sústavy sú si navzájom rovnocenné. Ako vieme, tak zotrvačná sila v sústave vzniká len pri interakcii s inou vzťažnou sústavou, preto sa považuje za zdanlivú silu. Pritom stačí, ak len jedna zo sústav je neinerciálna a nezáleží na tom, ktorá to je, pretože zotrvačné sily vznikajú navzájom opačne orientované v oboch sústavách súčasne ako akcia a reakcia. Či je alebo nie je nejaká sústava neinerciálna, sa zistí jedine pozorovaním alebo testovaním pomocou inej vzťažnej sústavy. Samotná sústava nemá šancu to sama o sebe zistiť. Zreteľným príkladom toho je voľný pád v gravitačnom poli Zeme. Všetky voľné padajúce telesá v rovnakom smere sú spojené s jednou vzťažnou sústavou, preto medzi nimi nevznikajú zotrvačné sily. Voľné padajúce teleso svoj neinerciálny pohyb nedokáže sama zistiť, ak neexistuje iná vzťažná sústava, ktorá to pomáha rozlíšiť. Tou inou sústavou je napríklad Zem. Pri pozorovaní zo Zeme sa neinerciálnou sústavou stáva padajúce teleso. A naopak, pri pozorovaní z telesa sa neinerciálnou sústavou stáva Zem, ktorá sa rovnako ukazuje ako padajúce teleso. Ak teleso a Zem na seba narazia, tak vtedy sa zotrvačná sila prejaví fyzicky ako gravitačná sila. Lenže presne rovnakou silou pôsobí i Zem na teleso, sily sa takto navzájom vyrušia a pohyb sa zastaví. Existuje domnienka, že neinerciálny pohyb sa dá zistiť pomocou akcelerometra napríklad v rakete. Lenže tento prístroj musí byť spojený s inou vzťažnou sústavou, aby vykazoval odlišný pohybový stav napríklad zrýchlenie. Tá iná sústava môže byť Zem. A naopak, ak prenesieme na Zem prístroj, ktorý je spojený so sústavou rakety, tak pohyb bude zaznamenávať na Zemi, akoby samotná Zem sa zrýchlene pohybovala. Zase sú si obe sústavy raketa a Zem navzájom rovnocenné. Rovnocennosť vzťažných sústav platí i pre rotujúce sústavy. Ak máme dve sústavy a jedna z nich rotuje, tak sa nedá zistiť, ktorá to je. Každej sústave z nich sa zdá, že to je tá druhá. A preto i opačne orientované odstredivé sily vznikajú súčasne v oboch sústavách. Typickým príkladom je družica na obežnej dráhe okolo Zeme. Z pohľadu Zeme to je družica, ktorá rotuje a z pohľadu družice to je zase Zem, ktorá rotuje. Preto i gravitačné potenciály sú v oboch týchto sústavách totožné. Ak sú si vzťažné sústavy navzájom vždy rovnocenné, tak i relativistické transformácie vznikajú v oboch sústavách vždy rovnaké a vôbec nezáleží na tom, či je alebo nie je sústava neinerciálna. A ak vznikajú medzi dvoma sústavami interakcie, tak transformácie treba počítať pre obe sústavy a dostaneme vždy rovnaké výsledky, nevznikne vo výsledku navzájom žiadny rozdiel. Z uvedeného vyplýva, že takzvaný "paradox dvojčat" nenastane, pretože čas v rakete a na Zemi bude vždy rovnaký. A to platí i pre všetky ostatné fyzikálne deje, ktoré majú dokazovať po transformáciách relativistické zmeny, čiže žiadne zmeny nevznikajú.
@rostislavtobolka9529
@rostislavtobolka9529 4 года назад
+hmhm: ..."čiže žiadne zmeny nevznikajú."... takle to dopadne, když prostýmu kovorolníku unikají souvislosti.... hodně ti pomůže novější přednáška prof. Krtouše Jazyk fundamentálních teorií: akce a geometrizace (MFF-FPF 31.10.2019) neplatnost tvrzení ..."Voľné padajúce teleso svoj neinerciálny pohyb nedokáže sama zistiť..." zjistila kometa Shoemaker-Levy 9 padající památného roku 1994 na Jupiter prostě tím, že byla dávno před dopadem slapovými silami rozervána na kusy
@borisnavratil
@borisnavratil 2 года назад
HmmH QQ Nevniká do tebe nějaká entita🤔 Kouká na tebe kočka😂
@VladoGonda
@VladoGonda 5 лет назад
Keďže vonkajší pozorovateľ nikdy nemôže uvidieť, že niečo padlo do čiernej diery, môže uvidieť maximálne, že to niečo sa dotýka horizontu udalostí, tak treba vypísať témy na diplomové a iné vedecké práce, že kto tú fíhaudalosť spozoruje, bude mať na svedomí ďalšiu úpravu teórie, aby súhlasila s pozorovaním. Ďalšie predmety by mohli byť v pozorovaní pohybov temnej hmoty, ak by sa presunula z miesta nejakej ľahšej čiernej diery niekam inam - napr. k ťažšej čiernej diere, či sa náhodou nezmenší aj ten jej Schwarzschildov polomer. A aké efekty by to mohlo priniesť ? Možno by mohla bliknúť... Teda najskôr treba zistiť, či tam vôbec je. Tá temná hmota vo vnútri čiernej diery. A či má tie isté limity ako baryónová hmota, že sa z nej nedostane...ach tá fantázia Ale nie, naozaj najskôr treba nájsť príčinu nestability vákua a Casimirovej sily, potom palivo inflácie, potom palivo zrýchleného rozpínania a miesto vyparovania čiernych dier, potom prúdenie priestoru a jeho rýchlosť a ako bonus časovú a priestorovú invariantnosť interakcií, potom temné veci, potom kvantovú príčinu zakrivenia časopriestoru, potom zrušiť hľadanie teórie všetkého a potom sa ukáže ešte jedna krásna možnosť vývoja konca vesmíru. Lebo tá skutočná pravda je kde ? V Slove, čo ostane aj keď nebo a zem pominú. Ak sa pýtate v čom ??? tak to je zle.
@jirioto6089
@jirioto6089 3 года назад
Takže hmota padající do ČD nikdy horizont netrefí, i když při pohledu zvenčí to tak bude vypadat.
@martinzika7370
@martinzika7370 2 года назад
presne naopak
@michalg6479
@michalg6479 2 года назад
Sesesz
@jirikondr793
@jirikondr793 5 лет назад
Prostor ani čas nemají tvar.Pouze hmotné těleso má definovatelný tvar.Není možné zakřivovat něco co nemá tvar.Před Einsteinem definoval relativistické zákonitosti holandský fyzik Hendrik Anton Lorentz,jako transformaci hmotnost,dilataci času a kontrakci délek/hmotných těles/.Základem těchto transformací je poměr V na druhou ku C na druhou.Einstein použil tento člen k výpočtu zakřivení paprsku hvězdy pří slunečním zatmění.Z V dosadil únikovou rychlost na povrchu Slunce.Druhou mocninu V podělil druhou mocninou C a dostal sinus polovičního úhlu o který se ohýbá paprsek hvězdy při slunečním zatmění.Není zakřiven prostor,ale foton se v gravitačním poli pohybuje jako hmotná částice.Stejně se foton pohybuje v gravitačním poli kvasaru a ztrácí část energie.Ztráta energie fotonu se podle planckova zákonu projevuje snížením frekvence mylně vykládaným na dopplerovském principu jako rychlost vzdalování.Vesmír se nerozpíná,Vesmír rotuje proto,že ve Vesmíru rotují všechna tělesa od nejmenších asteroidů po největší galaxie.Na základě zákonu o zachování momentu hybnosti rotuje celý Vesmír.Galaxie se pohybují Vesmírem stejně jako hvězdy v hvězdokupách.Vesmír se nerozpíná ani nesmrštuje!Ing Kondr.
@jindrich2485
@jindrich2485 5 лет назад
Libi se mi vas originalni nazor. Říkáte vy a sveho casu Einstein :-)
@MrBitterman75
@MrBitterman75 5 лет назад
Už se na to vyprdni inžo, tebe je na youtube škoda. Chci datum přednášky a jsem strašně zvědav, jinak je to bohužel jen takové falešné a prázdné plácání:-). Neboj, neupálíme tě. Ale votapetoval jsi to tady pod všemi přednáškami solidně, to zase všechna čest.
@rostislavtobolka9529
@rostislavtobolka9529 4 года назад
hmhm tak to vypadá, když prostý kovorolník implikuje intuitivní přístup někam mimo svět Newton-Keplerovské atd klasické mechaniky. Ale je to dobrý podnět, zkusit zkoumat, kde inža zarputile dělá chyby
@jirialiak1994
@jirialiak1994 3 года назад
Nějaký inža, který v životě neměl přednášku ani žádný článek tu snad chce poučovat pana profesora. Ubohost...
Далее
Wait for winner 🏆 😂 #shorts
00:42
Просмотров 3,9 млн
Pavel Cejnar - Kvantový svět (MFF FJDP 12.4.2018)
1:35:23
Kodaňská interpretace
58:01
Просмотров 186 тыс.
Kvantové jevy ve vesmíru
1:48:04
Просмотров 145 тыс.