Тёмный

Po kolei z Kuleckim - Odcinek 114 - Ułan na rowerze (opowieść dźwiękowa) 

On track with Kulecki
Подписаться 22 тыс.
Просмотров 34 тыс.
50% 1

Mnemotechniczny trik ułatwiający zapamiętanie prawa Ohma otwiera opowieść o trakcji elektrycznej - jej rozwoju, wadach, zaletach, perspektywach.
Gościem programu jest Jacek Fink-Finowicki, inżynier transportu kolejowego.
.
Odcinek zawiera elementy audiodeskrypcji.
.
Sklepik Po Kolei z Kuleckim: pkzk.cupsell.pl/
Facebook: / pokoleizkuleckim
Instagram: / jakubkulecki
Muzyka: morningwoodbluesband.bandcamp...
.
#pkzk #pokoleizkuleckim #kolej #lokomotywa #elektrycznosc #ohm #siemens #ulannarowerze #przewodnosc #konduktancja #wittfeld #historia #napiecie #natezenie #moc #praca #opor #sprawnosc #strefauproszczonejfizyki

Опубликовано:

 

7 мар 2021

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 164   
@marcinm9527
Napięcie jest tak źle tłumaczone w szkołach, że jak powiesz komuś żeby podłączył cokolwiek do dwóch "plusów" ale o innym napięciu to on stwierdzi, że to "wybuchnie" i nie ma prawa działać.
@grzegorzszponder2883
Tych dwóch Panów mogę słuchachać godzinami. Światny wykład i wspaniała prezentacja.
@robertorze5003
@robertorze5003 Год назад
Trochę za głośna muzyka przeszkadza w odsłuchu
@orzech20406
@orzech20406 Год назад
Kulecki chodził do elektryczniaka? Jeśli tak, to łączę się w bólu :P
@orzech20406
@orzech20406 Год назад
Prądu bać się nie należy, ale trzeba czuć do niego respekt... Tak Jestem informatykiem, ale skończone technikum elektryczne nie da się wymazać. A grzebanie przy instalacji pod napięciem zabezpieczonej różnicówką pozwala dowiedzieć się, że 100ms to cholernie długo...
@Mit_Ari
@Mit_Ari Год назад
Świetny odcinek. Jak zwykle. Dzięki
@parvuselephantus
@parvuselephantus Год назад
1:35:00
@marcinbrzezinski2901
@marcinbrzezinski2901 2 года назад
Drogi Panie Profesorze, cudowby, jak zwykle odcinek, dzisiaj z kolega, pozdrawiam. Pamietam, gdy pierwszy raz jechalem z W-wy do Frankfurtu, bylem zafascynowany predkoscia, na elektrowozie byl napis Klaus, Maffei, Siemens.
@rysiekwisniewski2550
@rysiekwisniewski2550 2 года назад
W moim terenie w zimie na odcinku Świebodzice Wałbrzych Szczawienko, problemu z oblodzeniem przewodu trakcyjnego nie ma. Jest tak bardzo pod górę, że z pociągiem 2000 ton na jamnika i byka na popychu idzie taki prąd że lód z sieci trakcyjnej momentalnie odpada. Najciekawszy widok jest w lecie z rana, kiedy jest rosa. Wtedy sieć trakcyjna ,,dymi się" przed lokomotywa.
@rysiekwisniewski2550
@rysiekwisniewski2550 2 года назад
Przyjmuje się że lokomotywa elektryczna ma 20% sprawności. Z tym że nie mówi się o sprawności elektrowni w której trzeba palić węglem pod kotłem aby wytworzyć parę do turbiny parowej, która także jest swego rodzaju maszyna parowa, a która porusza prądnicą do wytwarzania prądu elektrycznego do lokomotywy. No i jeszcze jedna sprawa, kiedy ta kolej elektryczna się opłaca? Ano wtedy kiedy wszystkie lokomotywy jeżdżą i wożą ! A co się będzie dziać jeśli lokomotywy stoją pod semaforem ? Elektrownia cały czas wytwarza prąd elektryczny, cały czas pali się węgiel pod kotłami w elektrowni. Czy trakcja elektryczna jest opłacalna ?
@rysiekwisniewski2550
@rysiekwisniewski2550 2 года назад
Wg przepisów kolejowych najkrótszy czas rozpalania parowozu wynosi 4 godziny. Ja potrafiłem Ty2 rozpalić w ciągu 2 godzin bez stosowania przyrządów pomocniczych do wytworzenia cugu w parowozie.
@rysiekwisniewski2550
@rysiekwisniewski2550 2 года назад
Takie lokomotywy z jednym dużym silnikiem wolnoobrotowym o napięciu 15KV budowano do czasu skonstruowania silnika o mniejszych wymiarach, a właściwie zespołu dwóch mniejszych silników o niższym napięciu połączonych w szereg. Wtedy zaczęto budować lokomotywy na wózkach, jeszcze na wiązary, potem już z indywidualnym napędem osi.
@rysiekwisniewski2550
@rysiekwisniewski2550 2 года назад
W 1901 roku na tych wagonach elektrycznych testowano parametry prądu do zasilania kolei elektrycznej, gdzie ustalono że trakcja elektryczna na kolei ma być zasilana prądem zmiennym jednofazowym o napięciu 15KV i częstotliwości 16⅔HZ
@rysiekwisniewski2550
@rysiekwisniewski2550 2 года назад
E. v. Siemens także wynalazł sieć trakcyjną dla pojazdów szynowych.
@tomtomski4454
@tomtomski4454 2 года назад
Z tym rozmiarem silnika to za Chiny mi nie pasuje. Idąc torem rozumowania opowieści należy ruszać z wysokiego biegu. Tu raczej chodzi o brak skrzyni biegów i dopasowanie prędkości obrotowych.
@heliodorbard
@heliodorbard 3 года назад
Panie Jakubie, Panie Jacku,
@bellatrixx93
@bellatrixx93 3 года назад
bardzo dobry i interesujący odcinek!
@Cziro_
@Cziro_ 3 года назад
Skoro przy elektrycznej liczycie kopalnia-> elektrowani itp, to przy spalinowej trzeba by wziąść pod uwage platforma->rafineria->zbiornik. Do tego elektryczna ma w przewadze zasięg ( teoretycznie nieskończony) a spalinówkę ogranicza zapas w zbiorniku. Ale materiał zrobiony świetnie! Doskonale wytłumaczone! Dobra robota!
@Radoskor01
@Radoskor01 3 года назад
Mi się tło muzyczne bardzo podoba i jest charakterystyczne dla tego programu (fajna gitarka, charakterystyczny bas) ale jeśli komuś słoń na ucho nadepnął to się nic na to nie poradzi.
@maciejwielgosz1837
@maciejwielgosz1837 3 года назад
Mi się podoba taka luźna forma dyskusji o fizyce.
Далее
Старый Дим Димыч вернулся😱
00:16
Po kolei z Kuleckim - Odcinek 57 - Okrągła rocznica
41:20