Тёмный

Projektor Ruś, czyli kino nie tylko domowe [TOWARY MODNE 39] 

Adam Śmiałek
Подписаться 79 тыс.
Просмотров 53 тыс.
50% 1

Historia formatów filmowych. Projektor filmów 8 milimetrów "Ruś". Jak sprawić, by szereg zdjęć stał się ruchomym obrazem? Jak wyglądało amatorskie filmowanie w XX wieku?
Zapraszam do wsparcia mojego kanału: patronite.pl/smialekadam
oraz do subskrybowania: ru-vid.com?...
Napisy: Anna Śmiałek

Опубликовано:

 

4 дек 2020

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 361   
@martinidarco8441
@martinidarco8441 3 года назад
Mam radziecką kamerę 8 mm, oraz opisywany projektor. Do tego zakupiłem tam nawet stosowną lampę. Oprócz światła do filmowania - zapewniała solidne ogrzewanie pomieszczenia, a z żarówką trzeba było się obchodzić jak z ładunkiem wybuchowym. Wszystkie urządzenia sprawne do dzisiaj i mam sporą ilość takich amatorskich filmów. Zza wschodniej granicy przywoziłem nawet gotowe filmy do oglądania. Głównie Wilk i Zając, ale co tam :) Największą frajdę sprawiała zabawa w stare kino w domu. Od początku, gdy przywiozłem ten sprzęt - miałem świadomość, że technologicznie, to jest zad...pie, ale była i tak radość z filmowania, a te mankamenty, w postaci terkotania, czy obrazu niezbyt fajnej jakości - nazywałem, że to elementy "niszowe". Ponieważ jestem muzykiem - często pełniłem rolę tapera :) Dziś nieco rzadziej to uruchamiam, ale idą święta - zamiast Kevina - chyba przypomnę sobie dawne czasy :) super materiał:)
@Herlrzax
@Herlrzax 3 года назад
Lepiej z panem Adamem nie zadzierać. Osobiście nie chciałbym skończyć w bagażniku ;)
@dinocool6067
@dinocool6067 3 года назад
Głupoty na RU-vid mają po kilkaset tyś wyświetleń, a tutaj jak zwykle, bardzo wysoki poziom meteorytyki i bardo wysoka jakość materiałów I jest zainteresowanie niszowe, co mnie smuci. Nawet w tv takiej jakości już nie uświadczymy. Tam jest obecnie popyt na odmózgacze. Życzę zdrówka Adamie.
@rozwor5792
@rozwor5792 3 года назад
niestety to temat niszowy ale robimy wszystko zeby to sie zmienilo,pozdrawiam ru-vid.com/show-UC2THrXNxPh2BKMkYGuCjTeA,facebook.com/groups/1703674089898601
@gumatrabi
@gumatrabi 3 года назад
Ale za to jak elitarnie ;)
@TheChwytak
@TheChwytak 3 года назад
Tak, mam ten projektor i kilka innych 8mm i super 8mm z dźwiękiem. Mega frajda jest z takich projekcji.
@deltaZabrze
@deltaZabrze 2 года назад
świat jest mały :D
@andrzejblach2682
@andrzejblach2682 3 года назад
Kilka miesięcy temu uruchamiałem takie cudo. Moi rodzice kupili to w latach 80. Niestety problem był z dostępnością taśm filmowych i dla tego mam tylko 2 filmy... Ale mogę popatrzeć na chodzącą moją babcie, która nie żyje już od 30 lat...
@jacekbukaczewski
@jacekbukaczewski 3 года назад
dla tak cennych wspomnien warto zachowac sprzet.gratuluje.
@zygazygape1958
@zygazygape1958 3 года назад
Dobrze by było przekopiować ten rodzinny materiał na jakiś nośnik cyfrowy zanim "zręb czasu go zje"...
@piotrdmochowski8120
@piotrdmochowski8120 3 года назад
Byłem kinooperatorem podczas służby wojskowej(koniec lat 80-tych),po konkretnym pszeszkoleniu.Były tam dwa profesionalne aparaty.Prosta sprawa i fajna zabawa była podczas obsługi tych urządzeń.
@Gelek
@Gelek 3 года назад
Piękne czasy. Pamiętam jak jako dzieciak godzinami przesiadywałem w sklepie z zegarkami gdzie sprzedawano również aparaty fotograficzne i inne sprzęty z nadzieją, że ktoś będzie chciał kupić ten projektor Ruś i sprzedawczyni włączy go aby sprawdzić czy działa. Niestety, nie doczekałem się tej chwili. W sumie było kilka rzeczy które kupiłem w tym sklepie. Zegarek na rękę Poljot 23E, srebrny łańcuszek jak szedłem do komunii, aparat fotograficzny Smiena 8M i lampę błyskową na jednorazowe żarówki. Ale to były czasy... ☺
@Radek.68
@Radek.68 3 года назад
Lampa na jednorazowe "żarówki", czyli bańki ze szkła i przezroczystego tworzywa na zewnątrz zabezpieczającego bańkę przed rozpryskiem szkła po wypaleniu magnezowego drucika w środku. Oczywiście używałem i działało. Ja miałem lampę Amilux. Zresztą mam ją do dziś, mam nawet kilka opakowań niezużytych żarówek. :)
@Gelek
@Gelek 3 года назад
@@Radek.68 Zgadza się, ta lampa nazywała się Amilux. Zasilana była jedną bateryjką chyba 22V czy jakoś tak, a wielkością przypominała dzisiejszą bateryjkę 9V. A żeby wyjąć zużytą żarówkę trzeba było przesunąć taki czerwony suwak znajdujący się tuż pod nią. Trzeba było tylko chwilę odczekać po zrobieniu zdjęcia, bo potrafiło poparzyć jak gdzieś się przypadkowo tą żarówką dotknęło.
@Radek.68
@Radek.68 3 года назад
@@Gelek Tak dokładnie było. :) Bateryjka miała 22,5 V, a nazywała się 15F20, co oznaczało, że miała 15 ogniw F20 połączonych szeregowo (15 x 1,5 V = 22,5 V). A lampami spaleniowymi były LB-2. Wielu aparatach było specjalne ustawienie synchronizacji do tych lamp, z większym wyprzedzeniem, bo jednak zapłon był trochę dłuższy, niż wyładowanie w lampie wyładowczej. :)
@Gelek
@Gelek 3 года назад
@@Radek.68 Dokładnie, masz rację! :-)
@zibi457
@zibi457 5 месяцев назад
Dzięki tym taśmą miałem możliwość zobaczyć moich dziadków za młodu kiedy przechadzają się na początku lat 60-tych po parku ze swoimi małymi dziećmi, a moją mamą i wujami. Fajnie się ogląda takie pamiątki. :)
@kristoferzamojski7140
@kristoferzamojski7140 6 месяцев назад
W latach sześćdziesiątych miałem polski projektor Amator na 8 milimetrowe filmy Normal 8. Miałem gotowe filmy rysunkowe , jak i z ludźmy, np. film Przygody barona Münhausena. W 1981 kupiłem taki komplet jak na filmie, czyli kamerę Kwarc S8 i projektor Ruś - nie byłem zadowolony z jego działania. Dopiero w połowie l.80 kupiłem kamerę Canon 518 i projektor Revue lux sound 35.😂 Wszystko działało perfekcyjnie. Projektor mam do chwili obecnej i jest w doskonałym stanie. W sumie w początkach l.80-tych nagrałem łącznie godzinę filmu S8. Kupowałem kasetki z filmami cz.b. i kolor. W kasetce typu Kodak było zaledwie 15m taśmy, co przy filmowaniu z prędkością 18kl/s pozwoliło nagrać 3min. i 20sek. Obecnie wszystko przegrałem na nośnik cyfrowe i filmy są w dokumentacji cyfrowej na osobnym dysku twardym. To była kiedyś frajda. Wideo było tylko na filmach amerykańskich i u nielicznych wówczas filmowców ślubnych na VHS - wtedy jeszcze b.słabej jakości. Pamiętamy te duże kamery na ramieniu filmowca.
@mieczysawbaszczynski7242
@mieczysawbaszczynski7242 3 года назад
Och, wspomnienia, wspomnienia. Miałem taki projektor (kupiony w 1978 roku) i byłem bardzo dumny ze swoich filmów (8 mm). Tylko niektóre z nich udało się przetworzyć na zapis cyfrowy. Bardzo ładnie zrobiony materiał. Podziwiam i pozdrawiam autora. Dziękuję za wzruszające wspomnienie. 😊
@qba6663
@qba6663 3 года назад
Magia kliszy przebija dzisiejsze cyfrowe produkcje. To tak jak słuchanie muzyki na wzmacniaczu lampowym, niby stare ale za to z duszą i ma to "coś". Ten film przypomniał mi dawnego kolegę z klasy podstawowej, który posiadał ręczny rejestrator filmowy, bodajże na klisze 8mm, dla nas było to cudo nie z tej ziemi 😁 Jak zwykle Panie Adamie wspaniały odcinek, poraz kolejny poruszył Pan dawne wspomnienia zagrzebane gdzieś głęboko w głowie 😁 Do tego ta muzyka stworzona przez Pana, fajnie byłoby móc sobie ją ściągnąć i zrobić swoisty pokaz slajdów z wakacji w nią w tle 😉👍 Pozdrawiam i czekam na kolejną " podróż w przeszłość w poszukiwaniu zapomnianych wspomnień 😊
@Yacekwaw
@Yacekwaw 2 года назад
Mam taki projektor i kamerę. Kwarc 8. Do kompletu stolik montażowy do przycinania i klejenia odcinków taśmy. W cenę filmu Fotonu było wliczone jego wywołanie więc sam już tego robić nie musiałem, tylko czekało się miesiąc na odbiór. I to był największy problem. :D
@TheRaF02
@TheRaF02 3 года назад
Mam właśnie taki projektor po dziadkach, z jedną taśmą na której zostały nagrane urywki z dnia w latach 80 ;) Młody ojciec i jego rodzinka.
@wooowoo6291
@wooowoo6291 3 года назад
Przyznam, że tak prosta i jednocześnie przemyślana technika budzi moją tęsknotę. Niby mam dobre kino domowe z niezłym projektorem ale czuję rozrzewnienie na myśl o przewlekaniu, przełączaniu i przykręcaniu :) Coś w tym jest.
@andrzejwisniewski7358
@andrzejwisniewski7358 3 года назад
Oj, bardzo fajny odcinek. O ile w temacie audio słyszę od Ciebie rzeczy które zazwyczaj już wiem to i tak Twój ciepły i pełen kultury głos sprawia że słucham z przyjemnością tak teraz doszedł element mniej mi znany szczególnie o tych wczesnych formatach obrazu. Pozdrawiam serdecznie.
@l.d.9994
@l.d.9994 5 месяцев назад
Jest jeszcze jedna ciekawa funkcja, a chodzi o pokrętło do próbnego przesuwania taśmy, umieszczonego na przedniej ściance. Jest na nim taki sześcioramienny znaczek, nazywany "tarczą stroboskopową", który wykorzystując częstotliwość "migotania" zwykłej żarówki (50Hz) ułatwiał ustalenie odpowiedniej prędkości wyświetlania (ilości klatek na sekundę). Jest to opisane w instrukcji.
@margines711
@margines711 3 года назад
Mam taki projektor. Wciąż jest sprawny. Kupiłem go gdy miałem kilkanaście lat, gdy zafascynowałem się filmem amatorskim. Projektor idiotoodporny. Prosty w konstrukcji lecz solidnie wykonany. Jakość wykonania typowo rosyjska. Czyli bez finezji, trochę po siekierze. Ale ten akurat projektor cieszył swoim wnętrzem oko w przeciwieństwie do obudowy. Dwie pięty achillesowe projektora - żarówka halogenowa, która przepalała się dosyć szybko oraz pasek gumowy przenoszący napęd z silnika. Urwał się. Oryginał może do zdobycia, ale trudny do znalezienia. Zastąpiłem go sprężynowym ringiem ściągniętym z jakiegoś większego oringa do jakiegoś samochodu. Ciekawostką było to, że aby założyć zamiennik trzeba było rozpiąć łańcuch napędzający zębatki (widać go na 14:27), po czym go spiąć w całość. Lubiłem w tym projektorze patrzeć jak pracują w nim te wszystkie mechanizmy. Fikuśnie się to wszystko poruszało. A klimatu oglądania rodzinnych filmów na ścianie przy terkocie projektora nie jest w stanie otworzyć żaden współczesny rzutnik. Taśma filmowa jednak coś w sobie takiego miała, czego nie ma cyfrowy zapis. Ogólnie to nie tęsknię za tą technologią mając w kieszeni smartfona, którego jakość rejestracji video w 4k kładzie na łopatki filmy Super8. Jednak cieszę się, że dane mi było zetknąć się na żywo z tą technologią, choć w momencie jej schyłku. Filmy, które wtedy nagrałem i zmontowałem ciągle dają frajdę podczas oglądania.
3 года назад
Dodam jeszcze, że wnętrze pięknie pachnie :)
@margines711
@margines711 3 года назад
@ Tak, ten specyficzny, dla wyrobionego nosa aromatyczny zapach smaru :-) Wtedy niedostrzegana zwyczajność. Teraz swojego rodzaju walor tamtych konstrukcji. Ciekawostki, które niepotrzebnie przypominają upływ czasu. Gdy pomyślę, że teraz pilotuję drona, który sam koryguje dryfowanie boczne spowodowane podmuchami wiatru i wisi w powietrzu jakby był przywiązany oraz rejestruje filmy w 4k ze stabilizacją godną statywu. Ruś i taki dron - coś niesamowitego, co się porobiło w postępie.
@margines711
@margines711 3 года назад
@、ヅ Mam :-) Zenit Quarz 1x8s-2. Lecz nigdy nie zdecydowałem się ją rozkręcić.
3 года назад
Kamerę otrzymałem od miłego ofiarodawcy na potrzeby filmy właśnie i z pewnością wkrótce wystąpi :) A co do filmu, da się, ale ceny są nieziemskie.
3 года назад
Szkoda czasu. I niestety konsekwencje tego są spore, tylko najbardziej świadomi będą potrafili "myśleć taśmą", czyli myśleć w ogóle, a nie "łapać chwile", jak to się dziś mówi. Przygotować scenopis, opracować kadry, oświetlić - to wszystko wcześniej, bazując na wyobraźni, a nie tego co wyjdzie przypadkiem. Mnóstwo dobrych niby filmów ma spapraną operatorkę czy scenografię właśnie taką improwizacją. Rzadko dziś się widuje filmy, które nie trącają technicznym amatorstwem. Pewno dlatego siedzę głównie w kinie lat 60-70 i trochę młodszym. Chlubnym wyjątkiem jest np. Gambit królowej, robiony naprawdę zgodnie ze sztuką, ale pewno ze względu na duży nacisk na oddanie epoki, także w estetyce samej operatorki i montażu. Życzyłbym sobie więcej takich produkcji.
@zbydeczekbodek209
@zbydeczekbodek209 3 года назад
Dzięki takiemu ustrojstwu mam ruchome wspomnienia z dzieciństwa a nie tylko fotografie.Jest w tych starych filmach jakaś magia i miło się to ogląda po latach .Nawet terkotanie nie przeszkadza wtedy. pozdrawiam
@maciekgd
@maciekgd 3 года назад
8:50 W projektorach 35 i 16mm używano migawki dwuskrzydłowej, w krajowej serii projektorów Prexer AP migawka miała skrzydło robocze i skrzydło rozpraszające, które było o kilka milimetrów węższe od roboczego. Tym samym częstotliwość oscylacji obrazu wynosiła 48Hz przy 24fps. Tak samo było w Ernemanach, na których AP były wzorowane, tak samo w projektorach CInemeccannica i Kinoton. 48Hz wystarczało w zupełności do uzyskania złudzenia płynnego ruchu. Piszę to jako zawodowy kinooperator który remontował i przebudowywał dziesiątki projektów 35mm.
3 года назад
To prawda, tutaj są trzy przesłony na klatkę, ale wynika to z faktu, iż projektor pracuje z klatkażem zmiennym, sięgającym kilka fps-ów. Już nie chciałem tego rozwijać w filmie, żeby nie komplikować dodatkowo. O ile wiem, standardowo w kamerach jest wypełnienie 50/50, stąd filmy robione migawką 1/50 wyglądają najlepiej (najbardziej filmowo). Wiedza ta jest zupełnie ignorowana, co widać w postaci efektów stroboskopowych w filmach. W materiałach kręconych zgodnie ze sztuką migawka jest stała, a światło reguluje się przysłoną i filtrami szarymi. Inną ciekawostką, już używaną w kinie zawodowym kręconym cyfrą, jest zejście do migawki stuprocentowej. Daje to 1 EV światła i wiele współczesnych filmów przy scenach nocnych skokiem zmienia dynamikę scen właśnie z tego powodu: operator zdecydował zmienić plastykę filmu, ograniczając szumy (i budżet na oświetlenie, bo dawniej po prostu więcej się świeciło, gdy było zbyt ciemno). Tak przy okazji, fotografowie biorący w ręce blackmagicka np. mają zagwodkę, bo zamiast czasów są kąty, a zamiast iso - decybele :)
@leszektczew
@leszektczew 3 года назад
Do tej pory myślałem że cyfrowe kino (nie to w domu, tylko w multipleksie) nie odpowiada mi ze względu na zbyt małą szczegółowość (w końcu ten format cyfrowego kina 2k to de facto odpowiednik Full HD, ale teraz zastanawiam się czy różnicy nie robi właśnie ten brak migotania z częstotliwością 48/72Hz ? Chociaż z tego co słyszałem to ostrość w multipleksach też bywa kiepsko ustawiona więc nie wiem czy to jednak nie pierwsza przyczyna, a może wszystkiego po trochę.
3 года назад
Ten stroboskopowy charakter obrazu musi być zachowany, jeśli chcemy mieć wrażenie filmu typowego dla kina, więc - tego nie wiem na pewno - ale wydaje mi się, że owo mruganie wprowadza się w sposób sztuczny. Dlatego też film oglądany w warunkach domowych nigdy nie będzie mieć takiego charakteru. Najbardziej zbliżony będzie, gdy nakręcimy go z migawką 1/50 przy 25 fps.
@maricomovies
@maricomovies 3 года назад
A ja swojego Rusia przerobiłem na telecine: Canon eos bez obiektywu patrzący prosto w zmodyfikowany obiektyw Rusia, żarówka wymieniona na LED 10W z przesłoną mleczną, procesing klatek odszumianie, korekta barwna automatycznie w ImageMagic. Sterowanie projektorem przez gphoto2. Silnik wolno obrotowy przekładnią zamiast oryginalnego silnika (do pracy poklatkowej). Próbka uzyskanego efektu vimeo.com/19106844
@supermolibden5037
@supermolibden5037 3 года назад
Rewelacja , czuję niedosyt , odcinek powinien trwać 60minut. No ale łatwo się mówi , jak się ogląda ..Mam projektory 16mm , w tym polski Elew z 1968 roku ,lampowy , sprawny , z żarówką 0,5 kW na 220V . Chodzi jak sieczkarnia , bo tam gratów wewnątrz i na zewnątrz jest 20 razy tyle co w tym 8mm . Tylko nie mam co oglądać , bo ceny filmów 16mm są zaporowe.Moim marzeniem jest Polska Kronika Filmowa ,gdzieś tak z 85 roku....No ale pomarzyć to sobie można. Adaś , super odcinek , jak zwykle dopadnie mnie "smutek i nostalgia"
@gorgar6059
@gorgar6059 3 года назад
Kroniki filmowe robione były na 16-tce?
3 года назад
Tak i dość długo czarno-białej, ze względu na trwałość. Generalnie cały reportaż i materiał telewizyjny był robiony na szesnastce.
@wooowoo6291
@wooowoo6291 3 года назад
Kolejny odcinek o tym, co niby wiem (oczywiście, tylko na tematy podstawowe :) ). Jednak jakoś układa we łbie. O Rusi nie miałem zielonego pojęcia. Dziękuję, jest Pan świetnym pedagogiem. Już się cieszę na odcinek o kamerach.
@boskaczastka
@boskaczastka 2 года назад
Szacun za treści na tym kanale. Prezentacja na światowym poziomie, oglądam milion zagranicznych kanałów i bardzo bardzo rzadko zdarzają się tak dobrze podane treści. Ciekawie, precyzyjnie i z jajem! A wytłumaczenie działania taśmy filmowej krok po kroku to majstersztyk!
@niemam5825
@niemam5825 3 года назад
Raz ojciec wynalazł projektor Wołna 3. Miałem okazję przekonać się na żywo jak wyglądają te charakterystyczne, białe plamy w czasie przypalania filmu. Jedno zacięcie raz na 5-10 minut pracy. W czasie oglądania łapa trzymana cały czas na wyłączniku by za Chiny Ludowe go nie zerwało. Szał był jak znaleźliśmy ręcznie wywoływane, kolorowe filmy z początku lat 90-tych. Pozdrawiam! :)
@kamilwabik692
@kamilwabik692 3 года назад
Okejka za interesujący materiał i użycie fragmentu z Bękartów Wojny 😊
@_nikt_inny
@_nikt_inny 2 года назад
bardzo fajny kanał. Pamiętam szkolne filmy edukacyjne wyświetlane na takim projektorze ;)
@Radek.68
@Radek.68 3 года назад
Mnie od zawsze bardziej pociągała fotografia czy fotografika, dlatego w stronę filmów i projektorów raczej nie patrzyłem. Mam tak do dziś, zdjęcia robię dość często, filmy bardzo rzadko. Kiedyś na kliszach czarno-białych (6x9 cm, 6x6 cm i oczywiście 24x36 mm), później kolorowych, tak negatywowych jak i pozytywowych, różnymi aparatami, czasem z jednorazowymi lampami magnezowymi, a obecnie... oczywiście cyfrowo. Niesamowicie technika poszła naprzód. Dzięki Adamie za film, pozdrawiam!
@mikoajlutostanski4471
@mikoajlutostanski4471 2 года назад
Mam taki projektor. Aż go muszę odkopać 😁
@semafor5640
@semafor5640 3 года назад
Warto dodać, że ta przesłona, która zmniejsza dokuczliwość migotania poprzez zwiększenie jego częstotliwości, to tzw. obturator. Umożliwił on rozwój filmu od b. krótkich pokazów do seansów pełnometrażowych. Wynalazcą obturatora był Kazimierz Pruszyński.
@marekes931
@marekes931 3 года назад
Ten pionier telewizji?
@LoftBits
@LoftBits Год назад
Piekne! Dzieki za przedstawienie malego bohatera amatorskich ruchomych obrazkow PRLu. Uzywam do dzis, nawet na urodziny coreczki zrobilem pokaz kreskowek 'retro' i dzieciaki byly zachwycone! Dodalbym, ze przy wkladaniu filmu do toru dobrze jest pokrecic oska tak, aby przesuwak wystawal - i umiescic go w perforacji przed zwolnieniem sprezyny. Pozwoli uniknac zdarzajacego sie czasem szarpania tasmy.
@jacekbukaczewski
@jacekbukaczewski 3 года назад
wspanialy film,spora dawka wiedzy.pozdrawiam .
@bogdank4027
@bogdank4027 3 года назад
Bardzo ciekawie opowiadany i merytoryczny materiał. Dziękuję i czekam na następne filmy.
@StrzalaOstryPazur
@StrzalaOstryPazur 3 года назад
Analogowa magia 👍Panie Adamie były płyty i Smiena, były kasety i szpulowiec. Teraz projektor 8mm Do kompletu brakuje przeźroczy i rzutnika do bajek Ania ☺
@mrvirus1
@mrvirus1 3 года назад
Rzutnik Ania można omówić w jednym odcinku z tylną lampą do Ursusa c-360. Podobny poziom techniczny;)
@MichaNowicki
@MichaNowicki 3 года назад
Jak zawsze pięknie podana historia z teorią. Super Adamie oby tak dalej
@bodhiseinfert1643
@bodhiseinfert1643 3 года назад
Cudowny kanał panie Adamie, znalazłem przypadkiem gdzieś z 2 tygodnie temu, oglądam kolejne towary modne wieczorami i każdy odcinek budzi nostalgię i wspomnienia związane z rzeczami, z którymi kiedyś miało się kontakt, a dziś już ich nie ma. Nie nadążam czasami za specyfikacja techniczną, nie jestem umysłem technicznym, ale poziom przygotowania widać każdego odcinka wysoki. Życzę dalszego rozwoju kanału, u mnie subik jest i czekam na następne odcinki oraz pozdrawiam...z Krakowa
@tomektomecki9076
@tomektomecki9076 3 года назад
Fascynujący odcinek. Aż nie mogę doczekać się kolejnych...
@AndrzejMastalerz
@AndrzejMastalerz 3 года назад
Kiedyś moje ulubione hobby, obejrzałem z przyjemnością.
@mizat9533
@mizat9533 3 года назад
Jak zwykle ciekawe i pouczające 👏
@Karol-123
@Karol-123 3 года назад
Kolejny świetny odcinek. Dzięki! :)
@szatanrafal
@szatanrafal 3 года назад
jak zwykle świetna robota!
@wojciechpodgorski1411
@wojciechpodgorski1411 3 года назад
Wspaniały materiał, podziwiam i polecam!
@niewierna22
@niewierna22 3 года назад
To były fajne czasy! Jak byłem łebkiem (lata sześćdziesiąte ubiegłego wieku) uwielbiałem oglądanie filmów w kinie. Gorzej było z kasą na bilety. Ale miałem znajomych operatorów kinowych więc bardzo często oglądałem filmy w kabinie projekcyjnej. Komfort nieco mniejszy bo tam jest spory hałas (wentylatory chłodzące) ale obsługa projektorów była w jednym palcu. Zawsze przewijałem też taśmy (tzw. akty) po wyświetleniu bo zasada była taka że oddawało się taśmy do wypożyczalni w stanie do następnego bezpośredniego wyświetlenia. Mało pewnie kto też wie że w projektorach kinowych nie używało się żarówek do oświetlenia taśmy ale światła łukowego czyli coś podobnego do światła ze spawania elektrodą. Dwie elektrody węglowe ustawione w odpowiedniej odległości dawały potężną siłę światła ale i potężne wydzielanie się ciepła i oparów. A w szkole były projektory 16 mm które też nie miały dla mnie tajemnic.
3 года назад
Szesnastki sam obsługiwałem w szkole, w ramach zgłoszenia się do tego procederu, bo trzeba było maluchom bajki na dzień dziecka puszczać. Pokusa obcowania z projektorem była tak duża, że musiałem się zgłosić jako chętny :)
@marekes931
@marekes931 3 года назад
Wyobrazmy sobie po latach wypozyczenia takiego filmu. Co najmniej 6 aktow kazdy po jakies 3 kg do reklamowki by nie wszedl. Do pasji mnie doprowadzali niechluje, ktorzy nie robili sklejek lub nie przewijali jakiegos akzu. W wypozyczalniach vhs-ow nie przewiniety film byl karany doplata i slusznie, czego nie wszyscy rozumieli.
@wojciechniementowski7913
@wojciechniementowski7913 3 года назад
Dziękuję i proszę o więcej. Z 16mm spotykałem się co miesiąc w objazdowym kinie. Lata 70’ z super 16 w sali kinowej na terenie WSOWPanc😉 co czwartek DKF👀 83-86. Tak byłem czołgistą kinomanem i do tego naturalizowanym na poznaniaka z dolnego ślązaka🤣 super jak zawsze.
@bogusawkornas6162
@bogusawkornas6162 3 года назад
Super!!! Czekam na kolejny odcinek :)
@SlaSla37
@SlaSla37 3 года назад
Zrobiłem sobie do tego projektora "pilota"! Wymontowałem panel z przyciskami, przykręciłem do deseczki i połączyłem z projektorem dość grubym, wielożyłowym kablem telekomunikacyjnym. Działało!!! 😃
@DRsewage
@DRsewage 3 года назад
Jakby nad tym posiedzieć, to można by było zrobić cały układ z czujnikami, że gdy naprężenie taśmy po jednej albo drugiej stronie przekroczy jakąś wartość układ natychmiast zatrzymuje projekcję, aby zapobiec uszkodzeniom taśmy. I często by się przydało takie coś, bo jednak czasem perforacja potrafiła się schrzanić, gdy z jakiegoś powodu film nie mógł przejść przez przesłonę na klejeniu, a dolna rolka ciągnie.
@przemekbundy
@przemekbundy 3 года назад
@@DRsewage proponuje dodać STMa. albo raspberry pi. moze byc arduino. przyciski zastapic mofsetami. sterowanie aplikacja przez internet. zastosowac scheduler. zeby projektor sam wlaczal sie o okreslonych porach. przystawke o powiadomieniu sms. dla zapominialskich. mozna tez zastosowac baze danych i serwer. rejestrujacy ilosc widzow. wazne tez jest synchronizacja czasu. z serwerem atomowym. pozdrawiam.
3 года назад
Świetny film! Dobra robota!
@blankdrunkrose
@blankdrunkrose 3 года назад
Dobry odcinek Panie Adamie :)
@pococitesmieci2137
@pococitesmieci2137 3 года назад
Super odcinek, warto było poczekać :D
@mojs3243
@mojs3243 3 года назад
Film został nakręcony przy historycznym budynku Dworca Morskiego przy Nabrzeżu Francuskim w gdyńskim porcie; w okresie międzywojennym w sposób zorganizowany obiekt pełnił funkcję tranzytową dla tysięcy Polaków opuszczających ojczyznę. Obecnie mieści się tam muzeum emigracji. Batory tam przybijał regularnie. W muzeum można zobaczyć model tego trans-oceanicznego okrętu. Bardzo ciekawy materiał, być może będą zainteresowani tym dość unikatowym filmem. Pozdrawiam z Sopotu :)
@IREKWWSL
@IREKWWSL 2 года назад
Jakieś osiem lat temu właśnie taki sam projektor kupiłem na jarmarku staroci. Cały czas stał, raz tylko sprawdzony, czy działa. Kilka dni temu kupiłem na Allegro dwie taśmy, aby sprawdzić, jak ten cud działa. No i masz. Akurat trafiłem na Pana odcinek i dzięki temu wiem, jak zainstalować taśmę. Sprzęt jest w dosyć dobrym stanie, jednak pasek napędowy troszkę naciągnięty.
@Vanilla-du4oh
@Vanilla-du4oh 3 года назад
Program petarda 👌👍Aha drugi😜
@ArtekW124.
@ArtekW124. 3 года назад
Bardzo fajny odcinek! 👍 Pozdrawiam!
@hades1696
@hades1696 3 года назад
13:39 Szoszana podpala kino
@carniculter
@carniculter 2 года назад
Mam ten projektor, w komplecie z nim jest piękny skurzany kufer , do przenoszenia projektora i akcesoriów .
@emilkopec6048
@emilkopec6048 3 года назад
To było dobre..! Naprawdę mi się podobało! Ktoś..? Emil z warszawskiej Pragi. Pozdrówka!
@adamstobierski84
@adamstobierski84 3 года назад
super filmik , pozdrawiam ,
@Foxerofficial
@Foxerofficial 3 года назад
Świetny materiał.
@walkerfreeman3401
@walkerfreeman3401 2 года назад
Dzięki mojemu Tacie, mam film jak miałem 1 rok, który mogę odtworzyć dzisiaj na projektorze Ruś (mam prawie 45 lat :). Taty już nie ma, projektor nadal jest jak i kamera na sprężynę na której uwiecznił wspomniany materiał. Czy ktoś wie gdzie dostanę nowy halogen 100W do projektora Ruś z filmu Pana Śmiałka?
@jacekbetlej5314
@jacekbetlej5314 2 года назад
Kolejny bardzo ciekawy odcinek a dla mnie osobiście nawet jeden z ciekawszych. Dziękuję!!! Zastanawiam się na prędkosći przesuwu taśmy. Wydaje mi się że zmieniające się średnice taśmy na obu bębnach, równoważyły się ale nie jestem pewien...
@piotrus7aswaitosaw979
@piotrus7aswaitosaw979 3 года назад
Gdy prezentowałeś film o Batorym przypomniało mi się że mój projektor miał przez pewien moment funkcję przechodnią.Też znaleziono u kolegi wujka na strychu kilka filmów rodzinnych oraz jeden zdecydowanie lepszej jakości.Zdecydowanie od telewizorów Rubin sprzęgniętych Video Betamax kolory były żywe jak i ci którzy występowali w rożnych pozycjach dźwięk był zbędny ale i tak można było usłyszeć obgryzanie paznokci mimo terkotania mechanizmu.
@piast99
@piast99 Месяц назад
Nie wiem czemu ale przez pół tego filmu czułem zapach taśmy filmowej. :)
@rfx11
@rfx11 2 года назад
Bardzo dziękuję za ten odcinek. Znalazłem go przypadkiem, tak jak projektor Ruś (na śmietniku). Podłączyłem go na chwilę do prądu i chyba można powiedzieć, że działa (taśmy jeszcze nie zakładałem). Zazwyczaj skupiam się bardziej na praktyce niż teorii, jednak z ciekawością obejrzałem wstęp o historii zapisu obrazu na taśmie filmowej. Bardziej interesuję się fotografią ale teraz już wiem między innymi dlaczego migało światło, gdy uruchomiłem ten projektor. Sam sprzęt jest raczej w dobrym stanie (nie można tego powiedzieć o futerale), jednak nie wiem czy przed normalnym użytkowaniem nie powinien zostać poddany przeglądowi. Nigdy wcześniej nie miałem kontaktu ze sprzętem tego typu, a nie chciałbym go uszkodzić.
@TheApokalipsa88
@TheApokalipsa88 3 года назад
Lubię słuchać mądrych ludzi
@atariretrofan
@atariretrofan 3 года назад
I tak przygotowanych i kompetentnych...
@piotrus7aswaitosaw979
@piotrus7aswaitosaw979 3 года назад
Ten obiektyw używałem jako dobrą lupę do precyzyjnych napraw.W zestawie z kamerą bateryjna to było to ;-)Pozdrawiam
@wieslawirzyniec4527
@wieslawirzyniec4527 3 года назад
fajnie wyjasnione :D
@wojtekpaaa
@wojtekpaaa 3 года назад
Fajny temat, miałem taki projektor w latach 70 najwiekszym problemem było klejenie, montowanie filmu. Takie filmowanie upadło nie tylko z powodu słabej jakosci ale przedewszystkim z powodu braku mozliwosci obróbki filmów które wysyłało się do wywołania do Foton-u. Na wyposażeniu była jeszcze przecinarka 16mm na 2 x 8mm.
@marekes931
@marekes931 3 года назад
A wystarczyl koreks. Z tym, ze ja go kupilem za "wino" od jakiegos "zlomiarza". W sklepach nie widzialem.
@kkierczak
@kkierczak 3 года назад
Super !
@Agent_Bond007
@Agent_Bond007 3 года назад
Kręciłem sam takie filmy kamerą na baterie płaską 😀 A na tym projektorze który leży w szafce u mnie mam filmy kiedy miałem 4 lata 😀
@lordlogan3308
@lordlogan3308 3 года назад
Legenda glosi ze producent reklam nadal jest w bagazniku na wycieczce :)
@karolwojtyla3047
@karolwojtyla3047 3 года назад
@Adam Śmiałek Jak zwykle bardzo ciekawy i pouczający materiał, dziękuję. ;) ale tego dłużnika mógł Pan oszczędzić, może w końcu by oddał xD
@0raj0
@0raj0 3 года назад
Miałem kamerę 8 mm (a właściwie 2x8 mm - o tym dalej) Aurora i projektor Łucz-2, trochę bardziej "staroświecki" model od Rusi, która jest pokazana w tym filmie. Taśma do kamery była produkowana w formacie tzw. 2x8 mm, czyli była to tak naprawdę taśma 16 mm, którą kamera naswietlała na połowie szerokości. Po naświetleniu całego filmu w kamerze odwracało się go na drugą stronę i naświetlało się drugą połówkę. Po wywołaniu film był przecinany wzdłuż i dostawało się film 8 mm gotowy do założenia na projektor. Ciekawie było zorganizowane wywoływanie tych filmów - po naswietleniu film pakowało się w specjalną kopertę dołączoną do opakowania z filmem i wysyłało do laboratorium producenta. Po jakimś czasie dostawało się z powrotem wywołany film. Wywołanie i chyba również przesyłka do laboratorium były wliczone w cenę taśmy. Samodzielne wywoływanie tych filmów było trudne i nawet w klubach filmowych ludzie nie zawsze sie tego podejmowali, bo po pierwsze - była to taśma tzw. odwracalna, czyli dająca po wywołaniu pozytyw, a nie negatyw jak zwykła klisza fotograficzna, w związku z tym proces jej wywoływania był znacznie bardziej skomplikowany niż zwykłej kliszy fotograficznej, trudno dostępne były odpowiednie chemikalia i sprzęt. No i jeszcze trzeba było miec odpowiednią maszynkę do rozcięcia filmu wzdłuż po wywołaniu... Dlatego zdecydowana większość ludzi jednak wysyłała filmy do wywołania do producenta.
3 года назад
To prawda, film 8 mm sprzedawano w postaci błony 16 mm, którą naświetlało się dwukrotnie. Z tym był zresztą problem, ponieważ odległość kadrów była niewielka i jasne potrafiły podświetlić ciemne z drugiej strony. Choć film ma szerokość 16 mm, to nie można było tam wsadzić standardu 16 mm z powodu innego skoku perforacji.
@andrzejwisniewski7358
@andrzejwisniewski7358 3 года назад
Kurde, ale ciekawych rzeczy o filmowaniu się dowiaduję :)
@leszektczew
@leszektczew 3 года назад
Ciekawe ile razy mniej doświadczeni amatorzy otrzymywali wielokrotne ekspozycje gdy zapomnieli że już raz odwrócili taśmę :).
@wojtas-4
@wojtas-4 3 года назад
Rewelacyjny program, dawniej posiadanie czegoś takiego, obecnie było by porównywalne z min. z posiadaniem SAMOLOTU 8-O.
@djkrzychooo
@djkrzychooo 3 года назад
Wychodzi na to, że 7 osób zasłania obraz co 24 klatki i to jest bardzo denerwujące 😂 Jak zwykle. Kapitalny film 👍👌👏
@habitek
@habitek 3 года назад
Panie Adamie - rewelacyjny materiał ! Jak zwykle pełen profesjonalizm. Polecam pańskie dzieła znajomym.
@krzysiekstanski
@krzysiekstanski 3 года назад
super 👍
@lucassdmsiudym7707
@lucassdmsiudym7707 3 года назад
Pod koniec prawie jak "REJS" :)
@Motylprodakszyn
@Motylprodakszyn 3 года назад
Ojciec miał taki.Coś kombinował ale zabójcza(w/g niego) była cena wywołania szpulki a'3 min. Gdy w 94 zobaczył video 8 tory zmieniły kierunek.
@motopazury
@motopazury 3 года назад
Bardzo zaciekawił mnie ten temat. Chętnie bym się dowiedział na temat obróbki materiałów samodzielnie i jak to wyglądało na zachodzie. Pozdrawiam
@rozwor5792
@rozwor5792 3 года назад
zapraszam po garste informacji i nie tylko facebook.com/groups/1703674089898601
@deltaZabrze
@deltaZabrze 2 года назад
Mam identyczny po ojcu i dobrych kilka godzin nagrań z mojego dzieciństwa :D Do kompletu mam kamerę KBAPU 2x8C*3 ;)
@seboc1
@seboc1 2 года назад
Kamera nazywala sie Kwarc
@deltaZabrze
@deltaZabrze 2 года назад
@@seboc1 Dzięki :D
@Anatol.Junior
@Anatol.Junior 3 года назад
Oglądałem kiedyś film Dziesięcioro Przykazań z 1956 roku z tego co czytałem nakręcono go na taśmie 35 mm i jakość obrazu oraz kolory były niesamowite a sam film trwa kilka godzin.
3 года назад
Z opisu na IMDb: Aspect Ratio 2.39:1 (72&89 re-releases), 1.85:1, 2.20:1 (72&89 re-releases) Camera: Mitchell VistaVision Cameras Negative Format: 35 mm (horizontal) Printed Film Format: 35mm (anamorphic) (72&89 re-releases), 35mm (spherical) (original theatrical release), 70mm (72&89 re-releases) Co oznacza, że był on oryginalnie kręcony w najwyższej wtedy dostępnej jakości, czyli na taśmie 35 mm, ale w pozycji horyzontalnej, czyli tak jak się robi zdjęcia. Wymagało to pracy z wielką kamerą (film pracował w poziomie) i kosztowało sporo, ale dzięki wymiarom negatywu i braku rozciągnięcia w pionie uzyskano obraz ostrzejszy i pozbawiony wad optyki anamorficznej. Widać to zresztą na fotosach. Mocne, skompresowane kolory na tych filmach to rezultat pracy przy bardzo mocnym świetle (dziesiątki kilowatów przy dużych scenach) oraz idealnemu naświetlaniu "na styk".
@Anatol.Junior
@Anatol.Junior 3 года назад
@ Napisali że zużyli ponad 6 kilometrów taśmy, zapewne dużo więcej bo przecież nie zawsze wychodzi wszystko za pierwszym razem.
3 года назад
W profesjonalnych produkcjach, zwłaszcza tak widowiskowych, nie robi się tak dużo dubli, ponieważ są to duże koszty. Dopracowuje się sceny za to przed nakręceniem i robi dużo prób bez taśmy i z ograniczoną scenografią, jeśli ta jest rozbudowana. To znaczy tak się robiło wtedy.
@slipio
@slipio 3 года назад
Super. Mam taki projektor i trochę własnych filmów z lat 80tych. Trzeba je jednak zdigitalizować.
@jazdan223
@jazdan223 3 года назад
Ja tam swoich nie digitalizuje. Jak mi sie chce to wypakowuje projektor, ekran i jade z koksem...
@mariuszantczak7617
@mariuszantczak7617 3 года назад
Jak zwykle dobry material. :)
@marcinnowak777
@marcinnowak777 3 года назад
Dzięki Adamie. Rewelacyjny film na dobranoc.
@selerson
@selerson 2 года назад
Mam taki projektor, tylko dokąd na silniku spalił się kondensator(widac go dobrze w 14:34min.), to wyświetla obraz na pół. Tj dolną część klatki na górze a górna na dole😓. Mogę prosić o info o tym jaka wartość ma ten kondensator?
@karolnowak7861
@karolnowak7861 2 года назад
Super materiał! Czy mógłbym prosić o namiar na przewoźników bagażnikowych ? XD
@khiara69
@khiara69 3 года назад
zacny film wmontowałeś w stary telewizorek:)
@zbigniewgurak8261
@zbigniewgurak8261 3 года назад
Czy w tej scenie był Wiaczeslaw Tichonow?
@foto4chrepek315
@foto4chrepek315 3 года назад
16:30 ponad pół wieku temu to jakość tego filmu była pewnie lepsza :)
@gorgar6059
@gorgar6059 3 года назад
Hihi, do dziś mam radziecką kamerę Łomo 215 super8. Po zakupie przez ojca w latach chyba 80-tych wylądowała w szafie. Nówka funkiel nie śmigana :))) Ciekawe czy działa?
@Brawl_stars_fan391
@Brawl_stars_fan391 3 года назад
Dobry filmik 👍🏽 Właśnie nie mogłem nigdy zrozumieć hałasu generowanego przez projektor. Teraz już zrozumiałem. 😎 No i to wykwintnie wypowiadane "Ę" i "Ą" to już znak firmowy, którego nie da się podrobić. 😏
@tadeuszjaniszewski8392
@tadeuszjaniszewski8392 3 года назад
10:42 - tu warto jeszcze dodać, że to pokrętło znajdujące się na przedniej ścianie projektora, będące wprost przedłużeniem głównej osi napędowej (zresztą, bardzo podobne mechanizmy funkcjonowały w projektorach 16mm jak i dużych, kinowych, 35 i 70-milimetrowych) miał naniesiony nioniusz stroboskopowy (te 6 jasnych kresek układających się promieniście). Oświetlając tę tarczę podczas pracy projektora lampką neonową, można było z dużą precyzją ustawić prędkość przesuwu taśmy (jako liczbę klatek na sekundę). Nie pamiętam już tylko, czy było to 18 czy 24 klatki.
3 года назад
O właśnie, szukałem tego, a to tam. Widać, nie chciało mi się zagłębiać w rosyjską instrukcję, jednak bukwy trochę bolą po tylu czasach nieużywania :)
@tadeuszjaniszewski8392
@tadeuszjaniszewski8392 3 года назад
@ przypominało mi się podczas oglądania filmu, że kiedyś takie cuda właśnie się robiło :) i do stabilizacji (ręcznej) prędkości przesuwu taśmy potrzebna była lampka stroboskopowa / neonówka.
3 года назад
Podobnie jak w gramofonach.
@tadeuszjaniszewski8392
@tadeuszjaniszewski8392 3 года назад
@ tak, dokładnie :) Gdyby miał Pan potrzebę zgłębienia tematu dźwięku w filmie, zapraszam :)
@eska2013
@eska2013 3 года назад
@@tadeuszjaniszewski8392 o właśnie. Pamiętam że szokiem było dla mnie jak odkryłem że dźwięk jest zapisany jako obraz. Dalej nie wiem jak dokładnie to działa.
@piotrqpl
@piotrqpl 3 года назад
Piękny odcinek, świetna robota. Ponieważ temat jest mi całkowicie nieznany to zapytam. Zaskakuje mnie brak jakiejś ochrony kliszy gdy jest ona "przeciągana" między lampą a obiektywem. Na moje oko szoruje ona zwyczajnie po metalu. Upraszczając: po ilu takich przebiegach zaczynały być widoczne zniszczenia (wytarcia?) na takiej taśmie? Na taśmie fotograficznej 35mm widać rysy 'od samego spoczynku w rolce'. Nie potrafię sobie wyobrazić tempa przybywania rys przy takiej eksploatacji. [Mam nadzieję, że tym pytaniem nie zasłużę sobię na wycieczkę w bagażniku. ;) Arcyciekawa historia.]
3 года назад
Kanał dla filmu ma taki przekrój, że część zawierająca treść nie styka się bezpośrednio ze ściankami, tylko krawędzie taśmy. W teorii, bo w praktyce różnie z tym bywało i stąd tyle rys, mimo małego przebiegu raczej takich filmów, bo wiele tych emisji pewno nie było.
@jerzyjerzewski6162
@jerzyjerzewski6162 3 года назад
9:30 Śtirlitz ! Czyli siedemnaście mgnień wiosny.
@marekes931
@marekes931 3 года назад
Ciekawostka. Filmy 8 i super 8mm krecilo sie na tasmach 16mm odwracanych "do gory nogami" w celu naswietlenia drugiego pasma filmu. Po wywolaniu filmu cielo sie go wzdluz sprytna mala kosteczka ze szczelinka. Wsuwalo sie w nia tasme i poprzez przejsciu przrz nozyki wyciagalo podzielona na dwa paski z drugiej strony. Potem sklejka i gotowe. O montowaniu i cieciach zlych ujec sie nie myslalo, bo kazdy kadr byl na miare rodzinnego Oskara. Pozdrawiam.
@grzegorzmirski6591
@grzegorzmirski6591 3 года назад
bzdura coś gdzieś usłyszałeś ale nie pojąłeś tematu . Taśmę filmową 16 mm przecinało się w zdłuż i uzyskiwało się 2 taśmy 8 mm normal przed filmowaniem , potem taśmy wkładało się do odpowiednich kaset które zakładało się potem do kamery filmowej.Taśma była zapakowana do kasety i tylko w ciemni dało się wyjąć film z kasety. Kaseta służyła temu że na kamerach 8 mm można było zapisać tylko 8 minut filmu i aby je wymieniać szybko przy świetle dziennym a nie prześwietlić stosowano kasety. Nie istniała kamera filmowa 8 MM na który można by było założyć taśmę filmową 16 mm i ją odwracać. Tak samo na kamerze 16 mm nie dało się kadrować tak aby zapisać tylko połowę filmu. Po za tym trzeba pamiętać że sprzedawano 2 typy taśm do kamer 16 mm z tak zwana perforacją z obu stron a także z perforacją jednostronną .
@marekes931
@marekes931 3 года назад
@@grzegorzmirski6591 Przykro mi, ale nie masz racji. Nawet koreksy były przystosowane do wsuwania w nie taśmy o szer. 16mm. Kamery działały jak magnetofony kasetowe. Z drugiej ścieżki korzystało się po odwróceniu jej na drugą stronę (do góry nogami). Cięcie wzdłuż następowało dopiero po chemicznej obróbce, najczęściej odwracalnej, gdy nie robiło się kopii filmu. Tak się składa, że rozmawiasz z fachowcem. Nie twierdzę, ze nie istniały jakieś od opisanej przeze mnie reguły, ale osobiście się nimi nie spotkałem. Nawet w aparatach typu pocket (szpiegowskich). Mikrofilmy w nich stosowane także miały szerokość 16 mm. Pozdrawiam.
@michasliwa5030
@michasliwa5030 3 года назад
Pamiętam, jak kamerę 8 mm z USSR przywieżli rodzice kolegi. Modelu nie pamiętam, ale z tego co wiem, raczej nie udało jej się sprzedać i zarobić.
@AndrzejMastalerz
@AndrzejMastalerz 3 года назад
Widziałem kiedyś pokaz niemieckich kronik filmowych znalezionych na strychu we Wrocławiu i była to taśma ok. 10mm z perforacją pośrodku między klatkami.
3 года назад
To był prawdopodobnie standard amatorski 9,5 mm.
@glubone
@glubone 3 года назад
@ przy okazji: ojciec miał projektor jak i kamerę quarz supe8, film był drustronnie naswietlany i po wywołaniu trzeba było go rozciąć specjalnym narządem.Wtedy tłumaczył mi że super8 to tak naprawde 16mm tylko na pół :D
@creazylolo
@creazylolo 3 года назад
Świetny materiał. Życzę zdrowia wszystkim.
@sebastianpatapik257
@sebastianpatapik257 3 года назад
9:28 nawet sie pokazał Sztyrlic z "17 mgnien wiosny"
@porucznikkazubek1544
@porucznikkazubek1544 3 года назад
Poza własnymi produkcjami nagrywanymi standardową ósemką, oglądało się m.in "Wilka i zająca" w super osiem.🙂
@marekes931
@marekes931 3 года назад
Bolka i Lolka mialem "Kusza" Ojciec mi puszczal do tylu i belt wyskakiwal z dupy byka! A ten film kupilismy w DDRze!
@martilion
@martilion 3 года назад
Z mojej wiedzy wynika że żarówki halogenowe szybko się psują właśnie wtedy, kiedy nie świecą pełną mocą. Nie zgłębiałem zbyt tematu ale ten drut ciągle częściowo odparowuje i ciągle się te drobinki osadzają z powrotem na drucie - w przypadku ściemniaczy, te odparowane drobinki nie wracają z powrotem na drut tylko się osadzają na bańce żarówki i po jakimś czasie drut się przerywa bo jest zbyt cieńki.
@tadeuszjaniszewski8392
@tadeuszjaniszewski8392 3 года назад
Żarówki halogenowe nie lubią też częstego włączania i wyłączania (a zwłaszcza włączania), ala tego tutaj zastosowano wstępne żarzenie.
3 года назад
Wszystko zależy od temperatury. Przy takim lekkim żarzeniu na pomarańczowo zjawiska te właściwie są do pominięcia. Z halogenami to nie jest takie proste, bo teoretycznie zjawisko regeneracji przebiega w wysokich temperaturach, ale z drugiej strony trwałość żarników rośnie wykładniczo wraz ze spadkiem temperatury. Niby regeneracja przestaje zachodzić, ale i zużycie jest dużo mniejsze. Pewno da się znaleźć charakterystykę i określić optimum. Trzeba pamiętać, że halogeny nie powstały dla trwałości, a skuteczności, która znowu rośnie wykładniczo z temperaturą żarnika. Regeneracja jest tutaj konieczna, by żarówka świeciła te swoje tysiąc godzin, a nie kilkadziesiąt.
@KH-lg3xc
@KH-lg3xc 3 года назад
@ Nawet i dzisiaj spotyka się specjalne żarówki, które mają nominalną trwałość rzędu 40 godzin.
@leszektczew
@leszektczew 3 года назад
Z tego co się orientuję to zapalanie/gaszenie źródeł żarowych przy użyciu ściemniacza prowadzi do tego że grubość drucika spada poniżej wartości przy której by się przepalił podczas normalnego zapalania. Nie wiem w jakim stopniu dotyczy to halogenów w których występuje wspomniane zjawisko regeneracji.
@wojtas-4
@wojtas-4 3 года назад
Przez kolegę, "TAK PRZEZ CIEBIE" kupiłem sobie Ruś-a 8-D, i coś czuje że na jednym modelu się nie skończy!
@rozwor5792
@rozwor5792 3 года назад
to jest swietne hobby i strasznie wciaga pozdrawiam ru-vid.com/show-UC2THrXNxPh2BKMkYGuCjTeA
Далее
Polskie mikrofony [TOWARY MODNE 99]
27:08
Просмотров 59 тыс.
Четыре тормоза
00:53
Просмотров 45 тыс.
Endogamia biblijnych patriarchów
12:18
Просмотров 94 тыс.
Video CD, czyli srebrne oszustwo [TOWARY MODNE 19]
10:33
Znalazłem Starą Kamerę 8mm
11:36
Просмотров 398 тыс.
Kasety po przejściach [TOWARY MODNE 32]
29:48
Просмотров 116 тыс.
Jak działa kolorowy kineskop? [TOWARY MODNE 112]
23:41
Timex 2048 i pracownia informatyczna [TOWARY MODNE 50]
16:51