Тёмный
No video :(

rosyjskie Czołgi a zachodnie Czołgi - podobieństwa i różnice 

Technika i Maszyny
Подписаться 30 тыс.
Просмотров 43 тыс.
50% 1

Czym różnią się radzieckie/rosyjskie czołgi od ich zachodnich odpowiedników.
Mój drugi kanał o samochodach: / @marpassamochody
Możesz postawić mi symboliczną kawę: buycoffee.to/m...
Możesz mnie wesprzeć przez komentarz z superpodziękowaniem:)
Źródła zdjęć:
1 - By Mil.ru, CC BY 4.0, commons.wikime...
2 - By Mil.ru, CC BY 4.0, commons.wikime...
3 - Autorstwa Srđan Popović - Praca własna, CC BY-SA 4.0, commons.wikime...
4 - By Boevaya mashina - Own work, CC BY-SA 4.0, commons.wikime...
5 - By Photo: Cpl Paul (Jabba) Jarvis RLC/MOD, OGL v1.0, commons.wikime...

Опубликовано:

 

22 авг 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 77   
@CCBMORAG5
@CCBMORAG5 Год назад
Z tym cofaniem czołgów to jest taka też soprawa, ze jakby czołg sie obrócił i wystawił tył do wroga, to on tam ma najcieńszy pancerz...
@jakm1264
@jakm1264 Год назад
Dokladnie.
@MnTa1
@MnTa1 Год назад
Naprawdę odkrył pan coś niebywałego, pana odkrycie na zawsze zmieni sposób walki z czołgami. Najwięksi eksperci wojskowi o tym nie wiedzieli, zostaje jedynie pogratulować...
@adione6269
@adione6269 Год назад
@@MnTa1No jakoś rosyjscy inżynierowie nie pomyśleli o tym 😄
@fgddgfgf9076
@fgddgfgf9076 8 месяцев назад
Nie zgodzę się najgrubszy pancerz czołgi mają właśnie z tyłu wiezy oraz z tyłu kadłuba dlatego walczą one tyłem żeby chronić silnik umiejscowiony z przodu gdzie mam najcieńszy pancerze
@realFurby
@realFurby 11 месяцев назад
Ziomeczku, kawał dobrej roboty. Rozwijasz się i to widać. Up!
@karolkowalski4249
@karolkowalski4249 Год назад
Fajne porównanie, Wschód vs Zachód
@Krzemieniewski1
@Krzemieniewski1 Год назад
Ciekawe, dlaczego rosyjskie silniki czołgowe można naprawić tylko jeden raz? Rozumiem że chodzi o remont główny, czyli wymiana panewek, przywrócenie specyfikacji fabrycznej wału korbowego, wałków rozrządu, średnicy cylindrów (brak wkładów w bloku silnika?) Wymiana pierścieni tłoków, przywrócenie współpłaszczyznowości blok/głowica lub głowice. No i dalej uszczelniacze, osprzęt etc. Co jest przyczyną tego jednego remontu?
@mikoajkeler1042
@mikoajkeler1042 Год назад
Prędkość cofania ciężko opancerzonego pojazdu powinna mieć większy wpływ na ogólna ocenę manewrowości pojazdu
@1kcal915
@1kcal915 Год назад
Historię rosyjskiego silnika można prześledzić, a czego nie ma oficjalnie dopowiedzieć. Konstruktor silnika V-2 jeszcze do 1929 jeździł po rzeszy i się uczył od Niemców. W 1938 silnik jego konstrukcji był zastosowany w BT7M i pierwszych T34. Należy jeszcze wspomnieć, że w 1937 został rozstrzelany za zdradę. Jak widać czasu na konstrukcje było mało. Skopiował co się dało, a naciski musiały być duże. Po silniku widać, że pierwotnie był on sześciocylindrową rzędówką, ale 19 litrowy diesel R6 był za słaby. Towarzysze nie pozwolili na ponowne zaprojektowanie bloków cylindrów do V12, czyli dwóch nowych bloków po sześć cylindrów. Musiał pozostać stary wał korbowy od R6, oraz podwojony został blok cylindrów zakładany na skrzynie korbową. Ponieważ cylindry V leżą na jednej płaśzczyźnie, to na wale korbowym nie ma miejsca na stopę korbowodu drugiego cylindra. Ponieważ był mus zastosowania tego co jest, to korbowody drugiego rzędu cylindrów mają stopy na korbowodach -pierwszego rzędu cylindrów. Bez solidnego bimberku nikt by tego nie wymyślił, bo to mechaniczne kuriozum. Ale inaczej się nie da. Ten układ korbokorbowodów na korbowodach w naturalny sposób ograniczają moc, bo im większe obciążenie, tym łatwiej korba chce wychodzić bokiem. Inną podpatrzoną od Niemców cechą jest kont rozwarcia cylindrów - 60 stopni. Taki kąt miały inne benzynowe V12 zastosowane we wcześniejszych silnikach polotniczych stosowanych w BT7, jak i w np w niemieckich czołgowych. Normalnym kątem rozwarcia cylindrów jest 90 stopni. Ma to swoje mechaniczne uzasadnienie. Nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie rzeźbił silnika V60. Jest jeszcze jedna niesamowita cecha sowieckiego silnika - różny skok tłoka obu rzędów cylindrów. Tak, oba rzędy mają różną pojemność skokową. Po tym jak sowieci zamordowali głównego konstruktora nikt się tego silnika mocniej nie tykał. To jest KUPA o wyjątkowym zapachu, i bardzo dobrze, że u nas posiali od tego czegoś nawet dokumentację.
@wojtek5596
@wojtek5596 Год назад
Został rozstrzelany, bo wtedy nie mieli takich wysokich budynków. Teraz by z okna wypadł ;-)
@xflashu8075
@xflashu8075 Год назад
Zainteresowałeś mnie tym tematem
@patrykkalita7166
@patrykkalita7166 Год назад
Z filmu można wynieść wrażenie, że czołgi zachodnie są pod każdym względem lepsze. Jednak Rosjanie z jakiegoś powodu tworzyli takie, a nie inne czołgi. Należy więc zadać sobie pytanie, dlaczego? Jak to wygląda względem doktryny i całego systemu armijnego?' Poza tym osobiście brakowało mi jeszcze ogólnego porównania średnich cen pojazdów "obu stron" oraz szeroko pojętych kosztów produkcji. Do tego może jeszcze coś o wymiarach i związanych z nimi właściwościami taktycznymi.
@waldikl9388
@waldikl9388 Год назад
prosta doktryna - dużo , tanio i szybko bez zawracania sobie głowy o jakichś tam szansach przeżycia załogi po trafieniu , śmierć tysięcy ludzi to tylko cyferki w statystyce , po kiego zawracać sobie nią głowy skoro i tak rezerwy ludzkie rosji pozwalają na uzupełnienie nawet milionowych strat ... ruska doktryna nie zmieniła się w założeniach od czasów Lenina , za stalina dokonano drobnej "korekty" - na pierwsze rzezie wysyłają ludzi z rosyjskich " republik" ...
@andymandy2662
@andymandy2662 Год назад
Dziękuję za materiał. Poruszasz tematy nie znane ogółowi społeczeństwa i jest to ciekawe, JEDNAK mam problem z językiem, jakim są prezentowane materiały, praktycznie w każdym odcinku. Przykładem wyróżniony wyraz, który jest używany nielogicznie i zbyt często w tym odcinku. Pozdrawiam.
@grzegorzkedzierski9454
@grzegorzkedzierski9454 Год назад
Jestem zaskoczony ,że ZSRR a teraz Rosji nie udało się po pro6stu ukraść planów ,bądź całego silnika i skopiować go . Bardzo możliwe,że to już nastąpiło w obecnych walkach na Ukrainie.
@MarcinP2
@MarcinP2 Год назад
Nie da się skopiować, ani nawet na podstawie planów zbudować, potrzebny jest pełen pakiet technologiczny.
@grzegorzkedzierski9454
@grzegorzkedzierski9454 Год назад
@@MarcinP2 Nie bardzo się zgodzę z tym twierdzeniem, że się nie da. Wystarczy wspomnieć o skradzionych planach broni atomowej ,czy też o różnych planach słynnej inżynierii wstecznej realizowanej w takich krajach jak Iran czy Korea Północna .
@wojtek5596
@wojtek5596 Год назад
@@grzegorzkedzierski9454 Silniki to jednak troszkę inna bajka. Można je oczywiście skopiować, ale jak mądrze kolega Marcin zauważył, bez pełnej technologii (włącznie z materiałami) to będzie kupa, a nie silnik. Po prostu nie da się w lepiance zbudować rakiety kosmicznej z nawozu.
@eanareal4395
@eanareal4395 Год назад
Informacje odnośnie broni Atomowej, zostały przekazane przez jednego z naukowców pracujących nad projektem Manhattan. cały proces produkcji i tak wymagał czasu i wielu testów. Posiadanie pełnych informacji o procesie produkcji wraz z posiadaniem odpowiedniej dokumentacji, bez posiadania odpowiedniej maszynerii oraz technologii nic nie zmieni. Silniki szczególnie te najnowocześniejsze wymagają spasowań i dokładności do nanometrów, wymagają odpowiednich metali oraz ich odpowiedniego przygotowania, twardości i jakości. To samo tyczy się smarów. I to w absolutnym uproszczeniu : )
@grzegorzkedzierski9454
@grzegorzkedzierski9454 Год назад
@@eanareal4395 Zgadzam się,że pełne opracowanie takiego silnika przy posiadanych planach wymagałoby lat prób i testów ,ale z czasem doszliby do zadowalających rezultatów. Dokładnie tak było z bronią atomową ,choć w tym przypadku ZSRR pozyskał tylko cztery lata po USA,a coś mi się wydaje,że to jednak było trudniejsze niż produkcja silnika.
@zbigniewrybicki1984
@zbigniewrybicki1984 7 месяцев назад
Program laika dla laikow.
@6666600066666
@6666600066666 Год назад
To jest tak samo jak rosyjskie a amerykańskie samochody, bieda a wypas.
@janekkowalski1058
@janekkowalski1058 Год назад
Głównym powodem różnic masie jest kubatura wnętrz. Czołgi radzieckie właśnie przez ciasnotę są takie lekkie.
@bartoszczechowicz4074
@bartoszczechowicz4074 Год назад
A ja myślę ze to lezy w kulturze technicznej rosji. rosyjskie czolgi musza być lżejsze bo nie mają silników które by były w stanie napędzić 65ton
@janekkowalski1058
@janekkowalski1058 Год назад
@@bartoszczechowicz4074 czyli ich masę obniżyli magią? Jasne brak odpowiedniego silnika zdeterminował kierunek rozwoju radzieckiej broni pancernej, ale to konkretne rozwiązania pozwoliły stworzyć lekkie i dobrze opancerzone czołgi.
@bartoszczechowicz4074
@bartoszczechowicz4074 Год назад
@@janekkowalski1058 dodałem ten komentarz przed obejzeniem filmu. Wszystko jest tam wyjasnione
@Viktor-fl5mv
@Viktor-fl5mv Год назад
@@bartoszczechowicz4074 Teoretycznie turbina GTD-1250 o mocy 1250 KM mogłaby się nadać do napędzania czołgów o masie około 60 ton.
@bartoszczechowicz4074
@bartoszczechowicz4074 Год назад
@@Viktor-fl5mv nie wiem czy ta turbina napędza t14 ale wiem że nawet na placu czerwonym ten "najlepszy czolg na świecie musial byc cholowany" taka ruska robota.
@karolkonieczny3250
@karolkonieczny3250 Год назад
Fajny materiał
@Ran1906
@Ran1906 Год назад
Radzieckie (pardon, rosyjskie) czołgi nie potrzebują biegów do tyłu, bo radzieckie (pardon, rosyjskie) czołgi jedynie brną do przodu. xD
@zcargx4618
@zcargx4618 Год назад
Do czasu co widać obecnie xD
@sawomirbartosiak2487
@sawomirbartosiak2487 5 месяцев назад
Należałoby swoją wiedzę wzbogacić. Rosyjskie modyfikacje T-80 model 2023 posiadają napęd w układzie power pack, a prędkość do tyłu dochodzi do 20km/h Także choć nadal ustępuje zachodnim czołgom to i tak jest olbrzymia różnica. Do tego w tym modelu zastosowano kolejne warstwy pancerza reaktywnego, fabryczną klatkę przeciw dronom oraz nowy system walki elektronicznej z antenami które emitują zakłócenia zasięgu 1km. A jak mniemam w tej chwili żaden zachodni czołg nie posiada fabrycznie systemu potrafiącego zagłuszać drony.
@niwm1
@niwm1 9 месяцев назад
15:50 Czołgi miały dowieźć załogantów??
@zubenelgubenupi
@zubenelgubenupi Год назад
Niskoseryjna produkcja w wypadku tego słynnego ruskiego czołgu, oznacza jedną sztukę, która nie przetrwała nawet jednej defilady,
@patrykkalita7166
@patrykkalita7166 Год назад
To akurat o niczym nie świadczy. Wczesne wersje pojazdów zawsze się psują. Zachodnie też. Nie należy więc na podstawie jednej (acz bardzo śmiesznej). wpadki, nie doceniać wrogiej techniki.
@bartomiejkomorowski4005
@bartomiejkomorowski4005 Год назад
Ostatnio mnie to drażni ... rosyjskie i radzieckie ... Toć to jest to samo . Szmata państwowa im sie zmieniła i nazwa i tyle .
@zubenelgubenupi
@zubenelgubenupi Год назад
A tak w ogóle to kacapskie.
@tx2184
@tx2184 Год назад
właśnie, sowiecki totalitaryzm się odrodził
@cacaroto8731
@cacaroto8731 Год назад
Hmmm a ukraińskie, gruzińskie, łotewskie, litewskie...... to nie radzieckie?
@patrykkalita7166
@patrykkalita7166 Год назад
Terminologia ma to do siebie, że należy ją stosować zgodnie z przyjętymi zasadami, a nie własnym widzimisię.
@tx2184
@tx2184 Год назад
@@patrykkalita7166 ja tu nie widzę różnicy , inni chcą to odplewić jak Niemcy czy Faszyści z II wojny światowej ale kurwa w czasie wybuchu II wojny światowej na Hitlera głosowało 95 % Niemców. Widzę tą samą konkluzję do Putina.
@damiansiwek4761
@damiansiwek4761 Год назад
Siemano! Mam pytanie niezbyt dityczące filmu ale sądze że może ktoś mi pomoże. Ostatnio myknął mi obraz AS-21 Redback i przypomniałem sobie że rok temu były jego testy ale szukając info co z nich wynikło nic nie znalazłem, może ktoś wie czy będzie on kupiony czy nie bądź jakaś inna propozycja się pohawiła?
@damiantrybus7918
@damiantrybus7918 Год назад
Po przeprowadzonych testach stwierdzono ze nie spelnia naszych wymagan i zrezygnowano z kupna tak po krótce
@wojtek5596
@wojtek5596 Год назад
Generalnie dostaliśmy do testów prototypy i efekt był taki jaki musiał być. To się do niczego nie nadaje. I niby Koreańczycy kręcili potem, że przyślą nam lepsze wersje do testów, ale mleko się już rozlało i nikogo już ten BWP nie interesował. Zupełnie zresztą słusznie, mamy w końcu swoją konstrukcję i jeżeli chcemy odporniejszej maszyny to Borsuk ma spory zapas, kosztem pływalności.
@damiansiwek4761
@damiansiwek4761 Год назад
Czyli w taki sposób to się prezentuje, dzięki za odpowiedzi😁
@stanisawpiwnicki7626
@stanisawpiwnicki7626 Год назад
Mówisz o fajnych sprawach, tylko że po kilku minutach to już zanudzanie słuchacza
@kornelmoleda
@kornelmoleda Год назад
No hej
@hvast8748
@hvast8748 Год назад
ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-89ivO9Lb5Co.html to twój drugi kanał czy mi się wydaje?
@technikaimaszyny1038
@technikaimaszyny1038 Год назад
Tak.
@mieszkaniesolidarnosci1185
@mieszkaniesolidarnosci1185 Год назад
Dla zasięgów
@zubenelgubenupi
@zubenelgubenupi Год назад
"radzieckie"! Nie mogę tego słuchać. Mówi się sowieckie albo najlepiej kacapskie, no ale to to samo co ruskie.
@gravelpit6459
@gravelpit6459 Год назад
Ile to już razy gadałeś o tych samych czołgach, tylko od lewej do prawej i od prawej do lewej to samo!
@MarcinPasierb
@MarcinPasierb Год назад
Lubię mówić o czołgach. A, że znajomi już tego nie chcą słuchać to mam ten kanał.
@tdulinicz
@tdulinicz Год назад
Oj nie marudz, bardzo fajnie sie slucha i zawsze sie dowiem czegos nowego, z nowej perspektywy :)
@janbarciak741
@janbarciak741 Год назад
Po co ogladacie jak wam nie odpowiada?
@gravelpit6459
@gravelpit6459 Год назад
Jak nie masz o czym gadać to zrób odcinek np. o kolejowych wojskach federacji rosyjskiej
Далее
M1 Abrams a Leopard 2 -  porównanie i różnice
20:56
Девочки, у вас тоже так? 💅🏻✨
00:17
Przegląd rosyjskiego sprzętu
19:58
Просмотров 578 тыс.
K2 a T-90M  - porównanie i różnice
25:18
Просмотров 189 тыс.
Jaką Siłą dysponuje amerykański Lotniskowiec
28:10
Просмотров 185 тыс.
Ile Czołgów straciła Ukraina? - porównanie z Rosją
11:56
Jaki czołg jest najlepszy dla Polski
20:57
Просмотров 36 тыс.
Czy Śmigłowce Szturmowe - Apache mają Sens
21:46
Просмотров 71 тыс.
F-35 - dane techniczne i ciekawostki
16:24
Просмотров 42 тыс.