Тёмный

Samoloty elektryczne, czy, kiedy i czy ekologiczne? (160) 

turbulencja
Подписаться 193 тыс.
Просмотров 22 тыс.
50% 1

#turbulencja #kapitandariusz
O tym, dlaczego nie należy się spodziewać samolotów hybrydowych i na baterie.
sklep turbulencji - turbulencja.pl
rozwój kanału możesz wesprzeć - patronite.pl/T...
FB - / tturbulencja
grupa - / 491252114713189

Опубликовано:

 

6 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 324   
@piotrmyszka7596
@piotrmyszka7596 3 года назад
U pana Darka zawsze można liczyć na coś ciekawego. Idę o zaklad, ze nawet jak by Kapitan opowiadał o zsiadaniu się mleka było by merytorycznie i ciekawie. Piątka ✋ dla wszystkich 😁
@piotrabanowicz3340
@piotrabanowicz3340 3 года назад
Tak jest ! :)))
@VersaceNo11
@VersaceNo11 3 года назад
Świetny, merytoryczny materiał. Klasa jak zawsze
@congratz
@congratz 3 года назад
Logiczne rozważania, ładnie się słucha . Jak w powiedzeniu " mądrego dobrze posłuchać "
@panichemik9199
@panichemik9199 3 года назад
Chylę czoła dla Pana wiedzy. Naprawdę. Mam Kolegów elektrochemików, rzetelni i dobrzy naukowcy, zajmujący się m. in. ogniwami paliwowymi, wodorem jako źródłem energii. Jeden z tych Kolegów powiedział, że problemów jest wiele, jeśli chodzi o ogniwa paliwowe, zwiększanie ich mocy, ich bezpieczeństwo. A odnośnie wodoru jest bardzo duży problem z magazynowaniem wodoru. Tak, odnośnie zanieczyszczania środowiska przez samoloty to jest też mit. Samoloty odpowiadają za 2-3 % emisji CO2. Trochę emisją spalin się interesuję i ostatnio ciut zajmuję. Źródłami energii także się interesuję i mam kolegów świetnych w tym temacie. Samoloty w ekologii nie są głównym problemem. Bardziej problemem są choćby m. in. zanieczyszczenia przez metabolity leków. To jest bardzo złożony temat. I komentarz do Zenobi Malkontent: oj tak, świetnie ta tematyka się nadaje do uzyskiwania grantów, publikacje są bardzo cytowane. Interes jak złoto. I pieniądze publiczne idą na badania, które z praktyką nie mają nic wspólnego. Bo w lotnictwie musi działać, w nauce można wszystko ubrać w piękny papierek i się sprzeda.
@Kris-vy3ev
@Kris-vy3ev 3 года назад
jak dobrze posłuchać mądrego człowieka :) Pozdrawiam
@przemyslawkaczorowski898
@przemyslawkaczorowski898 3 года назад
Ale forma! Gratuluje:)
@sakurago
@sakurago 3 года назад
Podziwiam, że ma Pan ochotę wytłumaczyć tym niereformowalnym o dziwnych poglądach jak wygląda rzeczywistość. Cierpliwości życzę i serdecznie pozdrawiam. Dziękuję, że dzieli się Pan z nami swoją wiedzą i poglądami!!!
@piotrabanowicz3340
@piotrabanowicz3340 3 года назад
Wszystkim purystom technicznym wyjaśniam, że Pan Kapitan opisuje zasadę pracy samochodu PIRUS. Natomiast Toyota PRIUS działa jednak trochę inaczej :) Pozdrawiam !
@MartinXCV
@MartinXCV 3 года назад
Miałem to napisać
@piotrabanowicz3340
@piotrabanowicz3340 3 года назад
@@MartinXCV Bardzo lubię naszego kapitana - chciałem jakoś pomóc. W sumie nie wiem czy nie zaszkodziłem :) No, ale reszta wywodu - w porządku ! Pełna zgoda i poparcie ! Cieszę, że podobnie myślałeś. Pozdrawiam :))
@dxfm
@dxfm 3 года назад
Pirus to ta ruska kopia Priusa? ;) Swoją drogą cenna uwaga z praktyki używania tego auta. Ciekawy temat, choć ja bym nie był taki pewny co do napędu w przyszłości.
@pawekrzysztof1677
@pawekrzysztof1677 3 года назад
@@dxfm Jak ktoś się na czymś zna, to nie ma nic złego w byciu pewnym tego co się mówi.
@turbulencja
@turbulencja 3 года назад
Czyli niby jak inaczej ? Samoładuje się? :D
@Pampuch98
@Pampuch98 3 года назад
Mega ciekawy odcinek.warto obejrzec
@VincentVega3291
@VincentVega3291 3 года назад
Bardzo lubię Pana rozkminy i bardzo doceniam wiedzę techniczną. Dobrze się tego słucha.
@duchu14
@duchu14 3 года назад
Świetny materiał
@Anton.7
@Anton.7 3 года назад
Superr materiał , świetnie się pana ogląda
@yannoPL
@yannoPL 3 года назад
Panie Dariuszu, dawno temu, pewien człowiek od napraw telewizorów zawzięcie mnie przekonywał, że nie będzie nigdy płaskich wyświetlaczy, bo konstrukcja lampy kineskopowej wymusza określoną "głębokość". Czy miał rację może Pan ocenić, patrząc na swój monitor. Popełnia Pan bardzo podobny błąd mówiąc o akumulatorach. Owszem, dziś są duże, ciężkie i przechowują strasznie mało energii w porównaniu do klasycznego paliwa. Ale to dziś. Świat już dawno zdał sobie z tego sprawę i od wielu lat trwa nieprzerwany wyścig do nowych sposobów magazynowania energii elektrycznej. To, że dziś jest to nieopłacalne, nie znaczy że jutro będzie niemożliwe.
@Rob-Sam
@Rob-Sam 3 года назад
Marcin, Święte słowa. Mi kiedyś pewien fachowiec mówił że magnetowidy będą wieczne. Nie minęło 5 lat od jego wypowiedzi I zaczęły wymierać. Dziś chyba nowego nawet nie można już kupić. A jeżeli już to jako relikt przeszłości.
@Tirith2708
@Tirith2708 3 года назад
Dodatkowo ogniwa wodorowe mają wielokrotnie mniejszą wydajność w porównaniu do akumulatorów. Należy uwzględnić cały proces - włącznie z samym wytworzeniem tego paliwa. Kto będzie inwestował miliardy w budowe infrastruktury do wytworzenia, transportu, przechowywania i tankowania wodoru aby uzyskać wydajność tylko kilka procent wyższą od konwencjonalnych paliw. Przyszłością są baterie przyszłości, nie współczesne ;)
@Tirith2708
@Tirith2708 3 года назад
Poniżej fajne porównanie wydajności ogniw wodorowych i akumulatorów od produkcji do napędu: pbs.twimg.com/media/DH1bCKoWsAEpEb7?format=jpg&name=900x900
@piotrz7542
@piotrz7542 3 года назад
"od wielu lat trwa nieprzerwany wyścig do nowych sposobów magazynowania energii elektrycznej." który trwa już kilkadziesiąt lat i daje postęp rzędu kilkudziesięciu % a potrzebujemy przynajmniej 500%.
@rafazydek7963
@rafazydek7963 3 года назад
Panie Dariuszu myślę że musi się Pan skupić na technice lotniczej a nie motoryzacji. W hybrydzie odzyskujemy energię która w normalnym samochodzie zostaje rozproszona w energię cieplną więc nic nie marnujemy tylko odzyskujemy. Mówi pan o sprzęgle hydrokinetycznym w swoim samochodzie, nie chce mi się sprawdzać ale myślę że w SQ5 jest jak w 99% nowych pojazdów sprzęgło cierne dwuskrzydłowe a nie hydrokinetyczne stosowane w samochodach z lat 60 70 i jwszcze 90. W nowych samochodach ciężarowych stosowane są w dużej mierze skrzynie biegów automatyczne lub bardziej przecyzyjnie zmechanizowane. Wiąże się to z przenoszeniem wysokich momentów obrotowych sięgających kilku tyś. Nm. Samochód hybrydowy wymaga jednej podstawowej rzeczy - stylu jazdy dopasowanego do samochodu. W hybrydach stosowana jest przekładnia planetarna bo tylko ona jest w stanie połączyć ze sobą trzy elementy razem, skrzynię biegów, silnik spalinowy i silnik elektryczny. Bezstopniowa skrzynia cvt i itp wymaga innego stylu jazdy niż klasyczne automaty. Jeśli prywatnie jeździ Pan samochodem kilkusetkonnym ze skrzynią dsg w której zawsze jeden bieg czeka w poczekalni na zmianę to przesiadka na hybrydę w cvt j... Co do lokomotyw to wszystkie spalinowe lokomotywy nie są hybrydą bo hybryda kożysta z dwóch źrudeł energii. W lokomotywie spalinowej silnik spalinowy służy tylko do napędu generatora elektrcznego który wytwarza prąd i napędza silniki elektryczne trakcyjne w żaden sposób nie odzyskujemy energii. Sprawdziłem i zwracam honor w asq5 jest trabycyjny automat z tradycjnym sprzęgłem.
@romannowak6067
@romannowak6067 3 года назад
"W lokomotywie spalinowej silnik spalinowy służy tylko do napędu generatora elektrycznego ..." Myli się Pan. Są lokomotywy spalinowe w których zastosowano przekładnie mechaniczne oraz hydrauliczne. Co prawda są one w mniejszości, ale występują.
@rafazydek7963
@rafazydek7963 3 года назад
@@romannowak6067 ok w większości ale dziękuję za uwagę.
@dariuszs4290
@dariuszs4290 3 года назад
Źródeł
@krzysztofnowopolski5242
@krzysztofnowopolski5242 3 года назад
Super materiał, pozdrawiam :)
@protazygosciec7386
@protazygosciec7386 3 года назад
Nie o to chodzi by złowić króliczka, ale by gonić go.. za granty na badania.;())
@listonoszpat233
@listonoszpat233 3 года назад
Ale co ty gadasz usraelskie bojowe drony mają być na prąd żeby były łekologiczne ale prać będą pociskami ze zubożonym uranem :-)(
@marcinphone6162
@marcinphone6162 3 года назад
Jaki zasięg ma samolot elektryczny? To zależy od dlugosci przewodu :)
@piotrabanowicz3340
@piotrabanowicz3340 3 года назад
przyszlość to trolejairbusy A1313
@krzysztofmariusz5823
@krzysztofmariusz5823 3 года назад
Dzięki za głos rozsądku 👍
@krystiantokarski737
@krystiantokarski737 3 года назад
Panie Dariuszu, bardzo dziękuję za rzeczowy odcinek. Miło posłuchać kogoś, komu fizyka nie jest obca. Chciałbym nawiązać do jeszcze jednego aspektu "ekologiczynch" samochodów hybrydowych. Otóż nikt nie podaje zużycia paliwa przez te auta w momencie jazdy z w pełni rozładowanymi akumalatorami. Wszak energia wówczas nie bierze się z powietrza tylko zwyczajnie, ze spalania węglowodorów. I jeszcze jedno: skoro wiodący japoński producent aut hybrydowych tak zachwala swoją technologię jako super oszczedna, to dlaczego jego samochody dostawcze są dostępne tylko z silnikami wysokoprężnymi grupy PSA? No co jak co, ale oszczędność hybrydy w dostawczakach powinna się opłacać. Ale co my, ludzie znający chociaż podstawy fizyki, możemy wiedzieć...
@tomaszkonopinski9162
@tomaszkonopinski9162 3 года назад
W przypadku Toyoty nie zgodzę się. Mówimy tu o napędzie hybrydowym i tak w rzeczywistości jest. Niewątpliwie Prius może jechać wyłącznie na elektryku, ale zwykle jeździ na elektryku plus spalinowym. To o czym Pan mówi to można powiedzieć o zasilaniu hybrydowym. I w tym kontekście benzyna + LPG może być nazwane zasilaniem hybrydowym. Oczywiście nie każda hybrydę należy nazywać hybryda. Wynalazki z zasilaniem 48V które nie potrafią nawet ruszyć z elektryka nie powinny być nazywane hybrydami
@bramkarz153
@bramkarz153 3 года назад
Jak zwykle super Pozdrawiam
@ontroea3212
@ontroea3212 2 года назад
Interesujący wykład.
@tomtete7003
@tomtete7003 3 года назад
Toyota nie "namieszala" nazywajac naped Priusa i innych modeli napedami hybrydowymi. Mamy silnik elektryczny i spalinowy pracujace wspolnie ale rowniez niezaleznie, wiec nazwa jak najbardziej uzasadniona. Nieprawda tez jest ze zespol razem nie jest mocniejszy... jest... przy gwaltownym przyspieszaniu dostajemy chilowowo "pelna moc" silnika elektrycznego i spalinowago. Generalnie uwazam ze naped hybrydowy jest genialnym rozwiazaniem dla aut miejskich, pokonujacych dziennie krotsze dystanse, a hybryda "plug-in" ro wrecz auto idealne dla przecietnego mieszczucha ktory dziennie robi kilkanascie kilometrow. Co do samolotow panie Darku...zgadzam sie z Panem ze teoretycznie poki co nie widze przyszlosci dla napedow elektrycznych bo tez wydaje mi sie ze po prostu sie nie da... ale... przyjdzie jakis kolejny Elon Musk ktory nie bedzie wiedzial ze sie "nie da" i zrobi.... byc moze cos na co jeszcze nikt z nas nie wpadl ;) a ze to potrwa to nic dziwnego. Aukurat, dla nas wszystkich, w takiej branzy jak lotnictwo ewolucja jest lepsza niz rewolucja.
@turbulencja
@turbulencja 3 года назад
A co przy rozładowanej baterii? Skąd ta moc silnika elektrycznego? Niestety to tak nie działa, samochód przyśpiesza zawsze tak samo, nie używając elektrycznego silnika do zwiększenia mocy a do obniżenia mocy spalinowego, redukując jego obciążenie . Co można łatwo wywnioskować z osiągów tych samochodów odpowiadających takim samym samochodom z silnikami spalinowymi o podonej mocy jak silnik spalinowy tej "hybrydy" a nie moc całego napędu. Gdyby przyśpieszenie zależało od tego czy jest czy nie energii w baterii, byłoby to bardzo niebezpieczne bo kierowca miałby nie zawsze tę samą moc "pod nogą".
@turbulencja
@turbulencja 3 года назад
Na początku mówię o hybrydzie w kontekście źródła dostarczonej energii.
@tomtete7003
@tomtete7003 3 года назад
@@turbulencja Z calym szacunkiem Panie Darku ;) nie ma Pan racji. Dopoki bateria jest naladowana wciskajac pedal gazu "w podloge" podczas ruszania dostajemy pelna moc polaczonych silnikow. Generalnie wszystkim tym zarzadza oprogramowanie ktore caly czas monitoruje caly system i decyduje co jest priorytetem w danym momencie. Z ciekawostek... to oprogramowanie moze byc zupelnie inne dla tego samego modelu w roznych krajach swiata bo jest czesto aktualizowane i modyfikowane na podstawie danych odczytywanych z samochodow podczas ich serwisu. O to by bateria nigdy nie byla rozladowana rowniez dba to oprogramowanie. BTW. widzial Pan kiedys rozladowana baterie w hybrydzie? ;) nie mowie o wskazaniach wyswietlacza... ;) Dlatego hybrydy (szczegolnie male) powinny byc traktowane jako auta miejskie, niezbyt nadajace sie w trasy, bo jak sam Pan zauwazyl, przy wiekszych predkosciach czy dlugiej jezdzie pod gore, samochod "slabnie" bo nie ma do dyspozycji calej mocy ukladu. Do tego w przypadku Toyoty dochodzi specyfika przekladni CVT... zreszta w duzej mierze odpowiedzialna za "glosnosc" auta. Jeszcze inaczej wyglada to wszystko w systemach plug-in... ale to chyba temat na jakis inny kanal ;) Zeby zejsc z Toyoty i omowic osiagi... Porsche Cayenne Turbo w wersji hybrydowej przyspiesza do 100 o 0,1 sek szybciej niz wersja nie hybrydowa, identyczne silniki spalinowe, czyli jednak ten naped jest przekazywany ;) wiem ze to "tylko" 0,1 sekundy ;) ale jednak wersja hybrydowa wazy sporo kg wiecej. Do tego przypadku Porsche bardzo widac dlaczego hybryda ma sens.... tam juz oszczednosci na paliwie pomiedzy wersjami sa ogromne.
@Doinformowany
@Doinformowany 3 года назад
@@turbulencja i nie zawsze "ta samą moc" jest pod nogą. Pan raz wypożyczył Priusa, ja natomiast takim zrobiłem 500tys kilometrów. Więc co nieco wiem, pewnie o użyteczności to nawet więcej od Japońskich Inżynierów. I dokładnie tak jest: pełna bateria= więcej mocy, wyższy moment obrotowy, Pusta bateria= mniej mocy, niższy moment obrotowy. I nie JEDEN, a kilka silników elektrycznych jest w Toyocie (Prius Plus jeżdżę) Baterii również nie ładuje się tylko poprzez do hamowanie. Co więcej! Nie mam pojęcia jak Pan jeździł tym CH-Rem, serio. Byłem swoim autkiem kilkadziesiąt razy w górach. CO WIECEJ kilkanaście razy jechalem tym autem w trasę po autostradach w 7osob gdyż jest to auto 7 osobowe i maksymalne spalanie 7.5l GAZU! LPG! więc faktycznie, bardziej się opłaca dieslem. Niestety panie szeryfie ale minął się Pan z prawdą i to tak porządnie.
@1Zakamuflowany1
@1Zakamuflowany1 3 года назад
@@Doinformowany Odnośnie ładowania nie tylko przy hamowaniu, dobre stwierdzenie. Warto w dyskusji o hybrydach rozważyć fakt, że silnik spalinowy ma swoją najlepszą sprawność przy określonych obrotach, więc wydaje mi się, że czasami dużo lepiej dla minimalizowania ilości spalanego paliwa jeśli jeśli silnik spalinowy ustawi sobie optymalne obroty i będzie napędzał ten elektryczny (opcjonalnie ładował baterię), który jak wiadomo ma sprawność w okolicach 90%. Dzięki temu można wyciągnąć maksimum osiągów z silnika spalinowego przy najmniejszych możliwych stratach energii.
@0111-c9h
@0111-c9h 3 года назад
Panie, hybryda nie tylko odzyskuje energie z hamowania. Hybrydy Toyoty wykorzystuja fakt, ze silnik spalinowy w pewnych trybach pracy ma nadwyzke mocy przy jednostajnym zuzyciu paliwa. W tych momentach wlacza sie ladowanie baterii przy czym spalanie paliwa sie nie zwieksza. Wiec energia jest odzyskiwana z hamowania ale i z wlasciwosci silnika spalinowego.
@Dajmos
@Dajmos 3 года назад
Panie Kapitanie, bardzo lubię Pana filmy (m.in przez nie byłem w profesjonalnym symulatorze 737 - swoją drogą, niesamowite przeżycie) ale teraz chciałbym skomentować rzecz techniczną odnośnie tego odcinka. Coś się dzieje ewidentnie z mikrofonem (lub pewnie nie z mikrofonem, tylko mam wrażenie że w tym konkretnym odcinku są jakoś "podciągnięte" niskie oraz niższe tony do góry). Słucham muzyki w tle i nie jestem w stanie wyregulować z jednego źródła (tego samego pc) dźwięku. Poza tym bardzo dziękuję za filmy i życzę jak najszybszego powrotu do normalnego lotnictwa. ..PS Dla przykładu ten, trochę wcześniejszy film jest ok: v=5pTB-XbtZ0E 2-PS Wydaje mi się, że przy edycji (słuchania finalnie) filmu, zmienił Pan słuchawki lub głośniki na inne. Być może też w laptopach (a na tym najczęściej podejrzewam wszyscy słuchają - nie słychać tego problemu -oczywiście brakuje tam niższych tonów.) 3-PS Jak nie wie Pan jak to sprawdzić przy głośnikach to proszę założyć słuchawki i puścić w innej karcie np. jakikolwiek utwór klasyczny lub popowy najciszej jak się da i najgłośniej jak się da w drugiej karcie Powyższy film. Być może zrozumie Pan o co mi chodzi.
@bartomiejkrasowski370
@bartomiejkrasowski370 3 года назад
Można teoretycznie odzyskać energię potencjalną jaką uzyskuje samolot zniżając lot.
@turbulencja
@turbulencja 3 года назад
Tak dokładnie to robi się szybując do lądowania 🤪
@MrTheCycloneye
@MrTheCycloneye 3 года назад
Nad samolotem elektrycznym musi lecieć spalinowy i zasilać go przewodem ;)
@wxx6
@wxx6 3 года назад
głupiemu to i sznurek wystarczy żeby uwierzył
@petrolenginesonly
@petrolenginesonly 3 года назад
Trafny temat.
@maro15551
@maro15551 3 года назад
Toyota Pirus?
@TheSDeath
@TheSDeath 3 года назад
Każdemu się zdarza pomylić, widocznie Pan jest osobą która nigdy się nie myli.
@bomirek
@bomirek 3 года назад
@@TheSDeath Ale Pan Dariusz powiedział to kilka razy w tym nagraniu.
@oskarzgoa8428
@oskarzgoa8428 3 года назад
@@bomirek nawyk. Dużo ludzi mówi że coś się dzieje w ŚIRODKU, ale że przyszłem gdzieś. Błędy się zdarzają, głupio je wypominać
@Xaus11111
@Xaus11111 3 года назад
@@oskarzgoa8428 Albo druszlak, albo pańka, zamiast panika XD
@maro15551
@maro15551 3 года назад
@@TheSDeath Bardziej myślałem że to jakiś model Toyoty którego nie znam. Oczywiście że każdy może się pomylić ale Toyota Prius jest chyba jednym z pierwszych aut hybrydowych które zostały produkowane seryjnie, jak ktoś interesuje się motoryzacją to raczej nazwy tego auta nie pomyli. Oczywiście filmy na tym kanale są super bo to bardzo wielka baza danych o lotnictwie i za to szacun dla pana Darka.
@45krzycho
@45krzycho 3 года назад
Toyota Mirai 2. generacji jest pierwszym samochodem na wodór. Jest tylko jeden problem, nie będzie go gdzie zatankować (na razie). Pojazd z silnikiem elektrycznym, dla którego paliwem jest właśnie najczęściej spotykany pierwiastek na Ziemi.
@yestruskajyrats5088
@yestruskajyrats5088 3 года назад
Co to znaczy "pierwszy smochodem"? Już na początku naszego wieku po Reykjaviku jeździły autobusy na wodór (stację otwarto w 2003 roku).
@fabrykakurzupl
@fabrykakurzupl 3 года назад
Pozdrawiam
@igorx805
@igorx805 3 года назад
Kolejny fajny materiał się zapowiada , bo dopiero oglądam 😀 Pozdrawiam
@SkyisthelimitAero
@SkyisthelimitAero 3 года назад
Z takimi nazwijmy to EDF (jak w modelach RC) napędzanymi ogniwami wodorowymi może być o tyle prościej, że na wysokościach przelotowych jest zimno, więc łatwiej jest to chłodzić mając wokół powietrze o temperaturze -50 - -60 st. C niż +20 st. ..., a odnośnie baterii. To jest też utopia z powodu temperatur. Taka bateria po samym jej schłodzeniu do -50 st. straci kilkadziesiąt procent zmagazynowanej mocy.
@maciejkaras4747
@maciejkaras4747 3 года назад
nowy akumulator, który przy 20 st Celsiusa ma pojemność 100%, przy -25 st ma 60% czyli przy -50 pewnie schodzi poniżej 35%. Starsze akumulatory proporcjonalnie jeszcze mniej. Dlatego nie będzie samolotów na prąd...
@andrewskyeppo
@andrewskyeppo 3 года назад
Samoloty to przeżytek, przyszłość w latających talerzach. ;-) Pozdrawiam
@boryskrupa5102
@boryskrupa5102 3 года назад
popieram, wożenie mięsa nie ma większego sensu, należy wozić świadomość!
@Xaus11111
@Xaus11111 3 года назад
Moja żona też tak uważa, jak zbyt późno wrócę od kumpla :-/
@bartoszskowronski
@bartoszskowronski Год назад
producent Xplane/Xavion współpracuje z StartUPem, mały samolot alternatywa dla helikoptera, start pionowy jak dron potem napęd piątym silnikiem poziomym, "dron" się zatrzymuje i skrzydła przejmują siłę nośną. I sam mówi że przy dzisiejszej technologii baterii to pół godziny lotu max. Projekt celuje że nastąpi rewolucja w bateriach (lepsze x5/x10) i wtedy już będą mieli knowhow o elektrycznych samolotach i zawojują rynek. Ale stawiają na kartę że ktoś zrobi rewolucję w bateriach.
@adriangarbowski3466
@adriangarbowski3466 3 года назад
Dzień dobry. Od kilku lat zajmuję się amatorsko budowom rowerów elektrycznych. Testowałem między innymi odzyskiwanie Energi podczas hamowania. Niestety jest to znikome zjawisko bo bateria to nie sprężyna w zegarku którą ile obrotów nakręcimy tyle nam odda. Bateria potrzebuję czasu ładowania co w przypadku hamowania jest krótkie, stabilizacji napięcia do czego potrzebna nam jest odpowiednia elektronika która też pobiera energie. W rezultacie musielibyśmy cały czas hamować jednocześnie nie stawiając oporu dla silnika, czyli jazda z górki. W praktyce tak się nie da. Jedyne na czym możemy zaoszczędzić to wsparcie z silnika elektrycznego przy gwałtownym przyspieszaniu, ten manewr jest jak wiemy paliwożerny. Możemy wykorzystać do tego energie z akumulatorów które, później przy spokojnej jeździe zostaną doładowane nie stawiając większego obciążenia dla silnika. To jest jedyna słuszna oszczędność hybryd. Reszta to moim zdaniem marketing. Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do latania, niech ten idiotyzm się już konczy bo powymieramy na depresję i inne nie leczone choroby.
@aksorz
@aksorz 3 года назад
Z niecierpliwością czekam na obiecany odcinek o ekologii. Pozdrawiam
@xxbrtkxx
@xxbrtkxx 3 года назад
Nie miałem okazji jeździć Priusem, pewnie ma Pan rację co do wad tamtego napędu. Jednak współczesne napędy hybrydowe toyoty, stosowane choćby w corolli, działają znacznie lepiej i bardziej efektywnie. Taka toyota pali na autostradzie przy 140 km/h ok. 6l/100 km, co jest przyzwoitym wynikiem, natomiast w trasie po drogach krajowych osiąga 3-3,5 l/100km a w mieście ok. 4,5 l. Silnik elektryczny również zwiększa moc całego układu, a samochód przejeżdża w trybie elektrycznym nawet 50% trasy.
@1987roadrunner
@1987roadrunner 3 года назад
To nie jest prawda. Corolla hybrid 2020 r. spalanie na autostradzie przy 130-140 spalanie ponad 7.5l/100 km. Spalanie w trasie (drogi krajowe) nie mniej niż 6l/100 km. Spalanie w mieście da się zejść do 4,8l/100 km. Normalnie koło 6. Nie przejezdża na prądzie więcej niż 20%, a w trasie to już w ogóle mniej niż 15%.
@xxbrtkxx
@xxbrtkxx 3 года назад
@@1987roadrunner to musisz chyba popracować nad stylem jazdy. Poza tym o której wersji mówimy? 1.8 czy 2.0?
@piotrz7542
@piotrz7542 3 года назад
Ale nie ma cudów. Przecież w którymś momencie ten prąd musi zostać, ze stratą, wygenerowany. Czy to nie przypomina próby wyciągnięcia siebie samego z błota za włosy? ;)
@xxbrtkxx
@xxbrtkxx 3 года назад
@@piotrz7542 prąd jest generowany podczas hamowania, czasami podczas pracy silnika na biegu jałowym, czyli w sytuacjach, gdzie w konwencjonalnym napędzie energia jest po prostu marnowana. W efekcie mamy zmniejszone spalanie.
@piotrz7542
@piotrz7542 3 года назад
@@xxbrtkxx Energia zużywana podczas pracy na biegu jałowym służy wyłącznie podtrzymaniu pracy silnika. Silnik jest obciążony swoimi własnymi oporami. Jeśli każemy mu produkować prąd, to zacznie spalać więcej paliwa. Co do hamowania - zgoda. Ale wygląda na to, że jest to jedyna aktywność, podczas której hybryda faktycznie wychodzi na plus. Bo potem są tylko straty wynikające z przemian energii mechanicznej, elektrycznej i chemicznej oraz z konieczności wożenia (i przyspieszania z nią) ogromnej i ciężkiej baterii.
@Badyl89
@Badyl89 3 года назад
Zrobił Pan spory błąd w wypowiedzi w 11:57 "Nie odzyskujemy hamowania czyli jeździmy po mieście" zabrakło słowa nie przed mieście a to kompletnie zmienia wydźwięk tego zdania :) bo właśnie w mieście najwięcej daje hybryda :) co doskonale pokazali polscy taksówkarze dodatkowo gazując Priusa, co już całkiem obniża koszty :)
@turbulencja
@turbulencja 3 года назад
Czyli "NIE jeździmy po mieście" bo po mieście hamujemy :) To jest oczywiste, ale może nie słychać wyraźnie tego "nie", ale wynika jasno z kontekstu całości wypowiedzi w tym temacie.
@danielzajac1787
@danielzajac1787 3 года назад
Panie Dariuszu, zapomniał Pan dodać że nie dalo by się wylądować z ciężarem akumulatorow. Paliwo się wypala więc samolot jest lżejszy przy podchodzeniu do lądowania. Pozdrawiam.
@turbulencja
@turbulencja 3 года назад
Dałoby się pewnie wzmocnić konstrukcje. Kosztem masy przewożonego ładunku, zapomniałem o tym faktyczne wspomnieć
@Kajteusz
@Kajteusz 3 года назад
​@@turbulencja Przecież Pan mówi o tym od 18:16, że samolot spala paliwo i staje się lżejszy. :-)
@pawekrzysztof1677
@pawekrzysztof1677 3 года назад
@@Kajteusz Chodzi o różnicę w masie startowej i do lądowania, która wynosi kilkadziesiąt ton (!) Dlatego w przypadku konieczności awaryjnego lądowania tuż po starcie, paliwo trzeba zrzucić.
@Kajteusz
@Kajteusz 3 года назад
@@pawekrzysztof1677 Spoko, ja to rozumiem. Chciałem zaznaczyć, że jest o tym wspomnienie w filmie.
@maciejkaras4747
@maciejkaras4747 3 года назад
Bardzo lubię jak ktoś myśli, dlatego tak sobie cenię Pana filmy. Pewnie w ciągu kilku następnych dni zobaczę w Internecie jakiś artykuł zatytułowany "samoloty bezobsługowe jeszcze do końca tej dekady" lub "Airbus pracuje nad samolotem elektrycznym, który pojawi się do końca 2035 roku". A ludzie będą w to wierzyć...
@janpo1971
@janpo1971 3 года назад
Oczywista sprawa, że w przypadku samolotów technologia motoryzacyjna hybrydowa czy elektryczna nie ma żadnego sensu. Jeśli chodzi o samochody to CHR, o której mowa ma silnik 1.8. Swoją drogą świetnie sprawdza się w mieście - średnie spalanie w mieście nie przekracza 5l/100km w korkach we Wrocławiu. Wcześniejszy diesel palił 11l/100km. Na trasie też nie ma tragedii. Średnio na trasie pali też mniej niż VERSO też z silnikiem 1.8 przy tych samych prędkościach. Zawsze na trasie są kolejki do bramek na autostradzie, dodatkowo hamowanie i wolna jazda przy wyprzedzających się ciężarówkach lub korki przy robotach drogowych. Przy większych przebiegach w trasie diesel jest bezkonkurencyjny (ja mam 90% w mieście).
@boryskrupa5102
@boryskrupa5102 3 года назад
lit jest praktycznie obojętny dla środowiska, więc nie wymaga utylizacji, natomiast nie istnieje żadna rozsądna technologia przechowywania wodoru oprócz tej znanej metody przechowywania wodoru w węglowodorach.
@Tirith2708
@Tirith2708 3 года назад
Co do hybryd - zgadzam się że, jednak jeśli chodzi o wodór - raczej nie będzie on paliwem przyszłości (czy to w transporcie lądowym czy to powietrznym), baterie - jak najbardziej. Wodór jest pierwiastkiem niezwykle niebezpiecznym i nieprzewidywalnym, płonącym niewidocznym płomieniem, który potrafi wydostać się nawet przez mikroskopijne szczeliny. Nie pomaga tutaj fakt że aby pomieścić wymaganą jego ilość do odbycia lotu musi on zostać silnie sprężony (co jeszcze bardziej ułatwia mu wydostawanie się poza zbiornik) i skroplony oraz przechowywany w temperaturze -250st. C. Nawet w rakietach się od niego odchodzi, a co dopiero w zastosowaniu cywilnym. Już prędzej widział bym przyszłość w samolotach na metan/gaz ziemny. Wszystko się rozbija o gęstość energii gromadzonej w akumulatorach która musi przekroczyć 400 Wh/kg nad czym pracują obecnie min. inżynierowie Tesli. Nie mówię że to od razu będą loty międzykontynentalne(choć jestem pewien że i te z czasem staną się możliwe) ale raczej wewnątrzkontynentalne. Dodatkowo - pewna część lotów na duże odległości ( klasa wyższa) zostanie wyparta poprzez transport rakietowy przy pomocy rakiet wielokrotnego użytku które pozwolą przemieścić się na przeciwną stronę planety w
@Tirith2708
@Tirith2708 3 года назад
Jeszcze uwaga: Co do szkodliwości baterii i ich utylizacji. Polecam obejrzeć prezentacje Tesli z Battery Day gdzie prezentowane są innowacje tej firmy dotyczące akumulatorów. ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-l6T9xIeZTds.html W planach Tesli jest nie tylko ponowne wykorzystywanie zużytych akumulatorów jako surowca do produkcji nowych, ale także drastyczne ograniczenie odpadów generowanych w procesie ich produkcji.
@Zdzisq
@Zdzisq 3 года назад
Teraz chyba krotki film... po 2 sekunach patrze 26 minut... doba krotki 😄
@przemkokozacki8639
@przemkokozacki8639 3 года назад
Swietny merytoryczny materiał. Takie małe sprostowanie, "Napęd hybrydowy to najczęściej połączenie silnika spalinowego i elektrycznego. Silniki te mogą pracować na przemian lub jednocześnie, w zależności od potrzeb. " Natomiast trolejbus o którym Pan wspomniał ma zasilanie hybrydowe , nie wiem jak jest z napędem. ;)
@Pablitko
@Pablitko 3 года назад
A moze wystarcza grafenowe ogniwa sloneczne i akumulatory 😁👍
@tomaszkonopinski9162
@tomaszkonopinski9162 3 года назад
W Priusie nie ma sprzęgła hydrokinetycznego. Rozdzielanie momentu obrotowego realizowane jest za pomocą przekładni planetarnej tylko i wyłącznie. Wszystkie elementy są zazębianie na stałe.
@Pablitko
@Pablitko 3 года назад
Troszke za bardzo sceptycznie.... Dawniej nikt sobie nie wyobrazal poruszac sie bez konia na wieksze odleglosci... Technika idzie do przodu...
@michak1622
@michak1622 3 года назад
W jeszcze dalszej przyszłości można rozważyć reaktory termojądrowe o i le zostanie najpierw ujarzmiona a potem zminiaturyzowana.
@stefan75578
@stefan75578 3 года назад
Dobry materiał odnośnie samolotów ale odnośnie opisów działania , zalet i wad układów hybrydowych w samochodach, jest to opisane zbyt ogólnie i tylko do odniesienia strat energii. Nie wspomina Pan że silnik elektryczny cały czas może wspomagać spalinowy co przedkłada się na niższe spalanie również na trasie. Oczywiście powyżej pewnych prędkości gdzie udział silnika spalinowego jest największy spalanie będzie wyższe i będzie się zrównywać ze spalaniem samochodu czysto spalinowego lub w niektórych przypadkach je przekraczać jak ma się ciężka nogę. Jeżdżę samochodem z podobnym układem co w toyocie prius i szczerze powiem że takie układy napędowe są dużo cichsze i silnik rzadko kiedy wkręca się na wysokie obroty właśnie za sprawą wsparcia z silnika elektrycznego. Może w 1genracji Priusa było to hałaśliwe ale obecne układy hybrydowe napewno nie generują nadmiernego hałasu. Oczywiście hybryda pokroju Priusa nie jest dobrym wyborem na trasy i prędkości autostradowe ale dla większości kierowców jeżdżących do pracy i poza miasto jest to rozwiązanie bardzo dobre i pozwalające na uzyskanie realnie niższego zużycia paliwa. Przykład honda Civic 1.8 140km średnie spalanie cykl mieszany 7.2l , Kia Niro hybrid 1.6 141km taki sam cykl 5.0l/100km. Na trasie wspomina kia spala 5.5-6.5l więc dalej jest to mniej niż samochód czysto spalinowy o porównywalnej mocy. Ogólnie działanie obecnych układów hybrydowych jest trochę bardziej skomplikowane niż Pan to opisał ale rozumiem że jest to materiał o samolotach a nie o samochodach.
@piotrz7542
@piotrz7542 3 года назад
"silnik elektryczny cały czas może wspomagać spalinowy co przedkłada się na niższe spalanie również na trasie" Ale ten prąd do jego zasilania to skąd się wziął?
@stefan75578
@stefan75578 3 года назад
@@piotrz7542 1. odzyskiwanie energii z hamowania. 2. kontrolowane przez komputer doładowywanie akumulatora żeby utrzymać w nim zaprogramowaną ilość energii. Trzeba zauważyć że silnik pracuję w cyklu Atkinsona więc jego wydajność jest większa niż silnika klasycznego co pomimo doładowywania akumulatora przez silnik spalinowy nie zwiększa diametralnie jego spalania. Komputer cały czas pozostawia w akumulatorze określona część energii żeby było możliwe wsparcie elektryczne. Stąd na trasie jak elektryk cały czas wspomaga silnik spalinowy, akumulator szybko się wyładowuje i silnik spalinowy dodatkowo musi ładować baterie stąd większe spalanie hybryd na trasie. Przynajmniej mniej więcej tak to wygląda w układzie który jest w moim samochodzie.
@piotrz7542
@piotrz7542 3 года назад
@@stefan75578 Otóż to. Cały ten układ zyskuje dodatkową energię wyłącznie podczas hamowania. Bo potem są tylko straty wynikające z przemian energii i konieczności wożenia (i przyspieszania z nią) ciężkiej baterii.
@stefan75578
@stefan75578 3 года назад
@@piotrz7542 to skąd w ostatecznym rozrachunku średnie spalanie w mieście jest o około 3l mniejsze niż silniku spalinowym, a cykl mieszany 5-6l? Gdzie czysta spalinowka nie chce zejść poniżej 7l?
@Astarloa12
@Astarloa12 3 года назад
Panie Darku, wszystko w swoim czasie, najpierw rząd nam zbuduje polski samochód elektryczny - Izerę 🤣
@grzegorz7481
@grzegorz7481 3 года назад
Od razu niech budują elektryczne kontenerowce, żeby mogły wpływać na przekopaną mierzeję...
@krzysztofa.3181
@krzysztofa.3181 3 года назад
Przeciż już stępka pod PROM była w 2017 roku wklepana i napewno zmiana planów -będzie prom elektryczny
@beniamintyszkiewicz7675
@beniamintyszkiewicz7675 3 года назад
Akurat pierwszy prius chyba mógł to iluś tam km/h jechać tylko na zgromadzonej energii
@Jelitek13
@Jelitek13 3 года назад
Bardzo mi się podoba Pana argumentacja przeciw samolotom "na prąd". Odnośnie łatwopalności baterii to baterie ze stałym elektrolitem mają z założenia nie być łatwopalne i na ten moment wiele firm nad tym pracuje. Również są badania nad zmniejszeniem ilości zużywanego kobaltu i litu, a także żeby technologia tworzenia baterii była bardziej przyjazna dla środowiska. Ale tak...w pozostałych argumentach w pełni się z Panem zgadzam. Apropo wodoru jako przyszłość transportu...to niestety obecnie nie wygląda to tak różowo. Ogniwa paliwowe z czasem także ulegają degradacji i ich sprawność spada z czasem. Zbiorniki na wodór są ciężkie, a na ten moment trudno o szeroko dostępną technologię uzyskiwania wodoru bez dużych nakładów i strat energii. Owszem za te kilkadziesiąt lat może się wiele zmienić i wydarzyć. Polecam bardzo fajny film od Real Engineering na temat wodoru i ogniw paliwowych: ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-f7MzFfuNOtY.html , niestety dotyczy on samochodów, ale mniej więcej tłumaczy dlaczego historia z wodorem nie jest taka kolorowa. Myślę że za dłuższy czas będzie wybór między bateriami i ogniwami paliwowymi, ale faktycznie transport nie będzie bazował na bateriach... nawet taka Tesla Semi do szybkiego naładowania będzie wymagała pół megawata energii....ciężko mi sobie to wyobrazić że będą stacje ładowania które będą mogły obsłużyć kilka takich ciężarówek jednocześnie a co dopiero lotnisko.
@turbulencja
@turbulencja 3 года назад
Niestety temat ładowania i potrzebnych do tego mocy jest notorycznie pomijany, bo jak wiemy prąd jest po prostu "z gniazdka" a duży prąd to po prostu większe gniazdko. W filmie tym skupiono się na efektywności która będzie mniej istotna z racji taniej energii odnawialnej, pomijając poruszone kwestie ładowania i bezpiecznego składowania. No zobaczymy :)
@Jelitek13
@Jelitek13 3 года назад
@@turbulencja słuszna uwaga apropo taniej energii odnawialnej 👍
@rafakrzeminski2771
@rafakrzeminski2771 3 года назад
Zasadniczo sie zgadzam. Odnośnie toyoty tak jest inni producenci stosują inne rozwiązanie i w mieście palą wiecej ale jeżdżą znacznie lepiej. Odnośnie samolotów uważam ze stosowanie silników elektrycznych do kołowania jest dobra idea zmniejszająca generalne zużycie paliwa. Odnosnie samolotów na wodór to jest przyszłość ale nie koniecznie turbosmiglowe. W latach 90 bmw zrobiło prototyp serii 7 zasilanej wodorem i była to jednostka spalinowa z silnikiem tlokowym jednak porzucono ten pomysł ze względu na przeciekające zbiorniki oraz korozję wewnątrznych komór spalania. Wiec problem nie dotyczył rodzaju konstrukcji a zastosowanych materialow, dziś mamy zbiorniki kompozytowe i nad stopy oparte na niklu. Takze odrzutowe samoloty zasilane wodorem to nie takie science fiction
@robpol8228
@robpol8228 3 года назад
To jeszcze wymyśl jak pozyskać wodór łatwo i tanio. Silniki do kołowania też nie będą wykonane z gęsiego puchu ;)
@rafakrzeminski2771
@rafakrzeminski2771 3 года назад
@@robpol8228 To moje hobby i sporo o tym czytam. Odnośnie taniego wodoru to niemcy bryluje tu pod kwestia inwestycji w badania i inwestują naprawde chore pieniądze w ta technologie. Takze coś predzej czy później wymyślą jak produkować niebieski lub zielony wodór na masowa skale. Odnośnie silników do kołowania to trzeba zastosować rozwiązanie z hulajnog elektrycznych silnik w kole. Prawda jest ze to potrwa i po kosztuje tez slono ale kwestie techniczne zostawmy ludzia którzy sie na tym znaja. Ja mam wiecej wspólnego z technikaliami używanymi w energetyce i w tym dziale jest bardzo duże zainteresowanie wodorem jako uzupełnienie do OZE. Pozdro
@alkoholix3777
@alkoholix3777 3 года назад
Jak sie "najeść" tyle wiedzy co Pan ma
@czekus5
@czekus5 3 года назад
Gość zdaje się jest fizykiem z wykształcenia także nic dziwnego
@krystiangodos1989
@krystiangodos1989 Год назад
PJUS, PRUS, każdy wie o co chodzi ❤
@romannowak6067
@romannowak6067 3 года назад
Każdy obecnie produkowany samolot to tak naprawdę hybryda :) Mamy tu prostą zamianę energii. Samolot wznosząc się zamienia energię powstałą poprzez spalanie benzyny na energię potencjalną, czyli wysokość. Można sobie wyobrazić że na krótkich trasach, można wznieść się samolotem na odpowiedną wysokość, a następnie wyłączyć silniki i dolecieć do lotniska docelowego, utrzymując określone parametry lotu swobodnego. Dodatkowo podczas takiego swobodnego opadania można część energii odzyskać.
@bartoszskowronski
@bartoszskowronski Год назад
wodór na kg jest lepiej niż paliwo ale wodór w zajmowanej przestrzeni jest przepaść gożej w stosunku do tradycyjnego paliwa
@tom11tom
@tom11tom 3 года назад
Panie Kapitanie ale tak czy siak zapasy ropy skończą się za 40 lat i co wtedy?
@turbulencja
@turbulencja 3 года назад
Jak miałem 20 lat to mówili że za 20 się skończą ;) Mam 50
@dariuszs4290
@dariuszs4290 3 года назад
Wtedy fuzją jądrowa i ogniwa wodorowe albo konie i owies:D
@igo580
@igo580 3 года назад
Będzie jeszcze odcinek o wodorowym samolocie, nie tylko jako ogniwa ale również paliwo??? Wydaje mi się, że Airbus coś tam zapowiedział. Ciekawe, czy będziemy wstanie zrobić to na tyle bezpieczne. Jednocześnie trzeba pamiętać, że dużo rakiet lata dzisiaj na wodór, a tam reakcje są dużo gwałtowniejsze.
@bartoszskowronski
@bartoszskowronski Год назад
rakieta jest cylindryczna, zbiorniki w samolocie to skrzydła. wiec objętościowo kicha. do tego w stanie ciekłym to problem to problem zamarzania -250°C więc "ciężka" izolacja I gęstość energi dalej mniejsza niż JET-A wiec zajmnie to więcej miejsca. Wg mnie wodór jest nieporozumieniem czy to dla samochodów czy samolotów to już kompletnie.
@sebastianuchman3145
@sebastianuchman3145 3 года назад
Gestosc energii w kerozynie to 42.8MJ/kg, akumulatora litowo-jonowego 0.54MJ/kg. To oznacza, ze masa akumulatorow musialaby byc ponad 79 razy wieksza niz kerozyny. Najkorzystniejszy faktycznie bylby wodor ze swoimi 143MJ/kg. To co moze dzialac w jakims motoszybowcu czy nawet Cessnie 152 nie ma szans w B737. Poza tym cena 1kWh pradu w porownaniu do ceny 1kWh energii z kerozyny takze jest na korzysc tej cieczy.
@joannapodgorska6433
@joannapodgorska6433 3 года назад
Czemu w samolotach nie stosuje się dużo efektywniejszych silników turbo diesla?
@Krisu747
@Krisu747 3 года назад
Panie Kapitanie, pojęcie inżynierskie wielu osób jest takie, że ogniwo słoneczne wielkości dłoni może zasilić samochód, więc dlaczego się w ten sposób nie napędza pojazdów, skoro do wykorzystania jest cały dach? Ostatnio czytałem komentarz, gdzie ktoś pytał, dlaczego wloty do silników nie są zabezpieczone kratą, żeby ptaki nie wpadały. Nie ma co jednak śmieszkować, bo nie każdy musi być inżynierem. :D Fajnie zatem, że są ludzie, którzy tworzą takie materiały i objaśniają różne rzeczy. Elektryczny samolot? Nawet obecnie pewnie do zrobienia, ale nie ma to żadnego sensu. A za lat ileś? Można pogdybać, że wymyślą kiedyś baterie dużo mniejsze, dużo pojemniejsze i ładujące się w kilka minut, jednak to tylko gdybanie.
@erykko1
@erykko1 3 года назад
Zgodnie z Pana logiką trolejbusu (swoją drogą zapraszam do Lublina) z napędem spalinowym nie można nazwać hybrydą, bo ten silnik spalinowy to tak naprawdę agregat, który napędza silnik elektryczny. Proszę więc o konsekwencję w toku myślenia. Toyota Prius, a nie jakiś pyrus :)
@supernick2701
@supernick2701 3 года назад
Honda FCX Clarity - auto napędzane wodorem. Aż dziwne że nikt tego nie reklamował tak głośno jak tą śmieszną toyote prius. Ale wiadomo kasa się musi zgadzać, bo gdyby tym wszystkim "ekologom" chodziło o czystość to już dawno prace nad ogniwami były by powszechne. A tak wciskają samochody na baterię, które są tylko krokiem wstecz w motoryzacji nie mówiąc już o ilości zanieczyszczeń emitowanych podczas produkcji takiego auta a co dopiero utylizacji. Zgadzam się w 100%, że wodór i ogniwa paliwowe to przyszłość.
@muriwatch
@muriwatch 3 года назад
Z punktu widzenia myślenia racjonalnego oraz logiki Pańskie rozważania są absolutnie poprawne. Ale któż wie jakie nowe chore uregulowania przyniesie nam zielony ład i tym podobne inicjatywy? Jeden instrument nacisku już istnieje (emisja CO2), można dołożyć kolejne (emisja hałasu itp itd).
@marcusos
@marcusos 3 года назад
Ale wodór można też spalać podobnie jak naftę. Wtedy konstrukcja silników niewiele by się zmieniła. Co jest bardziej opłacalne: spalanie wodoru czy jego zamiana na prąd?
@robpol8228
@robpol8228 3 года назад
Ten wodór to dostaniemy od dobrego wujka Staszka?
@katarzynabojarska4676
@katarzynabojarska4676 3 года назад
👍♥️
@Verbatino
@Verbatino 3 года назад
Toyota walczy z technologią wodorową dzielnie od 1996 roku.🤔 Dopiero w 2014 udało im się wypuścić cokolwiek produkcyjnego, czyli Toyotę Mirai, której dostępność była i tak bardzo ograniczona. W 2021 roku wyszła Toyota Mirai kolejnej generacji, która ma być dystrybuowana globalnie i z którą poszedł cały plan infrastrukturalny jeśli chodzi o zasilanie wodorem. Skoro Airbus ma podjąć finalną decyzję o projekcie ZEROe w 2025 roku (wg internetowych komentarzy z PR) to myślę, że w najlepszym wypadku coś produkcyjnego zobaczymy dopiero ok. 2040 roku... A zanim "wodory" wejdą do masowej produkcji i linie się wyposażą... to może na emeryturę uda mi się gdzieś takim polecieć 😂
@turbulencja
@turbulencja 3 года назад
Tekzę wspominam o takiej perspektywie (może, jak się uda) :)
@wiktor007
@wiktor007 3 года назад
Mam te koszulkę ma sobie. Pozdrawiam
@Doinformowany
@Doinformowany 3 года назад
Nie PIRUS tylko prius ;)
@travelair3161
@travelair3161 3 года назад
Dzień Dobry! Nie myślał Pan o jakimś grafiku? Bo jak na prawie 200 000 sub, z całym szacunkiem ale miniaturki nie są jakoś super :( Pozdrawiam :)
@MarekKnappe
@MarekKnappe 3 года назад
O ile jeslki chodzi o samoloty - to w wiekszosci sie zgadzam i nie ma za bardzo co dyskutowac. Jeslu chodzi o samochody to mocno poplynales z argumentami, odzyskiwanie energi z hamowania to tylko dodatek do tego co oferuje hybryda, najwiekszy zysk z silnika elektrycznego samochodu jest jego zasada dzialania i to ze ma moment obrotowy od samego poczatku oraz nie trzeba duzej energii aby go ruszyc, dlatego tez samochody jezdzace po miescie oszczedzaja bardzo duzo ze wzgledu na to ze prad potrzebny do rozpedzenia auta do 20km/h jest duzo mniejszy niz ilosc paliwa ktora jest potrzebna do naladowania tego akumulatora. Poza tym, auta hybrydowe (takie jak toyota prius czy lexusy itp) maja wiecej mocy, ze wzgledu na to ze skadaja sie na ta moc dwa silniki (jesli masz dwa konie przed powozem to masz wiecej mocy niz jeden kon)
@MartinXCV
@MartinXCV 3 года назад
Dokładnie tak. A określenie hybryda jest jak najbardziej na miejscu bo hybryda to nic innego jak połączenie dwóch światów - w tym przypadku silnika na paliwo i silnika na prąd.
@Rob-Sam
@Rob-Sam 3 года назад
Otóż to. Cenię wiedzę Pana Darka. I uważam go za eksperta w swojej dziedzinie. Jednak nasza narodowa wada to bycie ekspertem od wszystkiego. I to na podstawie starego auta z wypożyczalni. W dziedzinie samolotów jest zapewne jak Pan Darek tu mówi. Co do samochodów, kompletnie się nie zgadza.
@dariuszs4290
@dariuszs4290 3 года назад
Skoro energia vel " prąd" do ruszenia jest mniejszy niż potrzebna do naładowania to występuje strata energii o czy mówi pan Marek. A tej mocy mają tylko do czasu rozładowania akumulatora o czym też mówi.
@dariuszs4290
@dariuszs4290 3 года назад
@@MartinXCV oglądaliśmy ten sam film? Skoro ładowanie akumulatora wymaga energii z paliwa to nie jest już hybryda. Hybryda to benzyniak z LPG.
@filipaugustyniak3822
@filipaugustyniak3822 3 года назад
Eyyyyyy elektryczne turbo śmigłowe ???? Może raczej smogowe z napędem elektrycznym zasilane wodorem poprzez ogniwa paliwowe? Określenie turbo śmigłowe wzięło się od tego, że silnik turbo odrzutowy ma dodatkową turbinę napędzającą za pośrednictwem przekładni śmigło, które to wytwarza ciąg. Przedstawione w filmie zagadnienia mają spójność logiczną, bardzo przyjemnie mi się oglądało. Pozdrawiam!!!
@catairlines-peciarda
@catairlines-peciarda 3 года назад
A jak by wyglądał taki silnik turbo odrzutowy/ turbo wentylatorowy?
@mateuszw1995
@mateuszw1995 3 года назад
Magazynowanie energii w nocy? Ależ bardzo proste - elektrownia szczytowo pompowa. A gigantyczne akumulatory w tym celu to też coś możliwego w przyszłości. No i nie zapominajmy o ekologicznym źródle energii, niezależnym od warunków zewnętrznych, czyli elektrowni atomowej. A gdzieniegdzie jest też energia geotermalna. Trudno jest się uniezależnić od paliw kopalnych, ale jest to możliwe - choć moim zdaniem wyłącznie z dużym udziałem elektrowni atomowych (do czasu upowszechnienia się przechowalni akumulatorowych, o ile powstaną).
@PiotrEckhardt
@PiotrEckhardt 3 года назад
Klasyczna Toyota Prius może być samochodem hybrydowym, ponieważ w przeciwieństwie do wielu nowych samochodów benzynowych ze wtryskiem bezpośrednim, świetnie współpracuje z LPG. ;) Wtedy koszt użytkowania w trasie też pozostaje sensowny i powstaje auto faktycznie uniwersalne.
@plbronies3340
@plbronies3340 3 года назад
W całym wowodzie jest jeden problem, mianowicie taki, że silnik spalinowy ma bardzo dużą stratę energii w postaci ciepła. I jest to strata w przypadku silników tłokowych sięgająca 50-60%. Nie wiem, jak wypada to dla silników odrzutowych, nie znalazłem takich danych. Silnik elektryczny ma sprawność w okolicy 95%. To tutaj jest cała różnica.
@tomaszsiekierski5638
@tomaszsiekierski5638 3 года назад
Prawdziwą hybrydą jest rower elektryczny - błędnie nazywany elektrycznym
@baalp845
@baalp845 3 года назад
Jeszcze jeden problem, to głośność samolotów napędzanych śmigłem, czego najlepszym przykładem jest Tu95
@pawelwyrwas
@pawelwyrwas 3 года назад
Panie Dariuszu - Toyota Prius a nie Pirus :) taki mały czeski błąd ;)
@MartinXCV
@MartinXCV 3 года назад
Launch control nie ma nic wspólnego z rodzajem sprzęgła: chodzi o maksymalną moc(ładowanie boostu przed ruszeniem, ruszenie z odpowiednich obrotów) i maksymalną trakcję w trybie całkowicie automatycznym. Tak jak start samolotu z lotniskowca.
@dariuszs4290
@dariuszs4290 3 года назад
Mówi o grzaniu silników i baterii w Tesli nie o sprzęgle
@Asus8603
@Asus8603 3 года назад
Panie Darku popieram z tym wodorem, chociaż wodór też trzeba wyprodukować i póki co jedyny sposób to elektroliza, co niestety się ponoć średnio bilansuje energetycznie. Dodatkowo ogniwa to bomba gorsza od baterii, bo przy niekontrolowanym przebiegu reakcji mamy wybuch. Ogniwa też lekkie nie są, ale niewątpliwie ta technologia nie obciąża tak środowiska jak produkcja i utylizacja baterii. No i jest tak niezależność, że energię do napędu produkujemy, a nie magazynujemy jak ma to miejsce w przypadku baterii, czyli eliminujemy ułomność przemiany chemicznej, która musi zajść aby naładować ogniwo, a po prostu tankujemy tak jak teraz. Mnie już 15 lat temu na studiach uczyli, że wodór to przyszłość napędu elektrycznego, ale jakoś niewiele się zmieniło przez ten czas, z tego co wiem to toyota coś kombinowała, ale jakoś nie weszło to na szerszą skalę. Przeszkodą jest właśnie z tego co czytałem elektroliza wody, bo im się to energetycznie nie zamyka. Baterie to zupełna pomyłka, ale jakoś muszą ludzi mamić, poza tym istnieje jeszcze ogromne lobby związane z ropą, które tak łatwo nie odpuści póki są złoża do eksploracji. Niemniej jednak w kierunku wodoru to powinno iść jeśli już, tu ma Pan 100% racji. Jak zwykle bardzo ciekawy i rzeczowy materiał. Pozdrawiam
@Tirith2708
@Tirith2708 3 года назад
Co do szkodliwości baterii i ich utylizacji. Polecam obejrzeć prezentacje Tesli z Battery Day gdzie prezentowane są innowacje tej firmy dotyczące akumulatorów. ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-l6T9xIeZTds.html W planach Tesli jest nie tylko ponowne wykorzystywanie zużytych akumulatorów jako surowca do produkcji nowych, ale także drastyczne ograniczenie odpadów generowanych w procesie ich produkcji.
@Asus8603
@Asus8603 3 года назад
@@Tirith2708 Nie zmienia to faktu, że co by nie robili z tymi bateriami to gdzieś trzeba wyprodukować prąd do ich ładowania, a póki co energetyka nawet w takim kraju jak Niemcy stoi węglem, gdzie ponad połowa energii elektrycznej pochodzi z węgla właśnie. Poza tym bateria to magazyn, a tu trzeba źródła prądu jakim jest wspomniane ogniwo. To główny powód czemu ciągle korzystamy z ropy, bo jest ona źródłem energii, którą w stosunkowo łatwy sposób zamieniamy na pracę w silniku. Moim zdaniem co by nie robili z bateriami to jest to ślepy zaułek. Ładowanie baterii to przemiana chemiczna, której w nieskończoność się nie da skracać bez negatywnych konsekwencji, a to poważny problem, bo jakbym miał stać taką Teslą za pół bańki i czekać 2h na autostradzie aż się naładuje, to podziękuje. Temat jednak dotyczy samolotów i tutaj przytoczone przez Pana Darka argumenty są trafne i w obecnym stanie rzeczy taka konstrukcja nie ma sensu.
@MnNn7
@MnNn7 3 года назад
Panie Darku odniesie sie Pan do ostatnich katastrof ?
@Cimochowskicom
@Cimochowskicom 3 года назад
Panie Darku, nie rozumiem jednej rzeczy. Mówi Pan o trolejbusach "napędy hybrydowe", ponieważ posiadają dwa napędy: spalinowy i elektryczny, a jednocześnie podkreśla Pan, że w przypadku Toyoty to błędne określenie. Moim zdaniem zarówno jeden i drugi napęd powinno nazywać się hybrydowym, ponieważ oba posiadają zarówno silnik elektryczny jak i spalinowy. Jedyne co je wyróżnia to źródło zasilania silnika elektrycznego - trolejbusy z pantografu a samochody os. z akumulatorów. Nie ma tam sytuacji, że silnik spalinowy generuje bezpośrednio prąd dla silnika elektrycznego, tak jak ma to miejsce we wspomnianej lokomotywie. Taka "hybryda" jak ta przytaczana Toyota, jest w stanie przemieszczać się wykorzystując tylko silnik elektryczny. I kolejna sprawa to samochody typu plug-in. Wydaje mi się, że są niemal identyczne w zasadzie działania jak wspomniana Toyota. Jedyne co je wyróżnia to sposób ładowania akumulatorów. Ale za akumulatorami dzieje się dalej to samo... Jeśli jestem w błędzie proszę o sprostowanie... Pozdrawiam
@Rypix
@Rypix 3 года назад
"Polska gurom" się wzięło z olimpiady na której startował Mariusz Pudzianowski
@janosik50
@janosik50 3 года назад
Co pan mysli o samolocie ktory produkuje anergie w czasie lotu . Maly reaktor na pokladzie ??
@przemson4488
@przemson4488 3 года назад
Witam.Ja z innej beczki...Czy ktoś się orientuje gdzie można kupić kabine symulacyjną jak na filmie z Panią Anią która lądowała jako niby pasażer ratujący maszynę?Szukam i nię mogę natrafić.Z góry Dziękuję i pozdrawiam
@cytrynowy_melon6604
@cytrynowy_melon6604 3 года назад
Chyba wkradł się błąd, w przypadku hybryd najwięcej paliwa oszczędzamy właśnie jeżdżąc po mieście, bo w mieście często przyspieszamy i zwalniamy. W takich warunkach układ hybrydowy działa najlepiej, bo ruszamy na silniku elektrycznym i zaraz potem zwalniamy używając hamowania regeneracyjnego. Co do hybrydy klasycznej, to według mnie nazwę jakoś można usprawiedliwić, choć oczywiście bliżej prawdy byłoby określenie o napędzie spalinowym wspomaganym napędem elektrycznym. Jednak hybryda teoretycznie może się tak nazywać, bo ma dwa różne źródła energii - nie jest prawdą, że hybrydę można 'ładować' tylko paliwem, bo jak Pan sam wspomniał później, ładujemy ja też hamowaniem regeneracyjnym, więc są dwa różne źródła energii. Oczywiście hybrydy, szczególnie plug-in z wtyczką do ładowania to fikcja. Trzeba je ładować znacznie częściej niż auto elektryczne ze względu na małe baterie. Jak ktoś jeździ dużo w trasy, to nie oszczędzi. Bo nie będzie miał czasu ładować co 50 kilometrów. Jak nie będzie ładował, to z kolei będzie mu dużo palić, bo silnik ładuje baterie i do tego musi napędzać auto cięższe o wagę baterii w porównaniu do zwykłego auta spalinowego. A jak ktoś jeździ głównie po mieście to może już teraz jeździć autem elektrycznym, a jak ma mało pieniędzy i nie stać go na elektryka, to lepiej kupić auto spalinowe z małym spalinowym silnikiem. Hybrydy plug-in to ślepa ścieżka, istnieją tylko dlatego że UE zostawiła je specjalnie jako "wytrych", by producenci mogli spełnić normy emisji spalin, dlatego metoda mierzenia emisji hybryd plug in jest specjalnie ustawiona tak, by była sztucznie zaniżona. Dzięki temu Unia oficjalnie zachowuje twarz, że walczy ostro o ostre normy, a producenci mają łatwiej. Problem w tym, że w wyniku politycznego układu powstaje typ samochodu, który nie ma sensu. Pora już przejść na auta elektryczne.
@maxm.5455
@maxm.5455 3 года назад
Cześć Darek, pamiętasz jeszcze Elwirę Kollenda z Baborowa?
@turbulencja
@turbulencja 3 года назад
Niebardzo
@turbulencja
@turbulencja 3 года назад
A teraz mi się przypomina, z ulicy Wiejskiej ?
@dawid1110
@dawid1110 3 года назад
Nawet Airbus zapowiedział że będa chcieli zaprojektować i wybudować samolot na wodór
@grafspeem9402
@grafspeem9402 3 года назад
PIRUS czy PAPIRUS ??
@turbulencja
@turbulencja 3 года назад
Mądry nie zauważy a głupi pomyśli, że tak ma być ;) Czy jakoś tak to leciało ...
@mateuszw1995
@mateuszw1995 3 года назад
Akumulator bez dostępu tlenu również się nie zapali - będzie się nagrzewał, może coś przetopić, ale bez utleniacza nie będzie ognia.
@boryskrupa5102
@boryskrupa5102 3 года назад
akumulator litowy ma utleniacz w sobie, świetnie się pali nawet w próżni!
@JajQo1980
@JajQo1980 3 года назад
To już kolejny materiał z fatalnym dźwiękiem (za dożo basu) . Proszę o poprawę i pozdrawiam.
@muriwatch
@muriwatch 3 года назад
Czyli taki prius jest jak lokomotywa z przekładnią elektryczną :)
@kasiakozowska7254
@kasiakozowska7254 3 года назад
Poczekamy na uwolnienie technologi ukrywanych obecnie napędów anty grawitacyjnych.
@130rapid
@130rapid 3 года назад
8:37 Możliwość toczenia się bez odzyskiwania energii - w neutralu energetycznym* - to druga OGROMNA ZALETA priusowego napędu. To jest coś w rodzaju drogowego szybowania. Potrafią to jeszcze najnowocześniejsze automaty z funkcją żeglowania, ale nawet one robią to w znacznie ograniczonej formie. Wyobraźmy sobie, że samolot pasażerski potrafi łagodnie i w 100% bezpiecznie wytracać wysokość z całkowicie wygaszonymi silnikami. Nie "idle", tylko "zero". Natomiast, jeśli ma się ciężką nogę i dużo lata po autostradach, to rzeczywiście hybryda o niedużej mocy jest słabym wyborem. Toyota C-HR 1.8 Hybrid to moim zdaniem najgorsza hybryda Toyoty. Pozdrawiam, wszystkiego dobrego w nowym roku i POWROTU ZA STERY! ______________ *Neutral energetyczny - ani nie zużywamy energii, ani jej nie odzyskujemy. Lecimy na energii kinetycznej. :)
@dariuszs4290
@dariuszs4290 3 года назад
Jednak zużywamy energię jeśli nie kinetyczną to potencjalną
@mateczek
@mateczek 3 года назад
prędzej wspomaganie związane z energią słoneczną niż wodór. Z wodorem są problemy które sprawiają że , póki co ,nie nadaje się nawet do aut. O ile wartośc energetyczna kilograma wodoru jest jak mówi wikipedia pl.wikipedia.org/wiki/Wod%C3%B3r_jako_paliwo_konwencjonalne jest 3 razy wyższa od benzyny O tyle mamy na zakładzie hel i wiem, że w butlach wielkości dorosłego faceta z bardzo grubej stali znajduje się ledwo 2kg helu pod ciśnieniem 250 bar. A Wodór jest jeszcze trudniejszy do przechowywania niż hel. Z ciekawości po weekendzie zobaczę ile waży zbiornik na 2kg paliwa.
@mateczek
@mateczek 3 года назад
No może zbiorniki termosy na ciekły wodór jak w niektórych rakietach. może to wypali. Bo tankowanie gazowego wodoru to są małe lilości(masa) i ogromne ciśnienia.
@user-wg5nu4tc6h
@user-wg5nu4tc6h 3 года назад
A gdzie odcinek z unboxingiem srebrnego guzika ??🤔
Далее
Elektryka w Samolocie (127)
32:30
Просмотров 49 тыс.
Odladzanie samolotów (159)
35:04
Просмотров 55 тыс.
Epic Reflex Game vs MrBeast Crew 🙈😱
00:32
Просмотров 8 млн
would you eat this? #shorts
00:13
Просмотров 3,2 млн
Million jamoasi - O'zbekcha UFC
17:55
Просмотров 198 тыс.
(76) Boeing czy Airbus, o różnicach i podobieństwach
36:50
Problemy z ekspansją wszechświata, Sebastian Szybka
1:36:40
(43) Lęk przed lataniem...
27:20
Просмотров 301 тыс.
(17) Jak zostać pilotem... ?
37:37
Просмотров 280 тыс.
Z wizytą w Lotniczej Akademii Wojskowej, Dęblin
1:13:12
Epic Reflex Game vs MrBeast Crew 🙈😱
00:32
Просмотров 8 млн