Тёмный

Silnik Stirlinga - energia mechaniczna wytwarzana z ciepła bez dostarczania paliwa! 

Povagowani
Подписаться 511 тыс.
Просмотров 644 тыс.
50% 1

Sprawdź CERAMIZATOR dla Twojego silnika ► ceramizator.pl/
Najlepsza kawa od SingleOrigin ► go.singleorigi...
Povagowani polecają najwyższej jakości oleje Penrite ► www.penrite-sk...
Wybrane gry 20% taniej z kodem POVAGOWANI ► www.g2a.com/n/...
Materiał zawiera reklamę marki Ceramizator
Stałymi komercyjnymi partnerami kanału są SingleOrigin oraz G2A.
------------------------------
Oficjalne gadżety i koszulki ► povagowani.pl
Film się spodobał? ► Łapka w górę i subskrypcja!
Współpraca / Cooperation ► povagowani@gmail.com
Wesprzyj moją pracę ► patronite.pl/po...
#Povagowani #motoryzacja #współpracakomercyjna
------------------------------
FB ▸ / povagowani
Instagram ▸ / povagowani
------------------------------
Informacje przedstawione w filmie odzwierciedlają jedynie prywatną opinię autora i nie powinny być traktowane jako oficjalne stanowisko.
------------------------------
All footage used with permission or under fair use, because it is transformative in nature, uses no more of the original than necessary and has no negative effect on the market for the original work. If you see footage within the video which you own and would like credit, please contact us via email. Thanks!
------------------------------
All music under Creative Commons - Attribution 3.0 Unported - CC BY 3.0
------------------------------

Опубликовано:

 

27 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 1,3 тыс.   
@Povagowani
@Povagowani 6 месяцев назад
Kochani, apeluje o uważne słuchanie treści filmu. Dokładnie tłumacze tam na czym polega jego czystość, kiedy zachodzi zeroemisyjność, na czym polega brak dostarczania paliwa, brak wydalania spalin itd. Nie da się tego zamknąć w kilku zdaniach, dlatego film trwa 25 minut i proszę o wysłuchanie CAŁEJ treści - i wtedy komentowanie :)
@baca350.1
@baca350.1 6 месяцев назад
Napisałeś,,bez dostarczania paliwa,, a nie bez dostarczenia energii. A tu różnica jest między paliwem a energia. Podobnie jak między piecem a kotłem.
@kamil-sowa
@kamil-sowa 6 месяцев назад
w 16:40 powiedziałeś że w momencie kiedy silnik pracuje ponieważ szklana rurka ma pewną bezwładność cieplną ten silnik jest ujemnie emisyjny... Dlaczego więc nie słyszałem nigdzie w innych materiałach że elektryk podczas rekuperacji jest ujemnie emisyjny? 15:30 "będziemy mówili o 100% ekologicznej maszynie". Czyli tak elektryk to liczymy emisję z produkcji samochodu, doliczamy ślad węglowy akumulatora i jeżeli ładujemy go tylko z fotowoltaiki to po 150tys zbliży się do spalinowego silnika. Ale przy analizie tego silnika pominiemy sobie koszty produkcji, dostarczone paliwo do niego i będzie 100% ekologiczny. Co to jest paliwo zero emisyjne? Rozumiem że jakieś syntetyczne. Czyli teraz pomijamy ślad węglowy paliw zero emisyjnych bo pasuje do filmu.
@aleksanderkawinski7366
@aleksanderkawinski7366 6 месяцев назад
My apelujemy o nie dawanie clickbaitowych tytułów rodem z filmów z żółtymi napisami jeśli następnie treść z tym tytułem nie licuje. Czasem po prostu warto nie robić z widzów idiotów w pogoni za klikami.
@heniudamian534
@heniudamian534 6 месяцев назад
Przez cały film nie wspomniałes nic o rozmiarze, który gra tu kluczową rolę, ten silnik może ma sporo zalet w tym dużą sprawność ale jest zdecydowanie dużo większy w stosunku do swojego odpowiednika tradycyjnego z tą samą mocą i momentem obrotowym.
@cadallan____3559
@cadallan____3559 6 месяцев назад
wiadomo dlaczego się o tym nie mówi bo takie projekty są ukrywane żeby nie mogły się rozwinąć :(
@gabryjelanio5668
@gabryjelanio5668 6 месяцев назад
Znam te silniki całkiem nieźle i muszę napisać, że zupełnie zapomniałeś o wadach, myliłeś przyczyny ze skutkami, albo w ogóle klepałeś androny. Silnik Stirlinga by móc go wykorzystać do produkcji energii jest konstrukcją droższą od silników spalinowych ze względu na nieporównywalnie większą precyzję wymaganą przy produkcji. Tam nie ma uszczelnień takich jak pierścienie tłokowe, bo nie może być. Im większe ciśnienie, tym większa moc, ale utrzymanie tego ciśnienia bez najwyższej klasy uszczelnień jest niemożliwe. Wodór albo hel jest najlepszym czynnikiem roboczym, tyle że są to atomy, które potrafią się ulotnić nawet ze stalowych zbiorników przez przestrzenie między atomami metali. Bo są znacznie mniejsze. Więc zrezygnowano z nich w pojazdach z szeregu powodów. Nie pokazałeś też, że moc tego silniczka, który prezentujesz jest taka, że można go zatrzymać palcem. Leda to może zasili, ale 100 watowej żarówki - nigdy w życiu. Powiedziałeś też, że w elektrowniach słonecznych są wydajniejsze od fotowoltaiki i niewrażliwe na chmury. Bzdury. Fotowoltaika generuje prąd nawet przy pełnym zachmurzeniu, kiedy silnik Stirlinga w ogóle nie ruszy. Niezbędny jest też tracker. Owszem, są takie elektrownie, ale umieszcza się je w miejscach bezchmurnych i przypuszczam, że taki zestaw nie kosztuje mniej niż panel. Silnik Stirlinga przydaje się natomiast tam, gdzie ewidentnie mamy dostęp do dużych ilości ciepła odpadowego jak na przykład źródła geotermalne. Więc nie ma tu światowego spisku na rzecz utrzymania prymitywnych silników tłokowych spalania wewnętrznego, tylko sporo przyczyn całkiem racjonalnych. Mogłeś też wspomnieć, że jeden ze schematów pokazanych na animacjach jest tworem polskiego inżyniera (o ile mi wiadomo chroniony prawem patentowym) albo o tym, że wydajność silnika znacząco wzrasta w próżni - dlatego NASA sporo przy nim dłubała.
@marcina6491
@marcina6491 5 месяцев назад
Pozamiatane - szacunek.
@miroslawmoczyrog
@miroslawmoczyrog 4 месяца назад
" zapomniałeś o wadach, myliłeś przyczyny ze skutkami, albo w ogóle klepałeś androny" - to normalne na tym kanale. Dużo paplaniny, dużo ideologii, mało rzetelnej wiedzy
@kubawolny8521
@kubawolny8521 4 месяца назад
"Leda to może zasili, ale 100 watowej żarówki - nigdy w życiu." Gościu ten silnika ma może 10-15 cm i dorwał go za 70 zł nie przesadzaj z tą 100 watową żarówką 😂
@Lechoslowianin
@Lechoslowianin 3 месяца назад
Z tego co wiem, ten projekt polskiego inżyniera nigdy nie został zrealizowany
@DakkarFezboul
@DakkarFezboul 2 месяца назад
Czyli co, chcesz powiedzieć że uszczelnienie pojemnika, w stosunku do skomplikowania silników benzynowych, to tak kosmicznie trudna technologia, że jest to cyt. "niemożliwe"?
@Gabriel140376
@Gabriel140376 6 месяцев назад
Musimy dostarczyć energię cieplną, . Według praw fizyki, nie jest możliwe uzyskanie Perpetuum Mobile pierwszego rodzaju. Strata energii zawsze wystąpi. Polecam dorobek Nikoli Tesli. Sprawność fizyczna jego Turbiny wodnej w elektrowni wodnej przy wodospadzie Niagara jest fenomenem.
@MaciejAffanasowicz
@MaciejAffanasowicz 6 месяцев назад
Tesla podobno wgl nie istniał. To zagrabiona prawieda naszych przodków sprzed kataklizmu. A Teslę sobie wymyslili amerykanie żeby jakoś tą wiedzę wprowadzić w życie bez pytań skąd i kto i jak.
@marekserocki974
@marekserocki974 6 месяцев назад
​@@MaciejAffanasowicz Ja słyszałem że nie dość że Tesla nie istniał to wgl nikt nie istniał i istnieję tylko ja a reszta to tylko przykrywka maszyn które mnie obserwują
@MaciejAffanasowicz
@MaciejAffanasowicz 6 месяцев назад
@@marekserocki974 tak też może być choć ostatnio jebnąłem się młotkiem w palec i bardzo poczułem więc ja chyba też istnieje 😋
@audison5901
@audison5901 6 месяцев назад
@@MaciejAffanasowicz twój mózg nie istnieje i jakoś żyjesz
@pawelniedzielski4322
@pawelniedzielski4322 6 месяцев назад
Ehh ludzie Nikola Tesla istniał a jego wynalazki były bardzo niewygodne dla koncernów i nadal są. On chciał żeby ludzie korzystali z jego wynalazków a nie koncerny które są jak dyktatorzy nie dają wyboru
@tofik901
@tofik901 6 месяцев назад
Mój dziadek miał generator prądu napędzany silnikiem stirlinga. Silnik był zaopatrzony w akumulator ciepła. Przy rozpaleniu pieca w warsztacie, który był przeznaczony do ogrzewania pomieszczenia załączał się silnik, który generował prąd (w Bieszczadach w latach 60 nie było dostępu do sieci energetycznych). Ten prąd pozwalał mu na działanie warsztatu specjalizującego się w obróbce metali.
@kernelirq9246
@kernelirq9246 6 месяцев назад
Pamiętasz jak wyglądał ten akumulator ciepła? Uwielbiam dawne pomysły, bo są bardzo przemyślane i proste 🙂
@tofik901
@tofik901 6 месяцев назад
@@kernelirq9246 z tego co pamiętam, to był to wymiennik ciepła - wężownica z wodą znajdująca się w cylindrze, który był wypełniony piaskiem)
@Hashtiger
@Hashtiger 6 месяцев назад
A przetwornik i akumulatory?
@kernelirq9246
@kernelirq9246 6 месяцев назад
@@tofik901 Ślicznie dziękuję, ma to sens, piasek jest dobrym akumulatorem ciepła 🙂
@tofik901
@tofik901 6 месяцев назад
@@Hashtiger akumulator ciepła
@lis6502
@lis6502 6 месяцев назад
20:29 to nie tyle jest wada konstrukcji ile ograniczone myślenie konstruktorów i zespołu testującego. Praca ze stałą mocą to idealny scenariusz dla prądnicy i niewielkiego akumulatora. Tak, myślę o hybrydach w których większy moment jest potrzebny przy przyspieszaniu (a więc mógłby pochodzić z akumulatora elektrycznego), więc silnik pracujący ciągle i ładujący akumulator tu akurat sprawdziłby się znakomicie.
@rafakowal657
@rafakowal657 6 месяцев назад
jak te silniczki generuja z 5v
@lis6502
@lis6502 3 месяца назад
@@rafakowal657 moc mierzymy w watach, nie woltach
@jozefslawek7536
@jozefslawek7536 19 дней назад
@@rafakowal657 5V? jakis janusz ci w kometarzu napisal i lyknales jak pelikan rybe..Sa okrety podwodne zsilnikami sterlinga to fakt..To cos istnieje geniuszu.. I wydaje mnie sie, ze woda stwarza znacznie wiekszy opor niz powietrze ,czy nawet sila toczenia..
@Tepejolotl
@Tepejolotl 6 месяцев назад
Fajnie, że przypomnieliście ten wynalazek. Krótko ujmując, kolejny zajebisty materiał na tym kanale.
@bartlomiej925
@bartlomiej925 6 месяцев назад
Silnik Stirlinga można zamontować w samochodzie za katalizatorem, gdzie temperatura spalin jest wysoka. Zastosowanie niewielkiej baterii o pojemności kilku kWh i prądnicy mogłoby rozwiązać problem braku możliwości zmiany generowanej mocy przez silnik Stirlinga, który występował w samochodzie skonstruowanym przez NASA. Silnik Stirlinga można zamontować w domowym kotle, w którym spalany jest węgiel, gaz lub drewno i część energii cieplnej zamieniać na energię elektryczną, np. ładując niewielki akumulator o pojemności kilku kWh.
@younghalt8677
@younghalt8677 6 месяцев назад
tylko problemem by była większa energia potrzebna do ogrzania domu, zgodnie z 3 zasadą dynamiki newtona
@tqit3173
@tqit3173 6 месяцев назад
​@@younghalt8677 nie rozumiesz, spaliny z komina byłyby chłodniejsze a nie dom
@arturzbieranski3745
@arturzbieranski3745 6 месяцев назад
Dokładnie to samo chciałem napisać. Wystarczy wykorzystać ten silnik jako generator prądu w hybrydzie.
@dzikifarmer6664
@dzikifarmer6664 6 месяцев назад
​@@younghalt8677kluczem jest umieszczenie odbiornika ciepła tuż za kotłem
@janlach3540
@janlach3540 6 месяцев назад
To rozwiązanie stosują już od dawna Niemcy wykorzystując gaz, ale dla dużych obiektów jak hotele szpitale. Nie ma takich urządzeń dla mniejszych budynków gdzie można zastosować różne źródła ciepła a dodatkowo drugi cylinder chłodzić wodą, jednocześnie ją podgrzewając do bufora. Ktoś kto zacznie produkować takie wielofunkcyjne urządzenie do domków jednorodzinnych w kilku mocach zostanie milionerem o ile go nie uwalą na przedbiegach. Bo to aż dziwne że tego nie ma teraz w każdym domu.
@Kamil-id2cl
@Kamil-id2cl 6 месяцев назад
Bardzo fajnie i ciekawie wyjaśnione. Przyznam że nie spodziewałem się takiego tematu na kanale poświęconym motoryzacji :) Ale myślę że to co obecnie NASA tworzy w temacie silników strilinga - gdzie ma zastąpić termiczny generator radioizotopowy w sondach, sprawdzi się też jako proste, lekkie i ekonomiczne źródło energii elektrycznej w np. hybrydach. Najnowszy patent ma dosłownie jedną ruchomą część - swobodnie poruszający się tłok indukujący prąd w każdym cyklu. Żadnych układów mechanicznych. Prościej i lżej się nie da.
@andrzejmuras8342
@andrzejmuras8342 6 месяцев назад
Tłok jako "twornik" w generatorze prądu - też o tym myślałem, akurat nie w silniku Sterlinga, ale w tym był by szczególnie dobry. Widzę tu jeden problem - żeby mógł skutecznie generować prąd w cewce musi albo być silnym (pewnie neodymowym) magnesem, albo magnes zewnętrzny, a tłok z materiału ferromagnetycznego. W obu wypadkach ciężki, a więc o dużej bezwładności. Trzeba by zatem pomyśleć jak tę bezwładność zaprząc do pracy układu - myślę, że da się to zrobić. Edytuję, bo przyszedł mi do głowy pomysł - w filmie pokazane są rozwiązania "rotacyjne". To by załatwiało sprawę dużego ciężaru tłoka, jak się kręci cały czas w tę samą stronę, to bezwładność przeszkadza tylko przy rozruchu, potem już nie.
@Kamil-id2cl
@Kamil-id2cl 6 месяцев назад
O ile kojarzę poszli w nasa w silnik liniowy. Hasło klucz ASRG, advanced stirling radioisotope generator. Czy to słuszna czy nie słuszna droga nie mi oceniać, domyślam się tylko, że jak we wszystkich tego typu projektach najniższa masa całego układu była priorytetem że względu na koszt wyniesienia na orbitę. W naszych ziemskich warunkach inne rozwiązania mogą okazać się mieć przewagę :)
@piotrstanek6343
@piotrstanek6343 6 месяцев назад
Najlepszy kanał jaki udało mi się znaleźć odnośnie ciekawostek oraz zasad działania silników, procesów termodynamicznych i innowacji technologicznych. Oby jak najwięcej takich technicznych materiałów i wyjaśnień działania różnych procesów fizycznych. Nauka nie musi być nudna i warto zarazić ją jak największą grupę ludzi. BRAWO!!!
@karollo27
@karollo27 6 месяцев назад
Kolejny bardzo ciekawy odcinek! Niestety w komentarzach widać, że sporo osób ma problem ze sluchaniem ze zrozumieniem, odnosząc sie do jednego zdania wyrwanego kontekstu... Peace ❤
@Gronozzz
@Gronozzz 6 месяцев назад
Silniki Stirlinga przy każdej rafinerii i wydobyciu ropy, gazu i produkcja elektryczności. Geotermy itd itp Super sprawa
@erkraft
@erkraft 6 месяцев назад
To dlaczego PRYWATNE koncerny energetyczne tego nie robią? Bo zysk energetyczny jest mniejszy od wkładu (przez to rozumiem produkcję silnika Sterlinga, montaż w instalacji, obsługę i wymianę zużytych elementów). Proste... Gdyby to była super sprawa, to zostałaby spieniężona przez "kapitalistów" :)
@malkontentniepoprawny6885
@malkontentniepoprawny6885 6 месяцев назад
Wbrew temu co widzieliśmy na programie, silniki stirlinga osiągaja maksymalną sprawność na poziomie ok 15%Jak stare konstrukcje parowe, które górują na stirlingiem wielkością momentu obrotowego.
@mikoajw6062
@mikoajw6062 6 месяцев назад
trzeba zainstalowac taki silnik na komin w domu bo wiele ciepla traci sie ze spalnami palisz w piecu masz generator pradu ktory np uzywasz w domu albo utrzymujesz zasilanie oswietlecia w nocy monitoring, UPS czy inne w sumie darmo trzeba zrobic cos takiego samemu w domu fajny temat kiedys juz o tym slyszalem fajna sprawa ze jest film zbierajacy informacje w 1 miejscu
@bernardsawicki7917
@bernardsawicki7917 9 дней назад
dokładnie o tym samym pomyślałem...
@afrometalf9725
@afrometalf9725 6 месяцев назад
Wspaniały materiał! Wykonując orkę albo inne ciężkie zabiegi w polu, zawsze uderzało mnie to jak dużo ciepła jest marnowane. Zawsze jest tego na tyle, że mając poczciwego Ursusa C-360 bez kabiny, nawet w chłodny dzień nie marznie się podczas jazdy. I gdyby właśnie podpiąć do układu chłodzenia silnik Stirlinga, a ten do przekładni, bądź pompy hydraulicznej, można by było uzyskać dużo więcej mocy...
@arachnid_420
@arachnid_420 6 месяцев назад
16:37 no raczej nie, ponieważ na początku wymagał chwili aby się nagrzać, po zdmuchnięciu płomienia tylko oddaje część zakumulowanej energii ale ona nie wzięła się znikąd, fizyka tak nie działa
@staskamasno429
@staskamasno429 6 месяцев назад
perpetuum mobile haha
@willsmith8142
@willsmith8142 6 месяцев назад
Silnik na gaz+ hybryda + Stirling do wychłodzenia silnika.....no cudo
@Woitaz96
@Woitaz96 6 месяцев назад
Już niebawem w każdej taryfie w stolicy 😆
@kamilpieczykolan4988
@kamilpieczykolan4988 6 месяцев назад
Spokojnie Von der Jeleń cos wymysli aby tylko namieszać i nieporozumienia agresje potyczki bijatyki i inne podobne nazywac ładem .
@quercusogrody-wycinkadrzew9204
@quercusogrody-wycinkadrzew9204 6 месяцев назад
​@@kamilpieczykolan4988sam to wymyśliłeś? Lubisz narzekać.
@5kiBeczka
@5kiBeczka 6 месяцев назад
24:16 - Prawda. Ostatnio obejrzałem sobie pierwszy raz Oppenheimera i zaczęły mnie kręcić jakieś różne ciekawostki ze świata fizyki, mimo że nie poszedłem w tym kierunku w liceum i szczerze mówiąc trochę mi teraz tego brakuje. Nie spodziewałem się, że twój film będzie tak przyjemny do oglądania, który właśnie w głównej mierze opiera się na założeniach fizycznych. Kozak
@tomaszmarcisz2663
@tomaszmarcisz2663 6 месяцев назад
Fenomenalny materiał. Dzięki Robercik 😎😎👊👊
@jacekprzybysz4338
@jacekprzybysz4338 6 месяцев назад
słońce dostarcza około 10-krotnie więcej energii ciepłej niż elektrycznej,dlatego w moim domu w słoneczne dni dwa kolektory są w stanie zagotować 1000 litrowy bufor wody+ta używana do prysznica itp(dlatego nieraz je musze zakrywać)panele fotowoltaiczne o powierzchni ok.4m2 niee dały by rady podgrzewać wody bieżącej o nadmiarze nie wspominając....Super materiał,Pozdrawiam
@Feliks91
@Feliks91 6 месяцев назад
Ale dałeś rozkminę na tanią i czystą energię :D
@WojciechDawdo
@WojciechDawdo 5 месяцев назад
Witam Robercie. Czytam komentarze i widze ze wielu nie rozumie twojej idei programu. Czepiaja sie szczegolow. Ale zawsze tak jest ze znajdzie sie ktos niezadowolony. Takim ludziom polecam aby sami poszperali w internecie jesli chca wiecej informacji. Ty przedstawiles informacje ze cos takiego jest jak silnik Stirlinga w skrocie i CHWALA TOBIE za to. Dzieki Twoim programom dowiadujemy sie o wielu ciekawych rozwiazaniach technicznych o ktorych niewielu slyszalo. DOBRA ROBOTA.
@marcinborkowicz2557
@marcinborkowicz2557 6 месяцев назад
Robert, film jak zwykle super! Silnik Stirlinga jest fascynujący. Jednakże... termodynamika to wściekła suka😅 - jeśli nie jesteś mocno z nią zaznajomiony, zagryzie cię (nawet, gdy jesteś, mocno pokąsa)! Masę zbytnich uproszczeń a czasem po prostu naukowych błędów powiedziałeś. Nie zrozum mnie źle - wiem, że się przykładacie merytorycznie i to widać w jakości materiału merytorycznego, ale temat termodynamiki gazów jest megatrudny i niestety zagadnienia fizyczne, związane z ty silnikiem, czasami zostały błędnie wyjaśnione. Niemniej i tak łapa w górę leci za całokształt!
@fanf1516
@fanf1516 6 месяцев назад
Co zostało błędnie wyjasnione?
@quercusogrody-wycinkadrzew9204
@quercusogrody-wycinkadrzew9204 6 месяцев назад
Odpowiedz
@bloodknight2512
@bloodknight2512 5 месяцев назад
Znalazł się doktor fizyki, youtubowy specjalista od wszystkiego 😂😂 nagraj lepszy odcinek zamiast pieprzyć
@andrzejszymanski4593
@andrzejszymanski4593 6 месяцев назад
Jak zwykle strzal w dziesiatke! Stokrotne dzieki!
@fokusano
@fokusano 6 месяцев назад
Grubo... poraz kolejny sie martwie ze Pana odwiedza czarni Ciekawy material pieknie przedstawiony. Pan Robert poraz kolejny daje Nam do myslenia ludzie... Dziekujemy
@SemtoxX
@SemtoxX 6 месяцев назад
14:34 no jest tu pewne naciągnięcie faktów, bo ciepło dostarczasz ze spalania i ile mocy generuje to maleństwo w zestawieniu z silnikiem spalinowym z auta, nawet na wolnych obrotach... gdyby skala była taka sama też byś albo się zatruł spalinami albo w pomieszczeniu było by już za mało tlenu aby oddychać... Trochę przedstawiłeś ten silnik jak część ludzi mówi o samochodach elektrycznych, czyli nie ważne skąd pochodzi energia w bateriach ważne że podczas jazdy nie ma emisji gazów... Przykład z zabraniem źródła ciepła też jest naciągnięty bo sam pokazałeś na początku że chwili było potrzeba żeby maszyna zaczęła się kręcić więc to się prawdopodobnie w bilansie zeruje... Okej na koniec przedstawione realne aplikacje czy to w łodzi podwodnej czy to w sądzie kosmicznej ale mówimy tu o cieple pochodzących z reakcji pierwiastków radioaktywnych co z oczywistych względów musi być pod ścisłym nadzorem
@perun4428
@perun4428 6 месяцев назад
pewne niedociągnięcia? a gdzie tu są jakieś dociągnięcia?
@LWIIWL
@LWIIWL 4 месяца назад
Robert elegancko👍 inspirujaco👍 Zawsze można coś ulepszyć jak zawsze. Zasada dzialania wyjaśniona. A pomimo wad silnika zawsze znajdzie sie rozwiazanie. Dla mnie bomba🤯 jesteś super git 💪😁👍
@Kentrilek
@Kentrilek 6 месяцев назад
bardzo bym chciał obejrzeć dane odnośnie ilości prądu generowanego przez silnik stirlinga przy zastosowaniu jako alternatywa dla paneli fotowoltaicznych. Czy możemy prosić o zestawienie materiałów źródłowych w opisie filmu?
@piotrhn9991
@piotrhn9991 6 месяцев назад
Popieram!
@Filip-xy1we
@Filip-xy1we 6 месяцев назад
Wypada to słabiej bo panele są czarne i pochłaniają energię cieplną słońca i generują energię el. W stilingu ciepła strona była by wystawiona na słońce i on pierw by generował energie mechaniczną konwertowaną na elektryczną. Przy takich konwersjach zawsze jest strata więc stirling wypada słabiej ale mógłby być tańszy i bardziej ekologiczny ze wzgędu na to , że do paneli potrzeba kobaltu itp. Generalnie ciekawy pomysł pozdrawiam
@markusman4592
@markusman4592 6 месяцев назад
Nie bierzesz pod uwagę, że panele mają sprawność tylko 20-parę procent z tego ile dostarcza energii słońce na m2. Taki silnik połączony z dobrą prądnicą może mieć większą sprawność.
@Filip-xy1we
@Filip-xy1we 6 месяцев назад
​@@markusman4592niestety silnik i tak nie osiągnie większej sprawności od paneli bo źródło ciepła jakim jest słońce jest takie samo dla fotowoltaiki jak i silnika więc tu przewagę ma fotowoltajka przez prostrzą drogę do wytworzenia prądu jednak silnik jak napisałem ma przewagę ekonomiczną i ekologiczną
@Jaro26403
@Jaro26403 6 месяцев назад
​@@Filip-xy1we Wasze rozumowanie ma jeden podstawowy błąd! Panele fotowoltaiczne nie produkują prądu z ciepła słonecznego tylko ze światła. A gdy panele mocno się nagrzewają w upalny dzień to SPADA ich sprawność. Dla paneli najlepsze warunki to zimno i dużo światła
@guteka4
@guteka4 6 месяцев назад
Doceniam kanał, podoba mi się i widzę rozwój na przestrzeni lat, oglądam chyba wszystkie odcinki i nie mam uwag, tego filmu jeszcze nie oglądałem ale tytuł wprowadza w błąd, wiem że chodzi o kliki ale dla mnie ważniejsza jest merytoryczność
@szymonsuszek8380
@szymonsuszek8380 6 месяцев назад
Brakowało na yt takiego filmu o stirlingach
@perun4428
@perun4428 6 месяцев назад
z taką ilością przekłamań?
@szymonsuszek8380
@szymonsuszek8380 6 месяцев назад
@@perun4428 Co konkretnie
@t.z.8539
@t.z.8539 6 месяцев назад
Przydałby się taki porządny materiał na temat jak budować tego typu silniki do rozwiązań w domu, by można było nimi zasilać urządzenia domowe
@MrGar4field
@MrGar4field 6 месяцев назад
Nie jest to silnik zeroemisyjny. Jest to rodzaj silnika spalania zewnętrznego. Jeśli ciepło dostarczane jest wynikiem spalania dowolnego paliwa (biomasy, węglowodorów, węgla) to sam fakt, że wewnątrz silnika nie następuje spalanie, to chyba trochę za mało, żeby powiedzieć, że silnik jest zeroemisyjny. Idąc tym tokiem rozumowania dochodzimy do wniosku, że silnik maszyny parowej (choćby parowozu) również jest zeroemisyjny, a chyba byłaby to jednak gruba przesada gdybyśmy postawili parowóz jako wzór pojazdu bezemisyjnego. Potencjał jaki tkwi w silniku Stirlinga to fakt, że czynnik roboczy nie ulega przemianie fazowej jak to ma miejsce w przypadku maszyn parowych, gdzie zanim para (gaz) wykona pracę, najpierw musimy "stracić" sporo ciepła energii) na przejście czynnika ze stanu ciekłego w gazowy za sprawą ciepła parowania. Jeszcze jedna uwaga do autora, mam nadzieję, że autor się nie obrazi. Angielskie słowo "efficiency" w terminologii fizycznej i ogólnie naukowej tłumaczy się jako "sprawność" nie jako "wydajność" i oznacza stosunek energii użytecznej do energii dostarczonej. To nie jest żadna wydajność. Przez ten pozornie błahy błąd w tłumaczeniu ciężko się tego słucha, bo termin ten jest używany zamiennie z wydajnością rozumianą jako moc użyteczna, czy ogólnie mówiąc moc.
@malkontentniepoprawny6885
@malkontentniepoprawny6885 6 месяцев назад
A ja dodam od siebie, ze rzeczywista maksymalna sprawność termiczna tego typu silnika to ok 15%. Dlatego też nie jest powszechnie wykorzystywany.
@quercusogrody-wycinkadrzew9204
@quercusogrody-wycinkadrzew9204 6 месяцев назад
​@@malkontentniepoprawny6885jakieś źródła tej informacji.
@Nick-Cooper
@Nick-Cooper 6 месяцев назад
Tak świetnie tłumaczysz wszystkie niuanse różnych silników że chciałbym posłuchać jak opowiadasz o silniku na azot od Toyoty który nie emituje CO2. Podobno wielki przełom i koniec elektryków.
@mirosawbraniewski3659
@mirosawbraniewski3659 6 месяцев назад
Znam ten silnik od bardzo wielu lat, uważam że dobrze sprawdzi się w hybrydzie jako stałe doladowywanie akumulatora a napęd samochodu czy też innego środka po prostu elektryczny - nie ma problemu ze zmianą prędkości obrotowej, a stabilne obroty doładowania akumulatora są wręcz korzystne. Natomiast podgrzewanie cylindra gorącego może być małą świecą żarową umieszczoną wewnątrz cylindra - warto spróbować. Pozdrawiam. 👍👍👍
@malkontentniepoprawny6885
@malkontentniepoprawny6885 6 месяцев назад
Gdyby mógł się sprawdzić już byłby stosowany, jest dużo tańszy w produkcji a dziś to księgowi owszystkim decydują. Nie jest stosowany ani w hybrydach, ani w generatorach bo ma bardzo niska sprawność, na poziomie max 15%. Niestety w materale pojawiła się mitologia dotycząca sprawnosći rzędu 45%.
@kkx6792
@kkx6792 6 месяцев назад
Świetny film, najlepszy na YT. Wcześniej słyszałem o tych silnikach ale nigdy za bardzo nie rozumiałem na jakiej zasadzie działają.
@simonsimon5079
@simonsimon5079 6 месяцев назад
Zgodnie z forsowaną ideologią to mamy nie mieć aut, i zyć w 15-to minutowych miastach, ja skończy sie biznes na ropie.
@regularmike3270
@regularmike3270 5 месяцев назад
Przy pierwszej awarii elektryczności, zwlaszcza zimą życzę szczęścia w przetrwaniu dwóch dni😊
@lepszejutro8624
@lepszejutro8624 5 месяцев назад
Akurat 15 minutowe miasto to samo dobro, a plany stworzenia takiego tworzone są od tysięcy lat. Ba, wielu z nas mieszka w takich, co nie przeszkadza im szurać że ktoś chce ich w nich zamknąć
@simonsimon5079
@simonsimon5079 5 месяцев назад
@@lepszejutro8624 Akurat w ich wykonaniu to wyjdzie gułag. niemcy i sowieci z sukcesem wprowadzali 15-to minutowe miasta za drutem kolczastym, jakie 15-to minutowe jak do pracy musisz sie nieraz godzinami tłuc, a na wsi to nawet sklepu nima
@bow-wow6299
@bow-wow6299 6 месяцев назад
Super wartościowy film, dziękuję!
@virto_2570
@virto_2570 6 месяцев назад
Sądząc po komentarzach nie wszyscy zrozumieli tytuł i zamysł materiału, genialny i zarazem fascynujący temat. Pozdrawiam.
@KarolKantecki
@KarolKantecki 6 месяцев назад
Sądząc po komentarzach większość zrozumiała tylko ma problem z clickbaitowym tytułem.
@virto_2570
@virto_2570 6 месяцев назад
Pytanie czy skupiamy się na tym, że ten silnik jest bezkompromisowo bezemisyjny, czy że może być bezemisyjny. W moim odczuciu tytuł jest jak najbardziej prawdziwy, a to czy silnik będzie bezemisyjny zależy od paliwa i dziedziny w którym go zastosujesz, o czym Robert później wspomniał.
@paprukas
@paprukas 6 месяцев назад
zamysłu wprowadzenia w błąd niepełnosprytnych widzów
@boobrowsky
@boobrowsky 6 месяцев назад
Nie no. Nie bez żadnego paliwa. Potrzebuję źródła ciepła. W satelitach jest nim rozpad radioaktywny a np w łodziach palnik gazowy. Różnica temperatury jest konieczna i to im większa tym lepiej
@ukash-jf4dw
@ukash-jf4dw 6 месяцев назад
Dokładnie, team BIOTAD PLUS 💪💪
@malkontentniepoprawny6885
@malkontentniepoprawny6885 6 месяцев назад
W satlitach najczęściej znajdziemy generatory izotopowe oparte o ogniwo peltiera, brak jakichkolwiek ruchomych elementów; nie ma tam silnika stirlinga.
@szymonsopata1338
@szymonsopata1338 5 месяцев назад
Możnaby podgrzać grzałką elektryczną. Prąd z FV lub elektrowni wodnej. Wiem, bez sensu ale teoretycznie możliwe bez spalania.
@koriontishkorasta9570
@koriontishkorasta9570 Месяц назад
Znam teorie z Stirling Criogenigs skąd był materiał video. Fajnie, że poruszyliście ten temat na polskim youtube.
@dawidmorawski5267
@dawidmorawski5267 6 месяцев назад
wow bravo mega kreatywny film 🥰🥰🥰
@jonatangaleja5128
@jonatangaleja5128 6 месяцев назад
za mądre treści dla YT. NIEMNIEJ MATERIAŁ WYSOKIEJ JAKOŚCI. DZIĘKUJĘ
@marzenamikoajczyk8316
@marzenamikoajczyk8316 6 месяцев назад
Wow pozyskiwanie energii elektrycznej nawet tylko latem to jest cos naprawde genialnego!
@rafalstefanski440
@rafalstefanski440 6 месяцев назад
A zimą stawiasz sobie taki silnik przy piecu lub kaloryferze i oświetlenie masz za darmo
@marzenamikoajczyk8316
@marzenamikoajczyk8316 6 месяцев назад
@@rafalstefanski440 masz rację! 😁
@Hashtiger
@Hashtiger 6 месяцев назад
​@@rafalstefanski440Albo przy kominku
@krisjatow2244
@krisjatow2244 6 месяцев назад
Czekam aż zrobisz film o Polskiej firmie Amper która działa obecnie w Kanadzie i produkuje silniki jedno i dwusuwowe !!!!!!!!! super ciekawy temat i super ciekawe silniki .
@bansutom2134
@bansutom2134 6 месяцев назад
Czy tak ciężko zrozumieć, że tego typu materiały są okrojone i zawierają skruty myślowe. Bardzo ładnie i spójnie zrobiony materiał. A malkontentów zachęcam , niech pokażą jak powinien wyglądać ich zdaniem taki materiał. Zobaczymy ile będzie nieścisłości i miejsc do przyczepienia się za nieścisłości.
@xymenez
@xymenez 5 месяцев назад
Więcej takich tematów! Nowe silniki - to przyszłość
@TajitsuTakeuchi
@TajitsuTakeuchi 6 месяцев назад
Jest sobota, jest Robson i jest zabawa🎉
@pawelmalewicki2773
@pawelmalewicki2773 6 месяцев назад
Elegancki numer...więcej takich technologii poproszę
@JinbeiPL
@JinbeiPL 5 месяцев назад
Robert, jesteś wielki. Nie ma tematu, którego boisz się podjąć. Super, spędziliśmy super czas!
@mrhardziq2029
@mrhardziq2029 6 месяцев назад
Orientujesz się czy są projekty, które przy wykorzystaniu stirlinga przekształcają ciepło z chłodnic samochodowych na prąd?
@jakubkrasuski4879
@jakubkrasuski4879 6 месяцев назад
Robert Dziękuję Ten silnik zawsze mnie fascynował a jeszcze taki film o nim - istny sztos
@heniudamian534
@heniudamian534 6 месяцев назад
Jakby ktoś już planował robić swapa takiego silnika w swoim samochodzie to ten przedstawiony na filmie ma około 0,12W mocy lub bardziej motoryzacyjnie 0.0001631545940764685 KM, także może być ciężko upchnąć pod maskę cokolwiek co ma jakąś sensowną moc. Koncept fajny ale przez względu na rozmiary nadaje sie tylko jako stacjonarny pochłaniacz ciepła z innych źródeł enegii, gdzie ciepło jest marnowane.
@lukaszzyla
@lukaszzyla 6 месяцев назад
Model silnika przedstawiony na filmie to tylko gadżet. Jednak w filmie pokazano dostawczaka który miał 75KM generowanych przez silnik Stirlinga więc nie jest tylko jako stacjonarny.
@RevengeST15
@RevengeST15 6 месяцев назад
A silnik spalinowy takich rozmiarów to ile by miał koni? 😂
@heniudamian534
@heniudamian534 6 месяцев назад
@@RevengeST15 Około 2/3KM, popatrz sobie na samochody RC i wykorzystane tam silniki. Oczywiście nikt nie oczekuje żeby taki mały silniczek miał kilkaset koni ale jedna dziesięciotysięczna konia z silnika stirlinga to jest przegięcie w drugą stronę, podłączysz do tego kilka lampek LED i nie będzie miał siły kręcić sie dalej. Bez obciążenia te 1000 obrotów na minutę robi wrażenie ale generuje znikome ilości mocy.
@paprukas
@paprukas 6 месяцев назад
@@RevengeST15conajmniej setki razy więcej
@RevengeST15
@RevengeST15 6 месяцев назад
@@paprukas W takim razie najlepszym rozwiązaniem jest elektryk bo silnik elektryczny w takim małym rozmiarze generuje najwięcej mocy
@user-Pawel-S
@user-Pawel-S 4 месяца назад
Wszystko jest zrozumiałe. A sam film dobrze złożony. Dobra robota.
@koprolity
@koprolity 6 месяцев назад
Fajnie, że energia czysta, ale mogłaby być trochę tańsza.
@piotrekxyz1577
@piotrekxyz1577 6 месяцев назад
Nie kolego! Ma być drogie, żeby do cywilów prédko nie doszło
@karolinaprzybylo4613
@karolinaprzybylo4613 6 месяцев назад
Jesteś wszędzie
@pyciar
@pyciar 6 месяцев назад
Jaka czysta? A z czego się to ciepło bierze? Tam się pali palnik a sprawność to ok 45% czyli już na dzień dobry połowa energii nie jest wykorzystana - to już lepiej spalić to w kotle na ciepłą wodę ze sprawnością 90% (albo kondensacyjnym ponad 100% ale to akurat "chłyt marketingowy")
@quercusogrody-wycinkadrzew9204
@quercusogrody-wycinkadrzew9204 6 месяцев назад
​@@karolinaprzybylo4613nie, nie jest. Przestań się niezdrowo podniecać.
@dawidgrabowski7909
@dawidgrabowski7909 6 месяцев назад
Zastanawiałem się czy silnik Stirlinga można zastosować w obecnych samochodach jako dodatkowy silnik. Mógłby zostać połączony z układem chłodzenia silnika spalinowego i zamienić to ciepło w moc. Albo generować prąd i ładować akumulator. Na pewno warto się interesować takimi rzeczami. Nawet jeśli w obecnej formie nie da się tego użyć, to może w innej.
@vmaxguy2610
@vmaxguy2610 6 месяцев назад
Ciekawy jestem jaką sprawność miałby taki silnik sterlinga, gdyby go napędzać energią słoneczną, np. Poprzez owinięcie na rurce czarnej blachy + płata blachy do łapania więcej słońca, w izolowanym środowisku za szybą, a z drugiej strony na wale odbieranie energii elektrycznej. Automatyczny rozruch można skonstruować na zasadzie silniczka który go "odpali", kiedy pada na panel słoneczny słońce podlaczony do tego silniczka.
@adamsuwaa1433
@adamsuwaa1433 6 месяцев назад
Obawiam się, że słoneczny silnik Sterlinga w większości przypadków jest bez sensu, mamy już całkiem tanie panele słoneczne, przebicie ich sprawności, bezobsługowości i bezawaryjności to trudne wyzwanie.
@vmaxguy2610
@vmaxguy2610 6 месяцев назад
@@adamsuwaa1433 no i ile panele słoneczme mają sprawności? Koło 40%? Aż sprawdziłem, na wiki 20%, a rekord światowy w 2024r to 47.6% z maja 2022. Dupy nie urywa, a sam sobie nie zrobisz. Z kolei zasilanie silnika stirlinga można na wiele sposobów zrobić. Tylko jestem ciekaw jaką to by miało sprawność, na czymś większym niż model, ale też raczej garażowy przydomowy eksperyment.
@adamsuwaa1433
@adamsuwaa1433 6 месяцев назад
@@vmaxguy2610 to nie ma znaczenia, że ma ją tylko ok 20%, chodzi o cenę i praktyczność
@Matiz92YT
@Matiz92YT 6 месяцев назад
Zarąbisty materiał, zaciekawiłeś mnie tak bardzo ze będę zgłębiał ten temat. W razie jakiejś apokalipsy wypadało by mieć taki u siebie w domu, głównie ze względu na "paliwo" :D Dzięki za film!
@lospatentos
@lospatentos 6 месяцев назад
Potrzeba jest matką wynalazków, może jak się przyjrzeć i dołożyć nowoczesności do projektów DaVinciego, Tesli lub Archimedesa odkryjemy źródła prawie darmowej energii.
@michawojtaszek2052
@michawojtaszek2052 6 месяцев назад
A gdyby tak np. do 2 cylindrów silnika z zapłonem wewnętrznym dołożyć kolejne dwa cylindry stirlinga ogrzewane spalinami z pierwszych dwóch? Silnik stirlinga generowałby prąd dla silnika elektrycznego np. w miękkiej hybrydzie.
@heniudamian534
@heniudamian534 6 месяцев назад
Silnik taki mimo dziesiątek plusów generuje dosyć mało pracy w stosunku do rozmiaru i wagi. Pomysł fajny ale bardzo komplikuje budowe takiego zestawu silników pod maską a daje prawie zerowe ilości prądu.
@bartekpoznan
@bartekpoznan 6 месяцев назад
Dzięki za filmik o moim ulubionym Strilingu!!! Uwielbiam! nawet zbudowałem jeden napędzany ciepłą herbatką i lodem :)
@stanisawkac3381
@stanisawkac3381 6 месяцев назад
Super materiał, kiedyś nie mogłem ogarnąć jak działa ten silnik. To może teraz o najbardziej wydajnych źródłach/napędach.
@adamg9958
@adamg9958 6 месяцев назад
Kolejne bardzo ciekawe pół godziny. Dzięki
@szybared
@szybared 6 месяцев назад
Ja nigdy nie pożałowałem suba danego temu kanałowi, zawsze konkretnie w sprawach motoryzacyjnych 👍👍👍✌️🙂.
@bandini997
@bandini997 6 месяцев назад
W aucie mogly by byc hybrydy wykorzystując ladowanie akumulatora od wydechu oraz chlodnicy auta.
@bob200._
@bob200._ 6 месяцев назад
Poprostu genialny wynalazek do wielu zastosowań jestem pod wrazeniem
@EdwardHoch
@EdwardHoch 6 месяцев назад
Z kad ty te informacje wytrzasnoles. Genialne. Moc slaba ale mimo to przydatna napewno w niektorych technicznych rozwiazaniach. Lubie ogladac ten kanal. Pozdrowienia z Niemiec.
@ukaszprzybysz5519
@ukaszprzybysz5519 6 месяцев назад
genialny patent. już kminie jak to wcisnąć do domu żeby uzyskać energię dla siebie
@dariuszniko6089
@dariuszniko6089 6 месяцев назад
Fantastyczne. Tylko problem jest taki ze jest tani więc. Nie można zarobić. A jak nie można to sie nie opłaca.
@ansuz3653
@ansuz3653 6 месяцев назад
Jakieś 10 lat temu miałem fazę, aby zbudować domowy "reaktor jądrowy" z wykorzystaniem odpadów rudy uranu i właśnie silnika Sterlinga. Poczyniłem nawet stosowne zakupy w tym drogi licznik Geigera, ale późniejsze obliczenia i głębsze informacje na temat szczątkowego promieniowania podważyły sens tego projektu a nakład pracy, ryzyka i koszty nie uzasadniały zbudowania zasilacza do zegarka, lub radia. Zakładałem, ze uzyskam przynajmniej 5-10W ciągłej mocy przez dekady a musiałem zmniejszyć oczekiwania o rząd wielkości. ;) (brak dostępu do wartościowych materiałów podważył sens)
@tomclanys
@tomclanys 6 месяцев назад
Większy sukces miałbyś z użyciem trytu i paneli fotowoltaicznych, wygenerujesz tym te kilka watów i jest to już robione :)
@ansuz3653
@ansuz3653 6 месяцев назад
@@tomclanys Przyznam szczerze, że nie pomyślałem o tym, aby od razu pozyskiwać energie elektryczną. ;)
@MrJumma13
@MrJumma13 6 месяцев назад
Moim zdaniem jeden z najlepszych odcinków na kanale!
@Pinek258
@Pinek258 6 месяцев назад
chyba qwszytskie twoje filmy sa super, ale tego typu odcinki to slucham nawet po kilka razy
@Jarek96M
@Jarek96M 6 месяцев назад
22:19 Dokładnie o tym pomyślałem odrazu po zrozumieniu zasady działania tego silnika. To mogłoby być lepsze niż panele fotowoltaiczne, szczególnie dla naszego kraju.
@nihilistycznyateista
@nihilistycznyateista 6 месяцев назад
Ciepło można też dostarczyć z substancji promieniotwórczej i był nawet kiedyś prototyp czegoś takiego, ale nie chcieli byście wozić że sobą 4 ton azbestowej osłony między silnikiem a częścią pasażerską ;-) Ale ogólnie to w ogóle nie musimy nic spalać. Jest masa reakcji tak zwanych egzoenergetyczbych - choćby rizcienczabie kwasu siarkowego, czy reakcja sodu z wodą.
@paweczainski9639
@paweczainski9639 6 месяцев назад
Chyba ołowianej...
@nihilistycznyateista
@nihilistycznyateista 6 месяцев назад
@@paweczainski9639 lata 60te to były dziwne czasy, zamiłowania do atomu, ale i do azbestu właśnie. Nawet odzież z tego robili. A potem okazało się, że jest szkodliwe równie mocno, jak promieniowanie przed którym chroni, choć z innego powodu.
@paweczainski9639
@paweczainski9639 6 месяцев назад
@@nihilistycznyateista Pracowałem ZZUJ Polon i tam do ochrony przed promieniowaniem stosowano ołów. Azbest to izolacja termiczna.
@nihilistycznyateista
@nihilistycznyateista 6 месяцев назад
@@paweczainski9639 Dokładnie tak. I dokładnie taką funkcję to miało mieć. Zanim ludzie dowiedzieli się czym jest choroba popromienna (choć samo promieniowanie znano dość dobrze już wtedy), w kontakcie z reaktorem bronili się zaledwie przed tym, ze jest pieruńsko gorący. To podejście widać choćby w literaturze sci-fi z tamtych czasów na czele z naszym rodzimym Stanisławem Lemem, ani słowa o promieniowaniu, ale sporo o temperaturze reaktora.
@Kabanos112
@Kabanos112 6 месяцев назад
Ale żeś mi fajną rzecz pokazał i nauczył dużo :) Dziękuje !
@szymonsliz2245
@szymonsliz2245 6 месяцев назад
Przyjemna lekcja fizyki przy niedzielnym obiedzie. Bardzo fajnie 😊
@maclib6715
@maclib6715 6 месяцев назад
Doskonały material! Dziękuję 👍
@jacekk4258
@jacekk4258 6 месяцев назад
Kilka lat temu był w sprzedaży szwedzki generator na bazie silnika Stirlinga o nazwie Genius produkowany przez formę Inresol AB. Produkował z tego co pamiętam około 7 kW energii elektrycznej i 20kW energii cieplnej. Do tego było to dość małe, przenośne urządzenie możliwe do zastosowania w domach jednorodzinnych czy letniskowych. Nie było też jakoś kosmicznie drogie- kosztowało coś około 30 tys zł i miało być dystrybuowane również w Polsce. Ostatecznie do Polski nie trafiło ale było do kupienia w krajach zachodnich. Niestety jak szybko się pojawiło tak szybko zniknęło a strona internetowa firmy został zlikwidowana.
@snakebeing3912
@snakebeing3912 6 месяцев назад
Robisz coraz ciekawsze filmy:)
@sebapustakkos
@sebapustakkos 6 месяцев назад
Świetna lekcja fizyki, lubię cię oglądać i słuchać pozdrawiam
@andrzejbaek4310
@andrzejbaek4310 6 месяцев назад
Wreszcie i tu dotarły takie tematy (-; A o cewce Tesli też napomkniemy kiedyś ?
@screen-protector
@screen-protector 5 месяцев назад
Pamietaj, ze po odcieciu ciepla zewnetrznego, przy obciazeniu, np. generator, ten silnik od razu zaczyna szybko stawac. Im wyzsze obciazenie, tym szybciej stanie. Mozna kombinowac np. kolem zamachowym, ale rozpedzenie go tez wymaga dodatkowej energii ;). Kolejny temat, skupienie swiatla do generowania energii zeby np. napedzac taki silnik. No kicha tutaj w Szkocji, to jest odwrotnie niz na np. Filipinach, czyli 300 dni pada :D, a 50 dni moze slonce swieci - jak dobrze pojdzie :D. Takze nie wszedzie to zastosowanie bedzie dzialalo tak samo ;).
@piotrsoltys94
@piotrsoltys94 6 месяцев назад
Dobry film! Ciekawa inspiracja do pomysłu w wykorzystaniu Stirlinga w zaciszu domowym 😋
@Win100n
@Win100n 5 месяцев назад
Jednym z najciekawszych i najbardziej zaawansowanych projektów sprzęgania energii słonecznej był "BIOSTIRLING-4SKA". Do tej pory żadnej firmie nie udało się utrzymać na rynku ze względu na konkurencję ze strony fotowoltaiki.
@hottop9418
@hottop9418 6 месяцев назад
Bardzo ciekawy odcinek. Ten silnik ma ogromny potencjał.
@krzysztofrosoowski7646
@krzysztofrosoowski7646 6 месяцев назад
Super odcinek. Pan Panie Robercie by najlepiej objaśnił działanie silników pneumatycznych. Mam nadzieję że powstanie taki odcinek.
@nihilistycznyateista
@nihilistycznyateista 6 месяцев назад
Taki silnik byłby też czymś fenomenalnym w hybrydzie, jako generator prądu. Nie tylko taki generator pracuje pod stałym obciążeniem i nie jest problemem jego długie wkręcanie się na obroty - bo wtedy hybryda moze chwilę jechać na akumulatorach, ani nie jest problemem długie stygnięcie i powolne zatrzymywanie się, bo wtedy silnik doładuje akumulatory do pełna w bezpieczny dla nich sposób, czyli im bliżej pełni, tym wolniej. A dodatkowo taki silnik może "kraść" ciepło akumulatorów i innych podzespołów pojazdu, generując i z niego prąd ładujący akumulatory i zasilający silniki elektryczne.
@erkraft
@erkraft 6 месяцев назад
Człowieku, przecież ten silnik jest urządzeniem mechanicznym, trzeba go wyprodukować i wymienić, kiedy się zużyje. Równie dobrze można by postulować podłączenie pedałów hamulca, gazu i sprzęgła do prądnicy i uzyskiwanie dodatkowej energii elektrycznej. A dlaczego się tego nie robi? Bo się nie opłaca... I to samo jest z silnikiem Stirlinga.
@nihilistycznyateista
@nihilistycznyateista 6 месяцев назад
@@erkraft nie nie opłaca się, a byłoby to generowanie prądu siłą mięśni kierowcy - w rezultacie należałoby używać bardzo dużo siły, aby wciskać pedały, co jest sprzeczne z założeniem sterowania pojazdem... to nie jest nieopłacalne, to jest stanowi zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Czytanie ze zrozumieniem też czasem pomaga - pisałem o zastosowaniu silnika Stirlinga w hybrydzie, zamiast klasycznej spalinówki, która tam jest normalnie. Czyli Stirling wymaga wyprodukowania, a klasyczna spalinówka pojawia się tam magicznie teleportem z Nibylandii? Ciężko powiedzieć, czy jest to opłacalne - bo po prostu nikt tego jeszcze nie próbował.
@erkraft
@erkraft 6 месяцев назад
@@nihilistycznyateista Czeka, wszystko mylisz. Co do prądnicy podłączonej do pedałów - jakiej "bardzo dużo siły"?? Przecież wszystko zależy od wielkości prądnicy :) Nie rozumiesz tego? A druga kwestia to silnik zamiast spalinówki. Zastanowiłeś się, jaką moc można uzyskać z silnika Stirlinga o PODOBNYCH wymiarach co silnik spalinowy? Zarzucasz mi brak czytania ze zrozumieniem, ale ty się wypowiadasz kompletnie nie rozumiejąc, czym jest ten silnik. A zastanowiło cię to, że jeżdżą prototypy np. lokomotyw na silnik wodorowy, ale jakoś nikt się nie skusił na lokomotywę z silnikiem Stirlinga? Powód jest prosty, WYMIARY !! Stosunek mocy do masy urządzenia. I tu wracamy do mojego przykładu prądnicy... Jasne?
@nihilistycznyateista
@nihilistycznyateista 6 месяцев назад
@@erkraft To ty nie rozumiesz. Jeśli wciśnięcie pedału będzie wymagać o choc pół grama nacisku więcej, niż to absolutnie konieczne - pojazd nie zostanie dopuszczony do ruchu, jako niebezpieczny. Pomijając pewną bezwładność samej prądnicy, co kompletnie zaburzy w ogóle działanie mechanizmu. Co do stosunku mocy do masy to stirling akurat jest wielokrotnie lżejszy od tradycyjnej spalinówki, co najwyżej zajmuje dużo miejsca, ale da się go skompresować stosując odpowiedni gaz roboczy i podnosząc jego ciśnienie.
@erkraft
@erkraft 6 месяцев назад
@@nihilistycznyateista Moment, chwila... Co do prądnicy, to nie chodzi o samoróbkę, tylko o konstrukcję fabrycznie dopuszczoną do ruchu. Podałem to jako pewną analogię do sil. Stirlinga. Nikt nie dokłada prądnicy do pedałów dlatego, że jest to bez sensu z punktu widzenia zysków i strat energetycznych, a nie dlatego, że jest to to nie do zrealizowania. Co do masy, to polecam znalezienie momentu w filmie, gdzie jest mowa o zastapieniu silnika spalinowego o mocy 150 Hp silnikiem Stirlinga o mocy 75 Hp. Dlaczego? No bo nie dało się zamontować silnika Stirlinga o większej mocy pod maską z powodów GABARYTÓW a nie MASY. Pozwolę sobie zacytować wiki (fragment znalazłem dużo później, niż przyszła mi do głowy kwestia wymiarów). "Wadą silnika Stirlinga jest konieczność używania dużych powierzchni wymiany ciepła. Problem łagodzi zastosowanie wysokich ciśnień gazu roboczego, co z kolei sprawia trudności z uszczelnieniem. Ogólnie wadą silnika Stirlinga są koszty budowy, a nie zasada działania." Proste, jasne ??
@werty1948
@werty1948 6 месяцев назад
Ciekawy temat przyjemny głos. Miło się słucha.
@kacperxd_asdfghjkl
@kacperxd_asdfghjkl 6 месяцев назад
Nie spodziewałem się tego tutaj 👀 Jak zwykle odcinek 🔛🔝
@STALLPL
@STALLPL 6 месяцев назад
KIEDYŚ miałem taką zabawki. super pomysł!!!
@erkraft
@erkraft 6 месяцев назад
To jest właśnie odpowiedź na zapodany temat: "kiedyś miałem taką zabawkę" :)
@curiczirakleta4249
@curiczirakleta4249 5 месяцев назад
Film naprawde swietny. Zachecil mnie do skonstruowania takiego silniczka samemu w domu.
@EmilKto-cb2df
@EmilKto-cb2df 6 месяцев назад
Cały odcinek nawet nie wstałem z kibla, czyli był ciekawy 😄
@propan_guru
@propan_guru 6 месяцев назад
Kolejny świetny materiał! Dzięki
@tomekm.4959
@tomekm.4959 6 месяцев назад
Jak zwykle ciekawy materiał. Dzięki za poszerzenie mojej wiedzy
@marekjustyna6010
@marekjustyna6010 6 месяцев назад
Świetny film! Widziałbym tu zastosowanie do hybrydy szeregowej, podobnie jak w pomyśle Mazdy tylko zamiast Wankla byłby Stirling. I jeszcze jakby zrobić tak, że w słoneczny dzień zostawiasz auto pod marketem i ono potrafi się w jakimś stopniu podładować...
@zbigmuz
@zbigmuz 6 месяцев назад
Skojarzyły mi się lokomotywy spalinowe. Tam dizel (to znaczy oczywiście generator😅) produkuje prad, ktorym napędza się silniki jezdne. Odpada problem zmiennej mocy a cieplo może być z gazu i od razu mamy zysk energetyczny! Pozdrawiam branżę kolejową 👍
@ktosktos2328
@ktosktos2328 6 месяцев назад
Część gorąca stirlinga ogrzewana jest bezpośrednio paliwem które używamy do ogrzewania. Część zimna chłodzona jest wodą która krąży w instalacji centralnego ogrzewania. Po stronie gorącej 1000 stopni może być część gorąca rozgrzana.
@WielkiKaleson
@WielkiKaleson 6 месяцев назад
Na wykresie p(V) widać wykonywaną PRACĘ. Pole pod wykresem gdy idziemy w prawo to energia przekazana na zewnątrz (powiedzmy: jakiemuś wałowi) na sposób pracy (kręcąc go). Gdy idziemy w lewo to wał porusza silnik. Kluczowe jest to, że mniej go to kosztuje energii (mniejsze pole pod wykresem). Dodatkowo zachodzi przekaz ciepła, ale tego tak prosto nie odczytamy.
@magnapolonia8712
@magnapolonia8712 6 месяцев назад
Dziękuję za program. Pozdrawiam
@jacekjedrzejewski3336
@jacekjedrzejewski3336 6 месяцев назад
Dziękuję za mega odcinek
@gundis23
@gundis23 6 месяцев назад
Silnik Stirlinga jest super do kogeneracji, mając w domu piec przy okazji produkujemy energię elektryczną, Jak ktoś jeszcze ma auto elektryczne to w sezonie grzewczym płaci grosze za prąd. Minusem jest to że obecnie dostępne rozwiązania komercyjne są bardzo drogie, wręcz nieopłacalne.
@czarekcz1097
@czarekcz1097 6 месяцев назад
Skoro jest bardzo drogo to nie jest super!
@jorand4660
@jorand4660 6 месяцев назад
Ten silnik jest niesamowity, najwyższa ocena z dwoma plusami...
@Flaman11
@Flaman11 6 месяцев назад
W motoryzacji jako źródło ładowania akumulatora który zasila silnik elektryczny. Ciepło odpadowe odbierane z hamulca, silnika i samego akumulatora który się grzeje podczas ładowania, czy nawet z promieni słonecznych w ciągu dnia.
Далее