Тёмный
No video :(

Slave, esclave, schiavo: jak Słowianie stali się synonimem niewolników 

Gościwit Malinowski - podcast INTERPRETACJE
Подписаться 7 тыс.
Просмотров 4,3 тыс.
50% 1

Często można spotkać się na różnych forach, pretendujących do odsłaniania tajemnic przeszłości, z twierdzeniem, że nazwa etniczna Słowianin oznacza ni mniej ni więcej „niewolnika” i że w ten sposób nazwali ludzi ze środkowej i wschodniej Europy ludzie z Europy zachodniej, którzy nimi handlowali.
Twierdzenie takie wynika z odnotowania faktu, że w większości języków dzisiejszej Europy Zachodniej, językach romańskich i germańskich, ale także i w niektórych celtyckich czy baskijskim niewolnika określa się słowem wyprowadzonym z języka łacińskiego, z łacińskiego etnonimu na określenie Słowian - Sclavus lub Slavus.
Czy jednak rzeczywiście istniał w późnej łacinie pospolity wyraz sclavus czy slavus o znaczeniu niewolnik, którym nazwano ludność Europy Środkowej jako obiekt łowów i handlu? Już pobieżny rzut oka na literaturę źródłową wskazuje, że jest to twierdzenie absurdalne. Przez całe wieki istniał i był zapisywany w tekstach łacińskich i greckich etnonim Sclaveni, czasem skracany do Sclavi, zanim etnonim ten uległ apelatywizacji czyli procesowi, w którym nazwa własna, jednostkowa, w tym przypadku etnonim, staje się wyrazem pospolitym, określającym całą klasę osób, zjawisk, przedmiotów. W tym przypadku osób - niewolników.
A zatem to nie przodkowie Słowianie otrzymali gdzieś w VI wieku miano niewolników, tylko niewolnicy otrzymali miano Słowian. Kiedy i jak do tego doszło? Dopiero w XIII wieku i to w wyniku splotu okoliczności, które spowodowały upowszechnienie się tego zjawiska apelatywizacji Słowian w niewolników w niemal wszystkich językach zachodniej Europy. W 1942 ukazał się artykuł „L'origine de Sclavus = esclave”, którego autorem jest Charles Verlinden, belgijski mediewista. Rok 1942 był raczej tragicznym czasem dla Słowian, z których wielu znów zostało sprowadzonych do roli niewolników przez okupacyjne władze hitlerowskich Niemiec. I w takim okresie Charles Verlinden z Uniwersytetu w Gandawie postanowił przebadać problem nazwania niewolników Słowianami w średniowiecznej Europie. Jego praca jest do dziś punktem wyjścia do wszelkich rozważań nad genezą tej apelatywizacji - Słowianin=niewolnik. Praca, w której zebrał on ogromny materiał źródłowy jako dowód swoich tez i odsiał bzdurne koncepcje od tych, które miały dobre intuicje. Praca, do której rzadko kto dziś zagląda, gdyż ma ponad 80 lat, a czyta się tylko nowości, i do tego została napisana po francusku.
#słowianie #niewolnicy #slave #esclave #schiavo #sclavus #Wenecja #Italia #Genua #Andaluzja #Maurowie #Saraceni #Hiszpania #Niemcy #Karolingowie #Sasi #żydzi #radhanici #eunuchowie #średniowiecze #krzyżowewyprawy
Jeżeli podoba Ci się podcast INTERPRETACJE możesz go wesprzeć w serwisie Patronite.pl: 👉 patronite.pl/p...
Albo postawić symboliczną kawę w serwisie Buycoffee.to: 👉 buycoffee.to/p...

Опубликовано:

 

23 июн 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 126   
@ilcattivo13
@ilcattivo13 Месяц назад
Dziękuję. W sumie to dziękuję podwójnie, bo udało się Panu Profesorowi w jednym wykładzie zmieścić dwa - jeden z rozważaniami filologicznymi i drugi, o historii handlu niewolnikami w Europie :)
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski Месяц назад
Dziękuję. Długie straszznie wyszło, musiałem więc przeplatać obie rzeczy.
@ilcattivo13
@ilcattivo13 Месяц назад
@@gosciwit_malinowski Wyszło bardzo dobrze, a bardzo dobre rzeczy nie nudzą :)
@danielos8284
@danielos8284 Месяц назад
Fantastyczna robota, warto taką wiedzą się dzielić i propagować na świecie.
@sawekgowacki8348
@sawekgowacki8348 Месяц назад
Pozdrawiam z Hiszpanii ✋✋✋✋🫡. Na posterunku jak zawsze Panie Profesorze. Nie opuszczam żadnego odcinka. 👍👍👍👍👍👍✋✋✋✌️✌️✌️✌️
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski Месяц назад
Dziekuję. Pozdrowienia z Wrocławia
@xglaca69x
@xglaca69x Месяц назад
Ciekawy materiał. Dziękujemy.
@tobelove1873
@tobelove1873 Месяц назад
Jak Pan powiedział, że termin sclavus rozpowszechnił się dopiero w XIII-XIV wieku, to pierwsze, co pomyślałem, dlaczego, to że musiał to być efekt czarnej propagandy Krzyżaków, ale okazało się, że w ogóle nie było takiego wątku w Pana materiale. Pozdrawiam serdecznie, kolejny ciekawy wykład.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski Месяц назад
Krzyżacy tu nie mieli nic do roboty. Za to krzyżowcy IV krucjaty, którzy zdobyli Konstantynopol w 1204 r. i przejmowali Bałkany po Bizancjum, oraz włoskie miasta, które kupowały zywy słowiański towar od Mongołów, to już jak najbardziej tak
@tobelove1873
@tobelove1873 Месяц назад
@@gosciwit_malinowski tak tak, jednak "nasi" krzyżacy już nie zajmowali się niewolnictwem, co najwyżej eksterminacją, ale swoją drogą przed tym wykładem myślałem, że jeśli już miało być to zapożyczenie do języków romańskich, to właśnie przed XI wiekiem, kiedy jeszcze był u nas duży handel niewolnikami, a tu się okazuje, że to dużo później, co w ogóle zmienia kontekst A to, że wcześniej było to servus, to ciekawe, że Niemcy mówią teraz serwus na powitanie przy podaniu ręki
@Kovaliv1
@Kovaliv1 Месяц назад
Sława! ❤
@janmos5178
@janmos5178 Месяц назад
Dobry film.
@longinzaczek5857
@longinzaczek5857 Месяц назад
Bardzo ciekawe - przyznam, że wydawało mi się zawsze, że termin Sklavus rozpowszechnił się z Bizancjum przez Wenecję i inne posiadłości bizantyjskie. Okazuje się jednak, że nie.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski Месяц назад
Impuls do nazwania niewolników Słowianami na pewno dało zdobycie Konstantynopola 1204 r. i dostęp łacinników, w tym Włochów do zasobów ludzkich Bałkanów i obszaru Morza Czarnego. A potem masy niewolników były w dyspozycji Mongołów, którzy współpracowali z Wenecjanami już od bitwy pod Kałką 1223
@longinzaczek5857
@longinzaczek5857 Месяц назад
@@gosciwit_malinowski Tak, tutaj wywód wygląda jak dla mnie przekonująco. Nałożenie się dwóch tradycji starej niemieckiej i nowego napływu niewolników od Mongołów
@andrzejulickijunior9371
@andrzejulickijunior9371 Месяц назад
Dzięki dzięki dzięki dzięki dzięki
@kemodalerd4243
@kemodalerd4243 Месяц назад
@jacekbak2484
@jacekbak2484 Месяц назад
Pozdrawiam. KDZ.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski Месяц назад
I ja wzajemnie
@emteiks
@emteiks Месяц назад
Czy dysponujemy informacjami o handlu niewolnikami w Polsce z okresu pierwszych Piastów i później: XIV - XVI wieku?
@Lendzian
@Lendzian Месяц назад
Z tego co się orientuję to nie ma żadnych informacji na temat handlu niewolnikami na ziemiach Polski. Jedynie jest wspomniane o szlaku handlu niewolnikami, który przebiegał przez Kraków, ale ten podlegał wtedy Czechom, więc nie można przypisywać handlu niewolnikami Polakom jak to niektórzy z miłą chęcią dziś czynią.
@jarosawwartacz1864
@jarosawwartacz1864 Месяц назад
Argument misia: tak jak później mówiło się, że ktoś ma murzynów, tak wtedy mówiło się, że ma słowian, a z czasem słowo zostało rozszerzone na niewolników innych nacji.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski Месяц назад
Tak. Black slave to taki sam oksymoron jak biały murzyn. W jednym przypadku Słowianin, w drugim Maur dali podstawę do nazwania niewolników jako takich.
@WojciechOczkowski
@WojciechOczkowski Месяц назад
Litorum nie będą półwolnymi znanymi z praw germańskich?
@witoldptak7767
@witoldptak7767 Месяц назад
Dziękuje bardzo za ciekawy wykład. A czy pojawiły się jakieś alternatywne lingwistyczne hipotezy o innym pochodzeniu zachodnioeuropejskich określeń niewolnika? Czy też teza, że pochodzenie to bierze początek od Słowian wszystko zdominowało? Może określenie to pochodzi od innego słowa? Jak na przykład określenie ciszy (która powinna charakteryzować niewolników, nie powinni dyskutować, a tym bardziej hałasować, tylko być posłusznymi i pracować), a więc po łacinie silentium, po hiszpańsku silencio, po angielsku silence. Może było tak: silencio - slencio - slevoncio - sclavonzi - sclavo - schiavo / esclave / slave. A dopiero później doszło wtórnie do skojarzenia tego określenia ze Słowianami. Poza tym, w języku gockim (jak pamiętaj z poprzedniego wykładu Pana Profesora) istniało określenie cichego człowieka, jako "slavan" Może to słowo dało określenie niewolnika (o ile Goci mogli mieć jakiś wpływ na słownictwo południowo- lub zachodnioeuropejskie)? Jeszcze przytoczę ciekawą teorię - przeczytałem niedawno, że nieformalne powitania bliskich sobie ludzi (członków rodziny, przyjaciół, kolegów), mogło być kiedyś po prostu pozdrowieniem przez niewolnika (albo chłopa pańszczyźnianego) należnemu jego /jej panu..... Włoskie "ciao" ma pochodzić od "schiavo" , u nas (a jeszcze częściej podobno na Węgrzech) czasem witamy się słowem "serwus" (czyli niewolnik po łacinie). A nasze "cześć" to wiadomo, oddawanie czci... Dziękuję za odpowiedzi, pozdrawiam!
@jacekwidor3306
@jacekwidor3306 Месяц назад
Nie "podobno na Węgrzech" tylko właśnie jest to typowo węgierskie powitanie (w ortografii węgierskiej "szervusz"), które weszło też w użycie w Polsce (przynajmniej południowej), obecnie zresztą zanikające. Tak samo jak pan kojarzę to jako skrót od frazesu "sługa/niewolnik szanownego pana" analogicznie jak "czołem" to w domyśle "biję czołem przed szanownym panem".
@witoldptak7767
@witoldptak7767 Месяц назад
@@jacekwidor3306 Dziękuję za potwierdzenie, po węgiersku znam tylko kilka słów, dzięki szybkiej nauce ze słownika przed wyjazdem do Budapesztu:) Słownik tłumaczył nasze "cześć" na "szervusz" (trochę mnie to rozbawiło, bo znałem już wtedy dobrze łacinę:) Pozdrawiam!
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski Месяц назад
Jedyna proponowana alternatywo to grecki czasownik σκῡλλεύω [skilewo] o znaczeniu brać łup wojenny. Jednak sami Grecy nie łączyli tego wyrazu ze Sklawos.
@witoldptak7767
@witoldptak7767 Месяц назад
@@gosciwit_malinowski Dziękuję, trochę mnie dziwi, że tak mało jest innych hipotez o pochodzeniu słów slave / schiavo, Ale nie jestem językoznawcą, więc może to być zdziwienie "misia" :) Przed chwilą przeczytałem w innym komentarzu, że jest też celtyckie określenie sluagh, czyli armia. Może mogło to być określenie jeńców wziętych z pokonanych celtyckich armii? Stąd pewnie może pochodzić też nasz "sługa" . No i od okrzyków celtyckich armii mamy (poprzez angielski) również nasz "slogan". Celtów było dużo w Europie, więc wpływ ich mało dziś znanych języków może być większy niż się wydaje.
@wodzimierzurban6396
@wodzimierzurban6396 Месяц назад
Goci😊 jak zawsze do usług.
@NorekCieMa
@NorekCieMa Месяц назад
Chciałbym zapytać o drugą stronę tego tematu, to znaczy o słowiańskie słowo na niewolnika, rab. Jaka jest jego etymologia? Czy jest jakiś związek z semickim rab - pan, władca?
@marcinwojcik8819
@marcinwojcik8819 Месяц назад
Ciekawe pytanie, ciekaw jest czy ma coś wspólnego z np. rabować?
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski Месяц назад
Rab to od balto-słowiańskiego *árbas, a to od *h₃órbʰos sierota, angielskie z greckiego orphan. Po prostu dzieci, sieroty były sprowadzane do statusu niewolnika. Ich obowiązkiem było "orbotati, pracować, od tego mamy polskie robotnik. Kto nie pracuje ten nie je, tego nie wymyślił Stalin. A rabować to z niemieckiego rauben, raubritterzy, rycerze rabusie.
@Trak-uk9yx
@Trak-uk9yx Месяц назад
@@gosciwit_malinowski Kto nie pracuje ten nie je, to wymyślił Hitler nie Stalin, zresztą mogę się mylić
@bartosztaradejna7817
@bartosztaradejna7817 Месяц назад
A czy "jeńczyni" to nie branka?
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski Месяц назад
Oczywiście, ale jak nagrywałem program i tłumaczyłem na żywca, to miałem zaćmienie pamięci
@Trak-uk9yx
@Trak-uk9yx Месяц назад
Myślę, że na zachodzie nazwa Słowianie stała się synonimem słowa niewolnik ponieważ tereny Słowian były kopalnią niewolników podobnie jak wiele wieków później Afryka dla Anglosasów.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski Месяц назад
Były i na swój sposób dalej są. Chodziło jednak o ustalenie kiedy i dlaczego tak się stało.
@grot7x603
@grot7x603 Месяц назад
Do niedawna przeciętny imigrant z Europy środkowo-wschodniej, pracujący w jednej z wielu angielskich fabryk nazywany był: "Polakiem".
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski Месяц назад
@@grot7x603 tak samo my każdego przybysza z byłego Sojuza nazywamy "Ruskim"
@marcinwojcik8819
@marcinwojcik8819 Месяц назад
Jaki jest związek plemienia Sclavenów i zachidniego słowa Sklav? Słowa wydają się dość podobne jakby niewolnicy pochodzili wyłącznie od Sclavenów.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski Месяц назад
No właśnie o tym jest cała audycja. W skrócie, na terenach niemieckich przeważali niewolnicy słowiańscy w X w. i wtedy na tym obszarze etnonim Słowianin uległ apelatywizacji w znaczeniu niewolnik; a potem jeszcze raz w XIII wieku na terenie włoskich republik miejskich Wenecji i Genui, po IV krucjacie 1204 r. a już szczególnie po najazdach mongolskich 1230-40 lat, Słowianie stali się ważnym składnikiem żywego towaru, którym Włosi handlowali stąd dla odróżnienia od serfów, wolnych ale zależnych chłopów, dla których określenia uzywano dawnego łacińskiego słowa servus, zastosowano nowe słowo dla kategorii prawnej niewolnika czyli sclavus, Słowianin.
@marcinwojcik8819
@marcinwojcik8819 Месяц назад
@@gosciwit_malinowski No tak, ale różnie Słowian ówczesnych można było nazwać, np. Venedi w Niemczech, dlaczego akurat przyjęła się forma Sclav, a nie pochodna od Venedi.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski Месяц назад
@@marcinwojcik8819 no ale to jest nazwa uzywana przez Niemców; Słowianie siebie samych tak nigdy nie nazywali, chyba że mówili po niemiecku, ale i tak uważali tę nazwę za obraźliwą i Serbowie łużyccy doprowadzili do ustawowego zakazu jej stosowania wobec nich w oficjalnych dokumentach niemieckich; to nie Wenedowie w Niemczech zaczeli się nazywać Słowianami, to Słowian Germanów od początku nazywali Wenedami, tak jak Rzymian Walchami; egzonim kontra autonim
@krzysztofjabonski6917
@krzysztofjabonski6917 Месяц назад
Przerywam słuchanie, by odnieść się do feminatywu 😂 "jenczynia" - "jęczynia"? - branka!
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski Месяц назад
Też mi to przyszło do głowy, ale potem, jak nagrywałem na zywo, to pustka w głowie i zapomniałem jak to po polsku oddac :)
@krzysztofjabonski6917
@krzysztofjabonski6917 Месяц назад
@@gosciwit_malinowski wyszło przezabawnie! Słuchało się znakomicie.
@seladonowe
@seladonowe Месяц назад
albo 'pojmana'
@emteiks
@emteiks Месяц назад
Czyli nic sie nie zmieniło - od stuleci Słowianie stanowią tanią siłę roboczą dla Europy.
@kemodalerd4243
@kemodalerd4243 Месяц назад
...cóż, nazwa własna, stała się nazwaniem obcych...
@wojtekskowronphotographyan1691
@wojtekskowronphotographyan1691 Месяц назад
Czarna Smierc spowodowala nie niedobor chlopow a wrecz przeciwnie, znaczne zmniejszenie ludnosci miejskiej do wyzywienia, przez co nie bylo juz takiej potrzeby trzymac chlopow w poddanstwie zeby zwalczac ich migracji do miast.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski Месяц назад
I chłopi marli i mieszczanie. A w tej epoce poza niewielkimi zindustrializowanymi terenami jak Flandria, liczyla się przede wszystkim praca na roli
@marcinwojcik8819
@marcinwojcik8819 Месяц назад
A ja słyszałem że czarna śmierć wybiła chłopów i mieszczan ale nie właścicieli ziemskich, jako że ci mieli środki i władzę na walkę z dżumą, dzięki czemu między szlachtą zaczęła się konkurencja o pozyskanie chłopa, co skutkowało w zwiększonym poziomie życia chłopa
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski Месяц назад
@@marcinwojcik8819 szlachtę też wybiła, dżuma nie wybierała; przy czym dla szlachty to nie było takie dramatyczne, a nawet powstrzymało dzielenie majątków na coraz mniejsze między potomków; tu chodzilo o sprawy własnościowe, a w przypadku chłopów o ręce do pracy; i tych w Europie ubyło o minimum 30%, to musiało mieć znaczenie społeczne; mieszczanie w bilansie pracy nie byli tak istotni jak chłopi
@petasoscoins9525
@petasoscoins9525 Месяц назад
Ciekawe dlaczego to slowo zastapilo na pewno istniejace juz wyrazenie dla czegos co istnialo w Europie Zach. nieprzerwanie od czasow rzymskich i wczesniej...
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski Месяц назад
Tak samo można by się zastanawiać dlaczego przestano używać słowa equus na konia, a zaczęto mówić caballus. Przyczyną jest to, że servus przeszedł przeobrażenie w językach wernakularnych w serf i zaczął oznaczać wolnego ale zależnego od pana chłopa, a nie niewolnika. Więc był potrzeba na słowo niewolnik, zwłaszcza że zaczynała się epoka niewolnictwa w Europie wraz z wyprawami krzyżowymi, reconquistą i odkryciami geograficznymi. No i padło na Słowian, a mogło paść na Maurów.
@petasoscoins9525
@petasoscoins9525 Месяц назад
@@gosciwit_malinowski No troche pech. Ale grzebiac troche w temacie stwierdzilem z niejakim zdziwieniem, ze "serwus" jako pozdrowienie ("twoj sluga") - popularne np. takze w Bawarii - nie przezylo np. we Wloszech gdzie "ciao" wywodzi sie wlasnie od "uslowianszczonej" wersji...
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski Месяц назад
@@petasoscoins9525 tak Węgrzy i Bawarowie popisywali się łaciną, a Włosi starali się jak najbardziej odejść od łaciny
@jadwigakrzetowska468
@jadwigakrzetowska468 Месяц назад
Dlaczego zamilczana jest wiedza o CHALDEJCZYKACH !!! Jeszcze pan prof Tatarkiewicz pisal w Ii tomie Filozofii, ze Grecy uczyli sie wiedzy od Chaldejczykow . Czytalam taka inf, ze celowo zmieniono nazwe Chaldejczykow na Summerow/ czyli czarnoglowi /. ??? 🇵🇱♥️🇵🇱
@jacekwidor3306
@jacekwidor3306 Месяц назад
Chaldejczycy to lud mieszkający w Mezopotamii setki lat po Sumerach i właśnie z nimi Grecy mogli zetknąć się bezpośrednio. W czasach rozkwitu Sumeru jeszcze żadnych Greków nie było. Oczywiście Chaldejczycy w jakimś tam stopniu byli biologicznymi potomkami Sumerów, bo nikt tej ludności nie wyciął w pień, ale to akurat jest powszechne w dziejach.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski Месяц назад
Nie jest zamilczana, nawet sporo się o tym pisze. W przekładzie na język polski jest dostępna np. praca Martin West, Wschodnia twarz Helikonu.
@Trak-uk9yx
@Trak-uk9yx Месяц назад
Nie było wypraw wojennych na tereny Polski bo ludzie zamieszkujący p. lasy nie byli zorganizowani więc nie było z kim toczyć wojen. Po prostu przybywano (jak Piastowie) i łowiono bezbronnych ludzi niczym zwierzęta by sprzedać w niewolę.
@marcinwojcik8819
@marcinwojcik8819 Месяц назад
Bzura, były tutaj setki jeśli nie tysiące grodów, które zresztą Piastowie palili a ludność danych plemion wysiedlali lub brali w niewolę
@marcinwojcik8819
@marcinwojcik8819 Месяц назад
Są zresztą zawarte wojny na naszych terenach w źródłach takich jak ta pomiędzy księstwem wielkomorawskim a wiślanami
@Trak-uk9yx
@Trak-uk9yx Месяц назад
Były tylko gródki przypominające kurniki (których budowa zaczęła się dopiero pod koniec IX wieku) a nie grody. Prawdziwe grody zbudowali dopiero Piastowie
@marcinwojcik8819
@marcinwojcik8819 Месяц назад
​@@Trak-uk9yx Grody te są dowodem na to, że istniały tu pewne struktury hierarchi i władzy, a to że były relatywnie małe (kilka hektarów) to oczywiste... na zachodzie wielkość zamków też rosła wraz z czasem.
@Trak-uk9yx
@Trak-uk9yx Месяц назад
@@marcinwojcik8819 Polecam filmy na YT z udziałem Prof. A. Buko: "Zagadkowe początki państwa Piastów", "Jak rosło państwo Piastów", "Czy jesteśmy potomkami Polan", "Technologia budowy panstwa", "O strasznych wydarzeniach przed powstaniem państwa polskiego", "Tajemnice Chełma i jego władcy"
@romantrojanowski7782
@romantrojanowski7782 Месяц назад
Jeszcze hipotetycznie (argument misia) można dodać: Serb - serv - service Kniaź - (ger) Knecht (sługa) Sługa - ługa - Lugi
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski Месяц назад
Nie można. Serb bywał przekręcany w servus, a Serbia w Servia, celowo przekręcany aby robić grę słowną - serb-niewolnik. Knież to Konung a Knecht to *kneht, dwa różne słowa. Co do trzeciego, teoretycznie możliwe, gdyż sluga może być wyrazem celtyckim slúag armia
@romantrojanowski7782
@romantrojanowski7782 Месяц назад
@@gosciwit_malinowski Jak przyszli germańscy wojownicy to stali się szlachtą a miejscowi Celtowie Lugiowe - sługami :)
@romantrojanowski7782
@romantrojanowski7782 Месяц назад
@@gosciwit_malinowski "Knież to Konung a Knecht to *kneht, dwa różne słowa." Możliwe ale mam pewne spostrzeżenia. W polskim są takie wyrazy: ksiądz, książę, książka, księga. Biorąc język ruski i germański mamy coś takiego: kniaź, kniga - knight, knecht. Te same zależności ale może to przypadek.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski Месяц назад
@@romantrojanowski7782 ksiądz, książę, książka, księga to wszystko ma związek z kniaż, konung
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski Месяц назад
@@romantrojanowski7782 no to już jest działalność literacka, pisanie powieści, ja pozostanę na gruncie źródeł, które nic o takiej możliwości nie wspominają
Далее
Classic Italian Pasta Dog
00:20
Просмотров 6 млн
НАСТЯ КРАСИВАЯ?? #shorts
00:22
Просмотров 315 тыс.
Sodoma i Gomora
54:39
Просмотров 134 тыс.
Kim byli Scytowie? Geneza irańskich nomadów
51:30
Просмотров 69 тыс.
Diadochowie - Pyrrus i epigoni | 301-279 p.n.e.
1:53:11
Słowianie i olbrzymy: stolemy, enty i wołoty
49:40
Просмотров 4,5 тыс.
Oktawian. Triumwirat i wojny domowe | 44-27 p.n.e.
2:15:33
Mongołowie na Rusi - Subedej nad Kałką 1223
1:16:16
Просмотров 128 тыс.
Classic Italian Pasta Dog
00:20
Просмотров 6 млн