Тёмный

Umysł geometryczny | Od mózgu do umysłu #1 

Copernicus
Подписаться 180 тыс.
Просмотров 11 тыс.
50% 1

Tematem niniejszego odcinka są poznawcze podstawy geometrii. Choć tylko ludzie stworzyli geometrię jako dyscyplinę akademicką, nasza wiedza geometryczna nie byłaby możliwa bez zdolności percepcyjnych związanych z odnajdywaniem się w środowisku, z których wiele dzielimy z innymi zwierzętami. Co to za zdolności i co sprawia, że ludzie potrafią zrobić z nich większy użytek, niż inne zwierzęta? Jak bardzo neuronalne mechanizmy, które leżą u podłoża naszej orientacji w przestrzeni, różnią się od analogicznych mechanizmów funkcjonujących w mózgach zwierząt? W jakim stopniu geometria euklidesowa jest wynalazkiem kulturowym, a w jakim wynika ze sposobu funkcjonowania naszego ciała?
„Od mózgu do umysłu” to cykl w którym dr Mateusz Hohol (Centrum Kopernika Uniwersytetu Jagiellońskiego) przybliża różne oblicza współczesnej kognitywistyki, czyli interdyscyplinarnej perspektywy badawczej, której celem jest zrozumienie ludzkich (i nie tylko) procesów poznawczych.
Kamera i montaż: Przemysław Kopeć
„Nauka na żywo II: wielkie debaty - zadanie finansowane w ramach umowy 761/P-DUN/2019 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę”.

Опубликовано:

 

7 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 46   
Далее
Co to jest czas? - Stanisław Bajtlik
58:04
Просмотров 917 тыс.
Umysł: jak to działa? Bartosz Brożek
1:27:20
Просмотров 147 тыс.