Тёмный

Villámárvizek ellen, csak természetesen - Egy lépés a klímaválság kezelésére, Püspökszilágy 

wwfmagyarorszag
Подписаться 1,7 тыс.
Просмотров 1,2 тыс.
50% 1

Aszályok, árvizek, hőhullámok - a klímaváltozás okozta szélsőséges időjárási jelenségeket és következményeit a városokban és a vidéken élők egyaránt a bőrükön érzik. Az előrejelzések szerint ezek egyre gyakoribbá válnak, és súlyosan érintik a hazai településeket. Léteznek azonban olyan megoldások, melyekkel költséghatékony és természetbarát módon lehet védekezni az éghajlatváltozás hatásai ellen. Püspökszilágyon létrejött az egyik első prototípus, mely a természetes vízmegtartásra épül, és hosszú távon segíti a klímaváltozáshoz való alkalmazkodást.
Püspökszilágyon a dombvidéki településeket gyakran fenyegető villámárvizek kezelésére kerestünk olcsó, fenntartható megoldást.
A korábban sokszor elöntést okozó Szilágyi-patakon az önkormányzat a gyorsabb vízlevezetés helyett a lefolyás lassítására és a víz megőrzésére helyezte a hangsúlyt. A patak falu feletti vízgyűjtőterületén hét helyen egy-egy szivárgó rönkgátat építettek az időszakos vízmosásokon. A kis gátak helyben kitermelt rönkfából készültek, és a céljuk, hogy felhőszakadáskor a hirtelen lezúduló vizet és a domboldal szántóiról lemosott talajt megfogják. Ezenkívül a patak alsóbb folyása mellett oldaltározót alakítottak ki, hogy megtartsák az áradások vizét a szárazabb nyári hónapokra.
A 2020. júniusi nagy esők idején a Szilágyi-patak már nem okozott elöntést a faluban, ezzel is bizonyítva, hogy ha elég sok helyen készül lefolyást lassító akadály a vízgyűjtőn, azok együttesen képesek ellaposítani az árvízcsúcsot és megelőzni a vízkárokat.
A film a LIFE-MICACC projekt keretében készült.
„Az önkormányzatok integráló és koordináló szerepének megerősítése az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás érdekében” című LIFE-MICACC (LIFE16 CCA//HU/000115) projektet a Belügyminisztérium, az Országos Vízügyi Főigazgatóság, a Klímabarát Települések Szövetsége, a Pannon Pro Innovációs Kft., a WWF Magyarország Alapítvány, továbbá Bátya, Püspökszilágy, Rákócziújfalu, Ruzsa és Tiszatarján községek önkormányzatai közösen valósították meg az Európai Unió LIFE programjának, valamint a Belügyminisztérium és az Innovációs és Technológiai Minisztérium támogatásával.
A projektről további információ: vizmegtartomegoldasok.bm.hu/hu
---
Szereplők:
Tordai Sándor, Kalanics Béla, Farkas Viktor Mátyás, Kalanicsné Magyar Judit
Közreműködött
Rendező: Bárány Krisztián, Bárány Dániel
Operatőr: Czettele Győző, Greschik Gergő, Kerekes Péter, Molnár Mátyás, Németh László, Szolykó Dávid, Ujvári Szabolcs
Riporter: Bárány Krisztián, Somogyvári Edit
Vágó: Hadházi Dániel
Segédszerkesztő: Bárány Cintia Dóra
Technikai vezető: Greguss Dezső
Narrátor: Bakos-Kiss Gábor
A filmet a WWF Magyarország megbízásából a Filmever Stúdió készítette.
A WWF Magyarország Alapítvány munkatársai: Farkas Viktor Mátyás, Gilányi Dóra, Kerpely Klára

Опубликовано:

 

5 май 2021

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии    
Далее
КРУТОЙ ФОКУС С ШАРАМИ
00:35
Просмотров 264 тыс.
Volt egy cikk, amit nem írhattam meg
5:38
Просмотров 150 тыс.
„A magyarok sosem fogynak el”
5:42
Просмотров 144 тыс.
Ipari titkot láttál már?
24:14
Просмотров 145 тыс.
Így rajonganak a külföldiek Budapestért
4:28
Просмотров 156 тыс.
Egy ilyen állam ne nevelje fel az én gyermekemet
6:18