Тёмный

Vodíkové můstky - jak vznikají a co ovlivňují? 

Olinium
Подписаться 20 тыс.
Просмотров 17 тыс.
50% 1

Vodíkové můstky vznikají mezi molekulami, které se skládají z vodíku a některého elektronegativního prvku F, O, N. Ve videu vysvětlím, jak a kde mohou vzniknout. Jak ovlivňují teplotu tání a varu, případně rozpustnost. Dozvíš se taky, jaký je rozdíl mezi intermolekulárními a intramolekulárními vodíkovými můstky.
Věděla jsi také, že vodíkové můstky se tvoří i mezi organickými molekulami?
Sledujte můj instagram pro zajímavosti a opakování z chemie, a přípravu na medicínu :) / oliniumchemistry

Опубликовано:

 

3 ноя 2019

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 38   
@davidmabus5666
@davidmabus5666 3 года назад
Moc se mi líbí vaše přednášky. Nevím ani proč, ale od vás tomu docela rozumím a baví mě to. Asi to bude tím že na posluchače nechrlíte jen prostá fakta a schémata, ale začleňujete do látky i příklady a někdy i vysvětlení prostých mechanických dějů, které mi pomáhají si chemické vazby představit. Díky
@Olinium
@Olinium 3 года назад
Až najdu někoho, kdo opravdu vysvětlí, co je kovalentní vazba, budu nejšťastnější na světě. Mezi vědci jsou velmi živé diskuze ale nikdo ještě nezná přesný popis chemické vazby.
@davidmabus5666
@davidmabus5666 3 года назад
@@Olinium Já se o to vysvětlení pokusím. Představte si velké jezero. Hluboko uvnitř jezera je šest rybek které se perou o kořist a jsou takto dočasně spojeny v jeden celek. Říkejme jim atomové jádro. Rybky mají obrovskou energii a jejich směrové ploutve ve svém okolí vytváří určité mikro-prostory kde se molekuly vody pod velkou silou oddělují od sebe a vyvářejí malé vakuové trhliny. Každá z rybek určuje prostor pro jednu zásadní trhlinu, kde se shromažďuje kinetická energie. Tuto energii nazveme elektronem. Pokud se dvě skupiny rybek dostanou na hranici vnějšího orbitalu, spojí se. Elektrony se tedy uchytí v prostředí vakua, či menšího tlaku vody. Vlastnosti každého seskupení rybek je jedinečné podle jejich počtu a jejich chování se mění podle toho kolik mají energie či jak jsou hladové. :-)
@kristynka
@kristynka 2 месяца назад
přišla jsem po neúspěšné zkoušce z chemie, kdyby jsem tohle video viděla dříve, určitěte bych ji dala! :D Těším se až kouknu další videa :)
@Olinium
@Olinium 2 месяца назад
Ať se další pokus povede ❤
@laurakyskova9713
@laurakyskova9713 4 года назад
Ďakujem za tieto videá, sú veľkou pomocou pre prípravu na prijímačky :) Veľmi by ma potešili videá o organických reakciách a možno nejaké tipy a pomôcky, ako sa naučiť všetky tie vzorce a triviálne názvy. :)
@Olinium
@Olinium 4 года назад
Ahoj Lauro, díky moc za pochvalu :) určitě stihnu mnoho reakcí do doby, než budeš dělat přijímačky :) hodně štěstí při přípravě. Oli
@sonicpoop5857
@sonicpoop5857 Год назад
Děkuju moc za skvělé video! Pomohlo mi to na pololetky.
@Olinium
@Olinium Год назад
Rádo se stalo 💜
@fandasysel6075
@fandasysel6075 2 года назад
Děkuji moc
@Olinium
@Olinium 2 года назад
Rádo se stalo
@adelaromanova2437
@adelaromanova2437 4 года назад
Myslím si, že vodíkové můstky mezi vodou a CH4 nebo H2 se tvořit nebudou, jelikož jsou to nepolární molekuly a netvoří tedy dipóly, ale nejsem si jistá😅. Je to správně?
@Olinium
@Olinium 4 года назад
Přesně to je ten důvod :) správně. Oli
@adelaromanova2437
@adelaromanova2437 4 года назад
@@Olinium Tak super, děkuji.. Skvělý kanál, hodně mi pomáháte a motivujete 😄.
@Olinium
@Olinium 4 года назад
To se tak hezky čte, díky moc
@adelaromanova2437
@adelaromanova2437 4 года назад
@@Olinium Teprve ve druhém na gymnázium Matyáše Lercha v Brně, ale už teď mám z těch přijímaček na medinu strach. 😅
@Olinium
@Olinium 4 года назад
Taková zodpovědnost :) blahopřeji, že už víš, co chceš tak brzy :) kdyztak si mne pridej ještě na ig @oliniumchemistry, davam tam pravidelně otazky k přípravě na medicinu
@bboris5823
@bboris5823 4 месяца назад
Ahoj, super video. Vďaka za vysvetlenie.😊 Chcel by som sa prosím opýtať, či sa môžu vytvárať vodíkové mostíky aj medzi H2SO4, alebo HNO3 a navzájom medzi sebou, napríklad H2SO4 s H2O, HNO3 s H2O, H2SO4 s HNO3, HNO3 s HNO3, pretože v týchto kyselinach je vodík viazaný na kyslík, a ten ma voľné e páry, takže by to teoreticky mohlo vzniknúť. Ďakujem vopred za odpoveď.
@Olinium
@Olinium 4 месяца назад
Skvělý dotaz! U těchto silných kyselin je důležité vědět, ze se rozpadají na ionty a samotné protony H+ se nalepi na vidí koordinačne kovalentní vazbou. Takže tady to úplně nefunguje a bude to pak jediné iont iont interakci.
@bboris5823
@bboris5823 4 месяца назад
Už rozumiem, vďaka. Ešte mi napadlo peroxid vodíka (H2O2), či je tam možná tvorba vodikovych mostíkov....
4 года назад
Olinko, a už jsi někdy slyšela o C-kyselinách? :) Jinak bych chtěl vidět, jak bys pila čistý ethanol, kdyby nebyl mísitelný s vodou :-D
@Olinium
@Olinium 4 года назад
Tomášku, slyšela. U C-kyselin musí dojít k polarizaci vazby, což už je další pokročilá záležitost z organiky. Přesto se dá na znalostech z videa stavět. No a co ve videu říkám, kdo by chtěl pít čistý ethanol?
4 года назад
@@Olinium No tak říkala jsi, že díky mísitelnosti můžeme pít alkohol. Kdyby nebyl mísitelný, nemohla bys mít třeba 20% alkohol, ale asi bys ho ani nepila.
@Olinium
@Olinium 4 года назад
@ tak nějak jsem doufala, že to vyznělo. Díky za poznámku. Oli
@magdalena9306
@magdalena9306 3 года назад
Mezi molekulami CH4 se nemůže a s voudou taky ne - nepolární vazba. U NH3 si myslím, že to jde v obou případech ( mezi molekulami i s vodou). U HF to samé. U H2 ne. U H2S bych řekla, že můžou vzniknout i mezi molekulami i s vodou. U HCl bych řekla to samé :) Snad je něco správně :D :) Jinak další super video, chemie když se pochopí tak je dost zajímává :) :D
@Olinium
@Olinium 3 года назад
Ahoj Magdi, pokud bychom to brali tak ,ja k jsem to vysvětlila, tak sulfan s vodou můstky vytváčet nebude, protože nemá extra výrazný dipol na vodících a u HCl je ve vodě kyselina zcela disociovaná, takže taky spíše ne. Ale to jsou jen takové maličkosti, téma jsi pochopila dobře
@jiriholzmuller1791
@jiriholzmuller1791 3 года назад
dobrý den,jaký je váš názor na příjimání vodíku do těla v takzvaných vodíkových tabletách,protože existují spolenosti,které tvrdí jak je to pro lidské tělo super blahdárné.děkuji
@Olinium
@Olinium 3 года назад
A co tím chtějí v tom těle dosáhnout? Viděla jsem vodu sycenou vodíkem a zasmál jsem se, že bych po otevření mohla zapálit unikající vodík :D vodík jako H2 je nevyužitelný pro tělo, pouze vodiky ze sloučenin jako voda, tuky, sacharidy... A to je důležité si uvědomit, že záleží na formě. Vemte si třeba chlor. Když to slyšíte, víte, že je to toxický plyn, ale chlor jako aniont v NaCl je naprosto esenciální pro naše tělo a musíme ho přijímat. Forma je neskutečně podstatná. :) Dává to smysl?
@jiriholzmuller1791
@jiriholzmuller1791 3 года назад
@@Olinium děkuji,přiznám se e jsem trošku zmatený,prej tento molekulární vodík,dodá tělu energii a zbavi nás postupně různých nemocí,jelikož je to nejmenší molekula ve vesmíru a nejsilnější antioxidant a pronikne všude.lidé řikají na internetu jak jim to pomohlo překonat zdravotní obtíže,při sportu tělo prej rychleji regeneruje a podá lepší výkon,cítí vitalitu. jsem zmaten a nevím komu věřit,jsem laik.jirka
@jiriholzmuller1791
@jiriholzmuller1791 3 года назад
v jedné tabletě je 1mg molekulárního vodíku
@Olinium
@Olinium 3 года назад
Já tomu rozumím. Kolem nás je mnoho věcí a nejde se všemu naučit a pochopit. Molekulární vodík je nejmenší a tedy nejlehčí molekula ve známém vesmíru. Proto, když ji tady někde na zemi vyrobite a uzavřete do nádoby, tak po otevření uletí jak balónek nahoru do vesmíru. Proto je vodíku vsude ve vesmíru nejvíc, ale ne na planetě zemi. Vodík se udrží jen navázány ve sloučeninách jako voda. Takže kdybyste velkou náhodou melnejaky molekulární vodík v té lahví s vodou , tak vám po vypití taky spíše vyjde ven po výdechu. Naše těla ho využít neumí a jsou to šarlatáni, co chtějí vydělat peníze na neznalosti a píšou nepravdivé recenze. Protože vědí, že lidi tomu uvěří. Mrzí mne, že se tak děje. Děkuji moc za váš dotaz. Chci jen ještě dodat, že naštěstí vám pitím této neúčinné vody nebo přípravků naštěstí nic nehrozí.
@annariedlova1111
@annariedlova1111 3 года назад
@@jiriholzmuller1791 To pak už asi bude založené na placebo efektu nebo reklamě
@erzatours5593
@erzatours5593 3 года назад
A mezi molekulami HCl by to nešlo? Je tam taky polární vazba a tím pádem by to teoreticky mezi molekulami HCl bylo možné ne?
@stefaniekrautstenglova
@stefaniekrautstenglova 3 года назад
Taky mě to napadlo, je to tak? :) Odpoved ze se vodikova vazba muze vytvorit u sloucenin vodiku s chlorem se vyskytla i v modelovkach prave. Diky predem za odpoved :)
@markie9739
@markie9739 3 года назад
@@stefaniekrautstenglova Rozdíl elektronegativity mezi Cl a H je o dost nižší než mezi H a F,O,N tak asi proto, ne? Vodíkové můstky prostě vznikají (asi teda téměř) výlučně mezi H a F,O,N.
@v_Petr
@v_Petr Год назад
Nemá vodík jenom jednu vazbu
@Olinium
@Olinium Год назад
Má, ale vodíkový můstek je interakce tedy ne chemická vazba. Mimochodem, existuje situace, kdy se vodík váže tzv. středovou vazbou (jakoby 2) v boranech, ale to je extrémní příklad ze specifické části chemické vědy.
Далее
Разговор после 30 -ти 😂
00:20
Просмотров 815 тыс.
▼ПАКЕТ НУЖЕН? 💸💳
33:04
Просмотров 493 тыс.
Sigma Girl Education #sigma #viral #comedy
00:16
Просмотров 3,6 млн
LIVE: Chemické vazby
1:07:28
Просмотров 36 тыс.
VODA - NEZkreslená věda V
11:32
Просмотров 287 тыс.
Rozdělení hydroxyderivátů na alkoholy a fenoly
11:17
LIVE: Hybridizace vysvětluje tvary molekul
1:07:44
Просмотров 24 тыс.
Tvorba cyklické formy glukosy | Olinium
7:06
Просмотров 24 тыс.
Magnetické kvantové číslo
6:34
Просмотров 14 тыс.
Vyčíslování (složitých) redoxních rovnic
23:00
Разговор после 30 -ти 😂
00:20
Просмотров 815 тыс.