Тёмный

Z jakich materiałów budować dom? Pan Maciej radzi! 

iZZi instalacje
Подписаться 88 тыс.
Просмотров 82 тыс.
0% 0

Pan Maciej Sempiński opowiada o materiałach budowlanych - z jakich warto budować dom.
►www.domrzeczywisciepasywny.pl/
►sklep► peflex.cennik24.pl/
0:00 Wstęp
1:07 Dom z cegły z lat 80-tych
1:36 Zakład Ceramiki Budowlanej Brzostów
3:03 Żywa elewacja, zielona fasada
3:52 Okna plastikowe
3:38 CV Pana Macieja ;)
5:39 Ciepły mur U=0,18
6:10 Zmiany współczynnika przenikania ciepła
9:05 Z czego budować i jak budować?
10:09 Pojemność cieplna, akumulacyjność
18:04 Zakończenie
Z jakich materiałów budować dom? Pan Maciej radzi!
#dompasywny #budowadomu #izziinstalacje #maciejsempinski

Наука

Опубликовано:

 

5 июл 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 307   
@marcingp5
@marcingp5 2 года назад
Porządny człowiek , nie wiedza książkowa ale praktyczna i skuteczna. Więcej filmów.
@crazydiamond2771
@crazydiamond2771 3 месяца назад
a Tty najakiej podstawie to wnioskujesz?
@PompaCiepłaiPV
@PompaCiepłaiPV 2 года назад
Pan Maciej to skarbnica wiedzy. Pozdrawiam.
@damianwhitestone
@damianwhitestone 2 года назад
Bardzo lubię filmy z Panem Maciejem :) Posiada bardzo dużą wiedzę i cieszę się, że chce się nią dzielić. Pozdrawiam serdecznie :)
@Rob-Sam
@Rob-Sam 2 года назад
Tak jest jak piszesz. 👍
@grzegorzzubinski6951
@grzegorzzubinski6951 2 года назад
Tyle ,że trochę jednostki na tym filmie są w cały świat. Poza tym jeśli ktoś jest bardzo często poza domem np. w pracy lub dużo podróżuje lepiej budować dom z materiałów o niskiej pojemności cieplnej czyli odwrotnie niż na filmie. Wtedy nagrzewany dom bardzo szybko kiedy nam jest potrzeba.
@maciejsempinski1554
@maciejsempinski1554 Год назад
@@grzegorzzubinski6951 Panie Grzegorzu w domu o dużej pojemności cieplnej zyski : solarne i bytowe , są najbardziej istotnym elementem !!!!, a najczęściej są pomijane i lekceważone . Np. Ja uruchomiłem dogrzewanie powietrza wentylacyjnego dopiero dnia 17.11 2022, energią 1500 W/dobę, a w domu miałem 22 oC i w obiekcie masę zmagazynowanej energii za FREE. A od dłuższego czasu dymią już kominy. Panie Grzegorzu pisze Pan ... Poza tym jeśli ktoś jest bardzo często poza domem np. w pracy lub dużo podróżuje lepiej budować dom z materiałów o niskiej pojemności cieplnej czyli odwrotnie niż na filmie. Tak, zgadzam się , dom letniskowy lub tylko rekreacyjny ale uważam, że głównie uczestnicy FORUM zainteresowani są GŁÓWNIE domami zamieszkiwania całorocznego . Stąd takie moje stanowisko, dla domów całorocznych. Pozdrawiam
@grzegorzzubinski6951
@grzegorzzubinski6951 Год назад
@@maciejsempinski1554 Tak Panie Macieju tutaj mówiłem o domach używanych czasami i wtedy nagrzanie takiego domu byłoby kosztowne jeżeli byłby z materiałów ciężkich. Wtedy wchodzi do gry właśnie lekkie materiały i nagrzewanie nagrzewnicą. Wtedy szybki efekt ,krótkotrwały. Do domów w których przebywamy cały czas tym bardziej dobrze zaizolowanych to materiały "ciężkie" ba najlepiej aby takie słońce tylko w miesiącach "zimnych" padało na "ciężką" ścianę.
@maciejsempinski1554
@maciejsempinski1554 Год назад
@@grzegorzzubinski6951 Tak mam takie samo zdanie. Pozdrawiam
@user-hg1ls8kn5m
@user-hg1ls8kn5m 5 месяцев назад
Z tym materiałem to bardzo dobra sprawa, sam sprawdziłem i widziałem różnicę fizycznie dotknięciem. A cegła pełna super rzecz, ściany wewnętrzne powinny być obłożone razem z sufitem, a ogrzewanie tych ścian to bezpośrednie, ułożenie w nich rury czy kable grzejne, by jak najmniejsza energia ciepła była podawana tylko taka jaką chcemy mieć w pomieszczeniu, jak będziemy grzać wysoko temperaturową ścianę, sufit tym zdrowiej, ale szybciej ucieka nam energia cieplna, bo ma silniejszą energię ucieczki.
@antonikrason3963
@antonikrason3963 2 года назад
Świetny gość szacun dla tego człowieka otworzył mi oczy na moją budowę
@DzikieElektrony
@DzikieElektrony Год назад
Pan Maciej bardzo fajnie tłumaczy. To wszystko powinniśmy wiedzieć po latach fizyki w szkole, ale nad praktycznym aspektem tej wiedzy ludzie się nie zastanawiają już. Sam budując swój dom budziłem zdziwienie budowlańców, zresztą ci sami nazwali mnie Panem Mostkiem. Dzisiaj mój dom jest plus energetyczny a dzięki fotowoltaice nie płacę za ogrzewanie, za prąd bytowy i za jazdę samochodem elektrycznym, a wybudowałem go w całkiem standardowych kosztach. Śmiechu było co niemiara wśród obserwujących i współuczestników tej inwestycji , od tekstów w stylu "kto to widział dom bez kominów", " dom bez kominka to nie dom", "zobaczysz po pierwszej zimie" . Trzeba trzymać się prostych zasad, podstawiać wszystko pod tabelkę w excelu, nie każda wydana złotówka ma tą samą wartość w późniejszym użytkowaniu, super okna za 50 tys. zdadzą się na nic jeśli nie zadbamy o szczelność budynku i jego prawidłową STEROWALNĄ wentylację... takich elementów jest wiele. Wiele rzeczy istotnych nie kosztuje nic lub niewiele, czasami nasz czas włożony w staranne wykonanie ( np. paroizolacji czy izolacji ) . Pozdrawiam budujących i polecam myśleć przy budowaniu. No i pozdrawiam Pana Macieja
@spokonara
@spokonara 2 года назад
na jednym wdechu🙂same konkrety, czekamy na kolejne odcinki 👍👌💪
@user-noobsz
@user-noobsz 3 месяца назад
Bardzo fajny Dziadek:) Jest 22 marca 2024r. Mam nadzieję, że za jakiś czas będzie mnie stać (finansowo i zdrowotnie) na budowę domku, a wtedy na pewno będę korzystał z porad Pana Macieja.
@krzysztofwyrostek7049
@krzysztofwyrostek7049 2 года назад
Witam Panie Macieju dziękuję za ogrom wiedzy jaką Pan poprzez kanał przekazuje .
@gosiah1383
@gosiah1383 Год назад
Super p.Macieju ! Przekazuje Pan bardzo wazne wiadomosci . Dxiekuje bardzo. Temat bardzo aktualny. Prosze więcej filmików. Mega mądrość przekazuje Pan . Pozdrawiam serdecznie.
@marcinossowski5919
@marcinossowski5919 2 года назад
Z Panem Maciejem jak zawsze bomba :] Pozdrowienia dla całej ekipy 👍👍
@izabelaszlachta7769
@izabelaszlachta7769 2 года назад
No to zostawiam sobie do posluchania na spokojnie....z ciekawoscia👍♥️
@levelpeem
@levelpeem Год назад
Dodam jeszcze, że strop, jesli jest betonowy ma potężną akumulacyjność, zwłaszcza w dzisiejszych czasach kiedy ma zwykle 150% grubości w porównaniu z projektem sprzed 20lat. Teoria ponadto, choć uzasadniona rozmija się z uzasadnionym budownictwem PASYWNYM w technologii kanadyjskiej, czy z prefabrykatów. Kwestia do zastanowienia 😊
@krystynaperlicjan3426
@krystynaperlicjan3426 2 года назад
Dziękuję Panie Macieju za wiedzę z którą Pan się dzieli.
@anastazyswieczkowski
@anastazyswieczkowski 9 месяцев назад
Bardzo interesujące 👍
@KierowcaKombajnuZaglady
@KierowcaKombajnuZaglady 2 года назад
bardzo fajne, nieszablonowe myslenie wychodzace poza utarte schematy. Oswiecil mnie ten czlowiek.
@robertr699
@robertr699 2 года назад
Dzięki za pamięć i wspomnienie starych dobrych czasów w filmie.
@maciejsempinski1554
@maciejsempinski1554 2 года назад
Dziękuję, pozdrawiam
@marekpfeifer1162
@marekpfeifer1162 2 года назад
w latach 70 czy 80 cegła czy inna ceramika , styro czy wełna to były dobra luksusowe osiągane po znajomości lub jak w tym przypadku z bezpośredniego dostępu osób na odpowiednim stanowisku . Zwykły Kowalski musiał się bujać pół Polski za pustakiem żużlowym lub lał całe ściany z tego syfu . więc darujmy sobie te bajania o czasach minionych i o super duper pomysłach które były nie do przeskoczenia .
@slawekchytry7872
@slawekchytry7872 2 года назад
dokladnie ,,, komentarze sam miød ,,,,jak by czesc ludzi wiedziala to ,,, ku,,, gwodzi nie bylo a co møwic o innych rzeczach pozdr 👍
@modelarski
@modelarski Год назад
Oczywiście, prościej wtedy było załatwić węgiel jak sądzę. Dlatego do izolacyjności nie przykładano takiej wagi. W tamtych realiach nie było ta aż tak nierozsądne. Co innego, gdy ktoś teraz mieszka w domu z lat 70 i nie poprawił izolacyjności. To już marnotrastwo.
@skaczacameduza8340
@skaczacameduza8340 2 месяца назад
No nie wiem, ojciec budował dom w latach 90tych, robiliśmy pustaki żużlowe ale ściany wewnętrzne zbudowane są z dziurawki czyli ceramiki, nie był dyrektorem ani nikim takim, pamiętam jak w nocy nas budził i musieliśmy Kamaza z naczepą pełnego ciepłej dziurawki rozładowywać. Jakoś się dało.
@80ksb
@80ksb 2 года назад
Kolejny fajny film😊 Podziwiam pana Macieja🙂 Dużo mnie nauczył🙂 Powinien z kimś zaprojektować kilka małych domów energo/pasywnych😉
@gabrielogniewski752
@gabrielogniewski752 2 года назад
Tak, to dobry pomysł!
@robertw1504
@robertw1504 2 года назад
Posiadam ściany trójwarstwowe z silikatów, ocieplane wełną. Zalety widoczne są najbardziej w okresach przejściowych (wiosna, jesień) ale nie mam pewności, czy to zasługa konstrukcji ścian, czy materiału? Co do termoizolacyjności, nie odbiegają od dwuwarstwowych ze styropianem. Wady: koszt, trudność ze znalezieniem ekipy, która się zna i chce.
@eveshqat5544
@eveshqat5544 Год назад
Gdybyś miał się znowu budować co byś wybrał? Znowu silikat czy coś innego? Pytam bo przez cpk prawdopodobnie będę musiała budować dom a nie jestem na czasie z nowym budownictwem... Mój był budowany na początku lat 90.
@eveshqat5544
@eveshqat5544 Год назад
Mógłbyś polecić twoją firmę budująca albo jakieś wskazówki, czerwone flagi przy ofertach firm które budują z silikatu
@robertw1504
@robertw1504 Год назад
@@eveshqat5544 Silikaty jak każdy materiał ma zalety i wady. Można o nich poczytać choćby w necie. Wszystko zależy od tego co chce się osiągnąć. Kiedy ja budowałem silikat wychodził najtaniej i był najszybciej dostępny. Tylko trzeba wziąć poprawkę na transport, który wychodzi drogo bo to ciężki materiał. Ale nie tylko z tych powodów budowałem z silikatu. Co do ekipy to każda powinna umieć budować z silikatu, ale nie każdej się chce, bo to ciężki i twardy materiał. Chciałbym żeby moja żona tak się interesowała budową domu w którym mieszka😉
@Kawalerka_na_kolkach
@Kawalerka_na_kolkach Год назад
W takim razie jak izolować kampera? Planuje zbudować kampera na bazie kontenera. Muszę się zmieścić w 3.5 tony. Jakich materiałów użyć?
@piotrjasielski
@piotrjasielski 2 года назад
Ciekawe rozwiązanie to Rammed Earth - ekologiczna ubita masa ziemna z małym dodatkiem cementu - praktycznie skała. Na zachodzie staje się coraz bardziej popularne bo wygląda ładnie i ma taką masę termalną, że właściwie nie trzeba ogrzewać zimą a w lecie przyjemnie chłodno.
@robertgdansk
@robertgdansk 2 года назад
Z tego co znalazłem to ma ona pojemność cieplną 1830 KJ/m3K, czyli tak pomiędzy drewnem i betonem. Czyli mniej ciepła przechowa, ale pewnie bardziej eko ;)
@piotrjasielski
@piotrjasielski 2 года назад
@@robertgdansk Nie znam dokładnych wyliczeń ale na chłopski rozum to rozwiązanie powinno akumulować więcej energii ponieważ ma większą masę niż beton - ale mogę się mylić.
@wichowskiadam1332
@wichowskiadam1332 2 года назад
Mi się maży dom z bala 30 cm w połączeniu z cegłą, glinianym tynkami wewnątrz i izolacją dachu z wełny drzewnej. Ogrzewanie by było piecem zgazowujacym drewno(mam swój las dlatego taki wybór, po drugie czasy nie pewne) oraz zbiornik akumulacyjny. Kilka paneli na dachu do grzałek w zbiorniku i już.
@maciejsempinski1554
@maciejsempinski1554 2 года назад
Marzenia należy spełnić, ja swoje spełniłem. Pozdrawiam
@bogusawkucharczyk8749
@bogusawkucharczyk8749 Год назад
Można jeszcze stosować ściany i stropy z prefabrykatów betonowych - są one co prawda droższe od pustaków betonowych, ale czas budowy tego etapu jest krótszy 2-3 razy.
@AK-zx5ns
@AK-zx5ns 2 года назад
Dzień dobry Bardzo dziękuję za cenną wiedzę, którą przekazuje pan Maciej. Bardzo jestem też ciekaw, jakie zdanie ma Pan na temat keramzytobetonu? Życzę dużo zdrowia, pozdrawiam, Arek
@maciejsempinski1554
@maciejsempinski1554 2 года назад
Nie znam produktu.
@rafalkowalski7564
@rafalkowalski7564 2 года назад
Uwielbiam Pana filmiki i biorę za wzór przy swojej budowie. W jaki sposób w poszczególnych pomieszczeniach steruje się temperaturą. Chodzi mi o nieduże zmiany np 2'C Drugie pytanie w jaki sposób docieplić najbardziej newlargiczne miejsce jakim jest murłata. Pozdrawiam
@ravx6075
@ravx6075 2 года назад
Pamiętaj, że murłacie trzeba dać trochę pooddychać, żeby Ci za 10 lat nie zgniła
@rafalkowalski7564
@rafalkowalski7564 2 года назад
@@ravx6075 Tak właśnie przypuszczałem że drewno musi być przewietrzane lub polakierowane żeby nie zgniło.
@ravx6075
@ravx6075 2 года назад
@@rafalkowalski7564 polakierowane nie, ewentualnie impregnat, ale najważniejszy wiatr
@ukaszpawowski1344
@ukaszpawowski1344 2 года назад
Panie Macieju ja korzystam z taryfy nocno weekendowej G12W i w zimie przy uzyciu gruntowej pompy ciepla grzeje tylko w tanich godzinach. Dzieki pojemnosci cieplnej dom zachowuje wystarczająca stabilność temperaturową. Przyczynia się u mnie do tego ogrzewanie podlogowe zalane wylewka cementowo-piaskową. Niestety wszystkie sciany wykonane sa u mnie z gazobetonu, dzisiaj wybral bym pustak betonowy przynajmniej na sciany wewnetrzne.
@ukaszpawowski1344
@ukaszpawowski1344 Год назад
@@interestingthings8598 Gazobeton ma mała pojemność cieplna. Są skoki dobowe temperatury. Cięższy material jak silka ustabilizował by wachania.
@dominik6030
@dominik6030 Год назад
Dlaczego pustak betonowy a nie silikat? Mam zamiar budować z silikatu i chciałbym wiedzieć czemu jest Pan skłonny ku pustakowi
@ukaszpawowski1344
@ukaszpawowski1344 Год назад
@@dominik6030 pisząc pustak betonowy miałem na myśli też silikaty. Generalnie im cięższy materiał, tym bardziej ustabilizuje dobowe wahania temp.
@skaczacameduza8340
@skaczacameduza8340 2 месяца назад
Też do takich wniosków doszedłem, nie wiem co przyniesie życie ale przynajmniej działówki zrobił bym z silikatu.
@leszeklicznerski453
@leszeklicznerski453 Год назад
A jaki strop ma Pan Maciej? Jaki strop wybrać w przypadku domu z poddaszem użytkowym? Myślałem nad Lanym monolitem, lecz projektant mnie odwodzi od tego pomysłu, na rzecz Terivy. Jeszcze rozmyślam nad Filigranem lub Smart (chociaż tutaj rozpiętości mam za duże, bo garaż 8x8)
@Prawko.Inczej
@Prawko.Inczej 2 года назад
-:) Pozdrawiamy serdecznie.
@mafedmusic8104
@mafedmusic8104 Год назад
Dziękuję bardzo za materiał. Z czego w takim razie jest zbudowany dom o współczynniku 0.1 ?
@marekduczman
@marekduczman Год назад
A to już zależy jedynie od jakości izolacji. Z każdego materiału można zbudować przegrodę o współczynniku 0,1. Dajesz zwykły pustak ceramiczny+25cm dobrego(0,031) styropianu i masz 0,1 ściany.
@robertgdansk
@robertgdansk 2 года назад
Panie Macieju, bardzo dziękuję za dzielenie się wiedzą! A co Pan myśli o rozwinięciu Pana rozwiązania z gruntowym wymiennikiem ciepła o gruntową akumulację ciepła? Czyli np. solarami ogrzewać w lecie grunt pod budynkiem, żeby w zimnych miesiącach pobierane powietrze bardziej się ogrzewało? Mogłoby to mieć ekonomiczny sens?
@maciejsempinski1554
@maciejsempinski1554 2 года назад
Jeśli nagrzeje Pan pewien element gruntu to zgodnie z prawami fizyki temperatura nagrzanego będzie oddawana innym elementom, aż ulegnie wyrównanie się temperatur, choć przez pewien czas może to być magazynem energii. Należałoby wykonać taki układ i pomierzyć efektywność Pozdrawiam
@modelarski
@modelarski Год назад
Już gdzieś w sieci spotkałem się z taką ideą, już nie pamiętam, czy to była płyta fundamentowa jako akumulator ciepła, czy jakiś ogromny zbiornik wody jako wymiennik.
@katmai7777
@katmai7777 Год назад
@@modelarski Oba rozwiązania widziałem w projektach. 1. Wężownica w płycie fundamentowej, całość robi za akumulator ciepła 2. Potężny Zbiornik wodny w obrysie budynku (w jego wnętrzu), budynek deweloperski, wielo-lokalowy.
@ukaszoleksy4574
@ukaszoleksy4574 Год назад
Akumulacja zmniejszy nam wahania temperatury dzień/noc. To można też osiągnąć klimą. Klima napędzana fotowoltaiką o odpowiedniej mocy (rozliczenie roczne) też może być traktowana jak "darmowe grzanie"?
@jareckc
@jareckc Год назад
Panie Macieju mieszkam w domu z końca lat osiemdziesiątych ściany są wykonane dwóch warstw bloczków ceramicznych max ze szczeliną powietrzną 5cm całkowita grubość ścian ok 47cm. Brak ocieplenia zewnętrznego, jaka grubość wełny lub styropianu byłaby ok. przy takich ścianach? Czy przed ociepleniem zrobić też wypełnienie pustki powietrznej wełną, perlitem lub innym materiałem ?
@1986tomik
@1986tomik 4 месяца назад
Wdmuchac material ocieplajacy miedzy sciany u ciebie zda egzamin.
@emiloss91
@emiloss91 Год назад
Witajcie Jak wygląda temat dachu płaskiego w budynku? Zastanawiam się nad jednym projektem domu, który ma właśnie prosty dach, a jak wiadomo jest to de facto strop. Czy chcąc robić dom pasywny płaski dach nie wchodzi w grę? Pozdrawiam
@maciejsempinski1554
@maciejsempinski1554 Год назад
Dach płaski wchodzi w grę szukaj - Obrazy dla Dom pasywny Pogorzela lub Dom pasywny Pogorzela . Pozdrawiam
@tadeuszbiela2157
@tadeuszbiela2157 Год назад
Panie Macieju, co Pan myśli o materiale Izodom2000 lub podobnym? Jak Pan wspomniał beton ma dużą akumulację ciepła. Świetny materiał! Dużo się od Pana nauczyłem i chętnie oglądam wszystkie materiały :)
@gscreative3624
@gscreative3624 Год назад
Podpinam pod to pytanie z Izodom2000. Mi wmawiaja że to termos, że będzie wilgoć woda skraplać i pojawi się grzyb itd
@gscreative3624
@gscreative3624 Год назад
Aha i sugeruja mi budowe z Silki
@katmai7777
@katmai7777 Год назад
@@gscreative3624 Ale "termos" to coś wskazanego w nowoczesnym budownictwie pasywnym. Budujesz szczelny termos a wentylację robisz rekuperacją. Nic się wewnątrz nie "poci" dzięki rekuperacji.
@michaelscofield1578
@michaelscofield1578 8 месяцев назад
Moze ktos powie w skrócie. Według Pana Macieja konkretnie z czego budować ?
@szymonabram9409
@szymonabram9409 Год назад
Ciepły mur u=0,18. Czy można prosić o udostępnienie tej instrukcji /opracowania tegoż muru. Dzięki i pozdrawiam serdecznie.
@maciejsempinski1554
@maciejsempinski1554 Год назад
Panie Szymonie dziś realizuję mur u= 0,1 i na dzisiejsze czasy najkorzystniejszy przy szczelności 0,3 do 0,6 i rekuperacji i dom może być zero energetyczny. Pozdrawiam
@marekklimkowski5878
@marekklimkowski5878 2 года назад
Panie Maćku jestem Pana fanem. Zastanawia mnie jedna rzecz związana z akumulacyjnościa energii w domu. Mówi Pan, że im cięższy materiał tym lepiej akumuluje ciepło. I to jest logiczne. Zastanawiam się tylko czy to zaleta czy wada ? W końcu musimy dostarczyć dużo więcej energii na poczatku ogrzewania aby ogrzać dom do zadanej temperatury. W domu drewnianym czy z styropianu dużo mniej. Oczywiście takie domy wychłodzą się szybciej wiec częściej trzeba będziewłączyćogrzewanie. Moje pytanie- czy Pan to policzył? Że bilans jest dodatni na korzyść domów z materiałów ciężkich? Pozdrawiam
@maciejsempinski1554
@maciejsempinski1554 2 года назад
Proszę bez liczenia po letnich upalnych dniach w chłodnej nocy otwierać okna i akumulować " Chłód " aby przez wiele godzin później było w obiekcie chłodno np. następnego dnia, albo można tego nie robić. Zimą na zewnątrz jest np. - 15 oC i jest silne słońce padające na południowe okna, np. 4m2 okno staje się grzejnikiem o temp + 28 oC i rekuperator schładza dom, albo nie nastąpi takie zjawisko gdy skumulujemy to w ścianach i przez np. następne 24 godz nie używamy ogrzewania. Gotujemy obiad przez parę godzin, nadwyżka energii będzie zaoszczędzona w ciężkich materiałach. mata grzejna na płycie fundamentowej 3 godziny włączona, przez 6 godzin oddaje energię itd. Dom z ciężkich materiałów można porównać do pieca kaflowego, dom z lekkich do kozy, pierwszy stabilnie i komfortowo utrzymuje odpowiednią temp. koza szybko nagrzeje się , szybko schłodzi się, . Oba urządzenia można stosować. DOM z ciężkich materiałów dodatkowo magazynuje / gromadzi / energię bytowa i solarną Pozdrawiam Oba obiekty można stosować, ale po 20 latach są już doświadczenia. Pozdrawiam.
@marekklimkowski5878
@marekklimkowski5878 2 года назад
@@maciejsempinski1554 Co do energii ze słońca zimą zgadzam się. Faktycznie okno zamienia się w grzejnik. Chodzi mi o to, że materiały ciężkie jak beton absobują energię również z dostarczoną przez ogrzewanie w domu czy to pompa ciepła czy maty grzejne. Więc to co pochłoną jest później oddawane ale wcześniej wymagają dostarczenia większej ilosci energii. Czy to nie jest ta sama ilość energii, którą musimy zasilić dom z materiałów lekkich tylko w innych interwałach czasowych ? Wiem, że prowadzi Pan pomiary od 20 lat. Tylko jak je odnieść np w porównaniu do domu szkieletowego ? Proponuję opomiarowac dom w takiej technologii. Byłby wówczas ciekawy materiał i pewnie wnioski. Pozdrawiam
@maciejsempinski1554
@maciejsempinski1554 2 года назад
@@marekklimkowski5878 To teraz cyfry Moc grzewcza pobierana i oddawana przy zmianie 5 oC dla materiałów o objętości beton 1m3 to 3,33 kW poj, cieplna 0,667 kWh/K styropian 1m3 to 0,06 kW poj. cieplna 0,011 kWh/K To proszę porównać jakie to magazyny energii 55,5 razy różnica Tak podaje FIZYKA , można na podstawie - pojemności cieplnej i - zysków solarnych oraz bytowych - zysków za FREE policzyć dla poszczególnych sezonów różnice . Moim zdaniem Trudno pewnie byłoby policzyć komfort w obu obiektach Wyobraźnia - Jeśli byłaby susza i miałby Pan 55,5 l wody to znacząco lepiej niż 1,0 l wody. Wyobraźnia - Jeśli ja w sezonie grzewczym zużyłem 616 kWh/rok energii a w ścianach wczesną jesienią przed sezonem grzewczym miałem w nich energii . 50 m3 x 22 oC x 0,667 kWh/K = 733,7 kWh a w styropianie poniżej miałbym 50 m3 x 22 oC x 0,011 kWh/K = 12,1 kWh itd, itd, można rozpatrywać. czyli teoretycznie - gdyby obie ściany zmieniły temperaturę na 0 oC to moim zdaniem oddały by użytkownikowi za FREE takie ilości energii jak wyżej. Pozdrawiam
@radoslawmierzejewski4519
@radoslawmierzejewski4519 Год назад
A co z dachem z jakich materiałów powinien być zrobiony, jak docieplenie dachu, jeżeli do bez stropowy to jakie rozwiązania? Sufity podwieszane do krokwi?
@1986tomik
@1986tomik 4 месяца назад
Ocieplic dach welna 15cm lub 20cm plus jak masz dach nie zamieszkaly ocieplic strop 20cm. Przy takim ociepleniu bedziesz mjec bardzo male wrecz znikome straty ciepla.
@micharoszak7538
@micharoszak7538 2 года назад
Bardzo ciekawy materiał. Mógłby sie Pan odnieść do domow budowanyvhvw technologii Steico prefabrykat oraz keramzytobeton prefabrykat. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
@maciejsempinski1554
@maciejsempinski1554 2 года назад
Materiały o które Pan pyta nie posiadają właściwości akumulacyjnych które w tego typu obiektach, czyli ciągle zamieszkiwanych, są nader pożądane i dają duże korzyści. W tamtej technologii zupełnie inaczej należy eksploatować budynki, są super gdy obiekty wykorzystuje się okresowo. Inaczej powinny być rozwiązane szczególnie instalacje ogrzewania, ponieważ obiekty z lekkich materiałów nie mają w sobie magazynów energii cieplnej. Pozdrawiam
@arkadiuszpolaszewski8480
@arkadiuszpolaszewski8480 2 года назад
Pytanie do Pana Macieja. Gdy budowałem dom 20 lat temu spotkałem się z ciekawym projektem domu pasywnego. W projekcie tym akumulatorem ciepła były kamienie pod posadzką w obrębie fundamentu wysypane na głębokość chyba 1m. Dokładnie nie pamiętam ale w czasie letnich upałów wentylatory ogrzewały te kamienie a zimą można było tą energię wykorzystać. Czy spotkał się Pan z takim rozwiązaniem, co Pan o tym sądzi?
@maciejsempinski1554
@maciejsempinski1554 2 года назад
Panie Arku, wg mojej wiedzy i doświadczenia, Każdy akumulator to skarb, takim akumulatorem może być skarbonka z pieniędzmi w domu, ciepłe kamienie pod posadzką, to nic innego jak ciepłe kamienie noszone 500 lat temu z ogniska do zamczyska aby tam było cieplej, super . Magazynem może być zbiórka 100% wody z dachu. Kamienie czyli " ciężki materiał "Jeśli w masę ciężkiego produkt w prowadzimy "ciepło" lub " chłód" to mamy magazyn i możemy z niego korzystać, jeśli mamy wprowadzone za FREE to mamy ogrzewanie lub chłodzenie przez pewien czas za FREE.Wiele osób które jest z dala od tej informacji BOMBARDUJE to proste i często bez kosztowe pozyskiwanie energii. Potrzeba czasu aby to zrozumieli. pozdrawiam
@geosman1
@geosman1 Год назад
Witam Pana Macieja i wszystkich widzów. Dziękuję za jak zwykle mądre video i jeszcze mądrzejsze komentarze. Ja mam pytanie do Pana oraz Was drodzy widzowie: Z żoną mamy propozycję zakupić dom, o powierzchni 145 mkw i o 562 m3 objętości. Jego ściany, podłoga, strop i stropodach to trzywarstwowa kombinacja: 8 cm żelbetonu z zewnątrz 20 cm styropianu wewnątrz I znów 8 cm żelbetonu wewnątrz. Czy to dobry pomysł na ciepły i energooszczędny dom? Dodam, że dach jest płaski, a jego przekrój jest taki jak powyżej napisałem. Budynek ma być ogrzewany i schładzany centralą wentylacyjną z zintegrowanym rekuperatorem. Z góry dziękuję za pomoc czyli odpowiedź
@katmai7777
@katmai7777 Год назад
@@geosman1 Budowa ścian i stropów to za mało informacji. Bardzo ważna jest szczelność tego budynku, rodzaje okien, drzwi itd. Polecam zrobić audyt energetyczny budynku. Zakładam jednak, że pomysł z grzaniem samym rekuperatorem nie przejdzie. Główna funkcja rekuperatora to wentylacja, nie grzanie. Grzałki w nim wspomagają grzanie, ale nie zastąpią wydajnego źródła jak np. pompy ciepła.
@sutanzotarasia7799
@sutanzotarasia7799 Год назад
Jest tylko jedno ale. Współczesne projekty są pisane według nowych unijnych norm i materiał na ściany to głównie gazobeton i ceramika a nie beton. Poza tym koszt budowy z bloczków betonowych jest większy potrzeba mocnych fundamentów by utrzymać ten ciężar. Mam piwnicę s takich bloczków w lato jest tam chłodno a zimą bez ogrzewania temperatura nie spada poniżej 12stopni w mroźne zimy. Uważam że budując teraz dom warto zainwestować w solidne okna o dobrych parametrach i grubych profilach
@Spec3k
@Spec3k 2 года назад
To jakie materiały są polecane ? Sam jestem na etapie wybór, czy są jakieś konkretne materiale w które szczególnie warto inwestować ? Jakieś bloczki ? Ocieplenie konkretna wełną ?
@maciejsempinski1554
@maciejsempinski1554 2 года назад
Każdy materiał ma większe lub mniejsze zalety dla konkretnej inwestycji, wtedy decydent wybiera najbardziej przydatny technicznie i cenowo. Oprócz wyboru materiału moim zdaniem, ważniejsze jest na dziś u nas w kraju, czy budować domy nastawione na ich ogrzewanie, czy domy pasywne nie wymagające ogrzewania a tylko lekkie dogrzewania powietrza wentylującego. Pozdrawiam
@robertozinski2832
@robertozinski2832 Год назад
@@maciejsempinski1554 to proszę zatem o informację jakiego materiału na ściany oraz ocieplenie Pan użył w swoim domu?
@maciejsempinski1554
@maciejsempinski1554 Год назад
@@robertozinski2832 Ściany są wykonane z Silikatu 18 cm grubość i ocieplone styropianem 30 cm grubości. Pozdrawiam
@EvellKa
@EvellKa Год назад
Cerabud Krotoszyn 🧡
@karolwierzbicki3614
@karolwierzbicki3614 Месяц назад
Niezwykle mądry człowiek. Ale chciałbym obejrzeć programy w których ocenia od strony techicznej technologie które stosują firmy budowlane. Np domów szkieletowych takich firm jak timber mon czy modularen czy budowy domów murowanych z pustaka, silikatu itp.. Co by w tych techologiach konkretnie zmienił i dlaczego. Jakie materiały by w takich projektach zastosował a jakich nie . Takie porady dla przyszłych inwestorów od strony praktycznej by nie dali się nabić w butelkę i stawiali solidnie i energooszczędnie. Pozdrawiam.
@piotr456
@piotr456 2 года назад
Panie Macieju czy mógłby Pan rozwinąć temat napowietrzaczy kanalizacji. Jak Pan ma to rozwiązane?
@maciejsempinski1554
@maciejsempinski1554 2 года назад
Panie Piotrze, bardzo proszę wrzucić w internecie hasło - napowietrzenie kanalizacji, ja z tego korzystałem. pozdrawiam
@p2propl
@p2propl 2 года назад
Można stawiać ścianki działowe z bloczków betonowych?
@maciejsempinski1554
@maciejsempinski1554 2 года назад
Wszystko zależy co chcemy uzyskać w obiekcie Kumulację energii w ścianach, czy nie , a tylko w powietrzu ?
@andrzejduda2618
@andrzejduda2618 2 года назад
Oczywiście można. Tylko lepiej poinformować o takim zamiarze architekta żeby fundament odpowiedni przewidział
@modelarski
@modelarski Год назад
Dziękuję za ciekawe materiały. Uspokajają człowieka, bo udowadnia Pan, że niezależność energetyczna, jest w zasiegu ręki zwykłego człowieka. Z tą kumulacyjnoscią ścian spotkałem się 20 lat temu, producent bloczków silikatowych zachwalał w ulotce ta cechę materiału. Myślę, że wchodzimy tu też w aspekt ekonomii i na ile warto inwestować np. w izolację termiczną, czy inne usprawnienia. W latach 70, zapewne łatwiej było o węgiel niż o jakiś materiał izolacyjny.
@365dni_da-mi
@365dni_da-mi 2 года назад
moge otrzymac informacje z jakich pustakow sa postawione sciany? Sylikat?
@maciejsempinski1554
@maciejsempinski1554 2 года назад
Silka . pozdrawiam
@365dni_da-mi
@365dni_da-mi 2 года назад
@@maciejsempinski1554 dzieki. Sklaniam sie za Pana rozwiazaniami. Więc jak będę chyba co nieco dopytywał. . Świetna robotę Pan robi i podziwiam też za otwarty umysł który przynosi takie świetne wyniki
@EWA11.11.
@EWA11.11. 2 года назад
bardzo madry czlowiek
@robertgdansk
@robertgdansk 2 года назад
Czy rekomendowana przez Pana we wcześniejszym filmie płyta fundamentowa, zakładając brak wbudowanego ogrzewania, dobrze akumuluje ciepło jeśli jest pokryta materiałami izolującymi typu parkiet czy wykładzina? Czy to nie jest tak, że te materiały ograniczają transfer ciepła z powietrza i właściwie to równie dobrze mogłyby być normalne fundamenty?
@maciejsempinski1554
@maciejsempinski1554 2 года назад
Płyta fundamentowa akumuluje duże ilości energii Np. Moc grzewcza pobierana lub oddawana przy zmianie o 5 oC dla materiału o objętości 1m3 dla betonu to 3 330 W ceramiki 980 W wełny, styropianu 60 W. Jeśli na posadzka będzie z glazury / u mnie / wymiana nastąpi szybciej i sprawniej, jeśli z materiału bardziej izolacyjnego to wolniej, ale zgodnie z prawami fizyki temperatura posadzki i powietrza nad nim będą dążyły do wyrównania się. Pozdrawiam
@robertgdansk
@robertgdansk 2 года назад
@@maciejsempinski1554 Dziękuję za wyjaśnienie! ♥️
@piotrekkowalski352
@piotrekkowalski352 Год назад
Czyli ogrzewanie podłogowe wyłożone płytkami a strop lany ściany boczne poroterm 40 na piane i docieplenie 15cm styropianu
@gabrielogniewski752
@gabrielogniewski752 2 года назад
A ja bym prosił, aby Pan Maciej wypowiedział się w kwestii budowy domu z drewna. Ale nie w tradycyjny sposób(bale) tylko sposobem Pana Erwina Thomy z Austrii. Ściany wykonane są z desek układanych w różnych kierunkach, łączonych na kołki drewnine. Grubość ściany to ok 22-30cm. Konstrukcja domu to gotowe moduły. Co Pan Maciej sądzi na temat budowy w taki sposób? Czy jest Pan w stanie powiedzieć, gdzie mogą się tworzyć mostki termiczne w tego typu konstrukcji? Oraz wadach i zaletach takiego rozwiązania (według własnego doświadczenia).
@maciejsempinski1554
@maciejsempinski1554 2 года назад
Panie Gabrielu, ja staram się przekazywać informacje z pomiarów i 7 letniej eksploatacji obiektu. Gdybym znał szczegóły i zrobił pomiary domów z drewna latem i zimą, byłby to moim zdaniem wartościowy przekaz, a nie tylko moje wyobrażenie, Pozdrawiam
@edeksagermann8389
@edeksagermann8389 2 года назад
Pozdrawiam Panie Macieju jestem Pana fanem i wiernym widzem, nie mogę się doczekać aż się poznamy na żywo jak tylko będzie ku temu okazja :D pozdrawiam serdecznie i ślę moc :D
@bogusawkucharczyk8749
@bogusawkucharczyk8749 Год назад
Panie Macieju, co Pan myśli o stropach JS, które są, jakby to powiedzieć, ciężko-lekkie - czyli z jednej strony zapewniają stabilną i trwałą, żelbetową konstrukcję, a z drugiej - izolację styropianową, która jest potrzebna w górnej strefie, a dodatkowo puste kanały dają możliwość poprowadzenia przewodów wentylacyjnych i innych oraz umiejscowienie anemostatów?
@leszeklicznerski453
@leszeklicznerski453 2 года назад
Myślę o budowie domu z silikatu + wełna. Dobre rozwiązanie? ^^
@maciejsempinski1554
@maciejsempinski1554 2 года назад
Silka OK bo akumulator, ja ocieplałem styropianem 0,031 W/(mK) grubość 30 cm, bez kołków mocujących . Nie mam doświadczenia z wełną
@emceh
@emceh 2 года назад
A co Pan powie na beton komórkowy i wewnątrz tynk gliniany 5cm :) jako masa kumulująca + czywiście grubsza wylewka na podłogówkę niż się przyjęło (np 10 zamiast 6 cm).
@maciejsempinski1554
@maciejsempinski1554 2 года назад
Trzeba wykonać zmierzyć, co to dokładnie da takie rozwiązanie . Zasada - pojemność cieplna - to magazyn - "ciepła" zimą "chłodu" latem - i odpowiedź - chcemy tego czy nie chcemy, do wyboru . Pozdrawiam
@emceh
@emceh 2 года назад
@@maciejsempinski1554 Oczywiście, że chcemy chłodu latem i ciepła zimą :), dziękuję za odpowiedź
@TOM_Budowniczy
@TOM_Budowniczy 2 года назад
Panie Macieju, mówiąc o domu ze styropianu ma Pan na myśli system domów kopułowych z czystego eps czy technologiie szalunku traconego zalewane betonem np izodom?
@maciejsempinski1554
@maciejsempinski1554 2 года назад
mam na myśli każdy materiał wewnątrz obiektu który ma niską pojemność cieplną, styropiany styrodury, szczególnie. To można odczytać w tabelach. Wówczas taki materiał jest" słabszym" lub " mniejszym akumulatorem zimą " ciepła" a w okresie lata "chłodu" - tak obrazowo . Mój pogląd dotyczy obiektu mieszkalnego , stale użytkowanego, dla sporadycznie używanego obiektu potrzeby mogą być inne. Pozdrawiam
@prawdydawca13
@prawdydawca13 2 года назад
Myślę, że chodzi między innymi o najbardziej popularny w ostatnich czasach gazobeton, tzw. Ytong ;)
@slawomirlech950
@slawomirlech950 2 года назад
@@maciejsempinski1554 Z tego co rozumiem co pan chcę tutaj przekazać, to domami przyszłości powinny być domy szklarnie jak w powieści Lema z podwójną szybą oraz roletą na zewnątrz by latem zasłonić przed słońcem. Czyli taki dom ogrzewający się jak kolektory słoneczny tylko znacznie wieksza powierzchnia oraz brak potrzeby pompki do kolektorów, brak potrzeby paneli słonecznych i pompy ciepła czyli rzeczy które mogą mieć 10 lat żywotności, brak ruchomych części więc nie ma się co zepsuć, nie ma co zardzewiec itd, niezniszczalny tani pasywny dom.
@maciejsempinski1554
@maciejsempinski1554 2 года назад
@@slawomirlech950 Brak zrozumienia Ani nie domy szklarnie, ani z podwójną szybą, chyba inny przekaz Pan oglądał. Ja pokazuję co prawie dekadę temu zrealizowałem za normalne koszty i w obiekcie tym można żyć bez zakupu energii na pokolenia, 0 zł kosztów i tego życzę zainteresowanym, a nie czytania głupot osób które nic konstruktywnego nie robią tyko narzekają, szkoda, że nad sobą. Pozdrawiam
@slawomirlech950
@slawomirlech950 2 года назад
@@maciejsempinski1554 nie zgodzę się że na pokolenia, panele słoneczne trzeba wymieniać co 20 lat, pompę ciepła co 10 lat, baterie co 7 lat. A to wszystko kosztuje. Natomiast dom szklarnia oczywiście też będzie potrzebować pompę ciepła i panele lub energię z zewnątrz, ale przez większość roku będzie ogrzewać bez wspomagania i szklarnia będzie działać przez sto lat, bo nie ma się co zepsuć. Tutaj jest przykład takiego domu ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-atc6-JCVIOs.html
@user-bi7yu6wm5e
@user-bi7yu6wm5e Год назад
A co Pan sądzi o betonie konopnym- hemcrete ?
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 11 месяцев назад
Nie znam produktu i jego zdolności akumulacyjnej. Pozdrawiam
@piotrstefek7927
@piotrstefek7927 Год назад
👍
@bermesecosmetics
@bermesecosmetics 2 года назад
@Panie Macieju. Co Pan myśli na temat technologii Izodom2000? Ściana styrodur/beton. 25cm ocieplenia, 15 rdzeń betonowy, 5cm ocieplenia od wewnątrz. Ma to sens?
@maciejsempinski1554
@maciejsempinski1554 2 года назад
Moim zdaniem budowanie ma sens gdy zapewnimy : 1. szczelność budynku !!!!!!! 2. ocieplenie 30 cm ściany, 40 cm sufit 3. rekuperacja, instalacja fotowoltaiczna 4. GWC , płyta fundamentowa i materiały akumulacyjne ,brak kominów i stropu 5. Po 4 puntach prawie nie ma potrzeby ogrzewania potrzeba tylko np. 10 W/m2 a nie np. 120 czy 160 W/m2 . Jeśli któryś z punktów będzie mniej doskonały, to będą - większe straty lub - niższe zyski energetyczne. - gorszy komfort Ja dzielę się tym, co przez 7 lat uzyskałem, tym, że w naszym klimacie można żyć bez ogrzewania, !!! tylko minimalne dogrzewanie i to energią : ze słońca poprzez fotowoltaikę i ze słońca zmagazynowaną w ziemi GWC . Najważniejszy jest kierunek działania i 0 zł za energię przy 4,08 kWp. instalacji. Pozdrawiam
@ukaszpawowski1344
@ukaszpawowski1344 2 года назад
@@maciejsempinski1554 Panie Macieju a co Pan powie na temat rekuperatora na odplywie wody z prysznica. Posiadam cos takiego w domu tj rura dwuscienna nierdzewna, wewnetrzna 50mm, zewnetrzna 75mm o dlugosci 3mb. Zyżyta woda odpywajac z prysznica rurą 50mm nagrzewa wode zimna ktora biegnie do baterii. Posiadam tez chłodzenie sufitowe wykonane z rury pex 16mm 4x 100mb sprzeżone z dolnym zródłem zakopanym w warstwie wodonośnej na głębokości 3-4m. Żrudło to daje mi temp 16-18C na wejsciu do domu w lecie i pozwala odprowadzać z domu w czasie ciągłym 2kw energii cieplnej do gruntu. Dwa sezony letnie kosztowały mnie 36kwh energii elektrycznej a pozwoliły z domu wyrzucic 9600 kwh nadmiarowego ciepła. Czyli wkładając jedna kwh prądu uzuskuję 266kwh ciepla odprowadzone z domu w okresie letnim. Temp na poddaszu dzięki temu jest niższa o 3C niż na parterze, dodam ze posiadam kilka okien dachowych, które bardzo mocno przegrzewają dom.
@robertgdansk
@robertgdansk 2 года назад
@@maciejsempinski1554 Panie Macieju, a dlaczego nie zaleca Pan stropu? Czy to nie jest kolejny magazyn ciepła, o ile jest dobrze zaizolowany od góry?
@kemociorkemociorkemocior3423
@kemociorkemociorkemocior3423 2 года назад
Uważam że warto porównać budynek akumulacyjny np: murowany do takiego, o słabej akumulacji np: z drewna(bala). Przedstawić pozytywy oraz negatywy. Pamiętać trzeba że w domu o słabej akumulacji możemy szybko kontrolować temp. co przekłada się na oszczędności. Myślę, że w wielkim stopniu ma znaczenie jaki tryb życia prowadzą domownicy. Warto utrzymywać stałą temperaturę w domu akumulacyjnym? czy może zmniejszać ja, na czas braku lokatorów w domu drewniamym? Bardzo jestem ciekawy Pana opinii. Mieszkam obecnie w domu z bala. Panie Macieju pozdrawiam! serdecznie.
@rrrq9104
@rrrq9104 2 года назад
Nie każdy dom murowany jest akumulacyjnym. Widać to doskonale na filmie z porównaniem drewna i ceramiki...
@kemociorkemociorkemocior3423
@kemociorkemociorkemocior3423 2 года назад
@@rrrq9104 czy z mojej wypowiedzi wynika że każdy jest akumulacyjny? Raczej nie
@maciejsempinski1554
@maciejsempinski1554 2 года назад
@@aldente_ Aldente, niemądry, mało inteligentny i ordynarny człowieku sądzę, że nikt nie cenzurował, bo Pryk do chyba do mnie, jest członkiem forum jak inni. Jak zgubiłeś jakieś pytanie , oby mądre pytanie, to zadaj
@marekduczman
@marekduczman Год назад
Moim zdaniem szkielet będzie oszczędniejszy. Porównałbym tu jazdę na tempomacie(dom akumulacyjny)- do specjalnej ekonomicznej jazdy(o kropelce), z wykorzystaniem naturalnych warunków drogowych(szkielet z dostosowaniem temperatury pomieszczeń do potrzeb). Czyli jeżeli ktoś przebywa w domu cały czas, to nie ma sensu inwestować w precyzyjne sterowanie temperaturą, bo i tak będziesz jechał cały czas na tempomacie. Ale jeżeli dom jakiś czas stoi pusty(praca, szkoła), to precyzyjne sterowanie temperaturą może dać jakieś zyski.
@ll6261
@ll6261 2 года назад
Chcesz budować dom solidnie w rachubę wchodzi Tylko cegła biała silikatowa. Są różne formaty. Bardzo popularna w Niemczech. Osobiście bylem w fabryce Na Masurach.Miejscowosci nie pamietam.
@matysmatejmate
@matysmatejmate 2 года назад
A huja tam wiosną i jesienią jest zbyt chlodno.
@patryciusz1
@patryciusz1 4 месяца назад
Budowałem 9 lat temu i mam 0.13 współczynnik przenikania ścian.
@mirekcich
@mirekcich Год назад
Ciężkie materiały ale dobrze izolowane od zewnątrz bo skutecznie przenoszą energię cieplną 😁
@thomass897
@thomass897 2 года назад
Czy dom zbudowany z gliny lekkiej (połączenie słomy z gliną) można połączyć z rekuperacją ? Czy wiadomo jak prezentowałby się taki dom w kumulacji energii ?
@janmek5100
@janmek5100 2 года назад
Technologia wznoszenia budynku nie wyklucza zastosowania wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Budynek z gliny to zdrowa konstrukcja a jak jest prawidłowo zaprojektowany i wykonany jest komfortowy, zdrowy i tani w eksploatacji. 21 lat temu miałem okazję realizowac budynek z wykorzystaniem gliny, budynek o konstrukcji drewnianej, bez wentylacji mechanicznej, budynek wykorzystujący energię słoneczna w sposób bierny, roczne koszty energii cieplnej do celów grzewczych tego budynku to ok 300 EUR
@edeksagermann8389
@edeksagermann8389 2 года назад
Gdzie stoi ten dom gliniany? Można by podjechać go obejrzeć? To były bale słomiane czy mix Słomy siekanej z gliną?
@thomass897
@thomass897 2 года назад
@@janmek5100 Dopisuje się do pytania pana Edka. Ciekawi mnie również na jakim fundamencie został postawiony taki dom oraz ile musi zostać wypuszczony dach i pod jakim kątem aby w lato tworzył półcień we wnętrzu.
@janmek5100
@janmek5100 2 года назад
​@@thomass897 Dom jest zrealizowany z prefabrykatów o konstrukcji szkieletu drewnianego część ścian jest wypełniona lekką gliną a część izolacją z płyt pilśniowych miękkich, tynki wewnętrzne gliniane pokrywające wężownice ogrzewania/chłodzenia ściennego. Budynek stoi ok 25km od miasta Erfurt. Mam zdjęcia , mogę udostępnić na priv.
@janmek5100
@janmek5100 2 года назад
@@edeksagermann8389 Dom jest zrealizowany z prefabrykatów o konstrukcji szkieletu drewnianego część ścian jest wypełniona lekką gliną a część izolacją z płyt pilśniowych miękkich, tynki wewnętrzne gliniane pokrywające wężownice ogrzewania/chłodzenia ściennego. Budynek stoi ok 25km od miasta Erfurt. Mam zdjęcia , mogę udostępnić na priv.
@levelpeem
@levelpeem Год назад
Kto budował z gazobetonu, po obejrzeniu tego video może czuć się zmieszany. Powiem jednak coś od siebie, biorąc pod uwagę przede wszystkim doświadczenia znajomych. Dom z gazobetonu również może mieć bardzo dobrą akumulacyjność. Można zastosować "ciężkie" materiały wykończeniowe (plytki,beton, kamień,ceramika), najlepiej tynki cementowe. Do komfortowego i oszczędnego mieszkania, jak najbardziej do wykonania. Choć nie przeczę słowom szanownego Pana Macieja, bo niewątpliwie jego wiedza a przede wszystkim doświadczenia praktyczne to bezcenne dary dla wszystkich, którzy tutaj trafili. Czasami jego poglądy są za bardzo bezwzględne. 😄
@patryciusz1
@patryciusz1 4 месяца назад
Ja mam z gazo betonu, ale mam wylewkę o grubości 10cm i do tego strop lany o grubości 16 cm.
@wisio93
@wisio93 2 года назад
Panie Macieju, 1) jak rozwiązał Pan odpowietrzenie pionów kanalizacyjnych? Na dachu u Pana nie widać żadnego kominka wentylacyjnego. Z mojego doświadczenia zawory napowietrzające raz działają raz nie. 2) rozważana była płyta fundamentowa w formie 'kanapki' np. 10cm styropianu pod płytę, 20 cm na płytę i wylewka z ogrzewaniem podłogowym wodnym? 3) jak skutecznie uszczelnić dach z wiązarów prefabrykowanych?
@maciejsempinski1554
@maciejsempinski1554 2 года назад
Proszę poczytać - zawory napowietrzające kanalizacji. U mnie działają 7 lat, w innych obiektach 20 lat. Jeśli dom pasywny , to po co ogrzewanie , najwyższe zapotrzebowanie w siarczyste mrozy to 10W/m2 u mnie max 820W dla domu. Ja nie uszczelniałem dachu, wręcz przeciwnie wentyluję solidnie, uszczelniłem i dociepliłem poziome elementy wiązarów z rurami wentylacyjnymi.Pozdrawiam
@wisio93
@wisio93 2 года назад
@@maciejsempinski1554 Dziękuję. A co z uziemieniem instalacji elektrycznej? Została przerwana izolacja ze styropianu żeby wykonać bednarkę czy jedynie wbite szpile i uziemienie pociągnięte linka od rozdzielnicy. Robi Pan pomiary uziemienia?
@maciejsempinski1554
@maciejsempinski1554 2 года назад
@@wisio93 Ja nie robię pomiarów, instalacja fotowoltaiczna to szpile i pomiary, a instalacja obiektu to bednarka . pozdrawiam
@wisio93
@wisio93 2 года назад
@@maciejsempinski1554 W jaki sposób realizowana jest ta wentylacja poddasza nieużytkowego? Mechanicznie?
@maciejsempinski1554
@maciejsempinski1554 2 года назад
@@wisio93 Wentylacja poddasza jest grawitacyjna, podbitka co drugi element ażurowa i wylot powietrza pod gąsiorami blachodachówki . pozdrawiam
@MI3CIO
@MI3CIO 2 года назад
Panie Macieju, gdyby teraz Pan stawiał dom to jakiego konkretnie materiału by Pan użył do ścian i jaki rodzaj ocieplenia?
@maciejsempinski1554
@maciejsempinski1554 2 года назад
Na dziś Tak samo : Silka ściany, spoinowanie od zewnątrz połączeń i styropian grafitowy ocieplenie. pozdrawiam
@MI3CIO
@MI3CIO 2 года назад
@@maciejsempinski1554 Bardzo dziękuję za informację. Jaką grubość silki by Pan polecił na sciany zewnętrze a jaki materiał na ściany działowe? Czy to już nie ma większego znaczenia dla efektywności energetycznej a konkretnie akumulowania?
@maciejsempinski1554
@maciejsempinski1554 2 года назад
@@MI3CIO O grubości ścian najczęściej decyduje konstrukcja obiektu, oczywiście też cena i kumulacja która odnosi się do 1m3 materiału. Ja budowałem Silka 18 , Silka 12 im więcej m3 tym więcej ton, tym większa kumulacja.
@MI3CIO
@MI3CIO 2 года назад
@@maciejsempinski1554 Ponownie dziękuję. Wszystko jasne. Jeszcze zastanawiam się nad stropem. Jaki najlepiej wykonać? Wylewany + wełna lub styropian czy podwieszany + wełna wdmuchiwania? ..a może jakis gotowy system by się nadawał?
@tehehe5929
@tehehe5929 2 года назад
A co z domami szkieletowymi ocieplanymi welna skalna? Nie rozumiem za bardzo zalet akumulacji. Przeciez trzeba tak czy siak sciany najpierw ogrzac, zamiast od razu grzac powietrze. Jedynie gdzie duza akumulacja moze sie przydac to akumulacja energii ze slonca zima, no ale sciany mamy izolowane wiec nic przez sciany zewnetrzne nie zakumulujemy, jedynie przez okna od poludnia. Pytanie ile tego realnie wpada na sciany i podloge. Pytam sie bo nie wiem i malo jest porownan miedzy szkieletowymi a murowanymi.
@maciejsempinski1554
@maciejsempinski1554 2 года назад
To proszę odpowiedzieć na pytanie jeśli zaczyna się okres grzewczy ma w ścianach zmagazynowaną energię za FREE 600 Kwh i 10 kWh to jest to samo czy nie to samo, i mogę ją tracić ? pozdrawiam
@tehehe5929
@tehehe5929 2 года назад
@@maciejsempinski1554 Nie pomyslalem o tym. Dziekuje.
@modelarski
@modelarski Год назад
Myślę, że to akurat słaby argument. Fakt, sezon letni nam energię wprowadzi do ścian, ale przecież tej energii ze ścian nie wykorzystamy, bo się zrobi zimno. Przedmowca ma rację, jedynie kwestia nagrzewania ścian przez słońce daje jakiś zysk (choć dom drewniany też słońce nagrzeje) No i komfort związany z bezwładnością cieplna to zaleta akumulacyjnych ścian, ale energetycznie, to żaden zysk.
@sornot5345
@sornot5345 2 года назад
Czemu ja pana nie znalazłem jak dom budowałem...
@xbtman
@xbtman Год назад
🌎🌍🌏🙂
@malgorzatadych1109
@malgorzatadych1109 2 года назад
Jestem za - (Panem Maciejem).
@bernards3210
@bernards3210 2 года назад
Czyli taka ściana trzywarstwowa: silikat-wełna-silikat była by dobrym rozwiązaniem?
@maciejsempinski1554
@maciejsempinski1554 2 года назад
Moim zdaniem zdaniem ściana trójwarstwowa z ceramiki była na owe czasy dobra, dziś są lepsze rozwiązania, może kiedyś będą jeszcze lepsze. pozdrawiam
@bernards3210
@bernards3210 2 года назад
Czyli wystarczą dwie warstwy np: Silikat + Wełna? Chyba Silikat będzie tu dobry ze względu na masę. Pozdrawiam
@maciejsempinski1554
@maciejsempinski1554 2 года назад
@@bernards3210 Na dziś moim zdaniem silikat + Ocieplenie z niskim U. pozdrawiam
@wiesawstepien6421
@wiesawstepien6421 2 года назад
Proszę nie mieszać pojęć: mocy w kW z energią w kWh. Przy ścianach b. lekkich możemy precyzyjnie oszczędzać na obniżaniu temperatury np. w nocy lub gdy nie ma domowników. Natomiast ogrzewając dom np. fotowoltaiką korzystnie jest mieć ciężkie mury gdyż stabilizują one temperaturę wewnątrz. W nocy z paneli FV zero energii ale mury "trzymają" temperaturę.
@maciejsempinski1554
@maciejsempinski1554 2 года назад
Proszę zapamiętać, że Moc elektryczna równa jest iloczynowi napięcia i natężenia prądu P = U x I Energia elektryczna to moc pobrana w określonym czasie t W = U x I x t Jeśli energię oznaczamy przez okresy godzinowe, to wyliczenie pozostawiam Panu , Pracowitego liczenia. Przy ciężkich materiałach mamy magazyny energii / "ciepła" lub "chłodu" i magazyny za FREE mogą być 6000 % większe i wtedy nie trzeba nic robić , tylko z nich korzystać. Największym problemem w nowych budynkach jest utrzymanie " chłodu latem" szczególnie w słoneczne dni, a temat jest generalnie przemilczany, to źle. Pozdrawiam
@dominikj7325
@dominikj7325 2 года назад
​@@maciejsempinski1554 Jest Pan dobry z obliczania swojego domu. Problem w tym, że ludzie mają inne przyzwyczajenia niż Pan. Proszę zbudować kilka domów. od kanadyjczyka po betonowy bunkier. pomieszkac w każdym po jednym sezonie. Pana praktyka i teoria jest znana od pokoleń. Nic Pan nie odkrył. Na temat akumulacyjnosci wszystko wiemy. Nie twierdzę, że jest źle budowanie budynków z dużą akumulacyknoscia i też bezwladnoscia. Jestem ciekawy jak bardzo się trzeba zacieniac w lato w takim budynku. tzn ja wiem i Pan też. Jak przeladujemu dom słońcem, to bezwładność spowoduje, ze nie śpimy w nocy. Wiem, wiem rolety, klima itd. Jak ktoś lubi siedziec po ciemku, to ok. Ewentualnie spać na dworze. Powiem tak. nie mam nic do akumulacyjnosci. Jednak lepiej dom zbudować z lekkich materiałów i do akumulacji stworzyć tylko elementy na które pada slonce przez caly dzien. Moze opowie Pan o pokoju ktory ma ekspozycje na północ i jest gdzies daleko oddalony od nasloneczniomego salonu. Jeszcze ma drzwi... Czy on w nim będzie cieplo od slonca? Zapewne Pan wie i watów trzeba wladowac aby takie masywne sciany naładować. Co w sytuacji jesli chcemy obnizyc temperature na noc z 23 na 18, bo mamy chęć spać w salonie. Powiem tak. Mieszkając w bloku z wielkiej płyty, mieszkając w domu z cegły, mieszkając w domu z pustaka, mieszkając w domu z kamienia, a teraz w mocno izolowanym szkieleciaku postawionym na plycie grzewczej. Dopiero teraz wiem co to znaczy komfort i klimat w budynku. 100% podłogowe grzane kotlem gazowym. na wyjsciu woda z kotla 27 stopni. Pietro podlogowe ale bez akumulacji. Powiem tak. Łatwiej wyregulowac pietro niz bezwladnosc plyty 10cm betonu. Ale udalo sie. Góra 4 sypialnie i latwiej obniżyć temp na noc. Dom 117m2. Kociol 2f. sezon grzany na 22 stopnie. Reasumując, 8 miesiecy i rachunek 900zl z centralna woda uzytkowa. W kwietniu juz nie grzane, bo slonce robi robote. Gwneralnie zawsze cieplo. Nie ma po sezonie problemow, bo sciany wystygly. Wystarczy, że zona gotuje i jest cieplo. A lubimy cieplo. Rodzice maja podobny dom tylko masywny i trochę mniejszy metraż. Sciana cegla - pustka powietrzna 10cm - cegla - 15cm styro. Grzeją na 19,5 stopnia. Siedzą w swetrach i grubych kapciach i wie Pan co? Rachunki 2x wieksze. Ja w zimie chodzą w krótkim rekawku. Bajka. Nigdy ale to nigdy mury. Powiek jeszcze mam reki IZZI Fast 302 z CF i jeszcze odzyskuje mase watów w zimie. Po co mam placic kredyty na FV przez iles lat, kombinowac w miejscem na bufory i modlic sie aby mnie nie zalal 2 tys litrow. Tak jak powiedzialem wyszlo mi 110 zl za ogrzewanie z ciepla woda miesiecznie. Jak sie dom zagrzeje w dzien, to wystarczy okna otworzyc na 1h i mamy mniejszą temperature. Gorzej jak sciany sa masyne. Ciezko schlodzic ;)
@maciejsempinski1554
@maciejsempinski1554 2 года назад
@@dominikj7325 Niech Pan lepiej nie epatuje na forum, informacji nieaktualnej z okropnej zaszłości. Twierdzi Pan cytuję - teoria jest znana od pokoleń. Czyli od pokolenia Pan wie, że pojemność może różnić się o 6 000 % i to dla Pana jest obojętne, ale dla mnie nie jest obojętne, bo z tego można zrobić kolosalne efekty. Moim zdaniem, na coś patrzeć - to nie jest to równoznaczne z pojęciem widzieć coś. Budować można ze wszystkiego, ale obiekt nie zawsze będzie jednakowym akumulatorem energii , Moim zdaniem należy rozsądnie podjąć decyzję , czy magazynować energię, czy rezygnować z magazynowania. Wolny jest wybór ale efekt przez np. 25 lub 50 lat, będzie inny zarówno komfortu jak i kosztów użytkowania obiektu. Można mieć super komfort i wydatki 0 zł za zakup energii. W moim obiekcie - 1. Zimą MAKSYMALNE zapotrzebowanie mocy grzewczej to do 5 W/m2 czyli 0,4 kW na cały obiekt , koszt 0 zł. 2.Latem roczne zapotrzebowanie na energię do chłodzenia 0,0 kWh/m2/rok Pan opowieści nie mają nic wspólnego z dobrze zaprojektowanym domem , który posiada GWC i obiekt zasilany jest powietrzem + 8 oC zimą i do + 20 oC latem za FREE z gruntu. Pan wie tylko o starych, słabo projektowanych domach które zasilane są - -20 do + 40 oc, Domy z rekuperacją w pokojach mają czas wymianę i mieszanie powietrza niezależnie czy są od północy czy od południa. Pisze Pan - 1. Dom 117m2. Kociol 2f. sezon grzany na 22 stopnie. - ja nie potrzebuję kotła, pieca bo trzeba tylko 5 W/m2 2. Reasumując, 8 miesiecy i rachunek 900zl z centralna woda uzytkowa. - u mnie 126 dni zamiast 8 m-cy i 0zł. Po co dziś to wszystko jakiś kocioł, jakiś rachunek 900 zl, jakieś 8 m-cy, to wszystko przeżytek.Tym nie ma co chwalić, trzeba realizować zupełnie inaczej właśnie wykorzystując akumulację. Wystarczy inny projekt, tylko 4 kWp FV i zero zakupu energii na wszystko co do życia potrzebne. Technika i technologia poszły do przodu, i zagubiły Pana i nie wie Pan co to prawdziwy komfort. pozdrawiam
@dominikj7325
@dominikj7325 2 года назад
@@maciejsempinski1554 Niczym nie epatuje. Wentylacja, to nie ogrzwanie. To komfort przede wszystkim. Błędne jest łącze. Znam wielu nagików co łączą PC z WM. Ja nic nie neguję. Też miałem w planie nie budowanie komina. Czasy są jakie są. Maga być jeszcze trudniejsze. Wiem, że komin wyciąga ciepło z domu. U mnie jest plyta fundamentowa osadzona na 30cm styroduru. Stopa kominowa na tym stoi. Komin ocieplony welna po samą czapkę. Na dzień dzisiejszy nie używany. To jest rezerwa. Mieszkam w miejscu, gdzie zdarzają się braki w energii po 2 tygodnie. FV to też wydatek. Ogrzewanie mnie kosztuje rozkladajac na miesiace w sezonie 110zl miesiecznie. Ile bedzie sie zwracac FV. Jak będą panele 1000 watowe i koszt bedzie normalny, to wówczas sie na nie zdecyduje. Za 10 będą instalacje polowe tańsze i wystarczy 5 paneli, a nie 15. W tym czasie srednio zwroci sie dzisiejsza instalacja. Gdyby nie CO i CWU gazowe, też by wyszlo w moim przypadku
@dominikj7325
@dominikj7325 2 года назад
@@maciejsempinski1554 Dla jednych akumulacja jest atutem, dla innych problemem.
@kristomen
@kristomen 2 года назад
Zastanawiam czy jest lepszy układ zastosowaniem zew ścian gazobeton (lepsza izolacja termiczna) a wew ścian bloczków slikatowych (lepsza izolacja akustyczna i akumulacja). U mnie tak jest i zastanawia mnie czy by była różnica względem wszystkie ściany z ciężkiego materiału. Choć obawiam, że nie wielka. A tak pozatym nowe domy z kominami a domami jak Pana Macieja i mój jest jakieś o tańszy 30% w ogrzewaniu. Porównuje mój nowy dom z kolegą który budował w tym samym czasie ale z kominami. I chyba najwięcej oszczędności uzyskamy na szczelności domu niż na dodaniu 10 cm ocieplenia. Ci co budują domy to bym radził dać rolety zew a nie nadstawne rolety.
@maciejsempinski1554
@maciejsempinski1554 2 года назад
Moim zdaniem z zewnątrz nie gazobeton a coś co ma u= 0,1 Najcieplejszy wariant gazobetonu Termalica, o grubości 48 cm cechuje się współczynnikiem przenikania ciepła na poziomie 0,16 W/m2K. Oznacza to, że przegroda z takiego materiału nie wymaga dodatkowego ocieplenia, ale akumulacja żadna a możemy za FREE magazynować znaczne ilości energii. Pozdrawiam
@MhUser
@MhUser 2 года назад
ściana zewnętrzna o określonej grubości (38cm +2cm tynk) z silikatów ma lepsze U niż gazobetonowa; 18cm bloczek silikat + 20cm izolacji daje lepsze U niż 25cm bloczek gazobeton + 13cm izolacja; jedyna zaleta bloczków z gazobetonu to łatwość obróbki dla murarza, pozostałe parametry, te które są istotne dla użytkownika są gorsze
@maciejsempinski1554
@maciejsempinski1554 2 года назад
@@MhUser Błąd , ściana z silikatów ma gorsze U niż gazobeton
@kristomen
@kristomen 2 года назад
@@MhUser Dziś bym zbudował dom cały z bloczków slikatowych i 25 cm styro albo wełny (wełna jeszcze bardzie akustycznie izolowała). Nik nie zwraca na izolacje akustyczną. A te różnice między materiałami nie wiele zmieniają jak tak nieszczęsna szczelność domu. Porównuje do kupienia wypasionej kurtki ale co z tego jak będziesz rozpięty i dalej będzie ci zimno.
@MhUser
@MhUser 2 года назад
@@kristomen szczelność powietrzną łatwo osiągnąć jeśli się ją zaprojektuje; ja mam szczelność 0,2 bez szczególnych inwestycji, przemyślałem tylko wcześniej co z czym się będzie łączyć; podobnie szczelność izolacji termicznej, prosta zasada izolujemy od zewnątrz, tak można zrobić i tak trzeba zrobić
@user-yn4np9gv5n
@user-yn4np9gv5n 2 года назад
Nic nie zrozumiałem. To właściwie z czego budować? Z betonu i pełnej cegły i nie używać styropianu?
@maciejsempinski1554
@maciejsempinski1554 2 года назад
To niech Pan odpowie na forum jaki komputer, telefon, samochód kupować a jaki nie kupować ? jaką pizze kupować ? wielu ludzi ma różne preferencje ? Trzeba sobie odpowiedzieć, co zamierzamy uzyskać z inwestycji przez jaki okres, ile chcemy wydatkować na zakup energii do bytowania np przez 10 , 30 i 50 lat ? Moim zdaniem ważne jest nie tylko wybudowanie, ale późniejsze użytkowanie obiekty , a więc - koszt eksploatacji i komfort bytowania. Ogrzewanie to ostatnia rzecz w tej układance do stosowania - dziś w Polsce ogrzewania obiektu prawie nie powinno być, tylko lekkie dogrzewanie powietrza wentylującego. 1. szczelność budynku !!!!!!! 2. ocieplenie30 cm ściany, 40 cm sufit 3. rekuperacja oraz instalacja fotowoltaiczna 4. GWC , płyta fundamentowa i ,brak kominów i stropu 5. Po 4 puntach prawie nie potrzeby ogrzewania / potrzeba np. do 10 W/m2 a nie np. 120 czy 160 W/m2 Jeśli obiekt letniskowy to z lekkich materiałów, całoroczny lepiej z ciężkich itd. Stosować maksymalną !!! ochronę cieplną w materiałach izolacyjnych, a pozostałe materiały mogą okazać się znacznie korzystniejsze, gdy posiadają maksymalne zdolności akumulacyjne i są magazynami energii. Pozdrawiam
@zenonczerwik984
@zenonczerwik984 2 года назад
Wszystko jasne tylko ceny materiałów .... parę lat temu jako emeryt zbutowałem systemem gospodarczym mały domek cało roczny pozdrowienia z Darłowa PASIONAT ogrodów
@maciejsempinski1554
@maciejsempinski1554 2 года назад
Ja też 8 lat temu zbudowałem w korzystniejszych warunkach cenowych. Gdy spadnie popyt, to podaż ustali niższe ceny, samo życie. Pozdrawiam
@michap.7909
@michap.7909 Год назад
Ściana Trombe’a to 1881 rok. Teraz Świat idzie w dziwną stronę
@michasot49
@michasot49 Год назад
Czyli kiedyś był trend aby budować z materiałów o jak najlepszy właściwościach termicznych gazobeton keramzytu itd. A teraz powrót do materiałów ciężkich.. trudno być na bieżąco w trendach budowlanych
@marekduczman
@marekduczman Год назад
Każda koncepcja ma swoje wady i zalety. Domy bez akumulacji ciepła, ogrzewają i ochładzają tylko powietrze. Domy akumulacyjne muszą ogrzewać i ochładzać również tę masę akumulacyjną. Teoretycznie, domy bez akumulacji powinny być oszczędniejsze, ogrzewasz i ochładzasz jedynie to co potrzebne. Łatwiej też sterować temperaturą. Moim zdaniem nowoczesny(wybiórcze sterowanie temperaturą)dom bez akumulacji ciepła w ścianach, będzie oszczędniejszy. Oczywiście tu też można wprowadzić jakiś rodzaj akumulacji ciepła(bufor, gruba wylewka, ciężkie meble). Nie ma jednego prostego rozwiązania. Akumulacyjny dom sprawdzi się za to lepiej w bardziej tradycyjnym budownictwie, bez precyzyjnego sterowania temperaturą pomieszczeń.
@GreyDeathVaccine
@GreyDeathVaccine Год назад
@@marekduczman Na tym kanale promowana jest jedna metoda i podnoszone jest to do rangi dogmatu, a sposobów na mądre budowanie i tanią eksploatację domu jest więcej. Polecam poszukać co nieco o Annualized geo solar (dalej AGS) w anglojęzycznej części internetu. Nie ma jednego AGS, bo są warianty pasywne i aktywne, różnią się też wykonaniem. Przy lekkiej konstrukcji bez akumulacji, tego ciepła z okresu letniego nie będzie trzeba aż tak dużo zmagazynować za pomocą AGS.
@ulafon5631
@ulafon5631 Год назад
Słuchaliśmy wszyscy z otwartymi ustami, a tu wiedza z podstawówki. :-D Myślałem że pan Maciej ma jakąś ukrywaną wiedzę sprzed lat do przekazania, a on chciał się trochę pochwalić czym się w życiu zajmował. ;-) No OK !
@marekduczman
@marekduczman Год назад
Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. I to nie prawda, że można z lata akumulować ciepło na zimę. Przecież zwiększając akumulację zmniejszamy komfort. Można odebrać ścianom 2-3 stopnie, ale większa rozpiętość temperatur pogarsza znacząco komfort. Dom akumulacyjny jest dobry dla kogoś kto większość czasu przebywa w domu. Dom nieakumulacyjny( np. szkielet ), jest dobry dla ludzi pracy. Pod nieobecność domowników obniżamy temperaturę i generujemy zyski- pożądane precyzyjne sterowanie temperaturą w każdym pomieszczeniu-wg potrzeb. Dom akumulacyjny jest też droższy w budowie. Dużo drogiego XPSa pod płytą fundamentową, więcej ocieplenia na ciężkiej ścianie. Bo nie ma co zaprzeczać, że płyta fundamentowa w domu energooszczędnym sprawdza się lepiej. Do tego żeby dobrze ocieplić otwory w ciężkiej ścianie, też trzeba wydać więcej kasy. Ja chyba pójdę w coś pośredniego, czyli grubszą ścianę z porothermu. 30cm zamiast 24cm porothermu da dodatkowe ocieplenie(minimalnie) i zwiększy (znacznie)akumulacyjność ściany. Na to 20cm dobrego styropianu &-31 i mam 0,115 na ścianie. Płytę dołem chcę ocieplić minimalnie, 5-6cm i dodatkowo na płycie 15-18cm styro. Zastanawiam się, czy nie ocieplić dodatkowo pierwszej warstwy pustaka(pianka-granulat styropianowy, albo perlit). Strop drewniany z & poniżej 0,1. W szkole mnie uczono że ciepło idzie do góry, więc dla mnie jest logicznym że strop musi być ocieplony najlepiej, a podłoga może być ocieplona słabiej-nie znaczy to że słabo. U mnie powinno to wyglądać mniej więcej tak- strop- &poniżej 0,10 ściany-&poniżej 0,12 podłoga &poniżej 0,16 Oczywiście rekuperacja obowiązkowa. Na silkę musiałbym dać 25cm izolacji, a i płyta powinna być wtedy lepiej ocieplona od dołu(drogi xps)
@lukelektryczny
@lukelektryczny 2 года назад
Jestem ciekawy jak dzisiaj by Pan budował aby było ekonomicznie.
@maciejsempinski1554
@maciejsempinski1554 2 года назад
Panie Łukaszu nadal Moim zdaniem - Ogrzewanie to ostatnia rzecz w tej układance - której prawie nie powinno być. 1. szczelność budynku !!!!!!! 2. ocieplenie30 cm ściany, 40 cm sufit 3. rekuperacja, instalacja fotowoltaiczna 4. GWC , płyta fundamentowa i ,brak kominów i stropu 5. Po 4 puntach prawie nie potrzeby ogrzewania / potrzeba np. 5 - 10 W/m2 a nie np. 120 czy 160 W/m2 Całkowite zużycie energii na ogrzewanie 2021/2022 wyniosło 567 + 49 = 616 kWh/rok : 82,5 m2 = 7,5 kWh/m2 /rok Norma w Uni 15,0 tzn. zużyto 2 X MNIEJ niż przewiduje norma Przy instalacji fotowoltaicznej koszt 0 zł. !!! POZDRAWIAM
@rybka0076
@rybka0076 Год назад
@@maciejsempinski1554 Brak stropu? Znaczy wiązary dobrze ocieplone?
@maciejsempinski1554
@maciejsempinski1554 Год назад
@@rybka0076 Pod wiązarami profil kapeluszowy do płyt , płyt kg jako sufit, z folią paroszczelną a nad ca 40 cm ocieplenie : wełna lub piana PUR . pozdrawiam
@rybka0076
@rybka0076 Год назад
@@maciejsempinski1554 Dziękuję:)
@raduss5245
@raduss5245 Год назад
​@@maciejsempinski1554 Witam Dlaczego dom z lekkim stropem jest lepszym wyborem od np monolitu? Czy akumulacja w stropie to zły pomysł ze szczelnym ociepleniem stropu? Pozdrawiam
@rafabehrendt3817
@rafabehrendt3817 2 года назад
<a href="#" class="seekto" data-time="949">15:49</a> energie mierzymy w kWh a nie kW
@maciejsempinski1554
@maciejsempinski1554 2 года назад
Nie tyko mierzymy, ale również zużywamy. 1.Moc elektryczna równa jest iloczynowi napięcia i natężenia prądu. P = U x I 2.Energia elektryczna to moc pobrana w określonym czasie t W = U x I x t pozdrawiam
@sawomirrozmus3425
@sawomirrozmus3425 11 месяцев назад
Bardzo miły pan...ale opowieści i życiorysu wiecej niż o scianie 3 warstwowej...o której nic.... Poza tym mamy także zimę w Polsce, więc zimą taka ciężka sciana np. z kamienia bedzie akumulować zimno z zewnątez gdzie bedzie minus 20 tak? Wybudujmy dom z kamienia...w lecie bedzie chłodno...a zimą jeszcze zimniej tak? Gdzie jest zloty srodek panie???
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 10 месяцев назад
Proste ciężki materiał budowlany + np super ocieplenie i FINAŁ. Pozdrawiam
@sawomirrozmus3425
@sawomirrozmus3425 10 месяцев назад
@@maciejsempinski6306 Bardzo dziekuję za wpis...ale ciężki to wartość względna. Kamień, tradycyjna cegła, pustak ceramiczny ale za to szeroki np.44 cm, silikat, beton komórkowy??? Do tego jakie ocieplenie styropian czy wełna skalna czy najdroższa ściana trójwarswtowa? Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 10 месяцев назад
@@sawomirrozmus3425 Ja przedstawiam swoje rozwiązanie ocieplenie 30 cm styropian grafitowy mur silka cegła wapienno piaskowa - materiał wysoko akumulacyjny dostępny w hurtowniach. Pozdrawiam
@sawomirrozmus3425
@sawomirrozmus3425 10 месяцев назад
@@maciejsempinski6306 Niestety nie mam dobrego zdania na temat używania styropianu do ocieplania budynków mieszkalnych. Wysoce szkoldliwe dla zdrowia takie ocielenie.....ocieplają ludzie bloki i domy styropianem bez wentylacji i rekuperacji i siedzą jak w termosie. Tylko w Polsce styropian jest tak rozpowszechcniony do ocieplania domów...niestety robimy to z biedy.....to jest cała prawda. Pozdrawiam
@mgla1812
@mgla1812 Год назад
Witam Panie Macieju . Kumulacja jest ważna jednak materiał cięższy jest zimniejszy ma mniej powietrza
@maciejsempinski1554
@maciejsempinski1554 Год назад
Kamień ciężki / materiał / może wydawać się zimny leżąc obok ogniska i być długo gorący po wyjęciu z ogniska to jest akumulacja. i dobrze aby w domu latem było chłodno a zimą ciepło. Pozdrawiam
@Bemx2k
@Bemx2k 2 года назад
Widziałem przed laty na YT gościa co ściany budował z butelek po piwie i jakieś odpowiedniej zaprawy , tak się zastanawiam że rocznei wypijam co najmniej 200 sztuk piwa 0,5L wszystko leci na hasiok ,za 5-6 lat mógłbym pewnie kilka ścian postawić ;)
@maciejsempinski1554
@maciejsempinski1554 2 года назад
Szansa spróbować, opomiarować i ogłosić wyniki, jeśli będą pozytywne , proponować stosować. Pozdrawiam
@akweriokrac8479
@akweriokrac8479 3 месяца назад
tylko silikat
@siwy7551
@siwy7551 2 года назад
Tylko, że ja nie chcę aby moje ściany kumulowały mi latem energię w ścianach abym musiał chłodzić to godzinami. Wolę właśnie mniej akumulacyjny budulec, pamiętajmy, że zimą jak napalimy w piecu np co drugi dzień to wszystko zabiorą ściany i oddadzą ja na zewnątrz.
@maciejsempinski1554
@maciejsempinski1554 2 года назад
Siwy " pseudo ekspercie " opisujesz swoją niewiedze i podajesz wolę, a to wszystko zachowuje się zupełnie inaczej. Latem Ma być "Chłód" magazynowany w ścianach Rozsądku. Jak zabezpieczysz się latem materiałem pojemności akumulacyjnej np. 0,011 kWh/K proszę przekazać na forum.
@siwy7551
@siwy7551 2 года назад
@@maciejsempinski1554 nie jestem fizykiem a moje wypowiedzi są moim mniemaniem na daną chwilę. Suma sumarum jeśli byłoby to wszystko takie super, to co opisujesz to pewnie ludzie inaczej by na to patrzyli. Słucham Ciebie i rozmyślam lecz widocznie moja głowa pracuje w innych częstotliwościach.
@maciejsempinski1554
@maciejsempinski1554 2 года назад
@@siwy7551 Domy pasywne czyli w naszym klimacie bez ogrzewania pokazano 20 lat temu i jak na obecną chwilę nadal zdziwienie. Ja 8-my rok eksploatuję, dzielę się efektami, że można żyć bez kosztów zakupu jakiejkolwiek energii , tylko prawidłowo i NIE DROGO przygotować obiekt Moim zdaniem - Ogrzewanie to ostatnia rzecz w tej układance - której prawie nie powinno być. 1. szczelność budynku !!!!!!! 2. ocieplenie 30 cm ściany, 40 cm sufit 3. rekuperacja instalacja fotowoltaiczna 4. GWC , płyta fundamentowa i brak kominów i stropu 5. Po 4 puntach prawie nie potrzeby ogrzewania / potrzeba np. 5 - 10 W/m2 a nie np. 120 czy 160 W/m2
@siwy7551
@siwy7551 2 года назад
@@maciejsempinski1554 nie neguję lecz czy to takie super zdrowe? Ja lubię 24 stopnie czy ten system mi to zagwarantuje?
@maciejsempinski1554
@maciejsempinski1554 2 года назад
@@siwy7551 Sposób, w jaki odczuwamy temperaturę, jest bardzo subiektywny. Jedni przy 20°C zakręcają kaloryfery, inni zakładają dodatkowy sweter. Jedni zawsze chodzą boso, niezależnie od temperatury, jaka panuje w mieszkaniu, inni zakładają ciepłe skarpetki. Mimo tych różnic, ustawiając optymalną temperaturę w domu, warto trzymać się pewnych zasad. Według ogólnych zaleceń temperatura w mieszkaniu powinna wynosić między 18 a 22°C. W salonie, gdzie odpoczywasz i spędzasz dużo czasu w ciągu dnia, poleca się utrzymywanie temperatury ok. 20°C. W sypialni natomiast powinno być nieco chłodniej - najlepiej ok. 17-18°C. Przy zbyt wysokiej temperaturze organizm nie regeneruje się wystarczająco, ponieważ sen staje się zbyt płytki. W kuchni temperatura również powinna być nieco niższa niż w salonie - ok. 19°C. Dlaczego? To pomieszczenie jest regularnie dogrzewane podczas gotowania przez rozgrzany piekarnik oraz kuchenkę. Ale badania wykazały, że każdy 1 oC wyższej temperatury to 4 - 5 % wyższe zużycie energii. Zagwarantować można każdą temperaturę, tylko coś za coś Jeśli ktoś uwielbia papierosy, czy dużo alkoholu też można, tylko coś za coś . Pozdrawiam
@rafalus
@rafalus Год назад
Co ty dziadziuś możesz wiedzieć o nowym budownictwie zatrzymałeś se na cegłach kielni i betoniarce
@maciejsempinski1554
@maciejsempinski1554 Год назад
Dziadziuś ma obiekt o zapotrzebowaniu 4 W /m2 a Ty Synku pewnie mieszkach w obiekcie który potrzebuje 40 -120 W/m2 i nie trzeba mówić Synku : o kielni i betoniarce, ale uzyskać wiedzę i umieć zbudować i eksploatować obiekt, który potrzebuje od 10 - 30 razy mniej energii Synku .0 zł za ogrzewanie. pozdrawiam
@rafalus
@rafalus Год назад
@@maciejsempinski1554 więcej bajek i gier synku ponad dekadę robie przy hydraulice jeszcze nie widziałem żeby ktoś miał całkowicie ogrzewanie za 0 zł więc skacz pierdolic jak kogoś nie swędzi dobrze ponad 100 tys zł to może mieć grzanie za śmiesznie niskie pieniądze ale suma sumarum i tak się to nie kalkuluje bo inwestycja ogromna zanim się zwruci urządzenia do wymiany
@maciejsempinski1554
@maciejsempinski1554 Год назад
@@rafalus Niedouczony człowieku jeżeli obiekt ma zapotrzebowanie mocy grzewczej 4 W/m2 a nie 40 czy 120W to dziecko z podstawowym wykształceniem to zrozumie ale widać, że nie wszyscy taką wiedzę mają , hydraulika nie ma z tym wspólnego, skąd taki pomysł.???. Ponadto nie pisze się zwruci tylko zwróci nawet nie wiesz i jeszcze wiele nie wiesz o jakich 100 tys. Rozsądku !. pozdrawiam
@user-ph6bv6uo1p
@user-ph6bv6uo1p Год назад
Skandynawia używa drewna
@lukasziw1243
@lukasziw1243 2 года назад
super mówisz ale mnie interesują koszty ogrzewania jeżeli za budowę mam zapłacić 50% wiecej to ja wolę za to kupić drwno które jest znacznie tańsze
@maciejsempinski1554
@maciejsempinski1554 2 года назад
Ja płacę 0 zł za ogrzewanie i za budowę nie zapłaciłem 50% więcej bo 370 tys to budowa domu ; 82m5 m2 = 4,5 tys/m2 to było 7 lat temu - to tyle ile koszt mieszkania, 370 tys to dom pod klucz wyposażony tym wszystkim, co eliminuje nie tylko potrzebę ogrzewania, ale koszt wszystkiego innego co z energią do życia potrzeba. Tym się dzielę aby pokazać, że tak dziś można i trzeba budować. Tam gdzie wydaje Ktoś na dziś 4 tys na gaz lub inny nośnik energii to A jak Pan policzy tylko 25 lat x 4000 zł= 100 000 zł wydane niepotrzebnie. A jaka jest pewność czy gaz czy inny nośnik nie będzie rocznie kosztował 4 tys a nie 8 czy 15 tys/rok . Dziś można i trzeba tak budować obiekty bez potrezby ogrzewania w koszcie mieszkania. Pozdrawiam
@lukasziw1243
@lukasziw1243 2 года назад
@@maciejsempinski1554 nikt nie płaci zero za ogrzewanie A liczyć może każdy i każdemu wyjdzie na jego korzyść Wyliczenia są wzięte z kosmosu Chodziło mi np jeżeli wybuduje dom z tańszych materiałów i oszczedze 100 tys to będę płacił więcej za ogrzewanie ale tylko o kilka procent więcej niż Pan i cała ta technologia Dom z podkładów był tani w budowie a na ogrzewanie wydaje około 2000 tys rocznie Stary dobry sposób i nie trzeba się prześcigać w cyferkach
@maciejsempinski1554
@maciejsempinski1554 2 года назад
@@lukasziw1243 Panie Łukaszu, ja nie płacę dziś za żadną ! za żadną ! energię w budynku. Niech Pan daje wiarę wyimaginowanemu KOSMOSOWI, ja swojemu portfelowi i rzeczywistości, dom za 4,5 tys/m2 i ZERO ZŁ. ZA CAŁKOWITĄ ENERGIĘ NA ŻYCIE DLA RODZINY NA POKOLENIA . Pozdrawiam Oszczędność w jakość obiektu to później wielokrotny wydatek w eksploatację. Proszę kupić sobie auto które pali 16l/100 km benzyny będzie tanie . Pozdrawiam
@lukasziw1243
@lukasziw1243 2 года назад
@@maciejsempinski1554 to czym Pan ogrzewa w zimie???
@maciejsempinski1554
@maciejsempinski1554 2 года назад
@@lukasziw1243 Ogrzewanie w zimie to gdy jest na zewnątrz - 12 oC i mniej A/ 9 dni w roku po 5 godzin/dobę matą elektryczną ca 1 kW w posadzce dużego pokoju = 49 kW taryfa weekendowa, teraz fotowoltaika . W siedmiu latach eksploatacji przez 4 lata mata nie pracowała . Gdy jest cieplej B/ Pompa ciepła przez ca 100 dni w roku, wykorzystująca ciepło z zepsutego powietrza wyrzucanego przez rekuperator podgrzewa powietrze z GWC które zimą ma + 8 oC lub więcej do + 30 oC, ilość tego powietrza to 60 do 100m3/godz . Pompa ciepła zużywa na godzinę ca 250W = 567 kW/rok, zasila fotowoltaika, a więc bez kosztów zakupu energii. To bilans energii/rok grzewczy mego budynku pasywnego. Pozdrawiam
@Nietyp
@Nietyp Год назад
To o czym jest ten bełkot? Bo każdy myślący człowiek wie, że ciepły dom..., to wysoki koszt!!! Dom, to największa inwestycja w życiu każdego człowieka i jest wyzwaniem finansowym na wiele lat..., a koszt wybudowania domu z wysokowydajnych materiałów jest horrendalnie wysoki... Jednym słowem... Chcieć, a móc... to dwie różna sprawy. A cała reszta, to zwykły bełkot.
@maciejsempinski1554
@maciejsempinski1554 Год назад
TO co napisane przez Nietyp-a to SUPER BEŁKOT.
@Nietyp
@Nietyp Год назад
@@maciejsempinski1554 A coś merytorycznie...? Jakieś uzasadnienie twojej "złotej myśli"? Tłuku...
@maciejsempinski1554
@maciejsempinski1554 Год назад
@@Nietyp Warto wybudować obiekt o zapotrzebowaniu 4 W/m2 niż potrzebujący 70 W/m2 i przy 4 W TO zero złotych za energię na pokolenie. A koszt budowy był 4,5 tys/m2 Nietypie. Wiedzy i KULTURY po uzyskaniu proponuję zmienić ksywę , bo dzisiaj jest OK, że używasz NIETYP czy TŁUK . Pozdrawiam
@Passaization
@Passaization Год назад
JAK BEDE BUDOWAL DOM TO BIEGNE DO PANA MACIEJA SPRINTEM ;)
@MrZiemwit
@MrZiemwit 2 года назад
Ja sie dziwie ze ktos do Pana Macieje sie nie odezwie i nie zrobia 2-3 projektow domkow 100-120m juz przeciez kilka takich jest popularnych standardowych a tu byloby to opracowane pod katem energetycznym
@krzysztofkozowski2968
@krzysztofkozowski2968 2 года назад
jak zobaczysz cenę to ci kopara spadnie, i te 120 m będzie dwa razy droższe. dlatego
@MrZiemwit
@MrZiemwit 2 года назад
@@krzysztofkozowski2968 nieprawda dobra instrukcja jak zrobic gwc tanio, wykorzystac tania pompe powietrze-powietrze, zrobic dobre sciany, przylozyc sie do mostkow jak robisz dla siebie dokladnie to mozna zbic koszty a dobry plan to podstawa
@maciejsempinski1554
@maciejsempinski1554 2 года назад
@@krzysztofkozowski2968 Po co te głupoty człowieku, nie mam uprawnień projektowych, mam koncepcje i zbudowałem dom w cenie mieszkania i tak można i teraz kopara ci nie opadła ??
@krzysztofkozowski2968
@krzysztofkozowski2968 2 года назад
Działka + dom + wykonczenie ? Który rok?
@maciejsempinski1554
@maciejsempinski1554 2 года назад
@@krzysztofkozowski2968 Można mieć auto które zużywa 12l/100Km paliwa i 5l i nie zużywa paliwa, które będę najbardziej porządne ? Można mieć dom którego energia do użytkowanie przez 50 lat będzie kosztowała np. 350 tys. zł albo 0 zł, które będę najbardziej porządne ? A energia progresywnie będzie drożała. Pozdrawiam
@mariuszali3881
@mariuszali3881 2 года назад
Jeżeli ktoś jest w stanie spełnić 130% normy to znaczy że norma jest źle ustanowiona. Magia PRL
@maciejsempinski1554
@maciejsempinski1554 2 года назад
Normę bardzo często ustanawia się z wyników osiąganych w ostatnich okresach. Jeśli ktoś potrafi zrobić to lepiej niż robiono dotychczas, to wcale nie musi znaczyć , że norma jest źle ustawiona. Po co takie nielogiczne wpisy i do kogo skierowane ? pozdrawiam
@ewelinakwasnik4586
@ewelinakwasnik4586 Год назад
Wierzbowa?
@adammoneta3138
@adammoneta3138 2 года назад
W Irlandii budują domy z bloczków betonowych .mury są dwuwarstwowe a pomiędzy nimi jest styropian . Co pan sądzi o takim rozwiązaniu ? Bo Polacy tam mieszkający śmieją się z takiego budowania.
@maciejsempinski1554
@maciejsempinski1554 2 года назад
Prawa fizyki, to moim zdaniem zewnątrz super ocieplenie, wewnątrz super akumulator, np. beton, to podstawa, ale jeśli trzeba mechanicznie chronić izolację to są wtedy 3 warstwy, ale energetycznie moim zdaniem jest to obojętne,
@siwy7551
@siwy7551 2 года назад
Tak treść trochę przesadna. Gazobeton waży 7 kg? Chyba 12cm w klasie 400 której nie ma.
@maciejsempinski1554
@maciejsempinski1554 2 года назад
A silka Waga 24 kg w czy przesada
@Wies_Pol_2022
@Wies_Pol_2022 2 года назад
Jak grzac w domu z pustaków takich szarych chyba gazobeton, (40 lat) gazem aby sciany skumulowały ciepło.
@TOM_Budowniczy
@TOM_Budowniczy 2 года назад
Trzeba żeby temperatura w pomieszczeniu była wyższa od tej którą chcemy żeby była uzyskana przez ścianę. Im wyższa temperatura otoczenia tym szybciej się ściana nagrzeje ale druga strona (zewnętrzna) musi być izolowana bo inaczej ciepło będzie odbierane na zewnątrz ( im grubiej tym lepiej) przy ogrzewaniu gazem ludzie się skarżą że nie jest tak ciepło jak przy węglu i jest to spowodowane tym że termostaty odłączają ogrzewanie po osiągnięciu zadanej temperą powietrza a mury w tym czasie są delikatnie chłodniejsze . Inaczej się to ma przy węglu gdzie jest słabsza regulacja i gdy temperatura wyjdzie trochę ponad zadaną to nadmiar energii idzie w ściany i komfort odczuwalny jest dla niektórych przyjemniejszy bo przebywanie między ciepłymi przegrodami jest bardziej komfortowe.
@maciejsempinski1554
@maciejsempinski1554 2 года назад
Moim zdaniem Proszę przeanalizować, co jest największym problemem strat w obiekcie, czy 1. straty przez nieszczelność obiektu 2. straty przez niewłaściwą izolację proszę przyjrzeć się tematowi oglądając filmik : Dom Pasywny. Urządzenia pomiarowe, problem wilgoci w domu Po usunięciu / ograniczeniu / strat pomyśleć o sposobie dogrzewania. To tak jak z dziurawą beczką, lepiej zabezpieczyć dziury w obudowie, a następnie uzupełniać zawartość a nie odwrotnie. Pozdrawiam
@4U2.
@4U2. 2 года назад
Pan Maciej godny duzego kanalu na youtube.
@spokonara
@spokonara 2 года назад
no, czyli jest we właściwym miejscu 😎
@rado1769
@rado1769 2 года назад
Ty juz nie masz co nagrywac
Далее
#59 - Z jakich materiałów warto wybudować dom?
24:00
NIE PŁAĆ ZA WODĘ! Odłącz się od sieci!
25:32
Просмотров 793 тыс.
Cała PRAWDA o domach PASYWNYCH!!
41:21
Просмотров 25 тыс.
Garaż - wolnostojący czy w bryle budynku?
20:42
Просмотров 37 тыс.
Mam problem ze świeżo zrobionymi fundamentami!
17:17
Просмотров 129 тыс.
Ceramika? Gazobeton? Co lepsze? Moje zdanie.
6:56
Просмотров 67 тыс.