Já bych chtěl zmínit. že se obě jídla jmenují svíčková, protože se často dělalo ze svíčkové, tudíž z masa, které je definované jako zadní čtvrť jatečně opracované půlky skotu.
Můj kámoš je Žid a jednou jen tak mezi povídáním zmínil, že králík není košer. Tak mu říkám: " Ale ty přece králíky jíš? " A on: " Hele, to si musíš umět okecat. V době, kdy vznikal kašrut, byli jen divocí králíci. Takže se to vztahuje jenom na ně. Na ty, co má vaše babička v králíkárně, na ty už ne. " Taky řešení, že.
ono je dobré vnímat proč jsou někteří živočichové trejfe. Povětšině jde o silné alergeny nebo nositele různých přenosných chorob. Třeba zrovna ten králík je velmi chytlavý.
Někteří reformní rabíni dnes zastávají teorii, že účelem komplikovaných předpisů kolem konzumace masa bylo nenápadně postrčit Izraelity k vegetariánství. Je to anachronický výklad, ale dost populární a řada Židů, které znám, skutečně i vegetariánskou stravu preferují. Vše se tím výrazně usnadňuje, neboť když vyloučíte z rovnice maso, tak řada potravin je košer už z podstaty. A jinak židovští Češi běžně připravují svíčkovou (nebo třeba indickou kuchyni) se sojovými náhražkami mléčných produktů.
@@다곤X My vlastně také máme takový náš český kašrut. Také nejíme některé věci (psi, hmyz...), nebo nekombinujeme některé ingredience, protože nám to přijde "divné".
@@jiri1456Jo šlo. My používáme právě husí sádlo. Ale v současné době máme tu možnost uvařit si svíčkovou bližší té tradiční, na smetaně, a to díky dostupnosti rostlinné smetany.
@@jiri1456 V židovské kuchyni se nejčastěji používalo sádlo z husy. Ale já ho (kvůli dostupnosti) v řadě receptů nahražuju normálním vepřovým sádlem. Asi by šel použít i lůj z hovězího nebo skopového. Po pravdě spousta židovských receptů je docela dobrých.
@@tomasmitas Nejedná se o hloupý názor, ale o pravdivý, protože skutečně neznám nikoho, kdo by židy rád měl. A vraždění nevinných palestinských žen a dětí v pásmu Gazy také nepodporuji!