Тёмный
No video :(

098 Bogurodzica: litewski hymn Władysława Jagiełły czy relikt obrządku słowiańskiego 

Gościwit Malinowski - podcast INTERPRETACJE
Подписаться 7 тыс.
Просмотров 4 тыс.
50% 1

Najstarszy zachowany tekst pieśni zapisany został w 1407 r. przez wikarego
z wielkopolskiej Kcyni, Macieja z Grochowa. Liczy tylko dwie strofy, podczas
gdy tekst z 1408 r. w kodeksie Decisiones rote Wilhelmi Horborg jest już dłuższy. Dzięki Janowi Długoszowi wiemy, że Bogurodzicę śpiewano pod Grunwaldem (1410), przy koronacji Władysława Warneńczyka (1434) i pod Warną (1444), w związku z czym uchodzi za hymn dynastii Jagiellonów. W 1506 r. tekst pieśni wydrukowano wraz ze Statutami Jana Łaskiego, zbiorem wszystkich statutów i przywilejów obowiązujących w Królestwie, a w wersji starobiałoruskiej Богародицо (Bogarodico) zapisano w 1527 r. w Statutach Wielkiego Księstwa Litewskiego, którego to państwa hymnem pozostawała aż do końca jego istnienia w 1791 r.
Bogurodzica jest zatem pieśnią z czasów Władysława Jagiełły, jednak archaiczny język, od dawna skłania uczonych do przypisywania jej znacznie starszego pochodzenia. Minimaliści zakładają, że powstała ona na przełomie XIII/XIV w., maksymaliści, że na przełomie X/XI w. i nawet jeśli jej twórcą nie był św. Wojciech, to może byli nimi ludzie z jego otoczenia, chrystianizujący Polskę w czasach Bolesława Chrobrego. Niestety miejsce i czas powstania oraz autor utworu pozostają nieznane.
#średniowiecze #bogurodzica #theotokos #hymn #pieśnreligijna #slavialatina #slaviaorthodossa #władysławjagiełło #wojciechświęty #cyrylimetody
Jeżeli podoba Ci się podcast INTERPRETACJE możesz go wesprzeć w serwisie Patronite.pl: 👉 patronite.pl/p...
Albo postawić symboliczną kawę w serwisie Buycoffee.to:
👉 buycoffee.to/p...

Опубликовано:

 

28 май 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 94   
@TheCuban86
@TheCuban86 2 месяца назад
Podziwiam tempo publikacji, i ich niezmiennie wysoki poziom merytoryczny
@marcinwojcik8819
@marcinwojcik8819 2 месяца назад
Szybkość wydawania bardzo duża, przydałyby sié jakieś osoby odpowiedzialne za muzykę i montowanie, wtedu podcast pewnie by urósł do setek tysięcy widzów i wyświetleń
@Kovaliv1
@Kovaliv1 2 месяца назад
Sursum Corda! ❤
@Zmiana_Pogody
@Zmiana_Pogody 2 месяца назад
Świetnie się tego słuchało, dziękuję! Szczególnie takich smaczków, jak dopisek o języku greckim, czy rozmyślań o współdzieleniu kultury przez kilka narodów.
@Kovaliv1
@Kovaliv1 2 месяца назад
Bardzo ciekawy jest artykuł Iwana Franki na temat Bogurodzicy.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Musze przeczytać
@altaa7513
@altaa7513 2 месяца назад
Ja akurat robiłam tydzień temu prezentację w szkole o archaizmach Bogurodzicy.
@elvissystemski5767
@elvissystemski5767 2 месяца назад
Jakie wskazałaś
@Tom-Tyrmand
@Tom-Tyrmand 2 месяца назад
Ten kanał to skarb. Akademicka wiedza , zawitała pod strzechy.
@marekkrajewski9662
@marekkrajewski9662 2 месяца назад
Tak! I wreszcie nie jest sie skazanym na durnych dziennikarzy! 🥳🥳🥳
@raulkramarski2082
@raulkramarski2082 2 месяца назад
Dla zasięgu
@MILCZAR55
@MILCZAR55 2 месяца назад
Niezwykle ciekawe. Co do meritum wykładu jaki nam zaserwował Pan Profesor, to nie będę się z braku wiedzy wypowiadał. Pozwolę sobie jedna napisać coś na temat melodii Mazurka Dąbrowskiego. Otóż Wybicki był bardzo częstym gościem Michała Kleofasa Ogińskiego, i już ponad 200 lat temu, artykułowane były opinie, że to właśnie Ogiński jest autorem melodii Mazurka. Choć sam Ogiński kilkukrotnie temu zaprzeczał, to współczesne analizy tej kompozycji wskazują na niezwykle duże jej podobieństwo do muzyki komponowanej przez Michała Kleofasa Ogińskiego, a żadnej podobnej melodii ludowej nie znaleziono. Czyli pewności nie ma, ale prawdopodobieństwo jest bardzo duże. Jako ciekawostkę przytoczę informację, że grób Ogińskiego znajduje się w kościele Santa Croce we Florencji, tuż obok grobów Rossiniego, Machiavellego, Michała Anioła i Galileusza (kolejność wymienionych wybitnych postaci, jest wynikiem preferencji piszącego :) Serdecznie wszystkich pozdrawiam.
@user-le4sb8is4i
@user-le4sb8is4i 2 месяца назад
Gdzie Michał Kleofas Ogiński zaprzeczał, że jest autorem Melodii Mazurka Dąbrowskiego?
@MILCZAR55
@MILCZAR55 2 месяца назад
​@@user-le4sb8is4iDawno temu czytałem jakieś opracowanie epistolografii Ogińskiego. W jego listach były te informacje.
@user-le4sb8is4i
@user-le4sb8is4i 2 месяца назад
@@MILCZAR55 Chodzi o "Listy o Muzyce" w opracowaniu Tadeusza Strumiłły? Mam tą książeczkę, ale nie zauważyłem tam takiego stwierdzenia. W książce Igora Bełzy i w książce Andrzeja Załuskiego "M.K.Ogiński życie, działalność i twórczość" też nie.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Bardzo ciekawa hipoteza z tym Ogińskim. ktoś musiał tę muzykę jednak podłożyć pod słowa, nawet jeśli wzorował się na melodii ludowej. Ogińskie jest znakomitym kandydatem. Z pozdrowieniami
@elemelem2775
@elemelem2775 2 месяца назад
Dziękujemy.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Dziękuję bardzo
@ilcattivo13
@ilcattivo13 2 месяца назад
Dziękuję, świetny wykład. Aż szkoda, że taki krótki :)
@djakmalinakot8568
@djakmalinakot8568 2 месяца назад
Zawsze mnie interesowała ta korona którą ma na tej iluminacji Mieszko II Lambert. Zawsze zastanawiało mnie to, po pierwsze, to że jest złożona z takich prostokątnych płytek, jak diadem cesarski, szczególnie to widać na obrazie Matejki. No i te takie kule na szczycie korony mnie zastanawiały. Panie Profesorze czy ta korona miała jakąś nazwę? Czy to jest jakiś rodzaj korony który ma własną nazwę? Czy więcej władców Polski miało taką koronę? Pytam, bo szczerze miniaturka tego filmu mi o tym przypomniała.
@witoldptak7767
@witoldptak7767 2 месяца назад
Dziękuję bardzo za kolejny ciekawy, wręcz potrzebny wykład. Pamiętam, że wiele lat temu (jeszcze jako uczeń liceum) spotkałem się z ciekawą teorią, że Bogurodzica zawiera liczne słowa z czeskiego (czyli czechizmy). Z drugiej jednak strony, we wczesnym średniowieczu języki polski i czeski były prawdopodobnie dialektami tego samego języka, więc równie dobrze mogą to być po prostu słowa z dawnej polszczyzny. Pozdrawiam, miłego weekendu życzę!
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
panuje przekonanie, że polskie słownictwo chrześcijańskie jest z czeskiego; przebadał tę kwestię prof. Sikorski i wyszło mu, ze za wiele tych bohemizmów tak naprawdę nie ma. Pozdrowienia
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
@kryz6764 to już było wyżej, ale dziękuję za komentarz :)
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
@kryz6764 kompromis może być tylko taki, że Szwedzi podbili zarówno wschodniosłowiańskie plemiona Krywiczów, Drewlan, Polan, jak i lechickie plemiona Wiatyczów i Radymiczów
@witoldptak7767
@witoldptak7767 2 месяца назад
@@gosciwit_malinowski Dziękuję bardzo za odpowiedź. Akurat przykładowo mój "Słownik wyrazów obcych" podaje, że szereg naszego słownictwa kościelnego (np. słowo "proboszcz") pochodzi właśnie z czeskiego. Pozdrawiam!
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
@@witoldptak7767 może przez czeski, ale z greckiego proboskos u źródła
@longinzaczek5857
@longinzaczek5857 2 месяца назад
Jak dla mnie to słownictwo ruskie jest wyczuwalne w Bogurodzicy. Tylko trzeba pamiętać, że w średniowieczu nie było tak ostrych granic językowych jak dzisiaj i poszczególne dialekty polskie stopniowo przechodziły w dialekty ruskie. Bogurodzica wygląda trochę tak jakby powstała na pograniczu Ruski Halickiej i Malopolski. (Co może mieć różne przyczyny - wszystkie wymienione tutaj przez profesora są prawdopodobne). Chociaż swoje robi też nieustalona jeszcze wtedy transkrypcja polskiego (zyszczy nam, spuści nam). Tu mamy np. ruską transkrypcję słowa "ziści" i ruskie lub starocerkiewnosłowiańskie "Spasit - zbawiać" w polskiej transkrypcji "spuści". Z XVIII-XIX wiecznej historii reformy języka serbskiego wiemy, że w pewnym momencie istniała dwujęzyczność - liturgiczny archaiczny język cerkiewny już niezrozumiały dla większości Serbów i nowopowstający współczesny serbski, który stopniowo wypierał tradycyjny język cerkiewny z piśmiennictwa. Podobny proces mógł mógł dotyczyć i pieśni liturgicznych w Polsce takich jak Bogurodzica. Obawiam się, że skąpość materiału porównawczego nie pozwoli ustalić z czym mamy do czynienia - ze spolszczoną pieśnią bizantyjską, pieśnią starocerkiewną, pieśnią w lokalnym ówczesnym dialekcie ze wschodniej Małopolski, czy spolszczoną pieśnią ruską sprowadzoną przez Jagiełłę.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Znakomite podsumowanie
@andrecerny3669
@andrecerny3669 2 месяца назад
Jagiełło był poganem i takim pozostał do końca życia, pomimo przyjętego chrztu. Jadwiga skarżyła się w listach na pogański styl życia męża. Poza tym Jagiełło nie znał polskiego i nie mówił na tym języku. Przyjęcie chrześcijaństwa, fundowanie kościołów i też zwalczanie pogaństwa na terenach księstwa litewskiego nastąpiło po ślubie z Jadwigą. Taki był warunek zawarty w kontrakcie małżeńskim. Dla Jagiełły miało to znaczenia tylko polityczne do uzyskania polskiej korony i tym samym większej potęgi nad zakonem krzyżackim. Więc można wątpić, że Jagiełło, sam poganin przyniósł z jeszcze pogańskiej Litwy pieśń o treści chrześcijańskiej. Ta pieśń ma charakter zwykłej piosenki ludowej, albo też kultowej pieśni pogańskiej, którą przemieniono na pieśń religijną. Charakter melodii, pierwsza fraza, jest bardzo zbliżony do ludowej piosenki "oj, chmielu". Podobną intonacją zaczynały się wszystkie znane z tamtych czasów piosenki ludowe. Bogurodzica stała się "hitem" przy uroczystościach religijnych, a nawet była śpiewana na końcu mszy w regionalnych dialektach.
@longinzaczek5857
@longinzaczek5857 2 месяца назад
@kryz6764 Te lasy pokrywające Polskę to sobie chyba wymyśliłeś z bajek o wczesnych Slowianach - archeologia na podstawie badania pyłków zachowanych w bagnach pokazuje jaki był poziom rolnictwa i co uprawiano. Już od kultury Lendzielskiej Polska przeważnie był krajem rolniczym.
@user-le4sb8is4i
@user-le4sb8is4i 2 месяца назад
@kryz6764 "nikt nigdy nie słyszał o jakichś Polanach zamieszkujących tereny Polski. " Nie do końca prawda, jeśli wiemy, że nazwa Polanie odnosi się do zodiakalnego skorpiona, więc Polanie byli znani pod swoimi synonimicznymi nazwami, także odnoszącymi się do zodiakalnego skorpiona: Arimi, Arimaspi (prawdopodobnie:Drimi,Drimaspi), Monommatous (Jednoczanie), Sciri, Spali, Myrgingi, Campi (w tym przypadku nie wiadomo czy Kosmograf Raweński mówi o Polanach wielkopolskich czy kijowskich) Zuireani, Sciringesheal (wynik odwórcenia mapy południowego Bałtyku przez Alfreda Wielkiego stąd też duńscy Estiowie znaleźli się na Prusach, a Burgundowie nie po tej stronie Bałtyku), Schinesghe (prawdopodobnie Schiriesghe od plemienia Scirów czyli Świerszczy/Skorpionów). Warto przy okazji zwrócić uwagę, że żadne źródło antyczne nie zalicza Scirów do Germanów. To typowe dla plemion słowiańskich, że miały wiele synonimicznych nazw odnoszących się do tego samego znaku zodiakalnego np. Rugi do Wagi (Rujani - rujen - październik, Rugi -Rug - sąd, Rani - rano -wyrównanie (równonoc), Runi - runięcie czyli koniec czasu letniego). Podobnie jak Rugi z Rugii tak Runikatai/Rucinates/Roukantioi mieli ten sam zestaw synonimicznych nazw: Ranicos (Kosmograf Raweński), Rugi w szeregu dzieł w tym jednym gdzie są określeni jako Sclavi (Inquisitio de theloneis Raffelstettensis). Nie dziwne bo są to ziemie Sclavinów właściwych , czyli tych jacy według Prokopiusza mieli mieszkać nad większą częścią Dunaju a wg Jordanesa od jeziora Musianus (Bodensee) i Noviodunum w Słowenii do Dniestru. Ich ziemie musiały znajdować się na zachód od Herulów mieszkających nad środkowym Dunajem, gdyż tak wyglądałaby najekonomiczniejsza wędrówka znad Dunaju do kraju Warnów, czyli wzdłuż Dunaju na zachód a potem na północ gdzieś w Niemczech, przeciwnie od pokręconej wersji turboallochtonicznej gdzie Herulowie najpierw muszą udać się na wschód, wzdłuż dolnego brzegu Dunaju, nad którym bezpodstawnie lokowani zostają Sclavini.
@andrecerny3669
@andrecerny3669 2 месяца назад
Ляхы (ljachy) - nie bez powodu popularne przezwisko u Rosjan na Polaków. A najbardziej "nieprzyzwoite" zwyczaje to tak zwana Noc Świętojańska albo Noc Kupały (nazwy już nowoczesne) kiedy odprawiano brutalne orgie seksualne (nie mające nic wspólnego z puszczaniem wianków na wodę albo coś w tym rodzaju). ​@kryz6764
@kemodalerd4243
@kemodalerd4243 2 месяца назад
👍👌🖖
@janmos5178
@janmos5178 2 месяца назад
Dobry film.
@piotrleszczynski5744
@piotrleszczynski5744 2 месяца назад
Dziękuje za audycję. BogArodzica to typowe uproszczenie przepadków, do dziś ta tendencja istnieje. Wydaje się więc, że prawidłowa forma to BogUrodzica... Do dziś dzień się próbuje promować zmniejszanie liczby przypadków w języku polskim. Zrobiłem niedawno ankietę w grupie entuzjastów języka polskiego (osób znających język polski na poziomie ponadprzeciętnym), czy poprawne jest zdanie: "Dżesika gotuje dla lalek", czy też "Dżesika gotuje lalkom"? Przeważająca liczba głosów była za formą w celowniku (komu czemu? lalkom!). Też uważam, że warto celownik zachować. Widać tendencja upraszczania przypadków sięga pradziejów!
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
O tak, upraszczanie przypadków dotknęło niemal wszystkie języki. Ze słowiańskich bułgarski w ogóle stracił przypadki, pozostając przy tym językiem fleksyjnym, z odmianą czasownika
@enricopalazzo7579
@enricopalazzo7579 2 месяца назад
Czy dla Polaków w powiedzmy 15-17 w. Bogurodzica brzmiała już archaicznie, ze słowami już nieużywanymi (tak jak dla nas teraz). Czy może ten tekst był tożsamy z ówczesnym językiem staropolskim?
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Na paewno nie tak archaiczny jak dla nas, ale jednak trochę archaiczny, bo tak już w tej epoce nie mówiono, na ile wiemy z zabytków języka polskiego
@jerzylysinski6089
@jerzylysinski6089 2 месяца назад
Opisuje on wydarzenia z 1245, gdy Polacy i Węgrzy wsparli na Rusi księcia Rościsława przeciwko książętom Danielowi i Wasylkowi[10]. W opisie bitwy pod Jarosławiem pojawiła się wzmianka: I ujrzał Daniel Lachów krzepko idących na Wasylka „Kierlesz” (Керьлѣшь) śpiewających - silny głos grzmiał w pułku ich[7][10]. Możliwe jest też, że polska forma kierlesz wywodziła się od czeskiej krleš[7].
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Raczej jest to wspólna forma zachodniosłowiańska. Kyrielejson jako Kierlesz
@7462ish
@7462ish 2 месяца назад
Duża wartość podkastu.
@Wojtek-fd1tb
@Wojtek-fd1tb 2 месяца назад
Zupełnie luźne skojarzenie a właściwie cytat z ulubionej encyklopedii internetowej na literę w (nie napiszę jakiej, bo mi ostatnio nie wiedzieć czemu wyrzuciło komentarz): "Молитва-величание «Честне́йшую херуви́м и сла́внейшую без сравне́ния серафи́м, без истле́ния Бо́га Сло́ва ро́ждшую, су́щую Богоро́дицу, Тя велича́ем», ставшая припевом к Песни Богородицы, была составлена преподобным Космой Маюмским." Cytat można znaleźć wpisując hasło: "Песнь Богородицы (Честнейшая)"
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Tak jest wiele hymnów zwanych po grecku Theotokion i tłumaczonych na inne języki cerkiewne. Tylko że nie ma takiej samej. Nie ma pierwowzoru naszej Bogurodzicy
@Wojtek-fd1tb
@Wojtek-fd1tb 2 месяца назад
@@gosciwit_malinowski Dlatego napisałem, że to zupełnie luźne skojarzenie. Z drugiej strony ciekawe w ilu pieśniach czeskich istnieje termin Bogo(a/u)rodzica. Jeżeli ich ilość wynosi zero to może rzeczywiście hipoteza białoruska nie jest niedorzeczna. Z drugiej stony są tam podobno czechizmy. Ale w biblii królowej Zofii też są czechizmy. Może obaj autorzy/tłumacze, zarówno pieśni jak i biblii, pochodzą z tej samej szkoły.
@martajk7465
@martajk7465 2 месяца назад
​@@Wojtek-fd1tbcały czas istnieje,nie trzeba szukac daleko. Jak to się mówi "najciemniej pod latarnią", albo "widzicie i nie słyszycie".
@marcinwojcik8819
@marcinwojcik8819 2 месяца назад
A może pieśń jest związana z księstwem wielkomorawskim lub jego wpływami, stąd tak duże wpływy bizantyjskie
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Księstwo wielkomorawskie to też wielki problem poznawczy, niezwykle zmitologizowana sprawa
@ErMiral
@ErMiral 2 месяца назад
@@gosciwit_malinowski No to, Panie Profesorze, może osobny odcinek o tym? Pewnie nic to Panu nie powie, ale właśnie gram Morawami w Europę Universalis 4 i moim celem jest odtworzenie Wielkich Moraw ;) Zainspirowałem się jakimś artykułem o Państwie Samona - pierwszym państwie Słowian - i hipotezie, że Księstwo Wielkomorawskie mogło być kontynuacją tego właśnie państwa. No i od razu pomyślałem o Pana podkaście.
@dewygreen4646
@dewygreen4646 2 месяца назад
Pańskie opowiadanie profesorze, jest nadzwyczaj interesujące... Aczkolwiek całkowicie sprzeczne z Ewangelią.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Ala dlaczego akurat z Ewangelią?
@jankes1612
@jankes1612 2 месяца назад
Od 13 wieku hymnem Polski była pieśń GAUDE MATER POLONIA. Tylko że śpiewana po łacinie. Bogurodzica była drugim hymnem.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Był to hymn napisany z okazji uroczystości kanonizacyjnych św. Stanisława. Oczywiście był wykonywany podczas najważniejszych uroczystości w państwie, z udziałem królów. Ale tak od XIV wieku i później. I to hymn raczej do uroczystości w kościele, a Bogurodzica jednak bitewna
@jankes1612
@jankes1612 2 месяца назад
@@gosciwit_malinowski chociaż właściwie tych pieśni nie można nazwać hymnem Polski. Bo w tamtych czasach one chyba nie były uważane za coś takiego
@shovsky
@shovsky 2 месяца назад
Otworzę małą puszeczkę Pandory - czy to Mieszko II zaprzepaścił dziedzictwo ojca, czy może raczej Chrobry zostawił państwo, na którym nie mogło nie położyć się cieniem jego wojowanie ze wszystkimi sąsiadami?
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Na pewno lekko mu nie było, niemniej Chrobry na koniec życia złagodniał i ułożył się z wieloma sąsiadami, a Mieszko jakby na nowo rozpalił wojny
@martajk7465
@martajk7465 2 месяца назад
​@kryz6764często tak zachowują się ludzie manipulacyjnie nakręceni, tak jak obecnie Politycy. Jak im buta zejdzie zaczynają dopiero myśleć.
@tomaszwesoowskifromlechist6222
@tomaszwesoowskifromlechist6222 2 месяца назад
Chrobry był bandytą.Ty kolego chyba nie masz pojęcia o kim mowa.Syn Mieszka i Dobrawy więc miał krew Przemyślidow.Prawdobodobnie Mieszko był synem skandynawskiej kobiety, która też nie była przypadkowa.Po dziatku Bolesławie mógł w genach przejąć trochę okrucieństwa.Byl wychowywany na dworze cesarskim chyba przez Teofano.Znal Niemiecki.Za rok jest tysiąclecie królestwa.Wxgorze Lecha, Gniezno.Mieszko był zbyt kulturalny no i mieliśmy reakcję pogańską.Poxniej o ile pamiętam to Wacław Czeski nas najechał i tzw dynastia Askañska zaczyn Brandenburgii i myśli , która ciągle jest w użyciu.Marchia saska, później Krzyżacy,Prusy,Rzesza i Unia Europejska Interesu FrancoNiema.Siostra Chrobrego matka Kanuta Wielkiego.Podwójna królowa, która była jeszcze bardziej zdolna.Reasumujac.Kiedy miałem 7 lat Babcia mnie pokazała jak się kury, gęsi,kaczki, nutrie przenosić na inny świat.Czy to uczyniło ze mnie potwora.Obecnie jestem jaroszem,ale w zasadzie krew mnie nie rusza i jak by co potrafię się obronić i wyżywić rodzinę.ps Jak wysłucham to wchodzę w meritum.
@marcinwojcik8819
@marcinwojcik8819 2 месяца назад
Czy jest możliwe, że słowianie w całości pochodzą od Sarmatów? Zagadzałoby się to geografocznie, bo obydwa plemiona zamieszkiwały podobny teren geograficzny. Wyjaśniałoby to też dużą korelację genetyczną, jak i opowiadania szlachty o tym że od szlachty pochodzą
@marcinwojcik8819
@marcinwojcik8819 2 месяца назад
Od Sarmatów, nie szpachty
@tomaszwesoowskifromlechist6222
@tomaszwesoowskifromlechist6222 2 месяца назад
Ja uważam,że Słowianie byli częścią związków Scytyjskich,Sarmackich,Awarskich, Hunów,czy naszych Węgrów.Bylismy zapleczem logistycznym.rzemieslniczym i żywnościowym.Bywalo pewnie, że jakieś grupy koczownicze uprowadzaly Słowian siła bo byli niezbędni.Zauwazmy że bardzo szybko się zaaklimatyzować w wschodniej Europie i Centralnej.My.to. mamy we krwi,takie złote rączki.Jesli chodzi o tereny nasze,to jak zakładamy, że Lugiowie, pozostałości Wandalów, Burgundów Razem że Słowianami wchodziły w kooperację.Ja ciągle uważam,że nie wiemy w jakim języku oni się komunikowali.Postceltyckim, germańskim,..Te wszystkie legendy o Nibelungach,pierścieniach,smoku.. wywodzą się z terenów naszych.Tak naprawdę to nie wiemy co istotne.Przeciez musiały istnieć zależności i wspólne interesy.Jak połączymy kultury w archeo z ludami to już sukces.Lugiowie,Ługi,Ług. Oni są zasadniczym tematem.Czy po części ci autochtoni byli Słowianami.
@markegirski7498
@markegirski7498 2 месяца назад
Słowianie to jedyna RASA jak RAZ.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Zapraszam do dzisiejszego odcinka
@babcia4430
@babcia4430 2 месяца назад
Jak zwykle wiemy że nic nie wiemy.Próbuje pytać o naszą przeszłość Jackowskiego w komentarzach.To co było to on doskonale widzi.Niestety nie jest to zauważalne. Może ktoś jeszcze spróbuje? Nie jest to wiedzą naukowa
@babcia4430
@babcia4430 2 месяца назад
Ale może naprowadzic.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Mówimy o tym czego nie wiemy, żeby ludzie nie myśleli, że wiedzą; można by mówić i o tym, co wiemy, tylko po co streszczać rzeczy oczywiste, te sobie może każdy sam przeczytać; warto mówić o tych sprawach, które są problematyczne i kłopotliwe
@tomaszwesoowskifromlechist6222
@tomaszwesoowskifromlechist6222 2 месяца назад
Nauka była kiedyś wiedzą.Prawda naukowa jest umowna.Przeciez mamy metody i metodologię nauki.Epistemologia, Ontologia i filozofia nauki.Dam przykład Atomy i cząstki elementarne są tylko odczytem na urządzeniu, zaś Demokryt leżąc na łące wpatrywał się w przestrzeń i po prostu zobaczył atomy.Prawie 3000lat temu.W zasadzie od wynalezienia maszyny parowej nic się nie wydarzyło.Mi się wydaje,że to co tu uprawiamy jest w jakiejś mierze eksperymentem badawczymi.Mamy tu wydaje mi się cały wachlarz jednostek twórczych o różnym światopoglądzie,ale się dobieramy i uważam,że powinniśmy się spotkać w realu na jakimś wyjeździe.Oczywiscie Gniezno,albo Powidz.Jestesmy spółdzielnią twórczej pracy która ucząc bawi, bawiąc leczy.
@markegirski7498
@markegirski7498 2 месяца назад
Patrzyłem na transkrypcje Bogurodzicy z 1407 r i jest ona nie dokladna i myląca np w orginale jest NAPLEN a w transkrypcji NAPEŁNI czyli próba zmiany języka polskiego.
@janmos5178
@janmos5178 2 месяца назад
Nie nie ma zmiany.
@markegirski7498
@markegirski7498 2 месяца назад
​@kryz6764to hazarstwa było.
@markegirski7498
@markegirski7498 2 месяца назад
@kryz6764 Łapanie ludzi z terenów Polski i sprzedawanie ich w niewolę mówi wszystko kim byli ci co tworzyli to państwo.
@tomaszwesoowskifromlechist6222
@tomaszwesoowskifromlechist6222 2 месяца назад
Po pierwsze jest mam teorię,że już u nas była próba pokojowego wprowadzenia obrządku wschodniego.Druga teoria , przecież ci handlarze Żymscy ludzkim towarem musieli się modlić gdzieś do tego Jaha więc może była gdzieś mała synagoga.
@tomaszwesoowskifromlechist6222
@tomaszwesoowskifromlechist6222 2 месяца назад
Jeśli chodzi o Bogurodzicę to zakłada się, że autorem był Wojciech Slawkowicow,patron nieszczęsny.Warto posłuchać różnych wersji.Sa Czeskie,Litewskie i odziwo Tureckie.Zasadnicza sprawa czy Pieśń w warstwie muzycznej była z kręgu zachodniego,czy rodzimego.Mamy do czynienia z z zaśpiewem,który jest typowy dla śpiewu gregoriańskiego,ale chcę zauważyć,że najwybitniejszą kompozytorka Hildegarda z Bingen, która nie opuszczała swego klasztoru kompliowała istniejące już pieśni i tematy.Proponuje byście sobie ją posłuchali.Przenosi nas na Bliski Wschód,Bizancjum, Czuć pewną słowiańskośc, Skandynawię,czy Arabskie tematy.Mozart , też tak czynił.Stary go woził po Europie i spali w najtańszych lokalach.Tam właśnie jest inspiracja jego motywów muzycznych ,kiedy słuchał prawdziwych mistrzów instrumentów strunowych.Chce także poinformować,że to ona moim zadaniem była genialna,że może uczestnicy krucjat przywozili jakieś tematy muzyczne.Choc jestem poganem to jej dzieła pod względem muzycznym są wehikułami czasu.Jak układała głosy w świątyniach o wspaniałym poglosie odkryła polifonię, ponieważ dźwięk się odbijał i kolejne głosy prowadziły kolejne tropy.Skale modalne składają się z tych samych dźwięków.Polecam odjazd.Wiec pograłem temat Bogurodzicy na gitarze i twierdzę,że temat jest ludowy,czyli z naszych subkultur rodzimych zjawisk muzycznych.Slavcie .
@kmj2109
@kmj2109 2 месяца назад
Ciekawe kto rozpyla takie falsze , ze Bogurodzica , to hymn litewski ?
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Według niektórych badaczy białoruskich hymn ten miał przywieźć do Polski władysław Jagiełło
@kmj2109
@kmj2109 2 месяца назад
@@gosciwit_malinowski Dobrze Pan mowi , ze niektorzy . W ostatnich trzydziestu latach pojawialo sie wielu "odkrywcow " , co najlepiej by sie czuli , jakby wszystkich i wszystko odbrazowili , co nazywamy polskoscia ogolnie mowiac. Po drugie , prosze spojrzec na problem od strony elementarnej logiki . Armia polska idzie na bitwe z krzyzakami i spiewa jakas nowa wytrzasnieta z kapelusza piesn . To znaczy Jagiello rozdal im kartki z nutami i tekstem ? Musieli ja miec juz we krwi , w pamieci , byli z nia zzyci , wyrazala ich emocje , milosc a przede wszystkim blagania Polakow do Chrystusa przez wstawiennictwo Maryi , co jest w nas do dzisiaj . Polacy , jako katolicy , sa chyba jedynym narodom a na pewno w czolowce narodow maryjnych . I po trzecie . jak to mozliwe , aby owczesni w zdecydowanej wiekszosci litewskie poganstwo wytrzsnelo taki cud literacki jak Bogurodzica ? Naprawde Pan w to wierzy ? Zeby dojsc do takiego stanu ducha potrzeba co najmniej kilku pokolen , jak nie kilkunastu , bycia w katolicyzmie i zzycia sie sie z nim . To tylko pare pytan /watpliwosci prostego, nieuczonego chlopa , jakoby Bogurodzica miala pochodzic z Litwy .
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
@@kmj2109 argument numer 2 jest znakomity, nie ma szans, żeby Bogurodzica przyszła dopiero z Jagiełłą. Pozdrawiam
@aloisnieschwitz840
@aloisnieschwitz840 2 месяца назад
Bog Ur od zica
@januszszczesny2403
@januszszczesny2403 2 месяца назад
Ktoś mieszał i miesza w Naszej, historii, Słowianie napewno zamieszkiwali do Laby a może i do Renu, ale kiedy 4-5 w ne Rzymianie, w sespol plemionami semickimi, podbili te tereny, to było dla ludów tam zamieszkałych totalna katastrofa, wywrucili wszystko do góry nogami, dla porównania gdyby islam podbił dzi Europe to co by było zacznijcie myslec😊😊
@janmos5178
@janmos5178 2 месяца назад
Na Marsie też byli.
@Sattivasa
@Sattivasa 2 месяца назад
Na której z płaskich planet urojonych to się wydarzyło?
@marekwojcinski9494
@marekwojcinski9494 2 месяца назад
Fatalny język lektora, chwilami trudno zrozumieć i całość traci wiarygodność.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
przykro mi, staram się, ale jak widać muszę się bardziej starać
@Mmm-tt7ye
@Mmm-tt7ye 2 месяца назад
A może ta trudność wynika z twoich niedoborów? Inni jakoś rozumieją
@markegirski7498
@markegirski7498 2 месяца назад
Jak zwykle autor miejsce i czas powstanie pieśni nieznane.Powód prosty jedna z prób EWOLUCJI JĘZYKA oczywiscie spełzła na niczym.
@janmos5178
@janmos5178 2 месяца назад
Nie spełzła.
Далее
102 Nie udawaj Greka: geneza pewnego powiedzenia
26:25
Просмотров 2,2 тыс.
Dar języków czy diabelski bełkot?
30:00
Просмотров 52 тыс.
Języki Pra Indoeuropejskie
15:01
Просмотров 854
CNN [#407] Piłem i zdradziłem
11:59
Просмотров 54 тыс.
099 Ostatni poganie Europy: Mari (Czeremisi)
45:34
Просмотров 5 тыс.
Perski mesjasz? Cyrus II Wielki w tradycji biblijnej
51:54