Тёмный
No video :(

Bitwa pod Cedynią w 972 r. - Pierwsze starcie polsko-niemieckie w historii - Historia Polski odc. 8 

Historical Top
Подписаться 108 тыс.
Просмотров 38 тыс.
50% 1

Опубликовано:

 

28 авг 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 197   
@HistorycznyTop
@HistorycznyTop Год назад
❤Dzisiaj zbieramy na ważny cel. Sprawa jest bardzo pilna i wymaga naszej uwagi. Pokażmy serducho! Kto może, niech dołączy się do tej akcji: www.siepomaga.pl/agata-fuczek?fbclid=IwAR0C5G7DMgSNTTECea7Xnc12n5GjLBZ8L-tJpc_tf3k30TspRRHzF8Pu7o0 ⚔Siedzę nad Egiptem i odcinkiem 16-stym. Trzymajcie kciuki za szybką premierę jeszcze w listopadzie!
@ElBiałogard
@ElBiałogard Год назад
No nareszcie Egipt!
@patrockholen8194
@patrockholen8194 Год назад
W końcu poznam dalszą historię Egiptu z okresu starożytnego o którego historii starożytnej prawie nic nie wiedziałem przed tą serią
@Mukdaar
@Mukdaar Год назад
Szkoda że pracujesz w pojedynkę. Formuła jest na tyle prosta i ciekawa, że spokojnie trafia do młodych odbiorców. Super by było stworzyć serie, która idzie z materiałem szkolnym i go rozszerza. Pozdro
@stasekmocyworek4633
@stasekmocyworek4633 Год назад
Szkoda ze odcinki nie są dłuższe bo te 22 minuty mijają jak 2 😃 jak zwykle odcinek klasa !
@HistorycznyTop
@HistorycznyTop Год назад
Niektóre tematy są nieco krótsze, ale dłuższe odcinki wrócą :)
@dariusztowpik686
@dariusztowpik686 Год назад
Świetny materiał
@HistorycznyTop
@HistorycznyTop Год назад
Pozdrawiam
@mikoajmiscicki3774
@mikoajmiscicki3774 Год назад
Znakomity film - gratuluję i w pełni przyłączam się do oceny sukcesu pod Cedynią. Samo to, że w wyniku tego starcia sam cesarz bezpośrednio zajął się naszymi sprawami, to jest ogromny sukces świadczący o znaczeniu międzynarodowym państwa Mieszka! Cała masa władców żyjących obok cesarstwa nigdy nie miała okazji osobiście zobaczyć cesarza czy być przedmiotem jego zainteresowania - zostawiał to swoim urzędnikom bo ci władcy byli zbyt mało ważni. A tu proszę!
@Sattivasa
@Sattivasa Год назад
To nie jest żaden sukces. Pobiło się trzech podkomendnych, więc cesarz interweniował, nie po raz pierwszy i nie ostatni.
@dobrohoczy6235
@dobrohoczy6235 Год назад
Trafiłem na twój kanał 2 tygodnie temu. Właśnie nadrobiłem całą historię Polski i to co mnie interesowało ze starożytności. Czekam na kolejne odcinki:)
@HistorycznyTop
@HistorycznyTop Год назад
Genialnie! Trzymaj kciuki za szybkie premiery :)
@tapczannus5336
@tapczannus5336 Год назад
Hej, ogólnie robisz mega filmy, bardzo przyjemnie się je ogląda, są ciekawe i aż się chcę oglądnąć następny. Jak tylko widze kolejny ciekawy tytuł to mnie aż skręca z potrzeby oglądniecia tego filmu. Na szczęście na tym kanale nie boję się, że w pewnym momencie skończą mi się filmy do oglądania, bo jest ich bardzo dużo i są długie, a w dodatku robisz filmy regularnie więc genialnie. Szczerze to jesteś kanałem lepszym nawet od HBC i dziwie się, że nie jesteś jeszcze od niego popularniejszy. Super praca i dziękuję bardzo za to
@ElBiałogard
@ElBiałogard Год назад
A już myślałemz że dzisiaj nie będzie odcinka. No i oczywiście moja formułka: lecimy z oglądaniem!
@oskarskalski2982
@oskarskalski2982 Год назад
Jak zwykle odcinek sztos, chociaż jak ktoś już napisał krótki;). I to jest komplement, bo oznacza, że kanał jest na tyle super, że chciało by się więcej i więcej. Mam prośbę, czy możesz zrobić odcinek o początkach języka polskiego najlepiej w połączeniu z tym jak się ogólnie kształtowały języki słowiańskie. Wiem, że temat nie jest zbyt prosty, bo nie ma za wiele poświadczeń języka polskiego z czasów kształtowania się naszego państwa ale może Ty jako akademik będziesz w stanie znaleźć więcej na ten temat niż amator. A gdyby Co się jeszcze udało znaleźć jakieś przykłady zdań i je przytoczyć ( żeby mieć ogólne pojęcie jak ten język brzmiał) to w ogóle by była miód malina. Wiem że na pewno masz dużo tematów na tapecie ale może kiedyś znajdziesz czas żeby ten temat omówić. Ogólnie ciekawią mnie języki, a bardziej to jak się kształtowały wraz z kształtowaniem się cywilizacji. Czymś wspaniałym było by usłyszeć język praindoeuropejski (wiem że jest odtworzyny ale to dalej jest tylko odtworzenie), języki starej Europy z przed inwazji ludów stepowych, nie wspominając już o pierwszych językach jakimi posługiwali się pierwsi homo sapiens. Ciekawe czy neandertalczycy mieli swój język.
@andrzejsitkowski3084
@andrzejsitkowski3084 Год назад
Jeśli poszukasz na YT to znajdziesz fonetyczne odtworzenie języka jakim posługiwali się nasi przodkowie. Moim skromnym zdaniem najbliższym z obecnie występujących będzie język ukraiński ( polski czy czeski ze względu na granicę z innymi krajami np.germanskimi , które też ulegały wpływom łacińskim, ulegał zmianom ( stawał się bardziej "twardy" ) przyjmował obce słowa, które "wypychały" z potocznej mowy nasze pierwotne określenia. Do tego zniknęło prawie zupełnie "h" co zachowało się np. w imieniu Bohdan ( chociaż częściej można je teraz spotkać w formie Bogdan ) , ta wymienność "h" na "g" to typowy przykład, ale w języku ukraińskim nadal jest np "Boh" . To i wiele innych przykładów skłania mnie do tego, że to właśnie Ukraińcy mówią najbliższym temu pierwotnemu słowiańskiemu , wspólnemu językowi. Ps. Gdzieś też na YT oglądałem bardzo dobry i ciekawy materiał o języku Słowian Połabskich ( łącznie z materiałem odtwarzającym tą mowę , która była jeszcze w użyciu do XIX wieku )
@mal9310
@mal9310 3 месяца назад
Zgadzam się bardzo z tym narzekaniem i z tym że powinniśmy się bardziej chwalić naszymi osiągnięciami. Dobrze mówisz, dać ci piwo :)
@KlaudiuszWesoek
@KlaudiuszWesoek Год назад
Tak. Niby to był mało istotny militarny epizod, stanowiący część drobnego granicznego zatargu. Był to jednak także pokaż genialnej taktyki podjazdowej z efektem odstraszającym na wiele lat.
@andrzejsitkowski3084
@andrzejsitkowski3084 Год назад
Umiejętność cofania się w celu wciągnięcia przeciwnika w pułapkę, synchronizacja uderzeń, ukrywanie części zbrojonych było doskonale znane i stosowane, ciekawe, że taki sposób walki jest przypisywany Tatarom.
@robertski1419
@robertski1419 Год назад
Rzetelnie i ciekawie. Dałoby się wydłużyć odcinki i wejść nieco głębiej w szczegóły? Bardzo doceniam pracę autora i zwracam uwagę na przemyślany i poukładany przekaz. Duże brawa za to.
@arturnowakowski5630
@arturnowakowski5630 Год назад
Super program. Tak trzymaj! Pozdrawiam i czekam na więcej :)
@ilonaploch
@ilonaploch Год назад
Kolego w 1972 r czyli na uroczystości 1000 lecia ..w marcu wylewaliśmy fundament pod pomnik .na wzgórzu Czcibora. . Obserwowaliśmy drugi brzeg Odry . Gdzie było NRD. byłem wtedy w wojsku to była fucha bo miesiC został nam do cywula. Pozdrawiam
@Samson-lx8bx
@Samson-lx8bx Год назад
Kogo to obchodzi dziadku 👴?🤔
@janwojtyna3392
@janwojtyna3392 Год назад
@@Samson-lx8bx znajdzie się parę osób... Ty zaś gimbazie czym się jesteś w życiu pochwalić? Ja pływałem po 3 z 4 oceanów przekroczyłem zarówno równik jak i oba zwrotniki jak też południki 0 jak i 180 (ten ostatni nawet na przecięciu z równikiem).
@ilonaploch
@ilonaploch Год назад
@@Samson-lx8bx aleś zablysnol. .kultura kultura jakby nie dziadek nie było by tych rodziców no i ciebie byłoby smutno
@hannakonador9478
@hannakonador9478 Год назад
@@ilonaploch - 💐🤣🤣🤣😜🙋
@bezczasu
@bezczasu Год назад
Tak przedstawiony teatr działań i zmagan oręża przy wspolpracy, jasno okresla sztukę wojenną. Jak na tamte czasy dobrze przemyślane ruchy wojsk i znajomość terenów doprowadziło do klęski najezcow.Dzieki,jest nie daleko do Cedyni trzeba się wybrać.Pozdrawiam
@GokuRoman008
@GokuRoman008 6 месяцев назад
Świetny materiał !!!
@armbi4202
@armbi4202 Год назад
ekstra, dodane na ndzielny wieczór
@TheMegadeth350
@TheMegadeth350 Год назад
Świetny film, doceniam pracę, którą wkładasz. Tych grodów w okolicy Gniezna było znacznie, znacznie więcej niż pokazuje mapa. W samym Gnieźnie były dwa. Niektóre się ostały i stoją tak do dzisiaj np. polach, jak na przykład gród plemienny w Chłądowie VIII wiek. Ciekawym przypadkiem jest stojące na prywatnej posesji grodzisko w Małachowie Złych Miejsc, zachowane w... obłednym stanie. Prawdopodobnie najlepszy przykład wczesnośredniowiecznej infrastruktury polan. Niestety prowadzone były tam tylko pobieżne badania. Z mojej amatorskiej perspektywy znawcy lokalnych fortów mogę powiedzieć, że możemy mieć do czynienia z zapomnianym, znaczącym ośrodkiem. Imponującej wysokości i szerokości wały, fosa oraz fakt, że wał poszerzano mogą na to wskazywać. Ciekawostka: 3 kilometry dalej znaleziono figurkę Izyldy z czasów faraonów, która przemierzała szlak handlowy i z niewyjaśnionych przyczyn nie dotarła na półkę lokalnego możnowładcy.
@cielimowocom2171
@cielimowocom2171 Год назад
Super pracę wykonujesz! Thx!
@Krzysztof_Kwiatkowski
@Krzysztof_Kwiatkowski Год назад
👍Pozdrawiam 😃
@jozefdrozdz3051
@jozefdrozdz3051 Год назад
Kiedyś z równym zainteresowaniem oglądałem innego Słodowego Rób dalej co robisz bo to jest świetne
@jamatlak
@jamatlak Год назад
Nareszcie !!! 👌
@waldemarbiaek3549
@waldemarbiaek3549 Год назад
Dziękuję i pozdrawiam.
@klakson4516
@klakson4516 Год назад
Chciałbym podziękować za te filmy. Nie mam czasu czytać a więc zostaje mi tylko słychać audycji lub oglądać filmy takie jak ten. Mało gdzie można znaleźć aż tak szczegółowe filmy na temat początku państwa Piastów. Mam nadzieję że późniejsze filmy również takie będą. ( Sorry za interpunkcję)
@longinzaczek5857
@longinzaczek5857 Год назад
Opis bitwy u Thietmara pokazuje, jak niewiele wiemy o tamtych czasach. W gruncie rzeczy nawet nie wiadomo czy odwrót i późniejsza zasadzka to były elementy tej samej bitwy, czy też nie zdarzyły się na przykład parę dni później, bo opis jest za skrótowy.
@Sattivasa
@Sattivasa Год назад
Na tym rzecz polega, że wiemy o przeszłości tyle, ile w źródłach znaleźć można.
@jozefbarski7435
@jozefbarski7435 Год назад
Szymon Słodowy. Za parę lat skończę sześćdziesiątkę. Pamiętam z Teleranka Adama Słodowego który miał podobny talent i urok tłumaczenia kwestii tyle że techniczno majsterkowo konstrukcyjnych. Rodzina? Nie wiem. Ale talent porównywalny. Świetna robota Szymek. Ja też kocham historię
@aleksandergasiorowski7376
@aleksandergasiorowski7376 Год назад
Super Dzięki za nowe informacje
@Egros74
@Egros74 Год назад
Świetny odcinek
@michawalerianski6497
@michawalerianski6497 Год назад
mega odcinek - gratuluje już 8 odcinka 🤓
@gniewomirmazowiecki
@gniewomirmazowiecki Год назад
Dobry materiał. Zasługuje na uznanie.
@alcatrazep
@alcatrazep Год назад
Ciekawe czy Mieszko posiadał własny wywiad, który był w stanie pozyskać informacje o nadchodzącym konflikcie z Hodonem?
@michachudzikowski1334
@michachudzikowski1334 Год назад
Tego nikt nie wie, ale dla ciekawostki Mieszko kilka lat później po śmierci Dobrawy żeni się z Odą córką margrabiego Dyktryka. To taki sam margrabia jak Hodo i graniczący z nim od północy.
@filipmisko9363
@filipmisko9363 Год назад
Ciekawe faktycznie. Myślę że wbrew pozorom polityka w wczesnym średniowieczu mogła być bliższa do nam współczesnych czasów niż myślimy tylko skala była inna. Co przez to rozumiem np z wywiadem to myślę że Mieszko miał na swoim dworze człowieka który go informował co u sąsiadów słychać, a ten pewnie czerpał informacje od kupców. Postawiło się takiemu dzban miodu i się dowiesz trochę co się dzieje a za monetę czy dwie będzie pamiętał następnym razem jakie informacje są przydatne.
@deesaedan6119
@deesaedan6119 Год назад
Polski wywiad agenturalny był mocny za czasów Mieszka i Bolka Chrobrego. Ponoć Chrobry znal doskonale niemieckie plany podczas swojej wojny z Niemcami, plany które omawiano tylko w 10 najbardziej zaufanych doradców Henryka Świętego.
@Sattivasa
@Sattivasa Год назад
@@deesaedan6119 Nie zmyślaj. Gucio wiemy o wywiadzie Mieszka i Chrobrego.
@deesaedan6119
@deesaedan6119 Год назад
@@Sattivasa akurat bardzo dużo wiemy. Wystarczy spojrzeć na przebieg tej wojny czy 3 wojen od 1004 do 1018. Zawsze byliśmy o krok przed Niemcami.
@roberts6986
@roberts6986 4 месяца назад
Aż strach pomyśleć jakie były by warunki w wypadku przegranej
@jarosawharczuk6428
@jarosawharczuk6428 Год назад
Ciekawy film.
@henrykjaniuk6689
@henrykjaniuk6689 Год назад
Bardzo dobry film :-)
@viauroda
@viauroda Год назад
Wokół bitwy pod Cedynią jest wiele kontrowersji, szczególnie co do jej lokalizacji. Rozrzut ogromny - bardziej na południe, bliżej Szczecina albo nawet gdzieś nad Hawelą. Naturalnie, miejsce nad brzegiem Odry, ok. 1 km na południe od Cedyni jest prawdopodobne. Tylko, że tam w czasach Mieszka... nie było Odry! Na tym odcinku rzeka płynęła wieloma kanałami bardziej na zachód od jej aktualnego, sztucznego koryta. Dawne kanały o nazwie Alter Oder nadal są i tworzą rozlewiska Nationalpark Unteres Odertal. Początki regulacji koryta Odry sięgają czasów Fryderyka II Wielkiego tj. II połowy XVIII wieku, a przebudowa tego odcinka w XIX wieku przyczyniła się do skrócenia rzeki o ok. 100 km w całym jej przebiegu.
@kich0te405
@kich0te405 10 месяцев назад
Spotkałem się z inną wersją wydarzeń, opartą na fakcie, że cesarz tak surowo obszedł się tak surowo i niesprawiedliwie? z posłusznym trybutariuszem, broniącym tylko własnej ziemi. Mianowicie, bitwa odbyła sie nie tam, gdzie się dziś wskazuje, lecz na zachód od Odry, w miejscowości o podobnej nazwie (u Thietmara Cidini). Mieszko dokonywał tam ekspansji swego państwa, stając się współzawodnikiem Hodona. Zatem winą Mieszka było w oczach cesarza, że za dużo sobie pozwalał. Margrabia miał od cesarza prawo podbojów pogańskich ziem, Mieszko nie. Stąd surowy wyrok.
@NataliaUgodzinska-ow8iq
@NataliaUgodzinska-ow8iq 2 месяца назад
Myślę że młody Bolesław jednak dotarł na dwór cesarski jako zakładnik. Według mnie ludzie których tam mógł poznać mogili mu pomóc uniknąć śmierci podczas powrotu ze spotkania z Henrykiem 2 po śmierci Ottona 3 wiele lat późnej czy też uwolnienia Mieszka 2 po nieudanej próbie przeciągnięcia Udalryka na stronę Bolesława podczas długoletniego konfliktu z Cesarstwem.
@danieldabek5481
@danieldabek5481 Год назад
A co z serią o Starożytnym Egipcie ? Juz raz pytałem- obiecałeś że niedługo będzie kejny odcinek a tu ...cisza chyba od miesiąca od pierwszego pytania .... mam nadzieję że seria nie upadła? Pozdrawiam .
@tomaszdrgas8811
@tomaszdrgas8811 Год назад
6m.. Czy historycy naprawdę przyjmują że jakiś władca wykuł całą serię monet z błędem .. ? Z drugiej strony sam władca nie musiał umieć czytać, a jeszcze za czasów Szekspira nie istniał standardowy zapis angielskiego i sam Szekspir podpisywał się na kilka różnych sposobów.. z innej strony łacina to był standard jednak.. Nadal myślę że nawet jeżeli nie istniał standard zapisu imienia Mieszka .. nazywać to błędem to błąd.
@TheJalokim
@TheJalokim Год назад
Polecam.
@fiulinhoxd008
@fiulinhoxd008 Год назад
Siemka, ruszam z kolejnym odcinkiem o naszych początkach !!! 🙂😉
@tomaszknitter3187
@tomaszknitter3187 Год назад
Ja uważam Że Bitwa Pod Cedynią była wielkim zwycięstwem bo pokazaliśmy Niemcom gdzie raki zimują i że się Z Polakami a raczej z Polanami nie zadziera pozdrawiam i oczekuje Kolejnego odcinak robisz wielką robotę
@Sattivasa
@Sattivasa Год назад
A tak,tak🤣🤣🤣
@marekklobuch5307
@marekklobuch5307 Год назад
Bitwa pod Cedynią była ważna dla naszej państwowości i to nie podlega dyskusji. pozdrawiam🦁.
@Sattivasa
@Sattivasa Год назад
Dlaczego była taka ważna?
@marekklobuch5307
@marekklobuch5307 Год назад
@@Sattivasa W niemieckich atlasach do historii, zaznaczono szereg bitew z lat 933 do 939 na terenie współczesnych Niemiec. Są to czasy w których to Niemcy z Lotaryngii, prowadzili swoją kampanie, na terenach na wschód od Renu. jak łatwo obliczyć do bitwy pod Cedynią brakuje trzydzieści kilka lat. To czas na narodziny , wychowanie i przygotowanie nowego pokolenia zdobywców. Należy też przypomnieć, że niewiele wcześniej, do Lotaryngii przybyli z terenów, zachodnio-południowej Francji, określając współczesnymi nazwami. Bitwa pod Cedynią przerwała, na jakiś czas, ich marsz na wschód. Dlatego była tak bardzo ważna. Pozdrawiam🦁.
@Sattivasa
@Sattivasa Год назад
@@marekklobuch5307 Ten bełkot miał o czym być?
@mreasyi
@mreasyi Год назад
W latach 90-tych dostałem kiedyś taki komiks - Rok 1109. Głogów-Psie Pole.
@gregorpaciorek5194
@gregorpaciorek5194 Год назад
Mieszko I wlazł na szkapę, po czym obił Niemcom japę
@ortsac1255
@ortsac1255 Год назад
Polecam powieści Karola Bunscha, w fascynujący sposób przedstawiał rządy Mieszka w Dzikowym skarbie
@salwadorzdalisalwadorzdali6040
Jest film jest impreza. Czekam na Egipt.
@hannakonador9478
@hannakonador9478 Год назад
@Historyczny Top - lubię Twoje programy, mam kontekst do rozważań historycznych z wnukami; mam tylko kłopot z reklamą - pracowicie oglądam, jeśli trwa do 10minut...w nadziei, iż wpadnie Ci przysłowiowe 10groszy. Jednak Trafiają się takie które są dłuższe niż Twój vlog i mam zgrzyt... Dziś ytubek odpalił w charakterze reklamy ponadgodzinny vlog o ciekawej tematyce, szlag mnie trafił, wywalam i napewno nie będę ich szukać w sieci bo mi obrzydzili się. Jeśli możesz, daj znać, ile minut trzeba obejrzeć, by zasilić Twoje konta - proszę Pozdrawiam, babcia Andzia z Warszawy
@LajonTV
@LajonTV Год назад
Jakiś upgrade graficzny by się przydał bo ta mapka wygląda trochę źle xd. Ale dalej to jedna z dwóch najdokładniejszych serii o Polskiej historii na yt :D
@AVE_LUCIFERUS_666
@AVE_LUCIFERUS_666 Год назад
pozostala to?
@LajonTV
@LajonTV Год назад
@@AVE_LUCIFERUS_666 Thrashingmad historia na szybko :D
@oskarskalski2982
@oskarskalski2982 Год назад
@@LajonTV dzięki nie znałem, szkoda że omawia tylko historie Polski, bo akurat to nie jest krąg moich zainteresowań ale myślę że i tak warto dać szansę.
@konradb2052
@konradb2052 Год назад
O bitwie pod Cedynia wszystko wie macius sturek.
@alandabrowski3067
@alandabrowski3067 Год назад
Zauważyłem pewną analogię. Obie te pierwsze monety które pokazałeś są w jakiś sposób powiązane z kulturą I Indyńską. Swastyka wiadomo to jest hinduski symbol. Ale również pawie ptaki pochodzą pierwotnie z tamtych terenów. Czy to może być zbieg okoliczności? Czy może tak jak spekulujesz sugerowanie się innymi systemami monetarnym pieniężnymi?.
@Sattivasa
@Sattivasa Год назад
Tak, to jest zbieg okoliczności, a swastyka to nie tylko Indie.
@rogervinies2824
@rogervinies2824 Год назад
Czekawy odcinek! Ale kim byl Scibor i co sie z nim stalo?
@Sattivasa
@Sattivasa Год назад
Był bratem Mieszka. Nie wiadomo, co się z nim stało.
@paulkellerman2603
@paulkellerman2603 Год назад
@@Sattivasa Karol Bunsch w swojej powieści piastowskiej napisał, że zginął w bitwie pod Cedynią. Ale to jego wersja.
@Sattivasa
@Sattivasa Год назад
@@paulkellerman2603 To powieść, fikcja literacka. Wszystko, co o nim wiemy, to jedną wzmianka u Thietmara. Ta "powieść piastowska" Karola Bunscha to "Dzikowy skarb".
@deesaedan6119
@deesaedan6119 Год назад
Czcibor zmarł przed rokiem 1000. Wg Antoniego Gołubiewa zarządzał Pomorzem z ramienia Mieszka. I Czcibor był starszym Bratem Mieszka. Możliwe że był z innej matki. Prawdopodobnie nie był zainteresowany wladza tylko wojowaniem. W końcu w Bitwie pod Cedynia odegrał ważną rolę.
@Sattivasa
@Sattivasa Год назад
@@deesaedan6119 To też fantazja literacka. Tylko trzy rzeczy o nim wiemy: 1) Thietmara zapisał jego imię jako "Cidebur", 2) był bratem Mieszka, 3) walczył w bitwie z Hodonem i Zygfrydem. I to wszystko.
@grzegorzstyrna26
@grzegorzstyrna26 Год назад
Nie ma dowodów, że cesarz wiedział o..
@ogrekogrek
@ogrekogrek Год назад
Pozdrawiam. Dziékujé za odcinek. Mam pytanie czemu Mieszko a nie Mieczysław
@DonegansGone
@DonegansGone Год назад
Bo to już inne imię, które być może jest skróconą formą od imienia Miecisław (od "mający posiadać władzę"). Imię Mieszko stało się samodzielnym imieniem. Natomiast imię Mieczysław zostało wprowadzone dopiero w XVI wieku przez Marcina Kromera i ma oznaczać kogoś, kto zdobył/zdobędzie władzę mieczem. Było popularne w XIX wieku, przy czym błędnie nazywano Mieszka w literaturze Mieczysławem. Mieć a miecz to dwa różne słowa.
@ogrekogrek
@ogrekogrek 2 месяца назад
@kryz6764 tak i jeszcze ruscy celtowie, a jak by Waregowie byli ruscy to by się nazywali Warechowie
@ogrekogrek
@ogrekogrek 2 месяца назад
@kryz6764 A Lechici pochodzą od plemienia Velchów (Wlachów)bi nie byli rudzi (Rusy), A Piast pochodzi od staro- jakiegośtam co leżał bardzo na zachodzie - Pias czyli pobożny. To jak może być ze wschodu.
@a.kaczmarczyk
@a.kaczmarczyk Год назад
Ja zawsze uważałem bitwę pod Cedynią za ważne zwycięstwo, pomimo że była stoczona z tylko częścią sił niemieckich jednego margrabiego. W tamtym okresie nie było potężniejszego władcy w Europie niż Otton I, więc trudno uznać żeby Mieszko miał się nie poddać jego rozstrzygnięciom. Grunt, że przetarto szlak jak wygrywać z Niemcami 😉
@cukiercukier8283
@cukiercukier8283 Год назад
Wojna nie rozwiązuje problemów. Ona rodzi problemy, które potem trzeba rozwiązywać innymi środkami.
@AVE_LUCIFERUS_666
@AVE_LUCIFERUS_666 Год назад
@@cukiercukier8283 MASZ STRASZNIE INFANTYLNE PODEJSCIE DO ZYCIA:)
@krzysztofjot3581
@krzysztofjot3581 Год назад
Mało informacji jest o tej bitwie ale co można wywnioskować: po pokonaniu Wichmana potęga Mieszka pod płaszczykiem "przyjaźni" z cesarzem najwyraźniej bardzo wzrosła a Hodon bez konkretnego pretekstu decyduje się zaryzykować i próbuje te potęgę jakoś ukrócić. Najwyraźniej pozycja Mieszka rośnie w bezpośredniej bliskości Niemców czyli wskazuje to na Pomorze zachodnie. Ale może też i za Odrą? Wprawdzie wszystkie plemiona polabskie uznają poddaństwo wobec Niemców do roku 983 ale coś dziwne, że nikt Hodonowi nie spieszy stamtąd s pomocą poza ojcem Thietmara. Po drugie siły Hodona musiały być duże skoro przeciez potężny militarnie Mieszko aby je pokonać uciekać się musi do podstępu. Niemcy ponieśli klęskę a Mieszko jedynie musi im podesłać syna jako zakładnika czyli w kwestiach terytorialnych czy wpływów w tym obszarze Mieszko utwierdza swoją władzę.
@michachudzikowski1334
@michachudzikowski1334 Год назад
Terenami wieleckimi zarządzał margrabia Dyktryk, który za kilka lat zostanie teściem Mieszka.
@krzysztofjot3581
@krzysztofjot3581 Год назад
@@michachudzikowski1334 małżeństwo z Oda na pewno było podyktowane politycznie. Samo jej bliskie pokrewieństwo z cesarzem to mało.
@krzysztofjot3581
@krzysztofjot3581 Год назад
Jako dziecko dużo zastanawiałem się i miałem żal do tego Mieszka i Chrobrego, że nie podbili terenów wieleckich po Łabę. Ale wychodzi na to, że bardzo się starali ale nie dali rady. Zastanawia też późniejsze wspieranie przez Lucicow Henryka II w czasach wojen Chrobrego przeciwko Polsce chociaż to przecież spod władzy Niemiec oni się wyzwolili i to Niemcy byli ich naturalnym wrogiem.
@michachudzikowski1334
@michachudzikowski1334 Год назад
@@krzysztofjot3581 Ślubem z Odą, Mieszko zawarł sojusz z równorzędnym jak Hodo margrabią. Wiązał tym Hodonowi ręce. Dyktryk zaś zyskiwał możliwość wzięcia Luciców w kleszcze. Ten układ polityczny przetrwa tylko 6 lat, do powstania słowian przeciw uciskowi Dyktryka, inicjatywa się odwróci i Lucice będą wspomagać cesarza
@krzysztofjot3581
@krzysztofjot3581 Год назад
@@michachudzikowski1334 no właśnie po co brać Luciców w kleszcze skoro są i tak poddanymi Dytryka? Mieszko dał popalić Hodonowi i bez tego ślubu. Za małe korzyści wg mnie. I dlaczego Mieszko zapisuje w Dagome Iudex iż władcami jego państwa będą synowie Ody - wnukowie Dytryka (którego marchia już nie istniała rozbita przez powstanie) a nie Chrobry?
@PanMasterMind
@PanMasterMind Год назад
👏👏👏
@pracajz5146
@pracajz5146 Год назад
Ciekawostka: Zwrot "Na pohybel"" jest ukrainizmem i oznacza dosłownie "Na szubienicę"
@kamilolszowka3551
@kamilolszowka3551 Год назад
,,Spoglądali na orły Piastowie" Spoglądali na orły Piastowie, Na wysokim niebie dumnie się wznoszące, Książę Mieszko ze swym bratem Czciborem… Spoglądając na orły skrycie marzyli, By w życiu swym wielkich rzeczy dokonali, By roztropnie władali Gnieźnieńskim Księstwem… By swe książęce drużyny, Zawsze tylko do zwycięstwa wiedli, Na chwałę Księstwa Gnieźnieńskiego, By pola wrogowi nigdy nie ustępowali, By ludowi swemu zawsze zwycięstwo ofiarowywali, By nieprzyjaciele poznali gniew księcia wielkiego, By sami kiedyś jak te orły, Niepodzielnie królujące na wielkim niebie, Dumnie sprawowali książęce swe rządy, W odziedziczonym po ojcach wielkim swym księstwie, Jak małe orłów pisklęta, Waleczni bracia wielkiego księcia Mieszka, Od dzieciństwa śnili o wielkich czynach, Gdy niczym orlęta uczące się latać, Uczyli się młodzi Piastowie mieczem władać, Marzyli o zwycięskich w przyszłości bitwach, Marzyli by dorównać chwale swych przodków, Książęcymi drużynami dowodząc w boju, I odnieść pierwsze w swym życiu zwycięstwo, Niczym w dziewiczym swym locie pisklęta orłów, Patrzeć z góry na ziemie swych wrogów, Poczuć rozpierające młodą pierś męstwo, Marzenia młodych Piastów, Choć płynęły wieki całe, Godnymi będąc przyszłych władców, Zawsze pozostawały te same, Pojął Mieszko za żonę Dobrawę, Światłego narodu czeskiego wielką córę, Gdy w parze z odwagą postąpiła mądrość życiowa… Powywracawszy drewniane posągi pogańskie, Przyjął prawdziwą wiarę chrześcijańską, Karta historii zapisana została tym nowa… Gdy bowiem Dobrawa na świat wydała, Maleńkiego swego synka Bolesława, Wróżyli mu wszyscy dokonanie rzeczy wielkich… Niczym orzeł z zdobyczą w niebo się wzbijający, Wyniesie swą ojczyznę na wyżyny chwały, Sędziwi starcy nad kołyską jego przepowiadali… Przyśnił się malutkiemu księciu Bolesławowi, W drewnianej kołysce przed wiekami śpiącemu, Przepiękny, biały orzeł wielki, Zwiastując sławę i wielkość królowi przyszłemu, Sławny Czcibor zwyciężył w bitwie pod Cedynią, Na wieki okrywając się nieśmiertelną chwałą, Sięgającą hen w przyszłe wieki… Gdy kwiat najprzedniejszego niemieckiego rycerstwa, Ugiął karki przed ostrzem Czciborowego miecza, Długo nie zapomnieli najeźdźcy swej klęski… Tam gdzie leży prastara Cedynia, Tam poległa niegdyś niemiecka duma, Nowa karta historii została tam zapisana, Karta w historii polskiego oręża, Karta przez wieki nigdy nie zatarta, W ciężkich narodu chwilach nadzieję dająca… Tam gdzie leży prastara Cedynia, Od ponad tysiąca lat, Tam zaczęła się Piastowskich zwycięstw era, Która w pewnym sensie, do dzisiaj trwa… Gdy Bolesław Chrobry z licznym wojskiem, Wyruszył zbrojnie na ruską ziemię, Obserwował w drodze szybujące nad wojami orły, A gdy wywijając szczerbcem silną swą ręką, Trwale zarysował złotą bramę kijowską, Obserwujące go z nieba pisk głośny wydały, Gdy z biegiem czasu do Prus wkroczywszy, Władzy swojej czyniąc je hołdowniczymi, Sen swój wspominał z dzieciństwa, Gdy granice nowe swego kraju wyznaczał, Utrudzonym wielce głowę do snu układał, Sen odmalowywał w królewskiej głowie pięknego orła… Przez wieki kolejne Piastów pokolenia, Chcąc dorównać chwale swych przodków, Spoglądali w stronę błękitnego nieba, Wypatrując pięknych, potężnych orłów, By ojców swych wzorem, Jak te niezwykłe ptaki, Królestwa polskiego dzierżąc koronę, Wzbić się na wyżyny sławy, Jak kiedyś przed laty pradziad jego, W silnym postanowieniu wielkości trwając, Spoglądał prawnuk w przestwór nieba wysokiego, Dla osiągnięcia sukcesów wszelkich trudów dokładając, Aż w końcu wielka Piastów dynastia, Gdy świat pędził wciąż w nowe wieki, Niczym tląca się iskierka zagasła, Jak nikną z oczu spowite chmurami orły… - Wiersz napisany dla uczczenia 1050 rocznicy Bitwy pod Cedynią...
@Sattivasa
@Sattivasa Год назад
🤣🤣🤣
@jerzypiotrowski484
@jerzypiotrowski484 Год назад
Piasty to Szlunzoki nie Poloki !!!
@macgorsk
@macgorsk Год назад
podcasty: tak shorty: nie
@adamtutaj1220
@adamtutaj1220 Год назад
@pawekozakozowski2224
@pawekozakozowski2224 Год назад
✌🏻🤘🏻
@jerzy2023
@jerzy2023 Год назад
👍🇵🇱🇵🇱🇵🇱CEDYNIA🇵🇱🇵🇱🇵🇱👍
@xXxCappelaxXx
@xXxCappelaxXx Год назад
nie za dużo tych reklam w filmiku? można to troche ograniczyć ? co 3/4 min reklama 🤮
@jerzy2023
@jerzy2023 Год назад
👍🇵🇱🇵🇱🇵🇱👍
@jarope81
@jarope81 Год назад
Mieszko Mieszko mój koleżko
@bremus8740
@bremus8740 Год назад
niezly material
@roberts6986
@roberts6986 Год назад
no i dozbroił drużynę, wkładkę zbroi wilki zjadły
@przemyslawgajewski9470
@przemyslawgajewski9470 Год назад
6:10 ojej ojej ojej od ponad 20 lat w numizmatyce nie ma wątpliwości w tym zakresie i za pierwszego emitenta uznaje się Bolesława, jeśli monety miał bić Mieszko I to należy ich szukać wśród naśladownictw monet saskich lub denarów typu kaplica Ottona i Adelajdy ( oczywiście wśród tych bardziej niedokładnych , choć tutaj przypisanie mennicy jest niemożliwe). W razie wątpliwości, warto sięgnąć do publikacji prof. Suchodolskiego - jeśli dobrze pamiętam to właśnie Pan profesor ostatecznie monety z imieniem przypisał Mieszkowi II. Myślę, że ostatnie publikacje sugerujące Mieszka I to lata 70te, 80te XX wieku i to raczej publikacje bardziej syntetyczne lub popularne jak prof Kiersnowskiego czy Pana Kałkowskiego.
@HistorycznyTop
@HistorycznyTop Год назад
Dzięki za komentarz, ale nie ma co ojejować. Mówię o tym, że cześć badaczy odnosi się je do Mieszka II. Temat pozostaje jednak nieoczywisty - w topowych salonach numizmatycznych, a na pewno w jednym i chyba najbardziej uznanym, znajdziesz informacje o aukcjach na monety Mieszka I. Rozmawiałem na ten temat z właścicielem tego salonu. To nie dowód na monety za Mieszka I a na to, że temat nie jest tak oczywisty. Pozdrawiam.
@przemyslawgajewski9470
@przemyslawgajewski9470 Год назад
@@HistorycznyTop to "ojej ojej ojej" to weźmy w "". Zastanawiam się, kto kryje się pod tym salonem Numizmatycznym Damian Marciniak, Michał Niemczyk? nie wyobrażam sobie, by ktokolwiek zajmujący się numizmatyką ( także piszący, ten komentarz, choć późniejszym średniowieczem), podpisałby się pod twierdzeniem, że monety o których wspomniałaś dało się przypisać panowaniu Mieszka I. Jeśli masz taką chęć odszukam odpowiednie pozycje, w pracach prof Suchodolskiego. Co do mennictwa Mieszka I, obecne stanowisko jest takie, że jeśli mamy szukać produkcji lokalnej to wśród "krzyżówek" lub naśladownictw "kaplicy" ale tego niemal na 100% jednoznacznie nie da się przypisać panowaniu i produkcji Mieszka I. Jeśli popatrzymy np na skarg z Grzybowa to zobaczymy, że to nie był jeszcze czas manifestacji politycznej, jak na denarach Bolesława Chrobrego, pierwszego potwierdzonego emitenta monet.
@juke7710
@juke7710 Месяц назад
Wstęp kurwa 3 minuty
@michachudzikowski1334
@michachudzikowski1334 Год назад
Czemu powielać przestarzałe ustalenia do do monet piastowskich? Profesor Suchodolski udowodnił, że nie są to monety Mieszka I, gdyż odnajduje się je w skarbach między 992 a 1018. Należy je wiązać z młodym Mieszkiem II współrządzącym wraz z ojcem. Książka "Moneta polska i obca w średniowieczu".
@HistorycznyTop
@HistorycznyTop Год назад
To nie jest takie czarno-białe. Jednakże wiele wskazuje na to, że - tak jak zresztą mówiłem w filmie - są to monety Mieszka II. Pozdrawiam.
@michachudzikowski1334
@michachudzikowski1334 Год назад
@@HistorycznyTop Jest praktycznie pewne. Przypisywanie tej monety Mieszkowi I wciąż niestety z pobudek nacjonalistycznych. Historię powinno się badać by docierać do prawdy jaka by ona nie była, a nie jaką sobie życzymy. Aby jednak oddać honor Mieszkowi I nowe badania pokazują że palatium na Ostrowie Lednickim jest już jego inwestycją, wcześniej przeważały głosy że jest późniejsze. Mieszko postawił sobie pałac kształtem i rozmiarem nawiązujący do siedziby cesarskiej.
@jakubkuzminski5670
@jakubkuzminski5670 Год назад
Pierwszy
@NCharzynska-mv4sy
@NCharzynska-mv4sy Год назад
Masakryczne powielanie legend historycznych rodem z czasów gomulki i PiS
@shovsky
@shovsky Год назад
Jakie "pokonaliśmy"? Ile w "nas" jest tamtych Polan 10%? Obawiam się, że nawet nie tyle. A ile w nas jest potomków tamtych elit politycznych i zbrojnych tamtego państwa, bo dla chłopów to mogło być wszystko jedno na kogo pracowali. Traktujmy dawną historię z właściwym jej dystansem i nie angażujmy się w nią emocjonalnie.
@przemekborowski5751
@przemekborowski5751 Год назад
Ciekawe, że dawne tereny słowiańskie z przed roku 1000 n.e swoim zasięgiem odzwierciedlają obszar byłego NRD.
@jarosawpacak9039
@jarosawpacak9039 Год назад
Interesując się historią nurtuje mnie jedno pytanie a mianowicie czy nasi władcy będąc w pełni świadomi tego że tworzą państwo nie nakazali również zapisywać historii między innymi swoich dokonań,to samo tyczy się kościoła .Pierwsze zapiski są dopiero datowane od Galla ,co sądzą o tym historycy ,czy jest możliwe że coś było a zostało zniszczone podczas potopu Czeskiego?
@Sattivasa
@Sattivasa Год назад
Nie, nie kazali zapisywać. Okoliczni kronikarze (Czechy, Ruś) to też dopiero XII wiek. Kościół natomiast miał roczniki, bardzo zwięzłe.
@jarosawpacak9039
@jarosawpacak9039 Год назад
@@Sattivasa Ok dziękuję ,mimo wszystko dziwne podejście władców do utrwalania państwowości.
@Sattivasa
@Sattivasa Год назад
@@jarosawpacak9039 Dlaczego dziwne?
@jarosawpacak9039
@jarosawpacak9039 Год назад
@@Sattivasa Moim zdaniem historia spaja naszą tożsamość narodową ,zdaję sobie sprawę że w tamtych czasach mało kto był pismienny lecz elity też się kształtowały I to one były odpowiedzialne w dużej mierze za budowę zrębów panstwa-miałyby przysłowiowy elementarz.
@Sattivasa
@Sattivasa Год назад
@@jarosawpacak9039 Uwaga! Błąd w tekście przed edycją. Wyjaśnienie poniżej. Elity też niekoniecznie umiały czytać i pisać. Żaden elementarz nie był im potrzebny. Nie zapominaj, że nasza część Europy to straszne wygwizdowo było. Trzeba było trochę czasu, żeby się do rozmaitych nowinek przyzwyczaić. Obiektywnie rzecz biorąc, te pierwsze trzy, cztery pokolenia cokolwiek pogalopowały w stronę cywilizacji. Mamy monety Bolesława Chrobrego, mamy uczonego Mieszka II, mamy jego żonę: wnuczkę jednego i kuzynkę drugiego cesarza, mamy uczoną córkę Mieszka II i Rychezy. Oczywiście żona Mieszka II nie była wnuczką jednego i kuzynką drugiego cesarza, lecz wnuczką jednego (Ottona II) i siostrzenicą drugiego (Ottona III) cesarza. przepraszam za błąd.
@bazyl241
@bazyl241 Год назад
Co to za maniera ...... nie możesz normalnie mówić ?
@paulkellerman2603
@paulkellerman2603 Год назад
Wyrok cesarza Ottona I był równie łatwy do przewidzenia jak dziś wyrok TSUE. Polska zawsze winna.
@michachudzikowski1334
@michachudzikowski1334 Год назад
Porównanie na miarę podręcznika HIT. Gdyby Otton tak popierał Hodona, to wystarczyło aby oddał mu całość marchii po Geronie. Tak się jednak nie stało, Gero opisywany wszędzie jako wielki mąż był ryzykiem dla cesarza, z łatwością mógł mu zagrozić militarnie. Stąd dzielenie marchii na mniejsze jest podobnym naciskiem jak ten na Mieszka. Cesarzowi zależało co zrozumiałe, by to on był ponad swoimi możnymi.
@longinzaczek5857
@longinzaczek5857 Год назад
Analogia nieuprawniona, bo Kaczyński względem polskiego prawa zastosował się jak Popiel względem stryjów. Nie można porównywać człowieka szanującego prawo jak Putin do tek wybitnej postaci jak Mieszko. Prędzej do Masława, Popiela, czy do zdrajcy Bezpryma z czasów Mieszka II.
@cukiercukier8283
@cukiercukier8283 Год назад
@@longinzaczek5857 Pierwszy złamał prawo sejm konstytucyjny. Konstytucja 3 maja była nielegalna wobec innych praw istniejących wtedy w I RP. Każda kolejna Konstytucja z kolei była nielegalnie wprowadzana wobec poprzedniej w tym najnowsza. Konstytucja 1997 byla ustanowiona bez większości konstytucyjnej i zwykłej, której to wymaga ta sama Konstytucja która została wbrew nim ustanowiona. A jeśli chodzi o trybunał konstytucyjny ktory ma być apolityczny i jest wybierany przez polityków (bo tak jest najmniej politycznie co nie?) To pierwsza rozpieprzyła go PO, PiS po prostu robi to samo co PO, bo jak powiedział doradca Tuska, premier PiS, żyd Morawiecki: kurwa, kurwa, dupa, huj. - Tyle warte prawo w Polsce. A się uważają poliniacy za lepszych od mongołów, a to samo robią. Karabin jest jedynym realnym źródłem władzy u nas.
@longinzaczek5857
@longinzaczek5857 Год назад
@@cukiercukier8283 Lista przestępstw popełnionych przez PiS jest tak długa, że zajęłaby kilkaset stron samych tylko naruszeń procedur konstytucyjnych. Natomiast ustawa o trybunale uchwalona przez PO nie łamała procedur, naruszała tylko zapis o przestrzeganiu zasad państwa prawa w zakresie "nie zmienianie zasad wyborów przed wyborami pod kątem własnej korzyśi". PiS popełnił takie przestępstwo kilkanaście razy (Trybunał, wybory parlamentane, prezes TK). Takie naruszenie nie jest oczywiste (bo nie zostało zapisane wprost w Konstytucji tylko trzeba sięgać do teorii państwa prawa) i ustawę w takim przypadku może podważyć tylko wyrok TK. Co do Konstytucji Trzeciego Maja to delikatnie mówiąc gada pan bzdury - każda Konstytucja jest aktem samoistnym, podstawowym niezależnym od innych Konstytucji, nieważność poprzednich Konstytucji nie unieważnia wszystkich następnych Konstytucji. Powiedział pan taką, że można tylko siąść i się śmiać. Czy Konstytucja 3 maja była nielegalna to rzecz dyskusyjna - uchwalono ją bez pełniej frekwencji posłów - identycznie jak PiS-owskie głosowanie w sali kolumnowej. Tylko, ze wtedy nie było przepisów regulujących takie sprawy. Do 3-go maja polskie prawo było prawem precedensowym podobnie jak prawo brytyjskie i amerykańskie. Istniał na przykład mechanizm zawiązywania Konfederacji dla ochrony przed liberum veto, Oraz nie było zapisanego wymogu określonego kworum. Uchwalono Konstytucję podstępem, wykorzystując nieobecność części posłów, ale nie było raczej złamania żadnej zapisanej procedury. Odwrotnie niż w przypadku głosowań w Sali Kolumnowej, gdzie złamano parę punktów Konstytucji i Regulaminu Sejmu ( na przykład jawność obrad czy weryfikacja poprawności głosowania, uniemożliwienie posłom udziału w głosowaniu). Zanim pan zacznie się wypowiadać na tematy prawne, proszę trochę poczytać, co i jak w prawie działa teraz, jak działało dawnie, bo na razie ryzykuje pan tylko śmieszność, jak Pieskow wypowiadający się o Ukrainie.
@cukiercukier8283
@cukiercukier8283 Год назад
@@longinzaczek5857 A to nie moje słowa. Tylko wykładowców na wydziale prawa. Pan zapewne jeszcze więcej od nich czyta. Pasków na TVN najwięcej. Konstytucja aktualna jest jednym z najgorszych aktów prawnych w historii. Ale w TVN powiedzieli że trzeba za nią ginąć to będą udawać że się o nią troszczą, choc sami jej nie przeczytali nigdy wcześniej. - Bo i nie ma sensu. Gorszą ma tylko meksyk. Zafiksowałeś się nad gównem-tym jest obecnie konstytucja w Polsce, prawo które nawet nie jest przestrzegane przez nikogo, nigdy, nie tylko za pisu. U nas jak u mongołow, rządzi pieść i bat. Reszta to bajeczki dla głupich. Nie ma o czym debatować. Cywilizacja łacińska to była za Jagiellonów. Teraz to turanizm turanizmem pogania. Jak Ci tak PiS przeszkadza to przeklinaj platformę. To z PO jest Morawiecki, to za PO nie była szanowana demokracja w Polsce. W konstytucji nie ma zapisu o progach wyborczych, każdy zapis progu jest niekonstytucyjny, antydemokratyczny, Putin go uwielbia do 7% podniósłi milion podpisów to mało dla niego żeby startować. Żeby progu wyborczego nie było PiS niemiałby większości. A dzięki czemu ma większość? Dzięki progowi wyborczemu który utrzymała PO.
@barto3853
@barto3853 Год назад
Człowieku ale przeciągasz i jęczysz zamiast normalnie mówić. Nie da się słuchać.
@oskarskalski2982
@oskarskalski2982 Год назад
Ja tam nie słyszę żadnego przeciągania. A nawet jeśli jest to mi się akurat bardzo dobrze słucha. Chłopak zrobił świetny kanał o tematyce historycznej ale zawsze znajdą się malkontenci.
@GK-jg6pu
@GK-jg6pu Год назад
Tak jest, bic niemca.dzis też Niemcy są polityczno-gospodarczym zagrożeniem dla Polski i Europy.
@Sattivasa
@Sattivasa Год назад
Nic głupszego nie potrafiłeś wymyślić?
@GK-jg6pu
@GK-jg6pu Год назад
@@Sattivasa argumenty?
@Sattivasa
@Sattivasa Год назад
@@GK-jg6pu Tyle Co nie wystarczy? Może uzasadnisz jakoś te swoje pomysły?
@GK-jg6pu
@GK-jg6pu Год назад
@@Sattivasa niczego nie muszę uzasadniać, stwierdziłem fakt. Dzisiaj było słońce, z rana ciepło, wieczorem się ochłodziło, co tu uzasadniać? Z faktami się nie dyskutuje. manifestum non eget probatione. Nie podoba ci się mój komentarz, to proszę o argumenty, a jak nie, to zamilcz
@Sattivasa
@Sattivasa Год назад
@@GK-jg6pu 🤣🤣🤣 Azaliż istnieją granice śmieszności, których nie ważysz się przekroczyć?
@wiktorjaroszkiewicz4601
@wiktorjaroszkiewicz4601 Год назад
fajny odcinek masz fb bo bym bardziej z tb pogadał
@Martin-hh2jv
@Martin-hh2jv Год назад
Może być. Tylko nie Tietmar, a Titmar się czyta.
Далее
what will you choose? #tiktok
00:14
Просмотров 6 млн
Bunt młodych. Marzec ’68 | Dudek o Historii
37:00
Просмотров 129 тыс.
Przypadek Tymińskiego | Dudek o Historii
45:27
Просмотров 304 тыс.