Тёмный

Fénysebesség | #13 | ŰRKUTATÁS MAGYARUL 

Űrkutatás magyarul
Подписаться 109 тыс.
Просмотров 178 тыс.
50% 1

Mennyi a fény sebessége?
Valóban egy kozmikus és áthághatatlan sebességkorlát?
A GPS műholdak alapelvei a fény állandó sebességére épülnek?
Csupán a sebességünktől megváltozhat az idő múlása?
Támogasd a munkámat a Patreon oldalán:
/ urkutatasmagyarul

Наука

Опубликовано:

 

21 апр 2020

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 364   
@ANONYMUS-em2dw
@ANONYMUS-em2dw 3 года назад
Jó hogy van egy ilyen csatorna magyarul ezért köszi a munkád !🙂
@besttepp2584
@besttepp2584 3 года назад
Hat ennek en is orulom imadom ezeket q videokat
@peternemes6770
@peternemes6770 3 месяца назад
Ez a csatorna olyan, mint a sós mogyoró. Egyszer megkóstolod, aztán nem lehet abbahagyni. 🤗🤗🤗🤩
@Kevin_Wittmann
@Kevin_Wittmann 4 года назад
Megint a szokásos minőség. Eszméletlen jók a videók. Ezenfelül a rendkívül hiánypótló az egész csatorna. Nem is tudok róla, hogy más foglalkozna ilyen behatóan a témában. Csak így tovább!
4 года назад
Nagyon köszönöm hozzászólásodat! Igyekszem érdekes és hasznos imfókat összerakni a videóimban! Nézz vissza később is az újabb tartalmakért! :)
@tattooairinc6308
@tattooairinc6308 3 года назад
@ ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-RaELad94KZs.html
@zatrok78
@zatrok78 3 года назад
Méltatlanul kevés feliratkozóval. Mert az embereknek a celebek majmolása a fontos, nem a tudomány...
@worldgamingmagyar8756
@worldgamingmagyar8756 3 года назад
Hát h mér ilyenek az emberek sose szerették hogyha az átlag ember okosodott az iskolai oktatás nem megszeretteti veled a tanulást kiöli atudásvágyat de kapják be én nem hagyom magam
@szurkee
@szurkee Год назад
Az előbb néztem meg a #100-ik, rólad szóló részt, és aztán ez jött utána automatikusan. És ahogy azt a századikban is említetted, a hang minőség nagyon sokat javult! :) De ahogy hallgatom, nem csak a hang minősége, hanem a kiejtésed, arikulációd is.
@mrjango4684
@mrjango4684 3 года назад
Végre, egy értelmes magyar csatorna💪
@Gellert74
@Gellert74 4 года назад
Véletlenűl találtam a csatornára és nagyon tettszik. Nagy jó, hogy úgy magyarázza el dolgokat, hogy az átlag ember is megérti. Csak így tovább! Ha valakit esetleg érdekel, a csatornámon van egy négy részes sorozat az szovjet űrkutatás titkairól.
4 года назад
Köszi a hozzászólást és a dicséretet! Már nézem is a videóidat! ;)
@bluefckdumom3864
@bluefckdumom3864 3 года назад
Ehez a videóhoz ajánlani tudom ezt a filmet-> Csillagok között
@jozsefbalyi4524
@jozsefbalyi4524 3 года назад
Bevallom őszinten nem tudom felfogni ezt az órás példát. Akár hogy képzelem el nem megy. De azért még próbálkozok. Jó videó lett!
@jozsefbalyi4524
@jozsefbalyi4524 3 года назад
@@laszlobizsok26 Miért lenne az? Attól, h valamit nem értek. Attól még lehet igaz. Ezt neked is meg kellene jegyezned!
@NIMRODroy
@NIMRODroy 3 года назад
(Csak egy elgondolás) Idő torzulási anomália akkor jön létre ha fénysebessègnèl gyorsabban halad valami vagy mozog mert az univerzum a természet, a látható világ ezen egyik fontos szabályokon működik fénysebesség stb, az időfolyamat maga a fènysebesség által adja a létezést mert látható észlelhető és tapintható lesz ezen folyamatok által. A mi földi óránkat mi hoztuk létre hogy legyen mihez viszonyítani a napokat éveket az eltelt időt (viszonyítási alap)
@huNeville91
@huNeville91 2 года назад
Kevés űrutazós scifit nézel/olvasol, ott gyakran előkerül a téma. Sőt, még a Mézga családnak is van egy epizódja, ahol Máris szomszéd vénember lesz, mire visszatérnek az egy napos űrutazásból :D
@attilabalazs7348
@attilabalazs7348 2 года назад
Imádom ezt a részt.
@lotharsmusicdv5453
@lotharsmusicdv5453 3 года назад
A többiek leírták, hogy miért rohadt jó ez a csatorna. Külön tetszik, h nem 4-6 perces kis videók vannak, hanem 10-15-20. Fókuszcsoport ajánlásra jöttem ide, amúgy nem is értem, hogy miért nem dobta ki nekem a yt, mert rengetek űrrel kapcsolatos videót nézek.. Sok sikert! 👊
@elemermilak9888
@elemermilak9888 3 года назад
10 perctől fizet a youtube. :)
@xTheTrickster
@xTheTrickster 2 года назад
@@elemermilak9888 pontosabban tobbet fizet.
@estelles8709
@estelles8709 2 года назад
@@elemermilak9888 Szuper, fizessék is meg őket, nagyon színvonalas csatorna! :)
@gaborcsima9120
@gaborcsima9120 2 месяца назад
Ez is fantasztikusan érdekes videó. Köszönöm szépen! 👋😊
@lovasjanos9425
@lovasjanos9425 3 года назад
Nagyon jó! Igen 300 ezer km/ sec. Ez eléggé nehéz téma! Ez maga az időutazás is! A téma iránt érdeklődők leginkább nehéz emészthető része, a gravitáció kérdésével karöltve!
@nemethrobika
@nemethrobika 3 года назад
2020.10.30.an talaltam rad,az allam leesett,koszi ezt a szuper videot!ment a sub es a csengo!
@cowboy0001
@cowboy0001 Год назад
Nosztalgia újra nézni ezeket a részeket 😄💪❤️
@tiborpolonyi116
@tiborpolonyi116 3 года назад
Remek mese volt, köszönöm.
@erikmegkozeliti6732
@erikmegkozeliti6732 5 месяцев назад
Szerintem ez összefügg azzal ,hogy a tér-idő összefügg/együtt jár, mivel a térben haladunk fényebességel ezért az idő cserébe "lelassúl". Ezt úgy értem ,hogy ha a térben majdnem olyan haladunk mint ahogy az idő telik akkor az idő ugye "lelassul" a kinti tér-időhöz képest, ahogy a videóban is elhangzott.
@northstar9723
@northstar9723 3 года назад
Na most jöttem rá az időutazás elméletére tegyük föl hogy nálam van 1 óra és eldobom akkora sebességgel amekkorával csak bírom és így valószínűleg a múltba tudok utazni! Ha hátam mögé dobom akkor pedig a jövőbe tudok utazni!
@palfalvi101
@palfalvi101 Год назад
Ki az a Rámör? Ole Christensen Rømer (Århus, 1644. szeptember 25. - Koppenhága, 1710. szeptember 19.) dán csillagász nevének kiejtése Römer.
@oticasi
@oticasi 3 года назад
király volt
@ViragPal
@ViragPal 3 года назад
Nagyon tetszik és nagyon hasznosnak is találom ezt a csatornát! Szuper! Lenne azonban egy felvetésem. A fénysebességgel kapcsolatban a gondolatmenet mindig ott kezdődik, hogy a fény sebessége ennyi meg ennyi, nem változik, és tömeggel rendelkező testtel nem érhető el. Megmondaná valaki, hogy miért pont ennyi? Megmérték és kész? Az univerzum keletkezése során az inflációs szakaszról azt lehet olvasni, hogy az Univerum a fénynél nagyobb sebességgel tágult. Volt akkor fény? Voltak már fotonok?Akkor mennyi volt a fénysebesség? Ha még nem voltak fotonok, akkor zavarba ejtő egy később keletkezett valami sebességéhez képest meghatározni a tágulás sebességét, attól kezdve viszont, hogy a fotonok megjelentek, már semmi sem haladhatja meg a sebességüket... Mikor lett pont ennyi ez a sebesség, mint amit manapság mérhetünk? Mennyi lesz a fény sebessége az univerzum életének a végén? Lesz-e értelmezhető sebessége, ha az entrópia maximális mértékű lesz, vagy ha egy gigantikus fekete lyukba hullik minden? Summa summárum, úgy érzem, a fény sebessége az univerzumhoz viszonyítva nem mindig állandó, vagyis úgy képzelem valamikor volt benne gyorsulás és lesz benne lassulás.
@hallernorbi
@hallernorbi 3 года назад
"Megmérték és kész?".... IGEN. Ahogy az atomtömeget, a gravitációt, stb.. vagy a hangsebességet a különböző anyagokban. A másik felvetésed nagyon elterjedt tévedésen alapul: a "TÁGULÁS" nem egy létező térben történt, hanem maga a tér tágult. Gondolj arra, hogy egy hangya mászik egy lufin. A hangya sebessége legyen a "fénysebesség". Egy közepesen felfújt lufin a hangya egy perc alatt ér a túloldalra. Most képzeld el, hogy elindul a hangya, de közben valaki kétszer akkorára fújja a lufit. A hangyát hiába fogod várni egy perc múlva a túloldalon, igaz? A téridő szövetén lévő dolgok ugyanúgy csak fénysebességgel haladhatnak, de ettől még a téridő szövete tetszőleges sebességgel tágulhatott... És így a rajta lévő dolgok nagyon mesze kerültek egymástól, pedig lehet, hogy meg sem mozdultak. Gondolj arra, hogy a lufidra raksz két X-et egymástól 5 centire. Elvileg nem mozognak, de ha a lufit felfújod, akkor mégis távolodnak majd egymástól. Még az is lehet, hogy kikerülnek a látómezőből, mert az azóta eltelt 13mrd év is kevés volt, hogy a fényük újra elérjen minket. Elvileg ezért sötét az égbolt, miközben úgy gondoljuk, hogy az univerzum végtelen... tehát végtelen számú csillagnak kéne világítani, mégis sötét van este. De ha várunk pár mrd évet, szép lassan megjelenik a többiek fénye is. (más kérdés, hogy a tágulás újra gyorsulni látszik) A harmadik megjegyzésem: "FÉNY" sebesség... felejts el a "fény" szót. Semmi köze hozzá. A gravitáció is C-vel terjed. Az elektromágnes hullámok is. Szóval ez inkább egy információterjedési sebesség. Nem kell hozzá foton.
@balint_szoke
@balint_szoke 7 месяцев назад
Igen, nagyon jó rész volt ez is, ezt már szinte említenem se kell, mert mindegyik nagyon jó...! ... de amit mondani akarok, hogy valóban, a sebesség melletti idő lelassulása (minél nagyobb a sebesség, amivel utazunk, pl. egy űrhajóval, annál lassabban telik számunkra az idő), ami gyakorlatilag lehetővé teszi az időutazást a jövőbe, megjelenik a kedvenc és zseniális gyerekkori mese sorozatomban a Mézga Gézában. Ez az első, 1969-ben(!) készített sorozat 7. Im-bolygó részében jön elő, ahol egy csészealjban ide-oda nagyon gyorsan repkednek az űrben (tehát nem 28 000 km/h-val, hanem ufoszónikus sebességgel), s míg ők 1 napot voltak fönt, addig visszatérve kiderül, hogy a Földön ezalatt 50 év telt el (lassabban telt az utazók számára az idő), Budapest már inkább egy űrvároshoz hasonlít, és Máris szomszéd is nagyon megöregedett már, és bottal jár.
7 месяцев назад
Na, ezt most próbáld párhuzamba hozni a Star Wars utazási lehetőségeivel!
@balint_szoke
@balint_szoke 7 месяцев назад
@ 😂🤣👍🏼
@endrekiraly1619
@endrekiraly1619 3 года назад
A GPS-es magyarázatod kissé hiányos. Igaz, a relatív mozgás is befolyásolja a időkülönbséget (spec rel), de az kevésbé. Jobban hat az időre a gravitációs különbség a Földtől való távolság miatt (ált rel). Előbbi -9 az utóbbi +47 microsec eltérést jelent naponta. Így jön ki a napi 38 microsecundumos különbség. Ez egy nap alatt 11 km-es eltérést jelentene a földfelszíni pozíció mérésben.
3 года назад
Többen említették, teljesen jogos! Köszi, hogy te számszerűsítetted is!
@gergoszilagyi7948
@gergoszilagyi7948 3 года назад
Ez a 11km érdekes! Tudnád kicsit részletezni hogy hagyan jön ki? ( nem baj ha nagyon szakmai, szerintem érteni fogom)
@zoltansinka7521
@zoltansinka7521 Год назад
@@gergoszilagyi7948 0.000 038s × 300 000km/s=11.4km
@donsalvano
@donsalvano 3 года назад
Sok ehhez hasonló filmet láttam már, de mindig lenyűgöz ez a dolog. Hogyan lehet kiszámolni a következőt?( ha egyáltalán ki lehet) Szóval tegyük fel, hogy 20éves vagyok és 2éven keresztül utazom fénysebességgel. (1 évig a Földtől távolodom, 1évig vissza felé jövök.) Én, az én szemszögemből csak 2évvel lettem idősebb de eközben az ikertestvérem viszont elvileg sokkal idősebb lesz mire visszatérek. Ennek számolására van valami képlet ami alapján ki lehet számolni a különbséget? Nem mellesleg nagyon király kis csatorna!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
@DAY-xf3xx
@DAY-xf3xx 3 года назад
Van de nem utazhatsz a fény sebességévél. Szóval tegyük fel hogy a 99%ával utazol. Ha így teszel egész évekre kerekítve 14 év fog eltelni a Földön amíg a te 2 éves utad tart. Igen ilyem szempontból lehetséges a az úgy nevezett "időutazás" előre az időben csak nagyon gyorsan kell menned.
@thrawn1975
@thrawn1975 3 года назад
Akkor némi pontosítás, létezik egy olyan állandó, amit c-nek neveztek el (ez kb 300000km/s), a csavar most jön, az elektromágneses hullámoknak (látható fény, röntgen, infra...) vákuumban történetesen c a sebességük, ám más közegben a fény sebessége lecsökken, nem c-vel lesz azonos, sőt, a cserenkov effektusnál a töltött részecske gyorsabban mozog mint az általa kibocsájtott fény...
3 года назад
Igaz! Csak azt sajnálom, ha már pontosítani akarsz, akkor miért nem vagy pontos? (299 792,452 km/s)
@thrawn1975
@thrawn1975 3 года назад
@ nem szükséges megsérdődni, ajánlom Dávid Gyula sorozatait itt a youtube-on
3 года назад
@@thrawn1975 Ha megsértettél volna, akkor nem válaszolok, hanem törlöm a hozzászólást. :)
@SlowhandHUN
@SlowhandHUN 3 года назад
Nem rég láttam egy videót arról, hogy miért is megmérhetetlen a fény sebessége. Amire a válasz leegyszerűsítve annyi, hogy két irányú mozgása esetén lehet csak lemérni, azaz szélsőséges esetben lehet egyik irányba végtelen is a kettő közül (hisz, ha jól értettem Einstein is "csak" feltételezte az egyenletben, hogy minden irányban egyenlő). Érdekes téma volt számomra, lehet megérne egy misét számodra is. Jó a csatorna és az előadásmód, visszajáróvá váltam :)
@hallernorbi
@hallernorbi 3 года назад
Második ember aki ezt írja, ehhez képest a videóban is szó van az egyik első mérésről, ami speciel egyirányú volt. Ráadásul nem kell leragadni a "fény"-nél, hisz sokminden másnak is ez a terjedési sebessége. Pl: gravitációs hullámok
@northstar9723
@northstar9723 3 года назад
Na akkor most ha van egy zseblámpám és ráülök akko valószínüleg tudok fénysebességgel utazni? És ha két zseblámpával van akkor valószínűleg kétszeres fénysebességgel tudok utazni?
@laszlomecseki5590
@laszlomecseki5590 3 года назад
Igen. Én ezt már 80 éve csinálom. 20 éves voltam amikor elkezdtem. Én mindig csak a múlt felé ülök rá, így az elemet sem kell cserélnem, mert tegnap mindig új lesz.. Fizika gyakorlaton az egyik srác kérte a tanártól a vonatkoztatási rendszer definícióját,mert a könyvekben nem találta. Az öreg megmondta.A körön gördülő kör szögsebességét is ő tanította meg.
@skylab1061
@skylab1061 3 года назад
Én nekem sikerült eltalálnom.... persze, én hasonlóan rajongó vagyok, és ezeket csak azért nézem, mert jól esik más szájából hallanom...
@instrobe7597
@instrobe7597 2 года назад
Egy kérdésem lenne. Mi van ha magamra szerelek egy kis lámpát pl egy kerékpár lámpát. Akkor a testem számára is lelassul az idő a rámszerelt fénykibocsátó miatt?
2 года назад
Tessék?
@instrobe7597
@instrobe7597 2 года назад
@ hát ha a fény csak megadott sebességgel haladhat és nem gyorsul, eleve csak olyan sebességgel lép ki a fényt kibocsátó anyagból akkor a rám szerelt lámpából is csak adott sebességgel léphet ki de ahhoz már hozzá kell számolni az én sebességem. Szóval le kéne lassítania a testemet az időben, hogy csak fénysebességgel lépjen ki a lámpából.
2 года назад
@@instrobe7597 A fény sebessége állandó, függetlenül attól, hogy mozgó, vagy alló tárgy bocsájtja ki, nem módusít a sebességeden.
@instrobe7597
@instrobe7597 2 года назад
@ nem a sebességemen hanem az időben előrehaladásomon.
@gregor_man
@gregor_man 2 месяца назад
@@instrobe7597 A kísérletedben a lámpa semmilyen szerepet nem játszik. Einstein a fényt csak annak demonstrálására vette be a gondolatkísérleteibe, hogy legyen egy pontos "mérőműszer", maga a fény, amelynek a fix sebességéből kiindulhat a levezetés során. De az utazó ideje nem azért telik lassabban, mert ott valami fény van valahol, hanem pusztán a térhez viszonyított sebessége okán. Ha az utazó halad, az ő órája lassabban ketyeg. Minél gyorsabban halad, annál lassabban ketyeg; az eltérés eleinte nem túl sok (bár amint látjuk, a GPS műholdaknál már tárgyiasulni képes), de ahogy a sebesség növekedik, egyre erősebb lesz az időlassulás, a fénysebességhez közeledve egyre durvábban lassul az idő. Az utazó, ha ránéz az órájára, mindig azt látja, hogy a mutató a jól meszokott másodperces ütemben ugrál, de amikor megáll és összehasonlítja az óráját az állomásfőnökével, akkor fog kiderülni, hogy az ő ideje lassabban telt. Nem az órája járt lassabban, hanem az utazó és a vele haladó óra ideje, mintha egy speciális buborékban lennének, lassabban folyik. Az utazó sejtjei lassabban osztódtak vagy öregedtek, a vére lassabban áramlott, de nem alvadt meg, mert a véralvadás is lassabb lenne. Az IDŐ lassabb. És ennek az oka mindössze annyi, hogy az utazó az órájával együtt mozgott a térben. Te, ha biciklizel, szintén lassabban öregedsz, és most nem csak arról van szó, hogy a testmozgás segít fiatalosabbnak maradni. Ha repülőre szállsz és azzal száguldasz, még lassabban telik a te időd, de itt nanoszekundumokról van csak szó. Egyébként a Föld is száguld velünk, 30 km/s sebességgel a Nap körül, végső soron ez is lassítja valamennyit a Földön az idő haladásán. Azt viszont nem tudom, hogy ha két ember rakétára száll és elszáguld kétfelé, akkor melyikük ideje lassul jobban, mi a térben a viszonyítási pont, amelyhez a sebességet mérjük. A szakirodalomban biztos, hogy szó van erről többfelé is, de én csak a relativitáselméletet olvastam régen, ifjúkoromban kiadták magyarul Einstein saját írását róla, és nem emlékszem, hogy abban volt-e erről szó.
@gergelybusak
@gergelybusak 5 месяцев назад
Mennyivel lennének fiatalabbak a Marsutazók, ha vissza is jönnének a Földre? Lehet később fiatalító utazások lesznek? :)
5 месяцев назад
Ez a Földhöz viszonyított sebessegtől függ. A hagyományos rakéták sebessége szinte kikutathatatlan különbséget eredményezne csupán
@zoltanmeszaros8958
@zoltanmeszaros8958 3 года назад
Én csak azt nem értem, hogy ha az űrhajón utazó testvérpár atomórája is ugyanazzal a sebességgel halad mint a földön maradt atomóra, akkor hogy és hol keletkezik a különbség végül a kettő között. Hiszen ahogy a videóban elhangzott az utazó óra nem lassul le, ugyanúgy jár és a földi óra sem gyorsul fel hanem ugyanúgy jár akkor van két zóna ahol ugyanúgy járnak az órák, mégis a két zóna között időeltérés keletkezik, nem is kevés a sebesség mértékétől függően. Einstein élete végefelé azt is kijelentette, hogy aki azt állítja, hogy érti az időt az vagy téved vagy hazudik! És a nyúl ürege még jobban elmélyül a kvantum fizika létrejöttével ahol a fénysebesség az idő az anyag mind meghazudtolja a józan ésszel felfogható valóság képünket. Mivel a kvantum összefonódás alapján két részecske melyet azonos esemény hozott létre képes időn és téren át kommunikálni egymással azonnal függetlenül attól, hogy milyen messze vannak egymástól így sorra megdőlnek a térről és időről alkotott teóriáink és eljutunk ahhoz a megálapításhoz, hogy maga a valóság is megkérdőjelezhető legalábbis abban a formában amit mi mérünk vagy megtapasztalunk...jó elmélkedést mindenkinek...
@user-qm5vs3ik3b
@user-qm5vs3ik3b Год назад
Tetszik nekem ez a csatorna. - Ricsi Lengyelországból
@balintl.8280
@balintl.8280 Год назад
Melyik az a film amit említesz a videóban? Köszönöm.
Год назад
Segíts, hogy válaszolhassak; mikor említek filmet a videóban?
@gergelypeszmeg7294
@gergelypeszmeg7294 Год назад
@ szerintem az ikerpáros sci-fi történetre gondol
Год назад
@@gergelypeszmeg7294 Az nem film, hanem a valóság; az amerikai Kelly asztronauta ikerpár.
@balintl.8280
@balintl.8280 Год назад
@ sci-fi történet az ikerpárról, egyik fivér a Földön a másik űrhajóban, de lehet csak félre értettem 😅 jó igaz... Történet nem egyenlő film
@johnnyr82
@johnnyr82 2 года назад
Engem az érdekelne, hogy amikor azt mondjuk a mars elérhető 6 hónap alatt, akkor ugye itt a földi szempontbol 6 hónap? Mennyivel másabb az asztonauta szempontjából. Nyilván sebességfüggő, de a masodik kozmikus sebesség ez a 11km/s körüli sebességnél mennyivel jár másképp az óra?
2 года назад
Csak atomórával kimutatható, sok sok év alatt lenne meg az egy másodperces eltérés.
@johnnyr82
@johnnyr82 2 года назад
@ Hú, de gyors válasz, köszönöm. Akkor fiatalító krém helyett, még mindig nem ajánlható a leendő mars utazás. Bár ha fénysebességhez közelithetne a sebessége az űrhajónak már lenne némi értelme, ha jól gondolom. De csak elméleti vicc, természetesen. :) Köszönöm a választ.
@bodyupgrader
@bodyupgrader 3 года назад
C sebességét ugye állandónak vesszük, viszont csak a két irányú fény sebességét sikerült eddig megmérni. Mivel Einsteni koncepció alapján a fény haladási sebessége ugyanakkora AB tábolságon, mint BA távolságon. Egy irányú fény sebességét egyelőre nem sikerül megmérnünk (nincs még rá koncepció, hiába vannak logikusnak tünő gondolatkisérletek, a relativitás miatt a legtöbb megbukik, ugyanis a mérőórákat különböző távolságban összeegyeztetni lehetetlen), csak a visszaverődő fénnyel együtt, szóval mindig csak ABBA távolságban tudjuk lemérni a fény sebességét, AB távolságot kizárólag eddig sosem sikerült lemérni, bármennyire próbálnánk összeegyeztetni az atomórákat, a relativitás miatt ez pont hogy lehetettlen, bármilyen módszerrel is próbálkozunk. Mi van ha mondjuk az egyik irányban AB mondjuk c/2 a fény haladási iránya, BA irányban visszaverődéskor pedig végtelen? Kicsit think out of the box, és a világunk szinte pontosan leirható az eddig elfogadott c sebességgel. Viszont a kérdés csak az, hogy a fénysebesség a tér minden irányában állandó? Amióta először találkoztam evvel az elméleti kérdéssel pár hete, remélem megélem, hogy erre válasz érkezik valami nagy elmétől.
@kopasz442
@kopasz442 3 года назад
Érdekes felvetés, de a fény sebessége nem állandó az érzékelő pontban, mivel ha távolodik, akkor a beérkező fény lassabban jut el hozzánk, ha közeledik, akkor gyorsabban! Doppler effektus(vörös eltolódás), pont így tudják megmérni a csillagok, galaxisok, távolodnak vagy közelednek-e felénk!
@hallernorbi
@hallernorbi 3 года назад
van baj. Pont ebben a videóban mutattak egy sima AB tipusú fénysebesség mérést. A Jupiter holdjának előbukkanása Földközeli és Földtávoli Jupiter esetében.
@katalincsango2
@katalincsango2 Год назад
Adjam, vagy ne adjam(?): Van a három térbeli dimenzió, a három, egymástól független merőleges irány. Ha nem görbül a tér, minden irányba azonos egységekkel. Ezzel az idő nem mérhető össze. Ugyanakkor van a tér-idő, mondhatjuk az út-idő dimenziói. Egymástól szintén függetlenek, ezért merőlrges irányokként ábrázolhatók. Az egységük kettejük hányadosa, görbülő térben 1:1 től eltérő érték. Amit érthetünk úgy, hogy a különbözò idők alatt megtett hosszakat arányítjuk egymáshoz, vagy az adott hosszak megtételéhez szükséges időket - az út-idő mértékegységek eltérő volta miatt. Mi van akkor, ha a görbülő térben a mértékegység változik? Ha az idő egysége nyúlik, akkor kevesebb időt mérünk (Kepler 3. törvénye). Az újbóli merőleges irányba való váltás nem visszafele váltás, hanem négyzetreemelés, ezért az egyidejűleg érvényesülő kétféle hosszúságú egységynyi szakasz egyikét tituláljuk úgy, mint rövidülés, ami nem is az. Sokkal inkább a távolság végpontjai között ható feszültségre utal a kétféle hosszegység egyidejű érvényesülése. HU
@kissgazda9534
@kissgazda9534 17 дней назад
Minden relativ,..,ez .. az egyetlen igazság.
@tallobarnabas7657
@tallobarnabas7657 3 года назад
300000km/s
@hunx5072
@hunx5072 3 года назад
299 792,452 km/s = 1 079 252 827 km/h
@petykakomac7595
@petykakomac7595 3 года назад
Invariáns Tömeg/Relativisztikus tömegről is jöhet, ha van erőd :D
@fotoamgamgfoto3695
@fotoamgamgfoto3695 2 года назад
A műholdakhoz képest aki a Földön van az mozog nagy sebességgel, szóval hogy van ez hogy kinek az órája mutat mennyit?
2 года назад
Nagyon jó felvetés! Viszont a műholdnak gyorsulnia kellett ahhoz, hogy odaérjen, nekünk viszont nem. Ez az ellentmondás segít megakadályozni, hogy téves inerciarendszert használunk, amiben mi haladunk nagy sebeséggel.
@fotoamgamgfoto3695
@fotoamgamgfoto3695 2 года назад
@ tényleg nem kötekedni akadok, de pont relatív ki mozog kihez képest ezért nem értem egymáshoz képest mindig ugyanannyival halad két test csak a másik irányba nem? Pont ezért relatív minden. Szeretném megérteni, de nem találok még számomra emészthető leírást sehol. Maga a Föld és a Naprendszer, a Tejút és a halmazok is valószínüleg nagy sebességgel mozognak valamihez képest, így még az is lehet van olyan pont símán ahonnan nézve a műhold vagy űrhajó egyhelyben marad és a földi ember mozog nagyon gyorsan az óráját nézve akkor neki kellene hogy lassabban teljen az idő mint a műholdon vagy az űrhajón ami gyorsan mozog hozzá képest, ahhoz képest meg ő mozog gyorsan. Pont a relativitás miatt nem értem ezt az egész elméletet, de ha vannak jó anyagaid az hátha segítene. Ezek szerint amit mondasz hogy számít az eredet azaz, hogy volt egy közös pont amikor még egyforma sebességgel mozogtak és gyorsulniuk kellet, no de akkor is az ember is gyorsul a másikhoz képest. Nem érzem hogy ez lenne a megoldás. Ha leejtesz egy almát a Föld is esik az alma felé csak nagyon kicsi mértékben. A rakéta elv is ilyen, a rakéta gyorsítja a műholdat a feljuttatáshoz akkor a Földet is tolja másik irányban azaz gyorsítja csak elhanyagolható a változása a kezdeti ponthoz képest. A kicsi nem számít? Vagy lehet azt a részét nem értem az inerciarendszernek, hogy 3 pont kell nem 2? Azaz 2 pontot nem tudunk viszonyítani sosem mert egymáshoz viszonyítva reflexívek az erők, csak egy 3. pont segítségével és a harmadik pontból tudjuk csak megmondani a másik 2 hogy érzékeli egymás sajátidejét?
2 года назад
@@fotoamgamgfoto3695 A sebesség relatív, ez oké. De az idő nem csak a sebességtől, hanem a rá ható gravitációtól is függ. Hiába vesszük azt az inerciarendszert, amiben a műhold áll, a gravitációs hatások (gyorsulás) miatt akkor is az ő órája fog késni a földi megfigyelőhöz képest.
@fotoamgamgfoto3695
@fotoamgamgfoto3695 2 года назад
@ hm tehát akkor az számít mekkora tömegű test gravitációja hat rá?
2 года назад
@@fotoamgamgfoto3695 Az is hat rá, ami keletkezet tömeg általi gravitációtól, de gyorsuló mozgásból is
@kanyofrigyes5567
@kanyofrigyes5567 3 года назад
Nocsak, új intró zene? ._.
@attilajuhasz206
@attilajuhasz206 3 года назад
Engem az érdekelne, hogy egy fénysebességgel haladó űrhajó elmenne a hozzánk 4 fényévre lévő Proxima Centaurihoz, akkor ez időben mit jelentene? Tehát az űrhajó fedélzeti ideje szerint 4 év telik el, a Földön több, ( mégis mennyi év? ) vagy pedig a Földön telne el 4 év, akkor viszont az űrhajón mennyi? Válaszaitok előre is köszönöm!
3 года назад
Ez egy kicsit bonyolult dolog. Először is, tömeggel rendelkező test nem gyorsulhat fénysebességre. Viszont a 99%-val már működhet a dolog. Ha a példánkban úgy vesszük, hogy nincs gyorsulás/lassulás, hanem azonnal a fénysebesség 80%-val repeszt az űrhajó, akkor a Földről nézve kicsivel több, mint 5 év alatt érne a 4 fényévre található csillaghoz. Viszonz a hajón lévő stopper kevesebbet, csupán 3 évet mutatna az érkezés pillanatában.
@attilajuhasz206
@attilajuhasz206 3 года назад
@ Oké, köszönöm szépen. A kérdésem eredete az 1968-as Majmok bolygója c. film. Ott említették, hogy a "majdnem fénysebességgel száguldó űrjárművek életében 6 hónap mintegy 700 év, a földi időt tekintve!" Én ezt egy kissé irreálisnak tartottam, ezért is tettem fel a kérdést. Megint más kérdés, hogy mit jelent a majdnem fénysebességgel száguldás... Ez eléggé pontatlan kifejezés... Fénysebesség fele? Negyede?
3 года назад
@@attilajuhasz206 Ilyen nagy eltérést a fénysebesség 99%-nál tapasztalhatunk. Sőt, ahogy közeledünk a 100%-hoz még brutálisabb eltérések lehetnek, hisz fénysebességnél konkrétan megáll az idő az utazó számára. (Persze, mint mondtam ez fizikailag lehetetlen egy tömeggel rendelkező test esetén)
@sabekkrapek7182
@sabekkrapek7182 3 года назад
Ha már itt tartunk csak annyit megjegyeznék h 0.99c-nél 50szeres a gamma faktor, 0.999c-nél 500szeres, 0.999c-nél pedig 5000szeres. 1c=1szeres Fénysebesség. Ez a faktor vonatkozik a tömegre, az idődiletációra és a hosszkontrakcióra. Oké tegyük fel h van 0.99c kiáramló sebességű gyorsítórakétánk akkor az 1 tonnás szerkezet megtolásához minimum 50 tonnás tolóerő kell. Oké tegyük fel h elérjük és az űrhajónk hossza a haladás irányában az 50szeresére rövidül. Ha egyenletes sebességgel haladunk ebből az űrhajón semmit sem veszünk észre mert ez az űrhajóhoz képest álló megfigyelőhöz relatív. Szóval maradnánk. Maradnánk. Ezzel a sebességgel ha még csak egy homokszemet is eltalálunk kb több tonnás erők jönnek létre azon a pici ponton amekkora a homokszem. Mi bírná ezt ki? Megint az jön h több méter vastag anyag kéne amivel jönnek a o Tonnák. De lehet h aerogel v hasonló anyagokkal meg lehetne ezt oldani. Még valami. Ha van 0.99c kiáramlási sebességű rakéta az űrhajón tegyük fel ion hajtómű vagy ilyesmi. Bár az 1%át tudja de m1. Egy darabig még gyorsítani fogja az űrhajót de sosem éri el az űrhajó a 0.99c kiáramlási sebességet mert ekkor már 50szeres a tömegfaktor. És ugye néhány newton tolóerő szemben az nyugalmi 1 tonnával ami mozgásban egyre masszívabb lesz. Mi a véleményetek? Szerintem nem is a fénysebességet kéne elérni a szó hagyományos értelmében hanem warp drive-al a teret hajlítani az űrhajó körül. És akkor talán a meteoritok is megkerülik az űrhajót. Talán a higgs-bozonokkal kéne dumálni h figyeljetek már hagyjátok már ki az űrhajót a tömeg interakcióból. Ezen lehetne évekig filozofálni inkább elfoglalom magam vmi mással mielőtt beleőrülök 😅. Azért nincs még olyan technikánk mert az emberiség még nem elég intelligens, nem érdemeljük meg, nem vunk rá méltóak. Önzőek, gyarlóak és aki elesik azt eltapossuk felsegítés helyett. Isten jobban szeretné látni a kedves jó embereket. Ja hogy nincs isten? Mi vagyunk azok. Akkor meg gyerünk kolonizáljuk be a galaxist. Hajrá. Lehet indulni. Én szeretem a földet. Jól vagyok itt köszi. A legjobb hely a világon. Ez a paradicsom. Csak észre kéne venni. Ajjaj túl sokat gondolkodtam 😇
@attilajuhasz206
@attilajuhasz206 3 года назад
@@sabekkrapek7182 Nagyon benne vagy a témában! :) És nagyon bölcs dolgokat írsz le! Köszönöm Neked is a választ!
@V_Atti
@V_Atti 3 года назад
Tetszik a csatorna, és nem akarok kötekedni, de mégsem bírom magamban tartani, hogy nemcsak a sebesség "lassítja" (hozzánk képest) az időt, hanem a gravitáció is lassító hatású. Az űrhajósok közel keringenek a Földhöz, a “fiatalodás” jelensége az űrhajós keringési sebessége miatt valóban számolható, mérhető. Azonban a Földtől távolabb, pl. egy adott magasságon túl (3174 km?) a keringési sebesség hatását felülmúlja az a hatás, hogy ott kisebb a gravitáció. A távoli műholdak (GPS) a Földön tapasztalt időnél gyorsabban “öregszenek”, mert azokat már sokkal kevésbé lassítja a Föld.
@TeslaElonSpaceXFan
@TeslaElonSpaceXFan 3 года назад
Nem kötekedés, csak nem tartom magamban ha már fenn akadtál a sebesség vs. gravitáció idő "lassító" hatásán, akkor beszéljünk tisztán. Maga a téridő szerkezet geometriája deformálódik. Keress rá erre, olvass utána: Minkowski space
@TeslaElonSpaceXFan
@TeslaElonSpaceXFan 3 года назад
@@laszlobizsok26 "..,.nem kötekedés, de a "téridő szerkezete" nem létezik" Hol van erre a matematikai és fizikai bizonyítás? Hol van a publikáció erről, melyik tudós állít ilyet? Ezek szerint még azt sem tudod mi az a gravitáció, hiszen nem érted a 4 dimenziós Minkowski téridő fogalmát. :( Persze örömmel várom a Kvantummechanikai válaszodat is.
@TeslaElonSpaceXFan
@TeslaElonSpaceXFan 3 года назад
​@@laszlobizsok26 Tér: nautil.us/issue/49/the-absurd/what-is-space simple.wikipedia.org/wiki/Space-time Ekvivalenciaelv : Rendben van. science.nasa.gov/science-news/science-at-nasa/2007/18may_equivalenceprinciple Mutasd meg melyik képletben szereplő végtelen értékek értelmezésével van problémád, akkor lehet beszélni róla.
@TeslaElonSpaceXFan
@TeslaElonSpaceXFan 3 года назад
@@laszlobizsok26 Hogy eltudj indulni az Einstein egyenletekben, egy kis alapozó fizika hozzá: en.wikipedia.org/wiki/D%27Alembert_operator Még a végén talán olyan okos is lehetsz hogy saját magadtól megoldasz egy egyenletet!! Jól hangzik ugye. Videó segítség még neked: ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-UfThVvBWZxM.html ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-OIjLUzS6SQA.html Most már mindent értesz, nem kell nekem irogatnod. SZÍVESEN!
@worldgamingmagyar8756
@worldgamingmagyar8756 3 года назад
Én onnan tudtam a video elött h nem végtelen a hang hogy mire kezdődnek a 6 os hírek adigra 5 másodperce már élmúlik hat szombathelyen xd
@andyvasvari4874
@andyvasvari4874 3 года назад
Sebesség = sebzett állapot jelzô Gyorsaság = egységnyi idô alatt meg test út. Két külön fogalom.
3 года назад
Jaj, de hiányoltuk már tanárúr! :)
@lajos3980
@lajos3980 Год назад
7:21 A háttérben ugat egy kutya :)
Год назад
Én nem hallom
@_nasuL
@_nasuL 4 месяца назад
Mivan akkor ha nem távolodna a másik fénysebességgel hanem közeledne? Akkor az időnek fel kell gyorsulnia nem? Tehát ha 1 fényévet utazna oda meg vissza akkor ha visszaér pont nulla lenne vagy rosszul gondolom és csak távolodosnál van ez közeledésnél nem?
4 месяца назад
Nem a távolodád okozza az időtorzulást, hanem a sebesség. Ha egy űrhajóval a Föld körül keringenénk közel fénysebesseggel (eltekintve ennek kellemetlen hatásaitól), akkor is lassabban telne az idő az űrhajóban, mint a Földön. Viszont az igaz, hogy ha közel fénysebességgel haladunk egy célállomás felé, akkor megfelelő teleszkópokkal egy gyorsított felvételt látnánk a célunk helyén.
@_nasuL
@_nasuL 4 месяца назад
​@az volt a gondom hogy mindig a távolodással hozták összefüggésbe ezta jelenséget de most már értem nagyjából
@gregor_man
@gregor_man 2 месяца назад
@@_nasuL Nem tudod "visszacsinálni" a lassulást valami trükkös módon. Ha haladsz, akkor mindig lassabb az időd, bármerre haladsz is.
@user-dg3ik2ej1q
@user-dg3ik2ej1q 3 месяца назад
A következőt nem értem. Ha űrhajóba szállok, akkor egy földi megfigyelő számára nekem lassabban telik az idő, számomra meg a Földön telik gyorsabban. De miért, hiszen az űrhajó épp akkora sebességgel mozog a Földhöz képest, mint a Föld az űrhajóhoz képest. Így akár fordítva is lehetne!
3 месяца назад
A kérdés jó, a választ a relativitásban kell keresni! Ugyanis te a földi lakókhoz képest gyorsítást hajtottál végre. Mivel te érezted a gyorsulást, ezért te vagy az, aki a földi lakókhoz képest gyorsítást hajtott végre, tehát a te órád fog gyorsabban járni, mint az övé.
@tivcsiszlavitsek8281
@tivcsiszlavitsek8281 Месяц назад
2024.04.14. Köszönet.
@motowee3273
@motowee3273 2 года назад
Tehát ha fiatal akarok maradni, csak maradjak mozgásban a fény sebességével. hmm. 🧐
@ernogaborgodo
@ernogaborgodo Год назад
...az idő mérését(a fény kozmikus térben való haladása) a tudomány -,,téridőben"- meghatározott értékeit (szerintem) a térgörbületen keresztül kellene vizsgálni - meghatározni... hiperbolikus téralakzatok, mint matematikai képlet, meghatározhatnak egy távoli kozmikus mezőt és a fény ezen keresztül - haladását, befolyásolja a számolást... A szférikus síkokon (tér-mezőn) keresztül haladó fény, igaz hogy a legrövidebb úton halad, de ezek az ,,egyenesek" sokkal hosszabbak, mint ahogyan azt valódi fényévekre kiszámoljuk...🤔... Ha van téridő, akkor van téridő görbületét befolyásoló tényező (akár az óriási gravitációs erőhatások végett is) bizonyosan fennálló ,,anyagi/¿,,0"tömegű? foton fényrészecskék sebességének meghatározásában...🤨🤔 korrekciót igényel
@ernogaborgodo
@ernogaborgodo Год назад
@Konstantin Jánosik ...a földi fizika összemossa a sebességgel, időegység alatt megtett út hossza ... A kozmikus térben a legrövidebb út hossza is valamilyen, a ,,tér-mező" görbületét kopírozza (hosszabbak az egyenestől eltérő távolságok)...az időt ,,relatívnak" titulálják! A ,,viszonylagos idő" múlását hazasitja az ,,abszolút" fénysebességgel...🤨(hogyan halad a foton az elektromágneses közegben? ,,Polarizáltak" a fotonok is, talán ebben is benne rejlik a haladásuk lényege...a kozmikus térben mindent a viszonylagosság tart egységben... hogy abszolút a fény sebessége, az Einsteini elmélet, amit követ a földi fizika modellje...a fotonoknak ,,gőzük sincs" ilyenről...optimálisan kihasználják az anyagi teret, a haladásuk érdekében. A,,sötét ¿anyagit?", vagy az ismeretlen energiát is betöltő mezőt, hogyan használja a foton???🤔 - egy tágabb modell témája... ... Mihez mérten egységes egy időegység? A kozmikus térben létrejött mozgás az ,,anyagi testek" számára az ,, optimálisan létrejövő haladását követi a tér- mezőben (elektromágneses/gravitációs)... ...nem ismerem Fermat elvét...🤔🙋 üdv az idő múlásával kapcsolatban
@noli1410
@noli1410 3 года назад
Megnézendő hálivúdi szakirodalom: Inception
@zoltanszucs790
@zoltanszucs790 Год назад
Na de én ezt nem értem. Ha mind a két óra ugyanúgy üti a másodperceket és a perceket akkor nem lehet eltérés. Akárhogyan is közlekedik az a vonat - Mert mindkét órán ugyanúgy 60 perc lesz egy óra és 60 másodperc lesz egy perc. Akkor én nem értem.
Год назад
A másodpercek hossza fog eltérni, nem a darabszáma
@zoltanszucs790
@zoltanszucs790 Год назад
@ na de akkor már nem 1 másodperc 1 másodperc. Akkor ez én szíven sem ugyanannyit dobban ? Nem ugyanannyi a pulzusszámom ,? A sejtek működése nem ugyanolyan ütemben zajlik ? A A sejtem amikor feldolgozza az energiát meg az oxigént ő nem tudja, hogy én fénysebességgel közlekedem. Ő ugyanúgy végzi a dolgát.
@zoltansinka7521
@zoltansinka7521 Год назад
@@zoltanszucs790 A sejt semmitse sejt, tök jól működik, hiszen áll a hozzád rögzített koordináta-rendszerben. Az atomóra is annyit mér, ami a nagykönyvben. Az én - tőled majdnemfénysebességgel távolodó - sejtjeim is ugyanazt csinálják ugyanannyi idő alatt, hiszen nekem is van saját álló koordináta-rendszerem. Csak akkor van eltérés, ha egymásra nézünk: szerintem nálad, szerinted meg fordítva. Vajon mit lát egy harmadik szemlélő?
@eminem0131
@eminem0131 2 года назад
Sokat tanúlsz? Olvasoll?
2 года назад
Én igen, és te? :)
@eminem0131
@eminem0131 2 года назад
@ ellég ha téged nézlek ezáltal sokat tanulok
@benjamind3939
@benjamind3939 4 года назад
nemis tudom miert ijen keves felirtkozoid szama szerintem te egy ertelemes ember vagy jo enis most latlak eloszor de szerintem ez a tartalom nagyon kiraly! :)
4 года назад
Köszi! Hát oszd meg másokkal is, hogy több feliratkozó legyen! :)
@benjamind3939
@benjamind3939 4 года назад
@ mar elmodntam egy par baratomnak hogy mijen jo csatornad van :)
@prodo.2294
@prodo.2294 3 года назад
10000 km/s
3 года назад
Édes kevés lenne még egy -nak is
@szajko008
@szajko008 Год назад
120.000 km/h
@realmzperx
@realmzperx 3 года назад
Én úgy tudom, hogy a gravitáció mértéke is befolyásolja az idő telését és ez is az egyik ok, amiért korrigálni kell a műholdak óráját.
@hunorjakab7147
@hunorjakab7147 3 года назад
300000 m/s
@stevengeorge2357
@stevengeorge2357 Год назад
Nagyon humoros,5ezred másodperc. Pukim hosszabb ideig tart mint ez a külömbség.
Год назад
Ennek melyik része humoros?
@PartyZongora
@PartyZongora 2 года назад
kevés beszédhiba még belefér
@macsekimacsekov1073
@macsekimacsekov1073 3 года назад
Hát basszameg, még mindig nem értem. Ha a két óra ugyanúgy ketyeg, miért is tér el? 🤪... 3:20-ig OK.
3 года назад
Mert nem ugyanúgy ketyeg ;)
@macsekimacsekov1073
@macsekimacsekov1073 3 года назад
@...ha teoretikusan két 100% ugyanolyan atomóra, akkor de, ugyanúgy. (Ne a tükör közepét vizsgáljuk, hanem a szélét.)
3 года назад
Nem, pont ezt kéne megérteni. Hogy a relativitás miatt a sebesség és a garvitáció is hatással van az idő múlására.
@macsekimacsekov1073
@macsekimacsekov1073 3 года назад
@... Vagy tízszer visszahallgattam... , de akkor a magyarázat sem teljesen kóser, ha nem tudta nekem körbejárva elmagyarázni. Az OK, hogy két tükör közt a helyzetváltoztatás közben "odébbsasszézik" a fény? Nem lehet, hogy leesik a tükörlapról az a foton, ami elől elrántják a tükröt... hisz ha egy pingponglabda pattog eképp, akkor csak a súrlódás miatt térhet el az eredeti iránytól, de persze ez a fénynél nem játszik.
@gregor_man
@gregor_man 2 месяца назад
@@macsekimacsekov1073 Értem a gondodat a tükörvégű hengerrel, de ezzel fennakadnánk valami érdektelen részleten. Einstein gondolatkísérleteiben mindig a lényegre kell csak figyelnünk, a kísérletek technikai megvalósítása számtalan problémát okozna a valóságban. Ha te ott állsz a barátod mellett, és nézitek a saját óráitokat, az egyforma ütemben ketyeg, másodpercenként egy ugrás. Aztán te felülsz az űrhajóra, irgalmatlanra kapcsolsz és eltűnsz a messzeségben. Miközben utazol, előveszed az órádat, ránézel, és megnyugodva fogod látni, hogy a szokott ütemben, másodpercenként egyet ugrik a mutató. Addig a barátod is megnézi a saját óráját, és látja, hogy rendben jár, másodpercenként egy tikk. Teszel egy nagy kört a galaxisban, hazaérsz, és a barátod órája sokkal előrébb fog járni már, mint a tiéd. A magyarázat az, hogy az űrhajón nem az órád fog lassabban járni, hanem maga az idő lassul le. Az óra csak egy műszer, amely úgy van behangolva, hogy egy másodpercig tartson az a folyamat, amelynek a végén a mutató egyet mozdul, de lelassul ez a folyamat is, a gondolataid is, az időérzéked is. Aki az űrhajón veled utazik, az is azt látja, hogy rendben jár az rád, mert mindkettőtök időérzéke, gondolatai, szívverése, a sejtjeid működése is lelassult. Ez nem egy fiziológiai hatás, maga az idő halad lassabban. Mechanikus vagy digitális óra helyett lehetne radioaktív anyagot vizsgálni, amelynek a bomlási ideje állandó, mondjuk, és ez a bomlás is lassabban fog lezajlani, amíg nagy sebességgel haladsz a térben. A barátod ha egy szupertávcsővel néz téged a Földről, azt fogja látni, hogy lassabban mozogsz, és még az órád is lassabban ketyeg. De te ezt nem veheted észre, mert a világ lett veled lassabb. Aztán amikor hazaérsz, megint megállva, megint egy ütemben fog járni az órátok, csak a tiéd jó nagyot késett közben.
@juditzsuzsannadr.hartman8388
@juditzsuzsannadr.hartman8388 3 года назад
Pontosan 1.000.000 km/h-t tippeltem! 😁
3 года назад
Na, akkor már csak ezerrel kell megszorozni és nagyon közel leszel! ;)
@bandiangol4862
@bandiangol4862 4 месяца назад
Légyszives mond meg, ha én egy liftben vagyok és fénysebességgel zuhanok egy fekete lyuk felé. Egy partizán lézerpisztollyal átlövi a liftet. Hány cm mérhetek a lézer bemeneti és kimeneti nyílása között, ahol a lézersugár átütötte a liftem falát.
4 месяца назад
3,7
@bandiangol4862
@bandiangol4862 4 месяца назад
Kösz,akkor nem indulok el.@
@gregor_man
@gregor_man 2 месяца назад
Nem fogsz fénysebességgel zuhanni. Alacsonyabb sebességről indulsz, és bármennyi időd is van gyorsulni, egyre nehezebben fog nőni a sebességed, és sosem fogod elérni pontosan a fénysebességet. Egy pillanattal azelőtt, hogy elérnéd a fénysebességet, a tömeged már közel lesz a végtelenhez, és közel végtelen erő kellene ahhoz, hogy még egy leheletnyit növelje a sebességedet. Nem nulla tömeg sosem fog fénysebességre gyorsulni.
@bandiangol4862
@bandiangol4862 2 месяца назад
Ne haragudj, de hogyne gyorsulna már, hiszen a fény épp ezt teszi.@@gregor_man
@SuperSkopi
@SuperSkopi Год назад
Kicsit hatásvadász kezdés, ugyanis a fénysebesség átlépéséről , ill. "Einsteinnek majdnem igaza volt" kijelentésekről egy szó sincs tovább... :) A filmben szereplő elméletek mind Einsteini szellemi termékek!!!
@greatestcr7540
@greatestcr7540 3 года назад
300ezer km/ora fenysebesseg
3 года назад
Édeskevés :)
@johny.tayl.7325
@johny.tayl.7325 3 года назад
300ezer km/sec,tehát a Holdig 1mp az útja.
@zlidakzoltan7555
@zlidakzoltan7555 3 года назад
Ilyen vonat nem is létezik... egy kerekű....
@anhtuannguyen2864
@anhtuannguyen2864 3 года назад
A tippem 6 000 000 km/sec
@gregor_man
@gregor_man 2 месяца назад
A valóság ennél jóval szerényebb, mindössze 300 000 km/s. Ami elég kényelmetlen akkor, amikor emiatt például majdnem egy napig megy a rádióüzenetünk a naprendszerünk határán túl battyogó Voyager űrszondákhoz.
@krisztiankovacs1180
@krisztiankovacs1180 3 года назад
emberi testre milyen hatással volna ekkora sebesség ?
3 года назад
Maga a sebesség semmilyen hatással nincs az élő szervezetre. Gondolj csak bele, egy repülőn utazva sem vesszük észre, hogy közel 1000 km/h-val száguldunk, vagy hogy a Föld (velünk együtt) jelenleg is több, mint 100 000 km/h sebességgel halad a Nap körül. Ami az élő szervezetre veszélyes, az a gyorsulás. Ha ezt a sebességet túl gyorsan érjük el, vagy erről a sebességről túl gyorsan lassulunk le, az végzetes lehet. De maga a sebesség (akár a fénysebesség 99%-ka) nem lenne megterhelő egy űrhajó belsejében.
@krisztiankovacs1180
@krisztiankovacs1180 3 года назад
@ milyen tárgyal lehetne elérni ekkora sebességet ? nagyob tárgy , esetleg kiseb ? G erő hatna a testre ? nagyon nagy sebességröl van szó!
3 года назад
@@krisztiankovacs1180 Az említett G erő az, amit gyorsuláskor érzünk. Ha a test nem gyorsul, csak egyenletesen halad (akár közel fénysebességgel), akkor nincs is G erő. Hogy mivel érhetjük el ezt a sebességet? Egyelőre csak elképzelések vannak és konkrét tervek szerintem nem is fognak létrejönni az elkövetkező 100-200 évben.
@krisztiankovacs1180
@krisztiankovacs1180 3 года назад
@ tételezük fel hogy lehetséges , menyi idő alat lehetne ne elérni ezt a sebességet ? fénysebességel egy év alat menyi idő telne el a földön ?
@rudolflakatos8560
@rudolflakatos8560 3 года назад
​ @Krisztiàn Kovàcs Carl Sagan 1963-ban foglalkozott a relativisztikus űrhajózással, és erről egy rövid ismertetőt találhatsz az Utazások térben és időben című filmjében. A realitás elmélet alapján sokkal nagyobb az idődilatációs hatás, ezért a 12 fényév távolságban lévő Tau Cetire történő oda-vissza utazás alatt a Földön 30 év telne el, de az űrhajóban csak 8. Az űrhajó az oda és visszaúton is az út feléig 1.5 g-vel gyorsulna, majd 1,5 g-vel lassulna, és az átlagsebessége 0,78 c lenne.
@sanyijutuber2381
@sanyijutuber2381 3 года назад
1 év alatt 5 ezred mp? Akkor miért is kellene a gps műholdaknak másfajta időt mérniük? Egyik állítás üti a másikat.
3 года назад
5 ezred másodperc alatt a fény 1500 km-t tesz meg. Ez egy évre leosztva napi 4 kilométeres eltérést jelentene. Ezért kell 'másfajta' időt mérniük ;)
@sanyijutuber2381
@sanyijutuber2381 3 года назад
░█████╗░██╗░░██╗  ██╗ ██╔══██╗██║░██╔╝  ██║ ██║░░██║█████═╝░  ██║ ██║░░██║██╔═██╗░  ╚═╝ ╚█████╔╝██║░╚██╗  ██╗ ░╚════╝░╚═╝░░╚═╝  ╚═╝
3 года назад
@@sanyijutuber2381 Ennél rajabb 'OK' üzenetet még nem láttam RU-vid-on ;)
3 года назад
@@laszlobizsok26 Jogos, köszi, javítottam!
@gyorfitiborjuventus1655
@gyorfitiborjuventus1655 3 года назад
Hali. Azért azt tegyük erősen hozzá hogy ez az eszmefuttatás teljesen az Einstein által lerakott alapokra építkezik. Holott sok lyuk van rajta. Érdemes átgondolni pl a Nikola Tesla által felvázolt gondolatokat a térről és időről. Ő alapbjaiban másként képzelte. Csak sajnos sok kutatásáról kevés info maradt fent, legalábbis amit nem foglaltak le.
@hallernorbi
@hallernorbi 3 года назад
konteós hülyeség
@gyorfitiborjuventus1655
@gyorfitiborjuventus1655 3 года назад
@@hallernorbi Szerintem is. Pont ezért nem értem miért nem említi meg a Tesla féle verziót ehelyett a baromság helyett.
@hallernorbi
@hallernorbi 3 года назад
@@gyorfitiborjuventus1655 Pfff... Teslára mondtam, hogy konteós hülyeség. Jó hogy nem Egely György eltitkolt/betiltott "találmányaira" hivatkozol.
@gyorfitiborjuventus1655
@gyorfitiborjuventus1655 3 года назад
@@hallernorbi Te arra mondod. Én meg azt mondom Einstein egy sztár volt mint tudós. Zsidó is volt szóval alapvető hogy őt tették meg a hősnek. Nem a szerencsétlen Teslát aki mondjuk olyan dolgokat is felfedezett amit egyesek nem akartak. Itt ez a lényeg.
@hallernorbi
@hallernorbi 3 года назад
@@gyorfitiborjuventus1655 Aha. Jelzem, hogy Einstein nem pusztán egy elméletet büfögött a világba, hanem KONKRÉT függvényeket, amiknek a segítségével másodperc pontosan megjósolhatók voltak azok az égi jelenségek (pl a Merkúr furcsa keringése), ahol Newton már nem volt elég pontos. Mondj már valami "titkos" Tesla találmányt! :-)
@tamasgonda6288
@tamasgonda6288 2 года назад
a fény 1 mp alatt 400 000 km tesz meg 1 perc alatt 18 000 000 km 1 óra alatt 9.84 mrd km szerintem. keresztapam a NASAnál dolgozik és ő mondta nekem.
2 года назад
Ő valószínűleg 300 000 km-et említett, nem 400-at.
@Penguin-zl3mb
@Penguin-zl3mb 3 года назад
300000 km/s kb
@laszloilles1746
@laszloilles1746 Год назад
Addig, amíg nem ismerjük a GPS rendszer pontos működését, minden hülyeséget el lehet adni nekünk. Miért is kell egyszerre legalább 3 műholdat látni a GPS-nek? Nem a háromszögeléses helymeghatározás miatt? Annak meg mi köze az idő lassuláshoz?
Год назад
Az idő lassulásának a műholdak sebességéhez, és a gravitációs hatások ellensúlyozása miatt van fontos szerepe. De igazad van, amíg ezt nem érted, addig nehéz a helyzeted
@laszloilles1746
@laszloilles1746 Год назад
@ Az én helyzetem miatt ne aggódj, én sem aggódom a tiéd miatt! A személyeskedés, már tudományos válasznak minősül köreidben?
Год назад
Igen ;)
@saibotnoob6937
@saibotnoob6937 Год назад
@@laszloilles1746 Nem értetted meg az elhangzottakat, butaságot írtál, be is szóltál, és aztan még te sértődsz meg, ha helyreigazítanak. Egy egyszerű "oké, bocsánat, benéztem" elég lett volna, hogy ebből szépen kigyere, ehelyett jött a klasszikus lúzerfordulatok iskolapéldája. De jobb későn tanulni valamit, mint soha.😊👍
@laszloilles1746
@laszloilles1746 Год назад
@@saibotnoob6937 Van neved is okostojás? A te válaszod a személyeskedés, semmi tudományos megállapítás nincs benne. Hülyeségekkel etetitek a hiszékenyeket és nem bírjátok elviselni ha valaki beletenyerel az üzletetekbe.
@Janos-zc8ms
@Janos-zc8ms Год назад
Egykicsit más C Sikló C19 361 360+1...
@martinkovacs4265
@martinkovacs4265 3 года назад
Az ezeréves sólyom másfélszer gyorsabb a fénysebességnél
@sabekkrapek7182
@sabekkrapek7182 3 года назад
Kozmikus léptékben sajnos még az is édeskevés. Naprendszeren belül még jó hasznát vennénk de a legközelebbi csillag elérése - ami 4.23 fényévre van - még így is 2.82 évbe telne és ez csak a legközelebbi csillag volt. Filmben meg ugye max 5 perc és ott vannak egy másik csillagrendszer másik bolygójánál. A nap-föld távolság a fénynek is 8.3 perc. 4-5 perc alatt Fénysebességgel a Vénuszt v Marsot érnénk el. Abban az esetben ha az űrhajónk azonnal el tudna indulni max sebességgel. Ez gyakorlatban akkora gyorsulás h az anyag nemhogy atomjaira szakadna de talán még az atomok is felbomlanának apróbb részeikre. Az a duma h meghódítottuk a világűrt enyhe túlzás. Az egy nagy fejlődés h gps rendszerünk nem tudom mennyi de talán már 100nal is több műhold kering a föld körül. Odáig még könnyű eljutni. De pl nézzük meg a holdat. 1.2 fénymásodpercre van.az apollo programban wikipedi szerint 3 napos út volt a hold elérése, újabb 1 nap és 13szor kerülték meg a holdat mire engedélyt kaptak a leszállásra. Eltöltöttek egy kis időt amennyi oxigénjuk volt aztán indulni kellett haza megint néhány nap. Pedig jöttek ahogy tudtak állítólag 11km/s sebességgel. Mai technika előnye h jobbak a compuetereink és talán 1-2 fordulat elég a hold körül h le tudjanak szállni. Viszont a rakétatechnika 40-50 év alatt alig fejlődött. Pont ez a lényege az egésznek a tolóerő. Vannak szép és jó találmányok pl a rádió-izotópos-termo-elektro-generátor. Remélem jól írtam. 40 évig mozgó alkatrész nélkül szolgáltat egy akkumulátornak megfelelő elektromos energiát. Ezeket imádom. Persze hogy nukleáris. Na de még mindig nincs jobb tolóerő mint ami a kémiai rakéták adnak. Az ion hajtómű még 1 newton tolóerőt sem ad belefeccolva nem tom hány kilowatt villamos energiát viszont jó a hatásfoka. A vasimr-nek picit nagyobb a tolóereje már 5N-nál tartanak de ezek a földről sose fognak elemelni semmit. 5Newton erő kb ugye tudjuk h 0.5 kilót meg de nem 10 a váltószám hanem 9.86 ugye a 'g'. Bár ezeknek pont az a lényege h hetekig, honapkig tolja az űrhajót egyenletesen gyorsítva és a kiáramló gáz v plazma sebessége 30-300 km/sec között van. Ez egy óriási sebesség de még mindig csak a Fénysebesség 1%a. Imádom a technikai újdonságokat de szerintem most 50-100 évig nem lesz áttörés. Megállt a tudomány. Lehet h jobban járnánk egy mesterséges intelligenciával akibe be kéne táplálni az összes tudományt és alkotnak valami teljesen újat és jó hatásfokút. Csak nehogy elpusztítson minket egy hirtelen ötlettől vezérelve 🙂✌️
@daniszanto5900
@daniszanto5900 3 года назад
Tudtommal hipertéren belül annyi, amiben ugye kisebbek a távok, mert a galaxist is max pár nap alatt átszeli, pedig az 100000 fényév.
@sabekkrapek7182
@sabekkrapek7182 3 года назад
@@daniszanto5900 á. Így már mindjár más. Ha a h hipertér eleve Fénysebességű v afölötti és ahhoz képest megy még másfélszeres hangsebességgel akkora az egy elég jó velocity.
@daniszanto5900
@daniszanto5900 3 года назад
@@sabekkrapek7182 technically... yeahhhh...
@DrGergo
@DrGergo 3 года назад
A Planet Express űrhajó meg 530000-szer gyorsabb a sólyomnál.
@professionalyamahastyles9034
@professionalyamahastyles9034 3 года назад
A fénysebesség nagyon gyors 1 másodperc alatt 8x kerülné meg a földet .Csillagászati léptekkel viszont meglehetősen " lomhának,, számít....
@TeslaElonSpaceXFan
@TeslaElonSpaceXFan 3 года назад
A fénysebesség -a videóból is kiderül, érdemes megnézni- állandó és univerzális. Nincs olyan hogy ilyen léptékkel nézve gyors, olyan léptékkel meg más... Ez egy constans, ajánlom a szó jelentésének értelmezését. Ez a legnagyobb sebesség ami elérhető (tömeggel rendelkező anyag esetén), nincs ennél gyorsabb. Tehát csillagászati léptékkel is gyors, az hogy a "tér" nagy, és még a fénynek is sok idő bejárni egy másik dolog csak hogy te nem is ezt írtad, nem erről volt szó...
@professionalyamahastyles9034
@professionalyamahastyles9034 3 года назад
@@TeslaElonSpaceXFan Hát bizony a világ egyetem méretéhez mérve a fény sebessége tetű lassú ... Engedd meg ,hogy így nézzem . Ha a nap eltűnne 8 percig észre sem vennénk... Biztos hallottál ilyan kifejezést ,hogy több ezer fényévre vannak tőlünk dolgok.....A fényn sebességével is annyi idő lenne amíg odaérnénk....Szóval a fény galaktikus mércével 'Lomha,, De kell,hogy legyen kiskapu ....
@sabekkrapek7182
@sabekkrapek7182 3 года назад
@@TeslaElonSpaceXFan csak annyit helyesbítenék h a fénynek nincs tömege ezért Fénysebességgel tud haladni. Ezt kozmikus sebességhatárnak is szokták emlegetni. Na de a legjobb tudásunk szerint a nyugalmi tömeggel rendelkező anyag elvileg sosem érhetné ezt el mer pont az az végtelen tömege lenne, végtelen energiát kéne azon sebesség eléréséhez befektetni ami az univerzum energiájával kéne h ekvivalens legyen gondolom én. Ezért is említette a videó készítő barátunk az elérhetőbb 0.99c sebességet h azt talán még egy szép napon.. Na de.. Én csak eljátszogattam a gondolattal amikor 1c v nagyobb sebességről beszéltem mert nagyon kíváncsi lennék h tényleg mi történne akkor mind az relatíve álló és relatíve mozgó objektummal. Mert érdekelne h mi történik. Lehet h 500 év múlva elérjük azt h felgyorsítunk vmit 0.99c-re és egy pillanatra beleadunk annyi energiát h 'átlökjük' 1.01c-re de mondom csak fikcionálok. A leggyorsabb ember alkotta űrszonda sebesség kb 192 km/s ami egyébként nem a meghajtásnak hanem a nap gravitációs vonzásának következménye. És most jön a matek. p=692000/3.6; c=299792458; v=p/c =0.0006411c azaz a Fénysebesség 0.064%. Tudom h lelombozó de itt tartunk. Na de az embert hajtja a kíváncsiság és kutatni fog mindig többet és jobbat akar.
@akacsaman
@akacsaman 3 года назад
A fénysebbesség 311 000 km/sec Csak tipp ez jó?
@sabekkrapek7182
@sabekkrapek7182 3 года назад
Általában 300 000 km/sec-et szoktak mondani a kerekítés miatt de a legutolsó mérések szerint 299 792 458 m/s
@akacsaman
@akacsaman 3 года назад
@@sabekkrapek7182 akkor nem sokat lőttem mellé.....)(csak pár ezer km/s et....
@norbertbeyer8348
@norbertbeyer8348 3 года назад
Vakuumban.
@gregor_man
@gregor_man 2 месяца назад
@@norbertbeyer8348 Úgy van, ezt mindig el szokás felejteni, pedig ha a fény belép egy szemüveg lencséjének üvegébe vagy egy pohár vízbe, jelentősen lelassul, ennek a közvetlen következménye a fénytörés.
@mejust9992
@mejust9992 2 года назад
A fenysebesseget nem lehet atlepni, ha ez lehetséges lenne akkor lehetséges lenne az idoutazas is de ez Lehetetlen semmilyen objektum nem érheti el sőt nem léphet at azt
@oliver4711
@oliver4711 2 года назад
A tahionok gyorsabbak nem? Illetve a quantum összefonódás még gyorsabb tudtommal.
2 года назад
A kvantum összefonódásnak nincs sebessége, és kommunikációra nem is tudjuk használni
@oliver4711
@oliver4711 2 года назад
@ Még! :)
@oliver4711
@oliver4711 2 года назад
@ Állítólag már ott tartunk a qvantum számítógépek kapcsán, hogy képesek kiszámítani azeredményeket egy egyenlet kapcsán, cskorlatilag 0 idő alatt, csak az a gond hogy az összes eredményt mutatja egyszerre. Ebből kéne kiválasztani azt az egyet ami jó is. Tehát a végtelenből egyet.:)
2 года назад
Jó, hát én is több millió mobilszámot tudok fejből, csak nem tudom, hogy melyik kié. ;)
@oliver4711
@oliver4711 2 года назад
@ Viccen kívül van egy ismerősöm aki 500 telefonszámot tud fejből. De a teljes neveket nem tudja megjegyezni. Amúgy szerintem foglalkozhatnál a quantum fizikával, lehetne belőle hasonlóan érdekes videókat csinalni mint az űrből. Hat nem érdekes belegondolni hogy a mérteteket tekintve mi milyen picik vagyunk az univerzumhoz képest, egyeltalán hol van a határa az egésznek? Ugyanígy lefele is lehet menni. Anno azt hittek az atomra hogy az a legkisebb egység, ezért neveztek el atomnak(bonthatatlan, asszem görögül). De később kiderült hogy ez is tovább bontható, elektronra protonra és neutronra. De hogy ettől lehet lejjebb is menni. Honnan tudod hogy nem e rejt a kávéscsésze fala megannyi atomjának valamelyik prototnja egy egész univerzumot magában?
@petikiss5979
@petikiss5979 2 года назад
Testverem te nem tudom hol jartal suliba de ahol en jartam mar joval a liceum azaz a felso uccso 4 osztaly elott tudta majdnem mindenki hogy a fenysebesseg allando es majdnem 300000 km/sec!!!!
2 года назад
Miért, volt aki mást állított a környéken?
@tasnadiattila9170
@tasnadiattila9170 2 года назад
..az Einsteni filozófiáról..tiltakozott a kvantumfizika ellen..de sokat tett érte..
@oliver4711
@oliver4711 2 года назад
Mikor építenének már egy olyan űrállomást, ami centrifugális erővel mesterséges gravitációt tart?
@attilabalazs7348
@attilabalazs7348 2 года назад
Ha jól emlékszem 13 500 000 000 Ez az univerzum fényében Tehát az univerzum 1 000 000 000 000 x 118 260 000 00 kilométer Iszonyatosan sook.. felfoghatatlan
2 года назад
Körülbelül ennyi az egyik irányban, de mi van a másikkal? Arra ugyanennyit mérünk! ;)
@gyulanagy8648
@gyulanagy8648 3 года назад
Plejaadiak,
@peterhajzer6659
@peterhajzer6659 Месяц назад
Az emberi ostobaság határtalan. Ha valami elér egy bizonyos sebességet, annak gyorsulása is van. Mennyi a fény gyorsulása? A sok majom oktatja az egyetemen a relativitást, muszály volt vizsgáznom belőle, de már akkor sem állt össze. Egy dolog ami biztos. Az ember nem sikeres kísérlet az értelmes életre.
@tiborvarga4615
@tiborvarga4615 3 года назад
Hogy lehet azt a fény pontos óra magyarázatot a vonaton - elhinni, hogy amiatt van időeltolódás?!!! Az egy fából vaskarika.
3 года назад
A relativitás nehéz dió. Viszont aki elelntmond Einstein fizikájának, az csakis a világ egyik legmagyobb elméje lehet! Kedves Varga Tibor, mesélj nekem!
@tiborvarga4615
@tiborvarga4615 3 года назад
@ A gravitáció nem vonzás, de nem is az a gumilepedős elmélet - hanem a Föld belseje felé irányuló tolás, amit az űrt kitöltő éter áramlása okoz. Ez az áramlás nem folyamatos hanem szaggatott, vagyis van egy pillanatnyi ellengravitáció is. A gravitációnak frekvenciája van /de nem szabályos sinusos/. Einsten elvetette ezt a feltevést. Az idő nem mindenható, mint olyan nincs is csak anyagok mozgása van. Energia mint valami külön dolog sem létezik - csak anyagok mozgása, sebessége van és csak akkor képvisel "energiát" ha valamelyik másik anyaggal ütközik. Az anyagoknak nincs tömege csak térfogata és sűrűsége. Az éter létezik és kitöltve a világot maga álltal keltett nyomás alatt van. Az anyagok azért tudnak összeálni nagyobb anyagokká mert vákumot idéznek elő a nyomás alatt lévő éterben és akadályozzák vagy lassítják az éter beáramlását a vákum helyére. A fény az éterben mint longitudinális hullám terjed, mint a hang a levegőben. Az anyagban főleg az elektronban benne van az anyag mozgatási képessége. Nem a meleg hevíti fel a hideg anyagot - hanem a hideg anyag folytja bele, akadályozza /éter átadással/ a meleg anyagba az áramoltatási képességét.
3 года назад
Nagyon jó, felírom! :D
@elektrosokkk
@elektrosokkk 3 года назад
Picit fura és nehezen értelmezhető ez a magyarázat. Volt egy videó, amiben érthetőbben magyarázták el. Mimdannyian haladunk folyamatosan az időben előre. Azonban ha mozogni kezd valaki, akkor a mozgása ebből az előrehaladásból "vesz el", tehát ezért az ő órája lassabban ketyeg. Ez szépen ábrázolva is volt egy kis loordináta rendazerrel. A függőleges oszlop volt az idő, a vízszintes pedig a haladás. Minél jobban a haladás felé húztunk egy egyenes fix hosszúságú vonalat, (mert ugye a, fénysebesség limit ott van)annál kevésbé maradt az idő irányára. Igazából nem is egy vonalat, hanem egy kört kéne elképzelni a rendszer origója körül és mi ezen a körön belül tartózkodunk valahol attól függően, milyen gyorsan haladunk az idő "rovására". Tehátha valaki nem megy semerre, akkor ő teljes sebességgel halad előre az időben. Szerimtem ez így könnyebben értelmezhető. És ezért nem érhetjük el elvileg a fénysebességet, mert akkor megállna az idő számumkra.
@Flakonify
@Flakonify 3 года назад
Ez volt az? ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-k73psdcmzEY.html
@elektrosokkk
@elektrosokkk 3 года назад
@@Flakonify kicsit rosszul fogalmaztam. Egy dokumentum filmben láttam és nem vesézte ki hogy két test egymáshoz viszonyítva hogy érzekeli a másik valtozását, hanem csak egy testtel foglalkozott, de igen, a lényeg ugyan ez volt. Ahogy a belinkelt videó is mutatja: a sebesség mindig = 1. Csak az arány változik, hogy mennyit haladtunk a térben, és mennyit az időben.
@DominikAdamik
@DominikAdamik 3 года назад
Én 3 milliárdot tippeltem
@htichpirate
@htichpirate 3 года назад
Mi az, hogy sosem lassul? Dehogynem! Nezz utana a cserenkov sugarzasnak. Bizonyos kozegekben igenis lelassul a fény
@gyulahodi6052
@gyulahodi6052 3 года назад
A videó kiemelte, hogy a nem gyorsul azt jelenti, hogy nem telik el idő a felgyorsulása közben, azonnal teljes sebességgel halad. Minden optikai közegben lassul a fény, az ablaküvegben is, épp ezért kell kiemelni, hogy az abszolút sebességhatár a vákuumban mérhető fénysebesség.
@szabinabozo6342
@szabinabozo6342 3 года назад
Fény nek nincs tömege! Tehát,, hogy lehetséges utazás? Szerintem nem ilyen egyszerű.
3 года назад
A tömeg nem feltétele az utazásnak, ahogy a máj és vese sem. Így egy polip is tud mozogni a vízben e szervek nélkül, és a fény is tud haladni tömeg nélkül.
@sabekkrapek7182
@sabekkrapek7182 3 года назад
Épp azért halad fénysebességgel mert nincs tömege. A tömeggel rendelkező részecskéknek pedig hatalmas energiákra van szüksége a fénysebesség akár 80-90%os eléréséhez is. És akkor ezek még csak részecskék nem pedig több tonnás űrhajók. Jó volt a videó. Tudtam h a gps hogyan működik nagyjából. Egyformán járnak a szatellit atomórák és egyszerre küldik le az időjelet és a térbeli elhelyezkedés jelét. Amit kihagytál h plusz még egy másik frekvencián is küldenek jelet az atmoszféra egyik rétege miatt ami megtöri lassítja torzítja a jeleket és ebből ki lehet szűrni, lehet pontosítani az értékéket. Amit viszont nem tudtam illetve most tanultam meg itt ebből a videóból h a fenti óráknak arányosan sietniük kell a sebesség faktor miatti idő diletáció miatt. Hát pedig ez logikus lett volna a relativitás elmélet miatt.
@rudolflakatos8560
@rudolflakatos8560 3 года назад
A fénynek még Albert Einstein szerint is van tömege, mert a nap közvetlen közelében elhaladó fény elhajlásának egy részét úgy számolta ki, hogy a fény tömegét helyettesítette Newton gravitációs képletébe. Azt az ostobaságot, hogy a fénynek nincs tömege a relativisztikus elektrodinamika találta ki, és ennek megfelelően alakították ki a mai standard modelt is, ami azt jelenti, hogy a mai fizikusok megbuktatták az általános relativitás elméletet.
@rudolflakatos8560
@rudolflakatos8560 3 года назад
​@@laszlobizsok26 A foton mindig halad, és mindig fénysebességgel halad, vagy ha úgy jobban tetszik, akkor amikor nem halad, akkor nem létezik.
@rudolflakatos8560
@rudolflakatos8560 3 года назад
@@laszlobizsok26 Szerintem meg Albert Einstein: A speciális és általános relativitás című könyve senki elől sincs elzárva. Ha a velem való kekeckedés ilyen szinten megy, akkor talán arra is képes, hogy az internetről akár ingyen is letöltse a könyvet, és el is olvassa. Ennek talán még lenne is valami értelme.
@tibortoth1094
@tibortoth1094 2 года назад
Kiégett az agyam rendesen
@Andy-zh1fo
@Andy-zh1fo 3 года назад
Én nem igazán vágom, hogy ha valaki fénysebességgel elugrik a szomszéd galaxisba majd vissza, miért lesz minden rokona halott mire visszaér miközben az út mondjuk 10 év fénysebességgel. Ez a videó nem nagyon magyarázza ezt.
@gyulahodi6052
@gyulahodi6052 3 года назад
Maga az utazó is nagyon halott lesz már addigra, mivel a szomszéd galaxis, az Androméda-köd 2.100.000 fényév távolságra van, tehát a fénysebességgel megtett út is kitesz bő 4 millió évet. És ez akkor csak a legközelebbi galaxis volt. De amire gondolsz, az az, hogy ha valaki BÁRHOVÁ utazik közel fénysebességgel, akkor az ő helyi ideje nagyon lelassul az utazás közben. Minél jobban megközelíti a fénysebességet, annál nagyobb az eltérés a földi időhöz képest. Ilyenkor az ember azt kérdezi, hogy miért, de egy kommentben csak annyit lehet erre válaszolni, hogy csak, a világ ilyen furán működik. A dolog a relativitáselméletben logikusan felépített hosszú gondolatmenetből következik. Maga Einstein is leírta az egész elméletet viszonylag egyszerű nyelvezetben 1921-ben, én ennek egy 1978-as magyar kiadását ismerem, de valószínűleg készült azóta újabb kiadás is. Szóval az utazó, aki közel fénysebességgel száguldozik valahol, ránéz az órájára, és azt látja, hogy az a szokott ütemben ketyeg, minden rendben van, jól érzi magát. Ha egy másik ember, aki itthon maradt, rá tudna nézni az utazó órájára, azt látná, hogy irtózatosan le van lassulva, akár percek, akár órák is eltelne a mutató két mozdulata között, és az utazó is úgy ül, mint aki kővé dermedt, a szíve óránként dobban egyet, két pislogás között is több óra telik el. Itthon pedig az idő a szokásos módon telik, az itthon maradtak megöregszenek, végül meghalnak, miközben az utazó száguld, és csak néhány új ránc jelent meg a szeme sarkában. Végül néhány év elteltével ruganyosan kiszáll a járművéből, és azt látja, hogy itt eltelt egy évszázad, generációk születtek közben, városok haltak ki és születtek, tervbe vették a 4-es metró meghosszabbítását, a zöldek a fémeszközök fenntartható természetbarát kőeszközökkel való helyettesítéséért kampányolnak.
@Andy-zh1fo
@Andy-zh1fo 3 года назад
@@gyulahodi6052 Köszi a válaszod! Valamivel közelebb vitt, de az a miért még mindig ott van azért. 😆
@AtiAtosz
@AtiAtosz 2 года назад
@@gyulahodi6052 Van egy csillag 1 fényévre, közel fénysebességgel megyek felé. 1 év fénysebességgel 2 év oda vissza. Ha visszaérek pontosan mi lesz vajon az idő különbség? Elvileg fénysebességgel mentem, amivel 2 év oda vissza az út, tehát a Földön 2 év telt el...... Na de én is két évet töltöttem az űrhajóban, hisz a fény is 2 év alatt ér oda meg vissza, ebből kiindulva nincs különbség.... Vagy mivel fénysebesség 99,9999%-val mentem, ezért megállt voltaképp az idő? ?Konkrétan teleportálok? Ennyi erővel, irányítani nem is lehetne az űrhajót, mert számomra nem telne el 1 sec se, mert olyan sebességgel mentem...... ?
@gyulahodi6052
@gyulahodi6052 2 года назад
@@AtiAtosz Pontosan fénysebességre nem lehet felgyorsítani az űrhajót, csak azt tetszőlegesen megközelítő sebességre. De azt ne felejtsük el, hogy ahogy közeledünk a fénysebességhez, az űrhajó tehetetlen tömege már rohamosan nő, ugyanígy a további gyorsításhoz szükséges tolóerő nagysága is. Tehát az a helyzet nem állhat elő, hogy a sebességünk és a (vákuumbeli) fénysebesség közötti különbség nullára csökken, ehhez a végtelenhez közelítő tolóerő lenne szükséges, ami gyakorlatilag elképzelhetetlen. A fénysebességet meghaladó sebesség eléréséhez valahogy ki kellene lépnünk a newtoni mechanika szigorú hatásköréből, de ilyenre egyelőre még hipotetikus elképzelések sincsenek. Két évet töltöttél az űrhajóban, a külső megfigyelők szerint. Te, aki közel fénysebességgel haladtál, az űrhajóval együtt, az űrhajóban levő levegővel és az abban levő baktériumokkal együtt, az utat egy órányinak, vagy még kevesebb idejűnek érzékelted. (Valójában az űrhajó felgyorsításához sok idő kellhet, ennek az idejét a példában el szoktuk hanyagolni.) Az űrhajó is csak egy órányit öregedett, a baktériumok is. Nem csak úgy érzed, hogy alig telt el idő. Maga az idő lassul le a nagy sebességgel haladó minden objektum számára. A képleteket a Wikipédia Idődilatáció szócikkében megnézheted. Ugyanaz a Lorentz-tényező szerepel benne, mint ami a tömegnövekedés mértékét is leírja. Teleportáltál? Hát, félig. Neked tényleg kevés idő kellett az utazáshoz, a világ viszont két évet várt arra, hogy célba érj. Amit az űrhajó irányításáról írsz, az igaz. Ha az űrhajón egy kormányművelet három másodpercig tart, akkor az űrben közel fénysebességgel száguldva a te időd szerinti három másodperc lesz az a művelet, ami az űrbéli akadálynak egy órát is jelenthet. Az űrhajód is majdnem fényórányi távolságot tesz meg közben, vagyis a hajó így nem lenne biztonságosan irányítható.
@laszlobutor8515
@laszlobutor8515 2 года назад
@@gyulahodi6052 Ezek szerint a fény csak a megfigyelönek 300.000km/s a sebessége, különben végtelen vagy valami hasonló .1 fényévet 1 óra alatt.
@kopasz442
@kopasz442 3 года назад
Azért az idő sebessége, egy igen érdekes kérdés! Egy nagyobb gravitációs közegben, vagy mennél közelebb vagyunk egy gravitációs központhoz, az idő szintén lassabban halad. Ezt már megmérték a földön, mert egy 30 centiméterrel lejjebb, tehát a föld gravitációs központjához közelebb lévő pontos óra lassabban jár, mint az ellenpárja. Amit nem tudok, hogy mennyivel lassabb az idő, mondjuk 500 méter mélyen a föld alatt, illetve a sebessége miatt keringő űrállomáson, ahol viszont a gravitáció csekély volta miatt meg gyorsabban is kell telnie az időnek. Biztosan ezeket is számításba veszik, csak erről a differenciákról eddig sehol nem találtam utalást! De az biztos, hogy az idő, a gravitáció, a sebességhez(mihez képest) mérten relatív! 😁
3 года назад
Így van! De olyan csekély a különbség, hogy kizárólag atomórákkal mérhető. A másodperc milliomod részével csúsznak el egymástól hetente.
@criticalopsez6717
@criticalopsez6717 3 года назад
10000000000 milliárd
3 года назад
Dollár? :)
@sanyijutuber2381
@sanyijutuber2381 3 года назад
Ez a tükörhenger mekkora baromság már? Az egy zárt rendszer, teljesen független a vonat sebességétől. Vagy ha nem, akkor a Föld forgási és mozgási sebességét miért nem számítjuk?
3 года назад
Jól látod, épp ezért a mi időnk is máshogy telik, ahhoz képest, aki a Föld sebességétől függetlenül fix pontban áll
@huNeville91
@huNeville91 2 года назад
@ És ha egy (majdnem) fénysebességgel haladó vonaton elkezdek a végétől az eleje felé rohanni, akkor se lépem át a fénysebességet? :) Vagy ez tök mindegy, mert ez az előrefutás csak a vonatot belül van, ahol saját belső téridő van a külső szemlélő világához képest (ahol a vonatot látja közel fénysebességgel menni)?
@gregor_man
@gregor_man 2 месяца назад
Legyél kreatív. Ez csak egy leegyszerűsített gondolatkísérlet, amely a lényegre akar koncentrálni.
@Nexus21000
@Nexus21000 3 года назад
én 300.000.000 m/s tippelek
@istvan9626
@istvan9626 3 года назад
40000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000km/s
@akacsaman
@akacsaman 3 года назад
300000km/s
@komlosilaszlo9442
@komlosilaszlo9442 3 года назад
Igen,Chuck Norris is kb. ennyivel bicajozott gyerekkorában,már akkor rommá verte még a fényt is:)
@gyurivarga2781
@gyurivarga2781 3 года назад
Ezt már emberi ésszel nem lehet felfogni. És mi lesz a fénnyel, ha eléri a világ véget? Kimegy a világból?
@_kevinszabo
@_kevinszabo 3 года назад
elnyelődik gondolom
@TeslaElonSpaceXFan
@TeslaElonSpaceXFan 3 года назад
Az érdekelne hogy mit értesz az alatt hogy kimegy a világból? Hogy érted?
@petykakomac7595
@petykakomac7595 3 года назад
Ezt en sem ertem mit ertesz ez alatt, nagyon foldhozragadtan kepzeled el, elvileg az univerzum onmagaba fordul vissza, tehat 'ki' nem megy belole feny.
@TeslaElonSpaceXFan
@TeslaElonSpaceXFan 3 года назад
@@petykakomac7595 Én értelmezésemben a téridő fogalma végtelen, ebből nem tud kimenni a foton részecske (fény).
@gyulahodi6052
@gyulahodi6052 3 года назад
Teret hoz létre maga körül.
@matekiss7434
@matekiss7434 3 года назад
Csaxolok h a gondolat gyorsabb mint a fény
@keremszepenmiaproblema6127
@keremszepenmiaproblema6127 3 года назад
Nem . A neuronok közötti kapcsolat ugy 300km/h ........ A fény még így is gyorsabb
@tiborvarga4588
@tiborvarga4588 3 года назад
Ti ezt mind elhiszitek? El kell már felejteni Einsteint és a tételeit.meg a magyarázatait. Az a pattogó fény meg a vonat magyarázata egy hülyeség. A GPS műholdak meg egyszerre sorszámot / amiben benne van a műhold kódja/ sugároznak és a földi egység azt nézi amikor bejött a harmad műhold kódja és az egyes akkor a másik kettőnél melyik szám jött be így kapnak egy háromjegyű számot - A műhold 1-s, B műhold 5-s, C műhold 9-s , tehát a 9-s számot sugárzó műhold van a legközelebb hozzám, az 5-s számot sugárzó már messzebb, az 1-t sugárzó van a legmesszebb hozzám. Ha a műholdak helyzete be van kalibrálva a térképre akkor a 951 mezőben tartózkodom az A, B, C műholdak által bezárt háromszögben. A pontosság attól függ, hogy a két szám közti idő mennyi méterben kifejezve.
@hallernorbi
@hallernorbi 3 года назад
"a műholdak helyzete be van kalibrálva a térképre"... apró hiba, hogy a műholdak keringenek.
@gregor_man
@gregor_man 2 месяца назад
Mivel a GPS tervezői a felszólításod ellenére sem felejtették el Einstein tételeit, úgy hangolták be sietésre a műholdak óráit, hogy amikor azokat végül pályára helyezték, és a nagy sebesség miatt az órájuk lelassult, a Földtől való megnövekedett távolságuk miatt ugyanakkor egy picit gyorsult is, végül pont úgy járnak, ahogy kell. Az, hogy te nem érted Einstein magyarázatait, még nem ok arra, hogy mindenki más elfelejtse.
Далее
Gravitáció  |  #14  |  ŰRKUTATÁS MAGYARUL
19:29
Просмотров 251 тыс.
Létezik a Fekete Lovag?  |  #112  |  ŰRKUTATÁS MAGYARUL
15:28
A Lagrange-pontok  |  #54  |  ŰRKUTATÁS MAGYARUL
19:20
Просмотров 137 тыс.
Exobolygók  |  #12  |  ŰRKUTATÁS MAGYARUL
11:28
Просмотров 103 тыс.
Az első űrállomások  |  #16  |  ŰRKUTATÁS MAGYARUL
14:54
Mi az a végtelen?  |  #128  |  ŰRKUTATÁS MAGYARUL
18:11
Просмотров 175 тыс.
A sugárzás  |  #102  |  ŰRKUTATÁS MAGYARUL
24:53
Просмотров 112 тыс.
Hány éves az univerzum?  |  #3  |  ŰRKUTATÁS MAGYARUL
12:00
Hibák a Gravitáció-ban  |  #105  |  ŰRKUTATÁS MAGYARUL
34:51
Hogyan lehetséges az időutazás?
4:10
Просмотров 414 тыс.
🤔Почему Samsung ПОМОГАЕТ Apple?
0:48
Просмотров 409 тыс.