Тёмный

Historia jednego myśliwca. Fokker G 1 

Balszoi
Подписаться 21 тыс.
Просмотров 19 тыс.
50% 1

#historia #lotnictwo #wojsko
Kolejny, siódmy już, odcinek z cyklu Historia jednego myśliwca. Tym razem ciekawa i chyba dość dobrze rozpoznawalna w Polsce i na świecie holenderska maszyna - dwusilnikowy Fokker G.1. Samolot nie wątpliwie ciekawy, choć pod pewnymi względami niedoceniony.
Tak czy inaczej - siódmy odcinek gotów! Z góry mówię, że w najbliższym czasie mogą być drobne problemy z regularną publikacją materiałów, gdyż mam sporo dodatkowych planów. Część z nich wiąże się z dość dużym nakładem czasu. Tak czy inaczej będę starał się, by filmy pojawiały się na kanale dość regularnie, choć... niczego nie mogę obiecać! Pozdrawiam!
Źródło miniaturki: i.pinimg.com/originals/c2/b8/...

Развлечения

Опубликовано:

 

22 май 2022

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 25   
@czarrny1czarrrny177
@czarrny1czarrrny177 12 дней назад
Dziękuje za przygotowany materiał filmowy. Pozdrawiam.
@Wguy1972
@Wguy1972 Год назад
Mój ulubiony samolot z " Modeli kartonowych" z lat osiemdziesiątych!
@januszpaweczyk5999
@januszpaweczyk5999 Год назад
Z tego co czytałem we wspomnieniach polskich pilotów w GB , to nie było trudno zestrzelić Bf-110 , szczególnie jak wyeliminowało się tylnego strzelca ( Bf-110 w porównaniu do Spitfre i Hurricana to była ciężka i niezbyt zwrotna " krowa " ) .
@andrzejbo1
@andrzejbo1 Год назад
ciekawe
@andrzejorszanski1719
@andrzejorszanski1719 Год назад
Pierwsza kwestia to pilot - oblatywacz holenderskiej maszyny - w starszej literaturze pojawia się nazwisko Emila Meincke - Czecha niemieckiego pochodzenia. W czasie pokazu samolotu w salonie paryskim maszyna sąsiadowała ze stoiskiem polskim, stąd na niektórych zachowanych zdjęciach widzimy prototyp Fokkera G-1 a w tle polskiego Łosia i nie był to ostatni kontakt tej maszyny z Polakami. Pierwszym zagranicznym odbiorcą nie miała być jednak Estonia, ale republikański rząd Hiszpanii, gdzie akurat trwała wojna domowa i republikanie często wykorzystywali inne kraje do prowadzenia zakupów uzbrojenia. 25 X 1937 za sterami holenderskiej "Ramy" zasiedli dwaj polscy piloci-A.Włodarkiewicz i J. Domaszewski. Niestety - nie odnaleziono raportu jaki złożyli po powrocie do Warszawy , ale w internecie można znaleźć raport fińskiego pilota G.Mangussona, gdzie o G-1 w samych superlatywach. Dla G-1 wojna zaczęła się już w marcu 1940, kiedy jedna z maszyn przechwyciła wracającego z nad Niemiec brytyjskiego "Wihtleya" i zmusiła go do lądowania(wg. starszej wersji -zestrzeliła) W walkach po 10 maja 1940 na konto G-1 zapisać można 12-18 zestrzeleń w tym co najmniej 7 He-111 i ok.3 Bf-109 a bilans w walkach powietrznych (bez maszyn zniszczonych na ziemi) to nawet 3:1 na korzyść Fokkerów... Piękny , dobry samolot...
@arekjaronczyk2281
@arekjaronczyk2281 2 года назад
Bardzo ciekawy temat. Firma Fokker stworzyła dwa udane samolory Fokker XXI i Fokker G.1. Niestety Fokkr G.1 nie wszedł masowo do produkcji - nikt nie zakupił jego licencji, Fokker XXI miał więcej szczęścia - kupiła licencję Finlandia gdzie doskonale sprawdził się na Froncie Wschodnim w 1939 roku. Co ciekawe fińskie Fokkery XXI latały z silnikami z...PZL Łos.Bristol Pegasus XX o mocy 920 KM i z samolotu P-11C Bristol Mercury VI-S i w wyadku Mercurego osiagał o prawie 100 km/h lepsze osiągi niz P-11C. Tak zwycięza dobra aerodynamika mimo stałego podwozia. Finowie kupili róznież od Niemców silniki Bristol Mercury VIII przeznaczone dla PZL P-11G Kobuz i PZL P-50 Jastrząb. Fokker G.1 dzięki silnemu uzbrojeniu uzyskał w pierwszym dniu i jedynym walk o niebo nad Holandią kilkanaście zestrzeleń - w akcji brał udział tylko jeden dywizjon jak autor wspmina w materiale , co oznacza że pilocitych samolotow uzyskali dobry współczynnik strat do zestrzeleń - nigdy nie jest tak że wszystkie samoloty dywizjonu sa sprawne. Samolot niestety miał niską odporność na uszkodzenia gdyż po pierwszym dniu walk większośc samolotów walczącego dywizjonu kwalifikowało się do remontu. Duża sylwetka samolotu ułatwiala skupienie na nim ognia podobnie jak w przypadku BF-110. Z kolei zaletą tego samolotu moim zdaniem skopiowana w Lightningu P-38 to skupienie uzbrojenia w dziobie dzięki czemu jednorazowa salwa jest w całości lokowana w celu i ułatwia to celowanie uzbrojeniem w przeciwieństwie do uzbrojenia umieszczonego w płatach samolotu. 8 karabinów maszynowych to odpowiednik systemu Pom Pom używanego przez Royal Navy na ich okrętach ww konwojach aarktycznych i na Morzu Śródziemnym. Potężna siła ognia. Świetne rozwiazanie. Jak ktoś lubi sklejać modele z papieru to w Modelu Kartonowym wydano Fokkera G.1, niestety bez wnętrza.
@andrzejorszanski1719
@andrzejorszanski1719 Год назад
Na użycie przez Finów silników Pegasus XX w samolocie D-XXI żadnych dowodów nie ma. Samoloty tzw. IV serii otrzymały amerykańskie silniki P&W 825KM a tematem sporów jest jest istnienie/ nieistnienie tzw V serii 5 maszyn z silnikami Pegasus i składanym podwoziem , na co do dziś nie udało się odnaleźć potwierdzenia w formie zdjęć czy dokumentów
@arekjaronczyk2281
@arekjaronczyk2281 Год назад
@@andrzejorszanski1719 "Almost any engine with a capacity of 600 to 1100 hp could be installed on the D XXI. from. According to the assignment, the British air-cooled engine Bristol "Mercury" VI-S (645 hp) was supposed, but the designers worked on the installation of other modifications of the "Mercury", the star-shaped engines Bristol "Perseus" X, Wright R-1820 "Cyclone" , Pratt Whitney "Twin Wasp Junior", Hispano Suiza 14Ha, and in-line V-shaped Rolls-Royce "Kestrel" IV and Hispano Suiza 12 Ycrs." Co zawierała fińska dokumentacja Fokkera ciężko dziś powiedzieć, a w zasadzie nie fińska tylko fabryczna, Fokkera przejęli Niemcy, podobnie jak w przypadku Łosia nie mamy pełnej wiedzy o wersjach z Giome Rhone. Z tego co czytałem pomysł z Pegasusem zrodził się gdyż nie były dostępne już inne jednostki napędowe w czasie wojny a silnik ma swoją żywotność. Finowie robili różne dziwne rzeczy które się zachowały lub nie. Np drewniany Buffalo...czy Mörkö-Morane. Ich głównym problemem w czasie trwania wojny był brak zachodnich silników. W końcu stali sie jednym z państw Osi.
@andrzejorszanski1719
@andrzejorszanski1719 9 месяцев назад
@@arekjaronczyk2281 Wklejony przez Pana tekst - nie stanowi dowodu, że kiedykolwiek powstały choćby prototypy wersji wyposażone w te silniki. Realnie wyglądało to tak , że na początku prac projektowych rozważano silnik RR "Kestrel" , na etapie prototypu (nr boczny FD - 322) użyto znanego z naszych P-11 Mercurego VI-S a w samolotach seryjnych królował Mercury VIII. Fińska tzw. IV seria otrzymała silniki Pratt Whitney "Twin Wasp Junior" 825KM. Zagadką pozostaje - jak wspomniałem - Vseria z silnikami Bristol Pegasus. Inne wersje pozostały na papierze, i choć zapowiadały się ciekawie - np. wersja z silnikiem Bristol "Hercules" 1300 KM- nie doszło do budowy latających samolotów. Finowie , podobnie jak Holendrzy - nie zniszczyli archiwów i sporo ciekawostek ciągle wychodzi na światło dzienne. Finowie - będąc krajem Osi pozyskiwali silniki z Niemiec czy Szwecji co przynosiło ograniczone efekty. No cóż- ich "Wielki Brat" miał swoje problemy... Pozdrawiam.
@arekjaronczyk2281
@arekjaronczyk2281 9 месяцев назад
@@andrzejorszanski1719Różnica między pojedynczą a podwójną gwiazdą jest dramatyczna w konstruowaniu i projektowaniu samolotu. Zmienia w zasadzie cały układ napędowy. Śmigło, zasilanie w elektrykę, zasilanie w paliwo. O ile zamiana pojedynczej gwiazdy na inną noże być wykonana w bardziej zaawansowanym warsztacie to zamiana pojedynczej na podwójną wymaga dużych zmian. Szczególnie w dokumentach produkcyjnych. Nie jest to działanie doraźnie czy frontowa modernizacja. Jest dużo różnych przeróbek samolotów o których dowiadujemy się przez przypadek jak szkolny łoś z tandemowym i sterami dla instruktora i pilota o którym przez 40 lat nikt nie wiedział na pewno bo przekaz był na piśmie i bez zdjęć. Pożyjemy zobaczymy.
@yansbp
@yansbp 2 года назад
Dziwne że nie zainteresowały nim się Niemcy na poważnie trochę podobny do p-38
@felicjankowalski1503
@felicjankowalski1503 2 года назад
Mieli wyrób Me ;)
@darkusmarkus9711
@darkusmarkus9711 2 года назад
Mieli swojego latającą ramę.
@felicjankowalski1503
@felicjankowalski1503 2 года назад
Wilka załatwił niespełniony silnik Foka, bo Nowokuński nie mógł dotrzymać słowa. Dlaczego w II RP podjęto produkcje silników na licencji angielskiej, a nie francuskiej, jest oczywiste. Nie oczywistym jest zaś, dlaczego w II RP nie podjęto prób modyfikacji Pegazów do wersji podwójnej gwiazdy, a skupiono się na projekcie Foki ;)
@Balszoi
@Balszoi 2 года назад
O silniku Foka się nie wypowiadam. Tak po prostu ;)
@felicjankowalski1503
@felicjankowalski1503 2 года назад
@@Balszoi No to wypadałoby zaznaczyć co Wilk nie był samolotem bojowym ;)
@nephtyhs8283
@nephtyhs8283 Год назад
Wilka załatwiły błędy obliczeniowe konstrukcji. Żaden silnik by go nie uratował, chociaż owszem gdyby silniki Foka osiągnęły zapowiadaną moc latałby szybciej. Samolot był znacznie cięższy niż zakładano i nie zależnie jakiej mocy by nie były jego silniki miał zbyt małą masę użytkową. Ok 430 kg na uzbrojenie, załogę i paliwo zamiast przewidywanej 850kg. Nawet po rezygnacji z 300kg bomby, po załadowaniu amunicji i załogi mógłby zatankować paliwa w ilości wystarczającej na obronę lotniska z którego wystartował, dlatego program skreślono a wyciągnięte wnioski wykorzystano przy projekcie PZL 48 którego prototypu niestety nie udało się już ukończyć przed wrześniem 1939r.
@felicjankowalski1503
@felicjankowalski1503 Год назад
@@nephtyhs8283 Foka osiągnęła zakładaną moc, za to była cięższa i stąd wynikły problemy Wilka z udźwigiem. Wymuszone skokowe zwiększenie masy zainstalowanej w gondolach trudno uznać za "błąd obliczeniowy", a za to na pewno było związane z wygórowanymi oczekiwaniami;) Szczęśliwego nowego.
@nephtyhs8283
@nephtyhs8283 Год назад
@@felicjankowalski1503 Dziękuje za życzenia i Nawzajem. Co do silników Foka to zakładana przy projekcie Wilka ich moc miała wynosić 450KM, później zmniejszono ją na 420KM i według prof Malaka w warunkach laboratoryjnych silnik taką moc osiągał ale zachowywał się niestabilnie i wymagał dopracowania. Fakt jest taki że "Foki" w które wyposażono drugi prototyp Wilka osiągały moc 320KM. Nie jestem pewien co do ich wpływu na przekroczenie wagi Wilka. Projekt zakładał że silniki nie mogą być cięższe niż 300kg. Według danych producenta silniki Foka ważyły 220kg, z osprzętem - rozrusznik, prądnicy itp ok 280-285kg więc powinne mieścić się w wymogach projektu. Ogólnie jest sporo opinii że przy tak małym rozmiarze i zakładanej mocy silnik taki nie miał szans na długie życie i poprawną pracę z powodu bardzo wysokich temperatur w jakich musiałby pracować. Przykładem jest silnik Renault R-12 na którym wzorował się Nowkuński a z którym polscy piloci spotkali się we Francji latając na samolotach Caudronach 714. Silniki R-12 non stop się przegrzewały, z powodu nadmiernego obciążenia pękały wały napędowe.
@Robert_Barszcz
@Robert_Barszcz Год назад
W pierwszej chwili myślałem, że oglądam film o Lockheed P-38 Lightning
@slawomirk7462
@slawomirk7462 6 месяцев назад
Ano podobny na pierwszy rzut oka.Tez się na tym złapałem!!!🤝🤝🤝😁😁😁🛩️🛩️🛩️
@jandec6800
@jandec6800 Год назад
Nasze jaki tłuką foki obijają fokom boki
@Balszoi
@Balszoi Год назад
O inne foki chodziło :)
@S7midnight
@S7midnight 2 года назад
2:10 silniki rzędowe to nie to samo co silniki w układzie v
@McArti0
@McArti0 2 года назад
w lotnictwie V to silnik dwurzędowy, więc rzędowy, w odróżnieniu od gwiazdowego.
Далее
Focke Wulf Ta 154 | historia jednego myśliwca
16:04
Просмотров 4,5 тыс.
T-55 Tank
12:37
Просмотров 651 тыс.
Incredible magic 🤯✨
00:53
Просмотров 10 млн
🤘РОК или ПОП?💖
3:20:26
Просмотров 1,7 млн
Macchi MC202 | historia jednego myśliwca
15:37
Просмотров 13 тыс.
Fokker D.XXI | historia jednego myśliwca
20:09
Просмотров 10 тыс.
He 112 | rumuńskie myśliwce w walce
22:21
Просмотров 15 тыс.
Inkwizycja - Ku wykorzenieniu herezji!
1:51:36
Просмотров 569 тыс.
Hawker Sea Fury | Royal Navy nad Koreą
12:57
Просмотров 3,7 тыс.