Тёмный

Mi-4 "Hound" - Spóźniona odpowiedź na śmigłowce III Rzeszy i USA oraz wieczna klątwa Stalina 

Jeyahoo
Подписаться 20 тыс.
Просмотров 66 тыс.
50% 1

Mi-4 niewątpliwie był pionierską maszyną w momencie zaprojektowania na deskach kreślarskich biura Michaiła Mila. Jak jednak konstrukcja ta wpłynęła na rzeczywistość w Związku Radzieckim? Serdecznie zapraszam na materiał.
W tym miejscu możesz wesprzeć moją działalność:
buycoffee.to/j...
Link do mojego Twitcha:
/ jeyahoo

Опубликовано:

 

1 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 105   
@listonoszpat233
@listonoszpat233 Год назад
Silnik turbowentylatorowy jest np w An124 w śmigłowcach stosuje się silniki turbinowe inaczej turbowałowe gdzie wirnik przez przekładnie główną może być napędzany turbiną tgz swobodną jak np w polskim Sokole lub częściej silnik jest adaptacją silnika turbośmigłowego z samolotu i zamiast śmigła napędza przekładnie główną w śmigłowcu.
@MarcinKrawiec-mo8bw
@MarcinKrawiec-mo8bw Год назад
Wielki szacun. Zrobiłeś wielką rzecz . Piękny materiał okraszony równie fajnym wideo . Gdzie Ty te materiały znalazłeś?👍👍👍
@MarcinSKOWROŃSKI-e3n
@MarcinSKOWROŃSKI-e3n Год назад
Mordo przypomniales dzieciństwo,... Bawiliśmy się w tym modelu, gdy stał jako eksponat ❤
@krzysztofadc2363
@krzysztofadc2363 Год назад
Pamiętam że w Darłówku stał taki jako eksponat (obok iljuszyna 28) i chyba jeszcze czegoś.
@adamniewinski106
@adamniewinski106 Год назад
W helikopterach uzywane sa silniki turbinowe, turbowentylatorowe maja podwojny przeplyw i uzywane sa w nowszych mysliwcach i transportowych odrzutowcach. Pozdrawiam
@briann2399
@briann2399 8 месяцев назад
Silniki tłokowe też. Robinson ma silnik tłokowy, tak samo śmigłowce stosowane w rolnictwie do oblotu pól. Są to przeważnie jednoosobowe max dwuosobowe konstrukcje lekkie.
@adalbertandrewspl.6907
@adalbertandrewspl.6907 8 месяцев назад
Mi 4 pokraczny, a US-rajski H 19 piekny i smukły ? Poza tym Mi 4 latały w 37 pśt jeszcze w 1982 - 83 ostatnie egzemplarze. Jeden brał udział w wylocie do Krakowa-Balice wraz z Mi 8 kami na tzw. "loty w górach" . Z Krakowa wracała nim do Leźnicy moja żona z córką .
@MrCzarnm
@MrCzarnm Месяц назад
W Sklęczkach jest najlepiej zachowany jak przyleciał z Leźnicy tak tam został. Ja za dzieciaka miałem okazję zobaczyć ten który stał przy PWL, wrażenie było takie że "tatko można sobie wylądować w zalewie wyłączyć i nikt się nie utopi", wspaniałe czasy.
@dziadWSZEWIED
@dziadWSZEWIED Год назад
5:35 w-12 "B"sie czyta bo to cyrylica wiertaljot = śmigłowiec 12 (os.)
@Jeyahoo
@Jeyahoo Год назад
Prawda! Ja już z pokolenia stety lub niestety nie znającego i nie uczącego się zbytnio rosyjskiego, stąd taka pomyłka. Pozdrawiam!
@dziadWSZEWIED
@dziadWSZEWIED Год назад
@@Jeyahoo e tam , pierwsze śliwki robaczywki , tyko ten sie nie myli co nic nie robi ;) obczaj to Zespół symulacji wiercenia, lub Zespół IBD имитаця бурней деятелности ибд (- przewlekła choroba karierowiczów biurowych - intensywne symulowanie pracy , objawia się cecha osobowości - tendencja do tworzenia obrazu stale zajętego, zajętego pracownika, udającego stachanova, aby pokazać swoim przełożonym, że wykonuje lwią część pracy w firmie.
@tompyt6
@tompyt6 Год назад
@@Jeyahoo Ale jesteś z pokolenia, które ma np. translator ;)
@vinegardrinker5159
@vinegardrinker5159 Год назад
Widziałem w akcji Mi-4 w Krakowie na Błoniach z okazji jakichś pokazów spadochronowych. Mogła to być połowa lat 70.
@sawomirbartosiak2487
@sawomirbartosiak2487 Год назад
Świetny materiał 👏 Czekam na kolejny. Może coś o bombowcu B2?
@pierregorny1624
@pierregorny1624 Год назад
Tak interesującego materiału, jednocześnie tak zepsutego złym pod wieloma względami komentarzem dawno nie widziałem. Dykcja, wymowa to jedno. Wiem, że to "amatorski" kanał. Ale jeszcze ta drażniąca "newsowa" maniera. Jeżeli już autor uznał, że musi się wypowiadać publicznie, to kto mu doradził tę manierę? Jest to sztuczne, klepane jak na sztancy, bez czucia tekstu i emocji w nim zawartych. Czyli bez szacunku dla widza. Podziwiam tych, którym to się podoba.
@Jeyahoo
@Jeyahoo Год назад
Witam, jaka towarzyszy Ci znajomość tego jak powinna dykcja i wymowa wyglądać. Jakie posiadasz kompetencje? Pracujesz gdzieś w radio, czy może posiadasz jakieś inne kwalifikacje? Pozdrawiam ;>
@pierregorny1624
@pierregorny1624 Год назад
@@Jeyahoo Zręczna próba odwrócenia uwagi od siebie. Nie trzeba być muzykiem, żeby zauważyć fałszywe dźwięki, jeśli docenia się dobry materiał i dobre wykonanie. I z takim nastawieniem włączyłem Twój materiał. Przyjmij krytykę, jeśli szanujesz widzów i nie nastawiasz się tylko na "fejm", "bo reszta chwali".
@Jeyahoo
@Jeyahoo Год назад
@@pierregorny1624 Po prostu poważnie zapytałem czy jesteś lektorem czy kimkolwiek kto zna się na emisji głosu, bo ja się zawsze chętnie dokształcam. Oczywiście że nie trzeba być muzykiem, tylko skoro większości się podoba, to raczej nakazuje mi traktować ten komentarz jako wyjątek, a ja zupą pomidorową niestety nie jestem i nie będę. Jeśli natomiast masz jakiegoś znajomego, który ma pojęcie o takich rzeczach, daj mu znać niech obejrzy, chętnie nawet zapłacę za jakiś rzeczowy kurs poprawiający brzmienie i dykcję.
@pierregorny1624
@pierregorny1624 Год назад
@@Jeyahoo W porządku i bez urazy. Mi z kolei bardziej chodziło o Twoją "newsową" manierę podawania informacji, kończenie każdego zdania tą dziwną modulacją, nie da się skupić na treści. Dykcja to inna rzecz, ale nad wszystkim można popracować. Niestety nie znam nikogo takiego, kiedyś krótko pracowałem w radio i przeszedłem po prostu szybką szkołę "na głębokiej wodzie". Na pewno można zacząć od "rozgrzania aparatu mowy" jak aktorzy, czy lektorzy. Tuż przed nagraniem rozciągać szczęki, parskać jak koń, czy nawet włożyć do ust korek od butelki (stary sposób aktorów) i próbować wypowiedzieć dane zdanie bardzo wyraźnie, jakbyś do kogoś mówił. Bezpośrednio po tym ćwiczeniu powinno Ci się mówić wyraźniej i zarazem lżej. Powodzenia!
@amarewskyy7341
@amarewskyy7341 Год назад
Jestem w szoku słuchając o wiropłatach z III Rzeszy. Naprawdę. I to jeszcze z tak skomplikowanym mechanizmem dwóch zazębiających się wirników głównych. Ale z drugiej strony to Niemcy podjęły też prace nad myśliwcami z napędem odrzutowym. Czego nie dałoby się o nich powiedzieć to mieli znakomitych inżynierów. Szkoda tylko że wraz z tym podąża ciągota do opresyjnych ideologii.
@zbigniewgotkiewicz
@zbigniewgotkiewicz Год назад
Jedynym urządzeniem, którego nie zainicjowali niemieccy inżynierowie była Paralotnia. I co ciekawe to wiele z tych urządzeń by powstało równocześnie w ZSRR gdyby Rosjanie nie rozstrzeliwali swoich inżynierów.
@papaversomniferum2365
@papaversomniferum2365 Год назад
Niemcy stworzyli jeszcze większy wiropłat - Drache, miał dwa wirniki oparte na takich pylonach po każdej stronie kadłuba. Szalenie ciekawa konstrukcja.
@zbigniewgotkiewicz
@zbigniewgotkiewicz Год назад
@@papaversomniferum2365 rosjanie to powtórzyli w monstrum skali
@papaversomniferum2365
@papaversomniferum2365 Год назад
@@zbigniewgotkiewicz Wiem o tym :) Mieli rozmach, skurwisyny - parafrazując Siarę :P
@zbigniewgotkiewicz
@zbigniewgotkiewicz Год назад
@@papaversomniferum2365 Mieli. A projekty powalały. Latający trójkąt napędzamy trzema zespołami z Mi 6 albo jeszcze bardziej fantastyczne koncepcje.
@marg4157
@marg4157 Год назад
Silniki śmigłowców są turbowałowe,nie turbowentylatorowe.
@waldemarsrokowski2201
@waldemarsrokowski2201 Год назад
Co tu mówić? Jak zawsze wspaniały materiał! Gratulacje!
@rexaljimire6775
@rexaljimire6775 Год назад
a to nie ten model był w jedym z odcinków Psa Cywila?
@zoltarny9382
@zoltarny9382 Год назад
podobują się dla mnie twoje filmy. Dużo archiwalnych filmów, jak na starym Discovery. 👍
@grzegorzgnich5213
@grzegorzgnich5213 Год назад
Białystok? Nie pytam złośliwie, dużo bywałem w tamtych okolicach, i zapamiętałem ten regionalizm. Także wszystkiego dobrego!
@Jedittee
@Jedittee Год назад
​​@@grzegorzgnich5213oddajmy Białystok Białorusi bo tam jak wjeżdżasz to się czujesz jakbyś miał kontakt z odizolowanym plemieniem
@zoltarny9382
@zoltarny9382 Год назад
@@grzegorzgnich5213 chuja tam, jaja sobie robię
@Xeni1243
@Xeni1243 Год назад
okuratny materiał dla jego, dziękuję za wypowiedź
@krzysztofokrajek7814
@krzysztofokrajek7814 Год назад
do apedu pe-8 uzywano silnikow rzedowych
@andrzejkonstantykliszewski8819
Były też egzemplarze napędzane ASz-82
@_mrapster_
@_mrapster_ Год назад
Może teraz o latającym plemniku czyli Mi-2?
@mariolondyn50
@mariolondyn50 Год назад
25:17 - Turbowentylatorowe ? A na początku filmu było poprawnie , turbowałowe . Biore to jako przejęzyczenie autora .
@adamczuj5375
@adamczuj5375 Год назад
Była też wersja do zwalczania okrętów podwodnych
@adamczuj5375
@adamczuj5375 Год назад
Ale chyba najbardziej orginalny był śmigłowiec Mi-12 największy wiropłat na świecie ten statek powietrzny był częściowo wzorowany na niemieckim śmigłowcu Fab-223a dokładnie o umiejscowienie wirników
@krzysztofzbytomia9553
@krzysztofzbytomia9553 3 месяца назад
Pozdrawiam serdecznie 👍
@rfrfrfrf43ttrf48
@rfrfrfrf43ttrf48 Год назад
Przeciez to kopia brytyjskiego smiglowca😊
@amarewskyy7341
@amarewskyy7341 Год назад
Firma Sikorsky także wyprodukowała podobną maszynę - i był to H04S.
@JoannaPawlicka-q9t
@JoannaPawlicka-q9t Год назад
bardzo fajnie się ogląda tą serię :)
@ggnagognagoma2462
@ggnagognagoma2462 Год назад
ee równie pokracznie wygladały ówczesne śmigłowce zachodu
@jacuswoczega9180
@jacuswoczega9180 Год назад
Z tłokowymi silnikami tak wyglądały, i trudno to inaczej wymyślić śmigłowiec tłokowy o większej pojemnosci użytkowej. BTW: autorze silnik nie cylindrowy, a tłokowy
@Jeyahoo
@Jeyahoo Год назад
@@jacuswoczega9180 Jak najbardziej prawda! Tzn. taki silnik rzeczywiście komplikował budowę i bryła samego kadłuba często wyglądała najmniej mówiąc pokracznie. Chociaż trzeba powiedzieć że ciężkie H-37 wyglądały jakoś tak... majestatycznie. Pozdrawiam!
@jansupronowicz1300
@jansupronowicz1300 Год назад
To Stalin odważył się kiedyś polecieć smigłowcem?
@thMact
@thMact Год назад
"Mi-4 był jak na standardy ZR konstrukcją wręcz pionierską" - ktoś mi wyjaśni te bzdury?
@Jeyahoo
@Jeyahoo Год назад
Śmigłowca o takim udźwigu i możliwościach wcześniej w ZSRR nie było. Dopiero Mi-6 podniósł poprzeczkę, ale napędem były silniki nie tłokowe, tylko już turbowałowe. Zanim coś nazwiesz bzdurą, to radzę się lepiej zorientować w temacie.
@thMact
@thMact Год назад
​@@Jeyahoo Ok, coś sfilmilem, jakoś mi się połączyło pierwszy helikopter -> to wiadomo, że pionierska konstrukcja. Sorki:P
@maciejmx586
@maciejmx586 7 месяцев назад
@@thMact Masz rację! coś "sfilmiłeś"! ;)
@krzysztofbaszkowski
@krzysztofbaszkowski Год назад
Bardzo ładnie się prezentował . Jako małolat oglądałem go w 1968 roku jak wylądował , ze względu na złą pogodę na łące w Gorcach (teraz Boguszów-Gorce) w trakcie interwencji w Czechosłowacji . Zrobił na mnie ogromne wrażenie .😀😀😀
@szopenada
@szopenada 10 дней назад
Ale heca Panie dzieju, JW 1540 jeszcze wtedy Twierdza Modlin dzisiejsze lotnisko cywilne, hangar 47 pulku lacznikowo sanitarnego jeszcze stoi, rok 1968, alarm bojowy, trzy nasze Mi-4 "powolane" na wojne do czechoslowacji. Lecimy, sierpien, ladujemy w Klodzku na lakach pulku czlogowego, to nasza baza i latanie do Hradec Kralowe, glownie zaopatrzenie wojsk ladowych. TAK TO JA LADOWALEM NA TEJ LACE, NA TOBIE TO ZROBILO WRAZENIE A JA WALCZYLEM O PRZEZYCIE, HEJ WOJENKO WOJENKO, TO BYLY CZASY, NAWET MAM ZDJECIE Z KABINY DO DZIS.
@makukantube
@makukantube Год назад
Jak zawsze świetny jakościowo i ciekawy materiał.
@jerzywarszawski3463
@jerzywarszawski3463 Год назад
A co z helicopterami hiszpańskimi z 1920r.? Inż. Jerzy Warszawski
@darekossa64
@darekossa64 Год назад
A czy to nie były wiatrakowce ?
@jerzywarszawski3463
@jerzywarszawski3463 Год назад
Tak, w pierwszej fazie rozwoju były to wiatrakowce.
@wojciechturek1601
@wojciechturek1601 Год назад
Właśnie robiłem 1000 like Ciekawy materiał i rozważam subskrypcje obejrzę jeszcze kilka innych odcinków Twojej produkcji
@ak74s
@ak74s Год назад
Jak zawsze, propsy za materiał!
@orkako
@orkako Год назад
Do usłyszenia.
@donsebittocee6095
@donsebittocee6095 Год назад
+
@GoldTopPoland
@GoldTopPoland 10 месяцев назад
👍 przydatne było
@krowakrowiasta
@krowakrowiasta Год назад
Fajne. Brawo!!!
@wugie191
@wugie191 Год назад
Ml mi -4 był tak oryginalną ruska konstrukcją jak tu-4 czy il-62. W 49 pojawił się sikorsky H-19. Porównajcie do mi-4.
@maciejmx586
@maciejmx586 7 месяцев назад
@wugie191 mówisz, że Rosjanie zerżnęli/skopiowali amerykańską myśl techniczną? Rosjanie w ogóle komuś coś ukradli?!? w życiu!!! PS ja już nie mówię o koncepcji całej maszyny, ułożeniu silników, układzie śmigłowca, ale: - w radzieckim Mi4 z 1951r nawet kratownica konstrukcyjna (i charakterystyczne kratki dół/przed kabiną pilotów- wloty powietrza do silników) - są takie same jak w amerykańskim H-19 z 1949r
@piotrtoperz1118
@piotrtoperz1118 Год назад
👍👍👍
@krzysztofjakubowicz7492
@krzysztofjakubowicz7492 Год назад
👍
@RoxiArt666
@RoxiArt666 Год назад
👏👏👏
@skierbek72
@skierbek72 Год назад
Daj jakiś link do tego że do dziś lata gdzieś Mi-4 albo to odwołaj ?!
@lonelypilot_eu
@lonelypilot_eu Год назад
o Panie! super materiał Pan przygotował. Pozdrawiam!
@grzegorzcynk8113
@grzegorzcynk8113 Год назад
Sikorski jest potomkiem Polaka - powstańca styczniowego, który został wywieziony na Sybir.
@AndrzejObara
@AndrzejObara 7 месяцев назад
To nie ma znaczenia
@zwykyuzytkownik2669
@zwykyuzytkownik2669 Год назад
mi-4 to najlepszy helikopter na świecie
@brzoza17
@brzoza17 Год назад
Podobnie jak Fokker DR I. Oczywiście 100 lat temu...
@rolandorlando5404
@rolandorlando5404 Год назад
To o tym niemieckim helikopterze to tak serio? Pierwszy raz słyszę, że Niemcy podczas II WS mieli helikoptery.
@UnderTheBanner
@UnderTheBanner Год назад
jeszcze o wielu rzeczach nie słyszałeś
@felicjankowalski1503
@felicjankowalski1503 Год назад
Zapewne również nie słyszałeś, iż na U botach do obserwacji dalekiej używano wiatrakowców;) Pierwszym zaprezentowanym i w pełni sprawnym helikopterem był wyrobu FW. Bardziej koncept badawczy technologii niż użytkowy i również dwu wirnikowy.
@leonzawodowiec6794
@leonzawodowiec6794 Год назад
Były nawet loty bojowe które wspominali czerwonoarmisci np. Podczas zdobywania Malborka w 45 roku
@darekossa64
@darekossa64 Год назад
Igor Sikorski urodził się w Kijowie,był Ukraińcem nie moskalem.
@ULUBIONE1788
@ULUBIONE1788 Год назад
Raczej nie byl ukrem Jak już czos głupiego masz napisać to lepiej nic nie pisz Albo można się lepiej dokształcić.....
@adelgiliazow8761
@adelgiliazow8761 10 месяцев назад
Sikorski był Ukraincem. Sprawdzaj tak ważne fakty zwłaszcza w obecnych czasach
@Jeyahoo
@Jeyahoo 10 месяцев назад
Otóż wcale nie był. Jego ojciec, Iwan Sikorski był ideologiem Rosyjskiego Nacjonalizmu - to że rodzina pochodziła z Kijowa, akurat znaczenia nie ma.
@adelgiliazow8761
@adelgiliazow8761 10 месяцев назад
@@Jeyahoo to przeczy Pan słowom samego Sikorskiego który o sobie i rodzinie mówił że są ukraincami.
@Jeyahoo
@Jeyahoo 10 месяцев назад
@@adelgiliazow8761 To dziwna sprawa, szczególnie skoro jego ojciec widział temat zupełnie inaczej. Cytuję słowa Iwana Sikorskiego "Pora powiedzieć: jesteśmy synami wielkiego narodu i tu, w historycznym Kijowie, jesteśmy mistrzami! Administracja miejska miast musi być rosyjska... Musimy zdecydowanie powiedzieć: jesteśmy Rosjanami, a Kijów jest nasz... Jestem jak starzec. W porównaniu z większością tu obecnych mogę powiedzieć jedno: „Błogosławię Was!” Idźcie odważnie i zgodnie i nie oddawajcie nikomu swoich pierworództw.”... Należy zdecydowanie zaktualizować skład obecnej Dumy. Trzeba wspierać kupców w wyborach. Konieczne jest, aby Kijów się wzbogacił, ale aby wzbogacił się jako narodowe centrum Rosji…”
@adelgiliazow8761
@adelgiliazow8761 10 месяцев назад
@@Jeyahoo też się zacząłem zastanawiać bo w jednym z wywiadów Sikorski mówił że jest że starego ukraińskiego rodu A nie rosyjskiego. Pytanie czy uważał że Ukraińcy to Rosjanie czy też jak niektórzy mówił i robił coś dla kariery.
Далее
Ciężki Bombowiec TB-3 - Dziwny Gigant Stalina cz.1
20:44
Polskie wynalazki - siła alianckich skrzydeł
42:40
Просмотров 360 тыс.
Błękitna dywizja
42:43
Просмотров 82 тыс.
Polish-built Mi-1 helicopter story - the SM-1
14:34
Просмотров 59 тыс.
Europa Przed Burzą - Wrzesień 39 cz. I
2:47:45
Просмотров 1,4 млн