Тёмный

Nummi loquuntur - monety mówią #4: współczesne kopie i fałszerstwa monet antycznych 

Bartosz Awianowicz
Подписаться 936
Просмотров 1,8 тыс.
50% 1

Jak odróżnić oryginalną monetę antyczną od współczesnego fałszerstwa? To zagadnienie nurtujące bodaj wszystkich kolekcjonerów. Trudno w formie krótkiego filmu przedstawić całą złożoność zjawiska. Dlatego prezentowany tu materiał jest jedynie wprowadzeniem do tematu, do którego będę jeszcze powracał...

Опубликовано:

 

8 май 2021

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 25   
@Pociagdopociagow...iWidawy
@Pociagdopociagow...iWidawy 2 года назад
👍
@pociecha-ub3et
@pociecha-ub3et 4 месяца назад
Pozdrawiamy i oglądamy !
@Matt_Korr
@Matt_Korr Год назад
Bardzo dobry materiał. Pozdrawiam
@iwonaszmid1715
@iwonaszmid1715 3 года назад
Dziękuję bardzo. Serdecznie pozdrawiam.
@krzysztofb.118
@krzysztofb.118 Год назад
Materiał dydaktyczny pomocny, zabrakło mi jedynie pokazu oryginalnych rantów aby już wstępnie uchwycić różnice od rantów obrabianych.
@bartoszawianowicz1753
@bartoszawianowicz1753 Год назад
Szanowny Panie, dziękuję za opinię. Do tematy rozpoznawania fałszerwst wracałem także w późniejszych odcinkach - polecam Nummi loquuntur #64.1 i 64.2 z września 2022 r. - pokazuję tam dłużej więcej monet fałszywych i oryginalnych. Pozdrawiam!
@MarcinKrn
@MarcinKrn Год назад
Materiał nt rantów monet antycznych jest na Forum Ancient Coins.
@galiciametaldetecting9955
@galiciametaldetecting9955 2 года назад
Dzięki za info! Pozdrowienia ze Wschodniej Galicji
@bartoszawianowicz1753
@bartoszawianowicz1753 2 года назад
Dziękuję za oglądanie i pozdrawiam z północnej Polski!
@marcindolecki1721
@marcindolecki1721 3 года назад
Dziękuję za kolejną solidną i ciekawie podaną dawkę wiedzy o antyku. Można zatem powiedzieć, że doskonałe fałszerstwa starożytnych monet nie istnieją, podobnie jak doskonałe zbrodnie? Zachęcam do nakręcenia filmu o metalach i ich stopach, używanych do wytwarzania monet antycznych. Z tą sprawą związanych jest wiele ciekawostek. Np. srebrne monety (czy też ze znaczącą zawartością srebra) miały zwykle domieszkę złota (0,1-0,4%). Niektóre osoby dziwią się, widząc, że stare złote monety są jakby "przyrdzewiałe" w niektórych miejscach, a to naturalny proces reakcji domieszek, zdarza się on nawet w monetach prawie z czystego złota.
@bartoszawianowicz1753
@bartoszawianowicz1753 3 года назад
Drogi Panie, obawiam się, że fałszerstwa doskonałe jednak istnieją, a w każdym razie bliskie doskonałości do tego stopnia, że wciąż w znakomitych zbiorach muzealnych są monety, które dopiero niedawno zdemaskowano jako fałszywe. W przypadku typów szczególnie rzadkich warto jest zrobić nawet fałszywą "monetę" z przetopionego oryginalnego kruszcu z epoki. Dziś pokazałem generalnie egzemplarze łatwe do zdemaskowania już po pobieżnych oględzinach, choć same tylko zdjęcia denara Tyberiusza lub tetradrachmy antiocheńskiej Filipa I zapewne mogłyby zwieść całkiem wielu licytujących na popularnych portalach aukcyjnych... Co do składu pierwiastkowego monet antycznych ma Pan całkowitą rację. Odsyłam szczególnie do publikacji K. Butchera i M. Pontinga, część z nich, choćby na temat denarów dynastii julijsko-klaudyjskiej, jest dostępna w całości na academia.edu: www.academia.edu/318923/The_Roman_Denarius_Under_the_Julio_Claudian_Emperors_Mints_Metallurgy_and_Technology
@marcindolecki1721
@marcindolecki1721 3 года назад
Dziękuję bardzo za link, z przyjemnością poczytam :)
@sylwestergrzelak9429
@sylwestergrzelak9429 Год назад
Witam czy byłby Pan w stanie określić ze zdjęć monety czy to oryginał. Oglądam filmy i trafiłem na ten i zaświeciła mi się czerwona lampka. Kupiłem nie dawno monetę grecką drachmę z Koryntu. Wygląda podpadająco ale ha się na tych monetach nie znam nie potrafię odròżnić kopii od oryginału. Czy mógłbym Panu wysłać zdjęcia iwej monety ?
@bartoszawianowicz1753
@bartoszawianowicz1753 Год назад
Drogi Panie, chętnie pomogę. Już na wstępie jednak uprzedzam, że na podstawie zdjęć jestem w stanie rozpoznać tylko kopie co najwyżej średniej jakości. By odróżnić fałszerstwo bardzo dobre od oryginału, potrzebne są dokładniejsze badania pod silną lupą, ale też przy pomocy spektrometrii (przynajmniej XRF). Jestem jedynym Bartoszem Awianowiczem, więc łatwo znajdzie Pan w internecie moje dane kontaktowe. Pozdrawiam!
@ClassicalNumismatics
@ClassicalNumismatics Год назад
Hi Bartosz! Thank you for your videos, Ive just seen the episode you made in english, and came across this one where you look at fakes. This is the kind of knowledge that would be ENORMOUSLY valuable for numismatists all over the world, if you could make a version of this episode in english, you would be doing everyone an amazing favour. I would try to promote it as much as I can, too. Thanks for the content! :)
@bartoszawianowicz1753
@bartoszawianowicz1753 Год назад
Thank you for watching! Yes, I can do that. In fact, forgeries is one of my main fields of interest as a collector, but firs of all as a scholar and member of the ACCS Network: accs-network.com/network/
@piotrmalejki4524
@piotrmalejki4524 3 года назад
Dobry wieczór panie Bartoszu. Muszę szczerze przyznać, ale w każdym przypadku dałbym się nabrać. To przez to, że mam znikome pojęcie na temat rzymskich monet. Dlatego mam do Pana wielką prośbę o pomoc w identyfikacji monety w której posiadaniu jestem. Napisałem do Pana wiadomość na messenger. Prawdopodobnie trafiła do spam lub inne. Gdyby miał Pan chwilę i oczywiście ochotę rzucić na nią okiem byłbym bardzo wdzięczny. Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za ciekawy odcinek.
@bartoszawianowicz1753
@bartoszawianowicz1753 3 года назад
Dobry wieczór, rzeczywiście Pańska wiadomość gdzieś mi umknęła. Postaram się ją odnaleźć i odpowiedzieć. Tymczasem pozdrawiam!
@aqvila667
@aqvila667 3 года назад
Mam jeszcze jedno pytanie - wiele razy widziałem to określenie "charakterystyczne dla odlewów ślady po pęcherzykach powietrza". Ale jednocześnie są przecież monety, które mają naturalne ślady korozji - wżery, dziurki itp. Na przykład na jednej ze zbliżających się aukcji widziałem tetradrachmę cystoforyczną z takimi okrągłymi dziurkami w jednej części: www.biddr.com/auctions/demos/browse?a=1748&l=1899797 W jaki sposób odróżnić "dziurki po pęcherzykach" od "dziurek naturalnych"?
@bartoszawianowicz1753
@bartoszawianowicz1753 3 года назад
Akurat w sklepie, z którego przesłał Pan zdjęcia niestety sprzedawane są monety fałszywe jako oryginalne (proszę zwrócić uwagę na drachmy Lizymacha). Wskazany cystofor rzeczywiście ma wgłębienia charakterystyczne dla korozji, tzn. zwykle nie na całej powierzchni, lecz na części monety, podczas gdy reszta jest gładka,poza tym w przypadku srebra zwykle skorodowana powierzchnia ma nieco inny kolor i jest bardziej matowa. Do tego cechą odlewu zwykle są "rozmyte" kontury rysunku i liter. Niektóre fałszerstwa są naprawdę znakomiete, dlatego trzeba oglądać jak najwięcej oryginałów, by zawsze mieć porównanie.
@aqvila667
@aqvila667 3 года назад
@@bartoszawianowicz1753 Widać jak wiele przede mną. Fakt, że jak się teraz przyjrzałem to przynajmniej dwie drachmy Lizymacha bym określił jako podejrzane, ale nie wrzuciłbym ich od razu do kategorii falsów. Jakby co - tę bym określił na dobrą: www.biddr.com/auctions/demos/browse?a=1748&l=1899709 a te na podejrzane: www.biddr.com/auctions/demos/browse?a=1748&l=1899710 www.biddr.com/auctions/demos/browse?a=1748&l=1899711 Z powodu identycznych detali i podejrzanej powierzchni. Ale pewnie w tej chwili wyglądam jak dziecko próbujące dyskutować o fizyce kwantowej ;)
@aqvila667
@aqvila667 3 года назад
Super kanał, będę zaglądać, ale miałbym pewną prośbę - jeśli myśli pan o wrzucaniu większej ilości filmików na ten kanał w przyszłości, to proszę kupić jakikolwiek mikrofon, ponieważ jakość dźwięku pozostawia trochę do życzenia (co chwila słychać głuche uderzenia).
@bartoszawianowicz1753
@bartoszawianowicz1753 3 года назад
Dziękuję. Mikrofon i to niby całkiem niezły kierunkowy zawsze mam podpięty do telefonu. Problemem jest chyba jego nadmierna czułość na zmianę pozycji mojej lub urządzenia nagrywającego. Skoro jest Pan już drugą osobą, która myśli, że w ogóle nie używam mikrofonu, najwyraźniej muszę go zmienić na inny typ, może przypinany do ubrania...
@bartoszawianowicz1753
@bartoszawianowicz1753 3 года назад
Przesłuchałem jeszcze ten konkretny odcinek: słyszę, że najgorzej jest na początku, potem dźwięk jest generalnie całkiem przyzwoitej jakości. Zapewne niepotrzebnie mówię zbyt blisko mikrofonu i słychać uderzenia powietrza, potem, gdy już nie myślę o stronie technicznej i mówię w większej, bardziej naturalnej odległości jest lepiej. Popróbuję jeszcze różne ustawienia i zanim zamieszczę kolejny odcinek, posłucham dokładniej samego siebie...
@aqvila667
@aqvila667 3 года назад
@@bartoszawianowicz1753 Zapewne tak, mam mikrofon przy słuchawkach więc siłą rzeczy musi być dość blisko ust i też słychać na moich nagraniach takie uderzenia powietrza. Ewentualnie można, jeśli to mikrofon wolno stojący, zastanowić się nad jakąś membraną stawianą przed nim. Treść jest zawsze ważniejsza niż forma, ale jednak czasem forma może utrudniać skupienie się na treści - a tutaj treść jest warta tego, aby ją przyswajać ;)
Далее
АЛЬФА КАРАБАС - АРСЕН МАРКАРЯН
32:49
Monety czy banknoty... oto jest pytanie
32:31
Просмотров 17 тыс.
Skarb denarów z Cichobórza
9:50
Просмотров 3,9 тыс.