Тёмный

Nummi loquuntur-  

Bartosz Awianowicz
Подписаться 953
Просмотров 818
50% 1

Drugi odcinkek specjalny nagrany w Cabinet des médailles Bibliothèque Royale de Belgique / Koninklijke Bibliotheek (KBR) prezentuje aureusy od Nerona do Wespazjana ze skarbu z Liberchies oraz aureusy i stesterce ze znakomitej kolekcji Albérica du Chastela (jako wprowadzenie na jej temat zob. tekst F. dy Callatay'a: www.academia.edu/372336/La_co..., a także zbiór padwanów i innych wczesnonowożytnych i nowożytnych fałszerstw monet rzymskich z drugiej połowy I w. n.e.

Опубликовано:

 

27 янв 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 5   
@BuenosDeus
@BuenosDeus 5 месяцев назад
Dziękuję za film.
@neolit55
@neolit55 5 месяцев назад
Witam.Jestem początkującym kolekcjonerem monet antycznych.Mam w swojej kolekcji 4 szt Sesterce z inicjałami SC na rewersie.Mam też kilka mniejszych monet od sestercy z takimi samymi inicjałami SC i myślałem,że są to zreformowane i uszczuplone wagowo Sesterce,a to będą Dupondiusy i Asy???
@bartoszawianowicz1753
@bartoszawianowicz1753 5 месяцев назад
Szanowny Panie, w systemie nominałów imperialnych (równolegle istniały lokalne systemy, oparte głównie na zdawkowym pieniądzu brązowym, rzadkiej srebrnym, głównie we wschodnich prowincjach zdominowanych przez poleis greckie) od panowania Augusta wybijano następujące nominały: sesterce o wartości 4 asów w cenniejszym orichalcum (stopie o żółtej barwie, zbliżonym do mosiądzu), dupondiusy w tym samym stopie o wartości dwóch asów, miedziane asy, leżejsze, ale znów orichalcum semisy, oraz najdrobniejsze, miedziane kwadranse (quadrantes). Nominały brązowe z biegiem dziesięcioleci ulegały pewnej dewaluacji, choć wolniej niż srebrne denary. Wobec tego sesterce z końca II lub z pierwszej połowy III w. są rzeczywiście zwykle lżejsza i mają mniejszą średnicę niż te bite w I w. n.e. Jeśli jednak ma Pan sesterc np. Wespazjana (średnia masa dobrze powyżej 20 g) i wyraźnie od niego mniejszy nominał brązowy (o masie np. 12 g), ta druga moneta będzie zapewne asem, ewentualnie dupondiusem (ten nominał zwykle wyróżnia korona promienista, choć za Flawiuszy zazwyczaj, ale jeszcze nie zawsze). Polecam Pańskiej uwadze również inne odcinku #Nummi loquuntur: ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-RsH988-OgTQ.html i ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-oRanpBHgNsA.html i
@neolit55
@neolit55 5 месяцев назад
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.Pana filmy to skarbiec wiedzy.Zamierzam właśnie kupić Pana książkę pt: Gramatyka monet rzymskich, która poszerzy moją wiedzę o monetach Starożytnego Rzymu.Pozdrawiam.
@bartoszawianowicz1753
@bartoszawianowicz1753 5 месяцев назад
@@neolit55 Wspaniale! Jeśli uporam się ze wszystkimi bieżącymi projektami, jest szansa, że pod koniec roku oddam wreszcie do wydawnictwa tom II "Gramatyki monet rzymskich". Pozdrawiam!
Далее
Nominały monet Cesarstwa Rzymskiego
3:40
Просмотров 9 тыс.
Strong cat !! 😱😱
00:19
Просмотров 2,7 млн
Maybe i need to add instructions @popflexactive
00:14
Stek Sous Vide - jak z restauracji!
16:53
Просмотров 37 тыс.
Jak rozpocząć przygodę z NUMIZMATYKĄ?
16:27
Просмотров 14 тыс.
ZŁOTO - Gdzie i czym szukać
31:07
Просмотров 117 тыс.
Tanie złoto frakcyjne - Francuskie 20 Franków
29:59
Strong cat !! 😱😱
00:19
Просмотров 2,7 млн