Тёмный

Po kolei z Kuleckim - Odcinek 49 - Czesio 

On track with Kulecki
Подписаться 22 тыс.
Просмотров 88 тыс.
50% 1

Lokomotywy EP05 przez dekady obsługiwały najbardziej prestiżowe pociągi na PKP. Osiągały prędkość 160km/h, niedostępną dla innych maszyn. Po wycofaniu tych pojazdów zachowano, wyremontowano i przywrócono do ruchu maszynę o numerze 23, którą spotykamy w niespodziewanym miejscu - tam, dokąd trakcja elektryczna nie dotarła.
.
Odcinek zawiera elementy audiodeskrypcji. Dostępne są napisy w języku polskim.
.
Sklepik Po Kolei z Kuleckim: pkzk.cupsell.pl/
Facebook: / pokoleizkuleckim
Instagram: / jakubkulecki
Muzyka: morningwoodbluesband.bandcamp...
.
#kolej #lokomotywa #skoda #44e #elektrowoz #lokomotywaelektryczna #eu05 #ep05 #pkp #pkpic #pkpintercity #intercity #pokoleizkuleckim #napisyzkulecka #napisy #a11y

Наука

Опубликовано:

 

5 ноя 2018

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 326   
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Dziękuję Wam za oglądanie i liczne komentarze. Dotarliśmy razem do momentu, w którym nie jestem w stanie odpowiedzieć na każdy komentarz... pozostaje mi montować kolejny odcinek. Pozdrawiam Was najserdeczniej!
@daveedovsky
@daveedovsky 5 лет назад
Długo czekaliśmy, ale opłaciło się - według mnie jeden z najlepszych odcinków, bardzo klarowne wytłumaczenie o co chodzi z przełożeniem, historia zmian konstruktorskich oraz służby EP05, pokazanie kabiny, maszynowni, i pieknie podsumowanie. Poprzeczka zawieszona bardzo wysoko, cięzko będzie jej dorównać 50. odcinkiem :-)
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Dziękuję :) . Kręcone było nieco na wariata, ale cieszę się, że się podoba. Pięćdziesiąty w przygotowaniu...
@KOLEJ_pl
@KOLEJ_pl 5 лет назад
@@PokoleizKuleckim "Na wariata" - tak właśnie powstają najlepsze filmy :)
@ryszardpekalski6122
@ryszardpekalski6122 5 лет назад
To jest lokomotywa na której ja osobiście jeździłem. Prowadziłem pociągi pośpieszne w początkowej fazie z Warszawy do Tarnowa (relacja Warszawa - Zakopane/Krynica) a potem do Suchej Beskidzkiej. Jeździłem też tylko do samego Krakowa (Płaszów). Niezapomniane przeżycia dawało prowadzenie tych jak się mówiło "Czechów". Pozdrawiam serdecznie wszystkich maszynistów którzy jeszcze pamiętają i jeździli na niej.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Dziękuję Panu za podzielenie się wspomnieniem. Pozdrawiam Pana bardzo serdecznie.
@andrzejpanek4751
@andrzejpanek4751 4 года назад
az łezka w oku mi sie zakrecila! wlasnie na takim"czechu"jako 24 latek rozpoczynalem swoją przygode w tym zawodzie..(olszynka grochowska 1978r) do dzis pamietam wyjątkowy" stukot" nastawnika i odglosy zamykania/otwierania stycznikowWN!
@motospacepl
@motospacepl 4 года назад
@Ryszard Pękalski Serdeczne pozdrowienia dla Pana Maszynisty - ja z kolei jeździłem pociągami do Krynicy w czasach, kiedy końcowy odcinek realizowała trakcja spalinowa, a na dworcu w Krynicy można było jeszcze zobaczyć parowozy, z Góry Parkowej widok był nie do zapomnienia. Ten pomarańczowy kolor i trzy "wiadra" nadal wyglądają wspaniale, kompletnie nie rozumiem dlaczego polskie koleje zrezygnowały z tych wielkich reflektorów, które przy okazji dobrze oświetlały teren, a kierowcy samochodów na przejazdach z daleka mogli jednoznacznie rozpoznać trzy lampy w układzie trójkąta. Kokpit EP05 to na dzisiejsze standardy coś absolutnie niesamowitego - jest bardzo charakterystyczny dla ówczesnych lokomotyw Skody, która to marka była potentatem w konstrukcji lokomotyw elektrycznych o ogromnym potencjale inżynierskim. To jest przykład możliwości konstrukcyjnych Skody z 1974 roku - cztery osie, cztery megawaty mocy, po megawacie na każdy silnik trakcyjny, dwa systemy zasilania (chociaż była też wersja na prąd stały, bez transformatora) i bardzo nowoczesny system prowadzenia wózków jezdnych. Fantastyczna lokomotywa, mam nawet jej model PIKO HO :) może któryś z prywatnych przewoźników kiedyś taką do Polski sprowadzi - to akurat koleje słowackie, proszę zwrócić uwagę w jak pięknym stanie są historyczne maszyny w tej lokomotywowni: ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-p5cn87cs6pM.html
@generamarynary8658
@generamarynary8658 Год назад
Piękny pojazd i w ogóle kanał daje 10/10
@grzegorz2519
@grzegorz2519 Год назад
Piękna lokomotywa. Brawo za odnowienie i przywrócenie do ruchu tego pojazdu. CZESIO daje radę😊
@remigiuszwalczakvrilldiesc4686
Szanowny Panie kulecki , Orzechowski umiał chodzić dobrze kolo parowozu ,pozdrawiam i życzył bym sobie jak w kaberecie tej aby odcinki były dłuższe bo każdy odcinek nowy jest okresle słowem ZAJEBISTY!!!
@przygodykolejowe2053
@przygodykolejowe2053 5 лет назад
Dzisiaj robiłem jej zdjęcia na Warszawa Centralna! Wespół z Ep 09 odjechały o 19.15 w kierunku w Wawa Wschodnia. Chyba z Czech albo i Węgier przyjechał pociąg. Panie Kulecki jest Pan wielki!
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Przygody Kolejowe - e, po prostu opowiadam o tym, co ciekawego widzę ;) . To świetna sprawa, że lokomotywę zachowano, ale że również jest liniowo używana. Piękne dzieło.
@PonczekOfficial
@PonczekOfficial 5 лет назад
Kubo, jak za każdym razem, z mojej strony pochwały. Po pierwsze bardzo cieszę się, że wybrałeś na temat odcinka tą (albo tę) lokomotywę. Miałem okazję oglądać ją dwukrotnie przy okazji przyjazdu EIC 1420 "Górnik" w Gliwicach, przy czym pierwsza wizyta została udokumentowana (nie tylko) na moim kanale. Po drugie - wszystko co jest niezrozumiałe (stosunek przekładni) tłumaczysz tak merytorycznie, że staje się proste jak budowa cepa. Po trzecie - KOLEJny uśmiech wywołało wspomnienie o miłośnikach starych samochodów i motocykli (tak, też nim jestem - nie tylko to, co na szynach kocham) i porównanie ze współczesnym taborem. Przypomniały mi się samochody z niezsynchronizowaną skrzynią biegów, podwójne wysprzęglanie i międzygaz przy redukcji biegów oraz motocykle z lat 30-tych z ręczną zmianą biegów i dwiema manetkami przy kierownicy (gaz i przyspieszenie zapłonu). Odcinek wspaniały ale.... no właśnie - jest jedno ale... krótki. Znowu się rozpisałem na 40 wersów. W każdym razie dziękuję i pozdrawiam.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Dzięki Ci za ten komentarz, oblicze mi się rozpromieniło po raz kolejny :) . Jakoś tak to spontanicznie wyszło - miałem kawałeczek nagrania z Bielańskich Spotkań... to coś tam dorysowałem i tak to jakoś poszło... Może pięćdziesiąty będzie dłuższy ;) .
@Kolejowy_Szczecin
@Kolejowy_Szczecin 5 лет назад
Dobrze mądrego posłuchać 😃
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Nie mądrego, tylko trochę wyedukowanego :D .
@Kolejowy_Szczecin
@Kolejowy_Szczecin 5 лет назад
@@PokoleizKuleckim To się chwali ;)
@mineralnymk9234
@mineralnymk9234 2 года назад
Panie Jakubie, świetny film. Dawno nie widziałem takiego super omowienia! Pieknie opowiedziana historia, budowa, wlasciwosci no poprostu cudo! Pozdrawiam!
@4djtv
@4djtv 5 лет назад
Nie mogę się doczekać kolejnych bardziej szczegółowych odcinków na temat budowy i zasad działania.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
4djtv - będę działać na miarę skromnej wiedzy i możliwości...
@Kris-mg6pp
@Kris-mg6pp 4 года назад
Jak zwykle super film, masa informacji w małej pigułce. :) Bardzo mnie cieszy, że niektóre spółki PKP szanują swój dawny tabor bardzo sobie cenię eksponaty muzealne, które są czynne, żywe można je ujrzeć w ruchu, poczuć i usłyszeć, a nie jak inne stoją pomalowane ładnie, lecz martwe i nieruchome. Życzył bym sobie i wszystkim spółkom PKP, aby również nie niszczyli dawnych szlaków i linii, aby powrócił tam ruch dla turystów chociażby, aby przekazali je organizacjom które zajmują się kolejnictwem. Tyle pięknych linii, a dziś pozostało nich tylko szczątkowe ślady.
@michalguz4629
@michalguz4629 5 лет назад
Pozdrawiam serdecznie. Jak zwykle super film. I od razu milszy wieczór!
@Himalajski
@Himalajski 3 года назад
Cenny film, i cenna inicjatywa odnowienia lokomotywy! Dziękuję.
@mariuszmax172
@mariuszmax172 5 лет назад
Jak zawsze treściwie,na temat i przejżyście pokazane i opowiedziane 👌👍👏
@mirosawlaskowski8418
@mirosawlaskowski8418 5 лет назад
Jeździłem tymi lokomotywami w latach 1979-1981 w lokomotywowni Warszawa Olszynka Grochowska. Mówiło się na nie Czech a nie Czesio. Nigdy nie słyszałem określenia Czesio. Była w tych latach wyjątkowo zawodna. Szczególnie pamiętam problemy z zacinającym się wałem kułakowym i zimowe problemy z silnikami. Natomiast latem straszny upał w kabinie gdzie sposobem na jego zmniejszenie było wylewanie wiadra wody na podłogę.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Dziękuję za wspomnienie. To prawda, lokomotywy nazywane były „Czech”, natomiast ten konkretny egzemplarz doczekał się takiego „miłośniczego” imienia. Wady i problemy z lokomotywami to temat na oddzielny odcinek; słyszałem (i potwierdziłem z maszynistą), że w prototypowej EP09 na drzwiach kabiny można było pęczek kluczy powiesić, takie było pole magnetyczne. Pozdrawiam Pana serdecznie i dziękuję za oglądanie.
@kolejowyjohny214
@kolejowyjohny214 5 лет назад
Jak zawsze ciekawy materiał! :) 👍👌
@ukaszkowalski3674
@ukaszkowalski3674 5 лет назад
Jesteś niesamowity, podziwiam. Wielki szacunek za ten materiał.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Łukasz Kowalski - dziękuję... wszystko zasługa przemiłego mechanika.
@MrRybniczanin
@MrRybniczanin 5 лет назад
Nooo czapki z głów. Genialnie wytłumaczyłeś o co chodzi z przekładniami. Jeszcze nim zacząłeś opowiadać chciałem szukać w necie o co chodzi. Taki banał, a jednak niezrozumiały był dla mnie do tej pory. Co do samej EP05 - w wersjach które znam z symulatorów była zawsze przedstawiana z "sygnalizatorem" wewnątrz kabiny - miała system przekazywania informacji o semaforze wewnątrz składu (?). Coś co na naszych torach dopiero od kilku lat zaczyna funkcjonować, u naszych sąsiadów znane już było 50 lat temu..
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Ano... sygnalizacja kabinowa u nas jeszcze nie jest standardem...
@kikocat9768
@kikocat9768 5 лет назад
Rewelacyjny odcinek. Oczywiście łapka w górę!
@gustafna100q5
@gustafna100q5 5 лет назад
Jak zwykle super reportaż, gratulacje :-)
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Dziękuję!
@MalyKolejarz
@MalyKolejarz 3 года назад
Super materiał
@djfreezy987
@djfreezy987 5 лет назад
Miałem okazję zobaczyć "Czesia" na żywo i prezentuje się on na prawdę pięknie. Ten materiał oddaje jedynie namiastkę tego. Serdecznie pozdrawiam i niecierpliwie czekam na kolejny materiał filmowy.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Dziękuję! Rzeczywiście, na żywo robi kolosalne wrażenie!
@jacekszmelc5741
@jacekszmelc5741 Год назад
Coś pięknego Czesia zobaczyc
@tomekosinski276
@tomekosinski276 5 лет назад
Piękny odcinek! Jak każdy oglądałem z wielkim zainteresowaniem. Piękna jest ta lokomotywa. Ten kolor pamiętam z dzieciństwa :)
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Wyróżniała się spośród wszechogarniających odcieni zieleni... Dziękuję!
@jakubsabosz2933
@jakubsabosz2933 3 года назад
Wspaniała lokomotywa, świetna opowieść
@michmak3829
@michmak3829 5 лет назад
Kolejny dobry materiał👍
@kolejzeswietokrzyskimakcen4025
Ładnie zrealizowany materiał. Oczywiście łapka w górę 👍
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Dziękuję!
@adamd9662
@adamd9662 5 лет назад
Jak zwykle kawał dobrej roboty 😊 świetny odcinek
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Dziękuję!
@Solis674
@Solis674 5 лет назад
Świetny odcinek!
@przemuskraszkiewicz993
@przemuskraszkiewicz993 Год назад
😊 to jak Mechanik Orzechowski w filmie "Człowiek na torze","Dla Niego parowóz jak ze szkła".SUPER KANAŁ
@ziuru1miechow
@ziuru1miechow 5 лет назад
Moja ulubiona lokomotywa!!! Dzięki za ten odcinek :)
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Dziękuję, polecam się ;) .
@grzegorzzielinski3207
@grzegorzzielinski3207 5 лет назад
W czasach ogólnej tandety podziwiam kunszt niegdysiejszych inżynierów. Może parametry techniczne tej lokomotywy nie są wystarczające dla obecnych potrzeb, to jednak ta kilkudziesięcioletnia maszyna potrafi jeszcze sprawnie pracować. Szkoda, że w wielu dziedzinach zamiast "mechaników" jest coraz więcej "obsługiwaczy". Świetna maszyna i oczywiście odcinek.
@rsconrado
@rsconrado 3 года назад
Super. Piękna maszynka👌
@kamil1981sty
@kamil1981sty 5 лет назад
Piękna. Szkoda że więcej takich lokomotyw nie ma. Widziałem ją na żywo kiedyś na dworcu wschodnim w warszawie przy podpinaniu pod pociąg IC Norwid. Mechanik fajnie ją określi: mała z charakterem
@83KamilK
@83KamilK 5 лет назад
Super materiał :)
@mikirembik
@mikirembik 5 лет назад
Piękny okaz !!! Pozdrawiam i łapka w górę
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Dziękuję!
@maszynistagreg
@maszynistagreg 3 года назад
Fajny material o mojej ulubionej lokomotywie ;D
@JaromirWielki
@JaromirWielki 5 лет назад
Doskonały odcinek. Mam nadzieję, że kiedyś uda się upolować ST43- moją ulubioną. Pozdrawiam.
@tc5080
@tc5080 5 лет назад
Bardzo ciekawie jak zawsze 👌
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
tc5080 - dziękuję!
@marcinurbanski1482
@marcinurbanski1482 5 лет назад
Piękny odcinek!
@pawe5913
@pawe5913 5 лет назад
Cóż powiedzieć. Serce się raduje że komuś wciąż zależy żeby tych żelaznych świadków historii reanimować i to w tak eleganckim stylu. Pomyśleć ilu ludzi ten jeden egzemplarz przewiózł z punktu A do punktu B bezpiecznie i to przez tyle lat... Ba! Jak się okazuje wozi wciąż! Czy to nie jest piękne? No tak My o tym wiemy ale niech przekonają się o tym inni. Ty to umożliwiasz ogromny szacunek i do następnej podróży w czasie :)
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Paweł - siedem milionów kilometrów na czele składów pełnych pasażerów... kawał pracy. I nabija dalej. A opowiadanie o tym to sama przyjemność.
@vitalioz
@vitalioz 5 лет назад
Cacuszko.Bardzo lubię ten pomarańczowy kolor.Bardzo dobra prezentacja.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Dziękuję!
@marley198312
@marley198312 5 лет назад
siedzę w autobusach i najmłodszy wózek mm 1996 roku ale widzę że w kolejnictwie jest jeszcze ciekawiej tak trzymać chłopaki.
@Alfica_kocica_w_2_4_JTD
@Alfica_kocica_w_2_4_JTD 5 лет назад
W końcu coś o lokomotywach !
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Yojqu Yojqu - trochę tego, trochę owego ;)
@SukinSzkot
@SukinSzkot 5 лет назад
pozostało czekać na ten, nadmieniony pod koniec, "odrębny odcinek" :)
@LigusMK
@LigusMK 5 лет назад
Świetne rysunki jak i cały odcinek.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Dziękuję :)
@MJ-ms2wh
@MJ-ms2wh 5 лет назад
Fajny film i ciekawy jak zawsze
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Dziękuję!
@grzegorzlewandowski9960
@grzegorzlewandowski9960 4 года назад
Bardzo ciekawie opowiadasz. Piękna maszyna Czesio EP05. Świetnie że przywrócona do ruchu planowego. Bardzo lubię Twoje odcinki. Pozdrawiam.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 4 года назад
Bardzo serdecznie dziękuję.
@ArtMacabre197
@ArtMacabre197 5 лет назад
Piękna maszyna, dobrze że nie poszła na żyletki...
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Dokładnie. A to za sprawą ludzi, którym nie było wszystko jedno.
@konradwachnik1660
@konradwachnik1660 5 лет назад
Wiedziałem ze czegoś albo lepiej kogoś brakowało mi na RU-vid 🙂🙂🙂 leci łapka jeszcze bez obejrzenia 😉
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Dziękuję :) .
@mateuszchojnacki1873
@mateuszchojnacki1873 5 лет назад
Super kanał! Od razu zasubskrybowalem. Pozdrowienia !!!
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Dziękuję i pozdrawiam!
@adamus6661
@adamus6661 3 года назад
Takie pomarańczowe cacko jeździło kiedyś miedzy Opolem a Warszawą, zwało się to "Opolanin", fajnie zasuwał, klasa express:D:D:D
@KOLEJ22DrogaPrzygody
@KOLEJ22DrogaPrzygody 5 лет назад
WITAM FAJNY FILM ŁAPKA LECI W GÓRĘ
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Dziękuję!
@davideu0754
@davideu0754 5 лет назад
Świetny materiał edukacyjny!
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
David EU07 - dziękuję!
@jerzyjablonski1432
@jerzyjablonski1432 5 лет назад
Mimo, że inżynier ze mnie klawiaturowy :D to i tak gęba mi się cieszy widząc tak pięknie odrestaurowaną maszynę. Dzięki wielkie za filmik :)
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Dziękuję! My, inżynierowie, musimy trzymać się razem (parafraza Pasikowskiego).
@btnpl
@btnpl 5 лет назад
Wiecej tego typu odcinków! Swietnie sie słucha i ogląda. Proponuję coś o ET22 oraz ogolnie o kolei w latach 90 przed rozbiciem na spółki
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Dziękuję. Historyczne też będą, a jakże.
@tomasznowak3791
@tomasznowak3791 Год назад
Super filmik tak jak inne
@mackoGD
@mackoGD 5 лет назад
Najbardziej lubię takie techniczne materiały. Jak działa i jak wygląda takie "ustrojstwo" od środka. Proszę więcej... Pozdro.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Dziękuję. Będzie trochę tego, trochę owego - takie będą również.
@Manny_CZ
@Manny_CZ 5 лет назад
Piękne. Też czekam na te polskie kolejowe opowieści. Pozdrowienia do Polski z Moraw :-)
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Manny CZ - miło mi niezmiernie! Pozdrawiam!
@jansupronowicz1300
@jansupronowicz1300 Год назад
To były najzgrabniejsze lokomotywy elektryczne używane na kolei w Polsce, przynajmniej w latach 1970-tych.
@Okiem-Bednarskiego
@Okiem-Bednarskiego 5 лет назад
Super,piekna maszyna ... Pozdrawiam miłośników kolejnictwa.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Beni Bass - dziękuję, pozdrawiam również!
@scurekburek2092
@scurekburek2092 5 лет назад
Dobry materiał. Wyrazy uznania. W latach 90 czasami podróżowałem do 100-lycy, więc i na Czecha mogłem się jeszcze załapać. A swoją drogą, kiedyś dawno temu, mniej więcej w podobnym czasie, na usenetowej grupie pmk była dyskusja, że jakiś MK pokłócił się z dziewczyną, bo miała pretensję że fotografował "jakiś" pociąg. Nie było w tym nic dziwnego, zwłaszcza że inny MK odpisał, że kolega źle dziewczynę wychował, bo jej reakcja była skrajnie niewłaściwa. Wszak Czech na pociągu! :D Pozdrawiam.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Z moją żoną jest odwrotnie: do Muzeum - jedź! Jest impreza kolejowa - jedź! Zlot motocyklowy - jedź, tylko wróć przed nocą ;) .
@scurekburek2092
@scurekburek2092 5 лет назад
@@PokoleizKuleckim Pozazdrościć. Ja nie miałem tyle szczęścia...
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
@@scurekburek2092 - potwierdzam, pozazdrościć.
@TEM-sformers
@TEM-sformers 5 лет назад
dobry odcinek jak zwykle po nim mam aż ochotę poprowadzić 05 :D
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Dziękuję. Rzeczywiście, jest piękna!
@TEM-sformers
@TEM-sformers 5 лет назад
+Po kolei z Kuleckim właśnie robie cabiewa łowczówek pl-stróże pewnie będzie jutro :)
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
@@TEM-sformers - o to to... :)
@radosawwadon6572
@radosawwadon6572 4 года назад
Super materiał o EP-05 , myślę że warto też kiedyś jeszcze wspomnieć o jej większej siostrze EP-40-41 .
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 4 года назад
Radosław Wadoń - dziękuję. Jest jeszcze kolka takich rodzynków - EP23 choćby.
@siemka1618
@siemka1618 4 года назад
mega kanał pozdrawiam
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 4 года назад
Dziękuję :) . Pozdrawiam również!
@piorab
@piorab 5 лет назад
Piękna maszyna - Ciekawie opowiedziane :)
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Piotr Rabiej - dziękuję. O fajnych rzeczach łatwo się opowiada.
@krzysiekv12
@krzysiekv12 5 лет назад
ale klasa odcineczek
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Dziękuję!
@nagrywaniepociagow
@nagrywaniepociagow 5 лет назад
Byłem tam :) szkoda że Cię nie spotkałem. Pozdrawiam
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
A, bo wpadałem jak po ogień na króciutko, w przerwie w opiece nad dziećmi... ze mną się umówić to tylko moja żona potrafi :D .
@CzasowAnton
@CzasowAnton 5 лет назад
W Rosji ten sam model ma na indeks CzS2, czyli lokomowywa CzechoSłowacka, typ 2 (napięcie stałe) i jest potocznie zwany Czeburaszką. :) Świetny materiał, pozdrowienia z Moskwy od rosyjskiego polonisty i miłośnika kolei. btw. tutaj kilka lat temu nagrałem przejazd składem PKP Intercity przez Moskwę i obwodnicę, myślę, że komuś może być ciekawie to obejrzeć: ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-XPpEeU3OEIA.html Niestety, od pary lat te składy już nie kursują. :(
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
CzasowAnton - dziękuję za dokument! Prawda, CzS2 to „radziecki Czech” na prąd stały... bo były też typy na prąd przemienny. Cпасибо!
@jimcichy8988
@jimcichy8988 5 лет назад
Pięknie odrestaurowana piąteczka, chciałoby się, żeby więcej klasyków techniki kolejowej było w takim stanie (np. EW51-36). Odcinek świetny, spokojnie można go prezentować jako film szkoleniowy ;-)
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Dziękuję, rumienię się jak dziewica :) . Miejmy nadzieję, że inni pójdą śladem IC.
@struspedzisraczka7853
@struspedzisraczka7853 3 года назад
widzę "wiaderka" też są :):) miło i przyjemnie się ogląda takie filmy.
@eugeniuszpyl8633
@eugeniuszpyl8633 3 года назад
Wiadra bardzo mi się podobają. Powinniśmy pozostać przy tej naszej koncepcji i wyróżniać się pozytywnie od innych zagranicznych lokomotyw.
@struspedzisraczka7853
@struspedzisraczka7853 3 года назад
​@@eugeniuszpyl8633 potwierdzam. też jestem tego zdania. dlaczego niby mamy bazować tylko na obcych zewnętrznych technologiach, pomysłach, rozwiązaniach. choć trochę szowinizmu, patriotyzmu by się przydało. my już mamy taką jakby wrodzoną skłonność/tendencję, że musimy wszystko zmieniać bez względu na cokolwiek, koszty, czy potrzeba, czy to słuszne, zasadne, niezbędne, konieczne. jakoś wstydzimy, krępujemy się swojego, rdzennego, rodzimego. to chyba siedzi gdzieś głęboko w naturze, mentalności, podświadomości. ktoś nam wszczepił/zakorzenił wrogość, niechęć, antypatię, dezaprobatę do rodzimej produkcji. te wiadra to takie wyróżnienie,
@eugeniuszpyl8633
@eugeniuszpyl8633 3 года назад
Myślę, że doczekam się o parametrach oświetlenia zewnętrznego, czyli reflektorów, typy żarówek, ledów, polskich lokomotyw jak i zagranicznych. Polskie wiadra wyróżniają się oryginalnością jak i skutecznością oświetlenia szlaków.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 3 года назад
Coś powstaje... ale to jeszcze potrwa. Każdy miłośnik polskiego kolejnictwa wcześniej lub później będzie zachodzić w głowę, skąd się wzięły te "wiadra"... pracuję nad tym. Dziękuję.
@bartek2431
@bartek2431 5 лет назад
Równo 600 likeów! Ile ja bym dał aby ją zobaczyć!!!
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Bartek24 - dziękuję Wszystkim za lajki. Bywa ona to tu, to tam.
@matiii7434
@matiii7434 5 лет назад
Super odcinek, czekam na kolejne! Szkoda, że jeszcze nigdy jej nie spotkałem na szlaku :-(
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Dziękuję. Ano, nic straconego - pojawia się na rozmaitych okolicznościowych imprezach. I słusznie - w końcu chluba i duma PKP IC.
@matiii7434
@matiii7434 5 лет назад
@@PokoleizKuleckim no pojawia się, niestety większość tych imprez odbywa się zazwyczaj w stolicy. Natomiast, spotkanie Czesia na imprezie, a spotkanie Czesia na szlaku to różnica jest ;-)
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
@@matiii7434 - co fakt, to fakt!
@delsicret
@delsicret 5 лет назад
@@matiii7434 Ja byłem na imprezie Turkolu i jechała Warszawa - Gdańsk - Olsztyn (za parowóz, który się popsuł i 1 dzień imprezy był z nią właśnie). Liniowo bywa w Gliwicach, Wrocławiu, Krakowie. Użytkują ją oszczędnie, co cieszy.
@mgrokrutny
@mgrokrutny 5 лет назад
Długo kazałeś czekać na nowy odcinek.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
mgrokrutny - dwa tygodnie z lekkim hakiem... ale za to poprzedni był przed czasem ;)
@tomaszciesielski5949
@tomaszciesielski5949 5 лет назад
Bardzo ciekawy odcinek. Wytłumaczenie o co chodzi z tym przełożeniem godne tytułu "Nauczyciela Roku". Pozdrawiam i czekam na kolejne odcinki.
@tzagan5020
@tzagan5020 5 месяцев назад
Panie Jakubie. Świetnie pamiętam ten egz. "czesia" z początku lat dziewięćdziesiątych, z czasów moich praktyk uczniowskich na Olszynce Grochowskiej. Hale WGW Grochów i pobliskiej lokomotowni. Łezka w oku... "23" widziałem na szlaku jesienią, ale nie wiem czy był to pociąg rozkładowy czy przejazd specjalny. Ukłony.
@alvinalvin903
@alvinalvin903 4 года назад
Sliczny egzemplarz:)
@tonyo3030
@tonyo3030 5 лет назад
jak zwykle łapka pull up ;) pozdro wreszcie ... "lomokotywa" ;)
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Trochę tego, trochę tamtego ;) . Dziękuję!
@tonyo3030
@tonyo3030 5 лет назад
@@PokoleizKuleckim pozdrawiam... ;) zasiadł bym za sterami na stare lata przejechał bym się.... ahhhh..
@Alfica_kocica_w_2_4_JTD
@Alfica_kocica_w_2_4_JTD 5 лет назад
w końcu...
@szymonsz9159
@szymonsz9159 5 лет назад
Fajne to.
@paweulatowski1721
@paweulatowski1721 5 лет назад
3kV to średnie napięcie, ale wg. pewnych źródeł nazywane też wysokim, a ja jednak skłaniam się ku SN ;) Na podstacji trakcyjnej gdzie pracowałem i w całej znanej mi nomenklaturze PKPE, 3kV zaliczane było do SN. Od 1kV do 20kV określamy jako SN, od 20kV w górę jako WN. Podkreślam, różne źródła podają inaczej ;) Fajne filmy, pozdrawiam !
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Paweł Ulatowski - bardzo serdecznie dziękuję za dawkę nowej wiedzy. Cieszę się, że się podobało - choć to dzieło amatora ;)
@neodokuran6544
@neodokuran6544 5 лет назад
23 jest też nazywana "Buraczaną" odkąd w '92, prowadzac IC "Lech" do Poznania, zaliczyła bliskie spotkanie z przyczepą pełną buraków
@pio_mk
@pio_mk 3 года назад
CZESIO! :D Uwielbiam te lokomotywe Ps.: Ep05-22 jest restaurowany, cieście sie?
@DEFENDcore
@DEFENDcore 5 лет назад
Czekam na te "Kolejowe opowieści"!
@st44001
@st44001 5 лет назад
To że ,,Czesio,,dożył momentu renowacji jest zasługą jego planowego niegdyś maszynisty Daniela Rolskiego .Dodam że ,,Czesio ma całkowicie nowe poszycie karoserii.Szkoda że na Odolanach stoi drugi Czesław EP05-16 KTÓRY OCZEKUJĘ NA DECYZJĘ W SPRAWIE SWOJEGO LOSU
@sins8159
@sins8159 5 лет назад
jak bym słuchał Wołoszańskiego :)
@FilmDIL
@FilmDIL 5 лет назад
Wyrazy uznania także dla autora filmu. Czekam na kolejny o maszynistach i historiach związanych z Czesiem :)
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
FilmDIL - dziękuję!
@listonoszpat233
@listonoszpat233 5 лет назад
Cześki PKP kupiło niejako z konieczności bo miały być angielskie cuda ale kontrakt miał kilkuletnie opóźnienie.Tory zelekryfikowane i przygotowane a lokomotywy na 120 jak nie było tak niema. Z ciekawostek to trzeba odnotować że EU05 była pierwszą lokomotywą na PKP z całkowicie odsprężynowanymi silnikami (wcześniejsze EP02,EP03 i EU04 mogły jeździć tylko 100 bądź 110 km/h bo miały zawieszenie silników trakcyjnych w systemie tramwajowym),na początku jeździły z tak zwanymi parnikami czyli wagonami grzewczymi które parą ogrzewały wagony gdyż w 61 nie wiele było wagonów pasażerskich przystosowanych do ogrzewania elektrycznego. Co ciekawe 44E wywodzi się od Skody 12E a ta była szwajcarską licencją co ważniejsze sprawdzoną i w milimetrach. Od 53 roku Czesi budowali te lokomotywy wprowadzając kolejne modernizacje przy nie zmienionych sprawdzonych węzłach konstrukcyjnych i tak powstała rodzina lokomotyw o różnym przeznaczeniu o szybkościach od 90 do 180 a nawet 200 km/h ,co ciekawe Skoda do ZSRR dostarczyła prawie 2,5 tysiąca lokomotyw pasażerskich w 11 seriach przez co praktycznie całkowicie zdominowała obsługę ruchu pasażerskiego w Rosji.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Dziękuję za piękny wpis! U Rosjan, którzy mieli chyba najbardziej niespójny system oznaczeń, te czechosłowackie były oznaczone "ЧС" z numerem - od kraju pochodzenia. Bodajże najpopularniejszą była ЧС4, ale tych typów było sporo - zasilanych tak prądem stałym, jak i przemiennym.
@listonoszpat233
@listonoszpat233 5 лет назад
Dokładnie tak jak piszesz ,odpowiednikiem tej 6 osiowej 4 na prąd przemienny była 2 czyli taki 6 osiowy Czesiek było ich ponad 1000. Rosjanie stosowali jeszcze jeden myk i dokładali literki T do oznaczenia serii drugiego wykonania bo Czesi lubowali się w dizajnerce i lokomotywa niby jednej serii ale miała różne pudła.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
@@listonoszpat233 - oni to generalnie jakąś wyższą kulturę od nas mieli... polscy producenci do perfekcji dopracowali umiejętność zespawywania brył z płaskich arkuszy blachy... EP09, SU46, EW58... i tak dalej.
@scurekburek2092
@scurekburek2092 5 лет назад
@@PokoleizKuleckim To były jeżdżące kontenery. Kontener to jeden z przydomków EP09 :D Przy okazji... Dizajnersko to lokomotywy Skody z tego okresu dziwnym trafem kojarzą mi się z autobusami San H100 :D
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
@@scurekburek2092 - heh, coś w tym jest. Cóż, stylistyka rządzi się prawami danych czasów - vectron też jakby do passata podobny :D .
@robercik507
@robercik507 5 лет назад
Takie lubię.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Dziękuję!
@zwierzak77
@zwierzak77 4 года назад
fajne
5 лет назад
Plus za genialny już 49 odcinek. Jak dotychczas żaden mnie nie nudził. Gdy ten moment znudzenia jakimś Twoim filmem nastąpi, to zapewne Jakubie - poinformuję Cię, ale to będzie pewnie około 2030 roku ;-) A do mnie zapraszam na kanał - zamieściłem ostatni przejazd "Czesia" 17 października z pociągiem TLK Kochanowski relacji Bydgoszcz - Warszawa.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Dziękuję, obczaję!
@bochr6879
@bochr6879 5 лет назад
Pięknie odrestaurowana EP05-23 powinna być przykładem, jak przywracać do życia zabytki kolei! 😉 Może ET40-01, która niestety niszczeje aktualnie w Bydgoszczy spotka niedługo podobna renowacja (oby!)... 😃 Jak zwykle świetny odcinek! 😉
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Dziękuję. Ano, mogłoby Cargo pójść w ślady IC i ją wyremontować - w końcu doświadczenie w renowacji czechosłowackich elektrowozów już jest.
@ukaszp6239
@ukaszp6239 5 лет назад
@@PokoleizKuleckim Nie narzekajmy. Bydgoszcz bardzo się stara i co rusz wypuszcza z lokomotywowni Wschód maszyny w oryginalnych malaturach i z jak najbardziej oryginalnym osprzętem. Jak będę miał więcej czasu to przytoczę przykłady. ST44-1103 to pierwsza taka maszyna, już zdążyła się opatrzyć. ;-) Edit: znalazłem ET22-933, 939, 980. Cieszmy się tym, co mamy, jest lepiej niż było np 10 lat temu, gdy np. Pt47-65 dostała logo na dymnicy. A premiera była na samej Paradzie... Kto nie pamięta, ten ma szczęście. ;-)
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
​@@ukaszp6239 - nie narzekam; akcja malowania lokomotyw w historyczne barwy to świetna inicjatywa - jeżdżą mi tu takie gagariny zielone po okolicy, aż miło popatrzeć. Natomiast warto zadbać o unikaty, albo te, które lada moment będą unikatami... bo gagary i byki to jeszcze pojeżdżą.
@ukaszp6239
@ukaszp6239 5 лет назад
@@PokoleizKuleckim No to jesteś jednym z niewielu z takim podejściem - chyba wiesz... Cała rzesza miłośników zwraca uwagę właśnie na wygląd. Malatura, jakieś detale, to wszystko. Nie oceniam, bo w pasji i radości leży cały sens leży, ale zdążyłem przywyknąć do takiego podejścia w rozmowie. Miło więc słyszeć argumentację merytoryczną. Niestety, zgadzam się w tym kontekście z Tobą. Mało tego, często na jedną maszynę dorzucić się musi nieraz kilka koleżanek. Skoda 23 też ma silniki po swojej koleżance - 16. Ta druga miała przecież w historii ogromny pożar, po którym ją odbudowano. 23 chyba też się paliła, bodaj podesty drewniane w przedziale WN. Ze straconych szans, tych z niedawnych czasów, nie sposób zapomnieć o EW58, które poszły w zapomnienie. Za późno się za to wzięli, za renowację. Nie było za co szyć, a przede wszystkim - nie było już czego szyć...
@wieslawnowak8518
@wieslawnowak8518 2 года назад
Wszystko Oky....
@miosnikikarusa2809
@miosnikikarusa2809 3 года назад
mam małe pytanka 1. czy na EP08 też się czesio mówi? 2. czy te wszystkie lokomotywy są dostarczone na potrzeby odcinka? poza tym wiem co w przyszłości jak będe miał dziecko to wiem co mu pokaże narazie 12 lat a kanał idealny do mojej pasji życzę kanału bez hejterów
@witoldsobczak561
@witoldsobczak561 5 лет назад
Dzisiaj mamy 1 maja 2019. Mimo, że od realizacji odcinka i jego publikacji minęło pół roku, dopiero dzisiaj mogłem go obejrzeć. Wszystkie odcinki są genialne i oglądam je z wielkim zainteresowaniem (tylko te, które obejrzałem). Chciałbym się dowiedzieć, czy był realizowany odcinek nt. EZT EN-57, zwanym (w slangu kolejarskim) "kiblem". Wyprodukowano 1429 egzemplarzy przez 32 lata. Chciałbym się o tej jednostce coś więcej dowiedzieć, i to w sposób jaki Pan pokazuje w swoich filmach. Pozdrawiam - Witold z Konina
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Witold Sobczak - dziękuję. Tak, odcinek 57 traktuje o tej wyjątkowej konstrukcji :) .
@stasiekpiekarski
@stasiekpiekarski 5 лет назад
Małe sprostowanie co do wytłumaczenia idei zastosowania przekładni i analogii do przełożenia w rowerze. Co do zasady, moc jaką można przekazać jest stała i niezależna od przełożenia. Jedynym ograniczeniem jest charakterystyka silnika. Ale bocznikowy silnik elektryczny ma w przybliżeniu hiperboliczny przebieg momentu obrotowego, a więc pełna moc jest dostępna w pełnym zakresie obrotów. Zarówno dla "krótkiego", jak i "długiego" przełożenia można przenieść taki sam moment, o wartości wygenerowanej przez silnik. Istotna jest wartość momentu na wyjściu z przekładni. Dla "krótkiego" przełożenia jest ona większa, niż w przypadku "długiego" przełożenia przy założeniu, że silnik pracuje w obu przypadkach z tą samą prędkością obrotową i generuje taki sam moment obrotowy. A więc stałą moc. Z pewnością o tym wiesz, ale może to wprowadzić w błąd lub wywołać konsternację u osoby czerpiącej wiedzę z Twojego filmu i próbującej zrozumieć podstawy techniki. Potraktuj to jako wskazówkę, a nie krytykę, bo robisz dobrą robotę. Pozdrawiam
@adrianbigon416
@adrianbigon416 5 лет назад
Tak fajnie opowiadarz o lokomotywach zrób film o byku ma taką historię !?
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
W dalszej perspektywie - wcześniej będą inne... pojazdy. Dziękuję!
@sp3jfz
@sp3jfz 5 лет назад
Jakubie fajnie że wspomniałeś o tej maszynie. Mam kartę QSL (potwierdzenia łączności radiowej) kolegi Wojtka SP3IK na której widnieje on sam jako maszynista właśnie tej, przedstawionej przez Ciebie lokomotywy. Kawał historii... Czy mógłbyś przypomnieć co takiego niedobrego przytrafiło się tej maszynie w 1992 roku? Pozdrawiam serdecznie Jakubie i cichutko przypominam o 1 DPP :-) Krzysztof.
@19bkl29
@19bkl29 5 лет назад
"4 listopada 1992 roku prowadząc pociąg „Lech” do Poznania uderzyłem z prędkością 100 km/h (po hamowaniu ze 140 km/h) w pozostawione na torach przyczepy z burakami. Przyczepy zawinęły się na czole lokomotywy, na szczęście poniżej okien. Posypały się na nas tylko buraki i szkło z wybitych szyb. Pod wpływem uderzenia pulpit w kabinie B przesunął się o 10 cm. Ponieważ radio się rozbiło pobiegłem na strzeżony przejazd w kierunku Kłodawy, aby zawiadomić nastawnie o wypadku. I dobrze się stało, bo po przeciwny torze za chwilę miał jechać osobowy do Kutna. W wypadku nikt nie został ranny ani nie zginął, ale już na zawsze ta EP05 była przeze mnie nazywana „pszenno-buraczaną”. Miałem wtedy świnkę morską, która jadła przez kilka tygodni zdobyczne buraki, jakie dostały się do mojej torby stojącej podczas wypadku w pulpicie - wspomina z uśmiechem pan Daniel."
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
@@19bkl29 - dziękuję... i to właśnie Pan Daniel gościł mnie w lokomotywie tego deszczowego dnia.
@scurekburek2092
@scurekburek2092 5 лет назад
EP08-06 (chyba 06) była nazywana Białą Damą, bo przyp... znaczy miała kolizję z 'tirem' (lub solówką) przewożącym biała farbę (nie wiem czy olejną czy inną...).
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
@@scurekburek2092 - pamiętam zdjęcia w internetach. Ciekawie to wyglądało.
Далее
sprzęganie lokomotywy hd
0:57
Просмотров 317 тыс.
This or That 🛍️
00:52
Просмотров 3,4 млн
ОСКАР И ДЖОНИ ПОДРАЛИСЬ 😳
01:00
Просмотров 313 тыс.
ПОЮ НАРОДНЫЕ ПЕСНИ🪗
3:19:41
Просмотров 1,8 млн
Po kolei z Kuleckim - Odcinek 57 - Okrągła rocznica
41:20
Po kolei z Kuleckim - Odcinek 64 - Stal szybkotnąca
27:49
Skąd się wzięła masa w elektronice?
16:43
Просмотров 138 тыс.
A Forgotten Train Accident in Piechowice, Poland 1980
33:04
"Komar widliszek" (1967) /CAŁY FILM/
13:21
Просмотров 14 тыс.
Здесь упор в процессор
18:02
Просмотров 369 тыс.