Тёмный
No video :(

Porting głowicy cc + FLOW TEST!!! Cz.1( pomiar przepływu powietrza w głowicy) 

Piotr Małyniak
Подписаться 3,6 тыс.
Просмотров 6 тыс.
50% 1

Cześć wszystkim. Tym odcinkiem rozpoczynamy nowy etap prac. Zaczynamy modyfikacje jednostki 1.1 cc, którą wkładamy do srebrnego cinquecento. W tym odcinku dowiecie się o procesie zwanym portingiem kanałów głowicy silnika, przedstawię sposoby pomiarów wydajności, pokaże i opowiem o testerze przepływów, który zbudowałem kilkanaście lat temu u którego po latach uruchomiłem z powrotem na potrzeby teraźniejszego projektu. Dowiecie się jak można zweryfikować efekty pracy na konkretnym przykładzie. Na koniec zaproszę ciebie do oglądania kolejnego odcinka ze strojenia geometrii kanałów. Brzmi kosmicznie ? Zapewniam cię że nadaję z ziemi. Reasumując to prawdziwa lekcja 45 min mięsa o tej robocie i to nie koniec!
Ściskam
Piotr Małyniak

Опубликовано:

 

28 авг 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 67   
@mariuszjanus2380
@mariuszjanus2380 Год назад
Panie Piotrze przypadkiem trafiłem na pana portal i jestem pod ogromnym wrażeniem.Bardzo miło się ogląda filmiki jakie pan tworzy są one bardzo wciągające ogromny potencjał wiedzy jak i również umiejętności .Gdybym był uczniem w pana szkole to prosił bym się aby lekcje które pan wykłada trwały minimum 12godzin dziennie i dzień po dniu gdyż nie były by one nudne, a wręcz bym się nawet nie zorjentował jak ten czas szybko i nie ubłagalnie minoł.Jest pan geniuszem ,gdybym miał takie możliwości to przyznałbym panu Nobla .Niech pan przekazuje również tą wiedzę Wojtusiowi by przetrwała przez szereg pokoleń,panu życzę by pan żył minimum tysiąc lat edukował tworzył tak wspaniały portal jaki tworzy pan obecnie .Bardzo miłe i pożytecznie spędziłem weekend oglądając szereg filmów edukacyjnych jakie pan stworzył super super super...Dziękuję serdecznie za chęć podzielenia się wiedzą i uświadomienie ,życzę Panu wszystkiego najlepszego i również pana najbliżrzym.Z poważaniem.Mariusz Janus.Ps obowiązkowo Łapka w górę i suby.
@LeproComPL
@LeproComPL 3 года назад
Takiego filmu nie znajdziecie nigdzie na YT przynajmniej ja nie mogłem znaleźć. Piotr twoja wiedza połączona z praktyką jest nieoceniona. Więcej podobnych filmów. Oglądałem z przyjemnością nawet jesli do niczego mi się nie przyda.
@kubaflanker2186
@kubaflanker2186 3 года назад
Mega ciekawa seria, fajnie ogląda sie takie inżynierskie podejscie
@PiotrMayniak
@PiotrMayniak 3 года назад
Hej dzięki . 😀proszę podawać dalej niech się rozsiewa
@Some_Say_Garage
@Some_Say_Garage 3 года назад
Kolejna bardzo wartościowa porcja wiedzy, dziękujemy. Duża łapka w górę! Osobiście czekam na kolejne odcinki.
@PiotrMayniak
@PiotrMayniak 3 года назад
Dzięki za uznanie pozdrawiamy
@progaragechinskiemotorki
@progaragechinskiemotorki 3 года назад
bardzo podoba mi się ten odcinek i muszę zobaczyć całą serię :) lubię taki kontent
@PiotrMayniak
@PiotrMayniak 3 года назад
Od września kolejne techniczne. Dziękuję serdecznie za te słowa
@progaragechinskiemotorki
@progaragechinskiemotorki 3 года назад
@@PiotrMayniak czekam z niecierpliwością :)
@kuli2722
@kuli2722 2 года назад
Rewelacja z takimi tematami zostaję na dłużej napewno👍👍👍👍👍👍
@PiotrMayniak
@PiotrMayniak 2 года назад
Super
@kertoip9898
@kertoip9898 3 года назад
Super materiał!
@PiotrMayniak
@PiotrMayniak 3 года назад
Dzięki za info że się podoba pozdrawiam
@barkas.
@barkas. 2 года назад
Nic nie zrozumiałem, ale ciekawy film! ;) Pozdrawiamy!
@PiotrMayniak
@PiotrMayniak 2 года назад
Ale tez fajnie😉😉😉
@dorian86
@dorian86 2 года назад
Po prostu lepiej się nie da😁
@PiotrMayniak
@PiotrMayniak 2 года назад
Hej. Na odcinki techniczne w dalszej części tzreba będzie jeszcE poczekać bo kończę jeden projekt nie związany bezpośrednio z motoryzacją, nie mniej jednak później będę wykorzystała możliwości tego projektu do modyfikacji motoryzacji także cały czas działam w temacie. Dzięki za uznanie. Pozdrawiam Piotr M.
@grzegorzmak
@grzegorzmak 3 года назад
Super
@piotr7617
@piotr7617 2 года назад
Fajny materiał ..łapka w górę
@PiotrMayniak
@PiotrMayniak 2 года назад
Dzięki serdeczne i pozdrawiam oraz zapraszam na inne 😉
@LeproComPL
@LeproComPL 3 года назад
Dodaj do tytułu pomiar przepływu powietrza w głowicy. Pod tym hasłem podejrzewam będzie więcej wyszukiwań.
@PiotrMayniak
@PiotrMayniak 3 года назад
Trafna uwaga
@romanhallek9151
@romanhallek9151 Месяц назад
Bardzo fajny materiał, bo nie ma tego za wiele w necie dobrze ujętego merytorycznie. Jestem w trakcie akurat zmiany silnika na większą jednostkę i będzie wyciągnięta jednostka na zewnątrz i zastanawia mnie czy można zrobić porting bez rozbierania całego silnika? Wiadomo, że to dodatkowe koszty a chcę ich uniknąć, bo silnik jest po remoncie. Myślę jakoś zabezpieczyć szmatką środek najgłębiej i obrabiać a potem to wciągnąć odkurzaczem. Będę wdzięczny za wszelką pomoc.
@romanhallek9151
@romanhallek9151 Месяц назад
Ewentualnie uwzględniam ściągnięcie miski olejowej, bo chcę uniknąć planowania głowicy. Cały silnik i tak chcę mocno wymyć finalnie.
@PiotrMayniak
@PiotrMayniak 28 дней назад
Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że dostaną się opiłki do silnika. Osobiście bym w ten sposób nie ryzykował. Pozdrawiam
@krzysztofjurasz2997
@krzysztofjurasz2997 2 года назад
Witam Panie Piotrze, czy takie usprawnienie w silniku FSO 1.5/1.6 OHV może przynieść jakieś korzyści ? Nie chodzi mi o tuning tego silnika tylko o poprawienie niedoskonałości wykonania fabrycznego, krótko mówiąc żeby silnik na hamowni wykazał takie parametry jak podaje producent. Pozdrawiam serdecznie .
@PiotrMayniak
@PiotrMayniak 2 года назад
Z doświadczenia z tymi silnikami wiem, że bardzo dobrze reagują na tego typu zmiany. Te silniki fabrycznie pozostawiają wiele do życzenia. Dobrze poskładany silnik daje więcej niż deklaruje producent. Jeżeli do tego dołoży Pan korektę góry wraz z osprzętem to można spodziewać się nawet do 20-25% więcej niż się zastało. Jednocześnie reagują zmniejszonym zużyciem paliwa i wydłużeniem żywotności pomiędzy naprawami. Brzmi jak szarlataństwo ? Brzmi. Jednak jednostki te były fabrycznie po prostu psute. W tych silnikach należy przy kapitalnym remoncie od osiowanie bloku silnika. Wiele z nich było w tym przypadku krzywe
@krzysztofjurasz2997
@krzysztofjurasz2997 2 года назад
@@PiotrMayniak Właśnie zacząłem pracę nad tym silnikiem i chciałbym przeprowadzić remont jak najlepiej się da z wykorzystaniem wszystkich możliwych opcji np. bloku jak wymiarowanie, osiowanie,honowanie czy wyważenie wału itd. Szczerze mówiąc pocieszył mnie Pan swoją odpowiedzią bo ogólnie przyjęte jest że te silniki są nic nie warte z racji swojej awaryjnośći,niskiej mocy, paliwożernosci i żywotności , spotkałem się nawet z opinią że każda złotówka zainwestowania w ten silnik jest straconą i lepiej wyrzucić ten silnik i zainwestować w inny np. DOHC. Panie Piotrze, czy przy remoncie są jakieś szczególne rzeczy na które trzeba zwrócić uwagę przy tym silniku OHV ? albo w jakiej kolejności uporządkować wszystkie rzeczy dotyczące tego remontu żeby to było zgodnie ze sztuką i chronologicznie poukładać wszystkie etapy naprawy. Bardzo bym był wdzięczny za takie wytyczne. Pozdrawiam serdecznie.
@PiotrMayniak
@PiotrMayniak 2 года назад
@@krzysztofjurasz2997 najpierw należy zweryfikować wszystkie elementy które maja być wykorzystane. Później sprawdzić należy wzajemne pasowanie, na końcu odpowiednio poskładać z zachowaniem procedur. Pamiętać należy i zasadzie najsłabszy element, świadczy o potencjale całości. Jak coś się pominie, to tyle będzie warte. Pozdrawiam
@dorian86
@dorian86 2 года назад
Szykuję się akurat do wymiany dwumasy 3.2 v6 opel no ale jak robić to robić porządnie więc nowe pierścienie uszczelniacze, prowadnice, ew. panewki no i może porting głowic 😁. Ale do teraz nie wiem jak zrobić to urządzenie do przepływu powietrza. Na chwilę obecną jest układ wydechowy na 2 cale nierdzewny oczywiście 😂. Końcówki Remus oryginał. Niestety już tego nie mogę znaleźć jaki model😬. Odnośnie samego portingu trzeba coś dalej zrobić? Wysterować komputer czy coś dalej? Czy przepływomierz zrobi swoje i eccu?
@ostoja2004
@ostoja2004 2 года назад
Piotr mam pewne wątpliwości , czy zasadnym jest poszerzanie całego kanału czy też nie lepiej zostawić na zgięciu kanału zwężkę Venturiego , co w efekcie końcowym jest ważniejsze kiedy zawór otwiera się na 2 MS przepływ powietrza czy szybkość przepływu który pojawia się za zwężką Vent . I to nie jest pytanie czysto teoretyczne . Poz
@PiotrMayniak
@PiotrMayniak 2 года назад
Rozwiewam wątpliwości. Obniżenie prędkości w kanałach głowicy ma kluczowe znaczenie dla wzrostu napełnienia ze względu na obniżenie oporów przepływu. Opory przepływu rosną z kwadratem prędkości co wynika z równania bernulliego. Jak przeanalizuje się kwestie zysków i strat to okazuje się, że straty mechaniczne wynikające z oporów zaciągu ładunku i wyrzutu spalin są większe niż plusy z ustabilizowania strugi ośrodka w danej części kanału. Oczywiste jest, że wyrzut spalin nie może być za łatwy, ze względu na potencjalną utratę części świeżego ładunku przy przepłukiwaniu cylindra i dlatego kanały wydechowe przy tego typu przeróbkach i ewentualnych chęciach uzysku podlegają tylko obróbce kosmetycznej, jednak samo wyrównanie przepływów ma kluczowe znaczenie dla przyspieszeń wału w funkcji poszczególnych cylindrów w ich susach pracy oraz redukcji prędkości dla poszczególnych cylindrów w funkcji wydechu. Jak zapewne wiesz to jest sumarycznie aż razem aż jeden obrót wału silnika 4 suwowego. A to jest bardzo dużo czasu w cyklu pracy poszczególnych cylindrów. Reasumując, rozwiązania przetestowane, cała reszta świata inżynierii silnikowej, po zgłębienia tematu przeze mnie, wyglada na to, że ma podobne zdanie. Nie upieram się jednak, że możesz nie mieć racji tylko każdy ma swoją. Moje modyfikacje Przybylskim setup-ie przynoszą naturalne podwyższenie limitu efektywnej prędkości obrotowej silnika, zwiększają zakres pola efektywnego jednostki, co za tem idzie zwiększają jego elastyczność. To wpływa na potencjał obniżenia zużycia paliwa w zakresie eksploatacji codziennej pojazdu w stanach minimalnego i średniego obciążenia. Jak się uwzględni procent życiowego, średniego obciążenia do silnika, który wynosi około 30 % to okazuje się, że jest o co się bić🙃. Czy ten silnik będzie więcej paliwa zużywał przy obciążeniach maksymalnych ? Tak. Dlaczego ? Bo więcej będzie dawał. Czy będzie mniej zużywał przy normatywnym obciążeniu? Tak. Dlaczego ? Bo będzie mnial mniejsze opory mechaniczne i hydrauliczne. Tak działa cała przyroda. Człowiek konstruuje maszyny na podobieństwo i tym razem nie jest inaczej. Pozdrawiam Piotr M.
@ostoja2004
@ostoja2004 2 года назад
@@PiotrMayniak Cześć Piotr , jak to mówią człowiek się całe życie uczy ja śmiem twierdzić że po życiu też , ale do rzeczy . Fizyka to niesamowicie pasjonujący dziedzina nauki , umysły ścisłe wiedzą o tym humany niestety nie, Piotr ja rozumiem że jesteś niesamowicie zapracowanym człowiekiem , ale gdybyś miał kiedyś chwilkę czasu , zapoznaj się proszę z opracowaniami nietuzinkowej osobowości , człowieka który pracował dla najlepszych Timów w świecie moto sportu chodzi o Davida Vizard's ...Pozdrawiam
@PiotrMayniak
@PiotrMayniak 2 года назад
@@ostoja2004 ok
@benekgruby6466
@benekgruby6466 2 года назад
Czy zajmujesz się portingami? Chodzi mi o zrobienie glowicy bmw m30b35. Jeżeli tak to prosił bym o jakiś kontakt.
@PiotrMayniak
@PiotrMayniak 2 года назад
Obecnie nie robię tego cyklicznie, ale inżynierią samochodową zajmuję sie cały czas, z racji tego, że uczę tego i wdrażam druk 3 d do automotive . Napisz konkretnie jakiego rodzaju obsługę potrzebujesz, jaki efekt chcesz uzyskać, to odpiszę. Jednym zdaniem sprecyzuje pytania i napisz na emaila: pm-i@wp.pl . Postaram się odpowiedzieć w miarę dokładnie w emailu. Pozdrawiam Piotr M.
@wachus1
@wachus1 2 года назад
Panie Piotrze, można gdzieś przeczytać Pana prace magisterską odnośnie analiz przepływu przez kolektory dolotowe ? Jakiś pdf ;)
@PiotrMayniak
@PiotrMayniak 2 года назад
Witam. Pracy dyplomowej nie miałem obowiązku udostępniać, czego nie uczyniłem. Mam ja w wersji papierowej. Plik muszę znaleść i może w bliskim czasie zrobię o niej filmik jako q&a. Pozdrawiam
@marcinadler3175
@marcinadler3175 Год назад
czy do pomiaru przepływu można wykorzystać Anemometr wiatraczkowy?
@PiotrMayniak
@PiotrMayniak Год назад
Jak najbardziej. Kwestia tylko natężenia przepływu i równomierności obciążenia . Do takiego pomiaru musi być system zapewniający stała wartość podciśnienia ( parametr total pressure). w kwestii anemometru to niestety nie wytrzymuje on dużych przepływów na małych średnicach ze względu na duze prędkości, i do pomiarów np. Przepływów przez rury dolotowe za bardzo się nie nadaje. Do pomiarów przepływu przez moduły zaworowe można zastosować. Ja u siebie wykorzystuje anemometr wiatraczkowy właśnie do tego. Jest droższy niż rozwiązanie widoczne n filmie, ale dokładniejszy. Uwaga jeszcze raz zwracam uwagę na to aby wynik był miarodajny system musi być wyposażony w możliwość regulacji total pressure, inaczej takie badania nie mają sensu gdyż chwilowe wahania napięcia w sieci elektrycznej powodują zmiany przepływu dochodzące nawet do kilkunastu procent ( wiem, że to nie brzmi logicznie, ale wielokrotnie to sprawdzałem u siebie) pozdrawiam Ps. Szykuję serie filmów o badaniu głowicy przed i po portingu i w nich wykorzystuję właśnie taki anemometr. Pierwszy z tej serii film najprawdopodobniej będzie w po weekendzie majowym
@marcinadler3175
@marcinadler3175 Год назад
Dzień doby Zrobiłem urządzenie oparte na aerometrze jako pompę próżniową podłączyłem odkurzacz przemysłowy. Nie jest to rozwiązanie idealne ponieważ przepływ nie jest ustabilizowany ( przynajmniej pomiar nie przyjmuje stałej wartości) Zastanawia mnie jednak zaistniała sytuacja: podczas pomiaru otrzymałem wartość 680 m3 ale jak zatkałem jeden kanał dolotowy w cylindrze to miałem 500 m3 a przy zatkaniu drugiego uzyskałem około 700 m3 ( oczywiście odetkałem pierwszy) Jak można to wytłumaczyć?
@PiotrMayniak
@PiotrMayniak Год назад
Pierwsza sprawa to należy sprawdzić szczelność urządzenia. Druga to skalibrować anemometr, trzecia to żeby badania miały jakikolwiek sens musi mieć Pan możliwość ustawienia stałej wartości podciśnienia, a zmienia się znacznie w sytuacji skoków napięcia w sieci elektrycznej. Jak tych kryteriów urządzenie nie spełnia to nie ma co dokonywać pomiarów.
@marcinadler3175
@marcinadler3175 Год назад
@@PiotrMayniak to jest jasne ale warunki wejściowe są takie same i wyniki pomiarów powtarzalne. Będą z pewnością różnic się co do realnych wartości ale raczej nie do proporcji I dlaczego dochodzi do takich różnic To mnie zastanawia.
@PiotrMayniak
@PiotrMayniak Год назад
@@marcinadler3175 chyba inaczej rozumiem dany problem. Proszę opisać go trochę inaczej
@PiotrMayniak
@PiotrMayniak Год назад
A co było badane ???
@marcinadler3175
@marcinadler3175 Год назад
@@PiotrMayniak areometr został podłączony do głowicy od strony zaworów do jednego cylindra (2 wydechowe i 2 ssące. Uzyskany przepływ w m3 wynosi 700m3 Po zatkaniu jednego kanału ssącego przepływ spadł do wartości 500m3 po zatkaniu drugiego (zmiana) przepływ wyniósł 700m3 Nie wiem jak to wytłumaczyć Przepraszam że nudzę ale męczy mnie to okrutnie
@adamhenig1273
@adamhenig1273 Год назад
Porting portek. Czy nie mamy już własnego języka. Nie sugerowałbym się uszczelką, ponieważ one są robione po prostu nie dokładnie.
@PiotrMayniak
@PiotrMayniak Год назад
Zgadza się i dlatego ta uszczelka została wykorzystana do montażu, a następnie kanały zostały wyregulowane geometrycznie przez wykorzystanie pomiarów przepływu. Co do portingu , jak bym wykorzystał nazewnictwo „optymalizacja geometrii wewnętrznej kanału dolotowego cylindra” to większość by nie zrozumiała, a słowo porting rozumie nawet amator tematu. Pozdrawiam
@adamhenig1273
@adamhenig1273 Год назад
@@PiotrMayniak Moja żona nie rozumie.
@PiotrMayniak
@PiotrMayniak Год назад
@@adamhenig1273 aaa, to co innego. 😉🙃. To pozdrowienia dla Żony😉. Proszę wytłumaczyć jej, że chodzi o poprawę geometrii kanałów w celu optymalizacji napływu ładunku do cylindra i poprawy jego parametrów roboczych. Miłego dnia😀.
@adamhenig1273
@adamhenig1273 Год назад
@@PiotrMayniak Mogę tłumaczyć ile wlezie, tak jak ona mi o gotowaniu, ale jak powiem że powiększam i wygładzam kanały, to rozumie. wystarczą dobre chęci.
@PiotrMayniak
@PiotrMayniak Год назад
@@adamhenig1273 jeszcze trzeba wytłumaczyć po co. Pozdrawiam Małżonkę i miłego wieczoru życzę😀😉👋
@user-iq2hg9fx8y
@user-iq2hg9fx8y 6 месяцев назад
Zrobiłem porting kilku głowic bazując na własnej wiedzy i na kanale David vizard chciałbym skonsultować wiedze
@PiotrMayniak
@PiotrMayniak 6 месяцев назад
Proszę o priv
@filipbarszczewski4438
@filipbarszczewski4438 3 года назад
Da mi pan 3 na koniec? Bo dwójka to z tvp mi sie kojarzy
@PiotrMayniak
@PiotrMayniak 3 года назад
Panie Barszczewski. Nauczyciel nie jest od tego żeby udowadniać uczniowi, że czegoś nie umie. Nie chcę wiec takiego błędu popełnić. Niech Pan jako uczeń w przyszłym roku udowodni, że temat choćby kojarzy to z miłą chęcią wstawię Panu 3. Jak będzie Pan rozumiał temat i będę mógł z Panem podyskutować na tematy motoryzacyjne, to wtedy można liczyć na wyższe oceny ( tak jak w przypadku kolegów z innych klas). Na dzień dzisiejszy niech tak zostanie, bo nie chcę się dowiedzieć, że się pomyliłem i wystawiłem za wysoką ocenę za pana podejście do przedmiotu. Niech Pan pamięta. Ocena to wynik działań i zaangażowania ucznia, a nie ocena samej osoby ucznia. Wniosek: niech Pan zmusi ucznia w sobie do pracy nad samym sobą i Panem. Do oceny, którą Panu wystawiłem Pan podchodzi jak do tvp2, a ja na Pana miejscu i w Pańskim przypadku interpretował bym jako święty spokój wakacje. Pozdrawiam Piotr M.😉
@mackiewiczbart
@mackiewiczbart Год назад
Bez dolania paliwa żadnej większej mocy nie uzyskasz. Druga sprawa to tyle można powiększyć kanały ile pozwala konstrukcja głowicy i uszczelka, po co to mierzyć skoro wiadomo że i tak jest lepiej po modyfikacji, ile się da więcej powiększyć o tyle będzie lepszy efekt końcowy, równość kanałów po obróbce wcale nie trzeba mierzyć przepustem powietrza.
@PiotrMayniak
@PiotrMayniak Год назад
Jeżeli tak uważasz to widocznie tak jest 😉. Pozdrawiam i życzę sukcesów
@mackiewiczbart
@mackiewiczbart Год назад
@@PiotrMayniak A honowanie cylindra robi się nie po to żeby olej się tam osadzał tylko żeby nowe pierścienie na tłoku mogły się ułożyć inżynierze Karwowski.
@PiotrMayniak
@PiotrMayniak Год назад
@@mackiewiczbart hehehe fakt inżynierem jestem 😁 i faktycznie masz rację. W procesie docierania pierścienie się „układają” a pomaga im w tym olej osiadający w kieszeniach olejowych, które stworzone są za pośrednictwem procesu honowania. A tak o inżynierze Karkowskim, to porządny inżynier był, ale budownictwa . Na mechanice się nie znał😉. Pozdrawiam mgr inż. Piotr Małyniak.
Далее
Porting głowicy cc ( strojenie geometrii kanałów)
32:15
M-ABOLATORIUM ( wyważanie korbowodów silnika)
32:04
журавли в пятницу
00:14
Просмотров 71 тыс.
СЕРЕГА ПИРАТ - TEAM SPIRIT
02:37
Просмотров 381 тыс.
Planowanie bloku/głowicy domowymi sposobami
22:44
Просмотров 213 тыс.
Regulacja luzów zaworowych głowicy CC
28:53
Просмотров 5 тыс.
Did Stevie Wonder start porting heads?!
9:11
Просмотров 111 тыс.
Tuning silnika ( korekta mas tłoków)
35:15
Просмотров 4,6 тыс.
M-ABOLATORIUM flow test przepustnicy 75mm
16:00