Тёмный
No video :(

Vadászrepülőgép ki mit tud - 1. rész, P-51-től az F-4 Phantoming 

Militavia - katonai repülés & légvédelem
Подписаться 9 тыс.
Просмотров 21 тыс.
50% 1

Опубликовано:

 

15 авг 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 64   
@it.sandor.balazs
@it.sandor.balazs 2 года назад
Remek hiánypótló igényes munka Magyar nyelven! Szívből gratulálok! Csak így tovább!
@Militavia
@Militavia 2 года назад
Osztani tovább ér, hadd terjednek a csatorna híre. :)
@GodCreatedMan
@GodCreatedMan 2 года назад
Jól hangzanak ezek a különálló videó ötletek! Csak így tovább!
@csillasebestyen4034
@csillasebestyen4034 Год назад
Nagyon tetszik! Köszönöm szépen az érthető, részletes bemutatást!
@Militavia
@Militavia Год назад
Beláthadó időn belül jön a sorozat 4. része. A támogatók viszonylag magas prioritással szavaztak arra. De előtte még jön hasonló másik is, csak kicsit másféle vadászgépek csoportjáról. Arra még magasabb prioritással szavaztak. :)
@laszloszigetvari5335
@laszloszigetvari5335 2 года назад
Szép nagy falat ez téma, jó pár videóhoz fog elegendő anyagot biztosítani. A kezdés kiváló volt! Köszönet érte!
@Militavia
@Militavia 2 года назад
Csak ebben a témában még kettő lesz. ;)
@gabcsi1985
@gabcsi1985 2 года назад
Oh, már vártam! Szép munka, köszi! 👍
@ferencszabo3288
@ferencszabo3288 2 года назад
Remek a videó! Tetszik nagyon amit csinálsz.
@Militavia
@Militavia 2 года назад
Lehet osztani, hadd terjedjen a csatorna híre.
@janiakaszas2841
@janiakaszas2841 9 месяцев назад
Köszönjük!
@feketekrisztian1897
@feketekrisztian1897 2 года назад
Szia Igényes, informatív video volt, dícséret és gratuláció Neked és a közreműködőknek is! Tetszett. Jól össze lett foglalva. A Phantom kitűnő konstrukció volt. Ami kimaradt, hogy annak is volt specializált változata az RF 4 felderítő. De ugye ennek a videonak nem ez volt a témája, fegyverzetet az csak az Izraeli légierőben hordozott. Az F 5 ugyan olcsó volt és kisebb teljesítményű, az oroszok kicsit le is sajnálták, azonban egész addig amíg nem jutottak hozzá egyhez. A kortárs Mig 21 el hasonlították össze gyakorló légi harcban és amíg a hangsebesség felett a Mig fölényben volt, sokkolta őket a különbség hangsebesség alatti tartományban. Ennek oka az F5 szárnymechanizációja és kitéríthető belépőéle nyújtotta előny volt, melyel a Mig nem rendelkezett. Nem tudom szándékosan maradt e ki a generációs kérdés, ami nem baj, csak ugye divat és sokszor viták tárgya. Úgy látom a harmadik generáció végéig tárgyaltad, a negyedik az F14, F15 el kezdődött, majd F16, orosz oldalon Mig 29, Szu 27, francia Mirage 2000, stb. Ugyhogy a következő részben gondolom ez jön, igen érdekesnek ígérkezik. Várjuk nagyon. További eredményes munkát és sok sikert! A fejlődés töretlen 🤗
@Militavia
@Militavia 2 года назад
A felderítőgép szándékosak maradt ki. Mert azok vagy konténeresek, de azt leszámítva dedikált típusok voltak mindig is. A két masszív alap feladatkör, hogy lelőni valamit az égről, vagy a földről a levegőbe repíteni valamit. :) Magával a felderítő gépek kategóriáival külön videó foglalkozik majd. Az F-4-nél az F-4G változatot vártam, hogy majd valaki előhozza, de az is annyira specializált feladatkör, hogy annak csúcskategóriás ellátása egészen a '90-es évekig specializált variánsát jelentette egy családban. MiG-25BM, F-4G stb. A generációzást szándékosan került ez a rész és fogja a következő kettő is*, mert a generáció besorolás buktatóiról, de ennek ellenére hasznosságáról egy külön videó lesz majd. * Igen, jól látod, következő kettő. Csak három részbe fért bele ez a kategória. Úgy, hogy a honi légvédelmi vadászok szintén külön lesznek.
@Militavia
@Militavia 2 года назад
A végén a radaros ábra tartalma amúgy érthető volt? Most vettem csak észre, hogy egy nagyon rövid magyarázó szöveg lemaradt róla, de a színek gondolom így is jól mutatják az arányokat, amit mutatni akarok.
@feketekrisztian1897
@feketekrisztian1897 2 года назад
@@Militavia Szerintem érthető volt. A video közelített a tökéleteshez. Úgyis azt mondtad nem lehet végletekig belemenni a technológiába. Jó volt így ahogy van. Nehezebb lesz majd kicsit a földháttérben látó radar szemléltetése, de nem féltelek. Az F4 G tényleg erősen specializált, de erősen szűk, speciális körben is használták.😆 Akkor már meg kellett volna említeni a Mirage 3 variaszárnyú, vtol, stb kísérleti verzióit is, vagy az F104 ZELL verziót. Jó volt ez így ahogy van. Minden nem fér bele. Üdv Krisz
@feketekrisztian1897
@feketekrisztian1897 2 года назад
Még esetleg annyi, hogy tökétetesen igaz amit a gázturbinákról mondtál a teljesítmény szempontjából, csak annyit hiányoltam, hogy nem említetted a Whitcomb által felfedezett területszabályt, ami miatt kialakult a "kólásüveg" forma, ez tette lehetővé a hangsebesség feletti repülést tartósan. De ez csak egy észrevétel, csak hgy tökéletesre törekszel a témában.
@Militavia
@Militavia 2 года назад
@@feketekrisztian1897 Prototípusokkal nem foglalkozik a sorozat, csak a megvalósult képességekkel. Így is pl. elég ingoványos az, hogy a Harriereket hova kéne tenni, de mivel nem szuperszonik gépek csak a Sea Harrier miatt nem ide kerülnek.
@ducktoottd1257
@ducktoottd1257 2 года назад
Nagyon jó vagy!
@aronszollosi528
@aronszollosi528 2 года назад
Meglepodtem a legvedelmis cikkek utani iranyvaltason de ez is tetszett. Remekul fokuszaltal a focsapasra a mellekszalakba nem belebonyolodva. Es kivalo gondolat, hogy a generaciozast kihagytad, az egy utolagos sablon raultetve a multra, mara pedig teljesen alkalmazhatatlan.
@Militavia
@Militavia 2 года назад
Nem történt irányváltás, ez is tervezett tartalom. * Egyrészt, hogy ne legyen egysíkú a csatorna. A kezdetektől fogva nem csak légvédelemről van szó. * Másrészt, a légvédelemnek vannak célpontjai. :) * A generációzás meg lesz említve a második részben, de annak buktatóiról és azért hasznáról egy külön videó lesz.
@aronszollosi528
@aronszollosi528 2 года назад
@@Militavia Akkor csak en ereztem neha kicsit csapongonak a tartalomvalasztast :) Mondom ezt minden rossz szandek nelkul, elvegre tetszenek a bator temavalasztasok.
@Militavia
@Militavia 2 года назад
@@aronszollosi528 Elképzelhetetlen messzeségbe vannak összegyűjtve a témák. Csak a "közeljövő" terveit nézve van 17 darabos lista. A mostani tempóból láthatod, hogy ez alsó hangon 1,5 év. Úgy, hogy egyes fő területekbe bele sem kóstolok gyakorlatilag semmit. Úgy értem egy darab haditengerészeti rendszer sincs a listában, van 1 db csapatlégvédelmi egység egy bevezető videóban, amikor csak a VSz-ből 9 rendszer, amit be kéne mutatni MANPAD. De amikor elkezdtem egy fullos listát írni, hogy mi az, ami perpill feldolgozható, akkor 60-70 videó tájánál hagytam abba. Feleslegesnek tűnt tovább számolni. Kb. 10 évre elegendő anyagom és témám most van. Ennyi idő alatt meg egy rakás új jön elő.
@Treveljan
@Treveljan 2 года назад
Nagyon régóta olvasom Molni értekezéseit htka-n, hihetetlen mélységű tudása van bizonyos területen. Minden tartalom érdekel, ami majd felkerül, amire kíváncsi lennék az pl. a Nasams + iron dome radar (?) amit elvileg mi veszünk - mire jó, mire elég, van-e ténylegesen értelme? Mert teljesen laikusként elég jó kombinációnak tűnik.
@Militavia
@Militavia 2 года назад
A NASAMS be lesz mutatva, de evolúció miatt ez még nagyon odébb van. A HTKA fórumos tapasztalat miatt a többség nem érti meg azt, hogy mi miért van, ezért előtte jön még az: Sz-125/SA-3 Sz-200/SA-5 Sz-300-400/SA-10-20-21 Minimum ez kell, hogy érthető legyen mi a NASAMS és kontextusba lehessen helyezni majd az Sz-350-nel. De valójában előtte még kéne a Patriot is, de mivel az Sz-300 mondjuk, hogy nagyon kb. hasonló, ezért lehet ilyen lólépésbe menni.
@Volhovm3
@Volhovm3 Год назад
A szokásos igényes munka, csupán egy észrevétel, de ez általános: az összehasonlítások során érdemes lenne az egyes eszközök árát is bemutatni. Amennyire tudom, pl egy F-4 Phantom II, többszöröse (2-2,5) volt egy MIG-23 árának, ami nem mindegy.
@Militavia
@Militavia Год назад
Az árakat nagyon kevés helyen említem, mert valójában nehezen összemérhetők a gazdasági rendszerek eltérése miatt. A jenki gazdaságnak meg bőven belefért. Ezen felül melyik F-4 változat melyik 23-assal? Gyakorlatilag lehetetlen ezeket így összemérni.
@Psyhorocker
@Psyhorocker 4 месяца назад
epizód (főnév) Epizód.jpg 1. Filmsorozat egy része; több önállóan levetíthető egységből álló, lazán összefüggő cselekménysorozat egy bemutatott egysége, amely a cselekményszálat tovább viszi úgy, hogy a végén a nézőben a folyatás iránti kíváncsiságot fenntartja. A sorozat vetítésének nyári szünetében a régebbi epizódokat ismétlik meg újra. A híres utazó életéből öt epizódot készítettek. A legutolsó epizód végén egy ismeretlen alak látszott a sötétben, aki a főhőst követte az úton. P-vel
@Militavia
@Militavia 4 месяца назад
Hogy ezzel mi célod volt...?
@Psyhorocker
@Psyhorocker 4 месяца назад
@@Militaviaigazából több részt meghallgatva valszinleg náthás volt a narrátor mert többször is "ebizódnak" hangzott ami közkeletű rossz kifejezés mint az anterna és az infulenza. :) Úgyhogy bocs :) Amúgy tartalmilag nagyon rendben vannak a dolgaid szerintem. A matematikai alaposság meg igazán meglepő. :)
@Militavia
@Militavia 4 месяца назад
@@Psyhorocker Ja, ok. A narráció is azért fejlődik. :)
@gomzoli
@gomzoli 2 года назад
Érdekes és igényes videó lehetne, ha nem aludtam volna el a monoton hadarásodon, sokszor a nyelved is belegabalyodik egy-egy szóba. Nehéz így figyelni. Ez egy építő jellegű kritika volt.
@Militavia
@Militavia 2 года назад
Mit tudsz javasolni a megoldásra? A hangom az velem születik, nem nagyon lehet vele mit csinálni. A következő videó talán már jobb lesz. Ez lenne a hadarás? Ha ennél is lassabban beszélnék, akkor végtelen hosszú lenne egy videó. :(
@gomzoli
@gomzoli 2 года назад
@@Militavia kicsit hangsúlyozottabban mondhatnád, hogy ne legyen monoton. Vannak mondatok, amiket ledarálsz, vannak amik szépen érthetők. A túl egyenletes tempó sem jó persze, inkább próbálj úgy hangsúlyozni, hogy érdekes, szórakoztató legyen hallgatni. Nem tudom másképp elmondani.
@gomzoli
@gomzoli 2 года назад
@@Militavia a véleményem semennyire sem csökkenti a munkád értékét. Kiváló! Csak az előadás módja ami lehetne érdekesebb.
@Militavia
@Militavia 2 года назад
@@gomzoli A következő talán már jobb lesz, 80%-a fel van már véve.
@gomzoli
@gomzoli 2 года назад
@@Militavia akkor fel is iratkozok! 😉
@MrArpiel
@MrArpiel 2 года назад
Légifölény elfogóvadász......:-)
@Militavia
@Militavia 2 года назад
Valójában egyetlen olyan vadászgép van, amit lényegében mindkét szerepre terveztek és nem volt teljesen a siker az első próbálkozással finoman szólva, de másodjára sem. De azért az már kalapálta az alapvető hibákat. Kivéve az árcédulát... Ez az F-14A és F-14B volt.
@pirosszirom8998
@pirosszirom8998 2 года назад
Az amerikai F-111 nem vadászbombázó kategória, hanem a Szovjet Szu-24-el együtt, közepes bombázó.
@Militavia
@Militavia 2 года назад
Ilyen kategóriát nem ismerek és soha az életben nem hallottam senkit ennek hívni ezeket. VADÁSZbombázó titulus lényege a szuperszonikus lét. Emiatt ez biztosan nem igaz. Ha már ennyire erőltetni akarjuk ezt a "közepes bombázó" kategóriát, akkor legfeljebb a Vulcan vagy Tu-16-ra húzható rá, mert ezek nagyon, de igen messze vannak az interkont kategóriától VISZONT szubszonikusak. Az F-111 TAC által használt vadászbombázó, csak annak kategóriának felső vége. mert nem egy Szu-7 vagy F-105. Hasonló kategória ma a Szu-34, mint az F-111 és a Szu-24. Se hús, se hal gép az FB-111, ami 4-6 pótossal lett interkont atomhordozóként használva, de fegyverterhelése közelében nem volt a valódi interkont bombázóknak 1-2 db AGM-69 finoman szólva acaélos. Ezek is inkább csak Grönlandról érték el volna az észak szovjet területeket... Az abszolút egyedi kategória a Tu-22M. Se nem interkont, se nem vadászbombázó. Egy iszonyatosan túlméretes HT csapásmérő minden mással összevetve. De, hát egy CBG/CSG ellen az kellett... Más ellen meg iszonyatosan overkill. Erre is ráhúzhatnád a közepes bombázót, csak soha az életben nem volt elsődlegesen bombahordozó, bőven a rakéták korszakában született és elsődleges és lényegében egyetlen feladata a jenki hordozók elkapása lett volna. (Ha végigmegy a sorozat, majd megérted.)
@pirosszirom8998
@pirosszirom8998 2 года назад
@@Militavia Ok, de a légi utántöltés mint opció létezik, nem véletlenül szereltették le ha jól emléksem a SALT 2 tárgyalásokon a SZU 22-es "Backfire"-ekről az utántöltő csöveket. Üdv.
@pirosszirom8998
@pirosszirom8998 2 года назад
Ja, és szeinted a B-58 "Hustler", vagy a TU-160, akkor mi.
@Militavia
@Militavia 2 года назад
@@pirosszirom8998 Tu-22M-ről és azzal is csak nagyon elvi szinten volt interkont. Soha nem várta el senki, hogy a Grönland-Izrland-UK vonalon sokkal túl repüljön.
@Militavia
@Militavia 2 года назад
@@pirosszirom8998 A B-58 interkontinentális bombázó volt. Nem értem, hogy ezen mi a kérdés... A Tu-160 is az, de a "bombázó" elnevezés lényegében örökség, mert az első vonalbeli gépek atomfegyver hordozóként nemigen használtak volna bombát. A Tu-160 már lényegében önmaga egy spec. alkat, mert a B-1A nem létezik és a B-1B meg M1.2 plafonnal bír, de lényegében szubszonikus bombázó lett belőle. De, ha valakinek mániája, akkor beszuszakolhatja, hogy mindkettő szuperszonikus.
@TheHettita
@TheHettita 2 года назад
de mi az a szébrú?
@Jani2ful1
@Jani2ful1 2 года назад
A repülőgép hatósugara is bekavar.
@istvanpellus281
@istvanpellus281 2 года назад
INTERNET; arónia.
@ttimbaogaben3852
@ttimbaogaben3852 2 года назад
"szébrü" 🤣
@kisakosh
@kisakosh 2 года назад
Az F-4-esről jut eszembe, hogy ezek a gépek állítólag képesek voltak helyből fölszállni, nem volt szükséges a kifutó. ha jól rémlik, ezeket a gépeket használták a "top gun" pilótái, akiket azért képeztek ki, mert a reguláris pilóták nem tudták tudásban fölvenni a versenyt a sz6ovjet pilótákkal. Ennek álít emléket a Top gun c. film. Némiképp erős jenki propagandával átitatva, de ettől még egy jó film. Érdekelne engem a különféle anyahajókon fölszálló gépek. Az anyahajókon lévő kifutók mérete. Érdekes lehet összevetni a japánokéval. A II. vh. egyik legjobb gépe épp a Zero volt, bár sérülékeny, ám, de korához képest pehelysúlya volt. Persze, a japánok nem sokat törődek a biztonsággal, csakis a támadással. Ez szamuráj hagyaték. Egyetlen egy erős csapás az ellenségbe, hogy az ne legyen képes visszavágni, ezért nem volt szükség a védelemre. Szemben az amerikai gépekkel, amikre nagy gondot fordítottak a pilóta megóvásra, de emiatt lassú is volt a + tömeg miatt a Zero-kkal szemben. Manapság mi a helyzet a két nép közötti efféle eltérésben? Vagyis a japánok vajon ma is szarnak a biztonságra vagy tanultak a leckéből? Magam részéről, Amerika ide vagy oda, akkor is a szovjet-orosz gépek a legjobbak. Azok kipróbált gépek, mind a II. vh. poklában, amikor a nácik igyekeztek őket kiirtani, mind pedig később a hidegháborúban. Bár számos dokumentumfilm a jenki gépekre esküszik, mivel ők amerikaiak. Nyilván nem fog mást mondani! Tehát, érdemes ezeket fenntartással kezelni. Érdekes lenne látni egy orosz doksit a témában. :D A II. vh-ról van is egy, a Vörös vihar című, 2010-es. Egyik epizódja épp a légicsatákat ecseteli. Egy ideig a náci gépek felülmúlták a szovjetekét, ám épp az Il-2-es végül diadalmaskodott a légicsatákban. Aztán már a németek nem voltak képesek ellensúlyozni veszteségeiket. A szovjet manufaktúra felőrölte a németeket, emberben nem különben. Kellett nekik a fasza gyereket játszani egy olyan országgal, amit még maga Napóleon sem volt képes elfoglalni! :D Én úgy tudom, a MiG-15-ös hajtóművét maga Churcsill ajándékozta Sztálinnak, a jószándék jeléül, minthogy a II. vh-ban derekasan helyt álltak a nácikkal szemben. A szovjetek meg egyszerűen lemásolt-k. Egyébként ez, a másolás, őket a mai napig elkiséri. Nevezzük oroszosításnak. "Jótól lopni nem bűn, ha jó a végeredmény" - egy mondás szerint. Ralph Fines játszott egykor a jenkik által készített Anyegin-ben. Az egyik francia karakter megjegyezte: "Oroszország fölvette egy civilizált ország - Francia - maszkját, de legbelül, bárdolatlan és civilizálatlan." --> Annyi igazság tartalma azért van, hogy I. Miklós cár visszaakarta vezetni Oroszországot III. Iván cár időszakához és elakart szakadni Európától. A mai napig kérdés Oroszországban: vajon ők most európaiak, vagy ázsiaiak? Hova akarnak tartozni? Nem tudnak dönteni. A SZU-t nevezzük nagy kiugrásnak, ahogyan Mao nevezte a saját ipari forradalmát, ami nem mellesleg, egy csőd volt, amit ő művelt a kínai néppel... az nevetséges. Milliók haltak éhen! Sztálin, más volt, ő direkt csinálta, az általa csak kulágoknak nevezett földművesekkel, akik Ukrajnában nem voltak hajlandók a kolhozokba belépni. Így aztán ő, erővel elvette, amit akart és kész. Rettentő mondása volt: "nincs ember, nincs probléma." Sok egyéb mellett. -- érdekeség -- Amikor 1950-ben, az akkor még gerilla harcos, későbbi Észak-Korea-i vezető: Kim Ir-szen megtámadta a déli ország részt, folyton kérte Sztálint, hogy ezt megtehesse. A szovjetek kész terveket adtak neki, amiket ő figyelmen kívül hagyott és saját szakállára mélyen benyomult Dél-Koreába. Sztálin figyelmeztette, hogy nagy mértékben maga mögött hagyta az utánpótlási vonalait, amit a jenkik könnyedén elvághatnak. Végül McArthur tábornok Inchon-nál elvágta az előrenyomulást. Ő többet akart: véget vetni a háborúnak egyszer és mindenkorra. Atom bombát akart dobni minden áron az északiakra. Ezt Truman nem engedte s, amikor túl messzire ment, leváltotta őt. Vitatott tény, hogy a szovjet MiG-15-ös számos jenki gépet lőtt le, hiába az amerikai propaganda, hogy ők nyerték a légicsatákat. A nagy francokat nyertek! A gépeket pusztán néhány orosz pilóta vezette, akik otthon különlegese előjogokat kaptak, ám amikor lelőtték őket, a családjuk soha nem tudta meg a halál valódi okát. Ugyanúgy jártak el, mint ma: "a férfi derék ember volt, a hazájáért / fura betegségben - covid :D - halt meg". Habár sok női pilóta is van már. Zömében kínai pilóták voltak a koreai háborúban, akik csak akkor tanulták a gépeket vezetni. Ez vezetett megannyi szovjet gép lelövéséhez, mert nem orosz, hanem kínai pilóták vezették azokat. Hullottak, mint a legyek. Egy alkalommal, amikor kilőtték az egyik orosz pilótát, a társa agyon lőtte, nehogy fény derüljön az orosz jelenlétre. Kemény időszak volt az. Vietnám esetében, viszont mindent éren veszítettek a jenkik. Az önhittség volt a káruk. A szovjet MiG-21-es annyira modern volt, hogy a 60-as években a Moszad - izraeli titkosszolgálat - ellopott egy épet, amt teszteltek és kiismerték, mivel az arabok ezeket a gépeket használták, amikor megtámadták őket. Tehát, az izraeli-arab háborút a titkos-szolgálat nyerte meg végül is.
@Militavia
@Militavia 2 года назад
Elnézést, de mi ez a tömény wall of text hülyeség? Megéri pazarolni időmet válaszolni erre érdemben...?
@feketekrisztian1897
@feketekrisztian1897 2 года назад
@@Militavia Te ezt értetted? Én ott vesztettem el a fonalat, hogy az F4 képes volt helyből felszállni.
@Militavia
@Militavia 2 года назад
@@feketekrisztian1897 Kb. a többi már csak a hab a tortán.
@sebicsakegyvan
@sebicsakegyvan Год назад
(Wikipédia): Az amerikai haderő légierői az 1950-es évek közepétől kialakuló új szemléletű légiharcászati kiképzéseikben egyre kevesebb hangsúlyt fektettek a manőverező légiharc oktatására. A vietnámi légiháborúban ez a szemlélet megdőlni látszott, mikor is az észak-vietnámi vadászpilóták, technikai lehetőségük miatt, egyre gyakrabban kényszerítették bele az amerikai vadászpilótákat a légiharc eme válfajába. Ennek a "régimódi" harcmodornak az amerikai légierők egyre kisebb hatékonysággal tudtak megfelelni, a vadászpilóták légigyőzelmi mutatói a háború közepére drasztikusan leromlottak. 1966-ra a MiG-ekkel vívott légiharcokban 1:2 és 1:1,5 volt a lelövési arány az észak-vietnámi vadászpilóták javára. Ez minden idők legalacsonyabb amerikai lelövési aránya volt, még az első világháborúban kialakultat is alulmúlta (az kicsivel jobb volt, mint 3,5:1).[2] Amerikai statisztikák szerint 10 kezdő vadászpilótából 9-et lelőttek az első tíz bevetéseinek valamelyikén. A tengerészeti hadvezetés az egyre romló tendenciát megállítandó 1969. március 3-án létrehozott egy elit pilótaiskolát, ahol alaposan kiválogatott kiképzőpilótákkal és műszaki felszerelésekkel megkezdték a haditengerészet legjobb képességű vadászpilótáinak kiválasztását és intenzív légiharc-kiképzését. Ezek a pilóták a tanfolyam végeztével visszakerültek eredeti vadászszázadukhoz, ahol ismereteiket továbbadták pilótatársaiknak, így téve lehetővé a vadász-hajózóállomány minél egységesebb és gyorsabb fejlődését. 1972 decemberére, a vietnámi konfliktus végére az új iskola elgondolása beigazolódott. Indulása előtt a US Navy győzelmi aránya 3,7:1 volt, 1972 december végére 13:1 lett. A Légierő légi győzelmi aránya 2:1 lett a háború végére.[3] A TOPGUN elvégzése magas fokú légiharc-tudást adott a pilótáknak. Észak-Vietnám felett eredményes lett közülük Ronald „Mugs” McKeown és Jack Ensch (F-4B, VF-161 - 2 db MiG-17), és a vietnámi háború első amerikai haditengerészeti ász pilótája Randy „Duke” Cunningham és Willie Driscoll (F-4J, VF-96 - 1 db MiG-21 és 4 db MiG-17). Ők később oktatók lettek a NFWS-ban.
Далее
F-15EX, van értelme? [Mítoszoszlatás]
46:37
Просмотров 12 тыс.
Korunk leghalálosabb vadászgépei
16:01
Просмотров 308 тыс.