Тёмный

Wypadki na e-hulajnogach: media vs dane od Policji. Co się okazuje? 

SmartRide TV
Подписаться 4,5 тыс.
Просмотров 2,5 тыс.
50% 1

Czy użytkownicy elektrycznych hulajnóg masowo powodują wypadki drogowe? W taki sposób często przedstawiają to media i tak w efekcie sądzi duża część opinii publicznej w Polsce.
Konfrontujemy narrację medialną z najnowszymi danymi od Komendy Głównej Policji za 2023 rok.
Więcej szczegółów i danych na ten temat znajdziecie w artykule na portalu SmartRide.pl: smartride.pl/w...
Partnerem odcinka jest marka XRIDER, a elektryczna hulajnoga, którą możecie zobaczyć w filmie to model M10: xrider.pl/kate...
(SmartRide nie czerpie żadnych korzyści od zakupów na podlinkowanej stronie)
Zapraszamy także nasz FB: / smartridepl
oraz na portal o mikromobilności SmartRide.pl: smartride.pl/

Опубликовано:

 

14 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 39   
@FriendNaDzialce
@FriendNaDzialce 6 месяцев назад
Lampka się zapala gdy "skręcający w prawo pojazd ma kolizję z..." Znając przepisy ruchu drogowego pojazd w takiej sytuacji ustępuje poruszającym się w kierunku drogi, z której zjechał. Ubolewanie nad szczególnym ograniczeniem prędkości dla hulajnogi, która staje się "przepisowym zawalidrogą" na ścieżce rowerowej. Powinno się wykreślić te 20kmh, aby obowiązywało zwyczajowe ograniczenie jak dla rowerów. Hulajnoga fabrycznie czasami jest lepiej wyposażona w oświetlenie i hamulce niż rowery (brak światełek i jeden hamulec). Niespotykane boczne oświetlenie hulajnogi poprawia bezpieczeństwo. Dla nieznających przepisów ruchu drogowego taki przypadek do rozkminy: jedziesz autem, z prawej wjazd w drogę jednokierunkową, z niej wyjeżdża inne auto i dochodzi do kolizji - kto jest winny i kto dostaje mandat-y?
@TheJointerOfficial
@TheJointerOfficial 6 месяцев назад
Zawsze kierowca jak skręca w prawo to nigdy nie patrzy - wiele razy by mnie rozjechali na przejściu dla pieszych. Pozdrawiam :)
@smartride
@smartride 6 месяцев назад
Pełna zgoda. Przy czym kolizje ze skręcającymi w prawo to jeden z najbardziej krytycznych punktów. W przypadku hulajnóg też dlatego, że mniej uważny kierowca widzi kątem oka wyprostowaną sylwetkę - jak pieszego - który ma jednak niepieszą prędkość :) Tam warto uważać we własnym interesie, pomimo pierwszeństwa. Z prędkością też w sporej mierze zgoda, choć tu można się obawiać ludzi zasuwających hulajnogą po 50 kmh po drogach rowerowych. Ale 20 to nonsens, zwłaszcza, że dużo osób i tak odblokowuje. Ewentualne ograniczenie do 30-35 mogłoby być najsensowniejszym rozwiązaniem - i mniej skłaniającym do zdejmowania blokad, bo to prędkość sensowna komunikacyjnie.
@FriendNaDzialce
@FriendNaDzialce 6 месяцев назад
@@smartride ta pani nawet na przejściu dla pieszych a nie na ścieżce rowerowej dostałabym mandat za przejechanie a kierowca nadal jest winny.
@memeu
@memeu 6 месяцев назад
+1 i / lub casus BMW. ludzie umyślnie wymuszają pierwszeństwo, bo co im zrobisz?
@krzysztofrudnik4745
@krzysztofrudnik4745 6 месяцев назад
@@FriendNaDzialce Dokładnie - przepis o ustępowaniu w trakcie skręcania wymienia zbiorowo uczestników ruchu, którym, należy ustąpić i też grupowo wymienia miejsca, gdzie to należy zrobić. Nie ma przypisania poszczególnych uczestników do miejsc, typu - pieszemu ustąpić na przejściu.
@albatros5837
@albatros5837 6 месяцев назад
Pojawiły się samochody zaczęły się wypadki z ich udziałem. Pojawiły się motocykle zaczęły się wypadki z ich udziałem. Pojawiły się rowery zaczęły się wypadki z ich udziałem. To samo jest z hulajnogami więc nie róbmy tragedii. 😱 Pojawią się dywany latające będą i wypadki. Wypadki były, są i będą.
@smartride
@smartride 6 месяцев назад
Dokładnie tak to wygląda. Gdy kiedyś ludzie oswoili konie i zaczęli na nich jeździć, to też się pojawiły wypadki bo z konia można spaść albo koń może kopnąć. Wszystko ma pewną cenę.
@zarabianie1912
@zarabianie1912 4 месяца назад
Hulajnogiści elektryczni dzielą się na dwie grupy: Na tych którzy rozpieprzyli się poważnie na tym gównie... i na tych których to czeka... PS Jak ktoś ma wg. przepisów pierwszeństwo na hulajnodze niczego nie zmienia bo i tak jest "niechronionym uczestnikiem ruchu" czyli to on a nie kierowca auta straci swoje cenne zdrowie a może i życie... Pod rozwagę zostawiam...
@smartride
@smartride 4 месяца назад
Co do drugiej części, to oczywiście zgoda. Lepiej jeździć ostrożnie i defensywnie niż z pełną wiarą, że inni się dostosują do przepisów i ustąpią pierwszeństwa. Natomiast pierwsza część to już wyraz subiektywnego przekonania autora. Znamy wiele osób, które jeżdżą od lat i nigdy się "poważnie nie rozpieprzyły", a nawet nie miały drobnej wywrotki.
@marekniemcunowicz2271
@marekniemcunowicz2271 6 месяцев назад
Wypadki i kolizje zdarzają się od czasu powstania pojazdów. Każda nowa ich kategoria powoduje dodanie jej do statystyki. Hulajnoga elektryczna w dzisiejszym wydaniu, to sprzęt dla każdego. Opinia o zagrożeniu zdarzeniami drogowymi, poza wymienionymi przez Pana, wynika również z filmów na YT gdzie zachowanie niektórych kierujących jest skrajnie głupie ale na głupotę nie ma lekarstwa.
@smartride
@smartride 6 месяцев назад
Zgoda w całej rozciągłości :) Cóż, ludzie szukają adrenaliny, jeśli nie w realu to na YT. Potem dodatkowo niektórzy próbują kopiować. Pozdrowienia!
@jacekrojewski742
@jacekrojewski742 6 месяцев назад
Bardzo trafny obiektywnie przedstawiony problem bo wypadki od urodzenia 1 człowieka od narodzenia pierwszego człowieka homo sapiens po prostu bywały i będą bywać jak będzie przybywać Właśnie takich pojazdów które będą jeździły po ziemi nad ziemią Czy w kosmosie nawet Jeżeli ktoś jedzie przestrzega przepisów i praktycznie nie stosuje się do bezpiecznej szybkości 20 km/h Może ciut więcej Natomiast po prostu nie będzie miał problemów natomiast taki który jedzie taką bestią która osiąga 680 na godzinę w pozycji stojącej zawsze jest większa szansa w wypadku podkreślam wypadku a nie jakiegoś jakiejś obciera
@jacekrojewski742
@jacekrojewski742 6 месяцев назад
To tak jak z samochodami na którym liczniku są szybkości 250 300 No i młodzi oczywiście muszą to wypróbować w obszarze zabudowanym Najlepiej wtedy jest odbierany ich popis który można zakwalifikować jako opis głupoty nieodpowiedzialności
@smartride
@smartride 6 месяцев назад
@@jacekrojewski742 Oczywiście. Dozwolona prędkość w przypadku e-hulajnóg mogłaby być spokojnie nieco wyższa, rzędu 30-35 km/h (tak jeździ wielu rowerzystów na drogach rowerowych) - ale na pewno ostrożność, czujność, zdrowy rozsądek i przewidywanie sytuacji to jest klucz do tego, żeby nic złego się nie stało. Pozdrowienia!
@jacekrojewski742
@jacekrojewski742 5 месяцев назад
To jest choroba nieuleczalna podobno raka można wyleczyć natomiast z głupoty Bardzo trudno tutaj Mogę przytoczyć faceta który nagrywał Ride rajd szaleńczy po Warszawie No doczekał się jakiejś tam kary ale go chyba wypuścili a powinien siedzieć za takie perfidne z premedytacją łamanie przepisów
@krzysztofszewczyk2570
@krzysztofszewczyk2570 6 месяцев назад
Świetny odcinek, uwielbiam dostarczanie ze spokojem faktów i faktycznych statystyk na Pańskim kanale. Aż prosi się nawiązać do słynnych śmiercionośnych pożarów hulajnóg. „Boom” na pożary się oklepał i trochę znudził, to i hulajnogi przestały się zapalać. Grzeczne te nasze hulajnogi. 😅
@smartride
@smartride 6 месяцев назад
Uprzejme dzięki za miłe słowa imieniu naszej mikroekipy! 🙂 Co do pożarów faktycznie przycichło. Całe szczęście. Aczkolwiek to pewnie wróci wcześniej czy później, bo coraz więcej jest i hulajnóg i e-bike'ów, a co najmniej sporadyczne incydenty pożarowe pewnie będą nieuniknione. W Nowym Jorku i Londynie (trudno powiedzieć dlaczego akurat tam) jest wokół problemu zapłonów nadal bardzo głośno - wnosząc nie tylko z mediów, ale też z kroków w kierunku administracyjnego uregulowania jakości akumulatorów i ich bezpieczeństwa. Ale na razie jest u nas spokojnie i nie wywołujmy wilka z lasu :) Pozdrowienia, Zbyszek
@krzysztofszewczyk2570
@krzysztofszewczyk2570 6 месяцев назад
Osobiście cały czas ubolewam nad tym jak Producenci gonią za „potrzebami” konsumenta, czyli prędkość-moc-bajery, a nie chwalą się jakością zastosowanych ogniw czy wielopoziomowym BMS. Czy nawet za newralgiczną wodoodpornością, która również chroni pakiet, ale i czyniłaby hulajnogi droższymi i żywotniejszymi. Nie to mottem biznesu. Dochodzi nam Producentów, a nie dochodzi chwalenia się jakością pakietów. Za to stety niestety, ale używam tylko hulajnóg Xiaomi, aktualnie Ultra jadąca sympatyczne 25kmh. Przesiadka z kilku zmodzonych Pro2 wyszła na dobre- wygodniej, bezpieczniej, paradoksalnie spokojniej, od spokoju o napotykane nierówności, po spokój o nieuważnych uczestników ruchu. Do celu dojeżdżam minutkę później. Trochę sami sobie zaciskamy pętelkę na szyi kupując przede wszystkim mocne sprzęty, niekoniecznie jakościowe. Także tak jak Pan wspomniał, problem wróci prędzej czy później. Pozdrawiam ! 😊
@krzysztofrudnik4745
@krzysztofrudnik4745 6 месяцев назад
@@krzysztofszewczyk2570 Jak ja kupowałem swoją hulajnogę, to specjalnie wybrałem opcję z firmowymi akumulatorami, mimo, że była droższa o 1000zł. Teoretycznie miały nieco większą pojemność, ale to i tak nie był dla mnie krytyczny parametr.
@memeu
@memeu 6 месяцев назад
Klucz do sukcesu to info podprogowe. Jakie światło nakazuje uważać kierowcom? Niebieskie światło sygnalizatora pojazdu uprzywilejowanego. Kierowca widzi, że miga mu coś na niebiesko w lusterku i uważa. Pionowa listwa na kierownicy, dwie wzdłóż decku, niebiskie, statyczne polecam.
@smartride
@smartride 6 месяцев назад
Pomysłowe :) I pewnie może odnosić skutek, zwłaszcza jak jest ciemniej. Przy czym kiedyś pod którymś z filmów, gdzie była mowa fabrycznym niebieskim podświetleniu decku i sztycy, ktoś w komentarzach zwrócił uwagę, że jakby policja bardzo chciała, to może za to dać mandat, właśnie dlatego, że niebieskie światło jest zarezerwowana dla uprzywilejowanych i żaden inny pojazd nie może go używać.
@pheniksphenikos1142
@pheniksphenikos1142 6 месяцев назад
Pamiętam jak pojawiły się pierwsze łyżworolki. na moje wydałem wtedy 5mil 700tyś zł i narracja była podobna
@smartride
@smartride 6 месяцев назад
To łyżworolki pojawiły się jeszcze przed wymianą pieniędzy w '95? Serio pisało się wtedy że są jakoś szczególnie niebezpieczne? :)
@nieograniczony1
@nieograniczony1 6 месяцев назад
1,4 % w skali wszystkich odnotowanych wypadków to nie jest tak dużo, myślałem że dużo więcej
@smartride
@smartride 6 месяцев назад
Oczywiście tu zawsze można powiedzieć, że hulajnóg jeździ stosunkowo niewiele, więc i procentowe sprawstwo wypadków mają nieduże (np. rowerzyści to 6,9 proc. a motorowerzyści 1,6 proc.). Ale widać, że ten udział nie tylko jest mały, ale i na przestrzeni ostatnich dwóch lat nie dość, że nie wzrósł, to jeszcze trochę spadł.
@nieograniczony1
@nieograniczony1 6 месяцев назад
@@smartride więc jest jakiś optymistyczny trend, to dobrze oby się utrzymał :)
@jacekrojewski742
@jacekrojewski742 6 месяцев назад
Ja mam 80 lat hulajnogę motus 10 Lite która osiąga zawrotne szybkości 15 km czasami 20 z górki Przemieszczam się z punktu a do punktu b jadąc nieraz tą najniższą więc oczywiście szansę na to że gdzieś się rozbije po drodze jadąc przepisowo ścieżką rowerową są minimalne jestem w kasku oświetlony i po prostu uważam to jest warunek zachowania po prostu zdrowego rozsądku i przestrzegania zasady ograniczonego zaufania
@smartride
@smartride 6 месяцев назад
Z tym się można tylko w 100 proc. zgodzić :) Dziękujemy za komentarz! Taki pomysł na gorąco - gdyby chciał Pan kiedyś wypowiedzieć się lub wystąpić w jakimś naszym artykule czy filmie, to poproszę o e-mail kontaktowy na adres redakcja @ smartride.pl. Może zrobilibyśmy kiedyś jakiś materiał o tym, że hulajnoga elektryczna może ułatwiać życie każdemu, czy to jest nastolatek czy senior - a autentycznymi bohaterami :) Pozdrawiam, Zbyszek
@annajasiek9520
@annajasiek9520 Месяц назад
I zapomniałeś też o istnieniu przecinków. Ciężko się czyta wpisy bez interpunkcji
@bholevx2186
@bholevx2186 6 месяцев назад
Wydaje mi się, że wypadkow jest mniej, bo również kierowcy samochodów oswoili się z obecnoscia chulajnóg na drogach. Druga kwestia to coraz wieksza świadomość użytkowników hulajnoóg donośnie niebezpieczeństw panujacych na drodze.
@smartride
@smartride 6 месяцев назад
Na to wygląda. I to bardzo dobra wiadomość, że tak się chyba dzieje, choć oczywiście wiele przed nami. Miejmy nadzieję, że ten rok to potwierdzi. Pozostaje jeszcze kwestia zachowania młodzieży na sharingach, z tym może być trudniej :) Dzięki za komentarz, pozdrowienia
@maro.v2
@maro.v2 6 месяцев назад
Za x lat jak będą dostępne Aeroglajnogi będzie taka sama śpiewka.
@smartride
@smartride 6 месяцев назад
Nie da się tego wykluczyć ;)
@janszczydomiski3173
@janszczydomiski3173 6 месяцев назад
problem w tym, że hulajnogi po prostu wyjątkowo wkurwiają😀 arogancja i bezczelność zarówno na jezdni i co gorsze na chodnikach
@smartride
@smartride 6 месяцев назад
Arogancja i bezczelność to cecha pewnego typu ludzi, niezależnie czy wsiądą akurat do samochodu, na rower czy na elektryczną hulajnogę. Niestety. Na jezdni to akurat hulajnogiści, przynajmniej ci mniej doświadczeni, wydają się zwykle raczej spłoszeni niż aroganccy, bo tam są najsłabsi (zresztą w większości przypadków przepisy zakazują jazdy po jezdni, ale to inny temat). Na chodniku zgoda - to jest najbardziej problematyczna przestrzeń, jak taki jeździec nie ma dyscypliny i kultury to jest źle. Kilkadziesiąt wypadków w ub. roku to były najechania na pieszych i to jest karygodne. Będziemy robili o tym filmy.
@kamilkorbecki3948
@kamilkorbecki3948 6 месяцев назад
Kiedy kolejny odc?
@smartride
@smartride 6 месяцев назад
Dzięki za zainteresowanie! Być może już za tydzień, z tym ze tym razem nie będzie to odcinek informacyjny, tylko przegląd na playlistę Showroom :)
@kamilkorbecki3948
@kamilkorbecki3948 6 месяцев назад
@@smartride całkowicie zapomniałem że będzie showroom
Далее
Hulajnogi elektryczne Xrider m10 oraz M10PRO
10:01
Просмотров 4,9 тыс.
Hulajnogi elektryczne - czego nie mówią testerzy?
12:20