Тёмный

Zrozumieć liczby zespolone, czyli czym właściwie jest mnożenie? 

Phy6
Подписаться 1,8 тыс.
Просмотров 23 тыс.
50% 1

Опубликовано:

 

23 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 116   
@uzytkownik9616
@uzytkownik9616 3 года назад
Przyznam szczerze że nigdy nie myślałem w ten sposób o liczbach zespolonych. Dobra robota.
@phy6132
@phy6132 3 года назад
Dziękuję :)
@piotrasx123
@piotrasx123 Год назад
Bardzo fajny i czytelny materiał. Polecam. Prowadzący nie ma może takiego stylu, że po wysłuchaniu 10 sekund czujemy "łał, ale charyzma, chcę słuchać dalej", niemniej po minucie jesteśmy już wciągnięci :)
@phy6132
@phy6132 Год назад
Dzięki wielkie, minuta to i tak dobry wynik :) Niektórym wykładowcom nie udaje się zaciekawić studentów przez cały semestr :)
@GalileoAnonimus
@GalileoAnonimus 4 года назад
Pamiętam jak w technikum nikt nie rozumiał liczb zespolonych. Dydaktyka leżała. Świetnie wyłożone. Dziękuję.
@phy6132
@phy6132 4 года назад
Cieszę się, że udało mi się w prosty sposób to wytłumaczyć :)
@TNTMatiStudio
@TNTMatiStudio 4 года назад
Gdzie ty w technikum miałeś liczby zespolone?
@WitoldRataj
@WitoldRataj Год назад
Przedmiot Elektrotechnika, teoria obwodów. Lata 80 zeszłego wieku. Zresztą na studiach też nikt tego nie wytłumaczył.
@yokomosa
@yokomosa 4 года назад
Fajnie wytłumaczone, szkoda, że moi nauczyciele matematyki tak nie potrafili
@rafas6665
@rafas6665 Год назад
Nauczyciel tak potrafi, ale uczniowie mają to gdzieś.
@mithrandir7423
@mithrandir7423 Год назад
mam ponad 40 lat, za sobą kilka kursów matematyki na wyższych uczelniach, edukację szkolną pominę... właśnie nauczyłem się jak rozumieć liczby zespolone... dzięki
@phy6132
@phy6132 Год назад
Dziękuję, to dla mnie wyróżnienie :) Pozdrawiam!
@WitoldRataj
@WitoldRataj Год назад
Jedna osoba, która w sposób zrozumiały potrafi wytłumaczyć za pomocą filmu na yt skąd się wzięło to całe "i" jest w stanie zastąpić tysiące nauczycieli matematyki, także akademickich, którzy ograniczają się do podania wzorów na zasadzie "bo tak jest". Jaśniej się nie da wytłumaczyć. Dziękuję!
@phy6132
@phy6132 Год назад
Również dziękuję :) Pozdrawiam :)
@bravado_88
@bravado_88 4 года назад
Myślałem, że włączę i wyłączę a obejrzałem do końca. Prosimy o więcej.
@Bajran_
@Bajran_ 3 года назад
To jest IMHO najlepsze wytłumaczenie. Znalazłem je na pierwszym roku studiów na eng youtubie, szkoda ze nie u żadnego wykładowcy.
@phy6132
@phy6132 3 года назад
Dzięki wielkie :) Trzymaj się !
@bartasus194
@bartasus194 4 года назад
Super film! A wszystko to w czasie krótszym niż godzina lekcyjna. Dodatkowo na temat, którego często dorośli nie rozumieją, ale wytłumaczone tak, że gimnazjaliści nawet zrozumieją. Oby tak dalej
@phy6132
@phy6132 4 года назад
Bardzo Ci dziękuję za ten miły komentarz. Swoją drogą obawiam się, że po reformie edukacji w nieodległej przyszłości trudniej będzie wytłumaczyć młodzieży kim był gimnazjalista, niż liczby zespolone :) Pozdrawiam
@tomaszulrych4065
@tomaszulrych4065 3 года назад
gratuluje świetnego pomysłu na wykład o liczb. zesp. Obejrzałem z przyjemnością. Nie będę zabierał głosu co do meritum gdyż temat jest mi znany. Na plus - duza łatwość wypowiedzi i zrozumiały przekaz.
@phy6132
@phy6132 3 года назад
Dziękuję Ci za komentarz i cieszę się, że Ci się podobało. Pozdrawiam :)
@roberto11969
@roberto11969 Год назад
Absolutnie genialne, intuicyjne wprowadzenie do idei liczb urojonych i zespolonych. Jestem pod ogromnym wrażeniem!
@phy6132
@phy6132 Год назад
Dziękuję :)
@Milicja0bywatelska
@Milicja0bywatelska 4 года назад
Bardzo przystepne dla dzieci. Zastosuje ta metode przy wprowadzaniu liczb zespolonych 10 latkom. Bardzo fajny sposob!
@piotrz9546
@piotrz9546 4 года назад
10latkom? Raczej 10 klasistom czyli uczniom 2 klasy liceum/technikum :)
@SaycoRa
@SaycoRa 4 года назад
@@piotrz9546 W Azji ośmiolatki takich rzeczy uczą,więc i tak dwa lata w plecy.
@firestarter1041
@firestarter1041 4 года назад
@@SaycoRa Nie można mówić, że w AZJI, tylko należy sprecyzować: Chiny, Japonia, Korea.
@mattommottam
@mattommottam 4 года назад
Czlowieku! Na studiach wyryłem się tego na banię bo inaczej się nie dało. Po Twoim filmiku dziwię się, że sam siedząc na kiblu w liceum nie wymyśliłem liczb zespolonych, bo przecież to takie oczywiste.
@phy6132
@phy6132 4 года назад
Często największe idee rodziły się w tym ustronnym miejscu :)
@JHeb_
@JHeb_ 4 года назад
Bardzo dobry filmik. Pojawił się jako reklama ma głównej i nie żałuję, z pewnością sprawdzę resztę kontaktu, a na razie daje suba :D
@phy6132
@phy6132 4 года назад
Bardzo dziękuję za wsparcie :)
@spawacz105
@spawacz105 4 года назад
Dziękuje bardzo za nagranie, naprawdę wartościowe i fajnie wytłumaczone. Podoba mi się ten klimat dekedencji jak u Feynmana - kreda, tablica, matma i koszulka w palmy :). Co do liczb zespolonych, to jakto jest z nimi? Wymyśliliśmy liczby naturalne i całkowite bo nam odpowiadały obserwacji świata, do tego mnożenie. Następnie zreinterpretowaliśmy mnożenie poprzez obroty osi i narodziły nam się liczby zespolone. Czyli liczby zespolone są tylko wytworem naszej interpretacji? Oczywiście mają świetne zastosowanie w obliczeniach, transformatach itd. Jesli bysmy inaczej zinterpretowali mnozenie, wytworzylibysmy nowe liczby? Jak to jest?
@phy6132
@phy6132 4 года назад
Bardzo dobre pytanie. Dyskusja o tym, czy odkrywamy matematykę (w tym liczby), czy też ją tworzymy spędza sen z powiek matematyków i filozofów od stuleci. Ja skłaniam się ku temu, że ją odkrywamy. Matematyka jest zbyt majestatyczna, by obchodziły ją nasze zastosowania (wolę myśleć o tym jako efekcie ubocznym). Do tego stanowiska przekonuje mnie fakt, że do wielu odkryć dochodziło niezależnie na przestrzeni lat. Co do tego, czy "nowe spojrzenie na stare rzeczy" może prowadzić do odkrycia nowych liczb, to uważam, że tak. Bardzo ciekawą pozycją podejmującą problem rozszerzenia liczb jakie już znamy jest dzieło wybitnego matematyka i informatyka Donalda Knutha "Surreal Numbers" (film z udziałem autora dostępny jest na kanale Numberphile pod tym samym tytułem).
@Benozaur
@Benozaur 4 года назад
@@phy6132 To że nam się zgadzają obliczenia i nowe liczby nie musi oznaczać że zintepretowaliśmy je poprawnie. Z Fałszu może wynikać prawda wszak.
@phy6132
@phy6132 4 года назад
@@Benozaur Dlatego w dysputach natury filozoficznej unikam stanowczych odpowiedzi :) Nie napisałem, że tak być musi, a jedynie może. Pozdrawiam ;)
@Benozaur
@Benozaur 4 года назад
@@phy6132 Tak tak wiem. Widać bardzo dobre podejście to tematu. Świetnie tłumaczysz. Powodzenia w rozwoju kanału!
@pawepep5024
@pawepep5024 3 года назад
Dobry wariat z Ciebie,pozdrawiam i dziękuję za włożoną pracę
@phy6132
@phy6132 3 года назад
Dziękuję. Pozdrawiam :)
@myszor2002
@myszor2002 4 года назад
Tak się składa, że akurat jestem w szkole elektrycznej i bardzo mi się przyda ta wiedza na 3 rok! Dziękuję za świetne wytłumaczenie, sub poleciał i z pewnością zajrzę na inne filmy!
@phy6132
@phy6132 4 года назад
Dzięki :) Mam nadzieję, że reszta też Ci się przyda :)
@Glicerol
@Glicerol 2 года назад
5:57 genialne spostrzeżenie, mnozenie nagle nie chodzi o oś tylko o obrót a obrót mozna zaogolnic o dowolny kąt i już mamy 2D czyli można szukac po drodze liczby zespolone xd Ogolnie dosc dobrze rozumialem teorie liczbe zespolonych ze studiów, ze mozna je obracac ale nigdy nie wpadlby na tak proste wytluamczenie sensu ich istnienia. Nagle wszystko ma sens, jakby mi tego momentu brakowało i przewidziałem ze zrobisz obrot o 90 i wyprowadzisz własciwosci jednostki urojonej :) jestes geniuszem tlumaczenia
@phy6132
@phy6132 2 года назад
Dziękuję bardzo. Jest mi bardzo miło :)
@kazdano
@kazdano 2 года назад
Dziękuję. W końcu zrozumiałem liczby zespolone.
@phy6132
@phy6132 2 года назад
Proszę bardzo :)
@szaman6204
@szaman6204 3 года назад
Dobry materiał.
@phy6132
@phy6132 3 года назад
Dzięki :)
4 года назад
Mistrz! Świetnie to pokazałeś. Masz talent do tłumaczenia rzeczy! Pokazalbym jeszcze tylko... co z tego? Jak to należy interpretować, jakie są zastosowania takich liczb i co umożliwiają. Przez Ciebie zarwałem noc! 😀😈
@phy6132
@phy6132 4 года назад
Dziękuję Ci bardzo :) Nie tylko Ty nie śpisz w nocy. Co do zastosowań, to jest ich mnóstwo(musiałbym zrobić drugi odcinek o samych zastosowaniach). Z praktycznej strony jest to elektronika (obwody RLC) , automatyka, przetwarzanie sygnałów. Bez liczb zespolonych ciężko mówić cokolwiek o fizyce na poziomie akademickim, gdzie liczby zespolone znajdują świetne zastosowanie do opisu ruchu harmonicznego (proste wahadło matematyczne). Poza tym: mechanika kwantowa, w której pęd (a dokładniej operator pędu) w swojej definicji zawiera jednostkę urojoną (p=-iħd/dx). Sama funkcja falowa (będąca jednym z najważniejszych konceptów mechaniki kwantowej) jest funkcją zespoloną. Pozdrawiam :)
@JareiroDeLaMakrela
@JareiroDeLaMakrela 4 года назад
Świetnie. Prosimy o więcej :)
@TWide20
@TWide20 2 месяца назад
jJedziesz autem prosta droga przed siebie 10 km . W momencie kiedy zawracasz tz zmieniasz kierunek ruchu o 180 - zawracamy i jedziemy z powrotem 10 km . to jak jest wartosc sumaryczna przbytej drogi ?! Jakie pojecie skalowania tu zastosowac i jaka jest logika tego ?! Obroty potrzebuja skads energi czyli maja wartosc dodana a gdzie ona jest i jaka wartosc. Cisza ?? To czego ucza w szkolach ?!
@Mariusz-rj8ye
@Mariusz-rj8ye 3 года назад
Dla mnie jest to nowatorskie podejście do nauczania l.zes. Historycznie, rozwój tych liczb wyglądał inaczej. Ale gdy oswojono się z l.zesp. to spojrzenie z całkiem innej strony może być dla uczących się dużą pomocą.
@phy6132
@phy6132 3 года назад
Według mnie to, co odstrasza ludzi to nazwa. Słysząc o liczbach urojonych, ludzie myślą, że są one obiektem wybujałej wyobraźni szalonych naukowców. Ponadto mówi się, że liczby zespolone są ponad liczbami rzeczywistymi, co również budzi lęk, bo jak można zrozumieć coś, co nie jest osadzone w rzeczywistości. Tymczasem liczby te są tak samo rzeczywiste, jak i wspomniane liczby rzeczywiste.
@t0m533
@t0m533 3 года назад
świetny materiał! dzięki!!!
@phy6132
@phy6132 3 года назад
To ja dziękuję :)
@fotonbarwi8407
@fotonbarwi8407 4 года назад
Dopiero zacząłem oglądać a już mi sie podoba chociaż temat nie fascynuje... Robisz kapitalną rzecz czego przeważnie nie robi żaden nauczyciel... Idziesz po sznurku... Oni skaczą po kamieniach... Szacun... Czyli dodawanie i odejmowanie to tez skalowanie i obracanie?
@phy6132
@phy6132 4 года назад
Dziękuję za te miłe słowa. Co do dodawania i odejmowania. Operacje te na liczbach zespolonych wyglądają identycznie jak na wektorach. Czy jest to skalowanie i obracanie? W pewnym sensie tak, bo przecież mnożenie z definicji jest wielokrotnym dodawaniem. Ja jednak wolę myśleć o dodawaniu(odejmowaniu) liczb zespolonych jak o nawigacji w nieznanym terenie. Co mam na myśli: Wyobraź sobie, że jesteś w lesie, którego kompletnie nie znasz. Masz do dyspozycji krótkofalówkę, przez którą dostajesz informacje, w którym kierunku masz podążać, by wyjść z lasu, jednocześnie omijając napotkane przeszkody. Jeżeli umówimy się, że oś liczb rzeczywistych wyznacza kierunki Zachód (W) oraz Wschód (E) natomiast oś urojona wyznacza poludnie (S) i północ (N), to dostając przez krótkofalówkę informację 2 + 5i , wiesz że masz iść 2 kroki na wschód i 5 na północ. Jeżeli otrzymasz komunikat -7i to wiesz, że trzeba iść 7 kroków na południe. Natomiast, gdy usłyszysz -3 +2i to idziesz 3 kroki na zachód i 2 na północ. Tak więc wykonując polecenia otrzymane przez krótkofalówkę tak na prawdę dodajesz do siebie liczby zespolone, czyli aktualizujesz swoją obecną pozycję.
@fotonbarwi8407
@fotonbarwi8407 4 года назад
@@phy6132 bardzo dziękuje za ten niespodziewany prezent z przestrzeni jakim jast to unikatowe tłumaczenie działań... Jeszcze tego nie zrozumiałem ale widze w tych zdaniach potencjał który rozmrozi moje zrozumienie🙂
@phy6132
@phy6132 4 года назад
Polecam przelać moje słowa na papier. Nie wiem jak Ty, ale ja jestem wzrokowcem, więc jeżeli coś sobie narysuję to dopiero to do mnie przemawia. Pozdrawiam :)
@fotonbarwi8407
@fotonbarwi8407 4 года назад
@@phy6132 już zrozumiałem... Fajnie było w lesie z krotkofalówką🙂
@phy6132
@phy6132 4 года назад
I bezpiecznie biorąc pod uwagę obecną sytuację epidemiologiczną :) Cieszę się, że zrozumiałeś. Pozdrawiam ;)
@hitmanjooo2047
@hitmanjooo2047 4 года назад
Morgia, dużo zdrowia za ten filmik.
@phy6132
@phy6132 4 года назад
Nie wiem co to Morgia, ale dzięki :) Cieszę się, że się podobało. Pozdrawiam :)
@Kraku_
@Kraku_ 4 года назад
Dobre. Sub bo jestem ciekaw czy Będą inne tego typu materiały.
@phy6132
@phy6132 4 года назад
Jasne. W przygotowaniu jest film o kwaternionach, a także seria filmów z podstaw fizyki.
@rafalhhhh
@rafalhhhh 4 года назад
Dlaczego na elektrotechnice nie mogli tego tak wytłumaczyć? świetny film!
@michalmam3064
@michalmam3064 4 года назад
Polibuda? Bo jak idziesz na studia to zakładają, że wszystko już wiesz 🤣.
@domdom9088
@domdom9088 Год назад
SUPER!
@phy6132
@phy6132 Год назад
Dzięki
@paweciemiega5599
@paweciemiega5599 4 года назад
Okej, świetny film.
@waldekp1370
@waldekp1370 Год назад
Może się mylę. Liczby nigdy nie były wektorami. (obrót o 180). Do tego przez 7 lat każdy nauczyciel matematyki mówił, że nie istnieje pierwiastek z liczby ujemnej. I ten sam nauczyciel w 8 roku, powiedział, że jest pierwiastek z liczby ujemnej ( w formie liczby zespolonej) . Kryminał to za mało. Arabskie 1,2,3,4,5 .... ,to forma liniowa, jednopłaszczyznowa. trzeba przeliczać w kwadraty, albo do trzeciej, żeby uzyskać (tu obecną dla ludzkiej percepcji) formę trójwymiarową, czyli normalną( pomińmy czasoprzestrzeń, jako wymiar). Przynajmniej w koncepcji Newtona. Fizyka kwantowa (chyba) to liczby zespolone, kto może zrozumieć mechanikę kwantową jak przez całą edukację NAUCZYCIEL mówił mu, że nie istnieje pierwiastek z liczby ujemnej?
@phy6132
@phy6132 Год назад
Nie chcę być adwokatem diabła, ale jest sens w tym, że o liczbach zespolonych się nie mówi w szkole. Mogłoby to namieszać w głowie. Ucząc dzieci w 1 klasie też mówimy im, że nie da się odjąć 5 od 3 kłamiąc je w żywe oczy. Dla ich dobra, to kłamstwo jest potrzebne, gdyż liczby całkowite dla 7-latków to za wiele. Z każdym kolejnym etapem edukacji przesuwane jest to kłamstwo dalej, by łatwiej było pojąć podstawy, aż w końcu, gdy jesteśmy gotowi poznajemy prawdę. Wyobraź sobie, że zaczynasz pierwszą lekcje z fizyki w podstawówce od razu od teorii względności, bo jednak Newton to w końcu tylko przybliżenie. Jak widać tu też zatajenie faktów jest potrzebne, by nie zrazić ucznia i dać mu możliwość nauki krok po kroku.
@Glicerol
@Glicerol 2 года назад
17:53 w literaturze nie spotkamy się z nazwa "cosiek", lecz będzie to bardziej groźna nazwa, czyli "i"
@phy6132
@phy6132 2 года назад
tak było, nie zmyślam :p
@lukzombi8413
@lukzombi8413 4 года назад
Wsadził bym tego gifa z Batoszewskim 'wincyj kur**, wincyj!' gdyby YT na to pozwalało. Gościu, to co robisz to złoto - zawsze byłem matematycznym analfabetą, gdyż wszyscy nauczyciele robili typową pamięciówkę, bez wnikania czemu coś działa w taki sposób i dlatego nigdy nie mogłem pojąć matematyki.
@phy6132
@phy6132 4 года назад
Cieszę się, że Ci się podobało. 'Wincyj' już niebawem :)
@waldekp1370
@waldekp1370 Год назад
rozumiem, ale jedna uwaga, ... wynik z liczby zespolonej ma 2 wartości ( obrót w prawo, albo w lewo, np 45 albo 315 ) czy prawo lewo jest uprzywilejowane w matematyce?
@phy6132
@phy6132 Год назад
Obrót o 270 stopni to liczba -i. Mnożąc ją przez siebie również dostaniesz minus jeden, co nie oznacza, że - i oraz i są to te same liczby. Prosty przykład 3 i - 3 podniesione do kwadratu dają to samo, ale tym samym nie są, zatem tutaj mamy podobną sytuację, więc nie wynikają z tego co zauważyłeś żadne sprzeczności. Co do obrotu prawo/lewo jest to konwencja. Tak samo mógłbyś spytać dlaczego dodatnie liczby mamy na osi po prawej, ujemne po lewej?
@pawelmalata9668
@pawelmalata9668 4 года назад
Bardzo klarowne powinieneś pomyśleć o napisaniu książki w stylu "konieczne minimum" Susskinda. Trzymam kciuki :)
@phy6132
@phy6132 4 года назад
Dziękuję. Z książką to jeszcze poczekam, bo uważam, że nie dorastam do pięt profesorowi Susskindowi, który jest dla mnie autorytetem i którego wykłady z fizyki współczesnej na kanale uniwersytetu Stanforda były po prostu genialne.
@szwedexful
@szwedexful 4 года назад
Więcej ! :)
@jacek1984cnow
@jacek1984cnow 3 года назад
Rozważ zakup kolorowej kredy, wtedy Twoje rysunki byłyby czytelniejsze
@phy6132
@phy6132 3 года назад
Mam kolorową kredę, ale niestety zostawia ona po sobie ślady i zadrapania na ścianie z farbą tablicową i dlatego jej nie używam.
@slavekleszczynski4673
@slavekleszczynski4673 Год назад
Cześć, czy można się z Tobą skontaktować? Udzielasz indywidualnych lekcji?
@phy6132
@phy6132 Год назад
Cześć, możesz pisać na maila mail.phy6@gmail.com
@romancywicki6615
@romancywicki6615 Год назад
Tak mogę uzyskać obrót o 180° , 90° , 45° , 22.5° , 11.25°, 5.623° i tak dalej. Ale jak obrócic o dowolny stopień?
@phy6132
@phy6132 Год назад
Dobre pytanie. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby obrócić o dowolny kąt. Jeżeli chcemy np. 30°, to trzeba znaleźć pierwiastek 3 stopnia z i, który wynosi √3/2 +1/2 i. Ogólnie każdą liczbę zespoloną z = a + bi, możemy zapisać w taki sposób z=|z|(cosθ+isinθ).
@ryoihakizasi5638
@ryoihakizasi5638 2 года назад
minimalną grubość plasteliny >0😁, a poza tym świetnie wytłumaczone
@phy6132
@phy6132 2 года назад
Dziękuję :)
@michalmam3064
@michalmam3064 4 года назад
Ф6 czyli physics? Dobrze rozkodowalem?
@phy6132
@phy6132 4 года назад
Zgadza się :)
@piotrz9546
@piotrz9546 4 года назад
Pięknie wytłumaczone, do pełnego zrozumienia brakuje informacji tego jakie jest zastosowania takich liczb i=imaginery=urojonych?
@phy6132
@phy6132 4 года назад
Dziękuję za te słowa. Zastosowań jest mnóstwo. Szczerze mówiąc bez tych liczb nie istnieje współczesna fizyka. Stanowią one bowiem podstawę mechaniki kwantowej, elektrodynamiki, termodynamiki, fizyki ciała stałego. Liczby zespolone są chlebem powszednim dla elektroników, ponieważ jak się okazuje świetnie sprawdzają się do opisu zjawisk zachodzących w obwodach RLC.
@nillon5794
@nillon5794 Год назад
cosiek xd. Kiedy nowy film?
@nagardd
@nagardd 4 года назад
Czemu nauczyciele tak tego nie tlumacza? Po takim wykladzie 95% uczniow by zrozumialo.
@waldekp1370
@waldekp1370 Год назад
i znowu .... dlaczego "i" to obrót o 90 stopni? a nie 270 ?
@waldekp1370
@waldekp1370 Год назад
dlaczego 1 to obrót przez 360 stopni a nie przez 0 stopni?
@phy6132
@phy6132 Год назад
Wyjdzie to samo. Wybrałem 360 dla celów dydaktycznych, gdyż łatwiej dzielić 360 na części, niż 0.
@kamaa4659
@kamaa4659 4 месяца назад
Dlaczego obrót o 90stopni nie jest poprostu zerem?
@phy6132
@phy6132 4 месяца назад
Pomyśl o tym w kategorii współrzędnych. 1 ma współrzędne (1,0). Po obrocie o 90 st. dostajesz (0,1), a nie (0,0)
@waldekp1370
@waldekp1370 Год назад
ale cośiek, może iść dołem, a nie górą. Dlaczego nie? (przez 270) ... wynik bedzie ten sam
@labbad4985
@labbad4985 16 дней назад
ze tak w szkole nie uczą :)
@yuri200909
@yuri200909 Год назад
widać że bardziej drążysz temat i rozumiesz zamiast napisać "i^2 = -1" i heja ;) podoba mi się to
@phy6132
@phy6132 Год назад
Dzięki :)
@waldekp1370
@waldekp1370 5 месяцев назад
totalna nie prawda , ja wszystko kręcę w lewo, licealistki też nie mają nic przeciwko temu
@marcincygora2701
@marcincygora2701 2 месяца назад
Od kiedy 90 do kwadratu ro 180? Błąd logiczny. nawet jesli służy obrazowaniu to wprowadza w błąd
@mieszanesztuki
@mieszanesztuki Месяц назад
Ale on czegoś takiego nigdzie nie powiedział.
@romansiry637
@romansiry637 4 года назад
Plus za inicjatywe ale tlumaczenie bardzo nielogiczne bo w jakiej niby przetrzeni dokonujemy tych "obrotow"? Przestrzen euklidesowa to nie jest wiec jaka? No i idac dalej dlaczego nie podzielic 180stopni na 3 czesci i miec kolejne liczby zespolone na podzialach 60stopni? Albo podzielic na 6 czesci, 9 czesci, 18, 36 etc.. Wychodzi na to ze jest nieskonczona ilosc "typow" liczby zespolonych. :)
@phy6132
@phy6132 4 года назад
Pod koniec filmiku pada argument dlaczego nie potrzebujemy dodatkowych "typów" i jak uzyskać liczbę z dowolnym kątem. Dobrze, że wspominasz o przestrzeni euklidesowej. Liczby zespolone bowiem, tak samo jak punkty w przestrzeni 2D reprezentowane są przez pary liczb (część rzeczywista, część urojona). Nie potrzebujemy natomiast nieskończonej ilości współrzędnych, bo para liczb w pełni opisuje całą przestrzeń, tak jak jedna współrzędna w pełni opisuje "liczby 1D". Pozdrawiam :)
@romansiry637
@romansiry637 4 года назад
@@phy6132 Dziekuje za odpowiedzi przepraszam ze nie obejrzalem do konca ale argument z obracaniem w nieokreslonej przestrzeni mnie zniechecil. Tak jak pisalem brawo za inicjatywe, ale jednoczenie moze warto skupic sie na optymalizacji przekazu zamiast niepotrzebnego powtarzania rzeczy oczywisctych i powolnego mowiania jak do przedszkolakow.
@phy6132
@phy6132 4 года назад
@@romansiry637 Dziękuję za uwagi. Są dla mnie cenne. Kolejne filmiki powinny być żwawsze, wszak stawiam dopiero pierwsze kroki na youtube. Z drugiej strony wolałem zrobić wersję "jak dla przedszkolaków", bo gdy ja byłem studentem, to zabrakło mi właśnie takiego tłumaczenia. W zamian tego było tak: "zapomnijcie o wszystkim, czego uczono was w liceum. Pierwiastki z liczb ujemnych istnieją... lecimy więc z zadaniami" :) Pozdrawiam.
@pociag58
@pociag58 4 года назад
@@phy6132 Jak dla mnie prędkość przekazu informacji jest ok. Wszystko zrozumiałem. W szkole nie potrafili mnie tego nauczyć. Dodać do tego przykład wykorzystania takich liczb, jak ktoś już napisał w komentarzu i będzie idealny materiał.
@wandabenisz7696
@wandabenisz7696 4 года назад
Ćzy pan mówi po francusku 501448906
@abecadloabc1
@abecadloabc1 4 года назад
Jeśli mam banknot 100 zł i wydłużę go x3 to będę miał 300 zł. Bęndę bogaty!
@phy6132
@phy6132 4 года назад
Rozgryzłeś mój patent na szybką gotówkę ;)
Далее
Kwaterniony, czyli jak złapać czwarty wymiar za nogi?
26:32
Czym są liczby urojone? - Kod Wszechświata #6
1:06:12
Просмотров 233 тыс.
liczby zespolone, dr Helena Kazieko
45:29
Просмотров 27 тыс.
Liczby zespolone | Zacznijmy od zera #3
21:34
Просмотров 80 тыс.
Liczby zespolone - najważniejsze wiadomości
53:15
Просмотров 471 тыс.
E=mc2 - Krzysztof Meissner. NCBJ i FUW
47:48
Просмотров 277 тыс.
Algebra Liczb Zespolonych Na Rysunkach i Algebraicznie
1:26:08
Zrozumieć liczby zespolone
29:26
Просмотров 593