Тёмный

„Ludzie nie mają pojęcia, że otyłość można leczyć” | 7 metrów pod ziemią 

7 metrów pod ziemią
Подписаться 1,3 млн
Просмотров 161 тыс.
50% 1

Gościem odcinka jest Emilia Modrzyńska.
Materiał powstał w ramach kampanii „Porozmawiajmy szczerze o otyłości”. Więcej na: www.ootylosci.pl
#SzczerzeoOtyłości #PorozmawiajmyoOtyłości #współpraca #novonordisk
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Mój Instagram: / rafal_gebura
Mój Facebook: / 7metrowpodzi. .
Mój TikTok: www.tiktok.com....
🎬 Zostań Patronem kanału i pomóż mi zrealizować film dokumentalny o pracy seksualnej w Polsce 👉 patronite.pl/7MPZ
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
„7 metrów pod ziemią” w formie podcastów:
🎙Spotify 👉 spoti.fi/2UsCz7w
🎙Apple Podcasts 👉 apple.co/2Ksv7ER
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
„7 metrów pod ziemią” to internetowe wywiady o tematyce społecznej. Zaciszna atmosfera garażu sprawia, że rozmówcy wyznają prawdę, na którą nie zdobyliby się w telewizyjnym studiu. Rozmawia Rafał Gębura.
🎥 Wideo: Grzegorz Skonecki
🎵 Oprawa muzyczna: Nice Guys Studio
🎞Produkcja: Press Play

Опубликовано:

 

24 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 816   
@Horota123
@Horota123 2 года назад
Polecam szczególnie fragment w 11min i 38sec. Bardzo szanuję Panią za stwierdzenie, że ciałopozytywność w kontekście otyłości nie może polegać na akceptowaniu choroby bez podjęcia próby leczenia. To bardzo ważne, bo cżłowiek jest takim stworzeniem, które lubi na swoje słabości, brak dyscypliny znajdywać takie śliczne, dobrze brzmiące definicje, które od razu zwalniają człowieka z odpowiedzialności za stan rzeczy i pozwalają w błogim stanie oficjalnego usprawiedliwienia nie robić w temacie nic. Jestem chwilowo w USA. Z biegiem lat otyłość, w uniesieniach wszechobecnej tolerancji, akceptacji, miłości i samoakcepracji wraz z wmawianiem ludziom otyłym, że są wspaniali, przeistoczyła się wręcz w promowanie bycia Grubasem. Jeśli w naszym kraju nie będziemy edukować młodieży, dzieci i lekarzy, a ludzie otyli nie podejdą do tematu tak trzeźwo i świadomie jak pani Emilia, to zaczniemy żyć w jakimś totalnym zakłamaniu, które wbrew pozorom wcale ludziom otyłym nie pomoże.
@mmartyna1557
@mmartyna1557 2 года назад
Ja myślę że pojęcie cialopozytywnosci miało co innego na celu a szybko ewoluowało do najlepszej wymówki. Niezależnie od tego czy długofalowo coś robimy czy nie w tej danej chwili wyglądamy tak jak wyglądamy i tu i teraz w tej danej minucie nie da się tego zmienić i to trzeba zaakceptować. Myślę że taki miało cel pojęcie cialopozytywnosci.
@mateuszzakrzewski8685
@mateuszzakrzewski8685 2 года назад
Prawda 👍
@xsenobe4396
@xsenobe4396 Год назад
Tylko że badania pokazują, że stygmatyzacja osób otyłych jedynie wzmaga objadanie się, bo wiele takich osób reguluje się emocjonalnie za pomocą jedzenia. Trzeba ludziom zostawić trochę przestrzeni na podjęcie decyzji, namawiać do wysiłków w kierunku obniżenia masy ciała powinni (konstruktywnie!) lekarze, ewentualnie bliscy, natomiast obcy ludzie nie robią tego zwykle z troski, tylko ponieważ czują się zagrożeni myślą, że można wpaść w takie błędne koło, że nie wystarczy trochę samozaparcia aby wrócić do formy albo potrzebują się dowartościować kosztem kogoś innego i naprawdę od takich komentarzy nikomu nie przybywa mobilizacji, jedynie nienawiść i pogardę do samych siebie. Tak, żeby schudnąć trzeba mniej jeść i więcej się ruszać, ale nie bez przyczyny są osoby, które bez wsparcia lekarzy nie są już w stanie same w ten sposób osiągnąć trwałe zmiany. Najlepszym wsparciem osób otyłych w wychodzeniu z otyłości będzie okazanie akceptacji i życzliwość, bo ludzie akceptowani i kochani czują się też godni walki o siebie.
@Horota123
@Horota123 Год назад
@@xsenobe4396 Całkowicie się z Tobą zgadzam. I słusznoćś tego, co napisałaś absolutnie nie kłóci się ze słusznością mojej opinii. Piszę np. o sytuacji, w której w USA wypowiedzenie opinii "nie chciałbym być otyły" albo sugestia lekarz, żeby pacjent schudł uważane jest przez wielu jako weightism, wmawia się ludziom otyłym, że oni zupełnie nie różnią się od osób bez nadwagi w kontekście zdrowia i możliwości fizycznych.
@Punch0700
@Punch0700 2 года назад
Wywiad brzmi jak reklama magicznego środka na odchudzanie. Temat otyłosci jest znacznie szerszy, często towarzyszą mu zaburzenia odżywiania, o których tutaj nie było wspomniane. Skoro przy innych chorobach globalnie podchodzi się do ich leczenia, dlaczego tutaj jest mowa tylko o tajemniczych lekach? Gdzie mowa o relacji z jedzeniem, terapii w tym kierunku? Zaakceptowanie stanu otyłości nie znaczy, że osoba nic nie robi w kierunku zmiany. O wiele łatwej pomóc sobie, kiedy znamy i akceptujemy swój stan.
@lilywhitetouhou
@lilywhitetouhou 2 года назад
Te tematy nie są poruszane, bo gość nie ma takich doświadczeń (zaczęła leczenie kilka miesięcy temu). Albo nie zauważyła tych problemów w sobie, albo rzeczywiście ich w sobie nie ma.
@Punch0700
@Punch0700 2 года назад
To już rola lekarza, żeby pacjentce zasugerował sprawdzenie problemu pod tym kątem. Skoro zlecił komplet badań mógł zalecić również wizytę u terapeuty. Jest wdrożone leczenie farmakologiczne, ok, tylko co dalej jeśli pacjentka przestanie brać leki? Jak długo efekt się utrzyma? Brakuje mi tutaj rozwinięcia.
@madziafratczak5158
@madziafratczak5158 2 года назад
​@@lilywhitetouhou
@MagdaMK
@MagdaMK 2 года назад
Leczenie otyłości to jest problem wielodyscyplinarny. Od profesora dostała leki i zalecenia odnośnie zwiększenia wysiłku fizycznego plus zalecenie konsultacji z dietetykiem. Nie ma sensu robić rewolucji bo to się nie uda! Musi być metoda małych krokow leczenia. Oczywiście dieta i ruch to podstawa, Ale dzieki „tym cudownym lekom”, jak piszesz jest pacjentowi znacznie łatwiej. Szybciej czuje się syty, je znacznie mniej- odtwarza coś co dieta tłusta i bogata w cukru zaburza- przywraca prawidłowe fukcjonowania osi głodu i sytości. Plus metabolicznie wpływa korzystnie na organizm. W otyłości dochodzi do bardzo dużych zaburzeń hormonalnych, działających na nasz mózg. Bez przerwania tego błędnego koła ciężko ruszyć. Dlatego leki są tak istotne. Bo pacjent może być świadomy zaburzonych relacji z jedzeniem, może znać najnowsze zalecenia wszystkich towarzystw medycznych a i tak nie będzie stosował się do zaleceń.
@Piotrek3miasto
@Piotrek3miasto Год назад
Czy oglądaliście ten program/film?
@mazurrrr_3934
@mazurrrr_3934 2 года назад
Wywiad z pracownikiem poczty to świetny pomysł, co się dzieje z naszymi paczkami przez co przechodzą i gdzie giną paczki
@margaerytyrell2305
@margaerytyrell2305 2 года назад
Wyborny pomysł.
@kokobeszamel3912
@kokobeszamel3912 2 года назад
Tak, dobrze byłoby usłyszeć o śmieciowych umowach, warunkach pracy, wypłatach i wszechobecnym mobbingow
@konradegowik3026
@konradegowik3026 2 года назад
Ktos jeszcze korzysta z poczty ?
@karolinaignaczak6337
@karolinaignaczak6337 2 года назад
Ooo to to!
@nowakwera
@nowakwera Год назад
Przed chwilą wróciłam po półgodzinnym czekaniu, ogromne kolejki...
@monikaka5595
@monikaka5595 2 года назад
Jestem osobą szczupła. Moja mama była szczupła Tata również. Mam długie Nogi i ręce. Słyszałam przezwiska wentyl chudy szczur. Uważam że i w jedną i drugą stronę nie dobrze jest śmiać się lub mówić sarkastycznie o wyglądzie innych osób. Sama o sobie mogę powiedzieć że mam pewien typ budowy i taką sylwetkę że wyglądam tak a nie inaczej mogę jeść dużo i nie przytyje znacznie. Bardzo dużo się stresuje bo mam taką naturę w związku z tym mam drobna postury przez nerwy. Szanujmy się nawzajem
@pixi2209
@pixi2209 Год назад
Bo stare porzekadło mówi, że kto chce psa uderzyć, to zawsze znajdzie kij. Dzieci i dorośli nie są uczeni szacunku. Społeczeństwo nie domaga się szacunku. Więc zawsze znajdzie się jakieś małe, czy duże towarzystwo do prześladowania kogoś. Nauczyciele z tym nic nie robią. Z resztą dzieci uczą się tego od rodziców, którzy tak samo chamsko wypowiadają się o grubych, chudych, czy jakichkolwiek innych.
@nekoonna
@nekoonna 2 года назад
Temat ciekawy. Mam wrażenie że w wywiadzie dotkneliście jedynie powierzchni, bez zagłębienia się. Do oglądania materiału podeszłam z dużym apetytem, a teraz mam niedosyt. Like na zachętę do kontynuacji tematu... może ze specjalistą.
@corbastyle8962
@corbastyle8962 2 года назад
myślę, że wywiad z lekarzem specjalizującym się w leczeniu otyłości to dobry pomysł 👍 ponieważ ten odcinek traktuje temat trochę "po łebkach". Głównie uświadamia, że jest coś takiego jak farmakologiczne leczenie otyłości. Ale co to jest? Jak to działa? Jakie rodzaje leków może przepisać lekarz? Warto o tym powiedzieć. Ja sama dowiedziałam się o lekach na otyłość od mojej ginekolog.
@olala7269
@olala7269 2 года назад
Na kanale Justyny Mazur jest cała seria "Porozmawiajmy szczerze o otyłości". Naprawdę polecam.
@olipxx1934
@olipxx1934 2 года назад
@@corbastyle8962 polecam kanal Justyny Mazur ma 3/4 odcinki o otylosci. Jeden odcinek jest z doktorem
@henrysailor2590
@henrysailor2590 Год назад
​@LimvY w rozdrabniaczu siekałem warzywa i jadłem na surowo ,waga leciała , sam się temu dziwiłem, najpierw w małych ilościach , stopniowo zwiększając ilość, po prostu surówka, a co je koń , trawę i owies, popija czystą wodą , wszystko na surowo, ludzie nie są otyli, grubi, są opuchnięci, po prostu chorzy, z niewłaściwego jedzenia , jedzmy , to co jedzono 200 lat temu, rozgotowane przykleja się do układu trawiennego ,powodując jego niedrożność ,wypijajmy czystą wodę i stopniowo opychajmy się surówką; marchewka, seler, pietruszka, burak ćwikła, kalarepa , jabłko , po kawałku ,można zetrzeć na tarce lub w rozdrabniaczu posiekać , pyszne i zdrowe, plus ruch ;spacer, bieg, gimnastyka poranna, powodzenia ,kapusta leczy opuchnięcia, pomidor serce, ogórek ,papryka,
@henrysailor2590
@henrysailor2590 Год назад
@@corbastyle8962 obserwuję lekarzy, gdy mamy otyłość olbrzymią , to skierowują na operację żołądka, nie powinniśmy do takiej otyłości dopuścić, trzeba robić samemu, soki warzywne i pić je , to jedyny ratunek, przy tym zaniedbaniu, mówi się - nie dba o siebie, -prawidłowa waga , nie przekracza -wzrost w cm, minus sto- w kg , dla dorosłej osoby , dla dzieci są tabele, np piłkarze mają od tego jeszcze minus 5- 10 kg.
@GigaChadBOT
@GigaChadBOT 2 года назад
Ja to odkąd miałem problemy z nogami, że mi prawa noga grubła, bo nie dochodziła do niej w ogóle krew z braku ruchu to postanowiłem schudnąć i miałem problem z plecami, że w połowie pleców, jak się schylałem to mi drętwiały plecy więc no i na początku myślałem, że ważę z 150kg, ale jak zaważyłem się to ważyłem 135kg schudłem 15kg na samej bieżni i jedząc o wiele mniej, niż jadłem, ale po 2 miesiącach się poddałem, biegając 2x dziennie i zacząłem ponownie jeść, no i przytyłem 10kg więcej i teraz od 24 września zaczynam nowy cel, że w 10 miesięcy schudnę 35 do 40kg schudnąć trzymajcie kciuki, żeby się udało i żebym się nie poddał po 2 miesiącach mam o co walczyć, więc myślę, że dam radę pozdrawiam.
@Noname55625
@Noname55625 2 года назад
Powodzenia ;)
@zanetka6962
@zanetka6962 2 года назад
Trzymam kciuki😉
@Dorianetti86
@Dorianetti86 2 года назад
Podołasz jak nic =)
@hubbletelescope1721
@hubbletelescope1721 2 года назад
Powodzenia!
@nanab256
@nanab256 2 года назад
wywal tą bieżnię, bieganiem tylko sobie stawy rozwalisz i się zdemotywujesz codziennym byciem spoconym jak świnia i zdyszanym. Zacznij rower, dużo zdrowsze i można sobie dokładniej dawkować obciążenie. Ja tak robiłem - 5kg miesięcznie bez głodzenia się, liczyłem tylko jedzenie +- w okolicach ustalonego celu, byle by nie przesadzać w żadną stronę. Jedzenie za mało to też błąd. Do tego dobre zaleźć sobie zajęcie poza domem tak żeby nie podjadać z nudów.
@Anniex97
@Anniex97 2 года назад
Bardzo ale to bardzo chciałabym zobaczyć odcinek w temacie Nadwagi i Otyłości z osobą w wieku szkolnym . Podejrzewam ze tam nie byłoby zahamowań w odpowiedziach jak naprawdę są traktowane osoby „większe ” , i co przeżywa taki nastolatek/ka kiedy praktycznie codziennie musi zmierzyć się z komentarzami na temat swojego wyglądu . 🙏
@paulinazielinska4782
@paulinazielinska4782 2 года назад
Ja mogę Ci opowiedzieć, jak jeszcze nie znaliśmy medialnego terminu prześladowania w szkole to ja to już przeszłam. To co mogę powiedzieć: być jak skała, mówić głosno, nauczycielom, rodzicom, dyrekcji, a samemu być jak skała na której opierasz siebie
@szewc0svd
@szewc0svd 2 года назад
Zaakceptować siebie takim jakim się jest, wtedy komentarze nie będą przeszkadzać. Albo ruszyć d**ę, zmienić siebie, zdobyć szacunek i przestać tego słuchać. Problem nie leży społecznym braku wrażliwości na kompleksy grubych, tylko w tym że ludzie nie będą szanować człowieka bardziej niż on sam siebie szanuję.
@henrysailor2590
@henrysailor2590 Год назад
nie ma ludzi otyłych, są opuchnięci, chorzy, bo jedzą rozgotowaną papkę , nieprzyswajalną przez organizm, jedzmy surówki warzywne, owocowe, jabłko i marchewka nie zaszkodzi , chodź częściowo, plus ruch, marsze, biegi, gimnastyka poranna rozruchowa, szklanka podgrzanej czystej wody, musi dać efekt, powodzenia. konie jakie silne, jedzą trawę , owies i piją wodę ,jedzmy owsianki, sałatki i pijmy wodę , efekt murowany. a nie kawka, herbata, bułka, nas zapycha, zatruwa, w przewodzie pokarmowym tworzą się zatory .
@MrPainAche
@MrPainAche 2 года назад
Bardzo podoba mi się podejście Pani Emilii do ciałopozytywności w kontekście otyłości, nie powinno się akceptować choroby bez podjęcia próby leczenia.
@wiesiek5252
@wiesiek5252 2 года назад
Pani Emila ma Fat Fobię
@sylwuniap4951
@sylwuniap4951 2 года назад
@@wiesiek5252 nie ona jest racjonalna
@asiolek35
@asiolek35 2 года назад
@@wiesiek5252 nie trzeba mieć do takich osób jakiejś fobii, można po prostu współczuć, odczuwać obrzydzenie ale nastawieniem, można być empatycznym i martwić się zdrowiem itd. To nie jest 0 - 1
@mariaurbanowicz2309
@mariaurbanowicz2309 2 года назад
@@wiesiek5252 0p
@mariaurbanowicz2309
@mariaurbanowicz2309 2 года назад
P
@dorlib4856
@dorlib4856 Год назад
Niesamowicie ważne sprawy są tu poruszane, otwierasz nam oczy, ważny, świetny kanał. Jesteś człowiekiem, który mimo tylu subskrybentów dalej jest życzliwy, normalny.
@e.k.-g.3571
@e.k.-g.3571 Год назад
Leczenie otyłości jest na NFZ w poradniach chirurgicznych leczenie bariatryczne. Farmakologię włączają diabetolodzy, endokrynolodzy , a dla dzieci też poradnie metaboliczne. Otyłość jest chorobą i ma swój kod E66 w międzynarodowym wykazie chorób ICD-10.
@darek2239
@darek2239 2 года назад
Rzetelnie podchodząc do tematu trzeba powiedzieć że otyłość jest sklasyfikowaną chorobą z kodem E66.0 . W Polsce farmakologiczne leczenie otyłości nie jest refundowane natomiast wszyscy pacjenci borykający się z otyłością gdzie BMI jest większe niż 35 mają możliwość chirurgicznego leczenia otyłości które jest w pełni refundowane, sam jestem tego przykładem. W czasach pandemii na zabieg czekałem około pół roku, więc jak na NFZ to dość szybko. Żałuję że nie został poruszony aspekt psychiczny, który ma ogromne znaczenie. Jak to powiedział jeden z profesorów związanych z leczeniem chirurgicznym otyłości jest to takie samo uzależnienie od jedzenia jak palenie papierosów, papierosy można wykluczyć i żyć, jedzenia wykluczyć się nie da i trzeba nauczyć się jeść od nowa. Ogólnie problem bardzo ważny, jeszcze zbyt mało poruszany choć idzie to w coraz lepszą stronę. Pozdrawiam
@ewelina8942
@ewelina8942 2 года назад
Jestem zawiedziona, że tak ważny temat został przedstawiony tak tragicznie. Tyle tu można było wartościowych rzeczy powiedzieć. Nie padła podstawowa kwestia, że otyłość zaczyna się w głowie! Niestety to nie ten rozmówca, z całym szacunkiem do Pani. To musiałby być ktoś, kto poradził sobie z otyłością nie tylko wizualnie, ale i psychicznie. Ta Pani jest raczej dopiero na początku procesu i wstydzi się mówić szczerze o otyłości.
@deiling5034
@deiling5034 2 года назад
Takie samo odczucie, aspekt psychiczny podczas leczenia otyłości jest najważniejszy!
@grzegorz5211
@grzegorz5211 2 года назад
Zgadzam się, też oczekiwałem czegoś więcej. Mało konkretów, mało przydatnych informacji. Nie został poruszony najważniejszy temat czyli DLACZEGO ludzie się nadmiernie objadają i dlaczego nie potrafią tego kontrolować. Dodatkowo czy otyłość należy zawsze leczyć farmakologicznie? No niekoniecznie. Tak jak wspomniałaś, w wielu przypadkach otyłość ma zwyczajnie podłoże psychiczne a masa ciała jest efektem ubocznym problemów psychicznych. I nad tym należałoby skupić większą uwagę, a nie na braniu tabletek na otyłość. Ja bym wolał rozmowę nie z osobą która poradziła sobie z otyłością, a z osobą która ma kompleksową wiedzę na temat leczenia otyłości i jej przyczyn. Oczywiście film jest o tyle wartościowy, że zwraca uwagę na sam fakt, że otyłość jest chorobą i trzeba ją leczyć jak każdą inną chorobę. Liczę jednak, że seria będzie kontynuowana i w następnych jej odsłonach zobaczymy również specjalistów zajmujących się leczeniem otyłości zawodowo.
@rutczarnecka4934
@rutczarnecka4934 2 года назад
Jako osoba która była otyła i z powodzeniem zredukowała wagę prawie 30 kg mogę śmiało powiedzieć, że przez lata nie mogłam utrzymać obniżonej wagi właśnie przez myślenie, ze "otyłość zaczyna się w głowie". Przez lata byłam przekonana, że to kwestia mojej psychiki i dopiero gdy poznałam problemy metaboliczne które mam i pod te choroby podporządkowałam dietę dowiedziałam się że wcale nie jem ze smutku, stresu, kompleksów i innych pierdół. Właśnie przez takie mity powielane przez większość osób tak ciężko znaleźć skuteczny sposób leczenia otyłości dla większości chorych.
@artmaks9363
@artmaks9363 2 года назад
@@rutczarnecka4934 no a u mnie wręcz przeciwnie: zrzucanie wagi i powrót, aż wyszły problemy z parentyfikacją za dziecka i zajadaniem emocji, bo każdy w rodzinie to robił i zawsze wydawało się to normalne. To nie są mity, problem jest tak powazny, że mówimy już o odrębnej gałęzi psychologii, która zajmuje się relacjami między ludźmi a jedzeniem.
@immagined
@immagined 2 года назад
Dokładnie. Sam fakt, że wywiad nie trwa nawet 30 min pokazuje, że mało co mogło zostać poruszone. Otyłość to temat na skalę światową, nie ma opcji żeby powiedzieć cokolwiek konkretne to w tak krótkim czasie. I niestety tutaj to widać.
@akinayz
@akinayz Год назад
od lekarza słyszałam "proszę pilnować wagi" więc odpowiadałam pilnuje, nikt mi jej nie ukradł. niestety dalej jestem tęga, chociaż już odstawiłam słodycze i wcale dużo nie jem.
@elgap78
@elgap78 Год назад
Nie jest ważne ile jesz, tylko ile kalorii spożywasz 🤦
@SeveN_TP
@SeveN_TP 2 месяца назад
@@elgap78 kalorie też nie są tak ważne, ważne co jesz.. Polecam zredukować węglowodany do minimum, zacząć jeść więcej białka i dobrych tłuszczy. Do tego krótkie okno żywieniowe i waga szybko poleci w dół. Wyniki sie poprawią, samopoczucie, więcej energii.. najgorsze jest to, że o tym mało który lekarz powie, bo większość żyje w matrixie stworzonym przez wielkie koncerny żywieniowe i firmy farmaceutyczne. I taka papkę się nam podaje od dziesiątek lat, a ludzie jak stado baranów idzie ślepo, nie myśląc niezależnie. :/
@JanuszChuuj
@JanuszChuuj Месяц назад
Jasne, pewnie 3 wiadra dziennie.
@milapan2250
@milapan2250 2 года назад
Chciałabym żebyś porozmawiał z kimś kto zmaga się z chorobą zwaną lipoderma. Może z jakimś lekarzem, czy da się to leczyć? Jak taka osoba z tą chorobą ma funkcjonować?
@fredkafanka
@fredkafanka 2 года назад
Byłam w formie wiele lat. Przyszło kilka lat ogromnego stresu i straty zaczęłam objadać się czekoladą aby jakoś to przeżyć .Efekt 30 kilo więcej.Nikt się nie zastanowi że to przez sytuację ale wielu się uśmiecha i ma ale do mojego wyglądu zwłaszcza ci którzy mnie znali w super formie.Człowiek nie istnieje tylko dla wyglądu, ludzie powinni być bardziej realistyczni a nie durnie krytykujący.
@izabellapileska3249
@izabellapileska3249 Год назад
STRESS STALY PODBIJA WAGE
@alicjakot7237
@alicjakot7237 9 месяцев назад
ferdka jaki Był to stres? I pięknie napisane "ludzie nie zyją dla samego wyglądu" . W punkt. To jest powierzchowne. Nie mają też wyobraźni
@feniks1990
@feniks1990 2 года назад
Ponieważ mam wrażenie, że w komentarzach dominuje pogląd o zakasywaniu rękawów i spinaniu pośladów podzielę się swoimi doświadczeniami. Od grudnia do teraz schudłem ponad 40 kg (zaczynając od 152 kg), właściwie jedynie na zmianie nawyków żywieniowych wspomaganej leczeniem farmakologicznym. I nie są to żadne tabletki "slim" na wątrobę i sylwetkę ;-) To są normalne leki na receptę, poparte badaniami klinicznymi. I nie myślcie, że to jest takie hop siup. W przypadku tego leku, który ja przyjmuję, jest to lek psychotropowy oddziaływujący na ośrodek nagrody w mózgu, a w ramach dłuuugiej listy skutków ubocznych są takie przyjemności jak ataki padaczki, depresja, myśli samobójcze. Szczęśliwie żaden z nich mnie nie dotknął, szczęśliwie udaje mi się osiągnąć nawet nieco lepsze efekty niż te prognozowane w ulotce, szczęśliwie trafiłem na lekarza POZ, który udzielił mi pomocy, a nie jedynej możliwej w ramach świadczeń NFZ porady słyszanej dziesiątki razy: Powinien Pan schudnąć. Koniec porady. I to nie jest tak, że wcześniej nie podejmowałem prób schudnięcia. Podejmowałem, ale wszystkie one kończyły się utratą wagi do 10 kg, a potem szybki powrotów + coś extra. Zrozumcie, że podczas pierwszej wizyty na pytanie lekarki do jakiej wagi chcę schudnąć powiedziałem 140kg. Czaicie, tak małą miałem wiarę w możliwości tego leku, ale też w swoje możliwości. Lekarka przemilczała to dyplomatycznie ;-) Nie wiem co będzie dalej. Nie wiem, czy uda mi się ustabilizować docelową wagę, co będzie po odstawieniu tych leków, czy uda mi się zwiększyć udział aktywności fizycznej, ale pierwszy raz mam nadzieje, że się uda. Wiecie co mówią osoby przyjmujące ten lek? Że pierwszy raz w życiu nie myślą cały czas o jedzeniu. i ja pod tym się podpisuję.
@zenizeni100
@zenizeni100 2 года назад
Dziękuję za ten komentarz :)
@antifragilejpg
@antifragilejpg 2 года назад
co to za lek?
@ruda8116
@ruda8116 2 года назад
Ogromne ale to ogromne gratulacje. Sama jestem osobą zmagająca się z otyłością, teraz w dobrym miejscu w życiu, głowie i na wadze. Ale wiem jak ogromnym wyzwaniem i jak wielką pracą jest redukcja wagi. Gratuluję Ci. Życzę wytrwałości i sukcesu.
@mateuszzakrzewski8685
@mateuszzakrzewski8685 2 года назад
Nie jest problemem schudnąć problemem jest utrzymanie wagi tu jest problem tabletek do końca życia brać nie będziesz tylko jakiś czas życzę powodzonka 💪💪💪💪
@kr6601
@kr6601 Год назад
a jaki to lek?
@Majdaily
@Majdaily 2 года назад
Przez cały wywiad czekałam na pytanie "No i jak w końcu się leczy tą otyłość?". Niestety nie padło.
@pixi2209
@pixi2209 Год назад
Brać tabletki i 10 tys. kroków dziennie? Chyba tak?
@Narie_Nowak
@Narie_Nowak Год назад
Można być sytym, jadać pyszne rzeczy i pokonać chęć na słodycze bez leków i ciężkich ćwiczeń. Zapraszam po więcej informacji tutaj 🙂 sprawdziłam na sobie 😉 m.ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-_knGJPeR3lI.html
@ivonaw-k9463
@ivonaw-k9463 10 месяцев назад
No przecież odpowiedź była w 17 minucie i 40 sekundzie - farmakologia
@aleksandrakloc8485
@aleksandrakloc8485 2 года назад
Lecze sie na IO i hiperinsulinoglikemie od kwietnia.Mialam tak samo,mozna powiedziec,ze przespalam 2 lata zycia zanim doszlam sama do tego co mam zrobic.Sama zrobilam badania krzywej cukrowej i insulinowej,ktorej rowniez nigdy w zyciu nie badalam.Powodzenia w walce z kg.Ja od kwietnia -10kg i ide po wiecej🥰
@adrianfrankowski9271
@adrianfrankowski9271 2 года назад
Trzymam kciuki. Moja szwagierka jest otyła i je słodycze, tłumaczy to tym, że ma takie geny i jak była mała to rodzice zabraniali jej jeść cukierki. Dramat.
@zanetka6962
@zanetka6962 2 года назад
@@adrianfrankowski9271 Nikt nie mówi,że przy odchudzaniu nie można jeść słodyczy😏 Ja też zawsze jadłam słodycze i zawsze byłam szczupła💁‍♀️
@sylwuniap4951
@sylwuniap4951 2 года назад
@@zanetka6962 można tylko po co skoro trzeba to wliczyć w kaloryczność danego dnia i zrezygnować z czegoś wartościowego na rzecz słodyczy. Słodycze to cukier i tłuszcz i to tłuszcz słabej jakości. Nic pozytywnego oprócz pobudzenia ośrodka nagrody nie dają, uzależniają bardziej od kokainy jak wskazują badania, pogarszają jakoś skóry, cery, odejmują energię i pobudzają apetyt. Nie polecam w trakcie odchudzania jedzenia słodyczy, sama otyłość to stan zapalny organizmu a słodycze jeszcze podkręcają, obniżają też odporność pogarszając stan jelit co też wpływa na depresję poprzez nerw błędny. Radzę się doedukowac.
@zanetka6962
@zanetka6962 2 года назад
@@sylwuniap4951 Ja nie napisałam żeby jeść ciągle słodycze ale nie trzeba z nich rezygnować całkowicie... ja nie mam nadwagi i nigdy nie miałam, tak samo jak problemów z cerą🤔 Proszę czytać ze zrozumieniem,a nie to co się chce🤣
@zanetka6962
@zanetka6962 2 года назад
@@sylwuniap4951 Tylko wiadomo ja się nie obżeram i nie siedzę na tyłku cały dzien🤷‍♀️ 😉
@klusekmatusek7910
@klusekmatusek7910 2 года назад
Ja obecnie jem jeden posiłek dziennie, bo przez stres zgubiłam trochę kilogramów i wszyscy zaczęli mówić "ooo jak ładnie wyglądasz, teraz to wyglądasz jak człowiek". Więc wolę nie jeść i nie przytyć, bo znów będę wyglądać źle i nie jak człowiek. Chcę tylko zaznaczyć, że nigdy nie miałam otyłości. Jednak od kiedy poznałam rodzinę mojego faceta, to ciągle czuje, że moja waga jest zła.
@ewamaligranda4390
@ewamaligranda4390 2 года назад
A twój facet Cię nie popiera jak ktoś z jego rodziny Ci wygarnia twój wygląd? Zaznacz limity, jak nie są w stanie ich przestrzegać to nie spotykaj się z nimi.
@izabellapileska3249
@izabellapileska3249 Год назад
STRESS JEST ZABOJCZY DLA OTYLYCH KORTYZOl
@Narie_Nowak
@Narie_Nowak Год назад
Można być sytym, szczęśliwym, nie katować się ćwiczeniami i pokazać środkowy palec słodyczom. 😉 Wiem bo sprawdziłam na sobie. Zapraszam po więcej informacji. Może to będzie coś dla Pani 😁 m.ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-_knGJPeR3lI.html
@malgorzatakucy3862
@malgorzatakucy3862 2 месяца назад
Pamietaj, ze bedziesz zawsze wygladac, jak czlowiej Niezaleznie od kilogramow ❤Jeden posilek dziennie to blad moi zdaniem, jedz czesto ale w malych ilosciach ❤
@karolinacichecka1279
@karolinacichecka1279 2 года назад
To że coś jest chorobą, nie oznacza że wpływu na jej rozwój nie mają czynniki środowiskowe (odżywianie i ruch w tym wypadku). Nie zapominajmy o tym
@Monika-gq5mo
@Monika-gq5mo 2 года назад
Dokładnie. Nikt z otyłością się nie rodzi, jest to choroba nabyta ze względu na styl życia. Sama dobrze to rozumiem bo byłam w tej sytuacji.
@magdalenadedek408
@magdalenadedek408 2 года назад
Są różne sytuacje. Ja mam insulinoopornosc, PCOS, późno ujawniający przerost kory nadnerczy, usunięta tarczycę że względu na nowotwór i byłam u kilku dietetyków, pół roku rygorystycznie przestrzegalam dietę, chodziłam na aquafitness dwa razy w tygodniu, ćwiczyłam z Mel be codziennie i waga prawie nic nie ruszyła. Mimo, że przy mnie ta Pani jest szczupła to wczoraj zrobiłam 14 kilometrowy spacer ( wg średniej krokomierza codziennie chodzę 5 km tylko, że wyłączam krokomierz w ciągu dnia żeby liczył jeden spacer, który jest dla mnie treningiem) , także zła dieta jest wierzchołkiem góry lodowej, bo często jest wynikiem tego, że człowiek się poddaje.
@dominikaiwan8335
@dominikaiwan8335 2 года назад
@@magdalenadedek408 Jest tylko jeden problem. Insulinooporność nie jest chorobą a stanem metabolicznym, który jest bezpośrednim następstwem otyłości. Innymi słowy: Insulinooporność bierze się z otyłości (głownie brzusznej), a nie otyłość z insulinooporności.
@magdalenadedek408
@magdalenadedek408 2 года назад
@@dominikaiwan8335 to jeden z powodów. Insulinoopornosc może wywołać też łykanie tabletek na nadciśnienie.
@maniek6396
@maniek6396 2 года назад
Dokładnie. Tym bardziej, że Pani Emilia wspomniała o 10000 krokach dziennie i czekającej jej konsultacji z dietetykiem. Jak dobrze zrozumiałem to te lekarstwa które bierze są na choroby już spowodowane przez przez otyłość, lub które mogą ją wzmagać. Osobiście też się zmagam z problemem otyłości i konkretne zalecenia dietetyka dają efekty. Bez magicznych pastylek na otyłość, bo, może się mylę, takich nie ma. Myślę, że zamiast do profesorów od odchudzania, trzeba udać się do dietetyka, jako że odpowiedni sposób żywienia jest najbardziej istotny, psychologa, by odzyskać motywację do zadbania o siebie. Zaznaczam, że nie mówię tu o przypadkach, gdzie rzeczywiście potrzebna jest pomoc farmakologiczna. I zgodzę się z Panią Emilią, temat jest w Polsce traktowany "po macoszemu", dostać się do dietetyka na NFZ przy nadwadze lub lekkiej otyłości jest niemożliwe. A jestem pewien, że zmiana nawyków na początku diametralnie poprawiłaby tę kwestię. Pozdrawiam.
@icamxd2628
@icamxd2628 2 года назад
Dzięki temu wywiadowi zapisałam się do lekarza. Dziękuję ❤️
@wuer8239
@wuer8239 Год назад
Dzisiaj jaki jest efekt ?
@icamxd2628
@icamxd2628 Год назад
@@wuer8239 potrzebuję terapii z psychologiem dietetycznym. Czekam na pierwszą wizytę u psychologa. Jestem już po komplecie badań, które wyszły w miarę dobrze. Jednym z największych plusów jest to, że wprowadziłam sport 2 razy w tygodniu. Stopniowo będzie coraz lepiej. Liczę że terapia mi pomoże. Najgorszy problem mam z jedzeniem. 😏
@wuer8239
@wuer8239 Год назад
@@icamxd2628 to rzeczywiście dobry psycholog załatwi sprawę. Najgorsze w tym wszystkim jest to że wiemy jak powinniśmy się odżywiać ale bariera psychiczna jest olbrzymia często przekraczająca nasze możliwości. Pozdrawiam i życzę samych ale to samych sukcesów. Proszę się odezwać za jakiś czas.
@bezOgroodek
@bezOgroodek 8 месяцев назад
@@icamxd2628witaj, czy lekarz pomógł? :)
@ewatoma2440
@ewatoma2440 2 года назад
Szacun, że wystąpiła i sama wiem, że warto iść do psychologa, to bardzo pomaga. Warto znać sobie sprawę, że inni mają większe sprawy niż patrzenie na mnie czy na Ciebie i non stop myśleć jakie jesteśmy grube. To tylko nasze myślenie
@monikazakiewicz9104
@monikazakiewicz9104 2 года назад
Otyłość to efekt nieuleczonej traumy. Oczyszczenie psychiki doprowadza do łatwej redukcji wagi. Często są to traumy wczesnodziecięce o których istnieniu nie zdajemy sobie do końca sprawy, sądząc że "ja już tak mam". Żadna choroba nie bierze się z powietrza, z chmury. To są nieuwolnione emocje. Łatwo powiedzieć sobie - to choroba. Ok, zostało udowodnione, że nie tylko nieumiarkowanie w jedzeniu i brak aktywności prowadzi do nadwyżki kilogramów. Już wiemy że można jeść mało i ćwiczyć, a i tak być otyłym. I że to choroba - ale co ją wywołuje? Emocje. Otyłość leczy się przede wszystkim u dobrego psychologa - nie (tylko) na siłowni.
@paulina44466
@paulina44466 2 года назад
Ja mimo, że jestem szczupła to cały czas słyszę słowa skierowane w moją stronę w stylu: ,,ale Ty jesteś chuda" albo ,,czy Ty coś wgl jesz?".Jako osoba, która ma kompleksy ze względu na swoją niską wagę, też nie uważam że jest to konieczne by wgl mówić komentarze odnośnie wagi innej osoby. To nie jest dla mnie komplement, jest wręcz odwrotnie. Chcę więc zwrócić uwagę na to, że osoby naturalnie szczupłe też roswiadczają niemiłych komentarzy...
@Asia.mm90
@Asia.mm90 2 года назад
Miałam tak samo. Mimo że dużo jadłam byłam cały czas mega chuda. Jak zaczęłam tyć to wszyscy mówili, że to normalne, że po 30tce to się zmienia figura itp. Dobrze, że posłuchałam swojego głosu i poszłam do lekarza. Okazało się, że posypały mi się hormony i zwariowala tarczyca. Ludzie i tak będą komentować, bo wolą mówić i kimś niż o sobie.
@wielbicielka
@wielbicielka 2 года назад
Zazdrość przez komentujących przemawia ;)
@agazar9876
@agazar9876 2 года назад
Sama przez to przechodzę ludzie komentują moją niską wagę nie lubie przez to właśnie imprez rodzinnych...l
@paulina44466
@paulina44466 2 года назад
@@agazar9876 Właśnie rozmawiając o ciałopozytywości ludzie myślą, że odnosi się to tylko do osób z większą wagą, a ciałopozytywność według mnie powinna dotyczyć wszystkich, a samo odnoszenie się do wagi innych osób jest nieadekwatne bez zależności czy ktoś jest grubszy czy CHUDSZY. Powszechnie za niestosowne uważa się powiedzenie ,, ale Ty jesteś gruba", ale komentarze ,,ale Ty jesteś chuda" są już niby okej. Ale dlaczego? Mnóstwo osób, nawet obcych tak mi mówi, ale nie słyszałam żeby ktoś obcy powiedział do otyłej osoby ,, ale Ty jesteś gruba!". Trzymaj się tam i olej tych ludzi!
@kamilak5914
@kamilak5914 2 года назад
@@paulina44466 Myśle, że tak jest, bo ludzie uważają, że grube jest brzydsze niż chude. Jak byłam dzieckiem też tak myślałam ale teraz widzę, że "brzydkie" to pojęcie względne, bo każdemu podoba się coś innego. A chodzi tutaj głównie o zdrowie, :)
@martamarta7799
@martamarta7799 2 года назад
Ja wszystko rozumiem, jednak często obserwuję, że osoby grube/otyłe prowadzą bardzo statyczny, siedzący tryb życia - kiedy ja na duże odległości jeżdżę rowerem i chodzę, biegam. Ja piję wodę - one butelkę pepsi coli na raz, spontanicznie. Kiedy ja nic nie jem - one ciągle coś wyciągają, przeżuwają np. ciasto, kanapki, groszki jeden po drugim, żelki, chrupki etc. I słyszę, że mi zazdroszczą, że mi jest dobrze - bo ja się taka szczupła urodziłam. I wtedy się denerwuję... Bo kwestii urodzenia w tym nie ma za grosz.
@malesqa6903
@malesqa6903 2 года назад
Dokładnie tak samo uważam, znam osobę która z problemem otyłości się zmaga ale uważa że to ja -uwaga- za dużo chodzę, tyle ruchu nie jest potrzebne... więc tutaj często jest to problem niechęci do wysiłku jakiegokolwiek
@maciejpiotrowski7836
@maciejpiotrowski7836 2 года назад
Mocny zawód, z wywiadu nie wynika absolutnie nic, powtarzane jak mantra, że otyłość to choroba, nic więcej. Jaki jest w takim razie mechanizm tej choroby? Co wynika niby z tych badań, o których jest mowa w wywiadzie? Jak się niby to leczy? Wywiad pozostawia bardzo wiele niedomówień, nie wyjaśnia dosłownie nic i wygląda jak nachalna reklama czyjegoś biznesu. Jedyne z czym się można tu zgodzić to to jak ogólnie jako społeczeństwo traktuje się osoby otyłe, ale to jest dramat nie tylko w Polsce, ale to jest problem nie otyłości, tylko problem psychiczny ludzi. Mam ogromne poczucie, że niestety ale pomylony jest skutek z przyczyną, otyłość jest objawem wielu chorób, jest chorobą wtórną. Poza tym nie jest prawdą, że sama otyłość nie jest klasyfikowana jako choroba, jest, ma określone kody i tak, jest określana jako choroba. Natomiast pierwotne przyczyny, w 90% przypadków to są zaniedbania samej osoby, która w konsekwencji tych zaniedbań staje się chora. Przede wszystkim ludzie powinni zrozumieć jak działa metabolizm, co to jest zapotrzebowanie energetyczne, jakie składniki i w jaki sposób są przyswajane itp. Farmakologia w tym wypadku co najwyżej wspomaga, a nie leczy. Jak to kiedyś znajomy lekarz powiedział, może mało "parlamentarnie" ale przynajmniej trafiając w sedno, otyłość leczy się psychologicznie i operacyjnie... trzeba zrozumieć co się żre i odciąć ryj od koryta. A parlamentarnie mówiąc, trzeba doprowadzić swoją psychikę do ładu, zrozumieć co się je i ile, oraz przede wszystkim przestać dostarczać nadmiar kaloryczny. Natomiast jeśli ktoś jest faktycznie chory i w konsekwencji np. zaburzeń metabolicznych inaczej przyswaja pewne składniki to jak najbardziej, to się bada i leczy. Ale w wywiadzie wypadałoby powiedzieć coś więcej na temat choroby, skoro celem wywiadu jest uświadomienie ludziom, że to choroba.
@magdalenatabis2750
@magdalenatabis2750 2 года назад
Dokładnie!
@zenizeni100
@zenizeni100 2 года назад
Ale zdajesz sobie sprawę, że otyłość to oficjalna jednostka chorobowa? I leczą ją lekarze specjaliści bariatrzy? Tak, sama w sobie jest chorobą.
@maciejpiotrowski7836
@maciejpiotrowski7836 2 года назад
@@zenizeni100 a coś innego napisałem? Tak otyłość jest jednostką chorobową, natomiast wywiad nie powiedział o tej chorobie totalnie nic poza faktem że ta pani się leczy, ani jak, ani na czym niby choroba polega, jakie są mechanizmy. Sama sobie też zaprzeczyła mówiąc na początku że krzywdzącym jest mówienie że otyłości leczy się wzięciem się za siebie i uregulowaniem diety, a następnie mówi że ten profesor który ją leczy przede wszystkim kazał jej robić 10tys kroków dziennie i zmienić nawyki żywieniowe.
@Bartosz10000
@Bartosz10000 2 года назад
No i to jest złoty komentarz.
@de4046
@de4046 2 года назад
Dobrze napisane. Ten wywiad i ogólnie cały ten nurt anty body shaming jest tylko po to, żeby lenie usprawiedliwiali się tym, że ooo jestem choryyy dlatego jestem grubasem, zamiast wziąć się za siebie i zrobić porządek tj. powrócić do homeostazy - w tym przypadku jedzenia tyle ile potrzeba i zażywania ruchu. Bo tak, ciało jest stworzone do ruchu, a nie do siedzenia i jedzenia batoników. Ludzie otyli to przede wszystkim ludzie potrzebujący pomocy psychologa, a nie farmakologii, która działa doraźnie. Trzeba im wyjaśnić, że nie są jacyś wyjątkowi stworzeni do żarcia nie wiadomo ile i nietycia. To, że masz 8 godzin za biurkiem to Twój problem. Albo dalej siedzisz po robocie przed TTV i Dagmarką albo robisz coś ze sobą i uprawiasz sport
@tomaszkojak3971
@tomaszkojak3971 2 года назад
Sam schudłem trochę kilko więc powiem tak....ale.... Tak, jakiekolwiek dogadywanie, wyśmiewanie osób otyłych to chamstwo. W ogóle psychiczne niszczenie innych, niezależnie czy z powodu otyłości czy czegoś innego nie powinno nigdy mieć miejsca. Tak, leki mogą zmienić wiele jeżeli chodzi o samopoczucie. Problemy hormonalne mogą spowodować zmęczenie, senność. Wiadomo ciężko wtedy coś ćwiczyć. Stres i inne problemy mogą powodować zwiększone łaknienie. Nawet nuda może sprawiać, że sobie coś podjadamy. Ale nie słyszałem o lekach które w zdrowy sposób działają bezpośrednio na tkankę tłuszczową. Nie da się jej spalić ot tak. Wytworzona energia musi zostać zużyta. Albo będzie to energia cieplna (ogrzanie ciała) albo energia kinetyczna (czyli ruch). Nic innego nie wchodzi w grę bo energia nie może zniknąć. Kiedyś czytałem o substancji która działa... ale osoba która ją zażyła zmarła z przegrzania, więc może lepiej nie. Nie słyszałem też o lekach które by blokowały wchłanianie kalorii. Czy da się zablokować wchłanianie cukrów w jelicie cienkim? No raczej nie. Jak coś zjesz to organizm to sobie wchłonie i zmieni w tłuszcz. Żadna tabletka tego procesu nie zatrzyma. Krótko mówiąc leki mogą naprawić wiele w organizmie ale masa tkanki tłuszczowej niestety i tak będzie wypadkową ilości zjedzonego jedzenia i ilości ruchu. A jak ktoś uważa inaczej to poproszę link do badań które udowadniają coś innego ;).
@urszulahamerska4553
@urszulahamerska4553 2 года назад
Ja też szybko się odchudzilam do anoreksji... Grubas grubas (160cm -63.5kg i grubo się nie czułam ani nie wyglądałam a potem bu 30.9kg i walka o życie od 4lat....)
@magdalenaprusak7813
@magdalenaprusak7813 2 года назад
@@urszulahamerska4553 Mam nadzieję, że anoreksja już za Tobą, ja walczyłam 8 lat, też nie miałam nawet nadwagi, nie mówiąc o otyłości, ale słowo "grubas" kierowane do mnie w dzieciństwie pamiętam aż za dobrze. Z resztą anoreksja jest chorobą o złożonej etiologii, przyczynach tkwiących głównie w relacji z matką, co teraz już wiem, jako psycholog z wykształcenia. Dużo siły i zdrowia życzę ❤
@JigokuChou
@JigokuChou 2 года назад
Tak, ale... Są leki hamujące apetyt, leki zatrzymujące metabolizację cukru w organizmie (dzięki nim insulina wydziela się w mniejszych ilościach i poczucie sytości zostaje na dłużej) i one są bardzo pomocne w zmniejszeniu ilości przyjmowanego jedzenia, o ile problem objadania się wynika z głodu fizycznego, a nie psychicznego :)
@nataliap5411
@nataliap5411 2 года назад
Zanim coś skomentujesz, zaczerpnij wiedzy jak działają takie leki. Jesteś specjalistą? Nie wydaje mi się, patrząc na twoją wypowiedź. Poczytaj chociażby o leku, który nazywa się Semaglutyd i dowiesz się jakie mechanizmy nim kierują.
@karolinaprzywara6701
@karolinaprzywara6701 2 года назад
Polecam bohaterce konsultacje również z psychologiem otyłość to również kwestia psychiki czasem to główny powód braku postępu w odchudzaniu nieuświadomione problemy czy zajadanie stresu a czasem trauma powodują problemy z wagą może warto pójść również w te stronę życzę Pani powodzenia
@Minosek926
@Minosek926 2 года назад
Cenna porada.
@MsTriangle
@MsTriangle 2 года назад
O zajadaniu stresu ta pani nawet wspomina w kontekście siebie samej.
@Kela89
@Kela89 2 года назад
Z jednej strony to racja, ale że mam długie doświadczenie z terapeutami i lekarzami w tym kraju pozwolę się nie zgodzić. Na pewno psycholog/coach pomoże w zdrowej motywacji i wytrwałości, ale co do tego grzebania w traumach...może lepiej niech bohaterka wywiadu zaufa trochę sobie, czy ma taką potrzebę czy nie. Nie wszystkie bolączki świata leżą w psychice i jestem pewna, że pani słyszała to już tysiące razy, bo taka teraz moda wśród lekarzy. Ja słyszałam że mój ból pęcherza to pewnie jakaś trauma i stres, bo w PL na badaniach przez 3 lata cierpienia byłam zdrowa, a okazało się jednak że bakterie, tylko żeby je znaleźć musiałam zrobić badania za granicą. Wiadomo że psychosomatyka to nie ściema, ale to też ogromna spychologia. Niestety ale mnóstwo terapeutów jest mało przygotowanych do leczenia chorób przewlekłych, ciężko w jednym z większych miast Polski znaleźć onkopsychologa który ukończył psychologię i ma uprawnienia do psychoterapii. No i nie wciska kitów typu biologia totalna. Dodatkowo, zanim terapia dojdzie do sedna, trzeba odbyć co najmniej 3-4 wizyty za minimum 150zł.
@pmbt99
@pmbt99 2 года назад
Otyłość to kwestia nadmiernych ilości przyswajanych kalorii.
@kouos1337
@kouos1337 2 года назад
@@pmbt99 A przez to co siedzi w głowie nie mają potem siły ruszyć się z miejsca. Zerowa świadomość i ciemnogród, a nie ma nic lepszego niż wiedzieć, jak własne ciało działa...Wystarczy zobaczyć challenge na yt, gdzie chłopy wsuwają np 6k kcal, przy tym mając świadomość, że to energia, a jak jej nie zużyją, to będzie się odkładać w organiźmie - więc robią kozacki trening i palą wszystko.
@sylwester6651
@sylwester6651 2 года назад
Witam serdecznie. Dziękuję prowadzącemu za poruszenie tego tematu. Również mam ten problem, próbuję coś zrobić z tym ale bez większych rezultatów. Utarło się mówić, że jak ktoś lepiej wygląda to musi dużo jeść. Ja nie jem dużo a i tak mam nadwagę, lekarz mi powiedział, że stłuszczona wątroba też utrudnia mi odchudzanie. Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę sukcesów.
@henrysailor2590
@henrysailor2590 Год назад
surowe jedzenie , chodź częściowo, jedzenie moim lekarstwem, na wątrobę buraczki, na nerki pietruszka, na serce pomidor, - jem zdrowo, bo surowo- szklanka podgrzanej wody rano, gimnastyka , marsze, biegi .jabłko i marchewka na surowo nikomu nie zaszkodzi powodzenia.
@sylwester6651
@sylwester6651 Год назад
@@henrysailor2590 Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.
@Chilenghaoy
@Chilenghaoy Год назад
Życie osoby o większych rozmiarach może być pełne wyzwań i trudności, zarówno związanych z samym funkcjonowaniem w codziennym życiu, jak i z negatywnymi opiniami i komentarzami ze strony otoczenia. Niestety, w dzisiejszym społeczeństwie panuje często “kult “piękna i szczupłości, co powoduje, że osoby o większych rozmiarach mogą czuć się pomijane, nieakceptowane i wykluczone. Przez wiele lat jako osoba o „większych” rozmiarach borykałam sie z niemiłymi komentarzami innych ludzi, a uważam ,że aktualnie nie jestem bardzo gruba (172cm i 67kg) i tak dalej spotykam sie z komentarzami typu: „przytyło ci sie”, „gdybyś schudła pare kilogramów to by tobie nie zaszkodziło” itp. aczkolwiek ,gdy byłam młodsza przy nieco mniejszym wzroście ważyłam 89kg , przez całe swoje młodzieńcze lata byłam szykanowana przez inne dzieci, co wpłynęło na moje zaburzenia odżywiania oraz kompleksy które trwają do dzisiaj!!! Nie byłam w stanie nosić ubrań które chciałam, ograniczałam sie co do spotkań z ludźmi bo wstydziłam się swojego ciała-czułam obrzydzenie i wstręt co do siebie. Jednakże, warto zaznaczyć, że każda osoba ma prawo do szacunku i akceptacji bez względu na swój wygląd czy rozmiar. Ważne jest, abyśmy jako społeczeństwo nauczyli się szanować i akceptować innych ludzi, bez względu na ich wygląd czy rozmiar, i abyśmy nie skupiali się jedynie na zewnętrznych cechach, ale patrzyli na całą osobę. Osoby o większych rozmiarach mogą cieszyć się pełnią życia i mieć wiele pozytywnych doświadczeń, tak samo jak osoby o mniejszych rozmiarach. Kluczowe jest, aby każdy czuł się akceptowany i szanowany bez względu na swoje indywidualne cechy i właściwości oraz nie powinnismy kierować sie tym co mówią inni ludzie.
@Chilenghaoy
@Chilenghaoy Год назад
Moze trochę pojechałam z tymi młodzieńczymi latami bo aktualnie mam 18 lat xDD
@Brek1222
@Brek1222 2 года назад
Ja schudłem przez problemy z kręgosłupem ponad 20kg, byłem dobrze zbudowanym facetem i od paru lat zamiast część, słyszę schudłeś, jeżeli chodzi o osoby otyłe to jest to jedna z rzeczy w które można uderzyć kiedy ktoś taki pozwala sobie na za dużo w Twoją strone, jestesmy ludzmi, Mamy słabości ale wraz z wzrostem świadomości stajemy sie silniejsi, trzymajcie się ciepło jedni i drudzy, nie zawsze ludzie myślą, czesto po prostu wyrzucają dobre i złe rzeczy
@katarzynasobkowiak8947
@katarzynasobkowiak8947 2 года назад
Pani Emilio, gratuluję odwagi, doceniam szczerość i życzę powodzenia ❤️
@Karolina-ff3dj
@Karolina-ff3dj 2 года назад
O ile zawsze podobały mi się wywiady, tak ten... przepraszam, ale jest beznadziejny. Dowiadujemy się, że kobieta była otyła i miała z tym problem, posłuchała jakiegoś profesora, zrobiła badania i cyk, magiczne tableteczki, dzięki którym schudnie. Nie ma informacji przez 18 minut materiału, skąd ta otyłość się wzięła(do tego momentu dotarłam i mam takie anxiety słuchając tego wysrywu, ale wracając) - złe nawyki żywieniowe, problemy w domu, problemy z psychiką. Po prostu kilogramy same z siebie rosły, po jednym ciasteczku następnego dnia 0,5kg na wadze więcej. tak, w tej bajce były jeszcze smoki. Zrzucanie odpowiedzialności za swoją otyłość na CHOROBĘ OTYŁOŚCIOWĄ czy jak sobie ta Pani chce nazywać jest po prostu... żałosne. bo nieważne, jaki był czynnik sprawiający, że do tej wagi ponad 100kg doszło, te kilogramy same się nie pojawiły znikąd i magiczne tabletki nie sprawią, że te kilogramy same pójdą. otyłość to przede wszystkim problem z psychiką, którą trzeba zająć się w pierwszej kolejności, żeby potem pójść dalej. cały wywiad brzmi dla mnie jak zwykłe narzekanie i usprawiedliwianie swojej wagi chorobą. i odnośnie bp - ma pani zerowe pojęcie odnośnie tego stwierdzenia, skąd się wzięło, kogo dotyczy i dlaczego JEST TAK BARDZO POTRZEBNE. jeżeli potrzebna jest osoba do przeprowadzenia wywiadu odnośnie otyłości to się polecam. myślę, że więcej osób będzie w stanie zrozumieć, jak naprawdę dużym problemem jest bycie grubym.
@XYZ-vg9by
@XYZ-vg9by 2 года назад
Zgadzam się. Uważam, że taki wywiad powinien zostać przeprowadzony z osobą, która ma to już przepracowane. I nie "przepracowane" w kontekście samego odchudzania, a mindsetu. Zamiast użalania się, przedstawić to, w jaki sposób można z tego wyjść. I to nie za pomocą "magicznych tabletek na odchudzanie", a przez zmianę psychiki. Mówię to jako osoba, która w rok z 98 kilo przeszła na 66 - dla mnie pierwszym krokiem było leczenie psychiatryczne.
@Karolina-ff3dj
@Karolina-ff3dj 2 года назад
@@XYZ-vg9by szanuję w opór i podziwiam! ja jestem obecnie w trakcie procesu. Od roku leczę się psychiatrycznie, od kilku miesięcy zaczęłam powoli kontrolować to, co jem. Zmienia się moje myślenie i podejście do jedzenia. Za mną już prawie -20kg, jeszcze sporo przede mną, ale wiem, że nigdzie mi się nie śpieszy, a priorytetem jest zdrowie, nie wygląd. W rok do takiej wagi nie dotarłam, więc w rok wszystkiego nie zrzucę. Wiem, gdzie popełniłam błędy, z jakiego powodu moja waga doszła do tak wysokiej i biorę za to pełną odpowiedzialność. I tego chyba brakowało w tym wywiadzie. Świadomości, że waga nie rośnie sama sobie, a podstawą walki z otyłością jest leczenie głowy, potem wszystkiego tego, co jest dookoła niej.
@XYZ-vg9by
@XYZ-vg9by 2 года назад
@@Karolina-ff3dj Dokładnie! Poza tym szczerze trzymam kciuki za Twój proces dojścia do zdrowia :)
@maxior1018XD
@maxior1018XD 2 года назад
Ludzie nie maja zielonego pojęcia co ile ma kcal dlatego potem wielkie oczy ze waga rośnie, dla przykładu garść orzeszków to dobre 200 kcal. Ludzie przechodzą na diety a potem cyk powrót do żarcia syfu i efekt jojo
@Danamebi_
@Danamebi_ 2 года назад
Bardzo dobre podsumowanie. Gościni tylko opowiada o swoich fatalnych próbach odchudzania w skrajny sposób, bez zmiany podejścia i nawyków żywieniowych. Zero pracy z psychoterapeutą nad zajadaniem emocji. Jakby to wszystko miało rozwiązać jedynie przyjmowanie zastrzyków hamujących apetyt :) Brak jakiegokolwiek podejścia pracy w zespole interdyscyplinarnym. Ale czego się spodziewać skoro towarzystwo jest sponsorowane przez producenta leków na otyłość?
@m.s9304
@m.s9304 2 года назад
Nie wiem czy jestem jakąś wybitną jednostką, ale chyba od zawsze wiedziałem, że otyłość jest chorobą. To nie jest wiedza powszechna? 🤨
@weronika4186
@weronika4186 2 года назад
Niestety nie do końca. Otyłość tak naprawdę od niedawna jest na liście klasyfikacja chorób.
@m.s9304
@m.s9304 2 года назад
@@weronika4186 ale w kontekście choroby cywilizacyjnej już trochę się o tym mówi. Mam 22 lata i chyba słyszałem już o tym w przedszkolu w ramach profilaktyki.
@weronika4186
@weronika4186 2 года назад
@@m.s9304 masz 22 lata, ta pani nie ma 22 lat i dawno skończyła szkołę. Nie wspominając że u nas wciąż otyły to ten wielki człowiek z Ameryki a sami nie widzimy problemów na własnym podwórku.
@m.s9304
@m.s9304 2 года назад
@@weronika4186 ale skoro już prawie 20 lat temu uczono o tym dzieci to nie jest to chyba wiedza tajemna. Zwyczajnie wydało mi się to dziwne.
@koles3387
@koles3387 2 года назад
Mamy w obecnych czasach akceptację swojego ciała(nie ważne ile ważysz, zaakceptuj siebie) i będą właśnie takie efekty.
@lilywhitetouhou
@lilywhitetouhou 2 года назад
Materiał idealny w czasie! Ostatnio wiele artykułów alarmuje o problemie otyłości w naszym kraju, ale nigdy nie słyszałam, że jest to coś głębszego niż „siedzenie i jedzenie chipsów”.
@jamqdlaty
@jamqdlaty 2 года назад
Mi jednak trudno oprzeć się wrażeniu, że to jednak głównie złe nawyki żywieniowe i brak ruchu. Zbieżność dobrobytu z otyłością w społeczeństwach jest ogromna. Do tego obserwacje, choć oczywiście mogą one być traktowane jedynie jako dowód anegdotyczny - W kolejkach w sklepach widać, jacy ludzie jakie rzeczy jedzą i piją. Pani na filmie dodatkowo mówi o "jednym nadprogramowym ciastku" przekładającym się na dodatkowe pół kilograma wagi. Inni otyli twierdzą, że się odchudzają, a tyją. Na pytania o wyjaśnienie zwiększania wagi przy deficycie kalorycznym odpowiedzieć nie potrafią. Takie perpetuum mobile naszych czasów. Energia znikąd. Otyłość jak najbardziej można traktować jako chorobę, nie tylko kwestię estetyczną, ale jej główne przyczyny są dość oczywiste.
@markusman4592
@markusman4592 2 года назад
Kiedyś jakaś dietetyczka powiedziała dosadnie, że w Oświęcimiu nie było żadnego chorobliwie otyłego człowieka.
@nanab256
@nanab256 2 года назад
to kwestia podejścia społeczeństwa które nie pozwala nikomu powiedzieć nic co by mogło sprawić że będzie mu przykro. Jak nazwiesz grubąs babę grubą babą to od razu jesteś linczowany, poza tym teraz jest pseudotolerancja że każdy jest ok, nieważne jaki gruby i że mamy mówić że grube jest piękne.
@paulinazielinska4782
@paulinazielinska4782 2 года назад
@@jamqdlaty po swoich doświadczeniach zdrowotnych (ponad 20lay temu anoreksja a bulimia) trafiają do mnie narrację o chorobie ALE. Np. Co człowieku robisz z tą wiedzą o chorobie? bo choroba która prowadzi do otyłości może siedzieć w tarczycy, w głowie itp Więc leczenie też tego powinno dotyczyć. Ludzie... Diagnoza. Bo z otyłości też są choroby (np. wieńcowe) ale wtedy otyły nie moze podać tego jako przyczynę a powód obżarstwa i to należy jasno nazywać.
@paulinazielinska4782
@paulinazielinska4782 2 года назад
@@nanab256 chorowałam na depresję, miałam anoreksję i bulimię. Jestem wielką orędowniczką nazywania rzeczy po imieniu i mam głęboką nadzieję że psychologia przestanie wszystkich nazywać normalnymi i uczciwie będą informowani co powinni w sobie zmienić, może taki trend wzamian wszech akceptacji też nastąpi
@user-kr8xe9zf7l
@user-kr8xe9zf7l Год назад
Po obejrzeniu najpierw wywiadu ze specjalistą ten wywiad ma sens, żeby zobaczyć jak to wygląda z perspektywy osoby chorej, ale rozumiem osoby, które były zawiedzione po obejrzeniu tylko tego wywiadu. Może przydałoby się trochę więcej konkretów
@Marta-7
@Marta-7 Год назад
Otyłość to choroba psychiczna. Kompulsywne żarcie, zajadanie stresów, kompleksów. Każdy wie, że otyłość powstaje od nadmiaru kcal ale tyje i tyje bo nie umie zerwać z nadmiarem żarcia. Trzeba najpierw przepracować problemy psychiczne a potem człowiek juz nie będzie miał ochoty na nadmierne żarcie. Tak samo alkohol, papierosy, narkotyki... to zagłuszacze problemów w głowie i ogluszacz , by zapomnieć o nich.
@magdapanek1861
@magdapanek1861 2 года назад
"Ludzie nie mają pojęcia, że otyłość można leczyć". Ludzie przede wszystkim nie wiedzą, że otyłość jest chorobą, jak również ludzie nie wiedzą na czym polega mechanizm otyłości. To jest o wiele bardziej złożony problem niż się wydaje.
@tadektretter3895
@tadektretter3895 2 года назад
Niestety nie mogę się z Panią zgodzić. Na swoim przykładzie, a także znajomych wiem, że nadmiar kilogramów bierze się tylko i wyłącznie przez nas samych. Zasłanianie się chorobami to wymówka dla słabych. Przecież kalorie nie biorą się z oddychania. Problemy z tarczycą czy inne przypadłości mogą tylko i wyłącznie sprzyjać szybszemu nabieraniu kilogramów, w żadnym wypadku nie powinno zasłaniać się chorobami. Jak ktoś je dużo to siłą rzeczy przytyje. Ograniczenie jedzenia oraz aktywność fizyczna rozwiązuje ten problem, prędzej czy później. Pozdrawiam.
@tyszq
@tyszq 2 года назад
"Ludzie nie wiedzą na czym polega mechanizm otyłości"? XD Hoho, zaraz pewnie się dowiemy, że otyłość nie wynika z nadwyżki kalorycznej XD A może otyłością można się zarazić?
@magdapanek1861
@magdapanek1861 2 года назад
​@@tadektretter3895 Ja się z Panem zgadzam. Oczywiście, że zanim szczupły stanie się otyłym je za dużo. Dużo za dużo. Kwestię dlaczego ludzie zajadają swoje problemy zostawiam już psychologom, ale jak już jest się otyłym to mechanizm metaboliczny jest na tyle zaburzony, że osoba otyła nie je zbyt dużo bo chce, ona je ciągle zbyt dużo bo musi. Po prostu hormony odpowiadające za uczucie głodu są produkowane w organizmie w nadmiarze a żołądek jest rozciągnięty i osoba otyła jest ciągle głodna. Do tego u osób otyłych dochodzą choroby przez które jeszcze trudniej im schudnąć. Więc w efekcie mamy zamknięte koło, z którego jest bardzo ciężko się wydostać.
@magdapanek1861
@magdapanek1861 2 года назад
@@tyszq Ja się z Panem zgadzam. Oczywiście, że zanim szczupły stanie się otyłym je za dużo. Dużo za dużo. Kwestię dlaczego ludzie zajadają swoje problemy zostawiam już psychologom, ale jak już jest się otyłym to mechanizm metaboliczny jest na tyle zaburzony, że osoba otyła nie je zbyt dużo bo chce, ona je ciągle zbyt dużo bo musi. Po prostu hormony odpowiadające za uczucie głodu są produkowane w organizmie w nadmiarze a żołądek jest rozciągnięty i osoba otyła jest ciągle głodna. Do tego u osób otyłych dochodzą choroby przez które jeszcze trudniej im schudnąć. Więc w efekcie mamy zamknięte koło, z którego jest bardzo ciężko się wydostać.
@paulatomczykowska3016
@paulatomczykowska3016 Год назад
Interesuje mnie ten temat, choć sama jestem sucha jak wiór. Jeśli boli mnie np. głowa, kolano itd. to nie czekam aż ból nie pozwala mi funkcjonować. Dlaczego osoby, które zaczynają tyć, brną dalej? Ja tego nie mogę pojąć. Pojawia się 5kg +, 10, 15... I nic? Kolejne ciastko, czekoladka, chips? O ile nie umiem zapanować nad nerwem trójdzielnym, który sprawia, że pęka mi głowa w migrenie to chyba umiem zapanować nad tym co kupuję, po co sięgam ze stołu, co wkładam do ust.
@klamotnica
@klamotnica 2 года назад
Na wstępie - dzięki za ten wywiad! Mimo, że dosyć krótki i ogólny, a otyłość to temat rzeka - cieszę się, że ten temat został poruszony na kanale. Dla wielu osób może to być pierwszy krok do podjęcia czy to walki o siebie i własne zdrowie, czy to spojrzenia w inny sposób, na otyłe osoby w naszym otoczeniu. Jako była-otyła przez większość życia, zachęcam do robienia badań, konsultacji z diabetologiem, poszukania ulubionej formy aktywności fizycznej i zmiany postrzegania siebie i jedzenia. Trafiłam na świetną książkę służącą do autoterapii zaburzeń odżywiania się - Ch. Fairburn "Jak pokonać objadanie się" i bardzo polecam, uważam, że dzięki zawartym tam instrukcjom, można poukładać sobie w głowie wiele tematów i spojrzeć na cały problem z innej perspektywy. Również są dostępne leki na otyłość, np. w formie zastrzyków z liraglutydem, który hamuje apetyt. Być może za parę lat będzie powszechny przeszczep mikroflory jelitowej i bakterii kałowych od szczupłych osób? Polecam też odwiedzić na instagramie konto Pani Profesor Stachowskiej, która regularnie publikuje treści na temat odchudzania, odżywniania, mikrobioty jelitowej, a ostatnio także wpływu genetyki i epigenetyki na predyspozycje do otyłości. Bardzo mnie cieszy, że medycyna poszła tak bardzo do przodu i można sięgnąć po leczenie, kiedy nam samym choroba wymyka się spod kontroli. Warto czytać, interesować się tematem odżywiania, leczenia, szeroko pojętego zdrowia - myślę, że ten wysiłek zaprocentuje w przyszłości :)
@kaziu8549
@kaziu8549 2 года назад
Lek na tą "chorobę" jest tylko jeden - deficyt kaloryczny. Ani słowa tu nie było o liczeniu kalorii tylko o badaniach, leczeniu przez pseudo lekarzy, cudownych 14 dniowych dietach. Ludzie, jak 10 lat jesteście otyli to w miesiąc tego nie zmienicie. Rok w deficycie i wyzdrowiejecie.
@WrozkaMalgorzata
@WrozkaMalgorzata 2 года назад
Przeraziły mnie komentarze pod tym wywiadem. Wiele z nich zawiera mnóstwo negatywnych ocen tej Pani. Ona nie musi się tłumaczyć co robi i jak robi. Nie o to chodziło w tym wywiadzie. Chodziło o odczucia. O to, jak się człowiek czuje z otyłością w codziennym życiu. Przecież tematem jest "jak się żyje z otyłością w Polsce". Myślę, że te zjadliwe komentarze dobrze oddają sposób myślenia i zwyczajnie poziom tych oceniających ludzi. Pozdrawiam Panią która udzieliła wywiadu. Był dla mnie mnie bardzo ciekawy, szukałam podobieństw, znałazlam. Wiem jak to jest. Sama myślę o zabiegu bariatrycznym. Boje się cukrzycy. A ludzie nie pomagają, są po prostu .....ludźmi. . Nie jest łatwo.
@AzeI77
@AzeI77 2 года назад
Powiem tak. Jestem gruby, ważyłem 147 kg(Przy 186cm), zakasałem rękawy spiąłem dupę i zacząłem ćwiczyć i uważać na to co jem zszedłem do 129kg w 3 miesiące. Teraz taki ktoś kto to obejrzy będzie myślał że ulaniec walił prochy, a to nie prawda po porstu wziąłem się za siebie. Żadna tabletka nie zastąpi diety i ruchu. Wmawianie sobie że to jest choroba jest krzywdzące dla wszytkich tych co są grubi i zaczeli dbać o siebie i dla ludzi chudych którzy potem mają błędne postrzeganie takich osób. Zamiast coli woda, zamiast chipsów warzywa i owoce i białe mięsko na beztłuszczowej albo gotowane. Ten materiał oglądało mi się bardzo przykro. Ponieważ Pani najpierw mówi żę to choroba potem, że ćwiczenia i dieta jej pomagały ale to nadal nie to, potem że do lekarza gdzie bała się że "znowu będzie kazał jej ćwiczyć i uważać na dietę" no tragedia, a potem zachwala że ćwiczy 10k kroków które zalecił lekarz i konsultację z dietetykiem. czyli sama się miesza. jestem gruby i wiem z czego to wynika, z zaniedbania i złych wyników żywieniowych, i trzeba uderzyć w stół i się wziąć za siebie a nie wmawiać sobie żę oj ja chory. To nie jest tak że idę, kicham i wywala mi bęben do podłogi. To co Pani przedstawiła jest oszukane i dalekie od prawdy. Żaden lek nie zastąpi ćwiczeń. Pozdrawiam a teraz lecę na rower, bo leki za mnie nie zrobią 15km.
@anetaaneta6410
@anetaaneta6410 2 года назад
Brawo. Gratuluję silnej woli
@krzywy_kciuk2414
@krzywy_kciuk2414 2 года назад
Powodzenia ! :)
@zenizeni100
@zenizeni100 2 года назад
Co za bzdury. Wszyscy myślą, że otyli nie potrafią schudnąć. Nie chcą iść na dietę, "wziąć się za siebie". Potrafią, zazwyczaj wielokrotnie w ciągu życia chudną po kilkadziesiąt (!) kg. Coś, czego każdy z was tu komentujących w życiu nie dałby rady dokonać. A potem jest efekt jojo i pozamiatane. Za każdym razem. U każdego. V77, i ty w końcu z powrotem przytyjesz. Zresztą nadal jesteś otyły, więc nie ma co trąbić o jakimś sukcesie. Będziesz miał efekt jojo, zrobisz się jeszcze grubszy, znowu "zepniesz dupę i zaczniesz ćwiczyć", waga znowu będzie spadać, ale już trochę wolniej niż za pierwszym razem. Przejdziesz przez kilka takich cykli (jeżeli będziesz żył tak długo), aż w końcu zupełnie się poddasz. I wtedy ludzie zaczną ci mówić, że przecież wystarczy wziąć się za siebie :) I jeszcze: masz dużo łatwiej od tej pani, bo jesteś facetem. Mężczyznom łatwiej jest zredukować tkankę tłuszczową i przybrać mięśni. Mimo tego, popatrz, do jakiego stanu się doprowadziłeś, jak się zaniedbałeś...
@AzeI77
@AzeI77 2 года назад
@@zenizeni100 zaniedbałem się, wiem, jestem tego świadomy, ale nie trąbię wszem i wobec żę tak jest bo to choroba. Efekt jojo jest wtedy kiedy zmieniasz nawyki na jakiś czas, ja postanowiłem zmienić nawyki całkowicie i mimo że jestem na początku już wiem że dzięki temu wrócę do sportów które kiedyś kochałem i polepszy się moje zdrowie. i ani myślę wracać do zajadania, podjadania, opychania się jak kiedyś. Odstawienie starych nawyków jest ciężkie, nigdzie nie mówię że nie. Ale jedna magiczna pigułka nie jest lekiem na otyłość. Masz rację, wiele ludzi się poddaje bo mają jakiś cel na zasadzie "zejdę do 100, zejdę do 90" po osiągnięciu celu wracają do tego co było bo "przecież się udało" kluczem do sukcesu jest zmiana nawyków wogóle a nie tymczasowo a to robi kolosalną różnicę. Podsumowując. Dla mnie celem nie jest schudnąć do jakiegoś progu. Dla mnie celem jest schudnąć i mieć dobre nawyki żywieniowe i wrócić do sportów które uwielbiam.
@mariolam8899
@mariolam8899 2 года назад
@@AzeI77 Brawo. Powodzenia 💪
@magdalenatabis2750
@magdalenatabis2750 2 года назад
Hmm kilka ważnych rzeczy zostało powiedzianych, ale całość wg mnie bardzo niedopracowana. Brak konkretów. Ciągle powtarzane jest, że otyłość to choroba, a wychodzi na to, że chyba jednak choroba, która jest u pani leczona, to insulinooporność. Otyłość jest tylko efektem insulinooporności. Leczenie zapewnie metforminą, szkoda, że nie wspomniano o problemach żołądkowych, jakie ten lek bardzo często wywołuje. To wszystko było takie niedopowiedziane, niedoprecyzowane, ogólnie słabe.
@JigokuChou
@JigokuChou 2 года назад
Metformina w wersji o przedłużonym uwalnianiu bardzo rzadko wywołuje problemy żołądkowe - info od diabetologa :)
@MsYamapiii
@MsYamapiii 2 года назад
Biorę metformine 2 lata i czuje się super. Ale, to nie jest lek cud. Do tego trzeba przestać jeść biały chleb, makaron, niektóre kaszę, biały ryż, słodycze, ciasteczka, więcej się ruszać i być na deficycie kalorycznym.
@dominikaiwan8335
@dominikaiwan8335 2 года назад
To insulinooporność jest efektem otyłości, nie odwrotnie. Każdy z otyłością brzuszną ma insulinooporność, która jest stanem metabolicznym, a nie chorobą. Redukując masę ciała i ilość tłuszczu trzewnego można w większości przypadków cofnąć insulinooporność. Pozdrawiam :)
@tomaszlach10
@tomaszlach10 2 года назад
Kompletnie nic się nie dowiedziałem z tego wywiadu. Bezrefleksyjne generalizowanie i spłycanie tematu. Skąd się wzięła ta choroba? Jaki sposób odżywiania ta Pani stosuje na codzień? Najlepiej brać na wszystko tabletki i tyle...
@martakizner6986
@martakizner6986 2 года назад
Ale skąd przekonanie, że choroba ma jakąś, jedną przyczynę?! Mechanizmy powstawania chorób są skomplikowane. Fajnie wszystko zwalić na swoją wolę, ale to nie tak działa.
@tomaszlach10
@tomaszlach10 2 года назад
@@martakizner6986 Zgadzam się. Na powstanie choroby składa się wiele czynników. Jeśli chodzi o otyłość przyczyną jest głównie to CO JEMY. Jeśli ktoś spożywa cukier, oleje roślinne oraz przetworzone produkty pełne konserwantów i polepszaczy to niech się nie łudzi, że jakieś tabletki tu pomogą. Wielkie koncerny właśnie tego chcą, najpierw nas uzależnić od dziadostwa, którym nas karmią, a od którego chorujemy, a potem leczyć do końca życia. Biznes się kręci :)
@martakizner6986
@martakizner6986 2 года назад
@@tomaszlach10 być może tak jest w części przypadków ale na pewno nie we wszystkich. To duże uproszczenie.
@kapibaraTM
@kapibaraTM 2 года назад
Bardzo szkodliwy społecznie odcinek .Teza , że jak cos jest chorobą to zwalnia z odpowiedzialności to bardzo szkodliwy mit .Mit chyba pozostały z czasów gdzie choroby traktowano jako karę bożą .Otyłość w przeważającej większości to wina trybu życia .
@neke5517
@neke5517 2 года назад
No
@edytadziega6854
@edytadziega6854 2 года назад
Dziękuję za ten wywiad.
@Zduneqq
@Zduneqq 2 года назад
Zapewne zostanę potraktowany jako osoba zacofaną, ale podejmę rękawicę. Zacznijmy od faktów: Po 1 jestem osobą nienachalnie szczupłą. Po 2 w przeszłości również był nienachalnie szczupły Po 3 w przeszłości zrzuciłem ponad 20kg i utrzymywałem okolice wybranej wagi przez 2-3,może nawet 4 lata. Po 4 od około miesiąca również się odchudzam i zrzuciłem już ok.7kg(111.3 na ok.104). Co było czynnikiem który przelał czarę goryczy?fakt, że ostatnia koszula jaka na mnie pasowała przy normalnym siedzeniu się rozpinała (koszula na napy). Dieta? bardzo prosta MNIEJ ŻREĆ.Wystarczylo odstawić chipsiki ,piwerko, nachosy, żelki, nocne podjadanie, ograniczyć spożycie np chleba.tryb samozaparcia i jedziemy w dół.ostatnie kilka dni to zatrzymanie, a może nawet lekko wzrost wagi ale to wszystko przez braki konsekwencji i rozluźnienie "polityki posiłkowej".od poniedziałku (jutro) znowu ogień 🔥. Historia Pani pokazuje, że potrafiła już chudnąć a potem efekt jojo świadczy o tym iż RACZEJ nie ma problemów związanych z nieprawidłową gospodarka hormonalną.Natomiast fakt diagnozy choroby (nie kwestionuje jej istnienia) ewidentnie zdjął z niej ciężar odpowiedzialności za swoje niezdrowe nawyki żywieniowe i brak konsekwencji w działaniu. Diagnoza+tabletki=przestawienie klapki w psychice.Dla mnie osobiście otyłość to przede wszystkim choroba psychiczna - zajadanie stresu, uzależnienie od cukru (uzależnienie powoduje iż potrzeba go coraz więcej aby uzyskać te same rezultaty, zatem je się więcej i więcej i więcej a dupa rośnie - generalnie ucieczka w jedzenie. To po krótce wszystko na ten moment.. Szoł mast goł on.Lincz za 3,2,1 teraz
@panrys
@panrys Год назад
Temat otyłości jest dość gruby 🤣 ja się skapnąłem, że jest coś nie tak jak mi waga na 112 zadzwoniła kiedy stanąłem na niej :D niestety tyle z wesołości, ciężko jest być otyłą osoba i to nie tylko w Polsce a wszędzie. To jest moment jak się człowiek zagapi i waga wraca :(
@Julia-lx2ke
@Julia-lx2ke 2 года назад
Jak dla mnie zero konkretów. Choroba to, choroba tamto, ale na czym konkretnie ona polega? Wspomina o tym, że nie ma żadnych schorzeń towarzyszących, więc czym jest jej schorzenie? Jeżeli to tylko nadwaga/otyłość no to przepraszam ale to jest głównie problem diety/nadwyżki kalorycznej i zaburzeń psychologicznych. Mówię to z perspektywy osoby z insulinoopornością, PCOS, niedoczynnością tarczycy i zaburzeniami pracy przysadki (na prawdę dużym wysiłkiem własnym utrzymuję BMI w normie). Myślę że dużo ciekawsza i bardziej merytoryczna byłaby rozmowa z profesorem do którego się udała.
@Julia-lx2ke
@Julia-lx2ke 2 года назад
W ramach ciekawostki- prawdopodobnie chodzi o terapię analogami GLP1. Jest to nowatorska terapia otyłości lekami przeznaczonymi pierwotnie do terapii cukrzycy. Wprowadzono je jako leczenie otyłości powyżej 30 BMI, lub powyżej 27 z typowymi chorobami towarzyszącymi otyłości (powikłaniami otyłości).
@juliakaliszewska3427
@juliakaliszewska3427 2 года назад
Cały wywiad słyszę, że otyłość to choroba, ale ani razu nie usłyszałam dlaczego tak jest. Mam pogląd, że to otyłość powoduje choroby, a nie jest nią samą w sobie. Myślałam, że mój pogląd po tym wywiadzie się zmieni, ale niestety nie. W sumie nie dowiedziałam się niczego nowego, oprócz tego, że są jakieś magiczne tabletki, ale w żaden sposób nie przedstawiono na jakiej zasadzie one działają, oprócz magicznego gubienia kilogramów. Mam nadzieję, że może ktoś z większą wiedzą spróbuję mi to wytłumaczyć
@izuuur
@izuuur 2 года назад
Po jednych dostajesz sraczki od tłuszczu w diecie, Ozempic pomaga w kontrolowaniu glukozy wpływając na insulinę. Sadexa hamuje łaknienie.
@grafiaa2893
@grafiaa2893 2 года назад
Parafrazując literaturę medyczną takie tabletki mogą działać w różny sposób np. zmniejszanie wchłaniania tłuszczów, nasilanie metabolizmu, zmniejszanie apetytu przez sygnalizację serotoninową. Choroba to zaburzone funkcjonowanie organizmu. Tkanka tłuszczowa jest tkanką endokrynną (wydzielniczą). Jej nadmiar powoduje wzrost wydzielania leptyny (większy apetyt) a zmniejszenie adiponektyny (problemy z insuliną, glukozą we krwi). To wszystko zaburza pracę organizmu, tworzy się stan zapalny. Stąd otyłość sama w sobie jest chorobą, ale również prowadzi do chorób. Mam nadzieję, że chociaż trochę pomogłam :)
@princessGosia
@princessGosia 2 года назад
Dziękuję pani za szczerość, musiało to kosztować dużo odwagi, życzę powodzenia a panu dziękuje za podjęcie tak ważnego tematu na tym kanale!
@kamilak5914
@kamilak5914 2 года назад
Mamy 2022 rok i ludzie nic nie wiedzą o otyłości? dziwne. ja rozumiem dzieci...ale żeby od dorosłych słyszeć takie docinki to jest szok. co do ciałopozytywności to w 100% się zgadzam. Trzeba zaakceptować to, że jest się w takim stanie ale trzeba coś zmienić.
@MeetJelly666
@MeetJelly666 2 года назад
Bohaterka mówiła o leczeniu farmakologicznym, ale można było dopytać, jak działają te leki, ile kosztują, jakie mają skutki uboczne. W temacie leczenia otyłości warto też wspomnieć o operacji bariatrycznej. Gdybyś był zainteresowany, jestem po i chętnie podzielę się doświadczeniami. Pozdrawiam serdecznie :)
@sylwuniap4951
@sylwuniap4951 2 года назад
To się dopytaj lekarza jak działają i ile kosztują. Można też sprawdzić w googlach. Tak jest taka operacja tylko do niej nie można ważyć za mało ani też za dużo. Akurat znam trzy osoby po tej operacji. Jednej z nich nic to nie dało bo nie zmienił nawyków żywy, schudł a potem i tak przytył. To, że ktoś jest szczupły nie znaczy, że jest zdrowy tak swoją drogą, może mieć takie geny, że nie przytyje, ale jedząc byle co i tak zdrowy nie musi być.
@agnieszkakornowska2954
@agnieszkakornowska2954 2 года назад
Możliwe, że bohaterka przyjmuje metforminę. Poczytaj o tym leku. Google podpowie nazwy.
@pixi2209
@pixi2209 Год назад
Karolina, pochwal się ile zeszło kilogramów? W jakim czasie? Trudno jest utrzymać wagę i jeść mniej?
@pixi2209
@pixi2209 Год назад
Zastanawia mnie, co po odstawieniu leków? Przytyje się, czy nie? Czy do końca życia trzeba je brać? Tu nawet nie dowiedzieliśmy się ani slowa jak te leki działają. Tylko że coś tam spadło. Czy takie cudowne, że można jeść co się chce, a waga spada? Czy je się malo bo nie ma apetytu? Czy przyspieszają metabolizm? W sumie niczego się nie dowiedziałam oprócz tego, że są jakieś tabletki na otyłość. Poza tym, jak takie super i sprawdzone, to nie było ani jednej osoby, która stosuje je od dawna, nie od kilku miesięcy? Nie było osoby, która przeszła kurację i się wyleczyła? Ile trwa kuracja? Do końca życia? Do uzyskania prawidlowej wagi? Co potem? Czy tylko brać tabletki, żeby koncerny farmaceutyczne rosły w siłę, z pieniedzy podatków?
@oliwiamroczek5272
@oliwiamroczek5272 2 года назад
Piękna kobieta! Bije od niej ciepłem. Dziękuję za wywiad :)
@annadobrut7723
@annadobrut7723 2 года назад
No można leczyć ale niekiedy to trudne. Wszyscy tacy super mądrzy a nie wiedzą jak jest ciężko, zwłaszcza z chorobami metabolicznymi. Najważniejsze jednak by dana osoba robiła swoje i nie przejmowała się innymi
@Magdalena-ez2me
@Magdalena-ez2me 6 месяцев назад
Bez przesady, normalna babka, jak miliony w Polsce.
@pixi2209
@pixi2209 Год назад
Po tym wywiadzie trudno rozeznać na czym polega leczenie otyłości. Zwłaszcza w tym przypadku? Na braniu tabletek na otyłość i 10 tys. kroków dziennie?
@mariposa5451
@mariposa5451 2 года назад
Jak kogoś temat zainteresował, to jest taki podcast " Porozmawiajmy szczerze o otyłości" na kanale Justyny Mazur.
@kubawicki1
@kubawicki1 2 года назад
To nie nazwa podcastu a nazwa kampanii społecznej, która zatrudniła Justynę do mówienia o otyłości.
@lola4964
@lola4964 2 года назад
Czekałam z niecierpliwością na nowy materiał. Temat jak zawsze ciekawy oraz potrzebny.♥️
@marylawierzba4152
@marylawierzba4152 2 года назад
Przemiły głos pani ma i piękną dykcję!
@PrendkiProntek
@PrendkiProntek 2 года назад
Wypowiem się jako osoba przez wiele lat otyła. Już w podstawówce byłem 'pulchny', w liceum przy 180cm ważyłem rekordowe 96kg. Od siedmiu lat mam 78kg i widoczne mięśnie brzucha - wszystko czego potrzeba "chorym" to kopniak w d. od życia, motywacja i samodyscyplina. Zmiany - zwłaszcza na początku, przy schodzeniu z dużej wagi - są błyskawiczne, a po latach człowiek przyzwyczaja się do szacowania (nie liczenia, do oceny "na czuja") zapotrzeowania na kalorie i dużej ilości ruchu. Na co dzień jeżdżę ciężarówką więc ruchu w pracy nie mam, ale jak wieczorem nie wyjdę pobiegać to mnie nosi i nie mogę spać.
@Bartosz10000
@Bartosz10000 2 года назад
Każdy się teraz robi taki rozlany i miekki czy rozgotowany że gdzie tam jakaś siła motywacja i dyscyplina. Komu to "poczebne", paaaanieeee... 😜
@PrendkiProntek
@PrendkiProntek 2 года назад
@@Bartosz10000 wiadomo, lepiej i łatwiej "być chorym" i "leczyć się", czyt.: scedować odpowiedzialność na kogoś innego. 🤷‍♂️
@evelina_rk1621
@evelina_rk1621 2 года назад
Hmm, spodziewałam się chyba czegoś innego po tym wywiadzie 🤔 Jak najbardziej należy mówić o złym traktowaniu ludzi otyłych w społeczeństwie, o przykrych komentarzach, które często pamiętamy całe życie i o pseudo komplementach, które tak naprawdę głęboko ranią. Jednak sama kwestia stwierdzenia, że otyłość jest chorobą niewiele wnosi. Chyba spodziewałam się bardziej rozmowy na temat trudności, z którymi w swojej własnej głowie zmagają się osoby z nadprogramowymi kilogramami. Nie mniej jednak brawo dla tej pani za podjęty trud i powodzenia 🙂
@olipxx1934
@olipxx1934 2 года назад
Polecam - ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-aJ_09i4naFc.html
@annadobrut7723
@annadobrut7723 2 года назад
Mógł mnie zaprosić xD PCOS Insulinooporność, zespół metaboliczny - zespół pustego siodła tureckiego, tężyczka, a dalej walczę o zdrowie, bo na szczupłej sylwetce mi nie zależy. Mimo redukowania zarówno pieczywa, jak i fast foodów itd, nie chudłam dopiero teraz przeszłam na dietę niskowęglowodanowa i chudnę. Mogłam elaborat napisać o tym jak każdy mi pięknie radzi nie jesz słodyczy nie jedz chleba,, gdzie ja tych rzeczy NIE JEM ale wszyscy myślą, że żre na potęgę.
@walzbor
@walzbor Год назад
Gdy zacząłem brać iniekcję 0,5 mg Ozempiku raz w tygodniu w listopadzie 2021, ważyłem 164 kg. Jestem cukrzykiem mieszkającym w Anglii. Wcześniej podejmowałem różne próby odchudzania bez efektu, waga 160 kg utrzymywała się ponad 10 lat. Od rozpoczęcia terapii Ozempikiem do maja 2023 straciłem 20 kg. Faktycznie jadłem mniej, po zjedzeniu 1/3 masy dotychczasowych porcji ustawało łaknienie, po jedzeniu długo nie odczuwałem potrzeby otwierania lodówki. W maju 2023 duńska firma produkująca Ozempik nagle wstrzymała dostawy dla Anglii, bo klienci z USA zaoferowali wyższą cenę odbioru, aby tylko utrzymać stałe dostawy dla nich. Przez okres od maja do sierpnia 2023 nie brałem Ozempiku, ale jakimś cudem nawyk jedzenia mniej się utrzymał i chudłem w tym czasie 1 kg miesięcznie. Obecnie ważę 139 kg. Od sierpnia 2023 brytyjska służba zdrowia szczęśliwie znowu uzyskała dostęp do leku, więc obecnie wznowiłem iniekcje, ale już 1 mg Ozempiku tygodniowo. Ciekawym „skutkiem ubocznym” jest to, że gdy oglądam filmy ze scenami jedzenia i pojawia się pomysł zajrzenia do lodówki, po dotarciu do kuchni dostaję ścisku w gardle i przechodzi mi ochota na jedzenie i tylko chce mi się pić. Dodam, że z powodu artretyzmu obu kolan, oraz dodatkowo po wypadku mam zerwane więzadła i ścięgna krzyżowe rzepki w lewym kolanie, poza mieszkaniem poruszam się na inwalidzkim wózku elektrycznym, po mieszkaniu chodzę o kulach i nie mogę wspomagać odchudzania aktywnością ruchową. Ozempik pomógł mi więc stracić 25 kg w 24 miesiące.
@nanab256
@nanab256 2 года назад
"potężny ciężar ciągłej oceny, życie polaków z otyłością jest okropne. - a spotkałaś sie kiedyś z takimi komentarzami? - nie. " xd Swoją drogą jak to jest potężny ciężar, to co mają powiedzieć ludzie którzy się nie myją. Dla nich nie ma kampanii smrodopozytyizmu tak jak mamy "ciałopozytywizm" mówiący że grube jest piękne i zdrowe. 20:05 bo tak jest. Brak ruchu i obżeranie się to większość przypadków otyłości, cukrzyca albo problemy hormonalne to mały ułamek przypadków.
@ghostka2854
@ghostka2854 2 года назад
+1
@mky9019
@mky9019 2 года назад
Temat bardzo ważny ,ale wywiad to masło maślane....Pani bardzo miła ,empatyczne i inteligentna a nie wiedziała,ze otyłość to choroba....😮widać ,ze brak pewności siebie,niedowartościowanie i stres powodują ,ze zajadanie są problemy .....świadomość ludzi jest tak niska,ze aż trudno mi w to uwierzyć......pandemia pokazała jak na dłoni ,ze w lockdownie ludzie przytyli po5-15 kg......jak ktoś nie ma kultury jedzenia to tak działa.....
@Przemo2022
@Przemo2022 2 года назад
Sam jestem osobą która zrzuciła 25kg i wniosek po wysłuchaniu tej rozmowy mam jeden, ta Pani jest jaka jest "no bo taka jest" nie widzę w niej woli zmiany tego stanu, a bez tego nawet święty boże nie pomoże.
@xccxcc
@xccxcc 2 года назад
Aj, a ja powiem Wam inną historie: byłam w związku z grubym chłopakiem, usprawiedliwianie swojej nadwagi/otyłosci na każdym kroku, każda moja próba podjęcia altywnosci fizycznej kończyła się kłótnią (począwszy o spaceru bo lepiej przejechać 3 przystanki), zamawianie syfu na pyszne pl typu 2 pizze w cenie jednej na porządku dziennym, okłamywanie mnie że coś zrobi dla swojeho zdrowia, wizyta u dietetyka pod moim naciskiem wiek metaboliczy 44 u 21-latka, chlanie energetyków codziennie, picie coli i piwska bo przecież studiujemy... Ludzie sie mnie pytali co ja robie u jego boku... koszmar, mimo miłości po 2 latach odeszłam po kolejnym kłamstwie. Przepłaciłam związek z grubasem nerwicą i zaniżeniem swojego poczucia wartości. Ważyłam 58 kg przy wzroście 171 cm i ngdy nie byłam wystarczająco ładna i szczupła, on 120 kg przy 184 cm. Masakra :( wniosek jest taki - żeby schudnąć trzeba chcieć. Nazywajmy wprost gruby to gruby. Nie chce schudną to nikt go nie zmusi i kropka. Musiałam się wyżalić. Na szczęście to juz przeszłość:)
@joannaw.5960
@joannaw.5960 2 года назад
No sorry, ale tutaj większym problemem jest to, że Ty siedziałaś 2 lata z d*pkiem. Jego wygląd to jest drugorzędna sprawa, w kontekście tego, że, o ile dobrze zrozumiałam, wpędzał Cię w kompleksy, a nie masz nawet nadwagi. Chyba, że nie to chciałaś przekazać, to przepraszam za tę sugestię.
@asiolek35
@asiolek35 2 года назад
No, najgorzej jak uczucia trzymają przy kimś takim. Ale dobrze, że zostawiłaś tego przegrywa 😆
@sylwuniap4951
@sylwuniap4951 2 года назад
Nie miał motywacji i świadomości do tego beznadziejne nawyki. Tak jak piszesz jak ktoś nie chce to nic inni na to nie poradzą.
@johnnychase7285
@johnnychase7285 2 года назад
Ja ze swojej strony, ze względu na stres oraz kontuzje nogi bardzo mocno przytyłem. Mowa tutaj o 130KG przy 185 cm wzrostu. Zacząłem wyglądać jak kulka, osoby owszem komentowały to że jestem gruby ale nie tutaj był problem. Problem jest w samym sobie, z mojej perspetywy było to lenistwo i wymówki które sam sobie wymyślałem cały czas dlaczego nie mogę schudnąć. Akceptacja? To była najgorsza rzecz jaką zrobiłem bo waga ta utrzymywała się ze 2-3 lata. Co zrobiłem ? Na siłownie nie chciałem iść, bo mówiłem sobie że wstyd jako grubas iść na siłownie przez mefedroniarzy którzy jedzą odżywki w kilogramach. Dietetyk? A co ja jestem John Bezos by płacić za to tysiące złotych gdzie zmiana musi zacząć się w mojej głowie. Ćwiczenia grubasa ? Jak to wygląda? Zaczynasz się pocić i koniec, masz dosyć. Zamówiłem rower stacjonarny i zacząłem godzinę dziennie jeździć, robić 20 pompek, plancka i machałem hantlami. Trwało to może ponad godzine dziennie po pracy. Efekty? Żadne, myslałem że po dwóch tygodniach schudne z 20kg a schudłem może 2 kg. Zacząłem znacznie mniej jeść i mimo to przez 6 miesięcy robiłem to samo. Trening 5 razy dziennie w taki sam sposób zmieniając może kilka ćwiczeń. Siedząca praca, co godzinę wstawałem, ruszałem się tylko po to by ruszyć metabolizm bo grubas jak ja nie wiedział że 8 godzin stricte siedząc to zły pomysł dla zdrowia. Po 6 miesiącach schudłem 10 kg. Dużo? o wiele za mało na to by się lepiej poczuć ale kontynuowałem to samo. Nie piłem gazowanych napojów dodatkowo, mniej alkoholu oraz nie jadłem ciastek jak typowa gruba osoba. Po następnych 6ściu miesiącach zszedłem poniżej 100 kg i na ten moment ważę 90 kg. Zamiast edukować się w tej sprawie oraz leczyć się farmakogolicznie czytając to grubszy osobniku pomyśl że w tym momencie mógłbyś robić chociaż 10 % tego co ja. Czy jestem fajniejszy bo schudłem? Nie. Po prostu zdałem sobie sprawe z tego że 90 % mojego problemu był w mojej głowie i to ja byłem głównym prowodyrem mojego problemu. Jeżeli zły dzień przez dłuższy czas czyli depresja to choroba otyłość też nią jest. Ale jeżeli nie robisz chociaż 8 tysięcy kroków dziennie żeby schudnać głupi kilogram miesięcznie to koniec. Więc nie róbmy z grubych ludzi męczenników tylko zachęcajmy ich w inny sposób niż "jesteś grubasem spadaj stąd" do zmiany swoich nawyków. Bo tylko gruba osoba wie tak naprawdę co robi w domu gdy nikt jej nie widzi. Choroba otyłości to mitomania i oszukiwanie samego siebie. Sam siebie oszukiwałem kilka lat. Dziekuje i czekam na hejt.
@pixi2209
@pixi2209 Год назад
Piszesz jak typowa osoba, której się udało, to ma prawo pouczać innych i pisać : rusz tyłek grubasie! Te rady są w tym samym stylu, co powiedzenie komuś w depresji:"No weź się ogarnij! Jak to nie możesz wstać z łóżka! Ja wstałem! Jak to obojętnie Tobie, czy zjadłeś i czy się wymyłeś? Nie marudź tylko szoruj pod prysznic! Ja też miałem doła. Wtedy gdy mnie dziewczyna zostawiła. No i co? Ogarnalem się i żyję! Ale mususz się ruszyć! " Nie zdziw się tylko porem jak się dowiesz, że kolegi nie ma już na tym. świecie... Twoja kołczowa gadka nie pomogła.
@johnnychase7285
@johnnychase7285 Год назад
@@pixi2209 Czy ja napisałem rusz tyłek grubasie? Czy historie innych osób z tym samym problemem nie powinny inspirować osoby które nie dają sobie rady? Jak dla mnie 80 % może być grubych ich sprawa. Ale niech nie narzekają i obrażają się że nie są w stanie funkcjonować. Co do depresji to tak, tak powinno się robić z takimi osobami jak napisałeś. Bo co mogę innego zrobić? Nie jestem lekarzem, mogę jedynie mu spróbować wjechać na ambicje, albo zawieźć do lekarza. Reszta? Już od niego tylko zależy czy się z tym zgadzamy czy nie. Ja przechodziłem depresje i wiem również co to znaczy. Dopiero przy totalnym odjeździe mojej psychy przy sytuacjach życiowych (napisałem ogólnie bo wstydzę się tej bezsilności) zacząłem szukać pomocy z zewnątrz. Nie ma jednak magicznej pigułki na wszystko, praca ma się odbyć w Twojej głowie, tak samo nie ma magicznej pigułki na tłuszcz, trzeba wykonać prace by się tego pozbyć czy tego chcesz czy się z tym nie zgadzasz. Mam nadzieje że nie jesteś jedną z tych toksycznych osób które mają dodatkowe kilogramy i zaczną mnie obrażać zajadając się hamburgerem na śniadanie. Bo ja zdołałem się zorientować co robie nie tak, stąd mowie osobą grubym o tym jak się oszukują. Po za tym, wiedza jak w pewnym momencie wygladalem wiec nie ma dyskusji.
@TIDZIMI
@TIDZIMI 2 года назад
Uaaa mocny temat się wydaje! Zabieram się do wysłuchania.
@Citrus6
@Citrus6 2 года назад
Tidzimiego to tu się nie spodziewałem
@sebastianantonowicz-wsparc8320
@sebastianantonowicz-wsparc8320 2 года назад
Otyłość to choroba i jako taka oczywiście powinna być leczona. Nadal bolą komentarze w stylu: „wystarczy mniej żreć” - a wciąż jest ich naprawdę dużo.
@agnieszkakornowska2954
@agnieszkakornowska2954 2 года назад
Ależ smutek od Pani bije 😞 Życzę wszystkiego dobrego, powodzenia 🌻
@annadobrut7723
@annadobrut7723 2 года назад
Chciałabym, żeby w końcu pokazywali wesołych ludzi otyłych. Też mamy życie marzenia jesteśmy aktywni i często walczymy z nadwaga i z nią wygrywamy. Jednak traktuje się nas jakoś dziwnie aseksualnie prześmiewczo i trochę z szyderą. Jestem na redukcji, ale nie jestem taka zbolała jak ta babka. NIe wiem skąd takich ludzi wyciągają xD
@agnieszkakornowska2954
@agnieszkakornowska2954 2 года назад
@@annadobrut7723 każdy ma inną wrażliwość 😉
@annadobrut7723
@annadobrut7723 2 года назад
@@agnieszkakornowska2954 możliwe jednak nie wierzę że wszyscy otyli są jacyś depresyjni
@dariazajac6780
@dariazajac6780 2 года назад
Zabrakło mi szczerego odniesienia się do przyczyn otyłości. Rozumiem z wywiadu, ze otyłość zaczyna się od konkretnego BMI oraz ze wyjście z niej jest trudne bez opieki lekarza. Natomiast czy to wyklucza fakt, ze do otyłości można się doprowadzić przez nieodpowiednia dietę i brak ruchu? Czy taka osoba nie zakwalifikowałby się do leczenia farmakologicznego? Czy jej wsparcie w postaci zmiany nawyków żywieniowych i ruchu również by nie pomogło? Czy może to już jednak nie jest „otyłość”?
@bartoszbruhn9806
@bartoszbruhn9806 2 года назад
Niestety nie mogę tego słuchać, ta osoba sama przyznaje, ze była na diecie i kilogramy szły w dół. Po czym coś się stało, jakieś wymówki i wróciła do jedzenia syfu. Magicznie waga wróciła, a nawet poszła do góry, szok i niedowierzanie. Jeżeli ktoś myśli ze dieta 13 dniowa mu pomoze i schudnie 10kg i tak mu zostanie to współczuje XD
@SHAQATTAQ77
@SHAQATTAQ77 2 года назад
Do 17ej minuty obejrzałem i wysłuchałem, a do 17ej minuty słyszałem to czego się spodziewałem.. POWRÓT KILOGRAMÓW ,PO ZAPRZESTANIU DIETY, MOWA CALY CZAS O KILOGRAMACH a nie o tkance tłuszczowej , itd. Pani mimo wszytko życzę powodzenia
@magda6556
@magda6556 2 года назад
Myśle ze problem społeczeństwa to brak znajomosci produktów, które wkładają do ust. Dieta w psychice maluje się jako restrykcja, a nie coś miłego. Zacząć należy od zmiany nawyków żywieniowych. To jest podstawa. Rownolegle badania i wparcie farmakologiczne, jeśli nadwaga jest spora. Psycholog również. Bliska mi osoba pracuje w ochronie zdrowia. Nadwagę na potężną, ale nic z tym nie robi. Pali, zajada stres, słodycze w ilości zatrważającej. To niech mi ktoś powie dlaczego jej przełożeni nie robią nic? Dlaczego ona, osoba świadoma przyczyn, jak i konsekwencji NIE ROBI NIC? Bo to wymaga jednak pracy. Dużej, mozolnej. Pani w wywiadzie mówi ze ludzie chorują na insulinoopornosc, dlatego nie mogą schudnąć. No sami nie! Ale są lekarze. Są leki. Tylko ze to nie jest cudowny środek” pac, i chudniesz” . To wymaga przemeblowania w życiu. Głównie w diecie. I naprawdę wiem, co mówię. Mam w rodzinie insulinoopornego pacjenta. Może to zrobić tylko trzeba chciec. Łatwo mówić, ze się nie widziało. To palacz może powiedzieć „ grozi mi rak płuc jak pale? Nie widziałem”. Poza tym widzę na podwórku, w parku, w sklepie co kupują dzieciaki, nastolatki, ich rodzice. Jeśli dieta bazuje na białym chlebie, batonach, chipsach, napojach gazowanych itd itp to nie oczekujmy, ze będzie Ok. Stajemy się otyłym społeczeństwem na wzór US, UK. Albo zaczniemy od edukacji już we wczesnym dzieciństwie, albo ochrona zdrowia będzie zapchana przez pacjentów z chorobami współistniejącymi przy otyłości.
@SHAQATTAQ77
@SHAQATTAQ77 2 года назад
@@magda6556 super komentarz Bardzo się cieszę ponieważ mam 45 lat w grudniu od 15 roku życia Jestem uzależniony od sportu to znaczy stopniowo się uzależniałem przez początki zwykłej koszykówki przez prawie zawodową do tego siłownia sztuki walki bieganie oraz wiele innych sportów ale non stop nieważne czy mieszkam w Polsce czy tak jak od ośmiu lat za granicą czy pracuje na noc czy pracuje na dzień czy jestem na urlopie czy nie. Pierwsze próby redukowania tkanki tłuszczowej i nauka wszystkiego 2008 rok bieganie rocznie wówczas jako dodatek do zrzucenia tkanki tłuszczowej rocznie 400 km obecnie rocznie Biegam w granicach 1300 km nawet potrafi wstać o 3:45 żeby zrobić trening zanim pójdę do pracy rano. Tylko i wyłącznie wpisywanie wszystkiego co się je Szczególnie wieczorem co się zamierza zjeść lub poświęcanie czasu W sklepach ja nie robię zakupów tak jak inni 10 minut 20 30 jeżeli jestem w nowym sklepie to dużo więcej. Pomogłem kilku osobom ale większość z nich poddaje się zbyt wcześniej z tych którzy chcą żeby im pomóc Jedyne co mogą to tylko zachwycać i podziwiać jaki jestem uparty i jak ja tak mogę i że mi zazdroszczą. No u mnie to już lekka choroba psychiczna tak to nazywam ale jestem z niej zadowolony nie przeszkadza mi w tym że liczę bo większość już mam mniej więcej w praktyce ale mimo wszystko nawet naleśniki własnej roboty czasem wyjdzie mi ciasto 65 g a czasem 85 a przy czterech sztukach to już się robi różnica ale oczywiście ludzie otyli Oni powiedzą że próbowali wszystkiego .No jak ta pani mówi że ona przestała i kilogramy wróciły. To ja mało miałem sytuacji kryzysowych w życiu w 2014 zostałem wyrzucony z domu następnie walczyłem 5 lat o widzenie syna żyć nie chciałem stąd W końcu uznał że ona nie ma racji. Nie miałem też za co żyć był taki okres,w Był też taki okres w którym zatrzymano mnie groził mi długi wyrok i bardzo Musiałem zmienić swoje życie też się załamałem. Ale jednak kondycja i widok z siebie samego w lustrze to jest największa wyrocznia i nie ma że mi się nie chce bo nawet jak mi się nie chce to muszę A jak już padam na ryj to wtedy nie robię Jeżeli chodzi o trening. Jeżeli chodzi o żywienie to naprawdę bardzo ciężka praca w kuchni. Ale przez to też bardzo wiele osób mnie chwali jak Potrafię gotować i jaki mam zmysł a przecież zaczynałem od tego że mięso Czy krewetki kroiłem W chustce na nosie i w rękawiczkach tak się brzydziłem. Oczywiście współczuję ludziom chorym bardzo ciężko jest na przykład mam dwójkę znajomych którzy muszą brać antydepresanty i naprawdę waga ich rośnie ale od tego są endokrynolodzy od tego są psychiatrzy od tego są inni lekarze naprawdę żeby pomóc Ja też chodzę do wielu lekarzy ale są ludzie którzy nie chodzą
@magda6556
@magda6556 2 года назад
@@SHAQATTAQ77 w Polsce ochrona zdrowia jest marna. Bardzo często chodząc i prosząc o skierowanie na badanie słyszałam „ po co pani badania? Lepiej wziąć lek a nie biegac i badania robić.” Oczywiście, lek. Koncerny farmaceutyczne musza zarabiać. Czasem trzeba szukać lekarza, zanim się znajdzie takiego, który chce leczyć. Mogłabym wymieniać z autopsji, ale nie o to tu chodzi. Masz problem, zdiagnozuj i lecz. Nie umiesz określić zapotrzebowania kalorycznego ? To zapytaj internety. Naprawdę wiedza jest na wyciągnięcie ręki, ale trzeba chcieć. I włożyć dużo wysiłku. Ale łatwiej jest powiedzieć „ nie da się”.Polacy maja bardzo słabe nawyki żywieniowe. I trudno oczekiwać od dzieci ze będą jadły zdrowo, jak rodzice nie patrzą, co do gara wlatuje. Tak, jak mowisz- czytanie etykiet jest ważne! Bilansowanie posiłków itd. Podziwiam Cię za wstawianie o 3.45- to się nazywa praca z umysłem! Zdrowia i uśmiechów dla Ciebie!
@SHAQATTAQ77
@SHAQATTAQ77 2 года назад
@@magda6556 dziękuję. Zgadzam się z Twoja opinia w 100%
@aszmytt9142
@aszmytt9142 5 месяцев назад
Miała Pani poważny problem z nadwagą. poszła Pani do lekarza i dowiedziała się Pani, że jest Pani chora i trzeba się leczyć bardzo drogim lekiem, na który nie ma jeszcze refundacji, ale Ministerstwo pracuje nad tym.
@WRozbitymZwierciadleTV
@WRozbitymZwierciadleTV Год назад
Najwięcej ważyłam 82 kg przy wzroście 1,67 m. Moje BMI wynosiło ok. 30. Ciągle czułam głód, senność i cholera mnie brała, gdy słyszałam: jedz mniej. Zdarzało się, że na spotkanie ze znajomymi szłam najedzona, a w np. w knajpie zamawiałam np. tylko kawę, żeby nie widzieli i nie komentowali, ile i co jem. W końcu dieta keto sprawiła, że schudłam, potem zastąpiłam ją low carb. Obecnie ważę 69 kg. Schudnąć nie jest łatwo. Diety jednoskładnikowe to totalny syf. Ta pani zajada emocje, sama to przyznała. Moim zdaniem oprócz farmakologii, potrzebny jej jest psychodietetyk... Bardzo mało mówi ta pani o przyczynach swojej otyłości, ile i co je i dlaczego.
@henrysailor2590
@henrysailor2590 Год назад
więcej surówek warzywnych- owocowych, da efekt, powodzenia.
@manauri100
@manauri100 Год назад
Jeszcze 5 razy dziennie. Może napiszesz efekty przy tych owocowych sałatkach. Pozdrawiam
@WRozbitymZwierciadleTV
@WRozbitymZwierciadleTV Год назад
@@henrysailor2590 Raczej więcej białka :)
@henrysailor2590
@henrysailor2590 Год назад
@@WRozbitymZwierciadleTV nie trzeba myśleć o białku, bo w surówkach są gotowe aminokwasy , właśnie białka są rozbijane na aminokwasy, konie jedzą siano , trawę i owies ,piją czystą wodę , nikt im białek nie daje, w surówkach jest błonnik ,który oczyszcza przewód pokarmowy, organizm oczyszczony ma prawidłową wagę, stopniowo na surową dietę , lub zwiększyć surówki, i obserwować reakcje organizmu, możemy tylko kilka dni jeść surowo, wariantów jest wiele, najlepiej w lecie zdaje egzamin, powodzenia, na luzie, z uśmiechem ,surowa dieta u mnie zdała egzamin, trzeba jeść o jednakowych porach, do tego ruch, marsze, biegi, gimnastyka, jak piec zawalimy węglem , to nie będzie spalania, trzeba dostarczyć tlenu, przez spacer, a bieg to podstawa sportu i wszystkich dyscyplin, bez kondycji, pojemności płuc, jesteśmy słabi. wszystko proste i logiczne,
@henrysailor2590
@henrysailor2590 Год назад
@@manauri100 nie owocowych , a warzywnych, odczyn zasadowy, owoców niezbyt dużo, oczyszczają organizm i przez to waga prawidłowa normuje się , ale stopniowo i obserwować reakcje organizmu , by nie zaszkodzić sobie, surówki jemy do obiadu, chodzi o to , by tej surówki było więcej , a obiadu, - ziemniaków, schabowych- mniej, plus ruch, , spacery, biegi, gimnastyka, jak zasiedzimy się w fotelu, to nic nam nie pomoże. jemy o jednakowych porach dnia, zaspokajamy głód, nie objadamy się , na luzie , z uśmiechem , stopniowo, a efekty przyjdą same, nie ważymy się 5 razy na dzień , tylko raz w tygodniu,
@arnolddugosz4173
@arnolddugosz4173 2 года назад
U mnie zabójcze dla wagi są emocje i stres: zajadam, zapewne gorzej spalam. Udało się w pół roku zgubić 18 kilo ostro jeżdżąc na rowerze i lekko pilnując diety, ale miałem spokojny czas gdy miałem w nosie mniejsze zarobki a i dosłownie szukałem okazji do wysiłku: wszędzie rowerem, nawet o dziwnej porze, jak mogłem to wszędzie piechotą itp. Teraz zostało jeszcze z 10 do zgubienia i nie pozwolić by wróciło na zimę, mam już plany (trenażer, gry ruchowe, eksperymentuję w kuchni, w ostateczności spalacz tłuszczu na krótki czas).
@arnolddugosz4173
@arnolddugosz4173 2 года назад
Jestem jednak szczęściarzem bo chyba nie mam dodatkowych chorób, widzę np koleżanki z chora tarczycą to puchną w oczach ...
@scierwokot
@scierwokot 2 года назад
Bardzo sie ciesze ze temat zostal poruszony, mam nadzieje ze to wstep i bedzie mozna sie spodziewac kolejnych wywiadow z tej tematyki, takze ze specjalistami. To bardzo zlozony temat, dbajac o zdrowie tez trzeba myslec o zdrowiu psychicznym bo to ma ogromny wplyw.
@piotrwerner1191
@piotrwerner1191 Год назад
Leniwe obżarte społeczeństwo, najlepiej stworzyć nową chorobę i interes się kręci
@DRENGHIR
@DRENGHIR Год назад
Wydaje mi się że prawda co do chęci schudnięcia leży gdzieś pośrodku, są ludzie którzy tylko narzekają że są otyli wstydzą się tego ale nic nie robią i są ludzie którym też przeszkadza otyłość ale podejmują aktywne działanie, edukują się i starają. Fajnie że istnieją środki farmakologiczne wspomagające chudnięcie(zapewne przez wyzwolenie uczucia sytości - z niefarmakologicznych dobrze działa kawa - przynajmniej na mnie), ale na dłuższą metę bez świadomości tego co jemy i naszego zapotrzebowania po odstawieniu tych środków jest duże ryzyko efektu jojo. Dlatego uważam że powinno się przede wszystkim edukować ludzi informacjami z dziedziny odżywiania, mówić im że żadna magiczna dieta sokowa czy keto czy paleo nie rozwiąże problemu jeśli się nie dostosuje kalorii i makroskładników do naszego ciała. Otyłość jak najbardziej jest w moim odczuciu chorobą, destabilizuje gospodarkę hormonalną prowadzi do wielu chorób. Obecny problem to głównie szkodliwe diety "cud" i brak świadomości z czego ta choroba wynika. Sam miałem długo z tym problem, Próbowałem różnych źle dobranych diet, jedzenie mi nie smakowało zmuszałem sie do jedzenia a i tak nie chudłem, dlatego że kaloryczność była zła. Teraz mam dobrze dobraną ilość kalorii jem to co lubie i sobie wliczam przy pomocy Fitatu to co zjem, do tego suplementy brakujących mikroskładników i jest git. BTW zapotrzebowanie kaloryczne oblicza się do beztłuszczowej masy ciała - czyli potrzebna jest specjalna waga, zazwyczaj dostępna na dobrych siłowniach :) może to co napisałem komuś pomoże.
@kebabekstra
@kebabekstra 2 года назад
W ogóle taki trochę czarny humor "ludzie nie wiedzą że otyłość można leczyć 7 metrów pod ziemią " xd
@donka29
@donka29 6 месяцев назад
tak otyłość to choroba zgadza się należy ją leczyć. Jeśli osoba młoda ma już problemy z waga no to należy wtedy już zacząć działać bo człowiek im starszy tym jest później coraz trudniej. Te wszystkie hormony które odpowiadają za tycie będą się rozwijać z każdym rokiem, samo się nigdy nic nie naprawi tak po prostu jeśli nie wprowadzimy odpowiednich dobrych zmian NA STAŁE. Każdy z nas ma wybór, każdy z nas pracuje sobie cale życie na swoje zdrowie. Za takie diety cud i dla każdego kto je wymyślił powinna być chłosta. Zmiana nawyków- to jest klucz. Na wszystko trzeba czasu i cierpliwości. Jeśli przez długi czas był problem z nadwaga to nie liczmy na to że nawet w 6 tygodni zmieni się nagle wszystko, nasze ciało to jest extra maszyna i problem polega na tym ze trzeba poprawić wtedy wiele różnych procesów które zachodzą nie prawidłowo i to wymaga czasu. Leczenie farmakologiczne.... no nie wiem, być może żeby było więcej chęci. Są różni dietetycy, są tacy którzy działają cuda na podstawie badań wyprowadzają hormony na odpowiednie tory właśnie dieta, priobiotykami i odpowiednio dobraną suplementacją. Do mnie tylko takie metody przemawiają i dają efekty. Tylko trzeba się trzymać tych zasad i być konsekwentnym.
@olgak2988
@olgak2988 2 года назад
Nie zgadzam sie, ze otylosc jest choroba. Otylosc to opis ciala o pewnej wadze, podobnie zreszta niedowaga i waga prawidlowa. Zaburzenia odzywiania to choroba. Otylosc moze wiazac sie za zaburzeniami odzywiania, czyli psyczicznymi, albo chorobami fizycznymi. A moze sie z nimi nie wiazac. Podobnie niedowaga moze byc zwiazana z zaburzeniami odzywiania lub choroba fizyczna, np. bialaczka, a moze nie byc. Pomylono tu porzadki, przez co zrobiono niedzwiedzia przysluge osobom otylym i jednoczesnie zaburzonym psychicznie lub chorym fizycznie.
@goniaweg5559
@goniaweg5559 Год назад
Ja utyłam w ciągu pół roku15 kilo od ciężkiej traumy i depresji... i leków na nią które spowolniły metabolizm i ruchy, otępiły.
@antifragilejpg
@antifragilejpg 2 года назад
Interesujący wywiad. Też kiedyś byłam otyła, niestety wpadłam w pułapkę zaburzeń odżywiania i anoreksję. A przytyć jest równie ciężko, jak schudnąć...
@pixi2209
@pixi2209 Год назад
Trzymaj się Dziewczyno i lecz z tego! Ta choroba bywa śmiertelna.
@antifragilejpg
@antifragilejpg Год назад
@@pixi2209 wiem, 14 lat się z tym męczę. a to, że jest śmiertelna to od jakiegoś czasu przestało mi przeszkadzać, tylko zmieniło się w zachętę. już nie mam sił.
@Danamebi_
@Danamebi_ 2 года назад
Nachalny marketing leków "leczących" otyłość jest męczący. Leczenie otyłości polegające tylko na farmakologii? Uwaga spoiler - na tych lekach również można przytyć jeżeli nie zahamują łaknienia pacjenta. Tutaj w wywiadzie przecież jasno pacjentka mówi: restrykcyjne, często niedoborowe diety, brak wyrobienia zdrowych nawyków żywieniowych, zajadanie stresu... To jest duże zadanie do leczenia dla psychologia, dietetyka we współpracy z lekarzem. Takich interdyscyplinarnych zespołów nie ma (przynajmniej na NFZ).
@MagdaMK
@MagdaMK 2 года назад
Żeby wiedzieć dlaczego te leki są tak istotne trzeba znać bardzo skomplikowana patofizjologie otyłości. Praca z dietetykiem i ruch to podstawa leczenia otyłości co jest jasno powiedziane w wytycznych i zaleceniach producentów leków. W tym wywiadzie tez była o tym mowa…
@PoprostuLicz
@PoprostuLicz 2 года назад
Problem w podejście ludzi do otyłości jest brak wiedzy, brak edukacji w tym temacie.
@kamila22011
@kamila22011 2 года назад
Leki nie są refundowane, ale samo leczenie otyłości jest możliwe na NFZ, są operacje bariatryczne. Szkoda, że temat nie został w pełni przedstawiony
@VictorAnox
@VictorAnox 2 года назад
Polecam posłuchać braci Rodzeń, lekarzy którzy walczą z otyłością u ludzi.
@manauri100
@manauri100 Год назад
Niestety wiele osób jest opornych na wiedze. Można pięknie żyć. Pozdrawiam
@aureliakozowska5436
@aureliakozowska5436 Год назад
Oooo bardzo fajny materiał. Trzeba nazywac pewne rzeczy po imieniu i mówić jasno, że ktoś jest otyły albo ma nadwagę. Obydwa przypadki nadają sie do leczenia. tylko też trzeba wiedziec jak żeby było skuteczne i by nie zrobić sobie samemu krzywdy. Najlepiej skorzystać z pomocy specjalisty. Na szczescie i takich juz w Polsce nie brakuje chocby w szpitalu medicover. Potrzeba tylko chęci
@paulinababka1211
@paulinababka1211 Год назад
Pani Emilia niech pani nie przesadza każdy jest jaki jest i nie da się tego człowieka zmienić jak człowiek tego nie chce zmieniać. A co w gadacie że ludzie nie akceptują ludzi otyłych nie rozumiem ludzie sami siebie nie akceptują i dla tego tak się czują ludzie otyli.
@aniutqa
@aniutqa 4 месяца назад
Czytając komentarze myślę, że większość z was nie ma pojęcia o czym mówi. Ludzie skupiają się na skutku otyłości, czyli dużej masie ciała i myślą, że tylko zmiana w diecie i ruch są w stanie temu zapobiec. Ale mało kto zadaje sobie pytanie skąd to się bierze, czyli co powoduje, że je się więcej, jest większe łaknienie nawet jak nie jest się głodnym, że nie ma siły na ruch, na lepsze funkcjonowanie, brak chęci itp. Często są to problemy nie tylko natury fizycznej, ale i psychicznej, albo po prostu dysfunkcje hormonalne... Próbują leczyć skutki, ale to źródło problemu jest kluczowe i trzeba zabrać się za źródło, nie odwrotnie. Lekarze zazwyczaj nie są w stanie zlecić szczegółowych badań, mówią "przejdź na dietę, więcej się ruszaj" i tyle, ale mało który lekarz docieka dlaczego ktoś ma problemy z odżywianiem, od kiedy to się zaczęło, co mogło to spowodować itd, bo nikt nie rodzi się i nie podejmuje decyzji w stylu "będę jadł więcej niż inni". Wiele osób podejmuje ruch, lepiej sie odżywia a mimo to nadal przybierają na wadze, i nad tym już mało kto się zastanawia... O zgrozo nawet lekarze i dietetycy potrafią tak myśleć. Na nadużywanie alkoholu i papierosów to oko się przymyka, dla niektórych to nawet "cool", wielu chlubi się że potrafi dużo wypić, ale na ludzi otyłych patrzy się inaczej, w negatywnym sensie. Do tego często wypowiadają się ludzie, którzy nie doświadczyli tego problemu i nie mają o tym zielonego pojęcia, a nawet odżywiają się gorzej niż nie jeden otyły, jednak lepszy metabolizm tych osób w ich mniemaniu daje im prawo do wyrażania krzywdzącej opinii o innych. Nie mało jest osób, którzy oceniają po wyglądzie, dla niektórych osoba o większej masie jest gorszym człowiekiem.
@panifrau5294
@panifrau5294 2 года назад
LCHF/KETO + post przerywany 16/8 - w dwa lata zeszłam z 120kg do 65kg... otyłość to choroba duszy a nie ciała, gdy się naprawi relacje z własną głową, ciało samo reaguje ❤️❤️❤️
@joannaw.5960
@joannaw.5960 2 года назад
To bardzo inspirująca historia, nie myślała Pani, żeby o tym gdzieś w Internecie opowiedzieć? Chętnie bym obejrzała :)
@tomaszkojak3971
@tomaszkojak3971 2 года назад
Gratulacje. Ja tylko zszedłem z 95 do 75 ale potwierdzam, że przy chudnięciu największym problemem jest głowa.
@zanetka6962
@zanetka6962 2 года назад
Niestety post 16/8 nie dla osób pracujących 😏
@Droegan
@Droegan 2 года назад
@@zanetka6962 A to niby czemu? Od pół roku jestem na takim przy normalnej pracy.
@zanetka6962
@zanetka6962 2 года назад
@@Droegan I w jakich godzinach jesz?
@leszekm4414
@leszekm4414 2 года назад
Szkoda że nie padły nazwy tych cudownych leków farmakologicznych na odchudzanie. A może dobrze bo ludzie by się rzucili po nie do aptek myśląc że one zgubią tłuszcz za nich. Samo stwierdzenie przez pana lekarza że potrzebuje pani zrobić 10 tyś kroków dziennie już daje obraz w którą stronę to leczenie idzie i że nie ma cudownych leków na odchudzanie. Kwestia zrozumienia mechanizmu diety i nabrania jej świadomości na tyle żeby nic jak to pani nazwała co się zadzieje w życiu nie zmieniło tych nawyków żywieniowych. I to wszystko.
@nudnydzien7896
@nudnydzien7896 2 года назад
Dzisiejsza rzeczywistość - lek na wszystko. Szkoda, że prowadzący nie zapytał jaki styl życia prowadzi ta Pani, bo to głównie od tego zależą cyferki na wadze. Jeśli słyszę zdanie " każde nadliczbowe zjedzone ciastko sprawia że następnego dnia na wadze jest pół kg więcej", to chyba ta Pani złamała zasady termodynamiki i za takie odkrycie należy się nagroda Nobla. Jeśli przechodzi się na diety cud na 2 tyg, na których się je 1000kcal, a potem wraca się do starych nawyków i rzuca się na jedzenie+ mało ruchu to nie można się dziwić że się tyje. Mam wrażenie, że ten odcinek polegał na promocji środków farmakologicznych, które magicznie mają zrzucić zbędne kg. Ciekawe jakie konsekwencje zdrowotne niosą za sobą takie leki, bo dużo osób zapomina, że każda ingerencja farmakologiczna niesie za sobą pewne konsekwencje. Druga kwestia to czy po odstawieniu leków waga ponownie nie wróci do wcześniejszych wartości. Proszę nie szukajcie magicznych rozwiązań, najważniejsze są podstawy- to ile ladujesz do pieca( czyli ile kcal jesz) + to ile spalasz.
@pixi2209
@pixi2209 Год назад
Też mnie zastanawia, co po odstawieniu leków? Czy do końca życia trzeba je brać? Tu nawet nie dowiedzieliśmy się ani slowa jak te leki działają. Tylko że coś tam spadło. Czy można jeść co się chce? Czy je się malo bo nie ma apetytu?
@Tygrysekk
@Tygrysekk 2 года назад
Otyłość jako choroba ale nie ciała tylko głowy.
@megiwpiegi773
@megiwpiegi773 2 года назад
Gadasz glupoty
@hebidei7446
@hebidei7446 5 месяцев назад
ludzie otyli nie mają pojęcia, że można skutecznie ją wyleczyć interwencją dietetyczną na diecie niskowęglowodanowej (i to bez skutków ubocznych, jakie mają te leki)!!! Jeśli prof. przedstawił Pani przyczyny, to czy przedstawił to, że nadmierny poziom insuliny nie pozwala na zgubienie nadmiernych kilogramów?!? Drastyczne obniżenie poziomu węglowodanów sprawia, że organizm wydziela mniej insuliny, a tym samym daje możliwość zmniejszenie masy ciała... Tymczasem masa skutków ubocznych promowanych leków nikomu nie przeszkadza!!! Natomiast dieta niskowęglowodanowa to "problem" dla dietetyków z IŻŻ!!!
@mazurrrr_3934
@mazurrrr_3934 2 года назад
Osobiście nie choruje na otyłość mimo to nie oceniam ludzi po wyglądzie bo poco
@henrysailor2590
@henrysailor2590 Год назад
ludzie są opuchnięci, z nieodpowiedniego jadłospisu, wszystko rozgotowane, zmieszane z 10 składników, organizm nie jest w stanie strawić , szczególnie w starszym wieku, jedzmy surowe warzywa i owoce, chodź częściowo, jabłko , marchewka nikomu nie zaszkodzi, rano wypijmy szklankę podgrzanej czystej wody, plus ruch, marsze, biegi, gimnastyka poranna, musi dać efekt, na luzie , powodzenia.
Далее
DOTA 2 - ИНВОКЕР ИМБА!
24:17
Просмотров 258 тыс.
WAŻYŁA 136KG, walka z otyłością | Żyje z
22:23
Просмотров 15 тыс.
Moja historia | Pogadajmy o otyłości
51:04
Просмотров 103 тыс.
Wiązali mnie, głodzili i bili
53:02
Просмотров 222 тыс.
DOTA 2 - ИНВОКЕР ИМБА!
24:17
Просмотров 258 тыс.