Тёмный

#18 - Wędzenie szynki - temperatura oraz czas. 

Fimple
Подписаться 32 тыс.
Просмотров 197 тыс.
50% 1

Odwiedź nasze strony:
Kursy wideo z wyrobu wędlin, serów, pieczywa, piwa itp. - fimple.tv/wedliniarstwo/?utm_...
3 Dniowe Warsztaty Stacjonarne - warsztaty.fimple.tv/wedliniar...
Rozmowy z ekspertem - Adam Pulkowski.
Jak długo wędzić szynkę? Jest to częste pytanie początkujących - ale nie tylko - wędliniarzy. Niestety większość 'ekspertów' tej dziedziny wprowadza ludzi w błąd, podając, że szynkę (jak i inne wyroby wędliniarskie) wędzimy dokładnie np. 3 godziny. Dlaczego uważam, że jest to błąd? A co, jeśli moja szynka jest większa od Twojej. Czy w tym przypadku moja szynka uwędzi się w tym samym czasie, co Twoje?
A jeżeli źle osuszę swój wyrób, czy to boczek, czy szynka, czy baleron, to też uwędzę swoje wyroby w tym samym czasie, co Ty?
Wędzenie szynki wieprzowej, czy baleronu, nie zamkniemy w ramach czasowych. Musimy oprzeć się na innych, bardziej miarodajnych założeniach. Więc jak wędzić szynki, balerony, boczki, słoninę itp., aby były odpowiednio uwędzone? Zapraszam Cię do mojego filmu, w którym dokładnie omawiam powyższe zagadnienia.
#fimple #poswojemu

Опубликовано:

 

12 ноя 2020

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 107   
@edwardmroz8400
@edwardmroz8400 3 года назад
Bardzo ciekawa wiedza, kto by pomyślał , ze tyle różnych czynników ma wpływ na wyroby wędlin. pozdrawiam.
@michamorawski6334
@michamorawski6334 Год назад
Wędziłem kilka lat... Po obejrzeniu kilku twoich filmów robię to zupełnie inaczej i dużo smaczniej. Jesteś mega gościem który potrafi przekazać człowiekowi treść z pasją i zainteresowaniem
@user-hx6oc3ub5x
@user-hx6oc3ub5x 6 месяцев назад
Adam jesteś mistrzem w tym co robisz takich ludzi jak ty to więcej pozdrawiam
@leszekbartocha9708
@leszekbartocha9708 2 года назад
Adam mega wiedza dzięki
@marekrogoz1329
@marekrogoz1329 Год назад
Wielki szacunek dla Pana wiedzy i umiejętności jej przekazania. Dzięki za te filmiki. To jest bardzo przydatna i łatwo przyswajalna dla amatorów pasjonatów. Dzięki
@mchaljanusz8978
@mchaljanusz8978 2 года назад
Panie Adamie uwielbia Pana filmy!. Bije z nich niesamowita i wyczuwalna PASJA do wędzenia. Dziękuję za to że dzieli się Pan swoją wiedzą!. Chciałbym kiedyś być uczestnikiem pana szkolenia.. :)
@Aluta58
@Aluta58 Год назад
Wczoraj po raz pierwszy w życiu wędziłam dwie małe szynki w grilu/wędzarni. Wszystko zrobiłam wg. Pana rad, tzn ociekanie,osuszanie a potem wędzenie i parzenie. Na początku trudno mi było utrzymać temperaturę 60-65 stopni ale otwierając i zamykając drzwiczki udało się. Szynki wyszły wyśmienite. Dziękuję bardzo i polecam wszystkim korzystanie z Pana rad. Pozdrawiam serdecznie
@Lowcahistorii
@Lowcahistorii Год назад
dałeś mi kolego do myślenia , jeszcze się odezwę wiosną , pozdro 🤝🤝🤝
@mamut719
@mamut719 3 года назад
Bardzo mądry człowiek, pozdrawiam
@konradkiersztyn9077
@konradkiersztyn9077 2 года назад
Ciekawe uwagi :)
@hannakaszamanna4992
@hannakaszamanna4992 9 месяцев назад
bardzo dziękuję
@rafasofka203
@rafasofka203 9 месяцев назад
Adam jesteś wielki dzieki
@bogdanmagos
@bogdanmagos 2 года назад
Cenna wiedza z naciskiem na filozofie .
@bernarddybicz19
@bernarddybicz19 3 года назад
Wędzę praktycznie całe życie(jakieś 40 lat) i mogę powiedzieć jedno. Adam szacun dla Ciebie za ten wykład o wędzeniu. Dodam tylko, że bardzo ważne jest "osuszenie" mięsa przed wędzeniem. Nie wkładajmy do wędzarni mięsa, z którego cieknie jeszcze solanka.
@adampulkowski9789
@adampulkowski9789 3 года назад
Dzięki za dobre słowo. Masz całkowitą, rację, osuszanie jest niezwykle ważne. Poświęciłem temu cały film ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-5ggp7UstnLM.html
@bernarddybicz19
@bernarddybicz19 3 года назад
@@adampulkowski9789 To szacunek dla Twojej wiedzy. Dobre słowo swoją drogą. Adam ucz laików wędzić, bo masz do tego talent i wiedzę.
@user-hx6oc3ub5x
@user-hx6oc3ub5x 6 месяцев назад
Jesteś mistrzem
@MyWasz
@MyWasz 3 года назад
Wędze dla wyglądu
@robertmoszczynski7478
@robertmoszczynski7478 3 года назад
Oczywiście wewnątrz produktu.
@000czesio
@000czesio 3 года назад
Witam, bardzo ciekawie pan opowiada. Czy wie pan dlaczego po igle do nastrzykiwania zostaje siny ślad w szynce? mam igłę z otworami po bokach , zawsze przed i po użyciu płucze ją wrzątkiem.
@adampulkowski9789
@adampulkowski9789 3 года назад
Siny ślad robi się po czasie wtedy, gdy na igle są bakterie. Ja wyparzam porządnie igłę i strzykawkę za każdym razem i nie mam tego problemu. Proszę spróbować robić to dokładniej, przez igłę przepuszczając wrzątek lub zalać igłę wrzątkiem na kilka minut.
@000czesio
@000czesio 3 года назад
@@adampulkowski9789 dzięki wielkie . pozdrawiam
@johnweyn7679
@johnweyn7679 2 года назад
Wiedzą ogromna, ale fajnie opowiadasz ,jak ksiądz u nas w kościele.
@FimpleTV
@FimpleTV 2 года назад
Tematyką też się zgrywamy? ;)
@johnweyn7679
@johnweyn7679 2 года назад
@@FimpleTV raczej nie, pozdrawiam serdecznie.
@edremit50
@edremit50 Год назад
Moim najważniejszym pytaniem jest prawidłowe wędzenie( najmniejsza ilość szkodliwych substancji podczas wędzenia)
@micsre2872
@micsre2872 2 года назад
Panie Adamie poruszą Pan kwestie wahań temperatur. Dotychczas zawsze wędziłem starając się utrzymać temp 55-60°C. Niestety czasami w zależności od drzewa albo mi spadnie do 30°C albo nagle skoczy do 80°C. Gdy spadnie temp. to starać się szybko wrócić do zadanego przedziału czy zrobić to stopniowo? Druga kwestia to jak chłodzić komorę wędzarniczą? Otwierając ją aby powietrzem ochłodzić czy przydusić żar i pod żadnym pozorem komory nie otwierać?
@FimpleTV
@FimpleTV 2 года назад
Dzień dobry. Należy jak najszybciej wrócić do stabilnej temperatury i starać się ją utrzymywać. Chłodzić komorę należy na dwa sposoby - pierwszy to otwarcie drzwi, jednak to pomoże tylko na chwilę, jeśli nie zredukuje się ilości żaru/ognia w palenisku. Pozdrawiam w imieniu całego Fimple, Adam Pulkowski
@skarpezon
@skarpezon 2 года назад
Mistrzu mój...
@marekpa1675
@marekpa1675 2 года назад
Cześć adaś czy 8kg mięsa 3litry wody 350 gr peklosoli czas 5-7 dni będzie spoko?
@asiapostrach4498
@asiapostrach4498 2 года назад
Ja trzymam 10-11dni i jest dobrze,ale ostatnio robie na sucho
@olgierdk427
@olgierdk427 2 года назад
Witam, Czy wędliny peklujemy w siatce czy siatka dopiero po peklowaniu?
@ukaszs8798
@ukaszs8798 2 года назад
Po peklowaniu do siatki.
@jace-ntus3064
@jace-ntus3064 3 года назад
Powiadają: *"słuchaj rad innych ale decyzję podejmuj sam"*
@Adrian_Kulesza
@Adrian_Kulesza 2 года назад
Piękny instruktaż! Ja zaczynam przygodę z wędzeniem, trochę wszystkiego się naogladałem,i podjąłem decyzję że zaryzykuje,ale będę chciał mięso po wędzeniu sparzyć. Z tego co pamiętam, wkłada się je zaraz po wędzeniu do gorącej wody na około godzinę. I tu pojawia się pytanie, będę wędził na działce,zdala od domu,nie będę miał tam możliwości zagotowania wody w celu sparzenia. Czy będzie to jakimś "błędem"jeśli szynkę sparze dopiero w domu,czyli jakąś godzinę po wyjęciu z wędzarni? Czy to nie zaszkodzi?
@adampulkowski9789
@adampulkowski9789 2 года назад
Parzenie jakiś czas po zakończeniu wędzenie nie jest błędem. Można robić to nawet kilka dni po wędzeniu. Błędem jednak będzie nieprawidłowe parzenie, które nie trwa około godzinę, tylko zawsze do odpowiedniej ilości stopni wewnątrz wędzonki w wodzie o odpowiedniej temperaturze - nie ma uniwersalnego sposobu na wszystkie wyroby, każdy wyrób ma własną recepturę. Zachęcam do czerpania wiedzy z kursów wideo - po to są, aby nie marnować surowca i żeby za każdym razem wychodziło jak należy. Oczywiście można iść własną droga i metodą prób i błędów dochodzić do tego, jak zrobić, aby było dobrze. A może po prostu o tym posłuchać i obejrzeć: fimple.tv/kategoria/wedliniarstwo/?ref=poswojemu
@Adrian_Kulesza
@Adrian_Kulesza 2 года назад
@@adampulkowski9789 Wielkie dzięki za rade! Na pewno przysiądę do lektury którą mi podesłałeś. Mam tydzień czasu by się douczyć. Pozdrawiam.
@danielstefanskistefanski1190
Witam niedawno pierwszy raz w życiu wędzidłem , temperatura ok 60 stopni czas około 5 godzin , smakowo fajnie ale mocno przydymione wręcz czarne gdzie popełniłem błąd?
@FimpleTV
@FimpleTV Год назад
Wiele może być przyczyn ciemnych wyrobów. Jednym z głównych to nieosuszone surowce przed wędzeniem. Przejrzyj nasze kursy wideo - zrobiliśmy je dla takich osób, jak Ty, które chcą nauczyć się porządnie robić wyroby wędliniarskie: fimple.tv/kategoria/wedliniarstwo/
@pawelsmug5205
@pawelsmug5205 Год назад
Witam,czy szynkę wołową taś samo po wędzeniu parzymy do 68 stopni , czy kiełbasę można zrobić samej wołowiny
@FimpleTV
@FimpleTV Год назад
Szynkę wołową możemy parzyć do 68 wewnątrz lub zdecydowanie niżej - to zależy od preferencji jedzącego ;) Kiełbasę można zrobić z samej wołowiny, ale raczej się tego nie praktykuje.
@pawelsmug5205
@pawelsmug5205 Год назад
@@FimpleTV dzięki. Do jakiej temperatury parzyć szynkę wołową, żeby nie była surowa jednocześnie soczysta
@Markus-ob1nv
@Markus-ob1nv 3 года назад
To jest dobrze powiedziane ale też jeszcze zależy od wielkości kawałków wędzonych
@adampulkowski9789
@adampulkowski9789 3 года назад
Racja. Wielkość, grubość, kształt. Cała szynka z nogą potrzebuje kilkukrotnie więcej czasu. Przy tym należy pamiętać, że jeśli ma się tak duży kawał surowca, lepiej wędzić w niższej temperaturze, a dłużej. Zbyt wysoka temperatura w komorze może nieprzyjemnie wysuszyć zewnętrzne warstwy wędzonki, co uwidoczni się po obróbce termicznej.
@Markus-ob1nv
@Markus-ob1nv 3 года назад
@@adampulkowski9789 Tak dokładnie wędziłem z dziadkiem jeszcze całe tylne szynki wkładało się patyk olchy do środka żeby ją otworzyć i wędzarnia chodziła około 9 godzin.Bardzo mi się spodobało jak Pan powiedział że czas wędzenia nie da się jednoznacznie określić na to nawet ciśnienie atmosferyczne wpływa kwestia nabrania wprawy i rozeznania oraz poznania, wyczucia wędzarni, pozdrawiam.
@user-nk6of4de6f
@user-nk6of4de6f 4 месяца назад
Witam mam problem z moimi wedzonkami, nie mogę przekroczyć temperatury 50 stopni w środku szynki.Termometr w wędzarni wskazuje 80- 90 stopni a w szyneczce 50.
@FimpleTV
@FimpleTV 3 месяца назад
W takim razie celuj w 90-100 stopni podczas podpiekania i proponuję sprawdzić termometry ;)
@picek3314
@picek3314 3 года назад
Witam mam pytanie czy ryby można wedzic z miensem razem
@adampulkowski9789
@adampulkowski9789 3 года назад
Tak, ryby można wędzić z mięsem. Warunkiem jest, aby ryby nie wisiały nad mięsem lub mięso nad rybami, aby jedno na drugie nie kapało.
@janmajkowski6478
@janmajkowski6478 2 года назад
Panie Adamie czy można parzyć szynkę czy inne wyroby wędzarnicze w worku próżniowym chodzi oto aby nie wypłukać to co jest najlepsze smakowo , jaka jest w tym temacie Pana opinia jako człowieka mającego w takich tematach fachową wiedzę.
@krzysztofgarwolinski6264
@krzysztofgarwolinski6264 2 года назад
Nie mam fachowej wiedzy, ale kiedyś tak zrobiłem i wyszło ok.
@qukak123
@qukak123 Год назад
Wędziłem w temperaturze 60 stopni przez 6h potem podbiłem do 100 przez 1.30h i tak temperatura wewnątrz wędliny była na poziomie 59stopni .Temperatura na dworze 16stopni termometr sprawny cyfrowy .Kawalki nie były za duże ,co może być nie tak że było w środku surowe ?
@FimpleTV
@FimpleTV Год назад
Dzień dobry. Dlaczego wędziłeś aż 6 godzin? Ja w takiej temperaturze wędzę 2-3. Wędzonki nie chciały złapać koloru? Podpiekanie trwa bardzo długo i Twój przykład jest dowodem na to, że nie da się określić czasu niezbędnego do poprawnego pieczenia. Zawsze należy to robić na termometr i niestety może trwać to czasem grupo ponad 2 godziny. A więc odpowiadając, w środku było surowe przez to, że temperatura osiągnięta wewnątrz to tylko 59 stopni - zbyt mało, aby nie było surowe. Pozdrawiam, Adam Pulkowski
@qukak123
@qukak123 Год назад
@@FimpleTV ponieważ temperatura w środku mięsa bardzo wolno szła do góry nawet jak na wędzarni było 100 stopni
@qukak123
@qukak123 Год назад
Nie wiem czy trzymanie 70 stopni na wędzarni nie dało by lepszego efektu ?przy 60 w wędzarni normalnie szło rękę utrzymać
@FimpleTV
@FimpleTV Год назад
@@qukak123 Wędzenie to nie pieczenie, nie ma być w wędzarni gorąco, jak w piekarniku ;) Ale racja, im wyższa temperatura, tym szybsze wędzenie. Dlatego zawsze polecam wyższe temperatury rzędu 60-65 stopni, niż najbardziej popularne 50-55 stopni.
@FimpleTV
@FimpleTV Год назад
@@qukak123 ja wędzę 2-3 godziny w 60-65 stopniach, po czym podnoszę temperaturę w wędzarni do 90-95 stopni i czekam, aż w wyrobie będzie odpowiednia temperatura. Łącznie 6 godzin w zupełności na te dwa procesy wystarcza (wędzenie i podpiekanie). Jednak nigdy nie podpiekam szynek, baleronów itp. Czasem decyduję się na polędwicę (schab bez kości), ale ze świadomością, że muszę uzbroić się w cierpliwość, bo trwa to dosyć długi i to normalne. Podpiekanie jest świetne w przypadku kiełbas lub bardzo cienkich wędzonek, jak boczki, czy polędwiczki.
@andrzej5192
@andrzej5192 Год назад
Jaka temperaturę powinno mieć mięso w środku po uwędzeniu a przed parzeniem?
@FimpleTV
@FimpleTV Год назад
Nie mierzy się temperatury podczas wędzenia. Nie jest ona ważna.
@kazimierzk-kh6ce
@kazimierzk-kh6ce 7 месяцев назад
jakiej firmy masz wędzarnie bo chce właśnie kupić
@FimpleTV
@FimpleTV 7 месяцев назад
Odezwij się na adam@fimple.tv, pomogę w dobraniu odpowiedniej wędzarni do Twoich potrzeb ;)
@pankuki8095
@pankuki8095 8 месяцев назад
Ostatnio wędziłem szynki, boczki, schaby oraz karkówkę. Mam wędzarnię murowaną i wyłożoną deskami o grubości 32 mm z kanałem długości ok. 2 m oraz średnicy 20 cm. Mam także zamontowany panel elektryczny, który jest odchylany na bok ściany komory wędzarniczej. W jednej wędzarni mogę więc wykonywać wędzenie klasyczne jak i elektryczne. Tym razem wędzenie wykonywałem systemem elektrycznym zachowując stabilną temperaturę 60 stopni na zrębkach bukowych (do wędzenia wykorzystuję tylko suche drewno bukowe bądź zrębki bukowe). Uległem sugestii prowadzącego i czas wędzenia ustaliłem tak by wędzonki były dość jasne a więc o dość delikatnym aromacie dymu wędzarniczego (+- 2 godz.). I po zaparzeniu wyszły bardzo soczyste o właściwej słoności ale o słabym aromacie dymu. Wyroby wyszły bardziej parzone jak uwędzone, raczej blade. Półtorej godziny wędzenia dla szynki (także dla innych rodzajów mięs) jest okresem mało wystarczającym. Adamie miło się Ciebie słucha ale w tym przypadku nie masz racji, nie bałamuć ludzkich umysłów, nie wprowadzaj ludzi w błąd, że takie krótkie wędzenie da wyrobom właściwy smak (z wyczuwalnym aromatem dymu). Takie czasy wędzenia (podane przez Ciebie do wyrobów mięsnych) ja stosuję do wędzenia np. pstrągów a pstrąg ryba delikatna. Rybę wędzę ok. 2,5 do 3 godz. do uzyskania jasno złotego koloru. Oczywiście tłumaczenie specyfiką wędzarni oraz innymi wieloma parametrami - oczywiście niezwykle istotnymi w procesie dymienia do mnie nie trafiają. Uważam, że wędzenie szynki itp winno się odbywać w temp do 65 stopni i do dość wyrazistego koloru, ale w tym przypadku 1,5 godz. (2:59) to zdecydowanie za mało. Pzdr dla prowadzącego.
@FimpleTV
@FimpleTV 8 месяцев назад
Zapraszam do Zielonej Góry. Razem uwędzimy i zdegustujemy szynkę lub boczek, czym będę mógł udowodnić poprawność moich słów. Weź proszę pod uwagę, że za każdym razem zaznaczam, że czasy podaję jedynie orientacyjnie, bo każdy o to pyta. Czas potrzebny na wędzenie jest zależny od bardzo wielu czynników, jak choćby gęstość dymu (!!!), ilość wyrobów w wędzarni, wielkość komory wędzarniczej, ilość wilgoci w wędzarni, odpowiednie przygotowanie surowców przed wędzeniem, stabilność temperatury w całej komorze. Podczas ostatnich warsztatów wędliniarskich boczek wędziliśmy nie zakładane 1,5 godziny, a o 15 minut krócej, bo jego kolor był już odpowiedni. Biorąc pod uwagę późniejsze parzenie i podpiekanie (2 różne wyroby), który jeszcze uwydatniły kolor - nie brakowało w wyrobie ani jego, ani smaku. No i sprawa ostatnia - indywidualne upodobania smakowe. Również utwierdzam sie tym podczas warsztatów, gdzie mam grupę osób, mających rózne gusta. Dla niektórych boczek jest idealny zarówno jeśli chodzi o słoność, jak i stopień uwędzenia, dla innych ten sam boczek jest zbyt słony lub za mało słony, jak i za mało uwędzony, jak i zbyt mocno smakujący dymem. Bardzo więc proszę o zważanie na słowa i branie pod uwagę powyższych. Pozdrawiam.
@pankuki8095
@pankuki8095 13 дней назад
@@FimpleTV Adamie rozmawiasz ze mną jak na warsztatach. Tutaj nie warsztaty wędzarnicze ale wymiana doświadczeń. Tak wiele czynników wpływa na końcową jakość produktu - to co wymieniłeś w drugim akapicie. No i początku trzeciego akapitu - z gustami się nie dyskutuje. Ale w dużej większości gusta każdego z nas są bardzo zbieżne czy podobne a więc smak, zapach, średnie zasolenie i dość wyrazisty kolor naszych wyrobów. Te elementy zadawalają prawie wszystkich (zwłaszcza tych co są tylko zjadaczami a nie zadymiaczami). Nie musisz mi zwracać uwagi bym ważył słowa. To co piszę to są moje uwagi do tego co robisz i pokazujesz, które wynikają z mojego doświadczenia i nie muszą one być zbieżne z Twoimi. Musisz wiedzieć i z pewnością tak jest, że teoria w zderzeniu z praktyką zwłaszcza dla początkujących przynosi różne skutki końcowe. Twój kanał i podobne temu służą by można było wymienić doświadczenia, by każdy z nas mógł posłuchać oraz poczytać co mówią na ten temat praktycy (bo teorię w doskonałym i czystym przekazie Ty przedstawiasz - i chwała Ci za to) i wypracować swój sposób wędzenia na swojej wędzarni czy skorygować własne błędy. Adamie, pzdr.
@jancikbar1657
@jancikbar1657 Год назад
a jak bym wędził w temeraturze do 35 C przes 2 razy po 4 godziny i potem parzył
@FimpleTV
@FimpleTV Год назад
Śmiało, tak też możesz zrobić. Tylko dlaczego akurat 2 x po 4 godziny i w takiej temperaturze?
@mareksztorc2496
@mareksztorc2496 3 года назад
Zawsze mówiłem że wie co mówi.
@allset7971
@allset7971 3 года назад
You can't teach experience. Metoda prób i błędów jest najlepszą do udoskonalania swoich wyrobów.
@julianbak4854
@julianbak4854 2 года назад
Słuchajcie gościa co mówi i się gubi .Dla mnie idiota.
@julianbak4854
@julianbak4854 2 года назад
Pisze bo jak Go słucham to mi jelita skręca
@julianbak4854
@julianbak4854 2 года назад
Takiego bajkopisarza to w dupę
@grandslabelnowak7269
@grandslabelnowak7269 3 года назад
To według ciebie elektryk jest lepszy od tradycyjnych rozwiązań
@adampulkowski9789
@adampulkowski9789 3 года назад
Tak. Według mnie elektryk jest lepszy, przez łatwość obsługi i znacznie mniejszą ilość czasu, jaki jest potrzebny do zrobienia wędzonki od A do Z. Efekt jest dokładnie ten sam, nie różni się niczym. Na blogu bardziej to rozpisałem, zachęcam do lektury: blog.fimple.tv/wedzarnia-elektryczna/
@pensadorrealista2825
@pensadorrealista2825 3 года назад
English, French, Spanish or Portugues would be welcome.
@adampulkowski9789
@adampulkowski9789 3 года назад
We think about it. Greetings .
@pensadorrealista2825
@pensadorrealista2825 3 года назад
@@adampulkowski9789 Thank you sir. Do you live in Poland sir? Is there any Charcuterie Schools or Traing Centers? Brasilians are doing it on line.
@robertmoszczynski7478
@robertmoszczynski7478 3 года назад
Witam. Nic nie jest powiedziane o najważniejszym, czyli o bezpieczeństwie dla zdrowia a nawet życia. Czy słyszał Pan o literii, samonelli, Jadzię kiełbasianym i innych. Wygląd to jedno. Żeby mięso było bezpieczne, trzeba osiągnąć minimum 60 stopni Celsjusza przez co najmniej 15 minut. Wtedy giną w/w. Pozdrawiam.
@adampulkowski9789
@adampulkowski9789 3 года назад
Jeśli chodziło Panu o Listerię monocytogenes, Salmonellę i Clostridium botulinum - tak, słyszałem o nich ;) O tym mówię w innych filmach, np. dot. stosowania peklosoli, czy tyndalizacji. Nie chcę w każdym filmie tego poruszać, bo robiłyby się zbyt długie. Należy pamiętać, że nawet 15 minut w 60 stopniach nie sprawi, że temat jadu kiełbasianego (Clostridium botulinum) mamy z głowy, ponieważ w temperaturze powyżej 60 stopni C giną tylko laseczki c.botulinum, a nie jej przetrwalniki, z których znowu mogą rozwinąć się laseczki. Dlatego np. konserwy poddaje się procesowi tyndalizacji - dopiero taki proces daje nam dużą trwałość wyrobu, a wędzonki mają krótką trwałość (ponadto konieczność to stosowanie 100% peklosoli, a nie mieszanek soli z peklosolą lub samej soli). Salmonella natomiast ginie dopiero w 70 stopniach (15 minut w 60 stopniach nic jej nie zrobi), dlatego wyroby drobiowe parzy się do temperatury 72 stopni C. Jest to temat złożony i dlatego nie należy eksperymentować, jeśli nie posiada się większej wiedzy na te tematy. Warto stosować się do rzetelnych receptur.
@mariuszrybczynski8198
@mariuszrybczynski8198 2 года назад
V
@RG-ts9nb
@RG-ts9nb 27 дней назад
a co ty wogole wiesz
@adamkowalski3051
@adamkowalski3051 3 года назад
Jeżeli wędzonka w środku złapie 65 - 68 stopni to koniec. Parzenie to wysuszanie mięsa.
@adampulkowski9789
@adampulkowski9789 3 года назад
@@maska333 parzenie to nie jest wysuszanie mięsa. Są 2 podstawowe sposoby obróbki termicznej. Po wędzeniu należy wyroby albo podpiec w wędzarni albo sparzyć w wodzie. Zależne jest to od receptury, od danego wyrobu, jego przeznaczenia itp. Czy kiełbasę parówkową będziesz podpiekać w wędzarni? A śląską, szynkową, podwawelską? Co polędwicą sopocką, wędzonką z piersi indyczej, dużą szynką z nogą? Tych wyrobów się nie podpieka, tylko parzy. Nie są gorsze, jeśli procesy wykonane są prawidłowo. Wędzonka nie musi osiągnąć minimum 72 stopnie. Wędzimy do uzyskania odpowiedniego koloru, a następnie obrabiamy termicznie. Polędwice (schaby bez kości) obrabiamy do osiągnięcia 60-62 stopni, szynki 68, balerony 74 - jak widzisz, jest to zróżnicowane i zależy od surowca. Jedynie drób należy bezwzględnie obrabiać termicznie minimum do 72 stopni, ale to ze względu na salmonellę.
@maciekszablewski3142
@maciekszablewski3142 3 года назад
@@adampulkowski9789 Witam polędwicę wędzę do 50 stopni, lubię lisosuową, jeżeli parze to do 55-58 stopni i smakuje wybornie, czy to za mało??
@maciekszablewski3142
@maciekszablewski3142 3 года назад
@@adampulkowski9789)przepraszam, łososiową miało być
@OrdonPL
@OrdonPL 3 года назад
Ja tak samo i jest git, szynka 65, szchab 55.
@ryszardszulgo8839
@ryszardszulgo8839 3 года назад
Miszczu-dysonans i nieprecyzyjnie. " Szynkę wędzę do 60c" gdzie indziej " szynka musi mieć w środku minimum 68c"
@shatanmygod1690
@shatanmygod1690 11 месяцев назад
Przez 2 godziny nie uwedzisz szynki...
@FimpleTV
@FimpleTV 11 месяцев назад
Mam inne zdanie, wynikające z doświadczenia. A Ty ile czasu wędzisz szynki?
@shatanmygod1690
@shatanmygod1690 11 месяцев назад
@@FimpleTV 3 h w 50-60 st 1 h 70 st 1 h 90 st
@FimpleTV
@FimpleTV 11 месяцев назад
@@shatanmygod1690 dlaczego na 1 h podnosisz temperaturę do 70 stopni, a później znów na 1 h do 90 stopni? Czemu służy takie stopniowanie? Temperatury po pierwszych 3 h świadczą o tym, że łączysz wędzenie z podpiekaniem - to są 2 różne procesy.
@shatanmygod1690
@shatanmygod1690 11 месяцев назад
@@FimpleTV podpiekam bez parzenia już
@marek_witkowski
@marek_witkowski 2 года назад
Nie wiem czym się tak podniecacie, jak dla mnie totalne dno. Masa filozofii i zero konkretu.
@FimpleTV
@FimpleTV 2 года назад
Dzięki za opinię. Mamy nadzieje, że niebawem u Ciebie znajdziemy dużo lepiej wykonany film z większą ilością wiedzy. Pozdrawiam w imieniu całego zespołu Fimple, Adam Pulkowski
@asiapostrach4498
@asiapostrach4498 2 года назад
Wiedzial co powiedział, ale cicho siedział
Далее
#19 - Dlaczego po wędzeniu wyroby są twarde
7:13
Просмотров 53 тыс.
Вопрос Ребром - Субо
49:41
Просмотров 966 тыс.
I Built a EXTREME School Bus!
21:37
Просмотров 6 млн
Prosciutto Cotto Włoska szynka parzona
18:01
Просмотров 79 тыс.
#13 - Jak długo podpiekać wyroby w wędzarni?
8:05
Tu chodzi o zupełnie coś innego
11:21
Просмотров 24 тыс.
#16 - Sucha szynka po wędzeniu - co robie nie tak?
5:29