Тёмный

A Harman-görbe története | Fejhallgató vásárlás "vakon"? 

RetroTech Hungary
Подписаться 15 тыс.
Просмотров 4,5 тыс.
50% 1

A mérnökök immár egy évszázada keresik a választ a tökéletes hangreprodukció okaira. Az ehhez szükséges méréstechnika és módszertan párhuzamosan fejlődött ezekkel a törekvésekkel együtt. Például meghatározásra kerültek azok a paraméterek, amelyek alapján HIFI-nek lehet nevezni a HIFI-t. Ellenben a mai napig nem igazán született egy univerzálisan alkalmazható válasz arra a szubjektív kérdésre, hogy "ez nekem vajon tetszeni fog-e"? A hangsugárzókkal ellentétben a fejhallgatókkal kapcsolatos kutatások még ma is gyerekcipőben járnak. 2012-ben a Harman International kutatói kísérletet tettek a fejhallgató tökéletes hangképének a meghatározására, amely során megalkották az úgynevezett Harman-görbét. A célja ennek a kutatásnak az volt, hogy olyan tervezési alapfilozófiát fejlesszenek ki, amely alkalmazásával egy olyan koordináta-rendszert állíthatnak fel, hogy a világon bárki elfogadható pontossággal képes legyen az előbb feltett igen szubjektív kérdésre is kielégítő választ kapni. Ez a videó ezt a témát fogja meglehetős részletességgel körbejárni...
Ha tetszett ez a videó akkor lájkoljátok a videó alatt.
Sean Olive eredeti blogposztja a kutatásról (angol):
seanolive.blogspot.com/2013/0...
A blogposzthoz kapcsolódó és a videó alapját képező prezentáció linkje (angol):
web.archive.org/web/201506190...
Fejhallgató mérési eredmények/adatbázisok (angol):
AudioScienceReview.com
www.audiosciencereview.com/fo...
In-Ear Fidelity
crinacle.com/graphs
Headphones.com fórum
forum.headphones.com/
Ha esetleg van még bármi javaslatotok hasonló adatbázisokra, akkor osszátok meg velem és bővíteni fogom a fenti listát...
A csatorna hosszabb távú fenntarthatósága érdekében támogathattok a Patreon-on is. Sajnos sok időbe telik az érdekes eszközök felkutatása, na és nem kevés pénzbe azok megszerzése. Ha szeretnétek továbbra is az én káromon tanulni, akkor havi egy cappuccino áráért már nagyon sokat segíthettek nekem a kutatásban. Előre is köszönöm az eddigi visszajelzéseiteket, ígérem továbbra is igyekszem megfogadni a tanácsaitokat, mert ezeket a videókat nem magamnak készítem, hanem nektek.
Rendszeres támogatás (Patreon):
/ retrotechhungary
Eseti támogatás (PayPal):
paypal.me/RetroTechHungary
Eseti támogatás (Buy Me A Coffee):
www.buymeacoffee.com/rthungary
Discord:
/ discord
Bővebb info, beszélgetés a www.avx.hu/forum oldalán.
avx.hu/forum/
Facebook oldal:
/ retrotechhungary

Наука

Опубликовано:

 

3 июн 2023

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 32   
@sandorgera5570
@sandorgera5570 Год назад
És az emberek ízlése is változik az évek alatt...magamon veszem észre....ez is egy végtelen téma...😉👍
@neodenes
@neodenes Год назад
Érdekes téma, köszönjük a bemutatását!
@laszloszondi9997
@laszloszondi9997 Год назад
Király ez a műsor! 🤩 Mondjuk ezt tudtuk eddig is. 🙃
@tmsorosz
@tmsorosz Год назад
Jó témaválasztás - köszi a videót és a belefektetett munkát! Ötlet egy esetleges második részhez: a nagyjából ugyanolyanra EQ-zott fejesek miért nem fognak ugyanúgy szólni? :)
@RTH
@RTH Год назад
Hát azért mert a frekvencia-válasz csak egy (bár igen fontos) paraméter a sok másik mellett, amely befolyásolhatja a végső hangzást. Gondolj csak bele, hogy más a membrán átmérő, a membrán anyaga, de még a fülpárna anyaga és kiképzése, valamint az is befolyásolja a hangot, hogy hogy illeszkedik a fejhallgató a füled köré. De említette valaki a fáziskülönbségeket, de még a vezeték is befolyásolhat dolgokat. Szóval a Harman görbe az csak a tonalitását mutatja meg egy fejhallgatónak (ahogy az a videóban is elhangzik), minden más rajtad múlik (ahogyan az ugyancsak elhangzik).
@mylastsummers
@mylastsummers Год назад
Kb. egy éve EQ-ztam be a Harman curve-re a Sennheiser HD599-emet, és tényleg ég és föld lett a különbség. De aztán rátaláltam a Meze 99 Classicra, és az még jobban tetszik EQ nélkül is.
@RTH
@RTH Год назад
Alapvetően nem vagyok nagy híve az EQ-zásnak, de emellett azt is gondolom, hogy EQ-zni is azt érdemes, ami már a dobozból kivéve is elég jól szól...
@vagyok_aki_vagyok
@vagyok_aki_vagyok Год назад
Sok szó esik a frekvencia-jelszint görbéről, de egy szó sem a jel frekvencia-fázis átviteléről. Ha a fázis nem korrekt , akkor teljesen más hangszínű a hang, talán rá sem ismerünk. A térben történő tájékozódásunk hallás alapján a hallószerveink precíz fázis érzékelésén alapul. Az tehát, hogy a forrás jel-komponensei milyen fázisban érik el a hallószervünket , éppen olyan fontos, mint az, hogy milyen amplitúdóval. Tehát kellett volna kreálni egy fázis-Harman görbét is. És ugyan így, egy komplett hangrendszert specifikálni kellene frekvencia-fázis karakterisztikára, és hamar kiderülne, hogy melyik, miért olyan vacak.
@RTH
@RTH Год назад
Én úgy gondolom, hogy már az, hogy egy cég vette a fáradtságot és a pénzt tett abba, hogy a sok lehetséges változó közül legalább egyet megvizsgáljon, az maga a csoda... Erre a kutatásra költött összeg töredékéért lehetett volna utasítani a marketing osztályt, hogy találjon ki valami jó kis lőzungot a prémium anyaghasználatról, a szűzlányok könnyével impregnált hangszórómembránról, stb. Ahogy a videóban is utalok rá a frekvencia-menet csak egy a sok paraméter közül. A Harman-görbe nem ad tűpontos választ mindenre, de azért legalább a várható tonalitás szempontjából ad valami támpontot. Legalább ez van... Persze nekem is néha belelóg a bilibe a kezem és vizionálok egy tökéletes világot, ahol minden kérdésre tűpontos szakmai választ és objektív méréseket kapok, de sajnos erre nincs sem akarat, sem pénz. Szóval én örülök, hogy legalább ez van és nagyjából működik is...
@PaulusdeKenezy
@PaulusdeKenezy Год назад
@@RTH Az igaz, hogy ma már csoda, ha egy cég kutat valamit...
@joewolf38
@joewolf38 Год назад
A "nyanvadt" Beyer DT 770-nek is ilyen a görbéje, ők már korábban tudták a Harman-görbét:-). És, akkor ezek után rádobjuk a Sonarworks-öt és "kijavítja" a frekimenetet... de minek is?
@zoltanpataki8368
@zoltanpataki8368 Год назад
Tavaly vettem egy Audio-Technica ATH-M40X. Ritkan használom, de nekem tetszik a hangja. Nem hinném vágynék annál jobbra. Nem tudom ezek a modelek valóban annyival tényleg jobbak is -e....
@magicscreengames4353
@magicscreengames4353 Год назад
Nehogy már néhány mérnök mondja meg hogy szól jól a zene .. nekem.
@donaldlaszlototh2853
@donaldlaszlototh2853 Год назад
Nem magasztalni akaron azt a Sony fülest, de alapvetően azt a zajos környezetre tervezték, azért olyan az átvitele, amilyen. Pl repülőn, metrón pont a mélyhangokat "nyírja ki" a külső zaj, amit lehet valamennyire csökkenteni, de azt kompenzálni kb ilyen "görbe" mentén lehet. Szóval ez pont nem egy otthoni zenehallgatásra készített darab. Mintha koncerthangosításra készült hangfalakat akarna valaki tesztelni, hallgatni egy panellakásban.
@RTH
@RTH Год назад
Hello. Ezzel akár egyet is értenék, ha nem lenne aktív zajszűrés a fejesben, ami miatt teljesen felesleges a mély hangokat ilyen ordenáré módon megtolni, hiszen tényleg elég hatékonyan csökkenti a környezeti zaj hatásait. Arra meg, hogy a két oldal között ilyen nagy eltérés van, arra ez sem magyarázat.
@donaldlaszlototh2853
@donaldlaszlototh2853 Год назад
@@RTH , mint írtam, ezt erre tervezték, mármint a "zajra". Azt, hogy "mellékesen" egy sima fülesként is használható, az csak " szükségmegoldás". Egy picit olyan, mintha egy nyitott fülestől azt várnánk el, hogy olyan helyen is jól szóljon, ahol környezeti zajok, hangok lennének.
@RTH
@RTH Год назад
Bocs, de lehet, hogy “korán reggel” nehéz a felfogóképességem, de ez egy aktív zajszűrővel rendelkező fejhallgató, ebből adódóan nem a zaj hiányára kellene hangolni? Hiszen azokban az esetekben, amire hivatkozol be fogod kapcsolni a zajszűrést nem? Tehát a zaj tetemes része eliminálva lesz…
@donaldlaszlototh2853
@donaldlaszlototh2853 Год назад
@@RTH , nem egészen -szerintem-, hisz eleve egy zajos közegre tervezik, belekalkulálva a kioltási frekvenciamenetet. Ezért nem kalkulálják bele az "üresjárati" hangkülönbséget se. Nekem ugyan a ll-es verzió van, ahol nincs még érzékelő, ezért hangerőkülönbség se, de sima, passzív fülesként elég ratyi a hangképe, de ha otthon akarok rendesen zenét hallgatni, arra van Beyer DT 880, JVC famembrános, meg egy Sony Z7-es füles, különféle zenékre, de azok meg nem jók az utcára... Univerzális, mindenre jó fülest még nem hallottam, még a Focal zajszűrőse is gondokkal küzd, pedig az már egész jó kompromisszum, nem túl baráti árazással...
@gaborozorai3714
@gaborozorai3714 Год назад
Gyakran hivatkoznak a Harman görbére, de kizárólag fej/fülhallgatós témában. Talán mert a szoba amúgyis annyira beleszól a frekvenciamenetbe, hogy tökmindegy? Vagy talán, mert pszichoakusztikai különbség van a szobai és fejhallgatós hallgatás között? Nem tudom. Azt sem értem, hogy a hangmérnökök olyan frekvenciamenetű felvételeket adnak ki a kezeik közül, amelyek lineárisan visszaadva unalmasak, élettelenek? Nekem ez nem kerek.
@RTH
@RTH Год назад
Szia Gábor! Igen talán a fejhallgatónál ennyi könnyebbség van, hogy a szobaakusztikával nem kell foglalkozni így egyszerűbb egy egységes koordináta rendszert felállítani erre az egy paraméterre. Az emberi fül érzékenysége nem lineáris, nem azonos minden frekvencián. Tehát attól hallunk valamit lineárisnak, hogy nem az (ha jól értem a problémát)...
@gaborozorai3714
@gaborozorai3714 Год назад
@@RTH Ok, de a hangmérnök is ember :) Ő is füllel lövi be a frekvencia egyensúlyt, elvileg lineáris stúdió fejhallgatón vagy monitoron.
@istvanfazekas151
@istvanfazekas151 Год назад
@@RTH A szobaakusztikával nem tud foglalkozni a hangmérnök mert ahány szoba az annyi féle.Ő elkészíti ideális esetben egy jó stúdióban a zenét nekünk kellene jobban törődni az akusztikával! Úgy tudom ellenőrzik egyszerűbb hangsugárzókon is hogyan szól. Az emberi fül nem lineáris átvitelével is a hangmérnök feladata foglalkozni nekünk a szobaakusztikával kellene többet törődni hogy azt halljuk amit Ö elkészített. Az,hogy az tetszik-e nekünk az más kérdés.
@MegaPalesz
@MegaPalesz Год назад
Fajhallgató csak végső esetben.---------
@PAMCMLXV
@PAMCMLXV Год назад
Csak nekem báncsa a fülem ez mondat: keresik a választ a tökéletes hangreprodukció okaira ?? Nem inkább keresik a választ a tökéletes hangreprodukció jellemzőire?
@PaulusdeKenezy
@PaulusdeKenezy Год назад
Inkább lehetőségeire, nem?
@S.T.G.
@S.T.G. Год назад
Keresik a t.h.r. feltételeit. Vagy biztosítékait.
@edithuszka3324
@edithuszka3324 11 месяцев назад
Nem RENDELKEZNEK, hanem VAN.! RENDELKEZIK A BÍRÓSÁG, VAGY A MINISZTER AMIKOR ELRENDEL VALAMIT.
@SajtosNokedli
@SajtosNokedli 11 месяцев назад
nyest hu/hirek/a-nyelvmuveles-ertelmetlensegerol
@edithuszka3324
@edithuszka3324 11 месяцев назад
FREKVENCIÁJU, és nem pedig Frekvenciával RENDELKEZŐ.! RAGOZZ, ÉS NE KISEGÍTŐ SZAVAKAT TEGYÉL A MONDATBA.?
@edithuszka3324
@edithuszka3324 11 месяцев назад
HAGYD MÁR ABBA EZT A ROHADT RENDELKEZIK DUMÁT..!
@RTH
@RTH 11 месяцев назад
Kedves Edit. Hagyd abba légy szíves az artikulálatlan és teljesen felesleges ordibálást, és helyette olvasd el a "rendelkezik" szó jelentését a magyar nyelvi értelmező szótárban. Ide is rakom a linkjét, hogy ne kelljen sokáig keresned. Ajánlom a figyelmedbe az 4. számú magyarázatot: www.arcanum.com/hu/online-kiadvanyok/Lexikonok-a-magyar-nyelv-ertelmezo-szotara-1BE8B/r-46B74/rendelkezik-4798A/ Attól még mert valamit ordítva közölsz, még nem biztos, hogy igazad van.
Далее
Én kérek elnézést! Fejhallgatózni igenis jó!
17:45
КАК ДУМАЕТЕ КТО ВЫЙГРАЕТ😂
00:29
36 éves felvétel krómos BASF-en
8:51
Просмотров 6 тыс.
LED dísz házilag
5:44
Просмотров 1,6 млн
When old tech is better than new
8:02
Просмотров 33 тыс.
(Majdnem) Spotify vs. TIDAL összehasonlítás...
13:06
Most akkor az A/B, vagy a vakteszt hülyeség?
19:46
Здесь упор в процессор
18:02
Просмотров 330 тыс.