Тёмный
No video :(

Aircraft engine types (incl. boxer explained) [Vintage Sky] 

Zabytki Nieba - Vintage Sky
Подписаться 37 тыс.
Просмотров 88 тыс.
50% 1

Why does Subaru sound so nice, is cross-controlling ever proper, does piston number have to match cylinder number and were there Diesel planes?
Find answers in this journey through aviation internal combustion engine types.
Twitter: / zabytki_nieba

Опубликовано:

 

21 авг 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 350   
@kacperk9204
@kacperk9204 5 лет назад
Świetny odcinek. Chętnie zobaczył bym więcej podobnych odcinków, szczególnie chciałbym zobaczyć odcinek o silnikach odrzutowych.
@sawekbraja5534
@sawekbraja5534 5 лет назад
To samo miałem napisać!
@karnakkmetalhead3235
@karnakkmetalhead3235 5 лет назад
Dołączam się do prośby. Silniki odrzutowe poprosimy :D
@mariuszwz4202
@mariuszwz4202 5 лет назад
To ja też się "podpinam" do tej prośby. Taki prawdziwy bokser tj.ten z przeciwstawnymi tłokami napędzał też czołg radziecki t-64 chyba,to musiało nieźle wyglądać.
@olo3539
@olo3539 5 лет назад
pamiętam jak pierwszy raz przez przypadek zaszedłem do pomieszczeń z silnikami Muzeum Lotnictwa w Krakowie, wyszedłem po 3h.
@Krzysztof_Kornet_84
@Krzysztof_Kornet_84 4 года назад
Ja byłem cały dzień w sali silników :-)
@kamiljj6809
@kamiljj6809 3 года назад
Też tak miałem, nie byłem sam tylko z dziewczyną, jak już się otrząsnąłem to musiałem jej puźniej dłuuuugo szukać:).
@mmgrzelak
@mmgrzelak 5 лет назад
Kilka lat temu rozmawiałem z Janem Hoffmannem z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, właśnie na temat silników rotacyjnych. Według niego taki układ nie wynikał z potrzeby chłodzenia, wszak silniki te miały bardzo małe żeberka chłodzące, a raczej z konieczności zapewnienia dobrego smarowania. Używany do tego olej rycynowy, był rozprowadzany po gładzi cylindrów, korbowodach, panewkach i denkach tłoków siłą odśrodkową. Dzięki temu można było wyeliminować z układu pompę oleju, kolejny element, który mógł zawieść w czasie lotu. Innym ciekawym przykładem silników o zapłonie iskrowym są lotnicze Wankle. Na politechnice Warszawskiej był kiedyś eksponat Hirtha, z lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, a współcześnie produkują je wytwórnie Austro Engine (model AE50R), Supertec (model KKM350/KKM500) czy Geiger Motors. Te ostatnie można składać jak klocki, dołączając jeden segment do drugiego, otrzymując silniki o mocy 50, 90, 145 KM.
@marekc.7727
@marekc.7727 5 лет назад
Michał Grzelak Używany do smarowania olej rycynowy rozpylony, w postaci aerozolu „zasysany” był mimo woli przez pilotów, dzięki czemu nie jeden nie mógł doczekać się lądowania, a co poniektóry nie zdążył, z wiadomym skutkiem.
@kamilchowanie4119
@kamilchowanie4119 5 лет назад
@@marekc.7727 Masz rację, taki silnik miał doskonałe smarowanie dzięki sile odśrodkowej, brak pompy oleju, mniejsze skomplikowanie konstrukcji, mniejsza waga, jednak ten trud w skręcaniu... szybciej 270 stopni w prawo niż 90 w lewo
@marekc.7727
@marekc.7727 5 лет назад
@@kamilchowanie4119 Dlatego system ten nie był do zastosowania w silnikach o większej mocy, ergo większych i cięższych.
@Barten0071
@Barten0071 5 лет назад
Ymmm brumbrałki. Lubię technikalia proszę więcej. :v
@ZelaznykarzelWasyl
@ZelaznykarzelWasyl 5 лет назад
Podpinam się do prośby.
@user-R2as8orG
@user-R2as8orG 5 лет назад
Kapitalny odcinek! Sporo ciekawych informacji! Jak najbardziej mile widziana i słyszana, byłaby kontynuacja tej serii! Pozdrawiam.
@MsDomson
@MsDomson 5 лет назад
super odcinek, ogrom merytoryki!
@swistakdanecki6930
@swistakdanecki6930 5 лет назад
Uwagi. 1. Silnik gwiazdowy ma zaletę też taką, że oba czopy główne łatwo jest łożyskować na łożyska toczne, przez co rośnie żywotność silnika. Był to też silnik sztywny. Dodatkowo- silnik był mniej wrażliwy na uszkodzenia bojowe. 2. To nie bezwładność a siły żyroskopowe (precesja) powodowały asymetrię pilotażu samolotów z silnikami rotacyjnymi. Olej w silnikach rotacyjnym był w obiegu otwartym. Największą wadą silnika rotacyjnego były siły Coriolisa- z tego powodu silniki te były mało trwałe. Jedyną chyba zaletą jest w ogóle brak sił I i II od momentów bezwładności i przyśpieszeń związanych ze skończoną długością korobowodu. 3. Silniki wiszące miały też wady- trudniejsza była kwestia uszczelnienia olejowego. 4. Silniki widlaste były trudne do chłodzenia powietrzem- mało było udanych takich silników nieliczne to np. Argus As-411.
@jakubkubicki3969
@jakubkubicki3969 5 лет назад
Fajny odcinek, skondensowany. Co do zalet silnika gwiazdowego jako najbardziej lotniczego - jest jeszcze jedna. Taki układ zapewniał równomierne chłodzenie cylindrów ustawionych w tej samej "gwieździe". Przy bokserach, a rzędówkach w szczególności, droga jaką przebywa powietrze wzdłuż silnika ogrzewa się przechodząc przez użebrowania przednich cylindrów i chłodzenie tych z tyłu jest mniej efektywne. W efekcie ich temperatura jest wyższa, co w obliczu podawanego składu mieszanki, danej regulacji kąta wyprzedzenia zapłonu, doprowadza do nieco innych warunków pracy. Optymalny dobór tych parametrów jest możliwy tylko na jednym cylindrze (parze cylindrów - w równej odległości od wlotu). W silniku gwiazdowym tego problemu nie ma. Dodatkowo dochodzi jeszcze wzrost temperatury paliwa w przewodach, jeśli jest to silnik z bezpośrednim wtryskiem.
@piotrbabkiewicz3812
@piotrbabkiewicz3812 3 года назад
W każdym układzie dolotowym benzynowego silnika zasilanego gaźnikiem występuje zjawisko kradzenia sobie przez cylindry paliwa. Gdy przez układ dolotowy przemieszcza się fala ciśnienia to benzyna która w gaźniku zamieniła się w parę skrapla się na przewodzie dolotowym. Dlatego gdy odpalimy kosiarkę gdy układ dolotowy jest jeszcze zimny dodanie gazu powoduje dławienie sinika. Po prostu paliwo zamiast trafić do cylindra skropliło się w przewodzie dolotowym. Gdy zamkniemy przepustnicę ciśnienie spadnie i benzyna odparuje. Dlatego wymyślono ssanie w gaźnikach aby podawać bardzo bogatą mieszankę gdy silnik się rozgrzewa. Te zjawisko występuje nawet wtedy gdy silnik jest ciepły ale jest o wiele słabsze. Więc cześć paliwa które miało trafić do jednego cylindra trafia do drugiego i panuje względna równowaga ale nie w silniku gwiazdowym. Tam skroplona benzyna spływa w kierunku dolnych cylindrów. Więc górne cylindry pracują zawsze na bardziej ubogiej mieszance która spala się wolniej i bardziej podgrzewa te cylindry. Przy bardzo ubogiej mieszance dochodzi do wypalenia gniazd zaworowych. Dlatego starzy kierowcy znają takie powiedzenie jeździ się na benzynie albo na zaworach. A w gwiazdowych silnikach czujnik tęperatury głowicy jest zawsze na górnym cylindrze. Dlatego najnowsze wersje silnika do AN 2 i Dromader otrzymały wtrysk benzyny aby wszystkie cylindry pracowały na mieszance o takim samym składzie.
@adamkowalski9559
@adamkowalski9559 5 лет назад
Rewelacja! Jako wstępny materiał o silnikach lotniczych dla laików, film jest świetny! Fajnie by było, gdybyś ten temat rozwinął nie tylko o ewolucję urządzeń, ale też o przedstawienie rozwoju każdej z pokazanych tu koncepcji. Na przykład omówił dokładniej pierwszowojenne rotacyjne Clergety i ich niemieckie kopie, Oberursel ( jak to już tu zacząłeś) aż do współczesnych wariacji w rodzaju rotacyjnych silników motocyklowych, po kolei rozwój jednorzędówki, widlaka, gwiazdy, całych linii R-R, H-S, BMW, W-C itp, na rakietowych i pulsacyjnych kończąc. Tematów wystarczy Ci na kilkadziesiąt odcinków. Przynajmniej.
@janbezziemi206
@janbezziemi206 5 лет назад
Bardzo dziękuję za ten odcinek. Szczególnie zainteresował mnie silnik Jumo 205. Otóż sądząc z opisu jest to silnik bardzo podobny do czołgowego silnika 5TDF montowanego w czołgach T-64. Cechą charakterystyczną tego ostatniego silnika jest możliwość generowania bardzo dużej mocy z niewielkiej pojemności: na przykład silnik W-2 w T-34 miał ok 39 litrów pojemności skokowej i rozwijał 500 koni a 5TDF w T-64 to 13,6 l pojemności skokowej dające ponad 700 koni. BTW nie wykluczałbym, że Rosjanie po prostu ukradli Jumo i przystosowali go do czołgu, w końcu silnik W-2 to silnik od francuskiego sterowca, a silniki wcześniejszych czołgów BT to amerykańskie silniki lotnicze Liberty.
@TypowyFelope
@TypowyFelope 5 лет назад
Jak ty mie zainponowałeś w tej chwili!
@2urbi9
@2urbi9 5 лет назад
"Wąski"!!!!! :D
@mariolondyn50
@mariolondyn50 4 года назад
Oryginalnie za Siarą " chwyli " .
@normalny43
@normalny43 5 лет назад
Witam! mam 52 lat i powiem szczerze pierwszy rzeczowy odcinek od dawna! Więcej tego typu odcinków żeby młodzi zarażali się motoryzacją !
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba 5 лет назад
Cieszę się, i mam nadzieję że obudzi to w kimś chęć zgłębiania tajników techniki. Co do młodych, to akurat średnia wieku widzów tego kanału jest mocno powyżej średniej dla youtube'a. Martwi mnie tylko że to "pierwszy rzeczowy odcinek od dawna"... 😕
@maciek_k.cichon
@maciek_k.cichon 5 лет назад
Byłem w niedzielę w Muzeum Lotnictwa, pierwszy raz po latach. Ten zapach w hangarze silnikowym... No fajnie było :)
@2urbi9
@2urbi9 5 лет назад
Wow, świetny odcinek. Jak zobaczyłem tytuł i czas odcinka myślałem, że będzie pobieżnie, a okazuje się, że kompleksowo i masa ciekawostek! Super :D
@dgcbadania
@dgcbadania 3 года назад
SUPER! Poproszę o więcej takich technikaliów - zawszenia, stery itp.
@arkadiuszrogozinski2769
@arkadiuszrogozinski2769 5 лет назад
Witam! Bardzo dobry odcinek. Jestem za takimi technicznymi materiałami. A co do rodzajów silników to zaskoczył mnie ten ostatni silnik. Też czytałem swego czasu O silniku rotacyjnym gdzie efektem ubocznym była biegunka u pilota. Dlatego, że silnik ów smarowany był Olejem rycynowym, który wydostawał się w postaci lekkiej Mgiełki i pillot siedząc w otwartej kabinie siłą rzeczy łykał to świństwo. Często bywało tak, że po wylądowaniu taki as zamiast odbierać gratulacje za zwycięstwo biegu prosto do latryny. To tak humor stycznie. Pozdrawiam!
@arkadiuszrogozinski2769
@arkadiuszrogozinski2769 5 лет назад
Michał Grzelak faktycznie był to olej rycynowy. Zaraz edytuje mój post by nie wprowadzać w błąd innych.
@wzburzonykisiel
@wzburzonykisiel 5 лет назад
Jeszcze warto wspomnieć, że silniki rotacyjne są bardziej awaryjne od standardowych gwiazdowych, ponieważ cylinder takiego silnika musi sobie dodatkowo radzić z naprężeniami wynikającymi z siły odśrodkowej (całkiem sporymi). Przez to silniki rotacyjne dość często "chorowały" na "cylindritis" objawiające się urywaniem się całych cylindrów podczas lotu. Silnik Jumo wyewoluował w jeszcze ciekawszą maszynę, (co prawda już nie lotniczą tylko okrętową) Napier Deltic.
@JanJan-fs8mw
@JanJan-fs8mw 5 лет назад
Naprawdę bardzo bardzo ciekawy odcinek. Gratuluję podjęcia tego chyba niełatwego tematu. Jeśli to możliwe to zrób odcinek o silnikach odrzutowych czy turbośmigłowych, no i też niezapominaj że w kolejce czekają silniki oraz przekładnie śmigłowcowe :)
@Koki1oki
@Koki1oki 5 лет назад
Przecież cylindry w Subaru też są względem siebie przesunięte, tylko nieznacznie i słabo to widać.
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba 5 лет назад
Muszą być, bo to jest typowy bokser.
@JanJan-fs8mw
@JanJan-fs8mw 5 лет назад
@@Zabytki_Nieba Macie najprawdziwszą rację, przecież każdy cylinder posiada swój pojedynczy korbowód przypisany tylko do jednego cylindra, to cylindry silników widlastych (gwiazdowych też)posiadają wspólne korbowody. Zatem silniki subaru są bokserami.
@konradadamczyk5755
@konradadamczyk5755 5 лет назад
odcinek o rodzajach płatów i usterzeń byłby fajny
@krizz__8853
@krizz__8853 5 лет назад
podobał się! ja bym chętnie zobaczył odcinek o: 1. skrzydłach (też stateczniki i ogólnie usterzenie, układ skrzydeł), 2. podwoziu, 3. awionice
@fidziek
@fidziek 5 лет назад
no teraz to już, kolego, pojechaliście... w najbardziej pozytywnym tego słowa znaczeniu... zapewne komuś będze zbyt mało szczegółów i odmian... ale ja słyszałem o budowie silników /samochodowych/ od 5 roku życia... dopiero dzisiaj zacząłem zdawać sobie sprawę czym silnik tak naprawdę jest... Odcinek Zaye-fayny!
@mikolajwdomu
@mikolajwdomu 5 лет назад
Super film. Naprawdę ekstra. Niby się uważałem za ogarniętego technicznie gościa, ale po tym filmie, wiem że nic nie wiem.
@pulanis
@pulanis 5 лет назад
Interesuje się lotnictwem ale niektóre konstrukcje rozwaliły mi system. Dzięki za dodatkową dawkę wiedzy 👍🏻
@mk11981198
@mk11981198 5 лет назад
Super!!! Dziękuję za odcinek!
@OskarPolataneTV
@OskarPolataneTV 4 года назад
Czekam na więcej. Dziękuję i Pozdrawiam!
@behind.bushes
@behind.bushes 5 лет назад
Bardzo dobry merytoryczny materiał. Pozdrawiam
@komandorbentus2731
@komandorbentus2731 5 лет назад
Dzięki, wreszcie wiem w końcu o co chodzi z silnikiem rotacyjnym, bo wiele jest błednych w internecie interpretacji, wielu ludzi których pytałem, też nie wiedziało o co mi chodzi. A co do Jumo - miał on bardzo charakterystyczny odgłos pracy, był uzywany w Bf-110 i Brytyjczycy bardzo dobrze sobie zapamiętali jego charakterystyczne "uom uom". A dziś wiemy, że spalanie i przełożenie na uzyskiwaną moc w takim rozwiązaniu jest bardzo efektywne. W rezultacie obecne najnowsze samochodowe silniki, co mają klasę spalania Euro5 i wciąż świetną moc to własnie silniki o rozwiązaniu identycznym, co Jumo.
@TheGustav66
@TheGustav66 5 лет назад
Witam. Mimo że silniki to nie moja specjalność ale jak ktoś ciekawie opowiada to miło posłuchać. Co prawda padły już propozycje omówienia silników odrzutowych ale jak na "Zabytki Nieba" to może początki tych że silników i różnice pomiędzy rakietowym. Pozdrawiam.
@tomasznowicki9765
@tomasznowicki9765 5 лет назад
Świetny odcinek. Jestem za większa ilością technicznych odcinków.
@RASOWYCZOP
@RASOWYCZOP 5 лет назад
Konkretna pigułka wiedzy.
@ttttttt1867
@ttttttt1867 5 лет назад
Proszę więcej takich filmów.
@krzysztofsroga9104
@krzysztofsroga9104 5 лет назад
Proszę o wiecej , tego typu Ciekawostek.
@krzysztofwaleska
@krzysztofwaleska 5 лет назад
Fajny bylby odcinek o sposobach rozruchu silnikow. To tez ciekawy i zaskakujacy momentami temat. Podobnie o roznych sposobach mechanizacji skrzydla albo o ukladach aerodynamicznych usterzenia.
@coyoteepl5459
@coyoteepl5459 5 лет назад
Bardzo fajny odcinek, czekam na więcej tego typu. Świetnie by było, gdyby przedstawił Pan każdy typ w osobnym odcinku trochę dłużej i dokładniej.
@myoniwy
@myoniwy 5 лет назад
Więcej! @ZabytkiNieba, ty jeździsz jakimś Subaru. A propos Subaru, to dla lepszy osiągów stosuje się kolektor rownoodleglościowy bo wtedy sprężarka jest wstanie więcej powietrza napompować, niektórzy potrafią robić to z dokładnością 1-2mm, ale jeszcze mojego pomysłu na rownoodleglościowy kolektor nigdzie nie widziałem. A rożnoodleglościowe stosuje się częściej w wolnossących wersjach gdzie nie ma takiego problemu, w legacy z ok 1990r były seryjnie takie, później zaczęli robić rownoodleglościowe nawet do NA jak w moim forku.
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba 5 лет назад
Jeździłem przez 6 lat tą imprezą z początku filmu, teraz nie jeżdżę subaru. Ale moje byłe auto dalej jeździ po Krakowie z tym samym numerem rejestracyjnym.
@Nacjo_Farmer
@Nacjo_Farmer 5 лет назад
Bardzo ciekawy odcinek! W życiu bym nie pomyślał, że samoloty miały tyle typów silników.
@grzegorzkonopka595
@grzegorzkonopka595 3 года назад
Bardzo dobry odcinek, wyjaśniajacy różnice pomiędzy poszczególnymi typami silników lotniczych. Ja bym proponował jeszcze jeden odcinek techniczny o strojach lotniczych-pilotów, w szczególności chodzi mi o stroje występujące w samolotach odrzutowych.
@muriwatch
@muriwatch 5 лет назад
suuuuuper! dzięki! a ten ostatni typ to chyba konstrukcja popularna w lokomotywach / czołgach. były też silniki "w trójkąt" (pl.wikipedia.org/wiki/Napier_Deltic) i "w kwadrat"
@maless2508
@maless2508 5 лет назад
To jest kanał którego szukałem ! WOW. W ramach technicznych odcinka, czy mógłbyś zrealizować odcinek o uzbrojeniu statków powietrznych od początków do powiedzmy końca 2WŚ? Synchronizery, karabiny etc?
@dawidsadzak8137
@dawidsadzak8137 5 лет назад
techniczne analizy bardzo ciekawe.. pozdrawiam
@qljerry
@qljerry 5 лет назад
Bardzo fajny odcinek. Nie tylko Napier Sabre - po wojnie w 1966 roku pojawił się Lotus 43 z silnikiem BRM H16. :)
@ukaszrutkowski8368
@ukaszrutkowski8368 5 лет назад
Z ciekawych, acz niestosowanych w lotnictwie (z tego co mi wiadomo), rodzajów silników jest układ delta. Tu radzę wyguglować bo jutjub nie pozawala na osadzanie "wrogich" linków i zobaczyć na rysunku jak to cudo wygląda. Stosowany w lokomotywach spalinowych i jednostkach pływających. W tytule powinien znaleźć się dopisek "tłokowych". Czekamy na odrzutowe. A materiał super.
@ukaszrodziewicz-cygan2893
@ukaszrodziewicz-cygan2893 5 лет назад
Hej.Silnik o którym piszesz, to Napier Deltic, w układzie trójkata stąd nazwa, stosowany np w brytyjskich lokomotywach spalinowych.Na YT dostępne filmiki z jazd takich lokomotyw serii Deltic. Odcinek fajny, dobrze mieć pod ręką dostęp do zasobnych zbiorów Muzeum Lotnictwa w Krakowie. Pozdr Warszawiak😂
@ukaszrodziewicz-cygan2893
@ukaszrodziewicz-cygan2893 5 лет назад
Deltic engine schematic in action - i mamy porzekrój przez płaszczyznę trzech cylindrów.
@JacekJankowskiExOriente
@JacekJankowskiExOriente 5 лет назад
Deltic to pochodna silnika Junkers.
@ukaszrodziewicz-cygan2893
@ukaszrodziewicz-cygan2893 5 лет назад
@@JacekJankowskiExOriente Patrz np Jumo 205 - oczywiście w zbiorach MLP.
@szlachcic100
@szlachcic100 5 лет назад
Super odcinek ! Dzięki! Proponuję odcinek o trójpłatach albo ogólnie o samolotach 1 WŚ , RWD 10 , MIG 15 Pozdrawiam!
@Sevent7
@Sevent7 4 года назад
Tego odcinka potrzebowałem! Nie znam się na silnikach Gwiazdowych/Rotacyjnych a tak się składa że robię teraz film o Megoli napędzanej silnikiem rotacyjnym z przyjemnością odeślę zainteresowane osoby pod ten wciągającą produkcje.
@Zabytki_Nieba
@Zabytki_Nieba 4 года назад
Czekamy!
@josephwarra5043
@josephwarra5043 4 года назад
I liked this program very much, you explained a complex subject in an easy to understand way, thank you.
@kwahoo5746
@kwahoo5746 5 лет назад
Imponujący materiał. Podziwiam. Suplement do Junkersa z końca filmu: dwa tłoki na cylinder były potrzebne by uzyskać asymetryczny rozrząd w dwusuwie: okna dolotowe (przesłaniane przez jeden tłok) otwierały się i zamykały później niż wylotowe (przesłaniane przez drugi tłok). Umożliwiało to doładowanie dwusuwu.
@dziadWSZEWIED
@dziadWSZEWIED 4 года назад
czyli ten konstruktor ze swidnika co zrobił tak silnik wueski nie był zupełnym innowatorem
@darioza5784
@darioza5784 4 года назад
Kapitalny odcinek ! Chcemy takich więcej !!! Tylko wolniej , zatrzymaj się przy każdym choć 30 sekund , bo to było bombardowanie ;-)
@szymondopieraa4121
@szymondopieraa4121 5 лет назад
Super. Bardzo ciekawy . Chętnie bym obejrzał więcej takich technicznych filmów.
@daisycutter7143
@daisycutter7143 5 лет назад
Świetny odcinek.
@rafalbonislawski1467
@rafalbonislawski1467 5 лет назад
Ogladałem filmg o silnikach ale dzis moj ranking wyglada tak : 1.Twoj film . . . Dlugo dlugo nic 2.inny film o silnikach Świetna robota !
@karolsek530
@karolsek530 5 лет назад
Ekstra, dzięki :)
@SawomirMilewski
@SawomirMilewski 5 лет назад
Super odcinek, jak zawsze!!!
@slawomirzawislak7385
@slawomirzawislak7385 5 лет назад
Super odcinek obejrzałem z przyjemnością...
@TheMichal80diablo
@TheMichal80diablo 4 года назад
Jestem jak najbardziej za nowymi odcinkami technicznymi.
@krzysztofkwiatkowski8229
@krzysztofkwiatkowski8229 5 лет назад
Znakomity odcinek, dużo się dowiedziałem i z chęcią zobaczę kolejny z tematyki rozwoju technicznego.
@frycz66
@frycz66 5 лет назад
Naprawdę dobre, dynamiczne, rzeczowe! Super!!
@tentyp7961
@tentyp7961 5 лет назад
Zawsze w ciemno łapka w górę!
@vuko010
@vuko010 5 лет назад
Odcinek naprawdę arcyciekawy, dziękuję!
@lucjankus4474
@lucjankus4474 5 лет назад
Świetny materiał, proszę o więcej podobnych :). Pozdrawiam
@stanisawszczypua9076
@stanisawszczypua9076 5 лет назад
Świetny odcinek, z chęcią obejrzę kolejny, podobny np o silnikach odrzutowych.
@tomaszsienko583
@tomaszsienko583 5 лет назад
bardzo ciekawy,takich więcej proszę
@TheBziam
@TheBziam 5 лет назад
Dziękuje, bardzo fajny odcinek. Bardzo proszę o kolejne odcinki techniczne. :)
@MrRuszomir
@MrRuszomir 5 лет назад
Coraz lepiej :)
@my520graj
@my520graj 5 лет назад
Bardzo interesujący odcinek. Dzięki I również pozdrawiam.
@mariotr5688
@mariotr5688 5 лет назад
Bardzo ciekawy. Dzięki i proszę o więcej ;)
@TheTata2tatakazika
@TheTata2tatakazika 2 года назад
Perełka wśród filmów. Bomba.
@lordthomas1920
@lordthomas1920 5 лет назад
Bardzo dobrze opracowany i zrealizowany materiał. Czuć, że stworzone z pasją
@marcinpisula8723
@marcinpisula8723 5 лет назад
Bardzo ciekawy odcinek, chętnie obejrzę więcej.
@autokomissoloch4028
@autokomissoloch4028 5 лет назад
Znakomity materiał. Polecamy kanał!
@tadekplawecki1984
@tadekplawecki1984 5 лет назад
Super. Technika w samolotach też jest bardzo ciekawa
@andrzejt1111
@andrzejt1111 4 года назад
Fajny materiał, coś nowego zawsze się dowiedziałem. Poproszę o materiał o broni strzeleckiej w samolotach między końcem IWŚ a aż do końca drugiej, ze szczególnym uwzględnieniem niemieckich pomysłów na uzbrojenie myśliwców, których mieli chyba nieskończoną ilość.
@voli11
@voli11 5 лет назад
Może warto zrobić film o silnikach i samolotach z silnikami wysokoprężnymi, co poniektórzy mogą się zdziwić ile tego było. Taka wycieczka od lat pierwszej wojny światowej po współczesne, duże obserwacyjne bezzałogowce (wymagany jest długotrwały lot a prędkość raczej stabilna, pułap stabilny, charakterystyka jak do ciężarówki to i ekonomiczny napęd na ON się nadaje lepiej niż benzyna).
@michapotepa654
@michapotepa654 5 лет назад
Podoba😎
@goosf5746
@goosf5746 5 лет назад
Świetna sprawa, jestem za 👍👍
@MinSziHo
@MinSziHo 5 лет назад
Bardzo ciekawy film.
@drackows
@drackows 5 лет назад
Bardzo mi się podobał taki techniczny odcinek - chętnie obejrzę więcej :)
@marbon3962
@marbon3962 3 года назад
Świetny materiał, dużo ciekawostek. Dzięki
@kristod76
@kristod76 4 года назад
Super odcinek, idealna długość, jakość i ilość informacji.
@kufcio14
@kufcio14 5 лет назад
Super odcinek :) A propo ost. mojego komentarza, to dzięki Tobie kończę pisać pracę inż :D
@BBK1976
@BBK1976 5 лет назад
Ciekawy odcinek, proszę o więcej.
@mateuszand3948
@mateuszand3948 5 лет назад
Świata sprawa! Dzięki za nową wiedzę!
@kub998
@kub998 5 лет назад
Taki odcinek podobać się. Prosić o takie więcej
@grzegorzoli461
@grzegorzoli461 4 года назад
Odcinek mega do tej pory uważałem że w motoryzacji się dzieje ale to co w lotnictwie można się nauczyć przechodzi moje wyobrażenia super kanał oby tak dalej
@wiech61
@wiech61 5 лет назад
Niekiedy musi minąć wiele lat , albo dopiero na łożu śmierci dowiadujemy się prawdy która była dla innych oczywista . Ciekawostka Tajfun odpalany był nabojem rozruchowym . O niektórych rzeczach mówią pewni ludzie , ale tylko niektórym ludziom rzeczy powiedzą o pewnych zachowaniach . Tak jak TY to zrobiłeś podziwiam . Wiechu .
@zarys76
@zarys76 5 лет назад
Super odcinek :) dziękuję.
@tofik901
@tofik901 4 года назад
Najlepszy odnicek, poprosze taki o silnikach odrzutowych !
@01remko
@01remko 4 года назад
Wspaniały odcinek! Z wielką przyjemnością oglądałem . Jestem bogatszy w wiedzę. Masz dar do ciekawego opowiadania. Dziękuję
@krzysztofwaleska
@krzysztofwaleska 5 лет назад
Super! Techniczne odcinki sa bardzo ok. Czym bardziej tym lepiej. Moznaby dolozyc male okienka w rogu z parametrami. To tez fajnie poczytac rownolegle z sluchaniem albo na pauzie.
@npprbmgnm
@npprbmgnm 5 лет назад
bardzo dobry odcinek
@grzegorzkalisz7881
@grzegorzkalisz7881 5 лет назад
Świetny odcinek!
@MikeC-jk8dd
@MikeC-jk8dd 4 года назад
Bardzo ciekawe! Super materiał
@adammadej8263
@adammadej8263 5 лет назад
Podobalo sie 👍👍👍👍 🙂
@kamillkowalski619
@kamillkowalski619 5 лет назад
Dobre dziekuje.
@oskardumanski8538
@oskardumanski8538 5 лет назад
Super! Bardzo dobry pomysł z "technicznym" odcinkiem. Proszę o więcej.
@fredfred6134
@fredfred6134 5 лет назад
Super odcinek, bardzo ciekawy.
@daap007
@daap007 5 лет назад
Fantastycznie! Dokładnie czegoś takiego potrzebowałem, jak dla m ie to mogło być nawet bardziej szczegółowo i dłużej. Pozdrawiam!
@kurtoneal
@kurtoneal 5 лет назад
super ciekawy odcinek
@kondrut
@kondrut 5 лет назад
Rewelacyjny materiał :D
@robertzakowski2221
@robertzakowski2221 3 года назад
Super odcinek nareszcie pozdrawiam serdecznie Robert 👍👍👍🖐️🤩🤩🤩🖐️
@ukaszuczak2248
@ukaszuczak2248 5 лет назад
Kawał dobrej roboty ten materiał.
Далее
Polish-built Mi-1 helicopter story - the SM-1
14:34
Просмотров 58 тыс.
ОБЗОР ПОДАРКОВ 🎁 | WICSUR #shorts
00:55
An-2 - how to fly for 76 years? #Zabytki_Nieba
22:15
Просмотров 108 тыс.
MiG-19 Farmer - 4 litres per second! #Zabytki_Nieba
19:55
Rzędowe 6 kontra V6 - Czym się różnią?
8:04
Просмотров 89 тыс.
8 Insane Vintage Cars Powered by Aero Engines
10:49
Просмотров 3,6 млн