Тёмный
No video :(

102 Nie udawaj Greka: geneza pewnego powiedzenia 

Gościwit Malinowski - podcast INTERPRETACJE
Подписаться 7 тыс.
Просмотров 2,3 тыс.
50% 1

Erazm Rykaczewski (1803-1873) spopularyzował antyczną anegdotkę o dosłownym udawaniu Greka (Cicero de Finibus I 3): „Ten Tytus Albucyusz przed swem jeszcze wygnaniem za zdzierstwa w Sardynii, osiadł w Atenach, i zarzuciwszy język, zwyczaje i obyczaje swego kraju, zupełnie zgreczał. Lucyliusz w żartobliwych na Albucyusza wierszach powiada, że Scewola przybywszy do Aten w urzędzie pretora, spotkał go i rzekł do niego: „Wolałeś udawać Greki, niżeli pozostać Rzymianinem, Sabinem, spółziomkiem Poncyusza, Trytaniusza, dzielnym setnikiem, chorążym w wojsku krajowym. Więc ja pretor Rzymski, witam cię, mój Tytusie, w Atenach po grecku: Chaire Tite. Liktorowie, żołnierze, wszyscy obecni zawołali ze śmiechem: Chaire, Tite. I toć to jest, dodaje Scewola, czego mi Albucyusz nie przebaczył, za co jest moim nieprzyjacielem".
A kto w Polsce i w jakich okolicznościach udawał Greka, stał się przez to sławny czy może osławiony tak, że powiedzenie to stało się zwrotem frazeologicznym czy wręcz przysłowiem?
Jeżeli podoba Ci się podcast INTERPRETACJE możesz go wesprzeć w serwisie Patronite.pl: 👉
patronite.pl/p...
Albo postawić symboliczną kawę w serwisie Buycoffee.to: 👉
buycoffee.to/p...

Опубликовано:

 

8 июн 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 77   
@Deailon
@Deailon 2 месяца назад
Piękna renesansowa geneza wyrażenia :) Pięknie dziękuję za podzielenie się tym etymologicznym śledztwem.
@tomaszwojewodzki5081
@tomaszwojewodzki5081 2 месяца назад
Słucham Pana regularnie, Pana przenikliwość zawstydza mój brak wiedzy
@marekspisak3647
@marekspisak3647 2 месяца назад
No i to rzeczywiście bardzo porządkujące wyjaśnienie.
@EdytaMazur-he6bg
@EdytaMazur-he6bg 2 месяца назад
Piękne, dziękuję za finezyjne filologiczne dochodzenie! (Akurat ostatnio czytałam o "Krytykach" Chęcińskiego; cała sztuka oparta na motywie udawania i qui pro quo). Biedny Aleksander - jakie osobliwe przypadki wpływają na bieg historii... Ukłony 😊
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Pięknie dziękuję i odwzajemniam ukłony :)
@tatr150
@tatr150 2 месяца назад
Wiele słusznych i ciekawych informacji na temat postrzegania Greków w kulturze nie tylko polskiej. Do powyższych rozważań dorzuciłbym pewne szczególnie pejoratywne cechy Greków odnotowane w polskiej literaturze zawarte w słowach "Timeo Danaos ut dona ferentes" (z " Odprawy posłów greckich" Jana Kochanowskiego), a więc podstępliwości, chytrości, przebiegłości, fałszywości, wrogości, udawania kogoś innego (w sensie złych intencji). Aż dziw bierze, że w XVI w. takie skojarzenia w stosunku do podbitych i opresjonowanych przez Turków Greków mogły się zrodzić w naszej literaturze. Chyba że - znając żywe odniesienia tej tragedii do czasów współczesnych autorowi - jest to obiekt zastępczy, któremu przypisał on te negatywne i groźne cechy w formie aluzji, a miały odnosić się do kogoś zgoła innego, przed kim nasz wieszcz doby renesansu chciał tym sposobem przestrzec króla i elity kraju. Kogo mógł mieć na myśli? Zapewne niejedną, dziejszym językiem pisząc, V kolumnę.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
w literaturze polskiej XIX wieku Grecy byli portretowani bardzo negatywnie, jako oszuści, zdrajcy i kolaboranci, przeciwieństwem były narody słowiańskie Serbowie i Bułgarzy, obrazowani niezwykle pozytywnie i z sympatią
@altaa7513
@altaa7513 2 месяца назад
W epoce brązu pewien mykeński Grek - kupiec osiedlił się na drodze szlaku bursztynowego na terenie Kultury łużyckiej i jest moim przodkiem. Nikt nie udowodni że jest inaczej. Wniosek - nie udaję Greka.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Całkiem możliwe, że greccy kupcy osiedlali się np. w Maszkowicach w epoce mykeńskiej
@longinzaczek5857
@longinzaczek5857 2 месяца назад
Raczej udowodni - kultura łużycka zaczęła się w zasadzie wtedy, gdy upadła kultura mykeńska, chyba, że mówisz o kulturze przedłużyckiej. Ale ja bym wywiódł swój rodowód od którejś z postaci Czarnych Okrętów Joe Alexa. Bardziej na poważnie - w Ashmolean museum znajdują się podobno zestaw kilku kamieni o kształcie brył platońskich (czworościan foremny, sześcian, ośmiościan foremny dwunastościan foremny, dwudziestościan foremny) znalezione w Szkocji i pochodzące jeszcze chyba z czasów minojskich. Więc kto wie?
@ilcattivo13
@ilcattivo13 2 месяца назад
Dziękuję. W życiu nie przyszłoby mi na myśl, że wyrażenie "nie udawaj Greka" ma całkiem inne znaczenie, niż to powszechnie uważane.
@coondelboory9936
@coondelboory9936 2 месяца назад
Niesamowita historia!
@ggnagognagoma2462
@ggnagognagoma2462 2 месяца назад
Genialne
@jacekbak2484
@jacekbak2484 2 месяца назад
Pozdro.
@witoldptak7767
@witoldptak7767 2 месяца назад
Dziękuję bardzo za tak potrzebny wykład. Przyznam się, że od kiedy poznałem podstawowe słowa po grecku (stało się to przypadkowo, po prostu podczas pobytu w Anglii po studiach miałem sympatycznych sąsiadów z Grecji), to tłumaczyłem sobie, że to powiedzenie wynika z przeciwstawnego dla wielu Europejczyków (przynajmniej Słowian) znaczenia słowa "ne", co po grecku oznacza "tak". Pamiętam, że tak sobie przytakiwali moi koledzy z Grecji, a słownik potwierdził moje przypuszczenia:) Natomiast zaprzeczenie po grecku to "ochi" W ogóle grecki przez brak bliższych pokrewieństw z innymi językami europejskimi może się wydawać trudny (również w podstawowych zwrotach). Pozdrawiam, miłej niedzieli!
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Przeczenia greckie są rzeczywiście nieco dziwne dla nas.
@markegirski7498
@markegirski7498 2 месяца назад
Grecki język powstał ze słowiańskiego.Zobacz jak się nazywała Sparta na początku.
@witoldptak7767
@witoldptak7767 2 месяца назад
@@markegirski7498 Podobieństwa nazw miast i innych obiektów geograficznych nie są żadnym argumentem za bliskością językową. Nawet najeźdźcy gardzący ludami podbitymi i od nich dość odlegli językowo rzadko zadawali sobie trud, by zmienić nazwę na zupełnie odmienną, dla wygody nowa nadawana nazwa była zbliżona do poprzedniej. Na przykład Niemcy (często gardzący Słowianami )zmienili Szczecin na Stettin, Gdańsk na Danzig, Wrocław na Breslau, a słowiański niegdyś Berlin w ogóle nie zmienił nazwy. Rzadkie były też przypadki dosłownego tłumaczenia nazwy, chyba, że była ona bardzo długa, bądź kilkuczłonowa Mamy też węgierski Budapeszt , gdzie pierwszy człon (zarazem nazwa starszej części miasta, czyli piękna skądinąd Buda) też wskazuje na słowiańskie pochodzenie, co nie znaczy, że Węgrzy są Słowianami, natomiast często od nich zapożyczali nazwy Jedynie reżimy ideologicznie wyjątkowo zacietrzewione, szukające np. wrogów klasowych (chociażby sowiecki komunizm) zmieniały nazwy geograficzne w sposób masowy i bardziej widoczny. Dlatego nasz Królewiec to dla Rosjan ciągle Kaliningrad. Ale to był jeden z nielicznych wyjątków w historii. W rzeczywistości Grecy i Słowianie mają bardzo odległego indoeuropejskiego przodka, a w wielu kwestiach języki słowiańskie są bardziej zbliżone nawet do indoirańskich (bo chociażby są w grupie satem), niż do greckiego. Pozdrawiam!
@markegirski7498
@markegirski7498 2 месяца назад
@@witoldptak7767 Nie wiem o czym tak napisałeś.Jeśli mają nazwy państwa i miast słowiańskie to zrozumiałe kto stworzył Grecję.Jestem na 100% pewny że to zrobił język słowiański.
@misiurkaful
@misiurkaful 2 месяца назад
​​@@markegirski7498 wikipedia mówi że Sparta to dawniej Lakedaímōn. Jak dla mnie, nie ma tu nic słowiańskiego. Za to słyszę pięknie zapisany fonetyczny angielski w amerykańskiej odmianie, jak u Rihanny "Szajnbrajt Lakedaímōn". A to by oznaczało że grecki język musiał powstać z amerykańskiego angielskiego. A nie z jakiegośtam slowiańskiego 😅
@Kovaliv1
@Kovaliv1 2 месяца назад
Sława! ❤ ❤ ❤
@ArkadiuszFratczak
@ArkadiuszFratczak 2 месяца назад
Jest Pan Wielki !:)
@marekkrajewski9662
@marekkrajewski9662 2 месяца назад
A u nas na wsi (małopolska/podkarpacie) się mówiło: udaje Greka a gupi jak beka! 😂
@longinzaczek5857
@longinzaczek5857 2 месяца назад
Kiedyś gdzieś czytałem etymologię tego powiedzenia, ale niestety zapomniałem gdzie i jaka to była etymologia. Choć niewykluczone, że właśnie tą cytowaną tutaj. (chociaż chodzi mi też po głowie myśl, że mogło mieć to związek z kościołem greckim, ortodoksyjnym)
@karolw.5208
@karolw.5208 2 месяца назад
Piekne sledztwo jezykowe!
@krzysztofdembinski7138
@krzysztofdembinski7138 2 месяца назад
Logiczne ,takie musiało być pochodzenie tego zwrotu.
@mariuszdabrowski9557
@mariuszdabrowski9557 2 месяца назад
Επιτρέψτε μου να εξηγήσω την κατάσταση. Dziekuję za ten podcast. W tej historii znalazłem inne rozwinięcie tematu co można znaleśc między słowami. Łaźnie parowe. W całej Europie do średniowiecza były stosowane do czyszczenia ciała różnego rodzaju Łażnie parowe. W państwach kultury katolickiej zaniechano stosowania łazni parowych gdyż kojarzone były ze zwyczajem pogańskim (chrześcijanin się nie myje - ma perfumy). Oraz w okresie renesansu były kojarzone z chorobami wenerycznymi przywiezionymi z ameryki. Infekcja choroby takiej jak kiła mogła się nie ujawniać miesiącami ale gdy chory poszedł się do łaźni oczyszczenie układu limfatycznego aktywowało układ immunologiczny i objawy choroby stawały się szybko widoczne, bywało że nawet następnego dnia. Zasada działania takiej łaźni jest taka że człowiek wchodzi do bardzo ciepłego pomieszczenia lub namiotu, tam się poci, pory skóry się otwierają, system limfatyczny się oczyszcza a system immunologiczny aktywuje się do działania i zarazem w oczyszczonym ciele ma mniej walki z drobnoustrojami, gdyż pewna cześć jest wydalona z potem i zarazem ma większe szanse łatwiej pokonać ten system różne infekcje. Choroby weneryczne jak kiła oraz jej krewniaczkę borelioze, ludność rdzenna Ameryki centralnej, czyli tzw. Indianie Karaibów i Meksyku leczyli właśnie tak że pacjenta wieszano w hamaku nad ogniskiem a Indianie prerii i Kanady stosowali szałas potów. W Europie panował lęk przed objawami więc z łaźni parowych rezygnowano. W ten sposób leczono od czasów, prawdopodobnie, kamienia łupanego. Łaźnie parowe były i są stosowane we wszystkich kulturach, poza tymi gdzie występuje klimat tropikalny (wyjątkiem są tu właśnie Indianie przedkolumbijskich Karaibów). W tej chwili rozróżniamy trzy rodzaje łaźni parowej, stosowanych zależnie od klimatu: 1. Łaźnia Sauna sucha ; temperatura pomiędzy 80 stopni a 120 stopni celciusza wilgotność między 0% maksymalnie 5%. Głównie stosowana w kulturach klimatu blisko koła podbiegunowego np. Skandynawia, Finlandia, antyczna Szkocja ludność Kanady, ludność Aniu Sachallina, ale też przedkolumbijska ludność Ziemi Ognistej w Patagonii. Czyli tam gdzie jest bardzo zimno. 2. Łaźnia Sauna Mokra; temperatura pomiędzy 50 stopni a 80stopni, wilgotność 50% maksymalnie i krótkotrwale 70% ( poniżej 40% uważa się że jest za sucha i już nie działa skutecznie). W takiej saunie mokrej stosuje się różnego rodzaju witki z gałązek różnych drzew jak np. brzoza, dąb, klon, a nawet świerk. Takimi miotełkami z gałązek oklepuje się człowieka aby doprowadzić do miejscowego przegrzania ciał , przyspieszyć pocenie oraz uaktywńić mocniej system immunologiczny. W takiej to właśnie mokrej saunie stosuje się różnego rodzaju zioła jak piołun, szałwia, tymianek, oregano, żywokost, sosna, świerk, cypryśnik, rozmaryn, itd. W dawnych czasach każdy rejon europy miał swoje regionalne zioła w zastosowaniu. Właśnie o tym chcę rozwinąć temat. Rejony gdzie stosowano takie mokre sauny to Rosja - Ruska Bania, dawna Polska (w takiej właśnie łaźni/saunie zabito księcia Leszeka Białego 24 listopada 1227 roku.), Czechy i Niemcy. Indianie w USA w południowych stanach. Łaźnie mongolskie, Kazachskie i Tureckie z Ałtaju. Czyli klimat umiarkowany lub stepowy . 3. Łaźnie „całkiem parowe” teraz nazywane z j.tureckiego Hammam lub z j.angielskiego Steam (stim). Temperatura 40 stopni (maksymalnie 50 stopni ale to już uważane jest za bardzo gorący Hammam) wilgotność 100%. (Znajomi Turcy uważają że oni uzyskują w ich hammamie 120% wilgotności a ja udaję że mnie w szkole nie uczono co to procent i z podziwem kiwam głową.) Taka łaźnia jest typowa dla cieplejszego klimatu tak jak śródziemnomorski, to jest właśnie turecki Hammam, łaźnie Rzymskie zwane Balneis (stosowane w całym imperium rzymskim) Łaźnie perskie, łaźnie parowe Japońskie i chińskie, łaźnie greckie zwane λουτρά, (Lutra), „Domy/piece jako sauny zwane Huum do ceremonii Temazcal ” stosowane w kulturze Majów w Meksyku tyle że ta konstrukcja jest bliższa w użyciu saunie mokrej. Powyższy podział nie oddaje pełnej prawdy o typach sauny, gdyż np. ruska bania na dalekiej północy w Jakucji technicznie bliższa jest fińskiej saunie, hammam na Kaukazie bliższy jest technicznie ruskiej bani, a szałasy potów zależnie od tego co jak komu wyszło w trakcie budowy szałasu można było zaliczyć do każdego rodzaju łaźni parowej. Teraz wróćmy do historii uzdrawiacza Pana Balińskiego. Widać że chciał króla wyleczyć przez poty i zastosował mokrą saunę z ziołami. Gdyby zastosowana była ta terapia we wczesnym etapie choroby pewnie by się powiodła i król Aleksander Jagielończyk byłby zdrowy ale gdy choroba była już mocno rozwinięta i serce było słabe, system limfatyczny nie wydolny i zablokowany, stosownie mokrej sauny mogło by stać się przyczyną śmierci. Teraz o ziołach Jednym z moich zawodów jestem dyplomowanym naturoterapeutom i fitoterapeutom, więc coś się tam na ziołach znam, dodatkowo kiedyś w młodości, byłem przewodnikiem PTTK Jurajskim, i zbierałem i spisywałem różne historie i legendy z rejonu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Czyli z rejonu skąd pochodził Pan Baliński. Z opowieści i literatury można było się dowiedzieć jakie zioła były stosowane od wieków zielarki i zielarze oraz inni uzdrowiciele z rejonu skąd pochodziła Pan…. Jednym z głównych składników do nacierania zewnętrznego, na skórę, przy różnych infekcjach były zioła takie jak : Bylica piołun (Artemisia absinthium L.) Bylica roczna (Artemisia annua) Dziurawiec (Hypericum L.) . Dodatkowo innym z moich zawodów (i hobby) jest tzw. Mistrz Sauny, czyli robienie zabiegów w Saunie lub Ruskiej Bani lub w Hammamie. W trakcie kursu gdy uczyłem się zabiegów w mokrej saunie w tzw. ruskiej bani na Ukrainie w mieście Browary w 2002 roku, byłem świadkiem jak przy zastosowaniu do zabiegów nacierania ciała piołunem kilka osób doznało Reakcja Jarischa-Herxheimera (ta reakcja głównie wystepuje przy stosowaniu antybiotyków co pokazuje że zioła w saunie mają silne działanie, Objawami reakcji Herxheimera może być gorączka, bóle głowy, dreszcze, bóle mięśniowe i kostne, świąd, nudności i wymioty oraz wysypki skórne.). W literaturze medycznej są opisy takiej reakcji przy stosowaniu ziół antyseptycznych do jakich należy też piołun. Stosowanie piołunu w saunie jest tradycyjną techniką w Ukrainie i w Karpatach i pewnie było też stosowane w dawnej Polsce ogólnie na słowiańczyżnie. Stosowanie piołunu na terenie Jurze podkrakowskiej i stosowanie piołunu w saunie na Ukrainie daje pewne skojarzenia. Król Aleksander Jagielończyk prawdopodobnie w trakcie zabiegu dostał Reakcja Jarischa-Herxheimera , co doprowadziło do niewydolności systemu limfatycznego i niewydolności nerek, co w następstwie mogło doprowadzić do niewydolności serca i zgonu. Dodatkowo Pan Baliński podawał królowi pewnie alkoholowe nalewki ziołowe na winie (spirytusu jeszcze nie znano) jako silniejsze lekarstwo. Przy czym alkohol uszkadzał już słabą wątrobę. Bardzo mi się spodobało stwierdzenie że „robił to na przekór wszystkich zaleceń”, czyli była pełna świadomość jak stosować w leczeniu łaźnie parowe, czyli były w tym czasie w ciągłym powszechnym użyciu. Nasz nieszczęśnik Baliński pewnie nie do końca zdawał sobie sprawę jak bardzo ryzykował życiem królewskim. Do tego prawdopodobnie przedawkował zioła. Ta terapia do tej pory jest stosowana na Ukrainie przez wielu terapeutów w tzw. Ruskiej Banii, ale alkohol jest zakazany jako bardzo niebezpieczny. Dodatkową wyczytaną - wysłuchaną, informacją jest że Baliński wylądował w więzieniu w zamku biskupim. Takim zamkiem jest zamek w Siewierzu. Ruiny zamku są udostępnione turystycznie i do teraz można zwiedzać tamtejsze lochy i samemu stwierdzić w jakich warunkach przebywał tam pan Baliński. Podsumowanie: Baliński był zdolnym wiejskim znachorem bo miał wielu klientów. Stosował tzw ludową medycynę. Jako reklamę stosował plotki że jest egzotycznym Grekiem (a może jednak miał jakieś korzenie greckie od jakiś misjonarzy ze średniowiecza?). Zastosował mokrą saunę z ziołami, prawdopodobnie z duża ilościa piołunu. Używał nalewki alkoholowe co pokazuje że prawdopodobnie miał dużą wiedzę o zielarstwie (nalewki alkoholowe upowszechniły się dopiero w XIX wieku). Naraził się wielu wpływowym ludziom bo był polecony przez Glińskiego co na pewno przysporzyło mu wrogów w opozycji politycznej. Baliński skończył z dużym prawdopodobieństwem w lochach na zamku biskupim w Siewierzu bardziej z przyczyn politycznych. Króla nie zabił ale przyczynił się pewnie do jego śmierci bo historia jest z roku 1505 a król Aleksander umarł w 1506, czyli po roku. Pozdrawim z upalnego Cypru. Przepraszam za błędy w pisowni, jestem dyslektykiem i mam już mniejszy kontakt z j.polskim. Mariusz Dąbrowski
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Zaniemówiłem, jak to przeczytałem, Toż to gotowy artykuł naukowy. Niesamowite informacje. Może Baliński i śmierć króla Aleksandra zasługuje na osobne opracowanie, a nie tylko jako uzasadnienie do genezy jednego powiedzenia. Niezwykle detaliczne i wiarygodne to wszystko, Dziękuję za podzielenie się
@mariuszdabrowski9557
@mariuszdabrowski9557 2 месяца назад
@@gosciwit_malinowski Ja dziekuję za opinię. To akurat moje hobby i praca i słuchając pana wykładu widziałem oczami wyobraźni rzeczy które były między słowami, opis łaźni parowej dla króla Aleksandra to prawie dokładnie opis zabiegu piołunem w Ruskiej Banii jakiego się uczyłem w Ukrainie. Tu muszę wyjaśnić że to zabieg regionalny, dla mnie jakaś archaiczna pozostałośc sprzed wieków, W Rosji prawie nie znany, tam stosują inne zioła np.witki z gałązek świerku. Głównie spotykałem ludzi z Charkowa i Browarów co lubują się w piołunie w saunie, po za tym widziałem u Hucułów w Karpatach i jeden Słowak mi opowiadał że oni też tak robią u siebie. Dlatego uważam że to jest dawna zanikająca terapia słowiańszczyżny i Baliński ją znał. Dlamnie to tak jakbym usłyszał o dawnym języku słowiańskim, to kultura terapii, która tak jak języki zmieniają się , zanikają, przetwarzają. Jeszcze raz dziękuję za wykład który w mojej głowie połączył kulturę ruskiej banii i polskiej łaźni jednym wspólnym korzeniem.
@seladonowe
@seladonowe 2 месяца назад
Super; dodałabym, że zanik łaźni o którym Pan pisze, dotyczy średniowiecznych łaźni zachodnio- i środkowoeuropejskich, ale nie z powodu katolicyzmu. Norbert Elias w 'Przemianach obyczajów w cywilizacji Zachodu' pisze o zaniku łaźni - łaźnie nie zanikły akurat w krajach katolickich, bo były popularne przecież przez całe średniowiecze, które jest epoką katolicką właśnie. W średniowieczu łaźni nie kojarzono 'pogańsko', w ogóle nie miały skojarzeń ideowych a czysto utylitarne i były bardzo popularne. Miasta średniowieczne miały własne łaźnie zbiorowe (jeśli wierzyć ikonografii, to moczono się w kadziach wyłożonych płótnami), z których korzystali regularnie mieszkańcy obu płci - miasto zapewniało budynek i opał, zatrudniało ludzi do opalania pieców do grzania wody, łaziebnych, przy łaźni można było skorzystać z uslug cyrulika etc - to były rozwinięte placówki higieny zbiorowej, obecne w wielkich ośrodkach jak Wrocław, czy - tę łaźnię akurat znam ze źródeł - w małym mieście średniowiecznym jak Frombork na Warmii. Łaźnie zanikły w wieku XVI. Elias pisze, że zaniknęły dlatego, że po pierwsze purytanizm protestancki zaczął krzywo patrzeć na zabiegi około ciała. Po drugie - i to 'położyło' łaźnie kompletnie - zaczęto je kojarzyć z miejscem wywołującym choroby - i tu pewnie były ważne wspomniane choroby weneryczne. Po upadku higieny zbiorowej w Europie pozostały praktyki indywidualne - a te były bardzo zróżnicowane.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
@@seladonowe tak,chyba właśnie XVI wiek uznał łaźnie za większy problem niż brud
@mariuszdabrowski9557
@mariuszdabrowski9557 2 месяца назад
@@seladonowe Dziękuję za odpowiedz. To bardzo ciekawe co Pani napisała.
@BartekSychterz
@BartekSychterz 2 месяца назад
Szczerze mówiąc, to obecność Czerwnych Gitar na miniaturce mnie zaskoczyla najbardziej. Normalnie to tutaj są starozytne bądź średniowieczne tematy, np takie jak Chazarowie, Rusowie, Rzymianie, Grecy (Hellenowie), Słowianie czy inne podobne temety. A tu takie coś. PS: nie mam nic przeciwko temu, ale trochę szok.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
no niestety, nie da się uzasadnić średniowiecznego, ani starożytnego pochodzenia tego powiedzenia, musimy się zadowolić początkiem XVI wieku
@BartekSychterz
@BartekSychterz 2 месяца назад
@@gosciwit_malinowski Nie zaskoczył mnie wynik śledztwa (nie wiem jak inaczej to określić) które zakończyło się w wieku szesnastym. Mnie zaskoczył początek materiału i czerwone gitary na miniaturce. Wszakże to XX wiek. Ale to akurat jest ok. To pokazuje pańską otwartość i brak sztywnego kołnierza humanistycznego.
@demaskatorr
@demaskatorr 2 месяца назад
@janmos5178
@janmos5178 2 месяца назад
Dobry film.
@goat3717
@goat3717 2 месяца назад
Pierwszym Polakiem podobno znajacym greke byl Mieszko 2😊
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Tak byl, ale potem była długa przerwa
@MILCZAR55
@MILCZAR55 2 месяца назад
Dziękuję za tę następną porcje wiedzy. A tak a propos, czy powodem śmierci Aleksandra nie była pewna przypadłość, przywleczona kila lat wcześniej, przez marynarzy Krzysztofa Kolumba z Indii Zachodnich do Europy? Czasami przypadłość ta nazywana była (ze względu na narodowość osób zajmujących się jej proliferacją) 'francą. Taką przynajmniej kilka razy informacje znalazłem. Serdecznie pozdrawiam.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Na pewno na to zmarł Jan Olbracht, który był nazwijmy to bawidamkiem, znane jest nawet nazwisko mieszczki krakowskiej, która przywiozła tę chorobę z pielgrzymki do Rzymu, a potem przekazała ją królowi. A czy Aleksander to nie wiem, wtedy to się szerzyło jak zaraza, ludzie byli nieodporni i jeszcze po średniowiecznemu dość swobodni erotycznie. Dopiero w XVI wieku reformacja, Luter i strach przed francą spowodują falę purytanizmu.
@MILCZAR55
@MILCZAR55 2 месяца назад
​@@gosciwit_malinowskiCzytałem kilkanaście lat temu publikację, w której autor piał o nadobnych dziewczętach z Francji na dworze Aleksandra, jak i o samej przypadłości, jako o faktach. Co do wątku Lutra i reformacji, to pozwolę sobie rekomendować książkę Grega Steinmetza - "Największy bogacz wszechczasów". Autor w swej dociekliwości przypomina Pana. Jestem przekonany, że będzie Pan usatysfakcjonowany.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
@@MILCZAR55 dziękuję, chętnie się zapoznam
@goat3717
@goat3717 2 месяца назад
Z tą franca z Ameryki to w myśl ostatnich badań ta teoria została podważona, chociaż ja nie jestem przekonany obserwując wysyp zachorowań w Europie 16 wieku. Co do Jagiellonów to jeden po drugim chorowali, nawet ten co został biskupem😅.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
@@goat3717 są jakieś dowody, że chorowano na syfilis w Europie przed Kolumbem, ale nawet jeśli to prawda, to były to absolutnie sporadyczne przypadki; a po 1493 r. to idzie fala, tsunami zachorowań po całym Starym Swiecie; cóż biedni Jagiellonowie, nie zauważyli, ze skończyło się średniowieczne rumakowanie :)
@inialny
@inialny 2 месяца назад
Myślę że geneza powiedzenia "nie udawaj Greka" jest zupełnie inna, całkiem przyziemna. Z początkiem lat 50-tych osiedliło się w Polsce wielu Greków, po przegranej tam przez nich rewolucji pro-komunistycznej, inaczej mówiąc wojnie domowej. Z ich dziećmi uczęszczałem do szkoły podstawowej w Nowej Hucie. Lubiliśmy ich. Do dziś pamiętam ich imiona i nazwiska. Oni mówili po polsku tak samo jak my, ale ich rodzice jednak niezupełnie. Język polski był barierą dla wielu dorosłych greckich imigrantów. Stąd pojawił się problem zatrudnienia tych ludzi w gospodarce socjalistycznej, w takiej choćby Hucie Lenina. Partia przyszła im w sukurs i pozwoliła im na działalność zarobkową prywatną. Pojawiły się na ulicach Nowej Huty wózki z wodą sodową (20 groszy szklanka), wodą sodową ze słodkim sokiem (80 groszy szklanka), oraz watą cukrową na patyku (bodajże za złotówkę). Bardzo popularne zwłaszcza wśród dzieci, zwłaszcza latem. Z takim dorosłym Grekiem ciężko się rozmawiało, bo jego język polski był ograniczony. Stąd gdy natrafiło się na małomównego Polaka, z którym nie dało się pogadać, który zdawał się czegoś nie rozumieć, to mówiło się do niego wpół żartobliwie "nie udawaj Greka".
@markegirski7498
@markegirski7498 2 месяца назад
Tylko że to powiedzenie wcześniej istniało.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
No tak, ale osiedlenie się Greków w 1949 r., nie tłumaczy, że Wiech użył go w 1936 r.
@pierogitozycie8426
@pierogitozycie8426 2 месяца назад
W mojej rodzinie od strony mamy istnieje określenie "filozof grecki" oznaczającego kogoś mądrującego mądrującego się, szukającego dziury w całym itd. Zawsze myślałem, że z tego może wynikać określenie "udawać Greka", bo jest mała różnica między nie zgadzać się z innymi co do danego tematu a nie rozumieć go.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
filozof grecki, to raczej rozwinięcie innego zwrotu "nie filozofuj"
@aloisnieschwitz840
@aloisnieschwitz840 2 месяца назад
hellada-niebieska Matka
@BartekSychterz
@BartekSychterz 2 месяца назад
Ja zwasze sądziłem, że to się wzięło od uchodźców greckich w Polsce po zakończeniu wojny domowej w latach czterdziestych, którzy uciekli do Polski.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
też tak myślałem, ale badania wykazały, że to dużo starsze
@BartekSychterz
@BartekSychterz 2 месяца назад
@@gosciwit_malinowski I to akurat jest fajne w pasji historycznej. Ile razy mnie zaskakiwały takie materiały i zmieniły moją wiedzę historyczną.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
@@BartekSychterz Tak. Jak najbardziej ciekawe, gdy dowiadujemy się nowej rzeczy zupelnie niezwykłej
@0000marcin
@0000marcin 2 месяца назад
Już wtedy bowiem była cenzura...w orginale było nie udawaj żyda.
@wojtekskowronphotographyan1691
@wojtekskowronphotographyan1691 2 месяца назад
A ja myslalem, ze tu chodzilo o „grecka wiare“, czyli udawanie prawoslawnego. Mogli to robic zbiegli na Ukraine polscy chlopi panszczyzniani, zeby uniknac zlapania i odeslania do pana.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Nie, udawanie ruskiego chłopa greckiej wiary to chyba tylko Pan Zagłoba uskuteczniał
@handekweda6815
@handekweda6815 2 месяца назад
Witam , ciekawy twórczy przekaz w ustach interpretatora - żołnierz Armii Krajowej jedzie budować państwo w Palestynie , a więc wszyscy już wiemy , że Armię Krajową w Polsce walczącą z Niemcami tworzyli żydzi , a że Niemcy przegrali i nie było kogo bić , to żydzi pojechali bić Palestyńczyków , niezły przekaz . Pozdrawiam .
@piotrleszczynski5744
@piotrleszczynski5744 2 месяца назад
Mogę napisać co mi się nie podoba? Nie podoba mi się: - łączenie prymitywnej propagandy politycznej (jakiejkolwiek) z wysokiej klasy nauką. - słuchanie kogoś to ma wielka wiedzę naukową ale nie umie mówić po polsku. Na przykład nie opanował podstaw języka polskiego czyli: nie opanował tego, że w języku polskim jest intonacja zdaniowa i brak intonacji wewnątrz wyrazowej. I nie opanował podstawowej fonetyki. Jakim cudem zdałeś do liceum/technikum Gościwicie Malinowski?
@jarosawprzewoka9271
@jarosawprzewoka9271 2 месяца назад
Далее
Вся Правда Про Хазяевов !
41:02
Просмотров 2,4 млн
7 Days Stranded In A Cave
17:59
Просмотров 56 млн
Czerty i riezy: proto-pismo dawnych Słowian
32:01
Просмотров 4,5 тыс.
Słowianie i olbrzymy: stolemy, enty i wołoty
49:40
Просмотров 4,6 тыс.
Walhalla: hala rzezi, hala wybranych czy hala Rzymian
44:26
067 Ariowie: Indoeuropejczycy Azji Większej
56:23
Просмотров 11 тыс.
Prof. Grzegorz Kucharczyk - Inkwizycje cz. 1/2 (wstęp)
1:02:13
Вся Правда Про Хазяевов !
41:02
Просмотров 2,4 млн