Тёмный

Po kolei z Kuleckim - Odcinek 65 - Proza torów 

On track with Kulecki
Подписаться 22 тыс.
Просмотров 34 тыс.
50% 1

Czy najbardziej prozaiczny i pospolity wagon spotykany na kolei ma w sobie coś ciekawego? Sprawdźmy.
.
Odcinek zawiera elementy audiodeskrypcji.
.
Sklepik Po Kolei z Kuleckim: pkzk.cupsell.pl/
Facebook: / pokoleizkuleckim
Instagram: / jakubkulecki
Muzyka: morningwoodblu...
.
#kolej #pokoleizkuleckim #pkzk #kulecki #wagon #wagontowarowy #430w #eaos #weglarka #tabor #zestawkolowy #wozek #1xta

Опубликовано:

 

13 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 321   
@nesstorka
@nesstorka 5 лет назад
Proza potrafi być niezwykle ciekawa. Poetyka O w Eaos - jedna litera, a pięć słów "z polskiego na nasze". Dokształciłam się, dziękuję.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Nesstorka Be - służę i kłaniam się nisko.
@ukaszp6239
@ukaszp6239 5 лет назад
A teraz dodać, że dawniej na kolei każdą kwestią przez Ciebie omawianą, zajmowały się całe rzesze fachowców. Miałem okazję w swoim życiu poznać artystę, który zawodowo był liternikiem w warsztatach przy jednej z większych stacji towarowych. Tak - jedynym jego zadaniem było mazanie napisów na taborze. I nie nudził się w latach siedemdziesiątych czy osiemdziesiątych... ;-)
@Hubert89k
@Hubert89k 5 лет назад
Pasja i zaangażowanie w merytoryczny i jednocześnie niesamowicie przystępny sposób przekazania Pana wiedzy na temat kolei jest nieoceniona :) Najlepszy polski kanał kolejowy na YT! :) To jest niesamowite jak można w tak interesujący sposób opowiedzieć o najpopularniejszym wagonie śmigającym w tysiącach egzemplarzy po naszych torach :) Bez "suchych" faktów, a rzeczowo i w pewnym sensie po inżyniersku :) Grafiki we filmikach robią mega robotę :) Można poznać i konstrukcję i zasady działań podstawowych mechanizmów, nawet przez totalnego laika :) Pozdrawiam i czekam na kolejny odcinek! :)
@elpalczus3913
@elpalczus3913 5 лет назад
Wieczor. Za oknem gorrrrac. I cisza..spokoj. Pozornie nic ciekawego ale 😁 bo jest nowy odcinek !! Najpierw komentarz a teraz deser..ciesze sie jak dziecko na czekolade. Pozdrawiam Jakub Ciebie i reszte fanow ogladaczy. Milego wieczoru. Czas start !!👍☺
@michalguz4629
@michalguz4629 5 лет назад
Niby Ameryki nie odkryłeś, opowiadasz o oczywistych rzeczach a i tak ogłądam każdy nowy Twój film z "otwartą gębą!!!!!". Wielkie dzięki!
5 лет назад
Kapitalny materiał. Im coś bardziej pospolite okazuje się mieć ciekawszą historię niż można by się spodziewać... bo nie spodziewa się od takich oczywistości niczego :) Materiał - kopalnia wiedzy. Pozdrawiam!
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Orland Krzyżanowski - bardzo dziękuję. Sporo się przy tym nauczyłem... a także uzmysłowiłem po raz kolejny ogrom własnej niekompetencji ;) .
5 лет назад
@@PokoleizKuleckim Za każdym razem gdy robię swój materiał i postanawiam błysnąć jakąś historią- bo coś tam kojarzę, to po obejrzeniu chwytam się za głowę, że zasadniczo do każdego własnego zdania sam mam krytyczne uwagi że można było coś powiedzieć dokładniej albo w najgorszym wypadku, że zdanie jest zasadniczo nieprawdziwe :) dobrze gdy to odkryję przed opublikowaniem materiału...gorzej gdy już po :)- najważniejsze że w obydwu przypadkach człowiek jest koniec końców mądrzejszy.
@marcingrunwald3916
@marcingrunwald3916 5 лет назад
Świetny odcinek,człowiek znowu dowiedział się o wielu ciekawych rzeczach.
@tomaszwieczorek1401
@tomaszwieczorek1401 5 лет назад
Twoje opowieści, rysunki i modele tak świetnie wszystko objaśniają że z amatora zrobisz profesora :)
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Tomasz Wieczorek - dziękuję :) . Nie da rady - jak mówią, „uczeń nie przerośnie mistrza”. Sam się na bieżąco uczę...
@Norbmix
@Norbmix 5 лет назад
Jak zwykle wspaniały film, bardzo ciekawie opowiedziany, a makietowe przedstawienie funkcjonalności "obwodziny górnej" to mistrzostwo przez duże "M". W pana filmach najmniejszy nawet szczegół ma zawsze swoją historię, co czyni każdy odcinek niezwykle ciekawym. Często tamtędy przejeżdżam podziwiając startujące lub lądujące samoloty, jednak na tak bliski kontakt z tamtymi bocznicami sobie nigdy nie pozwoliłem, a przecież to miejsce jest często odwiedzane przez ciekawe "okazy" taboru kolejowego, np. Orlenowskie "Gagariny".
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Norbmix - dziękuję. Fakt, ciekawe sztuki tu się zapuszczają. Dziękuję za oglądanie i dobre słowo!
@NimrodPW
@NimrodPW 5 лет назад
Bardzo lubię jak mogę w zalewie byle jakiej mowy potocznej posłuchać technicznego opisu budowy jakiegoś urządzenia czy pojazdu. W tym przypadku dzięki Pana lekkości używania mowy technicznej oraz łatwości z jaką potrafi Pan ją przekazać odbiorcy i nią jego zainteresować, stałem się mądrzejszy o wiedzę związaną z budową wagonu do przewozu m.in. węgla. Pozdrawiam i życzę Panu jak i sobie równie ciekawych materiałów na tym kanale.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Nimrod PW - bardzo dziękuję za te słowa. Działam dalej, pozdrawiam serdecznie!
@justynapuszcz6851
@justynapuszcz6851 5 лет назад
pan to potrafi odpowiedzieć. czekam na kolejny odcinek. pozdrawiam z Białegostoku.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
justyna puszcz - cała przyjemność po mojej stronie. Pozdrawiam z Bemowa.
@patrykmaziarz816
@patrykmaziarz816 5 лет назад
Jako dzieci chodziliśmy na takie węglarki odstawione na bocznicy odkręcaliśmy tzw "mercedesy" te wielkie białe koła ,zdaje się od hamulca,nie było to mądre ,ale skąd dzieci mogą o tym wiedzieć,dla nas to była frajda.Zawsze też kończyło się ucieczką,bo ktoś nas gonił,kto tam akurat pilnował składu.A kto nie robił na przykład tak,że kładło się na torach monety,i czekało się aż skład przejedzie,wtedy z tej monety zostawał całkiem spłaszczony krążek i robiliśmy sobie ,można powiedzieć nieśmiertelniki.A ile razy bawiliśmy się że przykładało się ucho do torów,że usłyszy się nadjeżdżający pociąg,taka zabawa w Indian,to był nasz dziki zachód.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Patryk Maziarz - ech... też mam swój „dorobek” młodości... ale nie będę młodzieży pomysłów podsuwał. Dobrze, że jednak człowiek z czasem zmądrzał... że miał szansę zmądrzeć, zanim do jakiejś tragedii doszło.
@vitocorleone2652
@vitocorleone2652 5 лет назад
Pana filmy są po prostu świetne. Sposób w jaki Pan opowiada... genialne i wspaniałe🙂.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Witek Sawka - serdecznie dziękuję i kłaniam się nisko!
@daveedovsky
@daveedovsky 5 лет назад
O tak, tak hamulce to jest coś co lubimy :-) Czekamy na odc o nich
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Dawid Dajczak - najpierw przede mną dłuuuuga nauka. Materia jest przepastna.
@Kedys_to_bylo
@Kedys_to_bylo 5 лет назад
@@PokoleizKuleckim Zawór rozrządczy przez samą swoją nazwę spełnia najważniejszą rolę w całym układzie :) W skrócie proces hamowania działa mniej więcej tak, że przy spuszczaniu kranem maszynisty (opcjonalnie manipulatorem w nowych maszynach) powietrza z przewodu głównego, różnica ciśnień w zaworze rozrzadczym wynikającą z uprzedniego spuszczenia powietrza przesterowuje zawór w taki sposób, że ze zbiornika pomocniczego powietrze przez zawór rozrzadczy przedostaje się do cylindra hamulcowego i następuje proces hamowania przy udziale oczywistego siłownika pneumatycznego. Siła hamowania, czyli ciśnienie w cylindrach hamulcowych, czyli inaczej ilość powietrza jaka przedostała się ze zbiornika hamulcowego do cylindrów zależy jak wiemy bezpośrednio od spuszczonego powietrza z przewodu głównego i odpowiedniego przesterowania zaworu rozrządczego (im wieksza roznica cisnien tym zawor wiecej przepusci powietrza ze zbiornika pomocniczego do cylindow). Przy popełnieniu następuje wzrost ciśnienia w przewodzie głównym, zawor przesterowuje się w taki sposób, że cylindry znowu łączą się z atmosferą, natomiast otwiera się dostęp powietrza z przewodu głównego do zbiornika pomocniczego. I wtedy następuje największy ubytek powietrza ze zbiornika głównego, bo oprócz napełniania całego przewodu trzeba jeszcze napełnić poszczególne zbiorniki pomocnicze. W hamowaniu elektropneumatycznych w ogóle pomijany jest zawór rozrzadczy. Maszynista bezpośrednio steruje elektrozaworami hamowania i luzowania. Gdy chcemy hamować otwieramy elektrozawor na przewodzie pomiędzy zbiornikiem pomocniczym, a cylindrem. Elektrozawor luzowania łączy cylindry z atmosferą. A zbiorniki pomocnicze ładowane są wtedy bezpośrednio z przewodu hamulcowego. Oczywiście w wielkim skrócie, bo jak jeszcze dorzucimy do tego m.in. systemy ważenia ładunku tj. ilości pasażerów to robi się zawilej. Przy hamowaniu tzw. R Rapid dodatkowo do zbiorników pomocnicznych doprowadzony jest z tego co pamiętam przewód od przewodu zasilającego. Pozwala to na napełnienie zbiornika pomocniczego zanim jeszcze przesteruje się zawór rozrzadczy i ponadto zwiększa w cylindrach ciśnienie. Pewnie może mnie ktoś poprawi (i nawet bym chciał, bo wiem, że niektóre rzeczy pozapominałem) ale to są podstawy podstaw :) Budowa samego zaworu rozrządczego jest tak złożona, że nawet w dzisiejszym technikum kolejowym nie jest ona omawiana. Podawane jest tylko to, co powyżej
@TEM-sformers
@TEM-sformers 5 лет назад
Siema jak zwykle dobry odcinek ostatnimi czasy jeżdżę w twoich rejonach małaszewicze -Łuków-siedlce-warszawa praga- Iława pozdrawiam
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
xpaczynos xpaczynos - dziękuję. Zieloności Ci zatem!
@mikirembik
@mikirembik 5 лет назад
Jakubie idealny odcinek. Widzę stałą grupę komentujących. Fajnie , ze nie ma hejtu, tylko konstruktywna krytka. pozdrowienia :-) 3maj się
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
MikiRembik - czołem, Mikołaj. Ano, to jest wspaniałe: ludzie, którzy tu zaglądają. Tu kłaniam Ci się nisko :) .
@qbapuchatek518
@qbapuchatek518 5 лет назад
Świetne! Jak zawsze! Dziękuję!
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
QBA Puchatek - to ja dziękuję!
@kozalec
@kozalec 5 лет назад
Czekałem na wieczór z odcinkiem. Super
@wiktorlol9800
@wiktorlol9800 5 лет назад
To było najkrótsze 20 minut w moim życiu, chyba jeszcze raz obejrzę... kiedy autor filmu opowiada ciekawie O WĘGLARCE i to jeszcze przez 20 minut, no mistrz po prostu.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Dziękuję :)
@mn27ka
@mn27ka 5 лет назад
Nigdy się nie spodziewałem, że będę tak zaabsorbowany opowiadaniem na temat węglarki. Świetny kanał.
@1I3b
@1I3b 5 лет назад
13-14 lat pracowałem na PKP i z przyjemnością słucham pańskich opowieści, dziękuję bardzo za czas i serce poświęcone dla nas, oglądaczy.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Serdecznie dziękuję!
@thetrulyenlightened1037
@thetrulyenlightened1037 5 лет назад
Trafiłem na jeden z twoich filmów zupełnie przypadkiem, a teraz po prostu nie mogę przestać oglądać reszty (a miłośnikiem kolei specjalnie nie jestem) - szacun
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
The truly enlightened - dziękuję za dobre słowo. Kolejny w przygotowaniu.
@tc5080
@tc5080 5 лет назад
Dykcja i piękne techniczne slownictwo.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
tc5080 - dziękuję, pracuję nad tym :)
@nigsyzz1187
@nigsyzz1187 5 лет назад
Kolejny pożyteczny film jaki obejrzałem na YT
@witoldstenka2083
@witoldstenka2083 5 лет назад
Znowu niby rzeczy oczywiste, a przekazane tak że stanowią kopalnię wiedzy, kolejny pożyteczny i ciekawy film. 👍
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Dziękuję!
@Manny_CZ
@Manny_CZ 5 лет назад
..w pierwszych sekundach filmu ČD Cargo dziękuję panu ;-) ..i wtedy dobre ogólne informacje, świetnie! Czeski "mikol" pozdrawia Polskę..
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Manny CZ - dziękuję :)
@wiesiekp8336
@wiesiekp8336 5 лет назад
Jak fajnie się Pana Inżyniera słucha, w ostatni dłuuugi weeked poszwędałem się po bocznicach Jaworzyny Śląskiej gdzie według opisów oczekują na przegląd różne typy wagonów, dzięki wsześniejszym odcinkom miałem pojęcie na co patrzę, dziękuję i pozdrawiam 💪👍
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Cieszę się, że się na coś mogłem przydać :) . W Jaworzynie całe wieki nie byłem...
@daf654
@daf654 5 лет назад
Szacun za koszulkę z WFM-ką ;)
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Da F - z WSK M06 nie mieli ;)
@wojtek7527
@wojtek7527 5 лет назад
Po kolei łapa w górę.
@karolklementowski9071
@karolklementowski9071 5 лет назад
Genialny film, fascynujący od początku do końca, a jednocześnie zrozumiały dla kogoś tak mało kumatego w technice jak ja ;)
@DeepSeaGipsy
@DeepSeaGipsy 5 лет назад
Jak zwykle soczysty materiał.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
DeepSeaGipsy - dziękuję. Działam dalej.
@DrCharlie89
@DrCharlie89 5 лет назад
Świetny odcinek! Pozamiatane :)
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
DrCharlie89 - dziękuję!
@stiopapiwuszkin5603
@stiopapiwuszkin5603 5 лет назад
No i znów paznokieć w górę!!!!! Nawet Nie mam pomysłu jak to skomentować....może niech każdy z nas w domu spojrzy na swoją taczke i ...opowie o niej.😂😂😂 Jednak zostawię aspekty techniczno-edukacyjne bo....ten odcinek przypomniał mi pewien stary piękny film reżyserii Jana Himilsbacha. Tam były "weglarki"😂 Polecam "Przyjęcie na 10 osób plus3"🤣🤣🤣🤣 Panie Kierowniku Kulas...Ale my nie będziemy tego pic🤣🤣🤣 Pozdrowienia dla Wszystkich Transportowych Swirow i....NASZEGO REDAKTORA. Swiryyyy....lapyyyyy w goreeeeee😁
@SWIDNICKA52
@SWIDNICKA52 5 лет назад
Od jakiegoś czasu mieszkam niedaleko linii kolejowej i (muszę to powiedzieć) przez Ciebie z uwagą przyglądam się każdemu taborowi jaki przejeżdża :D Pozdrawiam serdecznie.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
czvvarty PL - dziękuję... tak, to jest zaraźliwe :)
@CARGO6000
@CARGO6000 5 лет назад
Bardzo dobry i potrzebny odcinek, dziękuję.
@swieca3098
@swieca3098 5 лет назад
Bardzo ciekawy film! :)
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
STG Trains - dziękuję!
@robertregua5140
@robertregua5140 5 лет назад
Przez parę odcinków się powstrzymywalem, by nie pisać ciągle w ten sam sposób, no ale ile można się powstrzymywać... Są takie miejsca w internecie, gdzie z materiałów przygotowywanych przez Czarodziejów wiedzy przeróżnych i opowieści można układać bardzo ciekawe seriale, objętościowo, mam nadzieję, goniace Dynastie, a jakościowo, niemalże tak wspaniałe jak Sonda oglądana oczyma osmiolatka (osmiolatka, mającego w 2019tym lat czterdzieści z okładem). Opowieść z Tysiąca i jednej śrubki! Pyszne!
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Robert Reguła - porównanie do Sondy niezasłużone :) . Wszyscy się na tej Sondzie wychowaliśmy, zaszczepiła w nas ciekawość świata i tę nadzieję, że różne urządzenia techniczne jednak da się zrozumieć. Dziękuję za dobre słowo!
@arekguinness2342
@arekguinness2342 5 лет назад
Świetny film jak zwykle. Dzięki :)
@gustafna100q5
@gustafna100q5 5 лет назад
Jakubie!!!! To nie jest proza torów- z Tobą tego typu opowieści to jest P O E Z J A torów. Pozdro znad morza :-)
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Gustaf NA100Q - rumienię się jak dziewica :) . Pozdrawiam z upalnego Mazowsza!
@mackoGD
@mackoGD 5 лет назад
@@PokoleizKuleckim koleś ma "to coś"!
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
mackoGD - hehe... jak coś to żonaty jestem :D
@mackoGD
@mackoGD 5 лет назад
@@PokoleizKuleckim ja też. Ale zamiast z żoną😍...To oglądam jakieś pierdoły o wagonach😂
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
mackoGD - doświadczony mąż na wszystko znajdzie czas i siły :)
@83KamilK
@83KamilK 5 лет назад
Świetny materiał :)
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Kamil K - dziękuję!
@Kanga1974
@Kanga1974 5 лет назад
Nie znam sie na pociagach i niezbyt mnie to interesuje ale kazdy odcinek z ciekawoscia ogladam
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Rafal C - dziękuję. O to chodzi - infekować kolejową pasją ;)
@telewlzor
@telewlzor 5 лет назад
super film i genialny przykład z obwodziną :))
@dugiejoness5197
@dugiejoness5197 5 лет назад
Wyczerpująca analiza, gratuluje. Warto dodać że po rozszczelnieniu pneumatyki( np. gdy furman zerwie pociąg po górkę) układ samoczynnie hamuje cały skald, ale po kilku dniach, powoli schodzi powietrze z reszty układu i wagony są już odhamowane. Ma to umożliwić przetaczanie wagonów w ogóle.
@SuperSpeedMike
@SuperSpeedMike 5 лет назад
Jak tego słucham to sam bym chciał węgiel przewozic!
@harrypotter9853
@harrypotter9853 5 лет назад
Miło widzieć nowy odcinek... z tego co widzę, to nagrania jeszcze z przed października 2018 (Impuls z SKMWA w 2:40 zjeżdżający w postój na grupę towarową w czasie prac na lk 447)...🤔 Drobna uwaga... zawór rozrządczy odpowiada za sterowanie pracą hamulca danego wagonu. Za szybkość szybkość działania odpowiada inna część odpowiadająca za tryb pracy hamulca ( tryb towarowy, pasażerski, rapid - spotykany w składach pośpiesznych). Rozumiem, że to ma być łopatologiczne tłumaczenie, więc już przestaje mącić w głowach😉 Pozdrawiam,...
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Harry Potter - dziękuję za sprostowanie. O hamulcach dopiero się uczę...
@KOLEJ22DrogaPrzygody
@KOLEJ22DrogaPrzygody 5 лет назад
Witam zawsze w temacie i klimacie pasji łapka w niebo i do kolejnego pozdrawiam 142 👍🙏👌🙌🏆🥇🤴🥇🏆
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Dziękuję i pozdrawiam!
@bartomiejszczypa8218
@bartomiejszczypa8218 5 лет назад
Jak zawsze ciekawy i rzetelny odcinek dla fanów kolei i nie tylko! Mimo zwykłego i z pozoru nudnego wagonu, stworzyłeś nam wykład z podstaw konstrukcji wagonów kolejowych 😀. Z racji swojej pracy, wielu się takich i im podobnych naoglądałem - stąd też ciekawostka: górne wzmocnienie burt wagonów służy często także jako miejsce "chwytu" samozaciskających się łap wywrotnicy podczas obrotu wagonu - jest on dociskany do torów w miarę przechylania. Raz, by zapobiec wypadnięciu, dwa - by zapobiec wykolejeniu po powrocie do początkowego położenia. Pozdrawiam i czekam na kolejny odcinek :-)!
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Bartłomiej Szczypa - dziękuję za uzupełnienie :) . Mam w okolicy wywrotnicę, trzeba się będzie do kogoś uśmiechnąć i sfilmować :) .
@bartomiejszczypa8218
@bartomiejszczypa8218 5 лет назад
@@PokoleizKuleckim Polecam - bardzo zmyślne są to urządzenia :-). Jest wiele typów i różnych rozwiązań technicznych jeśli chodzi o utrzymanie i zablokowanie wagonu w odpowiedniej pozycji. Z tego co pamiętam z dokumentacji, którą kiedyś widziałem, obrót wagonu o 178 stopni trwa 2 minuty.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Bartłomiej Szczypa - ta na Siekierkach robi to raczej w dwie sekundy :) . Samych systemów przetaczania wagonów do wywrotnicy jest sporo - ciekawość, czy są w tym kraju dwa identyczne urządzenia. Ich wielką - dla mnie - wadą jest to, że znajdują się na terenach zamkniętych.
@bartomiejszczypa8218
@bartomiejszczypa8218 5 лет назад
@@PokoleizKuleckim Tak szykbo chyba nie - z tego co dziś na sszybko przeczytałem w folderach reklamowych FMK, obrót o 175 stopni i z powrotem zajmuje wywrotnicom 2x30s więc trochę więcej niż sugerujesz ;-). W kwestii przetaczania wagonów natomiast, z racji pracy zawodowej (energetyka i przemysł) odwiedziłem wiele zakładów mających różne typy wywrotnic wagonowych, i tu muszę Cię zaskoczyć - w 99% z nich wtaczanie wagonu do bębna wywrotnicy odbywa się za pomocą lokomotyw manewrowych :-) (w większości są to popularne stonki). Lokomotywa podtacza caly skład wagonów pod wywrotnicę, obsługa rozpina po jednym sprzęgu i cały skład wpycha ostatni wagonik do wywrotnicy, gdzie specjalne płozy blokują koła wagonu dociśkając je do szyn. Cały skład następnie minimalnie odjeżdża, a wywrotnica robi swoje :-). Po rozładunku, wagon wraca do normalnej pozycji, hamulec jest luzowany i kolejny wagon wjeżdża na torowisko bębna wywrotnicy, wypychając tym samym poprzedni wagon, który opuszcza bęben urządzenia i torami o małym nachyleniu wyjeżdża ze stanowiska. Tak to w skrócie wygląda ;-). Filmik: ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-sNTDq8bipDM.html - film fana kolei spod płotu Elektrowni Rybnik (nie, nie mój - z racji pracy nie mogę udostępniać i publikować takich materiałow).
@tytuspullo6555
@tytuspullo6555 5 лет назад
Pan to jestes prze-kot jakby to mlodzierz ujela, z ta swoja wiedza... tylko te mazielnice mnie tak poruszyly, bo ja zawsze myslalem ze tam jaki smar kladli i on tam grawitacyjnie pod wplywem temperature robote swoja robil, a to faktycho jakas oliwka mogla byc...
@mateuszsokoowski879
@mateuszsokoowski879 5 лет назад
Maźnice* 😄
@mzflighter6905
@mzflighter6905 5 лет назад
Nie zwyczajnie jakaś tawotnicą?
@mateuszsokoowski879
@mateuszsokoowski879 5 лет назад
@@mzflighter6905 Do maznicy pakuje się smar. Zaleznie od maznicy od 600 do 900 gram
@tytuspullo6555
@tytuspullo6555 5 лет назад
@@mateuszsokoowski879 O-O-O dzięki, czyli jednak dobrze kojarzę widziałem coś takiego na parowozie...
@mateuszsokoowski879
@mateuszsokoowski879 5 лет назад
@@tytuspullo6555 tylko w parowozie lub lokomotywie jest możliwość uzupelniania smaru. A w osiach wleczonych najwyzej jest licznik.
@DRIZZLERE17
@DRIZZLERE17 5 лет назад
Inżynier Kulecki to człowiek orkiestra !
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
DRIZZLERE17 - oj tam oj tam... ściągałem ;)
@bartekwu9791
@bartekwu9791 5 лет назад
Witam Kuba, jesteś niesamowity. Jest tak jak mówisz, uważam się za miłośnika kolei, a te węglarki nigdy nie przykuwały mojego oka, ot sytuacja: zamknięty przejazd i wielka radość, bo jedzie ST 43 z trzydziestoma węglarami na haku, na Rumunie radośc się kończyła. Teraz będzie inaczej, będzie dogłębna analiza jaka węglara jedzie. Przyznam Ci się podobnie jest z cysternami, i pudernicami, zawsze zwracałem uwagę na wagony kryte, platformy (ale też nie te przewożące kontenery), tego jest mniej... Super odcinek jak zawsze, pozdrawiam ;-)
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Dziękuję za dobre słowo. Pudernice - tego nie znałem :D
@bartekwu9791
@bartekwu9791 5 лет назад
Kolejarskiego żargonu nauczyłem się śledządz od lat stronę z fotografią kolejową "World Rail Photo", znasz ją Kuba?
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Bartek Wu - bardzo pobieżnie. Zasobów jest sporo, w tym przewija się wciąż kilka najbardziej znamiennych - trzeba będzie je omówić „między odcinkami”. Dziękuję!
@klapsior
@klapsior 5 лет назад
A kiedyś myślałem, że to ja wiem dużo o kolei jak na nieprofesjonalistę... Kuba Ty dodatkowy fakultet z zakresu kolejnictwa masz praktycznie w zasięgu ręki. Pozdrawiam.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Rumienię się jak dziewica :D . Douczam się wciąż... zwłaszcza czytając komentarze zawodowców. Pozdrawiam :) .
@malkin_05
@malkin_05 5 лет назад
Czyżby to nie grupa towarowa niedaleko przystanku kolejowego Warszawa Okęcie i odnoga do torów prowadzących do wag kolejowych, a dalej do starej stacji przeładunkowej na Służewcu? Mieszk niedaleko i wiesz... uwielbiam pociągi, więc tam jeżdżę. Czasami z tatą na próby hamulca składów właśnie złożonych z węglarek? A tak w ogóle to nie dawno stał tam Class 66 :D
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Malkin _05 - dokładnie. Tam jest wiele miejsc do eksploracji. Bardzo ciekawa okolica, a i tabor fajny tu zagląda,
@TheSzwaja
@TheSzwaja 5 лет назад
Odcinek ciekawy bo narracja jest prowadzona w trochę szybszym tempie niż dotychczas ;) Fajna odskocznia ;)
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
TheSzwaja - spieszyło mi się, bo musiałem się dziećmi zająć :)
@SZMIRATV
@SZMIRATV 5 лет назад
Podczas oglądania czuje jak przybywa mi szarych komórek ;)
@PWitek-dy2wj
@PWitek-dy2wj 5 лет назад
Jak zwykle lajk przed obejrzeniem. Dziēki. PWWrocław, pafawag
@mackoGD
@mackoGD 5 лет назад
Jezu blacha grubości 4mm. Toć to raj dla złomiarzy!!!😄 A na wady wózków zalecam zastosowanie wielowahacza z Passata. I cyk, idzie jak po pierzu... Pozdro...
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
mackoGD - a podłoga - 6mm! I pierwsze pół metra ściany bocznej - tyle samo. Nawet widać, gdzie się grubość zmienia.
@arturoarcik5253
@arturoarcik5253 5 лет назад
Bardzo ciekawy odcinek. Tyle tych rożnych typów wagonów towarowych jest że miałbym taka propozycję na kolejny odcinek, Gdybyś nagrał coś w rodzaju przeglądu typów wagonów towarowych, Tak w skrócie, może minutkę o każdym. Pewnie i tak się tematu nie wyczerpie, ale najważniejsze, do czego służą itp, bez wdawania się w szczegóły. Temat ciekawy. Kilka typów wagonów które pamiętam z dzieciństwa już nie widuję, np. wagonów chłodni czy w ogóle wagonów "zadaszonych".
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Dziękuję. Coś będzie, ale nieco inaczej ;)
@zbigniewcichalewski3359
@zbigniewcichalewski3359 5 лет назад
Do tej pory nie interesowałem się specjalnie koleją, techniką i szeroko pojętą nauką owszem. Ten człowiek mówi jednak tak ciekawie, porusza kwestie techniczne i tematy około kolejowe, że zasubskrybowałem ten kanał. RU-vid daje szansę ekspresji ciekawym ludziom. Dobra robota.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Zbigniew Cichalewski - dziękuję. To jeden z milszych komplementów, jakie słyszę. A ja za to bardzo lubię Stonesów ;)
@jacekslizak3531
@jacekslizak3531 5 лет назад
Witam bardzo fajny i ciekawy filmik oby tak dalej pozdrawiam
@twkolejofil
@twkolejofil 5 лет назад
Ciekawym elementem wagonów są też malowane na żółto dwustronne haki, które mogą służyć np. do przeciągania na bocznicy pojazdem drogowym jadącym równolegle, ale ich głównym zastosowaniem jest sztauowanie (mocowanie) na statkach.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
TW Kolejofil - prawda. Dziękuję za przypomnienie zapomnianego słowa. Tu wyrazy uznania dla sztauerów, od których pracy zależy bezpieczeństwo rejsów.
@holgerjawa
@holgerjawa 5 лет назад
Kolejny ciekawy odcinek 😀,zdanie o wpisywaniu się wagonów z wózkami lub bez w łuki podsunęło mi pomysł. Jeśli mogę zaproponować temat któregoś tam odcinka,to bardzo chętnie zobaczył bym film o pracy zestawu kołowego względem szyny- jak to się dzieje że przy sztywnej osi pojazdu szynowego , pociąg jedzie po łukach,nie wykoleja się. W samochodzie jest mechanizm różnicowy,nie ma go w pojeździe szynowym, sprawa nie dla wszystkich jest oczywista,nawet dla niektórych maszynistów 😀, pozdrawiam serdecznie.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
holgerjawa - jest taka koncepcja, ale dopiero zbieram materiał.
@holgerjawa
@holgerjawa 5 лет назад
@@PokoleizKuleckim Bardzo się cieszę i czekam niecierpliwie także na kolejne filmy😀
@piotrdziedziul7955
@piotrdziedziul7955 5 лет назад
Mówiłem jużże będzie petarda? Nie? No to teraz mówię! Pozdrawiam serdecznie!
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Dziękuję, pozdrawiam również!
@ElMGsc
@ElMGsc 5 лет назад
Z racji mieszkania w takiej a nie innej części Polski, nie wiem czy będzie mi dane jeszcze w tym życiu zobaczyć inne wagony towarowe w większej ilości niż węglarki :) Wspaniale też posłuchać języka technicznego- Panie Jakubie, proszę nie rezygnować z nomenklatury fachowej, chociażby nie wiem co :) Pozdrowienia ze Ślunska!
@RadekPogoda
@RadekPogoda 5 лет назад
Ciekawe czy ta węglarka czeka na jakiś ładunek czy też została wybita ze składu np. z powodu podkucia...
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Radoslaw Pogoda - myślę, że to drugie.
@KUBUTECH911
@KUBUTECH911 5 лет назад
A to to jest ten odcinek, o którym mówiłeś na Facebooku :) Co zostało wykorzystane zamiast "Podstawowego programu do rysowania" bo ciekawie wyglądają te nowe grafiki :D A co do tematu to układ hamulcowy w postaci wstawek hamulcowych sterowanych poprzez system pneumatyczny (czy to Oerlikona czy Matrosowa) ma poza szeregiem wad związanych ze skutecznością układu hamulcowego, posiada także niewątpliwą zaletę, której nie posiadają układy z hamulcami tarczowymi - wstawki hamulcowe przy wykonywaniu procesu hamowania szlifują powierzchnię toczną obręczy lub obrzeża (w zależności czy mówimy o zestawach kołowych monoblockowych czy obręczowanych) co zmniejsza zużycie powierzchni tocznej i jej podatność na pewnego rodzaju uszkodzenia - czasami zdarzy się tak, że podczas hamowania, przyblokuje się któryś zestaw kołowy i powstaną płaskie miejsca. Dzięki wstawkom hamulcowym pewne uszkodzenia można naprawić podczas jazdy choć oczywiście wszystko w granicach rozsądku. A co do ilości konstrukcji i odmian wagonów węglarek to ich ilość jest na tyle duża, że z pozoru nawet tak samo oznaczony Eaos-w ma w kilkanaście typów. Ale dla mnie ostatnio takim poszukiwanym endemitem kolejowym są węglarki typu Eaaos / Eaaos-w czyli wagony oparte na zmodernizowanych wózkach 1xTa, posiadających 3 osie w wózku. :) Swoją drogą patrząc na popularność wagonów typu "E" ciężko się dziwić tym, że są tak popularne. To bodajże najbardziej wszechstronny typ wagonu towarowego, którym można przewozić wiele rodzajów ładunków i to nie tylko masowych jak węgiel, ruda żelaza, korundu czy piasek ale także choćby złom czy jakikolwiek rodzaj ładunku, który zmieści się fizycznie w ten prostopadłościan (lub graniastosłup) :) Świetny odcinek :)
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Dziękuję za piękny komentarz. Ten trzyosiowy na bazie 1XTa to się bodajże 7TN nazywał. A sam wagon, o ile pamiętam - 601W.
@janekkarczewski5509
@janekkarczewski5509 5 лет назад
Nie chce mi się tego czytać, ale na pewno wartościowy komentarz :)
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Janek Karczewski - potwierdzam, wartościowy!
@hvnterblack
@hvnterblack 5 лет назад
Nawet kontenery potrafią wcisnąć w węglarkę....
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
hvnterblack - albo jakiś pojazd.
@szymonpytel4170
@szymonpytel4170 5 лет назад
Oglądam ten film już już drugi raz i jak zawsze robi Pan super robotę,będę wyczekiwał kolejnych odcinków i już jestem ciekaw tego o układzie hamowania i jak ono się odbywa gdy skład ma sprzęg samoczynny Pozdrawiam z Żar gdzie linia pozostała dziewiczą i nie ma kabli przez co ma swoisty urok :-)
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Dziękuję. Wszystko w swoim czasie. Pozdrawiam serdecznie :) .
@albertwisniewski6104
@albertwisniewski6104 5 лет назад
Witam,jak miło widzieć Pana po dłuższej przerwie.Widzę że był Pan wewnątrz wagonu.Zapytam klasycznie-jak żeś PAN tam wlazł-może górą.Tak na poważnie dziękuje za kolejny niezwykle interesujący odcinek👍
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Albert Wisniewski - wpuścili drzwiami wyczystkowymi. Przełażenie górą pod siecią trakcyjną byłoby nierozsądne,
@techniczny84
@techniczny84 5 лет назад
Witam Panie Jakubie. Uwielbiam tematykę kolejnictwa, zwłaszcza jak opowiada Pan o tym z pasją. Sprzęg o którym była mowa to tak zwany sprzęg orczykowy. Jest on dość popularny na liniach o rozstawie torów kolejowych 1435 mm. Co do zderzaków z tego co wyczytałem o tym w internecie to tak zwane bufory. Mają one za zadanie łagodzić skutki łączenia wagonów kolejowych oraz w trakcie jazdy niwelować również naprężenia w czasie jazdy jak również utrzymywać odległość pomiędzy nimi. Co co systemu hamulcowego to jest dobre na osobny odcinek. Tym bardziej że taki system jest rozbudowany i ich jest kilka. Bardzo ciekawy dokument. Poproszę więcej filmów nawet z historią kolejnictwa. Myślę nad tym czy mógłby Pan kiedyś zrobić odcinek o instalacji elektrycznej napowietrznej służącej do zasilania ezt i nie tylko, myślę tu o trakcji łańcuchowej. Jestem ciekaw z czego się ona składa i jak działa. Pozdrawiam serdecznie Szanownego Pana. I życzę sukcesów idzie łapka w górę.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Bogumił Stajkowski - serdecznie dziękuję za dobre słowo. Wedle mojej wiedzy jest to sprzęg śrubowy; orczykowy jest popularny na kolejach wąskotorowych posiadających pojedynczy zderzak w osi pojazdu. Sprzęgi to też temat rzeka. O trakcji elektrycznej jako zjawisku coś robię, ale przede mną długa droga, bo temat jest kolosalny. Pozdrawiam serdecznie!
@techniczny84
@techniczny84 5 лет назад
Panie Jakubie. Ma pan rację. Są rzeczy o których dowiaduję się od Pana. Miałem kiedyś okazję przejechać się wąskotorówką pomiędzy Biskupinem a Żninem, to było pamiętam chyba w 3klasie podstawówki. Była frajda. Ale pamiętam te sprzęgi są magiczne na wąskotorowych kolejach. Ten klimat. Poproszę o dawkę wiedzy od Pana. No i życzę sukcesów w dalszych filmach.
@filipwasilkiewicz662
@filipwasilkiewicz662 5 лет назад
Fajny film bardzo interesujący. Może kiedyś legionowo Piaski tam to był by fajny odcinek o torach których już nie ma ale są ślady i można zobaczyć gdzie one prowadzą
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Proszę bez spoilerów ;) .
@AmaSoft
@AmaSoft 5 лет назад
@@PokoleizKuleckim ja już czekam na to od odcinka 62. ;) Pozdrawiam.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
AmaSoft - hehe :) . Tamten wyjazd się odsunął w czasie... ale mam z czego montować.
@filipwasilkiewicz662
@filipwasilkiewicz662 5 лет назад
@@PokoleizKuleckim to dobrze (◍•ᴗ•◍)
@delsicret
@delsicret 5 лет назад
Proponuję konkurs - nagranie i wstawienie rarytasu w postaci węglarki dwuosiowej lub sześcioosiowej. Bardzo, bardzo rzadko, ale da się jeszcze w Polsce takie trafić :)
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Ha... nawet wiem, gdzie szukać :) .
@delsicret
@delsicret 5 лет назад
@@PokoleizKuleckim Ja prawie codziennie obserwuję ruch na Nadodrzance (magistrala Wrocław - Szczecin) i mimo dużego i zróżnicowanego taboru takich węglarek od lat nie trafiłem. Ale wiem, że gdzieś są i rozumiem, że powyższym postem potwierdzasz.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
delsicret - mam w okolicy trochę odstawionych - wyglądają na typ 9W. Jeszcze nie tak dawno trafiały się w składach na linii 938 do Huty AMW.
@KOLEJmirmur2
@KOLEJmirmur2 5 лет назад
Witam fajny film pozdr🚦🚦🚦😀
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
mirmur2 - dziękuję :)
@KOLEJmirmur2
@KOLEJmirmur2 5 лет назад
Po kolei z Kuleckim Panie Jakubie proszę mi podać na maila adres mam dla Pana książkę o bezpieczeństwie kolejowym mojego autorstwa oczywiście gratis, mój adres mirmur2@o2.pl, myśle ze zainteresuje
@KOLEJmirmur2
@KOLEJmirmur2 5 лет назад
Po kolei z Kuleckim adres do wysyłki oczywiście
@jakubroskosz6867
@jakubroskosz6867 5 лет назад
Te dwie szutrówki stają już tam chyba przeszło rok... Materiał o węglarkach ukazuje prostotę, a jednocześnie całą historię tych wagonów.
@ukaszrodziewicz-cygan2893
@ukaszrodziewicz-cygan2893 5 лет назад
Ooo Kuba, dawno Cię nie było... Prosty Eaos, a jak cieszy😁
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Łukasz Rodziewicz-Cygan - ależ byłem :) . Raz na dwa tygodnie coś wrzucam. Każdy Eaos ma swoją historię :) .
@marcinzmuda6884
@marcinzmuda6884 5 лет назад
Jak zwykle wspaniały odcinek. Ma pan, panie Jakubie, niezwykły dar opowiadania o rzeczach dość hermetycznych w sposób niezwykle pasjonujący. Oglądam więc z przyjemnością i polecam komu się da :) Przy okazji - mała prośba. Z odcinka 66 dowiedziałem się, że lokomotywy spalinowe są w istocie spalinowo - elektrycznymi. Rozwiązanie na pozór niemądre, bo to i większa masa i komplikacja konstrukcji, ale skoro się je stosuje na szeroką skalę, to domyślam się, że jest uzasadnione. Czy mógłby pan w komentarzu lub - nie śmiem marzyć - w jakimś kolejnym odcinku wyjaśnić tę kwestię we właściwy sobie sposób, czyli tak, by nawet kolejowy laik i humanista to zrozumiał :)? I jeszcze jedno - czy jest może w planach jakiś odcinek "monograficzny" o EU-07, tak jak to było np. z EN-57? Pozdrawiam serdecznie i życzę mnóstwa sukcesów na hobbystyczno - zawodowych :)
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Marcin Żmuda - bardzo serdecznie dziękuję za piękny komentarz. Co do spalinowych: tak, jest to uzasadnione i zamierzam o tym opowiedzieć, tylko muszę materiał zebrać. Odcinki monograficzne tez będą.... a może nawet biograficzne. O. Pozdrawiam serdecznie!
@Wojtunio03
@Wojtunio03 4 года назад
Typowy skład jak dla mnie to ET22 I wagony węglarki Najczęściej mi spotykany w Polsce.
@MrMartix553
@MrMartix553 5 лет назад
10:57 Co do łożysk stosowanych w maźnicach, takie łożysko np. z 74 roku po 45 latach nadal potrafi być dobre i nie jest to nic szokującego. Koszt jednego łożyska to cena ok. 600-700 zł. Różnica między łożyskami starymi, a nowymi jest taka, że producenci zamienili mosiężne koszyki na poliamidowe.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Michaił Kałasznikow - dziękuję za uzupełnienie!
@bochr6879
@bochr6879 5 лет назад
Ciekawy odcinek, jak zawsze 😉 Myślał Pan może o opowiadaniu w ten sposób o innych rodzajach wagonów, np. cysterny, platformy? Tam to jest dopiero co opowiadać 😂
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Kolejowy Kraków - dziękuję. Owszem. Będzie, ale - jak zwykle - w nieortodoksyjnej formie. Zresztą - o platformach już było... i to dwa razy ;) . Pozdrawiam!
@intruderkris66
@intruderkris66 5 лет назад
Mała poprawka w min. 15.07 w wagonach pasażerskich nie stosuje się hamulców elektrodynamicznych tylko hamulce elektromagnetyczne zwane też hamulcem szynowym (ale jak zaznaczyłeś to temat na osobny odcinek) i mała literka "a" w serii wagonu oznacza wagon na wózkach 4 osiowy a wiec 2 wózki po 2 osie, a nie wózek 4 osiowy :)
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
intruderkris66 - czekałem, aż ktoś wyłapie to paskudne przeinaczenie z hamulcami. A z wagonem to chciałem powiedzieć „wagon na dwóch wózkach czteroosiowy” ale widać, zabrzmiało jak zabrzmiało. Takich „kwiatków” jest tu więcej, ale wszystko w pośpiechu kręcone.
@moje12a
@moje12a 5 лет назад
Wózków 4-osiowych praktycznie się nie stosuje co najwyżej może to być zespół 2 wózków 2/3-osiowych obok siebie w jednym "zespole"
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
moje12a - owszem, zdarzały się ;) . Rzeczywiście, sporadycznie.
@malkin_05
@malkin_05 5 лет назад
Gdyby ktoś nie wiedział, jak wylicza się cyfrę samokontroli (tą po kreseczce): Odrzucamy cyfrę samokontroli i licząc od prawej strony mnożymy cyfry kolejno przez 2 i 1. Następnie sumujemy wyniki i dopełnienie naszego wyniku do pełnej dziesiątki to cyfra samkontroli. Na przykładzie tego wagonu: Numer: 5400322 - 2 Odrzucamy dwójkę, Wychodzi 5400322 Mnożymy: 5x2 + 4x1 + 0x2 + 0x1 + 2x2 + 2x1 I dodajemy: 5+8+0+0+2+4= 18 Dopełnienie do pełnej dziesiątki, w tym przypadku 20 to 2, czyli cyferka po myślniku. A, taka ciekawostka :)
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Malkin _05 - tak to się właśnie robi. Wlicza się w to też grupy cyfr odpowiedzialne za kod wymiany i zarząd. Dziękuję za uzupełnienie.
@boleslavsavdax282
@boleslavsavdax282 5 лет назад
Skoro od prawej zaczynamy, to powinno być (2x2)+(2×1)+(3×2)+(0×1)+(0×2)+(4×1)+(4×2)=4+2+6+0+0+4+8=24 Jeżeli od lewej to 3 się zapodziała, a 5×2=10. Cholera, chyba się pogubiłem w tym wszystkim.
@przemulo79
@przemulo79 5 лет назад
Pan inżynier powinien mieć swój program w tv.Potrafi chłop opowiadać👍👌
@moje12a
@moje12a 5 лет назад
Niestety Polska to nie Niemcy gdzie istnieją tego rodzaju kanały, poświęcone wyłącznie tej tematyce.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Thorgal - oj, nie... tylko nie telewizja :)
@listonoszpat233
@listonoszpat233 5 лет назад
łożyska toczne w zestawach kołowych smaruje się smarem stałym, wprawdzie Francuzi coś tam próbowali doświadczalnie ze smarowaniem olejowym w TGV ale dali sobie siana na rzecz łożysk ze specjalnymi koszyczkami/ budowa i materiał/
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
listonoszpat233 - smaruje się, ale nie w ramach codziennej obsługi - w przeciwieństwie do starych łożysk ślizgowych. A w silniku lotniczym są suche miski olejowe i olej natryskiwany jest bezpośrednio na łożysko... o.
@listonoszpat233
@listonoszpat233 5 лет назад
@@PokoleizKuleckim to nie łożyska toczne :-) ale ślizgi w prowadnicach widłowych maźnic,ślizgi boczne podparcia pudła na wózku i czop kulisty wózka . A w lotniczym nie dziwota jak tam wszystko zapiernicza nie dość że smarować to i ochłodzić trzeba .
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
@@listonoszpat233 - dziękuję :) . Ano, w lotniczym tak już jest... i jeszcze trzeba zapanować nad spienianiem się oleju.
@typonmk1877
@typonmk1877 5 лет назад
Bardzo ciekawy odcinek. Jednak jak mówiłeś o elektrodynamice, ciśnieniu to zastanawiam się nad jednym - skąd w wagonie jest prąd? Gniazdka przy siedzeniach, sygnały końca składu... Jak? Wagony są połączone kablem z lokomotywą? Mają one prądnicę? Czasami na niektórych imprezach parowozy ciągną wagony IC i światła na końcu się świecą, a jak jakiś TLK ciągnie 8 wagonów, to czasem widać tabliczki końca składu. Przygotowałbyś materiał o osygnalizowaniu końca składu i o instalacjach elektrycznych? Taki film byłby bardzo interesujący.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Wszystko w swoim czasie :) . Dziękuję i pozdrawiam!
@stiopapiwuszkin5603
@stiopapiwuszkin5603 5 лет назад
Rajuuu....Z racji pory...sprostowanie!!!! Przyjęcie na 10 osób plus 3,reżyseria Jezy Gruza A scenariusz Jan Himilsbach....Ale mimo wszystko ...Panie Kierowniku Kulas-Piatek😂my nie będziemy tego pic🤣🤣🤣...będziemy ogladac😊😊😊
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Stiopa Piwuszkin - na zdrowie!
@sisiol
@sisiol 5 лет назад
Zaimponował mi pan ,moja sugestia : a może coś o cysternach?.ps wspaniały film.
@Blejk_Karington
@Blejk_Karington 5 лет назад
Jprd...kiedyś musieli się naspawać😁
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Blejk Karington - o, spawają potem podczas przeglądów... aż oczy puchną.
@iowa406
@iowa406 5 лет назад
W łożyskach ślizgowych to chyba stosuje się smar stały/półstały, a nie płynny olej. Jak się mylę to poprawcie.
@mateuszsokoowski879
@mateuszsokoowski879 5 лет назад
Dokładnie tak
@kuzkotv3630
@kuzkotv3630 5 лет назад
tak każdy widzi że wagon kolejowy to w zależności metalowe pudło w kształcie prostopadłościanu z kołami
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
KUZKO TV - owszem, zdarzają się konstrukcje bardziej finezyjne, jak np. talboty, rydwany czy pudernice.
@markimarki5267
@markimarki5267 4 года назад
Witam super materiał. Oglądam Pana od kilku dni i chyba wszystkiego nie obejrzałem ale zastanawia mnie sprzeg wagonow typu "radzieckiego",czyli nie śrubowy. Moze jakiś filmik na ten temat
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 4 года назад
Dziękuję. To jest dobry temat. Dopisuję do listy.
@stiopapiwuszkin5603
@stiopapiwuszkin5603 5 лет назад
Teraz?akurat jakJadę?🤣🤣nieee..to są tortury!!!! Ale już wiem co obejrzę za 2h😁
@astygmatyzm9071
@astygmatyzm9071 5 лет назад
Bardzo porządny materiał. Czy kiedykolwiek pojawi się film o Lubuskiej Kolei Regionalnej? Uważam że to bardzo ciekawy temat. Pozdrawiam :)
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Jakub Gurba - myślę o tym, ale to nie będzie łatwe... bez wyjazdu zagranicznego ;)
@astygmatyzm9071
@astygmatyzm9071 5 лет назад
Rozumiem, nie ma się co śpieszyć.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Jakub Gurba - ano, mam szufladę pełną nagrań do zmontowania. Muszę to ogarnąć.
@_Multasha_
@_Multasha_ 5 лет назад
Oni ci specialnie postawiali wagon?😁pozdro leci sub i łapka👍
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Be the BEAST - ten cargowski stał sobie i na mnie czekał... a ten freightlinerowski uczestniczył w imprezie popularyzatorskiej i był udostępniony do zwiedzania od wewnątrz :) .
@_Multasha_
@_Multasha_ 5 лет назад
@@PokoleizKuleckim fajnie, lubie twój kanał bo ciekawie opowiadasz i oby tak dalej bo chce się więcej dowiedzieć😂👍
@SukinSzkot
@SukinSzkot 5 лет назад
eksperyment z piaskownicą "makes my day" ;) 36 m. kw. powierzchni wagonu, to już całkiem spora kawalerka ;)
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Szkot McRadom - ...ale bez dachu.
@641przemek
@641przemek 5 лет назад
Mam pytanie. A jak to jest na górkach rozrządowych? Wagony są puszczane luzem a wtedy przecież przewody są puste, nie ma ciśnienia więc powinny być na hamulcu.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
641przemek - dobre pytanie! Nie znam się, to się wypowiem: rozumiem, że jakoś się ustawia zawór rozrządczy w jakaś tajemniczą pozycję - ale niech się fachowcy wypowiedzą.
@McLfan
@McLfan 5 лет назад
puste są również zbiorniki pomocnicze, więc nie ma co wywierać siły na cylinder hamulca. ;) Słowem- jest wyluzowane. Dlatego składy stojące z wyłączoną lokomotywą muszą mieć zakręcone hamulce ręczne, bo hamulec pneumatyczny z czasem przestaje działać, bo nie jest idealnie szczelny i pustoszeje bez zasilania z lokomotywy.
@641przemek
@641przemek 5 лет назад
@@McLfan Dziękuje za odpowiedź. Trapiło mnie to już od dłuższego czasu. Pozdrawiam serdecznie.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
McLfan - dziękuję za objaśnienie.
@intruderkris66
@intruderkris66 5 лет назад
takie wagony luzuje się tzw. odluźniaczem czyli po prostu spuszcza się powietrze z cylindra hamulcowego i zbiornika pomocniczego, brak powietrza w przewodzie głównym, zbiorniku pomocniczym i cylindrze hamulcowym wagon nie ma czym hamować.
@zippo4606
@zippo4606 5 лет назад
Fajny odcinek. Będzie kiedyś o SHP/CA i innych zabezpieczeniach na kolei?
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Zippo 460 - dziękuję. Chciałbym, ale jeszcze nie zacząłem - mam listę zadań do końca roku :) .
@jas777_
@jas777_ 5 лет назад
Teraz tylko czekać na HD :D
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
jas777 PL - ano :D
@krawu6717
@krawu6717 5 лет назад
Świetny odcinek! Do czego są żółte, dwustronne haczyki z boku na końcu wagonu?
@mateuszsokoowski879
@mateuszsokoowski879 5 лет назад
Do przeciagania wagonu w trakcie przegladow rewizyjnych.
@robertregua5140
@robertregua5140 5 лет назад
Dzięki za wyjaśnienie. :-)
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Kai Xavaris - o... a jam myślał, że na prom. Dziękuję za wyjaśnienie również!
@intruderkris66
@intruderkris66 5 лет назад
@@PokoleizKuleckim zdecydowanie prom ;) wagon raczej ciągnie się za sprzęg choć jak wiadomo w życiu różnie bywa ;)
@mateuszsokoowski879
@mateuszsokoowski879 5 лет назад
@@intruderkris66 przeciagarek linowych nie podlacza sie za sprzeg, przynajmniej na naszym zakladzie. Aczkolwiek promy tez nie sa wykluczone. :)
@patrykkrp
@patrykkrp 5 лет назад
Myślę że sprzęg samoczynny, jego historia zasługuje na osobny odcinek :) Może jeszcze SUW2000?
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
Patryk Krupa - chodzą mi te tematy po głowie.
@harrypotter9853
@harrypotter9853 5 лет назад
... jak na razie jest tylko Talgo... jeździ jako 17011/2 lub 7101/2... W apce PKP PLK pociąg z Moskwy Belaruskojej...
@moje12a
@moje12a 5 лет назад
@@harrypotter9853 tyle że talago ma drastyczne ograniczenie prędkości na czas przejazdu do 20 km/h podczas gdy nasz SUW2000 ma ogranicznie zaledwie do 100 km/h czyli praktycznie bez zwalniania.
@harrypotter9853
@harrypotter9853 5 лет назад
@@moje12a tego czy może się przestawiać z taką prędkością, pewien nie jestem... fakt, że zestaw kołowy cały czas przenosi obciążenie w odróżnieniu od Talgo
@tonyo3030
@tonyo3030 5 лет назад
pozdrawiam.. ktos dal lapke w dul ale to nic za glusze go łapką w.. l wspieram twój kanał bo takich juz niema.. ;) jest 481 ale wtym momencie juz jest 482
@DamianCsx
@DamianCsx 5 лет назад
Bardzo ciekawy odcinek pozdrowienia dla P Inżynieria
@mateusz19pila
@mateusz19pila 5 лет назад
wagny niemieckie mają jeszcze dodatkowo licznik kilometrów
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 5 лет назад
mateusz19pila - o... nie wiedziałem. Dziękuję.
@mateusz19pila
@mateusz19pila 5 лет назад
@@PokoleizKuleckim ten licznik jest przy maźnicy koła, tmechatronik kiedyś nawet pokazywał w swoim filmie :)
@mateuszsokoowski879
@mateuszsokoowski879 5 лет назад
@@mateusz19pila dokladnie tak. Aczkolwiek licznij jest na jednym zestawie przy zespole wagonow ktore krążą razem.
Далее
Po kolei z Kuleckim - Odcinek 64 - Stal szybkotnąca
27:49
Po kolei z Kuleckim - Odcinek 197 - Serce czołgu
50:45
Po kolei z Kuleckim - Odcinek 69 - Warszawskie Kresy
24:32
Po kolei z Kuleckim - Odcinek 96 - Kształt semafora
30:32