Тёмный

Prostownik czy ładowarka - co lepiej naładuje akumulator ? 

Tomasz Hudy
Подписаться 13 тыс.
Просмотров 69 тыс.
50% 1

Czy przebieg prądu ma wpływ na sprawność procesu ładowania ? Czy prostownik lepiej naładuje akumulator od ładowarki ?
W tym doświadczeniu chciałem odpowiedzieć na nurtujące mnie pytanie - co lepiej naładuje akumulator. Wyznacznikiem będzie pojemność wprowadzona do akumulatora niezbędna aby uzyskać odpowiednią gęstość elektrolitu.
W roli ładowarki mój zasilacz oparty na przetwornicy DPS5020 natomiast w roli prostownika - transformator, mostek i autotransformator do regulacji prądu ładowania.

Опубликовано:

 

29 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 134   
@zbyszek9000
@zbyszek9000 2 года назад
Dziękuję , fajny film . Oby takich więcej, można coś się nauczyć.
@piotrlukasik9524
@piotrlukasik9524 2 года назад
Bardzo dziękuję za film,który pomógł w wyborze prostownika do konserwacji nowe akumulator.Dzięki,że jesteś.Pozdrawiam
@wujekalfred15
@wujekalfred15 3 года назад
Czyli również moje spekulacje potwierdzają że nowoczesna technologia nie zawsze wygrywa z prostą tradycyjną. Dziadek pokazał wnukowi jak się robi robotę. Też podejrzewałem że prostownik da łupnia każdej ładowarce.
@mowca100
@mowca100 Год назад
Oj nie zawsze. Wchodzą nowe technologie ładowania oparte na badaniach dotyczących szybkości i skuteczności ładowania akumulatorów wszelkiej maści, z uwzględnieniem zachowania jego jak najdłuższej kondycji. Jeśli prostownik na trafo nie ma ograniczenia napięcia ładowania do 14,4 V to może w pewnych niesprzyjających okolicznościach zniszczyć akumulator. Na pewno po przekroczeniu napięcia 14,4 V rozpoczyna się powolny proces degradacji akumulatora z powodu "toksycznego" oddziaływania wysoce aktywnego chemicznie tlenu na płyty i masy czynne akumulatora, wydzielającego się przez rozkład wody z elektrolitu. Na "polskim" yotube jest promowany tzw. proces wysycania akumulatora, które tak naprawdę jest procesem wyrównywania gęstości w celach (w literaturze angielskojęzycznej określone equalization). Jest to proces szkodliwy, ale niezbędny w wyjątkowych sytuacjach (takie mniejsze zło). Proces wysycania (z ang. absorption) prądem to etap kiedy na słupkach jest osiągane napięcie maks. 14,4 V i zaczyna spadać prąd do natężenia samorozładowania akumulatora. Na tym etapie spada rezystancja wewnętrzna akumulatora do minimum co oznacza że akumulator jest w pełni naładowany (gęstość elektrolitu mierzona nad płytami akumulatora nie jest do końca wyznacznikiem naładowania). Ładowanie transformatorem jest skuteczniejsze (szybsze) od ładowania ładowarkami automatycznymi, w których prąd ładujący jest wygładzony, prawdopodobnie dlatego, że do akumulatora płynie prąd pulsujący korzystniejszy dla masy czynnej podczas procesu rozpuszczania siarczanów ołowiu. W nowoczesnych konstrukcjach ładowarek automatycznych do ładowania akumulatorów jest stosowany prąd impulsowy (nie mylić z ładowarką impulsową) gdzie impuls prądu trwa zwykle 2 do 4s i ma wartość w szczycie większą niż 0,1C pojemności akumulatora. Po impulsie trwa ok. 1s okres relaksacji niekiedy z impulsem rozładowania trwającym milisekundy. Relaksacja i impuls rozładowania mają na celu usunięcie polaryzacji (nagromadzenia nadmiarowego nieprzyjętego ładunku przez płyty akumulatora, utrudniających dalszy przepływ jonów) kratek akumulatora, co powoduje że ładunek przekazany w następnym impulsie prądowym jest łatwiej i szybciej przyjmowany przez akumulator. Ponadto w przerwie pomiędzy impulsami jest badany przez ładowarkę na bieżąco stan akumulatora, w tym (nie wiem w jaki sposób) jego temperatura. Faktem jest, że ładowarki (pulse charger) impulsowe choć ładują relatywnie dużym prądem, to akumulator nie nagrzewa się zbytnio. Innymi zaletami ładowarek automatycznych ładujących impulsami prądu (można powiedzieć że PWM) jest przedłużenie kondycji akumulatora przez większy czas jego eksploatacji.
@adki84
@adki84 3 года назад
Mam prośbę, zrób odcinek o skuteczności ładowania Kulona 405/505
@TomaszHudy
@TomaszHudy 3 года назад
Niestety nie mam Kulon'a 😉
@adki84
@adki84 3 года назад
@@TomaszHudy możemy się dogadać :)
@Metasek
@Metasek 3 года назад
Jaki prostownik polecisz 10-15A zeby poslozyl latami?
@Metasek
@Metasek 3 года назад
Mysle kupic Zespół Prostownikowy Stef-Pol EST - 305M. Czy jest ok czy jest lepsza opcja?
@TomaszHudy
@TomaszHudy 3 года назад
To dobry prostownik, jednak brakuje mu trochę napięcia, przez co w niższych temperaturach trochę gorzej sobie radzi - po prostu ładowanie będzie trwało dłużej.
@Metasek
@Metasek 3 года назад
@@TomaszHudy Miał Pan stycznosc z prostownikiem AEG Premium WM15? Wygląda mega solidnie
@TomaszHudy
@TomaszHudy 3 года назад
Niestety nie
@fortewal
@fortewal 3 года назад
Posiadam 305M. Dobra sprawa, ale warunek. Gdy w instalacji mamy 225-235V będzie ok. U mnie w instalacji potrafi w większości czasu być 214-220V i już jest problem z ładowaniem. Rzadko mam odczyt na instalacji powyżej 225V.
@KogiSyl
@KogiSyl 2 года назад
Łatwiej byłoby ci zmierzyć efektywność ładowania poprzez licznik zużycia prądu podłączony przed ładowarkę/prostownik i później ładowanie prostownikiem i ładowarką między ściśle określonymi poziomami napięć akumulatora, np między 11,5 a 12,7v i później sprawdzenie licznik zużytej energii pokaże więcej. Wtedy zmierzysz nie tylko straty na akumulatorze ale też w samym prostowniku i ładowarce.
@Tab7.6.Tab7.6
@Tab7.6.Tab7.6 4 года назад
Tu nawet nie ma co komentować bo wszystko zawarłeś w podsumowaniu :(
@metaxa715
@metaxa715 8 месяцев назад
Duzo zdrowia! pozdrawiam ! ogladam w Kanadzie . Mamy teraz duze mrozy i akumulator to temat powszedni. Byl dzis komunikat ze siec energetyczna jest bardzo obciazona . greta thunberg moze mi chodnik odsniezyc
@marianczarnocki6161
@marianczarnocki6161 3 года назад
Witam wszystkich. Stawiam publicznie pytanie dotyczące problemu przyprawiającego co najmniej o depresję: - Po co mamy tracić życie (i nerwy) prowadząc spory w poszukiwaniu złotego środkado rozwiązania problemu wysycania akumulatora kwasowego napięciem do 16,2 V? Przecież niektóre egzemplarze akumulatorów zamontowanych w samochodach nikt nie ingerował z zewnątrz przez cały okres ich życia i pracują aż do naturalnej śmierci (ich śmierci, nie śmierci właściciela :) przy ładowaniu buforowym z alternatora napięciem od 13,8 do 14,4V? - Nie sięgam ambicją po nagrodę Nobla, ale: Od dziś produkujemy wszystkie ładowarki, które naśladują pracę alternatora i dają (prawdopodobnie w zależności od temperatury otoczenia) od 13,8 do 14,4V i zabieramy chleb fachowcom od wysycania kwasu w akumulatorze... Zalety takiego rozwiązania: a) Nie przeładujemy akumulatora zmęczeni zasypiając; b) Spokojnie podłączymy ładowarkę do akumulatora zamontowanego w samochodzie bez obawy o uszkodzenie czułych odbiorników przyłączonych do instalacji samochodowej; c) Wspomniani wyżej fachowcy od wysycania akumulatora mogą znaleźć źródło dochodu przy wyposażaniu aktualnie użytkowanych ładowarek w układy stabilizujące napięcie ładowania (podobnie jak to ma miejsce w alternatorach samochodowych). Nie to, żebym się mądrzył, ja tylko tak z troski o nasze samopoczucie i zdrowie psychiczne... NIECH MNIE KTOŚ OŚWIECI, JEŚLI BŁĄDZĘ W CIEMNOŚCIACH, ale wciąż upieram się, że jeśli całe swoje życie akumulator zamontowany w aucie zadowala się napięciem od 13,8 do 14,4V, to po co na siłę uszczęśliwiać go wysycaniem przy 16,2V a siebie (i innych) zamartwiać) powyższym problemem?... - Pozdrowienia od białych niedźwiedzi :) (z pięknej Polski wschodniej)!
@izerjozef2644
@izerjozef2644 3 года назад
Zgadzam się ze wszystkim poza punktem a oraz b. Weź zwykły woltomierz i sprawdź napięcie na biegunach akum po 12 godzinach ladowania prostownikiem o napięciu np. 13,5 V. Wzrost napięcia podczas ładowania to fakt powszechnie znany. Znajomy zostawił prostownik na 24 godziny i znalazł kałuże elektrolitu. Alternator Max 14,4 V pracuje w innych warunkach gdyż z akum jest chwilowo pobierany prąd co zapobiega przed wzrostem napiecia
@furieux6742
@furieux6742 Год назад
W punkt.. ludzie ładujacy zwykłe akumulatory powyzej 15v to sekta... Tymczasem 15 letni yaris z oryginalnym Yuasą Agm działa i ma sie dobrze przy ladowaniu 14.3-14.4 a powyzej juz woda w agmach ucieka nie mowiac o ładowaniu nawet zwykłych akumulatorach powyzej 15v. Rozumiem maty szklane itp, ale zalatwiłem tak 2 akumulatory zostawione na ledwo 8h na noc obydwa na koncu dawaly napiecie okolo 15.6 15.7v urwały sie podczas tego ladowania plyty i papa z akumulatorem. Pseudo gęstosc 1.28. Najwazniejsze to po prostu dobrze naladowac akumulator i najwazniejsze RÓWNO. Jak naładowany akumulator zwyklym mikroprocesorowym to zostawić na cale 24h jeszcze, na podtrzymaniu zwykle 12.8 13.5v prądem 0.1A i nic sie nie stanie. Ludzie 0.5/0.3wata na cele? Tam nie ma co sie nagrzać nawet. I to juz w porywach licze... ludzie zostawiają tak akumulatory miesiacami, zwłaszcza kolekcjonerzy zeby auto bylo gotowe do odpalenia i nigdy nic sie takim akumulatorom nie stało i nie wybuchły. Przy gazowaniu tak intensywnym powyzej 15v mógłbym polemizować zwłaszcza jak sie urwie cela i opadnie masa czynna w celi. Sekta i jeszcze raz sekta. Nowoczesne akumulatory nie lubia wysokiego napiecia zwłaszcza te co mają kilka lat bo instnieje duze ryzyko opadniecia masy czynnej powyzej 15v jak w moim przypadku dwa razy. Dziwnym trafem podczas ładowania a nie w pojeździe czy na odlaczonym. Kupilem zwykly z aldika za 50zł i ma 4 programy nic wiecej nie trzeba.. 1 program do 14.2v drugi do 14.6v trzeci 14.9 piąty okolo 15.2v. Ja kompletnie nie rozumiem co kieruje ludzi gęstość na poziomie 1.28 a niektorzy maja 1.30 i uważają ze tak ma być... albo montowanie agma do nowych samochodow ze start stopem gdzie do 15v potrafią ładowac a po 3 latach agm suchy i albo odżyje dolewajac wody albo nie. Moj na szczęście odżył jako tako. Napiecie spoczynkowe wczesniej 12.4 teraz trochę ponad 12.7 więc dobre kilkadziesiąt procent pojemnosci zyskałem dzieki temu w nie żałowałem. Jakos 70-80ml na cele weszlo. Mialem oczywiście na myśli Priusa hybrid :) ktory ma takowy mały agm jak i wiele hybryd i dalej śmiga. :)
@dmitrokhomyk
@dmitrokhomyk 4 года назад
Można jeszcze przeprowadzić test gdzie występuje tylko jedna dioda na prąd 15-20 amper. Bo dość często spotykam w takij oto sposób naprawione prostowniki zamiast mostka jedna dioda.
@kursant819
@kursant819 11 месяцев назад
Dzień dobry. Jaki poleci Pan prostownik do akumulatorów wiekszych i mniejszych do kwasu i żelu itp żeby starczył na lata, a nie na lato?
@dajo5809
@dajo5809 3 года назад
Dzieki za pomocny film, widać, że masz mega pasję
@mirekk1775
@mirekk1775 4 года назад
Coś mi tu nie halo z tym zasilaczem tętnienia 25Mhz ? Co do pojemności 44Ah a faktycznej 36Ah to nic dziwnego. Naście lat temu były aku 36 Ah do malucha i 45Ah do dużego fiata a tak naprawdę były to akumulatory 34Ah raz montowane w skrzynkę z napisem 36 drugim razem w skrzynkę z napisem 45Ah. Byłem ciekaw czy sie różnią. Rozebralem oba żadnej różnicy plyty takie same, płyt tyle samo, pojemność cel taka sama. Do dziś stosowana praktyka wielu nieuczciwych producentów oklejanie taka naklejką na jakiaku jest popyt. Z reszta sprawa poruszana przez mr akumulator. :)
@TomaszHudy
@TomaszHudy 4 года назад
Tak masz rację, coś nie do końca się zgadza, bo te przetwornice pracują z częstotliwością 60-70kHz
@mirekk1775
@mirekk1775 4 года назад
@@TomaszHudy Moim zdanie w zasilaczu któryś stopień się wzbudza na w.cz. Kiedyś z czystej ciekawości sprawdze częstotkiwość pracy przetwornicy w Kulonie 720.
@TomaszHudy
@TomaszHudy 4 года назад
@@mirekk1775 no właśnie i powiedz jak to wygląda w Kulonie. Przebieg jakoś jest jakoś specyficznie zmodyfikowany pod kątem ładowania akumulatorów ?
@mirekk1775
@mirekk1775 4 года назад
@@TomaszHudy Wieczorem zrobie pomiary akurat bede ładował padnięty akumulator.
@zbigniewdrewniak3749
@zbigniewdrewniak3749 Год назад
Witam serdecznie I pozdrawiam czekałem na tą wiadomość i potwierdzam poluwkowy tylko kiedyś były prostowniki selenowe i one właśnie powodowały że nie był czyściutki prąd tylko lekko impulsy powodowały to co teraz w połówkowym pozdrowionka i dużo zdrowka
@jaroslawletkiewicz7908
@jaroslawletkiewicz7908 3 года назад
Witam,nie można niestety załączyć tutaj obrazka, więc muszę po prostu zapytać bo nie ma bladego pojęcia czy możliwe jest ładowanie akumulatora żelowego 12v22Ah ładowarką w opisie Ni-Cd/Ni-MH,sama ładowarka ma dane 240V 60/50Hz 19W, ładowanie -jest ustawienie ilości cel do ładowania i ładowanie od 500mA-1009mA. Czy ona nadawała by się do tego celu 🤔,pozdrawiam
@marekzzz1650
@marekzzz1650 4 года назад
Dobra robota , też zrobiłem tradycyjny prostownik i się sprawdza.
@roberttomczak110
@roberttomczak110 4 года назад
Moim zdaniem dla zwykłego zjadacza chleba, prostownik transformatorowy z regulacją i nie trzeba nic więcej. Korzystając z techniki z byłego ZSRR, przerobiłem prostownik gzl30 na z płynną regulacją na tyrystorach. Bajka, reguluje się napięcie, prąd jest wynikowy z prawa ohma. Pełne zabezpieczenia przed odwrotnym podłączeniem zwarciem odłączenie po osiągnięciu 16.2v.
@TomaszHudy
@TomaszHudy 4 года назад
@@roberttomczak110 dokładnie tak - nic więcej do szczęścia i sensownego ładowania nie trzeba
@szczepob8785
@szczepob8785 4 года назад
Zapomniałeś o jednej kwestii... Te 4 stopnie różnicy w temperaturze przekłada się znacząco na czas ładowania :) Gdybyś miał taką temperaturę podczas ładowania prostownikiem jak przy ładowarce... wzrost gęstości byłby mniejszy a czas by sie wydlużył :D
@TomaszHudy
@TomaszHudy 4 года назад
Czy znacząco - polemizował bym, niemniej jednak wpływ temperatury ma tutaj znaczenie.
@MH-vx1fo
@MH-vx1fo 4 месяца назад
Nie wydaje mi się by autor zdawał sobie sprawę co mierzy i czym mierzy. Pomiar tak odkształconych przebiegów wymaga refleksji nad tym jak działa pomiar prądu w przyrządzie który stosujemy bo błędy mogą być grube. To nie jest ani sinus ani prąd stały więc nie jest obojętna metoda jakiej używa miernik.
@leszekzotek5512
@leszekzotek5512 3 года назад
Prostownik do akumulator a ładowarka do telefonu! :)
@zdzisawdardzinski7673
@zdzisawdardzinski7673 3 года назад
Ładowarka do telefonów i akum.żelowych, bo prostownikiem już wysadziłem w powietrze kilka małych akumulatorków żelowych
@intonstudio-fotografiaifil8444
@intonstudio-fotografiaifil8444 2 года назад
Czy prostownik pozostawiony na klemach po ładowaniu przez dłuższy czas stanowi odbiornik prądu i może rozładować akumulator ?
@TomaszHudy
@TomaszHudy 2 года назад
Nie, w przypadku klasycznego prostownika nie ma takiej możliwości.
@arektube1976
@arektube1976 2 года назад
Super produkcja. Skąd jest opinia, że prostownik trzeba pilnować ? Skąd zachwalanie ładowarek? Wytłumaczcie mi to proszę
@zibibandzibiband-koszalin6119
Napisz proszę tytuł tego utworu bo bardzo fajna muzyka.
@omek4050
@omek4050 4 года назад
Jak najprościej zabezpieczyć prostownik przed odwrotnym podłączeniem do akumulatora ? Pozdrawiam
@TomaszHudy
@TomaszHudy 4 года назад
Za pomocą przekaźnika z dołączoną diodą na styki cewki - niebawem będzie materiał na temat zabezpieczeń do ładowarki/prostownika.
@izerjozef2644
@izerjozef2644 3 года назад
@Krzysztof Pelczar najlepszy najprostszy sposób. Mam prostownik 6 A i bezpiecznik nurkowy jak w RTV 10A. Raz przez nieuwagę spalilem.
@piotrsch1976
@piotrsch1976 4 года назад
Wiesz co? Wg mnie nie zawarłeś przynajmniej dla mnie ważnego parametru jakim jest czas na wykresie ładowania na oba sposoby. Mało mnie interesuje ile prądu wkładam do aku bo to i tak groszowe sprawy. Ważna jest szybkość czy powolność danej metody. Jeśli możesz to napisz choć w komentarzu jak to wyglądało. Dzięki pozdrawiam.
@TomaszHudy
@TomaszHudy 4 года назад
Przecież na wykresach masz na osi poziomej czas procesu. Czas zależy od prądu ładowania, więc to pojemność moim zdaniem jest tutaj kluczem bo wprowadzona pojemność zależy od prądu ładowania.
@piotrsch1976
@piotrsch1976 4 года назад
@@TomaszHudy chodzi mi o podsumowanie dwóch ładowań. Zawarłeś tam procentowy stopień ładunku a ja chciałbym tam zobaczyć czas.
@TomaszHudy
@TomaszHudy 4 года назад
Teraz rozumiem, tylko porównanie tych dwóch sposobów ładowania, gdzie pomimo moich starań jednak prąd był nieco inny w obu przypadkach, trochę mija się z celem. Gdyby idealnie odwzorowywać oba procesy to wtedy miało by to sens, ale to z goła niemożliwe. Dlatego najsensowniejsze moim zdaniem jest porównanie wprowadzonej pojemności - bo ta zależy od prądu ładowania.
@piotrsch1976
@piotrsch1976 4 года назад
@@TomaszHudy W pytaniu przewodnim do tego testu pytasz jaki prąd naładuje sprawniej akumulator? W drugim, co naładuje ten akumulator lepiej? Na pierwsze pytanie w ogóle nie odpowiedziałeś. Bo gdzie porównanie czasów ładowania? Jak wyciągnąć wniosek czym sprawniej naładuje akumulator jak nie widzę czasu ładowania? Jeżeli uważasz, że nie zachowałeś zbliżonych parametrów ładowania to powtórz test albo uznaj, że nie było to możliwe ze względu na charakter przebiegu prądu, gdyż prąd stały nie pozwala uzyskać takich samych prądów ładowania przy tych samych napięciach wymuszeń. Na pytanie, który sposób lepiej naładuje akumulator to chyba odpowiedź uzyskałeś. W wypadku tego konkretnego akumulatora uzyskałeś ten sam stopień gęstości elektrolitu tylko przyrost jego gęstości w funkcji prądu jest odmienny w zależności od typu przebiegu prądu ładowania.
@TomaszHudy
@TomaszHudy 4 года назад
@Piotr Schimke rozumiem Twój niedosyt, ale wydaje mi się że odpowiedziałem na oba te pytania - to prąd impulsowy skuteczniej naładuje akumulator. Założyłem również że wyznacznikiem skuteczności będzie wprowadzona pojemność a nie czas. Postaram się znaleźć materiały - o ile ich nie usunąłem - jak długo trwał proces ładowania zasilaczem i prostownikiem i wtedy przedstawię Ci wyniki. Jeżeli dla Ciebie wyznacznikiem skuteczności jest czas ładowania, to wystarczy ładować akumulator większym prądem - niezależnie od źródła.
@Patryks83
@Patryks83 3 года назад
Świetny odcinek! 👍 A ten zasilacz laboratoryjny to samoróbka???
@TomaszHudy
@TomaszHudy 3 года назад
Powiedzmy - w środku siedzi przetwornica DPS5020 www.akumulatory.info.pl/kontrukcje-diy/przetwornica-napiecia-dps5020/
@Patryks83
@Patryks83 3 года назад
@@TomaszHudy Dzięki, fajny projekt. Zrobię sobie taki.
@jarokowalski3355
@jarokowalski3355 2 года назад
Lepszość ? Wyższość.
@lukaszgsm
@lukaszgsm 4 года назад
A jak laduje alternator w samochodzie? Robi odpowiednia gestosc i jest zdrowy dla akumulatora?
@TomaszHudy
@TomaszHudy 4 года назад
To zależy od wielu czynników - jaka jest aktualna gęstość, jak długo trwa jazda. Im akumulator bardziej rozładowany tym alternator będzie go ładował większym prądem, ponieważ w samochodzie mamy do czynienia z ładowaniem przy stałym napięciu.
@lukaszgsm
@lukaszgsm 4 года назад
@@TomaszHudy a jak juz jest w pelni naladowany to czy cos ogranicza prad ladowania z alternatora?
@TomaszHudy
@TomaszHudy 4 года назад
Jak akumulator jest w pełni naładowany to prąd maleje ze względu na znikomą różnicę potencjałów - a więc można uznać że to akumulator ogranicza prąd ładowania.
@mirosawjabonski8514
@mirosawjabonski8514 2 года назад
Bo to widać po gęstości kwasu.
@Tita_007
@Tita_007 Месяц назад
Gęstość elektrolitu w obu przypadkach dochodzi do tej samej wartości, tylko ciut wolniej dla ładowarki, więc nie ma o co kopi kruszyć. Polecam oglądać z prędkością 1.75x. Dzięki za porównanie.🙂
@mirosawjabonski8514
@mirosawjabonski8514 2 года назад
Dlaczego akumulatory kwasowe nie mają balanser ów?
@szpakusek5349
@szpakusek5349 Год назад
Bo mają balanser w postaci natury:)
@hubertpopiolek2720
@hubertpopiolek2720 3 года назад
Witam, AGM można ładować prostownikiem?
@TomaszHudy
@TomaszHudy 3 года назад
Nie jest to zalecane - chyba że podczas ścisłej kontroli napięcia, ponieważ AGM nie powinno się ładować powyżej napięcia 15V.
@Tadek-n3g
@Tadek-n3g 4 года назад
Prostowniki robią wyniki, Niedowiarki tego, kupują ładowarki. Potem lamentują, że producenci ich oszukują.
@TomaszHudy
@TomaszHudy 4 года назад
Krótko i na temat - jednak sam przyznasz że czasami przydałoby się urządzenie na zasadzie włącz i zapomnij - dlatego ja kontynuuję poszukiwania (zanim poskładam mój automatyczny prostownik) mam na oku jeszcze jedno urządzenie, które może się okazać przełomowe w tej materii.
@Adam_Adamsky
@Adam_Adamsky 4 года назад
@@TomaszHudy Ładowarki są dobre do żelowych i AGM. Tam ze względu na konstrukcję wiadomo, że elektrolit nie jest tak wysycony, jak w normalnych, bo ładowanie trzeba skończyć ZANIM zacznie gazować - a do wysycenia trzeba tak podnieść napięcie, że MUSI gazować. Jedno wyklucza drugie - nie wiem dlaczego ktoś tego jasno nie powie (np. szanowny autor w kolejnym filmie), tylko od lat wszyscy szukają dziury w całym... To tak jak do diesla nie zatankujesz benzyny - i po jasełkach, nikt się latami nie rozwodzi nad tematem.
@tomaszt4045
@tomaszt4045 4 года назад
@@TomaszHudy co to za urządzenie na oku Szanowny Panie ładujący naszą ciekawość? :)
@TomaszHudy
@TomaszHudy 4 года назад
@@tomaszt4045 nie było przełomowe, a więc nawet nie prezentowałem 😉
@Tadek-n3g
@Tadek-n3g 3 года назад
@Krzysztof Pelczar Napiszę o dwóch modelach, z którymi pozostawiłbym z czystym sumieniem akumulator na okres zimowy.Pierwsza to ładowarka nasza legenda z PRL-u Lelek druga ładowarka to CtekMXS 10.W praktyce jednak nigdy nie zostawiłbym akumulatora na zimę z ładowarką, ponieważ moim zdaniem jest to pozbawione sensu.Napisałem o tych dwóch modelach ponieważ z nimi robiłem testy długodystansowe, które wykazały ich przydatność do w/w zadania .
@AdaAdamska-w1d
@AdaAdamska-w1d 10 месяцев назад
😮
@krzysztofkowalski4705
@krzysztofkowalski4705 3 года назад
Mam prostownik romstan bp z regulacją 12V/15A i jak przerobić żeby wyłączał się powyżej 14,4V?
@TomaszHudy
@TomaszHudy 3 года назад
Poszukaj sobie coś takiego jak "kontroler ładowania akumulatorów" - jest tego sporo nawet na allegro allegro.pl/listing?string=kontroler%20%C5%82adowania%20akumulatora&bmatch=cl-dict210105-ctx-ele-1-3-0112 Możesz wtedy ustawić próg zadziałania przekaźnika na 14,4V i wykorzystać prostownik do ładowania w samochodzie.
@krzysztofkowalski4705
@krzysztofkowalski4705 3 года назад
@@TomaszHudy ładowałem akumulator 55ah technologia wapniowa najmniejszym prądem 3A i przy 15,90V zaczęło się bulgotanie i wyłączyłem , czy dobrze że przerwałem?
@TomaszHudy
@TomaszHudy 3 года назад
Intensywne gazowanie nie oznacza że akumulator jest naładowany. Najlepiej dokonać pomiaru gęstości elektrolitu, jeśli nie ma możliwości to pośrednio można oszacować naładowanie po napięciu spoczynkowym. Napięcie w pełni naładowanym akumulatorze powinno wynosić ok. 12,8V po 24h od ładowania. Jeśli jest niższe, można powtórzyć ładowanie ale najlepiej mniejszym prądem - ok. 2-3% pojemności ok. 6-8h
@piotrklek460
@piotrklek460 3 года назад
@@TomaszHudy Panie Tomku o co chodzi z tym prostownikiem(żeby wyłączał się powyżej 14,4V?)
@TomaszHudy
@TomaszHudy 3 года назад
@@piotrklek460 być może kolega chce ładować akumulator prostownikiem bez demontażu z samochodu
@kisudvd
@kisudvd 4 года назад
@Tomasz Hudy - jak się sprawdza ten Hantek względem tej białej zabawki? Zastanawiam się czy zakupić "białasa" czy dać więcej i coś z serii Hantek 2000. Drugie pytanie (też zaczynam zabawę w aku) - wiesz może czy istnieje jakiś stosunkowo tani czujnik gęstości co możnaby zamienić to na napięcie i docelowo rejestrować wraz z napięciem i prądem na komputerze?
@TomaszHudy
@TomaszHudy 4 года назад
Szczerze mówiąc, tą białą chińską zabawkę używam częściej - po prostu jest dużo prostszy w obsłudze. Hantek z serii 2000 nie jest zły - na pewno jest dokładniejszy, ale obsługa z skopometru to porażka. Dopiero po podłączeniu do komputera obsługa staje się bardziej przyjazna. Co do miernika gęstości - to nawet nie wiem czy coś takiego jest.
@kisudvd
@kisudvd 4 года назад
@@TomaszHudy Dziękuję, także do warsztatu pójdzie biały, na biurko kiedyś może porządny stacjonarny 😉 Niestety ja znalazłem tylko dość "wysokobudżetowe" czujniki, pozostaje areometr i manualna praca 😃
@darekk9312
@darekk9312 4 года назад
Poproszę o kolejny film z oscyloskopem jak wygląda sprawa pików czy tętnień z alternatora samochodowego przecież przez 99% akumulatorowego życia to alternator daje mu papu :o) Jeszcze taka moja obserwacja te wyniki które podaje miernik SOH i SOC oraz mΩ są w bardzo dużym stopniu zależne od wytrącenia gazu zebranego w elektrolicie. Zrób sobie pomiar na drugi czy trzeci dzień po ładowaniu a następnie walnij kilka razy akumulatorem o podłogę a wyniki będą lepsze, oczywiście nie ma to wpływu na pomiar areometrem. Możliwe, że z tym pomiarem daje ciała mój Autool BT360 ale jutro powinien przyjść do mnie Konnwei KW600 więc sobie porównam. Pod wpływem Twojego doświadczenia najbliższe ładowanie jakie będę wykonywał pójdzie z jedno-połówkowca ;o)
@TomaszHudy
@TomaszHudy 4 года назад
Praktycznie każdym miernikiem powinno wykonywać się pomiary co najmniej 12 godzin po zakończeniu ładowania - tak też staram się robić.
@darekk9312
@darekk9312 4 года назад
@@TomaszHudy Nawet po 2-3 dniach po zakończenia ładownia jak postukasz/wstrząśniesz akumulatorem to wyniki się poprawią, później zrób pomiar za kolejny dzień czy dwa i tak samo po zruszeniu elektrolitu wyniki są lepsze. Sprawdź a się przekonasz dlatego nie do końca wierzę w te odczyty, możliwe że mierniki za grubszą kasę lepiej szacują.
@darekk9312
@darekk9312 4 года назад
​@@TomaszHudy Zrobiłem porównanie odczytów dwóch mierników Autool BT360 i Konnwei KW600 test ten poczyniłem na 10-letnim dobitym akumulatorze którego ostatnio ładowałem 3msc temu i od tej pory leży sobie nie używany w pakamerze a oto wyniki: Pacjent - BOSCH S4 52A/470A 12,45V na mierniku wzorcowym SOH 30% SOC 75% 12,44V 290A 10,56mΩ - AUTOOL BT 360 12,43V na mierniku wzorcowym SOH 42% SOC 55% 12,33V 308A 9,00mΩ - KONNWEI KW600 12,43V na mierniku wzorcowym po chwilowym 1min obciążeniu 3A (nawet tak mały prąd dał się we znaki aku) 12,30V na mierniku wzorcowym SOH 26% SOC 55% 12,32V 260A 11,96mΩ - AUTOOL BT 360 SOH 42% SOC 45% 12,27V 307A 9,00mΩ - KONNWEI KW600 12,34V na mierniku wzorcowym wstrząsnąłem i postukałem akumulatorem (wyniki wyraźnie się poprawiły) 12,35V na mierniku wzorcowym SOH 39% SOC 60% 12,36V 315A 9,62mΩ - AUTOOL BT 360 SOH 50% SOC 48% 12,29V 333A 8,30mΩ - KONNWEI KW600 Wnioski: Oba mierniki szacują ze sporym rozrzutem i więcej dowiemy się mierząc sam elektrolit niż polegając na ich pomiarach. Kolejne spostrzeżenie aby pomiar był bliższy prawdy po ładowaniu akumulatora nie wystarczy odczekać 12h czy 48h czy nawet 3msc ale trzeba albo obciążyć dany akumulator np. 10A przez 1 min a później odczekać chwilkę aż aku dojdzie do siebie albo zdecydowanie po naparzać akumulatorem o podłogę aby wytrącić mikro pęcherzyki z płyt ołowianych wówczas zmniejszy się oporność wewn. aku i wyniki będą wyższe (być może bliższe prawdy). Gdy mierzymy aku miernikiem KONNWEI ten w trybie pomiaru w aucie każe nam na 10sec włączyć światła i nie jest to bez przyczyny (patrz opcja wytrącania mikro pęcherzyków). Jestem ciekaw jak sprawa wstrząsów wpływa na pomiar miernikami o 2-3 klasy wyższymi i droższymi ale bez opornic. Co ciekawe pomiary raz po razie na obu miernikach są powtarzalne.
@TomaszHudy
@TomaszHudy 4 года назад
@@darekk9312 dzięki za spostrzeżenia - faktycznie czasami jak "ściągam" napięcie z akumulatora za pomocą np. jakiejś żarówki przez chwilę to wyniki są bardziej zbliżone w przypadku tych dwóch testerów. Wczoraj zrobiłem update KW600 i już tak nie zawyża wartości względem BT360
@darekk9312
@darekk9312 4 года назад
@@TomaszHudy Miernik mam dopiero 3h i właśnie przed chwilą oglądałem Ruska jak aktualizować i co to daje ;o) Tomku a czy poza programem do aktualizacji trzeba ściągać jakiś sterownik do KW600 czy Win sam wyczai i sam zainstaluje sterownik?
@Koniogdy
@Koniogdy 3 года назад
Tomek, widzę, że często badasz gęstość elektrolitu aby ocenić stan naładowania akumulatora. Orientujesz się może, czy w moim też tak się da? Mój akumulator to Centra Standard CC542 54Ah 500A. Podładowywałem go ostatnio, sprawdzałem Konnweiem KW600 ale chciałbym też sprawdzić gęstość a nie bardzo wiem jak się tam dostać. Nie chciałbym go popsuć, coś połamać. Edyta: już go otworzyłem, dolałem wody destylowanej i naładowałem. Dzięki za Twoje filmy Tomek - dużo z nich wyniosłem.
@arturradziszewski8751
@arturradziszewski8751 3 года назад
Zewnetrzne celele z tego co zauważyłem u siebie zawsze wychodzą gorzej. Może dlatego, że w komorze silnika są bardziej narażone na zmiany temperatury...
@TomaszHudy
@TomaszHudy 3 года назад
Zgadza się 👍
@adamnowak3374
@adamnowak3374 3 года назад
Nie chodzi tylko o zmiany temperatury. Zewnętrzne cele mają koło siebie zaworki odpowietrzające, i co za tym idzie, z zewnętrznych cel jest najbliżej do tych otworków i w tych celach najszybciej paruje i znika woda i obniża się poziom elektrolitu, co te cele wykańcza.
@Adam_Adamsky
@Adam_Adamsky 4 года назад
13:14 Na tych wykresach jest natężenie / ładunek w funkcji czasu. Kto ci napisał ten tytuł wykresu?? 😆😆😆
@TomaszHudy
@TomaszHudy 4 года назад
Tak masz rację - tytuł wykresu dość nietrafiony.
@zdenekzalis5916
@zdenekzalis5916 4 года назад
Ładowanie prostownika mierzone jest z dużym błędem. Mierzone napięcie jest skuteczne. Piki napięcia akumulatora są filtrowane. Ale wskazówki są tam, a bateria pozytywnie na nie reaguje. Pomiar prądu obarczony jest dużym błędem! Wykrywanie prądu przy 1 Hz musiałoby być wykonane przy 500 Hz, a nawet lepiej przy 1 kHz. Zmierzone wartości Ah są całkowicie niezgodne z rzeczywistością. Przetłumaczone przez tłumacza Google.
@TomaszHudy
@TomaszHudy 4 года назад
Zdaję sobie z tego sprawę, ale czy opieranie się na prądzie skutecznym jest obarczone takim błędem? Niestety nie posiadam miernika z tak dużą dokładnością pomiarową. Jednak mierząc w ten sposób prostowniki, po pełnym naładowaniu zostaje wprowadzone do akumulatora ok. 120% pojemności. Gdyby pomiar był z tak dużym błędem o którym piszesz, to ile Twoim zdaniem zostało wprowadzone Ah do akumulatora?
@zdzisawdardzinski7673
@zdzisawdardzinski7673 3 года назад
@@TomaszHudy Nie wiem czy jest duży sens obliczania na siłę wprowadzonego ładunku ponieważ ładunek skierowany do akumulatora przez ładowarkę lub prostownik nie jest równy ładunkowi przyjętemu przez akumulator. Różne akumulatory mają różną przyswajalność ładunku, napewno żadne nie mają 100 % przyswajalności. Być może dlatego po wprowadzeniu teoretycznie maximum ładunku nie uzyskujemy wszystkich cech naładowania.Powiem tak z praktyki, żeby akumulator przyjął 100% ,trzeba skierować do niego 150% ładunku i wtedy można liczyć na całkowite naładowanie. To są wnioski z mojej praktyki. Nie upieram się że mam całkowitą rację
@andrzejroszuk6976
@andrzejroszuk6976 3 года назад
Zgadzam się, pomiar wykonany przy ładowaniu prostownikiem jest obarczony dużym błędem, nie można wykonywać pomiaru prądu z częstotliwością 1Hz który zmienia się z częstotliwością 100Hz(prostownik dwupołówkowy), wynikiem takiego pomiaru nie jest nawet wartość skuteczna, tylko wartość chwilowa, która może się wahać 0-100% wartości szczytowej, efektem tego jest tak poszarpany wykres prądu ładowania. Minimalna częstotliwość próbkowania do wyliczeń wtłoczonego ładunku do akumulatora, powinna wynosić 100 próbek na 1 okres zmiany prądu (100 x 100Hz=10000Hz). Do wyznaczenia płynącego prądu ładowania lepsza była by metoda na oscyloskop z rezystorem pomiarowym, na podstawie wartości skutecznej spadku napięcia na rezystorze wyliczyć prąd skuteczny i tą wartość porównywać z prądem ładowania ładowarką.
@andrzejroszuk6976
@andrzejroszuk6976 3 года назад
@ Tomasz Hudy. Pomiar prądu ładowania przy zastosowaniu prostownika jest wykonany błędnie, wyniki z pomiaru były wartością chwilową nie skuteczną, która może się wahać 0-100% wartości szczytowej a wartość skuteczna dla prądu sinusoidalnego to I(sk)=I(szczyt ): √2, jak byś użył w wyliczeniach wartości skutecznej prądu ładowania spodziewam się że, wyniki wyszły by takie samie lub porównywalne. Wychodząc z założenia że, prąd ładowania był o charakterze sinusoidy z wartościami ujemnymi "odbitymi " na stronę dodatnią (prostownik dwupołówkowy), to "Wartość skuteczna prądu przemiennego (zmiennego) jest taką wartością prądu stałego, która w ciągu czasu równemu okresowi prądu przemiennego spowoduje ten sam efekt cieplny(wykona taką samą pracę), co dany sygnał prądu przemiennego (zmiennego)."czyli jeżeli naszą pracą są reakcje elektrochemiczne (ładowanie akumulatora) to ilość "ładunku" energii elektrycznej do naładowania tego samego egzemplarza akumulatora do takiego samego stanu, czy to prądem zmiennym czy stałym, powinna być taka sama a wszystkie różnice wyników to kwestia metody pomiarowej i błędu jakim jest ona obarczona. Dla podsumowania, pomiar ile Ah wtłoczymy do akumulatora, wykonany dla wartości CHWILOWEJ prądu zmiennego, jest nie adekwatny do wartości rzeczywistej, w wykonaniu częstotliwość próbkowania 1Hz, dla częstotliwości prądu 100Hz, z częstotliwością 1Hz możemy dokonywać pomiaru wartości wolnozmiennych ( np. zmiana 1A/30s).
@andrzejroszuk6976
@andrzejroszuk6976 3 года назад
@Tomasz Hudy. Poza drobnym błędem pomiarowym całość super. Dla laików i osób znających temat . Zawsze można cię czegoś dowiedzieć lub przypomnieć. Wykorzystywane "zabawki" w twoich doświadczeniach na innych filmikach są spoko, sam szukałem kilku podobnych gadżetów pomiarowych. Wielki szacun za wykonaną prace !!!👍 Trzymaj tak dalej
@Adam_Adamsky
@Adam_Adamsky 4 года назад
8:12 Jaki jednopołówkowy? Przecież masz na radiatorze mostek Graetza gościu 🤣
@TomaszHudy
@TomaszHudy 4 года назад
Doskonale wiem co mam podłączone - nawiązałem jedynie do efektywności prostownika jedopołówkowego o którym mowa np. tutaj ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-uM7TtIDiKFU.html
@AxelCSL
@AxelCSL 4 года назад
Dobrze ze wiesz, i cieszymy sie z tego filmiku. Jednak w tym konkreynym momencie niestety ludzie zostaja ewidentmie wprowadzeni w błąd, mowiac o prostowniku jednopolowkowym jednoczesnie wskazujac na uklad z mostkiem Graetza. Poczatkujacy moga nie zalapac niestety co jest grane na ekranie Pozdrawiam
@katarzynaszczepankowska7773
@katarzynaszczepankowska7773 4 года назад
@@AxelCSL Ale, jak wytlumaczyc masie ludzi bez pojęcia to, jak zechcą to spojżą w literę, anie w ekran dotykowy. Ale zostanie w glowie pewna droga by znaleźć ścieżkę do wiedzy. Jestem elektronikiiem starej daty ,i wiem w czasie oby nie, zagłady jak zrobić bit i bajty, program z diod,tranzystorów. A ci programiści bez języka i pogramów padają.
@AxelCSL
@AxelCSL 4 года назад
@@katarzynaszczepankowska7773 W takim razie pozdrawiam :) Zwolennik elektroniki analogowej :)
@luudi1
@luudi1 4 года назад
Jakie miałeś końcowe napięcie ładowania? Czy to było 16,5V? Może zrobiłbyś film o tym, co zrobić, gdy gęstość nie chce rosnąć. Ładowałem aku kilka dni, osiągnąłem napięcie 16,3V, a gęstości nadal brak i nie wiem, co zrobić. Aku Ca/Ca 2 letni...
@roberttomczak110
@roberttomczak110 4 года назад
Napisz coś więcej. Trudno wróżyć z fusów 😁 1. Jaka pojemność akumulatora? 2. Jaki prąd ładowania przy tych 16,3 V? 3. Jak długo ładowałeś od osiągnięcia napięcia 16v. 4. Jaką masz gęstość? We wszystkich celach jednakową?
@ooasys
@ooasys 4 года назад
Co ten typ klepie..."pojemność wprowadzona do akumulatora"...a może chodzi o ładunek wprowadzony do akumulatora?
@TomaszHudy
@TomaszHudy 4 года назад
Nie wiem co ten typ klepie, ale pewnie masz rację że chodzi o ładunek wprowadzony do akumulatora 👍
@zdzisawdardzinski7673
@zdzisawdardzinski7673 3 года назад
@@TomaszHudy Podziwiam Cię nie tylko za wiedzę, ale rownież za kulturę, opanowanie i poczucie humoru. Mnie nie zawsze udaje się zachować zimną krew wobec niezbyt grzecznych komentarzy jakichś typów
@TomaszHudy
@TomaszHudy 3 года назад
@@zdzisawdardzinski7673 uwierz, że często muszę wziąć kilka głębokich wdechów, zanim napiszę odpowiedź 😉
@kwiatek999999
@kwiatek999999 2 года назад
@@TomaszHudy dobrze, że tylko wdechów ;)
@piotrnowak6220
@piotrnowak6220 2 года назад
wnioski z filmu takie jak przed obejrzeniem wiem że nic nie wiem,)
@pieknarajcza8046
@pieknarajcza8046 2 года назад
czy moze ktos poprostu powiedziec co jest lepsze?Same testy i testy a ....ch. dalej wiadomo
@TomaszHudy
@TomaszHudy 2 года назад
Prostownik 😉
@piotrmajewski1502
@piotrmajewski1502 Год назад
Good job ale nie tyle czasu ,litości szanujmy się nawzajem 10 min to powinno być max
@jacekm
@jacekm 3 года назад
Ja mam zwykły całkowicie od podstaw zrobiony przez siebie (prócz elementów jak blacha użyta do obudowy itp bo to fabryki robią) prostownik z 2 nastawami 14,4V na słupkach przy ładowaniu i 16,5V na słupkach przy ładowaniu, trafo z rdzeniem o przekroju 16cm", drut na pierwotnym fi 0,65mm, wtórne fi 2,5mm, mostek 20A, radiator, obudowę wykonałem z blachy stalowej fi ok 1,5mm. I nie narzekam. Co innego AGM i Żel...
@grzegorzp2397
@grzegorzp2397 3 года назад
Mi kiedys jakis profesor wytlumaczyl różnice miedy prostownikiem a ładowarka tak . w elektroicie wtrąca sie brud (syf ) i teraz impulsowe ładowanie prostownikiem 50hz albo 100hz nie ma fizycznej siły zeby ten ( syf ) podniósł sie zdna i zabrudzil płyty a ladowarka która laduje pradem ( stalym ) podnosi ten ( syf ) bo juz ma siłę i dlatego prostowniki lądują efektywniej . Zgadzacie sie z tym ??
@a.szynwelski1073
@a.szynwelski1073 4 года назад
SKĄD MASZ TE AKUMULATORY Z KORKAMI W CELACH ?
@TomaszHudy
@TomaszHudy 4 года назад
Szukam takich egzemplarzy które je mają 😉
@kwiatek999999
@kwiatek999999 2 года назад
@@TomaszHudy właśnie...jak znależć obecnie taki aku z koreczkami ?
@kwiatek999999
@kwiatek999999 2 года назад
@Krzysztof Pelczar które to firmy ? Bo rzekłbym , że teraz cięzko jest znaleźć aku z korkami a nie odwrotnie jak stwierdziłeś....
@WiRz-l7v
@WiRz-l7v 6 месяцев назад
Wrażenia to są przy oglądaniu obrazow
@mareks6934
@mareks6934 3 года назад
chopie twoje wywody na temat pradow to kompletne twoje wymysły i nie maja wiele wspolnego z teoria kto zna podstawy elektrotechniki to rece załamuje ludziska nie wierzcie w to co wam gadaja tzw youtuberzy bo to czyste wodolejstwo po to by nabijac ogladalnosc
@piotrnowak6220
@piotrnowak6220 2 года назад
Test to stek bzdur. Test powinien wykazywać masę akumlatora przed testem po rozładowaniu po naładowaniu , następnie gęstość , pojemność prąd rozruchowy test opornicą przegląd wszystkich cel i wiele innych ujętych w tym teście wtedy można powiedzieć że to test a tak to luźna dygresja )
Далее
Metody diagnostyki stanu akumulatorów
20:04
Просмотров 42 тыс.
ТАРАКАН
00:38
Просмотров 1,2 млн
Watermelon magic box! #shorts by Leisi Crazy
00:20
Просмотров 32 млн
Prostownik jedno i dwupołówkowy
27:06
Просмотров 31 тыс.
⚡ Wielki Test Polskich Prostowników 15A.
47:22
Просмотров 281 тыс.
Jak prawidłowo ładować akumulator i czym?
19:49
Просмотров 69 тыс.
Grzech główny akumulatorowca.
17:30
Просмотров 170 тыс.