Тёмный

SoundID Reference | Kalibracja odsłuchu i perfekcyjne miksy 

musoneo
Подписаться 13 тыс.
Просмотров 2 тыс.
50% 1

SPIS TREŚCI
00:24 Jak działa SoundID Reference?
01:14 Moja historia z Sonarworks SoundID Reference
02:44 Pomiary
04:19 SoundID Reference Systemwide vs wersja wtyczkowa
08:13 Tryb bezlatencyjny vs korekcj liniowo-fazowa
09:14 Korekcja odsłuchu w praktyce
16:08 Korekcja odsłuchu vs adaptacja akustyczna
KUP SOUND ID: www.sonarworks.com/soundid-re...
WARSZTATY: musoneo.com/content/18-2-dnio...
MOJA STRONA: musoneo.com/
MOJE KURSY: musoneo.com/strona-glowna/216...
FACEBOOK: / musoneo

Опубликовано:

 

26 сен 2022

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 14   
@gostek9071
@gostek9071 Год назад
lubie twoj kanal
@tomasz4843
@tomasz4843 Год назад
Mówiłem że będę oglądać.lux.ciekawe jak to w praktyce zadziała
@Kamil.k.777
@Kamil.k.777 3 месяца назад
Cześć! Zrobiłem pomiary przez aplikacje sonarworks i zaimplementowałem plik kalibracyjny do A Control do głośników Adam Audio A7V. Posiadam system Windows i używam interfejsu Focusrite i FL Studio. Jaki muszę wybrać sterownik? taki jak zwykle Focusrite USB ASIO czy nowy który się pojawił: SoundID Reference Virtual Audio Device? I w ustawieniach dźwięku w komputerze automatycznie ustawiło się urządzenie wyjściowe SoundID Reference Vistual Audio Device, a jednocześnie nie mogę ustawić Focusrite USB ASIO na wyściu. Proszę o podpowiedź jak to ma być ustawione, żeby poprawnie działało. Dodam, żę jak ustawie w DAW sterownik Sound ID to dźwięk trzeszczy i w samym DAW i na przykład słuchając na Spotify. Z góry dziękuję 🙂
@bartoszsamorajczyk6281
@bartoszsamorajczyk6281 Год назад
Testowałem program na kilku modelach słuchawek tj. Beyerdynamic DT 770 Pro czy Austrian Audio Hi-X65 i po kalibracji słuchawki brzmią dużo gorzej - z pewnością bardziej płasko ale rozdzielczość spada diametralnie. Jakość spada również bez kalibracji - wystarczy sama obecność programu w torze audio. Nie testowałem jeszcze na monitorach.
@musoneo
@musoneo Год назад
Rozdzielczość (dynamika?) spada? Nie... Czasem barwa słuchawek po pełnej kalibracji może się wydawać mniej atrakcyjna i chyba wiem dlaczego. Kalibracja bazująca na uśrednionych pomiarach dla danego modelu słuchawek może być odrobinę niedokładna (ale głównie tylko w najwyższych pasmach). Dlatego firma oferuję usługę tworzenia profilu dla konkretnego egzemplarze i sprzedaje "pomierzone" słuchawki z profilem. Ja w przypadku słuchawek AKG K702 ale i Sennheiser HD800S ograniczam jej zakres dla "górki", zachowując ich naturalną sygnaturę dla pasm 7-10kHz i wyżej, a w pozostałym zakresie środek zostaje wyrównany a bas zwykle uzupełniony (z liniowym przenoszeniem niskich częstotliwości większość słuchawek ma problemy). Ja na co dzień używam z HD800S - tu dużo nie ma do korygowania, ale grają odrobinę pełniej. Testowałem też z DT700 Pro X i DT900 Pro X i po uwzględnieniu takiego ograniczenia korekty dla góry również grały w mojej ocenie dużo lepiej. Trzeba też chwilę przyzwyczaić się do brzmienia, które jest wyrównane jeśli chodzi o charakterystykę pasmową. Ale miksy wychodzę duuuużo lepiej. Co do rozdzielczośći: faktycznie tam, gdzie SoundID Reference musi dokonać korekty w górę, tj. podbić jakiś słabo reprezentowany obszar częstotliwości, dźwięk po kalibracji jest zwykle kilka dB ciszej - więc sama obecność wtyczki w torze obniża głośność, by można było porównywać dźwięk przed i po kalibracji przy tym samym odczuwalnym poziomie głośności. Przy dynamice interfejsów wynoszącej 120 dB i więcej nie może być mowy o istotnym spadku rozdzielczości. A już włączenie opcji liniowej fazy moim zdaniem sprawia, że dźwięk jest całkowicie transparentny, bez żadnej koloracji.
@bartoszsamorajczyk6281
@bartoszsamorajczyk6281 Год назад
@@musoneo Dzięki za wskazówki, faktycznie można dzięki temu więcej wycisnąć z kalibracji ale nadal słyszę spadek jakości i dynamiki vs czysty tor (porównuje na liniowej fazie i porównywalnej głośności). Być może Hi-X65 + Audient iD14 są za słabe/mało elastyczne na takie zabiegi. Sprawdziłem też na monitorach JBL 305P i mam podobną obserwację jak ze słuchawkami - dźwięk jest faktycznie bardziej płaski, pojawia się więcej basu i niskiego środka a mniej góry. Po wyłączeniu z kalibracji zakresu od 800 hz w górę w niektórych kawałkach jest poprawa pod kątem balansu ale wciąż słyszę spadek dynamiki przez co spada przyjemność ze słuchania. Tak jakby to EQ też kompresowało. Appka na moim sprzęcie przydatna w czasie miksu (balans) ale do finalnych odsłuchów i sprawdzania czy utwór "żre" lepiej chyba bez niej :)
@bartoszsamorajczyk
@bartoszsamorajczyk Год назад
@@musoneo Zamówiłem Pełen pakiet Sonarworks z mikrofonem (do tej pory miałem triala który dostałem z interfejsem) i to jak działa ten soft po pomiarach tym skalibrowanym mikrofonem to inna para kaloszy. Do monitorów przy średnio zaadaptowanym pomieszczeniu - must have! :)
@musoneo
@musoneo Год назад
@@bartoszsamorajczyk dokładnie, też tak uważam! Dzięki za wpis! Pozdrowienia!
@ukaszszymanski7011
@ukaszszymanski7011 Год назад
Testowałem na Dt 770 Pro 32 ohm i Koss Porta Pro Classic z Audientem id4 i stwierdzam, że aplikacja działa trochę dziwnie. Teoretycznie dąży do tego, żeby dźwięk był jak najbardziej płaski, ale w praktyce tego nie robi. Po korekcji na Dt 770Pro bardzo ucina górę przez co dźwięk naprawdę dużo traci. Natomiast na Porta Pro słusznie podbija górę i obcina trochę pudełkowy bas dzięki czemu słuchawki grają lepiej od Dt 770 Pro po korekcji. Wychodzi na to, że słuchawki, które mają wyraźne braki w jakimś paśmie ta aplikacja ratuje, a na słuchawkach, które grają w miarę referencyjnie wprowadza zamieszanie. Moim zdaniem dążenie do maksymalnie płaskiego brzmienia słuchawek i monitorów na etapie mixu i masteringu to syzyfowa praca, bo końcowy odbiorca nie słucha muzyki na skalibrowanym sprzęcie, który gra maksymalnie płasko. Kiedyś przeczytałem słuszną uwagę pod jakimś anglojęzycznym filmem na RU-vid, że ludzie, którzy zajmują się mixem i masteringiem skupiają się bardzo często na detalach, których końcowy odbiorca nawet nie wychwyci. Sam kilka razy tego doświadczyłem, wychwyciłem jakieś detale w swoich ulubionych utworach dopiero po przesłuchaniu ich po kilkadziesiąt razy. Jeśli ta aplikacja będzie kiedyś na jakiejś promocji pewnie kupię, bo z Koss Porta Pro naprawdę daje radę, a z tych słuchawek korzystam kiedy nagrywam muzykę i oglądam filmy. Z kolumnami HiFi w pomieszczeniu bez adaptacji akustycznej też pewnie się sprawdzi, ale jeśli mamy podstawową adaptację akustyczną i sprzęt, który jest w jakimś stopniu referencyjny to jest wprowadzanie niepotrzebnego zamieszania.
@musoneo
@musoneo Год назад
Niestety wszystko się zgadza:) DT770 to model ze średniej półki i nie są to słuchawki neutralne, w szczególności mają bardzo zaostrzoną górę, talerze w muzyce rockowej i elektronicznej często brzmią nieco ostro. Jeśli byłeś już przyzwyczajony ich jasnego i ciut ostrego brzmienia, to włączenie korekcji sprawia że dźwięk jest ciemniejszy i pierwsze wrażenie są zwykle takie, że jest mniej atrakcyjny. Poza tym te uśrednione profile czasem mogą odrobinę się różnić szczegółnie w wyższych pasmach dla konkretnych modeli. Sugeruję dwa rozwiązania - jeślil jesteś już bardzo przyzwyczajony do brzmienia tych Beyerdynamiców, nie stosuj korekcji, albo możesz wyrównać charakterystykę, ale np. podbić górę filtrem półkowym, żeby tą sygnaturę słuchawek niejako odzywkać, względnie posłużyć się skalowaniem i stosować korekcję na 60-70%.
@wolus7528
@wolus7528 Год назад
czy dobrze rozumim że przy finalnym renderingu utworu należy pamiętać aby wyłączyć tą wtyczkę zapiętą na sumie?
@musoneo
@musoneo Год назад
dokładnie, bo inaczej zgranie będzie uwzględniać korekcję, która zadziała tylko w Twoim pomieszczeniu dla Twoim monitorów w punkcie odsłuchowym. Ale nie musisz używać wtyczki!! W filmie pokazuję też że można skorzystać z wirtualnych sterowników Sonarworks ASIO i wtedy kalibracja jest "na wyższym", systemowym poziomie i nie trzeba już pamiętać o włączaniu wtyczki!
@thewilltcz
@thewilltcz 6 месяцев назад
Czy przy wyborze opcji wirtualnej karty dźwiękowej nadal mamy do dyspozycji wszystkie wejścia i wyjścia które udostępnia nam główna karta? PS. Też używam pierwszą serię Aeonow :)
@musoneo
@musoneo 6 месяцев назад
Z tego co pamiętam, to tak - ale w przypadku wersji System Wide mogą być jednak widoczne tylko porty widziane przez system Windows w Ustawieniach Dźwięku PS. Aeon to świetne monitory , po tym jak perfekcyjnie je ustawiłem (wreszcie) w ogóle nie czuję bym chciał je zmieniać:) A to już ponad 10 lat ich używam. Jeśli chcesz zobaczyć co zmieniłem, to ten filmik: musoneo.com/problem-z-basem-napraw-to-e8018
Далее
Jak tanio zmierzyć akustykę pomieszczenia?
14:49
Просмотров 7 тыс.
How Many Balloons Does It Take To Fly?
00:18
Просмотров 77 млн
Czy Sonarworks czyni cuda?
14:38
Просмотров 8 тыс.
Why Andrew Scheps Doesn't Use Sonarworks
5:45
Просмотров 69 тыс.
Audient iD44 | Czy to najlepszy interfejs na rynku?
20:29
Studio Headphone Review: beyerdynamic DT 900 PRO X
9:45