Тёмный

Transformator głośnikowy we wzmacniaczu lampowym i nie tylko. (#5) 

tomekkruger
Подписаться 3,6 тыс.
Просмотров 4,5 тыс.
50% 1

Czytaj opis!
Ten film nie jest dla osoby, która szuka projektu DIY. Tutaj omawiam tylko teorię! Zaczynamy od najprostszych rzeczy.
Co się stanie jeśli do wyjścia wzmacniacza lampowego 8 Ohm podłączymy 4 Ohmy? Co się stanie jeśli zrobimy zwarcie? Ten odcinek zawiera informacje o doborze transformatora do stopnia mocy w układzie asymetrycznym, jest mowa o zwarciu w klasie A i pracy bez obciążenia i co to jest moc admisyjna.
Jeśli nie znasz podstaw elektroniki, to możesz się nudzić! Jeśli szukasz gotowych rozwiązań, projektu DIY, to nie znajdziesz ich w tym filmie.
Na ostatniej planszy pojęcie "prąd wzbudzenia" powinno być zastąpione "napięciem wzbudzenia". Lampy sterowane są napięciem, przepraszam za to niedopatrzenie.

Наука

Опубликовано:

 

8 фев 2019

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 18   
@zdzisawsawicki
@zdzisawsawicki 3 года назад
Sprawdzałem kilkakrotnie i stwierdziłem, że strona Fonar.com.pl nie istnieje. Jakiś czas temu wchodziłem na tę stronę.
@tomekkruger
@tomekkruger 3 года назад
Faktycznie, sprawdziłem i strona nie istnieje. W momencie przygotowania filmu była aktywna.
@tomekkruger
@tomekkruger 3 года назад
Już jest nowa wersja strony a raczej przekierowanie na triodę, bardziej mi się podobała starsza strona.
@krzysztofz6392
@krzysztofz6392 Год назад
Sam zaczynam swoją przygodę z lampami elektronowymi, dziękuję za przekazanie wiedzy bardzo przydatny film.
@tomekkruger
@tomekkruger Год назад
Ja muszę powiedzieć że swoją przygodę z lampami już dano zakończyłem, ale się dzielę tym co wiem.
@zdzisawsawicki
@zdzisawsawicki 3 года назад
Od około miesiąca Pana słucham i jestem zadowolony z wiadomości może w nie których miejscach informacje są trochę zawiłe. To nic po dwóch lub trzech odsłuchach więcej wchodzi w głowę. Muszę się przyznać, że od kilku nastu lat buduję coś na lampach. W ostatnim czasie buduję przedwzmacniacz na lampach 6N1P, które dostałem od kolegi. Jest to bufor .
@tomekkruger
@tomekkruger 3 года назад
Cieszę się, że wiadomości się przydają. W pierwszych filmach nie miałem jeszcze obycia z kamerą i mikrofonem ale potem już jest lepiej.
@dawidkurdziel8931
@dawidkurdziel8931 3 года назад
Panie profesorze dziekuje BD........dostatecznie
@zdzisawsawicki
@zdzisawsawicki 3 года назад
Dzięki za informację, znalazłem stronę. Faktycznie wygląda inaczej, ala zobaczymy co przyniesie przyszłość.
@DarkNet-Ziemol70
@DarkNet-Ziemol70 3 года назад
Są teorie że najlepsze transformatory głośnikowe do lampowców są na rdzeniach amorficznych. Ten tg5 który Pan prezentuje zdaje się taki jest. Kiedyś byłem w pracowni Pana Andrzeja Markowa który wytwarzał słynna Loreley powiedział też że trafo powinno być wielosekcyjne
@tomekkruger
@tomekkruger 3 года назад
Tak i na dzielonym karkasie. Jedną warstwę uzwojeń nawijamy przeciwstawnie. Najlepiej nawijać pierwotne od anody do UL, wtórne, pierwotne od UL do zasilania, wtórne, pierwotne od zasilania do UL, wtórne, pierwotne od UL do anody. Są jeszcze szkoły, które wprowadzają dodatkowe uzwojenie na pierwotnym w połowie od plusa do UL i jest ono odwrotnie nawijane. Na koniec należy zrobić niepełny zwój (przerwa jakieś pół centymetra) z blachy miedzianej i połączyć z masą. Przewijałem trafa. W którymś z filmów była migawka traf do EL84 w UL na dzielonym karkasie bez blach mocujących, rdzeń z blach krzemowych.
@andrzejsmith3436
@andrzejsmith3436 5 лет назад
Czy to jest błąd w druku,czy ten mostek prostowniczy w zasilaczu gramofonu jest tak podłączony, czyli plus i minus do zacisków uzwojenia wtórnego transformatora?
@tomekkruger
@tomekkruger 5 лет назад
Myślę, że to błąd w druku, w tej książce jest kilka innych błędów na schematach. Gdyby ktoś chciał budować coś w oparciu o schematy z książki "Technika naprawy gramofonów i wzmacniaczy" niech najpierw się upewni, że nie ma tam błędu. Dla przykładu schemat gramofonu WG-500f zawiera błąd, gdzie sprzężenie zwrotne w TR2 jest podłączone do uzwojenia pierwotnego, zamiast wtórnego, mało tego, jest kreska zwierająca uzwojenie pierwotne z wtórnym, więc na głośnik idzie pełne napięcie anodowe. Oczywiście to błąd, tej kreski nie powinno tam być. Na schemacie W600f podano inne napięcia dla prawego, a inne dla lewego kanału. Schemat W-701 nie ma zaznaczonego wejścia dla gitary w pierwszym kanale (tym modulowanym wibrato). Znalazłem jeszcze kilka drobnych błędów w tekście. Dzięki za zwrócenie uwagi.
@MrLukaszm2200
@MrLukaszm2200 3 года назад
Witam czy lampowy 100w w mono dało by radę przerobić na stereo kupno drugiego nie wchodzi w grę gdyż w Polsce się nie znajdzie Roost sr22 po drugie w cenie 2 takich mogę bym zakupić gotowca w stereo fajnie było by dostać namiar na kogoś kto by mógł mi podudz pozdrawiam
@tomekkruger
@tomekkruger 3 года назад
Wszystko zależy od topologi wzmacniacza i ilości lamp. Ale mono to mono, integralny układ. Do wersji stereo trzeba mieć drugi transformator zasilający, głośnikowy itd. Roost sr22 to wzmacniacz gitarowy. Transformator głośnikowy nie spełnia norm hi-fi (no i jest jeden). Prościej jest kupić jakiś kompletny KIT do składania i na tym się nauczyć. W AVT można dostać płytkę do Wzmacniacz lampowy na lampach EL34 - [PCB do AVT5718] i wykorzystać lampy z Roost. Ale i tak moim zdaniem to bez sensu. Zachować gitarówkę, a stereo hi-fi złożyć sobie od zera kupując części do kitu w sklepie toroidy lub lampyelektronowe. Z drugiej strony można też wykorzystać klasyki Mullard 5-10, 5-20, Williamson, a w SE wzmacniacz Reduktora Szumu, Mullard 3-3 lub któryś z KITów AVT. A jeśli będzie to pierwszy lutowany układ, no cóż, w Chinach można kupić tanie złożone lampówki.
@MrLukaszm2200
@MrLukaszm2200 3 года назад
@@tomekkruger 4 lampy l34 i 4 lampy sterujące ecc83 posiada 2 trafa większe do lampy el34 ciut mniejsze ecc83 trafa mam od amplitunerów kilka sztuk jak by nie pasowały dokupił bym jakie trzeba było by co do składania nowego hmm z chęcią ale brak czasu nie stety w grę wchodzi albo oddanie tego komuś kto dał by radę wbić na stereo lub zamiana na coś dobrego w stereo może być z moją dopłatą
@MrLukaszm2200
@MrLukaszm2200 3 года назад
@@tomekkruger roost nie jest mi potrzebny gdyż nie gram na niczym prócz czasem na nerwach 😉 jak ktoś zasłuży, z drugiej strony może do garażu wsadzę do unitra eltra eltron60 w każdej chwili kolumn siedzą po 2 głośniki tonsil na licencji pionier gdy 30/30 30w 4ohm podłączone w 8ohm tylko pytanie czyskoro roost ma 100w na kanał a ma 2 wejścia mono to czy nie za mało czasem mają mocy kolumny? 60w niby ale z drugiej strony amplituner avrx1000 ma 130w a nie daje rady i przester od 90%mocy się robi co to pozostawienia rosta hm włożyłem w niego 300zł i nie mogę znaleźć na polskich stronach i sklepach jednego kondensatorka 63v 100uf i dwóch 10v 100uf wdobrej jakości pozostałe mam wymienione na jj i Rubikon kondensatorki był bym wdzięczny jak ktoś miał by na zbyciu nowe, więc może i warto do tych kolumienek zostawić jak myślisz? Z góry dzięki i pozdrawiam
@tomekkruger
@tomekkruger 3 года назад
@MrLukaszm2200 Jeszcze raz powtórzę, to wzmacniacz gitarowy i ma jeden transformator głośnikowy nie nadający się do zastosowań hi-fi. Drugi to do zasilacza i ten od biedy mógłby być. Transformator głośnikowy bardzo różni się od transformatora sieciowego. To nie przekładnik napięcia, a przekładnik impedancji. W krótkim komentarzu nie da się wyjaśnić zasadę działania wzmacniacza. Jak jednak wskazałem, można kupić płytkę drukowaną w AVT do EL34, ale trzeba będzie kupić dwie EF86. Zasilacz teoretycznie jest w tej gitarówce. Pozostanie dokupić dwa tr. głośnikowe i po sprawie. Ale prościej gitarówkę sprzedać i kupić na Ali chińską lampówkę. Nie bardzo rozumiem, bo nie ma przecinków, czy w tym wzmacniaczu są dwa większe transformatory do EL 34, czy też są dwa transformatory i jeden z nich jest do EL 34, ale jak znam wzmacniacze gitarowe to jeden trafo jest sieciowy z wysokimi napięciami a drugi niezbyt wyszukany transformator głośnikowy (te gitarowe nie przenoszoną pasma hi-fi). Przeróbka będzie droga. Szkoda wzmacniacza, bo wykorzysta się tylko lampy, podzespoły bierne, jeden transformator, może chassis, podstawki a resztę trzeba kupić. Ja nie świadczę takich usług przeróbkowych z braku czasu. Rozebrałem wzmacniacz radiowęzłowy 100bis i praktycznie to oprócz blach z transformatorów i obudowy reszta była do wywalenia łącznie z lampami. W gitarówce lampy są wyżyłowane do maximum, wiec nie wiem, czy nawet te będzie można wykorzystać. Przed ich wykorzystaniem trzeba je pomierzyć. Osobiście nie znam nikogo kto przerabia wzmacniacze lampowe. PS.: W tym ostatnim Twoim komentarzu nie wiem o co chodzi. Jeśli możesz, popraw go zgodnie z interpunkcją.
Далее
Dlaczego EL84? Krótko o historii i brzmieniu (#102)
19:27
Komunikacja po SPI, odczyt i zapis różnych pamięci
26:25
We will see who will do it better 😂
00:14
Просмотров 2,5 млн
ЧУТЬ НЕ УТОНУЛ #shorts
00:27
Просмотров 6 млн
Pomiary zestawów głośnikowych [Reduktor Szumu] #255
20:38
Guitar Amp Tubes Part 2: Pentodes and Beam Tetrodes
23:59
Budujemy wzmacniacz lampowy cz.1 [Reduktor Szumu] #168
22:11
iPhone socket cleaning #Fixit
0:30
Просмотров 14 млн