Тёмный

Kvalita pečiva, lepek a celiakie I Trime Podcast #23 se zakladateli Koláčkovy řemeslné pekárny 

Trime
Подписаться 6 тыс.
Просмотров 5 тыс.
50% 1

🔻 Co se v podcastu #23 dozvíte? 🔻
Málokdo odolá vůni čerstvě upečeného chleba. Bohužel rozdíl mezi chlebem, který pekly naše prababičky a tím, který si dnes koupíme v běžných velkovýrobních pekárnách a supermarketech, je nesrovnatelný co do chuti i kvality. Velkovýroba a moderní technologie vyžaduje, aby těsto bylo poddajné a výsledný produkt získal takovou chuť, kterou bude chtít zákazník každý den jako základ snídaně, svačin i večeří. A tak v sobě může kousek obyčejného pečiva skrývat až 30 různých přidaných látek, aditiv, zlepšovačů chuti a barviv. A přitom na upečení lahodného chleba stačí 3 základní kvalitní ingredience. Není divu, že každodenní konzumace běžného a průmyslově zpracovaného pečiva, navíc již od útlého věku, neladí našim střevům. Dávají nám to najevo různými reakcemi, zažívacími potížemi a alergiemi.
Tradiční pekárny a láska k poctivému řemeslu naštěstí ještě nevymizely.
Hosty našeho podcastu na téma pečivo, celiakie a lepek byli Jiří Koláček a jeho dcera Míša, zakladatelé a provozovatelé Koláčkovy řemeslné pekárny a bistra. V roce 2015 založili rodinnou pekárnu a vyrábějí kvalitní a lahodný chléb a pečivo podle tradičních postupů s využitím moderní technologie.
0:00 Úvod
6:17 Rozdíl mezi řemeslnou pekárnou a poctivým řemeslem a běžným pečivem z velkovýroby
10:56 Žito vs. pšenice - stravitelnost, kvalita, technologické vlastnosti
14:30 Poctivé řemeslo - kvalita vs. kvalita
17:26 Kvas a jeho vlastnosti se mění vlivem řady faktorů
20:06 Jaký je správný proces kvašení?
22:00 Tajemství dobrého kvásku a jak se kvas udržuje
27:25 Lepek a celiakie - je žitný lepek v kvalitním kváskovém chlebu stravitelnější?
👀 Pozn. při natáčení podcastu došlo v 28:20 k přeřeku a rádi bychom to uvedli na pravou míru. V žitu je lepek sekalin (hordein je obsažen v ječmeni). I mistr tesař se někdy utne ... pekaři ani Jakub Přibyl nejsou výjimkou 😊
Dopln hvězdičku do stopáže a uved to na pravou míru:
28:20 v žitu je lepek sekalin (hordein je v ječmeni)
35:08 Bezlepkové pečivo
40:06 Chléb a jeho místo ve zdravém jídelníčku
42:40 Kde si může chléb z Koláčkovy pekárny zakoupit?
43:32 Intolerance na lepek vs. celiakie
46:42 Je vhodné či možné kvalitní pečivo zmrazit a jaká jsou pro to pravidla?
Máte nějaký dotaz nebo chcete téma doplnit? Komunikovat s námi můžete prostřednictvím sociálních sítí nebo nám rovnou nechte komentář pod videem.
Děkujeme za pozornost!
===========================================
kolackovapekarna.cz
🔗 Sledujte nás na sociálních sítích:
Instagram: / cztrime
Facebook: / trime.cz
LinkedIn: / mytrime
🔎 Kde můžete najít další užitečné informace?
► Odebírejte náš pravidelný newsletter nebo sledujte náš blog
trime.cz/blogs/news
🔥 Odebírejte náš RU-vid kanál ru-vid.com/show-UCFod...
🎙️ Poslechněte si naše podcasty také na těchto platformách:
Spotify: sptfy.com/KgZC
Apple podcast: buff.ly/3azD7BA
#lepek #celiakie #pečivo #chléb #bezlepku
#Podcast
#Trime
Poslechem tohoto podcastu berete na vědomí a souhlasíte s tím, že tento podcast slouží pouze k zábavním účelům. Žádné informace a názory, které zde zazněly, nepředstavují radu. Jedná se pouze o osobní názory účinkujících a v žádném případě nemohou sloužit k diagnostickým, preventivním, léčebným, zdravotním nebo lékařským účelům, a to i přes to, že někteří účinkující osoby mohou být specialisty na dané téma. Informace poskytnuté v jednotlivých dílech podcastu jsou aktuální ke dni vydání příslušného dílu a s postupem času se jejich pravdivost a aktuálnost může měnit. To, jak naložíte s informacemi sdělovanými v tomto podcastu, zcela záleží na Vašem osobním úsudku a vůli; sdělované informace mají pouze motivovat posluchače k tomu, aby se řídili vlastním rozhodnutím v oblasti zdraví, zdravotní péče a stravování, které by mělo být učiněno ve spolupráci s odborným poskytovatelem zdravotních služeb. Před tím, než se rozhodnete užít jakýkoliv doplněk stravy, produkt či vyzkoušet metodu diskutovanou v tomto podcastu, nebo pokud máte zdravotní obtíže nebo dotazy týkající se Vašeho zdravotního stavu, kontaktujte svého poskytovatele zdravotních služeb či svůj zdravotní stav zkonzultujte s jiným odborníkem a vždy pozorně čtěte příbalovou informaci. Berete na vědomí, že poskytované informace nejsou informacemi oficiálně zveřejněnými Evropským úřadem pro bezpečnost potravin ani jiným obdobným orgánem. Neneseme žádnou odpovědnost za případnou újmu, která Vám vznikne v důsledku nesprávného naložení se sdělenými informacemi. Souhlasíte s tím a zavazujete se, že proti nám nebudete vznášet žádné nároky související s újmou, která Vám případně vznikla špatným naložením s touto informací. Pokud s tímto prohlášením nesouhlasíte, prosíme přestaňte náš podcast neprodleně poslouchat a odebírat.

Опубликовано:

 

10 июн 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 12   
@jirilacina3730
@jirilacina3730 Год назад
Super díl. Užil jsem si každou vteřinu. Víc takových výletů do konkrétních technologií výroby potravin!
@mytrime
@mytrime Год назад
Děkujeme! Pokud Vás zajímá konkrétní oblast či téma, budeme rádi za tip a budeme se snažit zařadit.
@lyduliaka
@lyduliaka Год назад
Perfektní, moc vám fandím a chválím kudy chodím :-)
@evapotuznikova1991
@evapotuznikova1991 Год назад
Děkujeme 🤗
@mirekbrdek4350
@mirekbrdek4350 Год назад
VELIKÁ PRAVDA!!! fandím Koláčkové rodině! Pro informaci: velcí mistři v pečení žitného chleba jsou na území bývalé NDR, oblast Sasko, Duryňsko, doporučuji všem zasvěceným aby tyto destinace navštívili a ochutnali spousty druhů 100% žitného chleba. Kvalitní 100% žitný poctivý německý chléb "pečený v páře" je také možno koupit v Lidlu.
@mytrime
@mytrime Год назад
Děkujeme za příspěvek!
@hanaliskova5742
@hanaliskova5742 Год назад
Supr
@jokisak
@jokisak Год назад
Skvele, diky
@andymulle
@andymulle Год назад
Parádní video :)) Velmi zajímavé i poučné ;)) Zajímalo by mě, co říkáte na takové ty chleby -plátkové z celých zrn a ne mouky, samozřejmě ne ty s XX složením, ale ty skutečně čisté i v BIO kvalitě, třeba z Německa? Mně osobně totiž tyto chleby z celých pařených zrn a šrotů chutnají a když jsem hledala u nás na trhu, tak to samozřejmě není možné - v požadované kvalitě, a proto si je nechávám jen z Německa, kde tedy podle složení a technologie mi přijdou fajn, navíc je to tedy organické BIO kvalita. Složení : - celozrnný žitný šrot, - přírodní žitný kvásek (voda, sůl, pařené žitné zrno), voda, sůl, *droždí . Ano - vím, to droždí ;))), ale zase mi to jinak přijde jako jeden jedinečný chleb tohoto typu, který za a, není barvený a za b, nejsou tam další přísady ;). Jinak Koláčka jsem kupovala také a jejich chléb je naprosto výborný, ale mám problém s tím, že mi zásadně za 2 dny začne tvrdnout :-( - nebyly by nějaké tipy, jak tomuto předejít? - zkoušela jsem snad vše ( papír, pytlík, papír+pytlík, utěrka apod..) Stále nic a stejně za 2-3 dny ztvrdnul :-(( ... Je to obrovská škoda, jinak mi chutná, ale z 500g chleba mám vesměs 3 pl, protože nikdo jiný to doma nejí a já sama zase moc pečiva nejím také - jím plátek za den k večeři ;) ..Děkuji moc :)) PS: 30:00 minuta reakce na pečivo a Jakuba :)) - Tak já jsem právě s pečivem problém neměla :-D v roce 2014 jsem měla naposled bílé pečivo a obecně pečivo typu rohlík, kaiserka apod...a pak jsem přešla právě na ty výše zmíněné plátkové celozrnné žitné chleby a od té doby mi nic jiného nechutnalo a to samé těstoviny - zásadně jen celozrnné - bílou těstovinu jsem měla naposled někdy v roce 2017 možná :-D a víc ani tuk a opět jsem strašně moc "divná ", protože mi tyto potraviny za a, nechutnají už a za b, nechybí ;))... pozn. ano - občas jsem měla chut na celozrnný BIO knackebroat složením pouze (celozrnná mouka žitná, voda, sůl) ;) ale to už též je minulost, nebot jsem si dohledala poměrně silné technologické přístupy a dopady těchto ultrazpracovaných potravin. Takže za mě ale je pravda, že tu kvasovou a kyselou chut žitných chlebů mám ráda právě stále ;)... Mimochodem, jak uvádí pan Koláček o tom, že Jakub přišel a na vše se ptal...😅😅 Nestalo se mu někdy, že ho někde někdo poslal také do..., že vše pitvá a řeší?? 🙂 😅 Mně totiž poslední měsíce extrémně, neboť všude se pídim po původu, chovu zvířat a zpracování výrobků až mě už farmy i blokují 😅.. , ALE už jsem také plno šmelin objevila, a dokonce jsem dostala pochvalu od samotných KEZ orgánů za hlášení 😅😅.. No alespoň mám radost, že NEJSEM evidentně jediná takto "postižená" 😅 🙂🙂🥴... děkuji moc opět za super díl Trime 🍀
@jirilacina3730
@jirilacina3730 Год назад
Moc jsem nerozuměl těm mikroorganismům. Předpokládám, že svou práci odvedou během fermentace mouky, ale jinak přece nemají šanci přežít fázi pečení? Takže o probiotickém efektu do střev nemůže být řeč, nebo ano?
@mytrime
@mytrime Год назад
Ano, neřekl jsem to asi úplně nejlépe a chtělo to dovysvětlit 😊 Měl jsem pochopitelně na mysli prebiotický a postbiotický efekt takto připravovaných chlebů. Mikroorganismy odvedou svou práci v průběhu fermentace, pečení nepřežijou, ale stále se dá uvažovat o jejich efektu (společně s obsaženou vlákninou) na náš imunitní systém.
@umlaut007
@umlaut007 Год назад
Mouku zkultivuješ a ne zkulturníš 😅
Далее
LEPEK A PŠENICE: zalepí nám střeva?
1:14:39
Просмотров 19 тыс.
Can a Bear Trap Actually Cut Off Your Hand?
00:48
Просмотров 2,7 млн