Тёмный

Noční vlaky při změně času, pražské "flamendry" v  

DavidDopravniVidea
Подписаться 1,6 тыс.
Просмотров 846
50% 1

Změna času o posledním říjnovém, resp. březnovém, víkendu znamená i zajímavá opatření v železniční dopravě. V noci na poslední říjnovou neděli je "o hodinu navíc", takže dálkové noční vlaky v určených stanicích čekají. Pokud je někde stanoven čas odjezdu mezi 2. a 3. h ranní, odjíždějí odtud až v těch "druhých" 2:XY. Naopak v noci na poslední březnovou neděli, kdy jedna hodina "zmizí", dojíždějí noční vlaky chtě nechtě s cca hodinovým zpožděním.
V roce 2019 jsem měl tu možnost (i díky příznivému počasí v - obvykle ještě/už docela chladném - období změny času) být na cestách v obou nocích při změně času - koncem března v nočním Os vlaku z Pardubic do České Třebové. Až po zast. Ústí nad Orlicí město jel vlak včas. Ani poté se nikde nezdržel, přesto do nedaleké České Třebové přijel s hodinovým zpožděním - protože hodinový časový úsek mezi 2. a 3. hodinou prostě "zmizel".
O necelých 7 měsíců později jsem přijel jedním z pozdně-nočních "flamendráků" (rozjezdy do všech směrů ve 2.30 h, zavedené od 12/2017) do Prahy hl. n., a to ve 2.18 h. Za 12 minut se měly rozjet vlaky všemi směry. Ale nestalo se tak - jely až o hodinu později, v "těch druhých 2.30 h" (již po změně času). Mezitím jsem byl v Praze hl. n. svědkem přetáčení hodin, a to i těch mechanických, u kterých tento úkon trval celkem 11 (!) minut. Moje "24h jízdenka" tehdy reálně platila 25 hodin.
V onom roce 2019 jsem předpokládal, že přetáčení času se celoevropsky stane minulostí poté, co byla provedena "anketa" (s velmi nízkým počtem účastníků ve srovnání s celkovým počtem obyvatel EU, kdy je jasné, že takovéto "ankety" se účastní zejména nespokojení lidé) s výsledným verdiktem změnu času o 1 - 2 roky později zrušit.
Je paradoxní, že v následné polemice, který čas by tedy měl být zachován, tzn. jestli letní či (nepřesný výraz) "zimní", byla pro zachování trvale letního času většina západoevropských zemí, u kterých přitom je pozdější východ i západ slunce determinován právě jejich západním umístěním v rámci téhož časového pásma, zato část středoevropských zemí (včetně tehdejšího českého premiéra, přísahajícího v této věci na svá vnoučata, kterým se prý v létě špatně usíná, protože večer okolo 21 h je ještě světlo; pozn. co by tedy měly říkat děti ze západní Evropy - zejména západního Španělska - či ze severských zemí?) byla pro trvalé zachování "zimního" času (aneb v červnu slunce nad obzor ne před 5. hodinou, ale už před 4. hodinou, zato slunce pod obzor už po 20. h a ne až po 21. h; v říjnu svítání nesmyslně brzy okolo 6.30 h, ale západ slunce už okolo 17. h namísto času o hodinu pozdějšího, znamenajícího užít si denní světlo aspoň ještě v pozdějších odpoledních hodinách.
Nicméně při obou změnách času v roce 2020 i první změně času v roce 2021 najednou bylo vše jinak - první a poté druhá covidová vlna znamenaly restrikce v provozu restauračních a zábavních zařízení a (nejen) proto byly odřeknuty noční víkendové regionální, jakož i dálkové noční vlaky. Z (již druhého - po jaře 2020) dočasného zrušení nočních "flamendráků v Praze hl. n. ve 2.30 h" se nakonec stalo trvalé opatření - tyto vlaky (znamenající zajímavé nasazení Regionov, případně "hyder", i na hlavních tratích okolo Prahy) tedy byly zrušeny po necelých 3 letech své existence.
Stejně tak byly i v uvedených obdobích odřeknuty noční vlaky v Pardubickém kraji, včetně onoho "flamendráku" jedoucího po 1. hodině ranní z Pardubic do České Třebové. A když už tomuto spoji bylo dopřáno opět jezdit, byl (stejně jako všechny ostatní zastávkové vlaky) mezi Chocní a Českou Třebovou (či přinejmenším Ústím nad Orlicí) nahrazen autobusy - kvůli etapovité rekonstrukci úseku Choceň - Ústí nad Orlicí a s tím spjatému jednokolejnému provozu.
Nicméně v té době už bylo pasé i zrušení změn času - a to nejen proto, že jednotlivé evropské země se nedohodly na tom, který čas zachovat (a byl by nesmysl, aby různé, navzájem sousedící země používaly každá jiný čas), ale snad i proto, že většina lidí si uvědomuje, že střídání času je nejméně špatnou (i když ne ideální) variantou z těch tří možností - protože trvale letní čas znamená příliš pozdní svítání v zimě, trvale "zimní" čas znamená zbytečně brzká jarní/letní svítání, jakož i příliš brzké zejména jarní/podzimní soumraky, tzn. střídání času kombinuje výhody obou variant.
V březnu 2022 jsem po 2,5 letech plánoval, že bych v "přetáčecí" noci opět využil nočních vlaků. Tentokrát mělo jít o dálkový noční vlak z Prahy směr Ostrava. Žel, o 4 dny dříve zaúřadoval "skřípač" - neschopný průvodčí ČD, a.s., zavírající kličkou všechny dveře rychlíku č. 652 více než 1 min. před časem pravidelného odjezdu (ve chvíli, kdy jsem v prostoru dveří měl levou nohu) a poté odmítající tuto věc sepsat; následně "odmávající odjezd" (nakonec jsem - byť už s omezeními - učinil dvě kratší, jednodenní cesty, mj. na jednu "24h" - toho dne jen 23h - jízdenku). To jsem tehdy ještě netušil, že bolesti v levém koleni nepřejdou během následujících pár dnů, ani týdnů, a ani měsíců (ba ani let?)...

Авто/Мото

Опубликовано:

 

26 окт 2023

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 1   
@lukascz6023
@lukascz6023 8 месяцев назад
Parádní video 👍🏻
Далее
DOTA 2 - КЛАССИКА
19:17
Просмотров 236 тыс.
Этот Пёс Кое-Что Наделал 😳
00:31
Elektrická lokomotiva řady E 499.0
14:52
Просмотров 85 тыс.