Тёмный
No video :(

090 Piast syn Chościska: co wiemy, czego domyślamy się, a co zmyślamy o genezie dynastii polskiej 

Gościwit Malinowski - podcast INTERPRETACJE
Подписаться 7 тыс.
Просмотров 10 тыс.
50% 1

Jednym z rosyjskich określeń niedźwiedzia jest „piestun”. Jest to też określenie znane w polskim języku łowieckim jako „piastun”. Otóż czasem niedźwiedzicy towarzyszy ponadroczne młode, nieraz dwu, trzyletnie, czyli w wieku, gdy inne niedźwiedzięta są już zazwyczaj odpędzane przez samicę, szykującą się do kolejnych godów. Taki nieodpędzony przedstawiciel, a najczęściej przedstawicielka poprzedniego miotu, pomaga matce w opiece nad młodszym rodzeństwem. Nie jest to częste zjawisko w przyrodzie, jedna pojawia się na tyle często, by być zauważone, zwłaszcza że niedźwiedzie-piastuny mają tendencję do wchodzenia człowiekowi w szkodę, np. niszczenie barci, a w naszych czasach plecaków z kanapkami. Zbieżność nazwy takiego niedźwiedzia z imieniem 'Piast' może wynikać po prostu z pełnienia podobnej funkcji, jeśli przyjmiemy, że Piast (Pazt) to swoisty majordomus, wychowawca dzieci książęcych. Jednak występowanie tej samej nazwy i w polskim, i w rosyjskim słownictwie łowieckim, wskazuje na wspólne słowiańskie dziedzictwo takiego obrazowania.
Co więcej, w XIX-wiecznym rosyjskim folklorze odnajdujemy opowieść o parze staruszków, którzy nie mogli mieć dzieci, ale za podszeptem dobrej wróżki wyprażyli w piecu pewne pospolite warzywo i w ten sposób powołali do życia piękną dziewczynkę. Drżąc o jej bezpieczeństwo zabronili jej wychodzić z chaty, jednak inne dziewczęta namówiły ją na wyprawę do lasu na jagody, podczas której została ona pochwycona przez niedźwiedzia, została jego żoną i urodziła mu syna zwanego Iwaszko-Miedwiedko. Imię dziewczynki z bajki zapisanej przez Afanasjewa i wydanej w 1863 r. brzmi Riepka, czyli tak samo jak Rzepka (Repca) żona Piasta w tradycji odnotowanej przez Galla Anonima.
#średniowiecze #historiapolski #piastowie #gallanonim #piast #chościsko #popiel #byliny #eposbohaterski #literaturapolska #genetyka #dna #oralnaliteratura #epika
Jeżeli podoba Ci się podcast INTERPRETACJE możesz go wesprzeć w serwisie Patronite.pl: 👉 patronite.pl/p...
Albo postawić symboliczną kawę w serwisie Buycoffee.to: 👉 buycoffee.to/p...
Portret Piasta: www.deviantart...

Опубликовано:

 

4 май 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 387   
@elvissystemski5767
@elvissystemski5767 3 месяца назад
Gościwit ujmuje mnie natężeniem Informacji, które w syntetyczny a gdzieniegdzie dygresyjny sposób, wtłacza w swoją opowieść. Zdecydowanie wyróżnia się pod tym względem na korzyść. Pozdrawiam.
@Deailon
@Deailon 3 месяца назад
Jest to najciekawszy głos w obecnej debacie na temat kobiet napotykających w lesie niedźwiedzie, na jaki trafiłem jak dotąd ;)
@arturruchniewicz6845
@arturruchniewicz6845 3 месяца назад
Nazwisko Popiel nosi w Polsce obecnie 3514 osób (koncentracja styk obecnego łódzkiego i mazowieckiego), Popielski 1026 (głównie wielkopolska). Poznałem kiedyś jednego Popiela z Kurozwęk. Stary ród, ponoć z Czech. Co ciekawe licznie rozrodzeni na Rusi, już w XVI stuleciu rozdzielili się na kilka linii odróżniających się między sobą przydomkami, w tym .... Chościak, Choszczak, Chwościak, Chwostyk i inne.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 3 месяца назад
ciekawa obserwacja
@tatr150
@tatr150 3 месяца назад
Od nazwiska Popiel można wywieść różne dzisiejsze warianty tego nazwiska, a także znaleźć w innych językach podobnie brzmiące odpowiedniki w słowach: niem. Poppel(n), węg. Paap, czech. Pop(p)il (kolega Zaruchala a Smutneho z jednej drużyny hokejowej, oczywiście), łac. populus, ang. people, babble, fr. peuple, hiszp. pueblo, pol. Bobel (udźwięcznienie wargowego [p]) tudzież Wawel, ros. Popieł, Popioł itd. Być może z tego zbioru dałoby się zbudować jakąś teorię historyczno-językoznawczą?
@cehaem2
@cehaem2 3 месяца назад
@@tatr150 Nie, bo to nonsens.
@elvissystemski5767
@elvissystemski5767 3 месяца назад
​@@tatr150chciejstwo
@tomwhiteley8337
@tomwhiteley8337 3 месяца назад
Chwost to oznacza : „ ogon „
@paskaziemia5347
@paskaziemia5347 3 месяца назад
Ciekawy temat, szkoda że tak mało wiadomo o tym co się działo na terenach polski przed X wiekiem.
@Sattivasa
@Sattivasa 3 месяца назад
Może to i lepiej, bo to by znaczyło, że ktoś piśmienny opisałby czyny walecznego jarla, knezia, markgrafa, który poszerzył swoje dziedziny o ziemie, których nikt by polskimi nigdy nie nazwał😂
@jankes1612
@jankes1612 3 месяца назад
Ponieważ nie ma źródeł pisanych
@0leandr1
@0leandr1 3 месяца назад
​@@jankes1612 Ciemne Wieki. Tak samo jak 200 lat później czy wcześniej.
@jacekwidor3306
@jacekwidor3306 3 месяца назад
@@0leandr1 200 lat później to już nie bardzo.
@joshmarteen6904
@joshmarteen6904 3 месяца назад
Niezwykłe rozważania Mnie nie tylko wciagają ale i przekonują.
@aleksanderswitalski2354
@aleksanderswitalski2354 2 месяца назад
@kryz6764 Z początku myślałem że jesteś po prostu antypolakiem lecz po zobaczeniu twoich innych wpisów bez dwóch zdań mamy tu do czynienia z moskiewską onucą. Po pierwsze nazwa "Lachy" pochodzi od zachodniosłowiańskiego plemienia Lędzian zaś ich nazwa wywodzi się od słowa lęda czyli pola powstałego na spalonym połaciu lasu (taką technikę stosowało owe plemie), a więc nawet nie ma mowy o tym że twoja chora teoria mówiąca że Lechici byli prymitywami z lasu nie umiejącymi uprawiać roli jest jakkolwiek prawdziwa. Po drugie ci według ciebie "ruscy" Polanie którzy ucywilizowali lachów nawet nie byli słowianami co potwierdza sam Nestor, najprawdopodobniej był to jakiś stepowy koczowniczy lud np. plemie sarmackie. Po trzecie prawda jest wręcz odwrotna od twoich twierdzeń, to lachowie - Wiatycze i Radymicze zamieszkujący tereny białorusi i moskwy ucywilizowali was rusinów, słowian wschodnich. To ci lachowie w ucieczce od ekspansji wielkich moraw zasiedlili eksklawe bałtyjską nad sożem, moskwą i oką gdzie założyli gród który w przyszłości został stolicą wielkiego księstwa moskiewskiego.
@furiousjeepmechanic8235
@furiousjeepmechanic8235 3 месяца назад
Świetny podcast. Temat jak na życzenie. Akurat po jednym z poprzednich tematów chodził mi Choscisko po głowie
@michachudzikowski1334
@michachudzikowski1334 3 месяца назад
W Czechach praojciec Czech osiada na górze Rip, bo to miejsce ma wyżywić lud. W naszej legendzie Rzepicha z Piastem karmią przybyszów. Rzepicha może więc jest przekształceniem w opowieści z miejsca w osobę.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 3 месяца назад
na pewno ta rzepa jest tu na rzeczy i ten wątek należy starannie przebadać
@ghut487
@ghut487 3 месяца назад
bardzo ciekawe.
@romantrojanowski7782
@romantrojanowski7782 3 месяца назад
Jak zwykle bardzo interesujący wykład - szczególnie to nawiązanie do rosyjskiej legendy o Riepce. Być może to jest jeszcze jakieś prasłowiańskie podanie.
@markegirski7498
@markegirski7498 3 месяца назад
Dobrym przykładem tej mowy jest woda po francusku EAU czyli to była powiedzmy niby mowa bez spółgłosek.
@janmos5178
@janmos5178 3 месяца назад
@@markegirski7498 Co było?
@greenheadster
@greenheadster 3 месяца назад
Sądowel, dziś maleńka wioska, mam do niej 7km. Zadziwia mnie jej znaczenie, musiała być dość ważna, skoro jest zaznaczona na widocznych w materiale filmowym mapach. Bardzo mnie ciekawi co mógł by Pan powiedzieć na temat Sądowela. Cieszę się że trafiłem na ten kanał, świetna robota :)
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 3 месяца назад
Sądowel to był bardzo ważny gród w czasach piastowskich. Aż dziw, że nie rozwinął się później w znacznie miasto. zamki.pwr.edu.pl/sadowel-st-1-gm-wasosz-motte/
@greenheadster
@greenheadster 3 месяца назад
@@gosciwit_malinowski zdaje sie lokalizacja Wąsosza była bardziej atrakcyjna, położony na zbiegu dwóch rzek
@ilcattivo13
@ilcattivo13 3 месяца назад
Dziękuję za mój nowy ulubiony tegoroczny wykład :) Przeczytałem artykuł Pulgrama, który Pan Profesor polecał. I muszę przyznać, że choć z angielskim nie mam problemów, to mój poziom wiedzy językoznawczej oraz zasób poznanych języków obcych są zbyt niskie (żeby nie użyć słowa "mierne"), żeby w pełni zrozumieć warstwę naukową tekstu. Ale nawet jeśli wbił mi się do głowy tylko 1% wiedzy zawartej w tym artykule, to i tak jestem na plus :)
@0leandr1
@0leandr1 3 месяца назад
Opowieść o Popielu zestawiona z danymi archeologicznymi wskazuje, że Gall Anonim mógł mieć do czynienia z przeciwstawnymi opowieściami na dworze piastowskim - jedna, bohaterska, o biednych Piastach, którzy przezwyciężyli złego Popiela, druga, o Piastach, którzy grody Popielidów spalili do ziemi, zaś ich oraczy przenieśli na swoje tereny. Stąd może ambiwalencja Galla w podejściu do historii piastowskich.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 3 месяца назад
całkiem ciekawa obserwacja; tych pieśni mogło być sporo, mogły prezentować różne postaci i wydarzenia, mogły też przedstawiać różny punkt widzenia, np. regionalny
@deviernof1435
@deviernof1435 3 месяца назад
Popiel był Wendem i dyktował na lokalnym terenie swoje warunki i opłaty dlatego stał się za drogi dla gildii handlowych z Bizancjum i Bliskiego Wschodu.Piastów wynajęto bo byli tani do usunięcia Popiela co im się udalo
@elvissystemski5767
@elvissystemski5767 3 месяца назад
Mnie najbliżej do twierdzenia, ze jest to mit założycielski, usprawiedliwiajacy podbój "Popielidów" przez Polan (vide dowody archeologiczne prof Buki). Tezę tę sformułował bodajże Rymkiewicz
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 3 месяца назад
@@elvissystemski5767 tylko nie wiemy czy Popielidzi to było sąsiednie plemię pokonane przez Piastów, czy klan panujący w tym samym plemieniu, pozbawiony władzy przez Piastów, jak Merowingowie przez Karolingów
@elvissystemski5767
@elvissystemski5767 3 месяца назад
@@gosciwit_malinowski w kontekście w/w wykopalisk i ekspansji "Polan" na zachód, przyjmuję opcję pierwszą. Pozdrawiam serdecznie.
@KeselSiemianowicki
@KeselSiemianowicki 3 месяца назад
Dobry materiał świetnie się oglądało. Pozdrawiam 👍👍👍
@JanekR-nt4fb
@JanekR-nt4fb 3 месяца назад
Wydaje mi się że bardzo wiele zmyślamy, odnośnie pochodzenia dynastii i wczesnych wieków państwowości bo tak naprawdę niewiele wiemy. Dla naukowców i badaczy to fajnie bo przed nimi wiele odkryć, można wysnuwać kolejne teorie a i dyskusja na argumenty czy wymiana doświadczeń jest możliwa. Jednak biorąc pod uwagę świadomość ogółu to jest tragedia, większość ma w głowie że początek państwowości to rok 966, chociaż panowanie Mieszka zaczęło się wcześniej a data jego chrztu to jego taki moment kulminacyjny. To pozostaje nam po szkole... Inni wybierają opowieści Turbosłowian, które dostarczają na wszystkie zagadnienia łatwych odpowiedzi i wydłużają oś czasu o lekko tysiąc lat wstecz, lub sięgają po teorię normańską z podobnych powodów - znacznie nam upraszcza wiele spraw. Jednak na wiele tych twierdzeń brak dowodów lub bywają one wątpliwe. Cieżko się jednak dziwić, są białe/szare plamy to zmyślamy i fantazjujemy by je zapełnić. Taki mamy temperament a walnie się do tego przyczynili i sami historycy.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 3 месяца назад
Sam bym lepiej tego nie ujął.
@JanekR-nt4fb
@JanekR-nt4fb 3 месяца назад
@@gosciwit_malinowski Dziękuję panie profesorze, dobrze wiedzieć że taki komentarz coś wnosi.
@janmos5178
@janmos5178 3 месяца назад
Ale wiesz tak jest wszędzie na świecie. Nauka historii jest uproszczona. Jak ktoś nie jest zawodowcem albo fanem to może zna podstawy.
@JanekR-nt4fb
@JanekR-nt4fb 3 месяца назад
@@janmos5178 Ale ja nie uważam że każdy obywatel ma mieć zasób wiedzy na poziomie doktora historii, tylko że właśnie gdy kogoś ten temat najstarszych dziejów Polski zainteresuje, to może kociokwiku dostać. A nasze szkolnictwo ledwie muska zagadnienie, uczeń ma znać dwie daty "na blachę" 966 i 1025, względnie jeszcze zjazd gnieźnieński a tak to były sobie jakieś plemiona. Potem ludzie zapamiętują że 966 to początek Polski... albo układają sobie w głowie że to jest celowe bo ktoś nam zakłamuje i/lub niszczy historię. A niektórzy historycy nawet twierdzą, że właśnie powinniśmy wiedzieć tyle że wcześniej coś tam było, bo jak ludzie sięgną po wiedzę to będą wierzyć w jakieś niesprawdzone teorie. Przecież dzięki temu dzieje się dokładnie odwrotnie, ludzie sięgają po yt czy opracowania o Ario- Słowianach bo podręcznik niewiele mówi, a dobrych opracowań popularnonaukowych jest jak na lekarstwo!
@janmos5178
@janmos5178 3 месяца назад
@@JanekR-nt4fb A co do końcówki zgoda.
@jacekwidor3306
@jacekwidor3306 3 месяца назад
Dodaję ponad siedem słów komentarza dla algorytmu jutubowego.
@mattlek9756
@mattlek9756 3 месяца назад
Rewelacja! zostawiam komentarz dla zasięgów. Niestety nie mogę znaleźć podcastu na spotify ani nigdzie indziej. podlinkujecie! Powodzenia
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 3 месяца назад
na spotify na razie nie ma link tylko tu ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-VNWpiJSBMLo.html
@kemodalerd4243
@kemodalerd4243 2 месяца назад
@janmos5178
@janmos5178 3 месяца назад
Dobry film.
@user-nc2eq1ju4l
@user-nc2eq1ju4l 3 месяца назад
Łał. Nieczęsto mam szczękoopad po jakimś podcaście czy felietonie, ale ten faktycznie robi mocne wrażenie. Lecę do następnego, bo to naprawdę hawał dobrej roboty.
@aleksanderswitalski2354
@aleksanderswitalski2354 2 месяца назад
@kryz6764 Z początku myślałem że jesteś po prostu antypolakiem lecz po zobaczeniu twoich innych wpisów bez dwóch zdań mamy tu do czynienia z moskiewską onucą. Po pierwsze nazwa "Lachy" pochodzi od zachodniosłowiańskiego plemienia Lędzian zaś ich nazwa wywodzi się od słowa lęda czyli pola powstałego na spalonym połaciu lasu (taką technikę stosowało owe plemie), a więc nawet nie ma mowy o tym że twoja chora teoria mówiąca że Lechici byli prymitywami z lasu nie umiejącymi uprawiać roli jest jakkolwiek prawdziwa. Po drugie ci według ciebie "ruscy" Polanie którzy ucywilizowali lachów nawet nie byli słowianami co potwierdza sam Nestor, najprawdopodobniej był to jakiś stepowy koczowniczy lud np. plemie sarmackie. Po trzecie prawda jest wręcz odwrotna od twoich twierdzeń, to lachowie - Wiatycze i Radymicze zamieszkujący tereny białorusi i moskwy ucywilizowali was rusinów, słowian wschodnich. To ci lachowie w ucieczce od ekspansji wielkich moraw zasiedlili eksklawe bałtyjską nad sożem, moskwą i oką gdzie założyli gród który w przyszłości został stolicą wielkiego księstwa moskiewskiego.
@aleksanderswitalski2354
@aleksanderswitalski2354 2 месяца назад
@kryz6764 Z początku myślałem że jesteś po prostu antypolakiem lecz po zobaczeniu twoich innych wpisów bez dwóch zdań mamy tu do czynienia z moskiewską onucą. Po pierwsze nazwa "Lachy" pochodzi od zachodniosłowiańskiego plemienia Lędzian zaś ich nazwa wywodzi się od słowa lęda czyli pola powstałego na spalonym połaciu lasu (taką technikę stosowało owe plemie), a więc nawet nie ma mowy o tym że twoja chora teoria mówiąca że Lechici byli prymitywami z lasu nie umiejącymi uprawiać roli jest jakkolwiek prawdziwa. Po drugie ci według ciebie "ruscy" Polanie którzy ucywilizowali lachów nawet nie byli słowianami co potwierdza sam Nestor, najprawdopodobniej był to jakiś stepowy koczowniczy lud np. plemie sarmackie. Po trzecie prawda jest wręcz odwrotna od twoich twierdzeń, to lachowie - Wiatycze i Radymicze zamieszkujący tereny białorusi i moskwy ucywilizowali was rusinów, słowian wschodnich. To ci lachowie w ucieczce od ekspansji wielkich moraw zasiedlili eksklawe bałtyjską nad sożem, moskwą i oką gdzie założyli gród który w przyszłości został stolicą wielkiego księstwa moskiewskiego.
@piortpiasecki3033
@piortpiasecki3033 3 месяца назад
Siemowit stał się księciem zrządzeniem Boga, co jest wydaje mi się najzręczniejszym niedomówieniem Galla Anonima :) Na jednej z mapek powyżej, mamy ilustrację dzielącą późniejszą Wielkopolskę na część piastowską i krainę grodów typu Tornow, domniemaną krainę Popiela, według profesora Buko. Tak wspaniały wykład oparty na języku, ma uzupełnienie archeologiczne.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 3 месяца назад
W przypadku początków Polski archeologia i źródła pisane mówią jednym głosem. To jest naprawdę niezwykłe jak odkrywa się kolejne grody i ślady wydarzen w nich, które nie muszą być bezimienne, bo tradycja jakaś się jednak zachowała na ten temat
@wierzbieta
@wierzbieta 3 месяца назад
Ciekawe zatem skąd to przyporządkowanie Popiela do Kruszwicy i mysiej wieży z okresu kazimierzowskiego, gdzie są też wcześniejsze założenia grodowe. Kruszwica no to kilkadziesiąt kilometrów od Gniezna
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 3 месяца назад
@@wierzbieta może Popiel to wspomnienie o obcym władcy z pierwszego etapu ekspansji Piastów z Kalisza w rejon Gieczu; jakby pierwszej ofierze nowego rodu? Tak na gorąco, bo to wymaga namysłu i zbadania tradycji o Popielu
@wierzbieta
@wierzbieta 3 месяца назад
@@gosciwit_malinowskinasuwają się analogie z końcem dynastii Merowingów i przejęciem władzy przez majordomów- piastunów. Kronikarze nie mieli oporów z powielaniem historii i przenoszeniem ich na inny grunt. Podobnie Tomas Becket- Stanisław ze Szczepanowa. Patrząc przez pryzmat epoki nie było w tym nic niestosownego, a powielanie moralizatorskich opowieści, dobrze przyjmowane
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 3 месяца назад
@@wierzbieta racja, relacje Popielidów z Piastami od dawna próbuje się przedstawiać analogicznie do Merowingów i Karolingów; a Tomasz Becket i Stanisław ze Szczepanowa to chyba przykłady rosnącej roli duchownych w późnym średniowieczu i wchodzeniu w zakres kompetencji nieraz zarezerwowanych dla świeckiego władcy; no i obaj trafili na drażliwych, mało politycznych władców
@Zmiana_Pogody
@Zmiana_Pogody 3 месяца назад
hahah, pochodzenia od niedźwiedzi się nie spodziewałam! 👍
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 3 месяца назад
to tak trochę żartobliwie, żeby pokazać, że ze źródeł można nawet zrobić z Piastów klan niedźwiedzi; ale wikingów nie zrobimy z nich w żaden sposób; byli natomiast skoligaceni i zaprzyjaźnieni z wikingami, byli tychże wikingów pracodawcami
@adlervonschlesien4869
@adlervonschlesien4869 3 месяца назад
Byli Gotami Germanami​@@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 3 месяца назад
@@adlervonschlesien4869 może i byli gockiego pochodzenia, kto wie; tylko znaczyłoby, że tak ci Goci zostali przez Słowian sprowadzeni do bardzo niskiego statusu nie-wolnych oraczy książęcych, jak w przypadku Piasta
@janmos5178
@janmos5178 3 месяца назад
@@adlervonschlesien4869 Może byli.
@JanekR-nt4fb
@JanekR-nt4fb 3 месяца назад
@@janmos5178 Tylko teraz: Czy przybyli od Gotów z Krymu, a wtedy jak i kiedy? Czy pochodzili od ludności pozostałej na tych ziemiach i podporządkowanej a może nawet zasymilowanej przez Słowian? No i co nam na to wskazuje?
@mariuszmajor9552
@mariuszmajor9552 3 месяца назад
Jeszcze nie zdążyłem posłuchać, bo trudno ostatnio nadążyć za pana tempem, jednak napiszę taką ogólną myśl, która zawsze nasuwała mi się przy legendzie, pewnie z dużą prawdy, o początkach dynastii Piastów. Otóż ta wymiana dynastii ma podobieństwo do wymiany Merowingów na Karolingów, a Piast kojarzy się ewidentnie z majordomusem. Dodajmy do tego, że merowińscy królowie mieli też status mędrców, nimbus władzy magicznej, respective szamańskiej. Ich długie włosy miały symbolizować wiedzę i mądrość, podobnie jak u druidów. Tu od razu kojarzą się długie włosy Popiela! Pod koniec istnienia społeczeństw plemiennych, musiało częściej dochodzić do takich "wymian" władzy, gdzie wódz plemienny miał wcześniej funkcję starszego plemienia, czyli łączył elementy mędrca, szamana, najbardziej doświadczonego itd, a zostawał zastępowany typowym wodzem militarnym, organizatorem i energicznym przywódcą potrzeby chwili. Na to oczywiście nakładały się początki Chrześcijaństwa w eu środkowej. Ten rodzaj konfliktu ciągnął się przez stulecia i szczytował tzw. sporem o Inwestyturę. (?) Co do zgodności np. imion, nie mam wątpliwości. Tradycja ustna była z pewnością kluczowa i bardzo silna w dużych rodach, bo w końcu ich władza legitymizowala się właśnie przez tę tradycję pochodzenia.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 3 месяца назад
ta koncepcja Piasta - majordomusa jest bardzo popularna.; ciekawe obserwacje
@mariuszmajor9552
@mariuszmajor9552 3 месяца назад
@@gosciwit_malinowski to znaczy, dawno minął czas, kiedy czytałem duże bryki podręcznikowe, ale to chyba J.Baszkiewicz nawet podawał, że pod koniec panowania dynastii, słabi już królowie merowińscy, ciągle mieli długie włosy, nawet w młodości, bo to miało już tylko tradycyjnie (bo przecież byli już Chrześcijanami) symbolizować ich możliwości magiczne, których centrum (także mądrości), miało właśnie znajdować się we włosach. Ewidentnie wskazuje to na pierwotnie inny charakter władcy plemiennego jako tego starszego plemienia. Jakoś cała ta postać Popiel, bardzo pasuje w taki obraz.
@mariuszmajor9552
@mariuszmajor9552 3 месяца назад
@@gosciwit_malinowski jeżeli mogę dodać jeszcze jedno przemyślenie - Piast i Popiel mogą być istotnie przydomkami określającymi funkcję, Popiel w sensue Starszy i mędrzec plemienia, co do innych imion tradycji piastowskiej, to prawdopodobnie rzeczywiście mogły one przetrwać w tradycji ustnej aż do czasów dworu Krzywoustego, bo władza była w pewnym wymiarze podtrzymywana też przez długą tradycję rodu. Ale to był ostatni moment, kiedy można było zebrać co tam jeszcze pozostało w pamięci u Starszych i spisać to na ile się dało, trochę przy tym fantazjując. Zdaje się że w mniej więcej tym samym czasie (?)i chyba też na ostatni moment pamięci ustnej, spisana została Pieśń o Nibelungach, gdzie ktoś zebrał co tam jeszcze kołatało w pamięci po Burgundach, splatając to ze starymi opowieściami o intrygami dworu merowińskiego i oczywiście teżnieźle fantazjując. Spisali to dwaj pogrobowcy tradycji ustnych, którzy może z własnej inicjatywy zdawali sobie sprawę, że jeżeli oni teraz tego nie zrobią, to tradycja ta bezpowrotnie zaginie...
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 3 месяца назад
@@mariuszmajor9552 spisywanie opowieści ustnych pojawia się wtedy, gdy brakuje śpiewaków, czy opowiadaczy, a pojawia się za to tani materiał piśmienniczy; jakoś w Europie to się zaczyna w XII wieku, w XIII i w XIV, choć niektóre sagi islandzkie spisano dopiero w XVII w.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 3 месяца назад
@@mariuszmajor9552 tak długie włosy były cechą dawnych królów germańskich; natomiast Rzymianie nosili przystrzyżone fryzury
@handekweda6815
@handekweda6815 3 месяца назад
Witam , pięknie - Gości-wit mówi , że Hości-sław , Chości-sław nic nie wnosi i tak właśnie wygląda znajomość polskiej mowy . Pozdrawiam .
@longinzaczek5857
@longinzaczek5857 3 месяца назад
Czytając Galla miałem wrażenie, że Gall Anonim ma w zwyczaju rzeczy, o których nie wie lub wie bardzo mało zbywać jakimiś gładkimi frazami (szkoda na to czasu marnować, nie warto o tym zbyt wiele mówić).
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 3 месяца назад
także rzeczy, o których wie bardzo dużo, ale lepiej tego nie tykać, jak np. sprawy biskupa Stanisława
@longinzaczek5857
@longinzaczek5857 3 месяца назад
@@gosciwit_malinowski Tak, ale to jest rzecz powszechnie znana (wśród historyków), natomiast zapewne mało osób zauważa, że Gall gładkimi słowy prześlizguje się po tematach, o których mało wie - ja takie rzeczy czasem robiłem na studiach, jak mi nie starczało czasu nauczyć się wszystkiego, to się nadrabiało brak wiedzy elokwencją.
@pan-piotrek
@pan-piotrek 3 месяца назад
Między innymi w oparciu o podcasty Pana Gościwita,, wysnułem domorosłą opowieść o Piastach, którzy wywodzą się od polakujących na stepie Pontyjskim zbójców zwanych Polanami,. Owi Polanie mieli styczność z Waregami, lecz później uszli przed Rusami na zachód, gdzie grasowali na miejscowej ludności , docierając tym sposobem do Wielkopolski, gdzie brali w niewolę ludność okolicznych spalonych przez nich grodów.. Na miejsce tych spalonych grodów pobudowali własne grody - obozy koncentracyjne dla zniewolonej ludności przeznaczonej na sprzedaż.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 3 месяца назад
bardzo mi się podoba ten model naszej przeszłości :) może tylko nie obozy koncentracyjne, a centra handlowo-logistyczne, dbające o świeże dostawy
@kemodalerd4243
@kemodalerd4243 3 месяца назад
@Krzysztof_Blazejczyk
@Krzysztof_Blazejczyk 3 месяца назад
@@gosciwit_malinowski Normalnie cargo, by nie rzec - o horrendum - CPK!
@kemodalerd4243
@kemodalerd4243 3 месяца назад
Drogi Panie Gościwicie, czy mógłby się Pan ustosónkować do "Kroniki Dzierżwy" (Dzierstwy) z końca XII w. (z przyczynkami z dziejów Ziemi Krakowskiej z początku w. XIII) - tłumaczenie wydane przez X.X. Pijarów, Warszawa 1823 r.? z góry dziękuję i pozdrawiam
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 3 месяца назад
Mógłbym tylko czy tak ogólnie, że to kronika ze środowiska krakowskiego, pod ogromnym wpływem wcześniejszej kroniki Wincentego Kadłubkka napisana, czy też chodzi o coś szczególnego w niej?
@kemodalerd4243
@kemodalerd4243 3 месяца назад
@@gosciwit_malinowski ...faktem jest, iż o Kronice Dziewrży nawet nie słyszałem (pomimo uczęszczania do liceum X.X. Pijarów w Krakowie) - o jakich więc wczesnych (średniowiecznych) kronikach jeszcze nie słyszałem (?) - ośmieliłem się więc o tę kronikę a także u inne znane latopisy, zapytać specjalistę. Pozdrawiam
@kamilolszowka3551
@kamilolszowka3551 3 месяца назад
,,Spoglądali na orły Piastowie" Spoglądali na orły Piastowie, Na wysokim niebie dumnie się wznoszące, Książę Mieszko ze swym bratem Czciborem… Spoglądając na orły skrycie marzyli, By w życiu swym wielkich rzeczy dokonali, By roztropnie władali Gnieźnieńskim Księstwem… By swe książęce drużyny, Zawsze tylko do zwycięstwa wiedli, Na chwałę Księstwa Gnieźnieńskiego, By pola wrogowi nigdy nie ustępowali, By ludowi swemu zawsze zwycięstwo ofiarowywali, By nieprzyjaciele poznali gniew księcia wielkiego, By sami kiedyś jak te orły, Niepodzielnie królujące na wielkim niebie, Dumnie sprawowali książęce swe rządy, W odziedziczonym po ojcach wielkim swym księstwie, Jak małe orłów pisklęta, Waleczni bracia wielkiego księcia Mieszka, Od dzieciństwa śnili o wielkich czynach, Gdy niczym orlęta uczące się latać, Uczyli się młodzi Piastowie mieczem władać, Marzyli o zwycięskich w przyszłości bitwach, Marzyli by dorównać chwale swych przodków, Książęcymi drużynami dowodząc w boju, I odnieść pierwsze w swym życiu zwycięstwo, Niczym w dziewiczym swym locie pisklęta orłów, Patrzeć z góry na ziemie swych wrogów, Poczuć rozpierające młodą pierś męstwo, Marzenia młodych Piastów, Choć płynęły wieki całe, Godnymi będąc przyszłych władców, Zawsze pozostawały te same, Pojął Mieszko za żonę Dobrawę, Światłego narodu czeskiego wielką córę, Gdy w parze z odwagą postąpiła mądrość życiowa… Powywracawszy drewniane posągi pogańskie, Przyjął prawdziwą wiarę chrześcijańską, Karta historii zapisana została tym nowa… Gdy bowiem Dobrawa na świat wydała, Maleńkiego swego synka Bolesława, Wróżyli mu wszyscy dokonanie rzeczy wielkich… Niczym orzeł z zdobyczą w niebo się wzbijający, Wyniesie swą ojczyznę na wyżyny chwały, Sędziwi starcy nad kołyską jego przepowiadali… Przyśnił się malutkiemu księciu Bolesławowi, W drewnianej kołysce przed wiekami śpiącemu, Przepiękny, biały orzeł wielki, Zwiastując sławę i wielkość królowi przyszłemu, Sławny Czcibor zwyciężył w bitwie pod Cedynią, Na wieki okrywając się nieśmiertelną chwałą, Sięgającą hen w przyszłe wieki… Gdy kwiat najprzedniejszego niemieckiego rycerstwa, Ugiął karki przed ostrzem Czciborowego miecza, Długo nie zapomnieli najeźdźcy swej klęski… Tam gdzie leży prastara Cedynia, Tam poległa niegdyś niemiecka duma, Nowa karta historii została tam zapisana, Karta w historii polskiego oręża, Karta przez wieki nigdy nie zatarta, W ciężkich narodu chwilach nadzieję dająca… Tam gdzie leży prastara Cedynia, Od ponad tysiąca lat, Tam zaczęła się Piastowskich zwycięstw era, Która w pewnym sensie, do dzisiaj trwa… Gdy Bolesław Chrobry z licznym wojskiem, Wyruszył zbrojnie na ruską ziemię, Obserwował w drodze szybujące nad wojami orły, A gdy wywijając szczerbcem silną swą ręką, Trwale zarysował złotą bramę kijowską, Obserwujące go z nieba pisk głośny wydały, Gdy z biegiem czasu do Prus wkroczywszy, Władzy swojej czyniąc je hołdowniczymi, Sen swój wspominał z dzieciństwa, Gdy granice nowe swego kraju wyznaczał, Utrudzonym wielce głowę do snu układał, Sen odmalowywał w królewskiej głowie pięknego orła… Przez wieki kolejne Piastów pokolenia, Chcąc dorównać chwale swych przodków, Spoglądali w stronę błękitnego nieba, Wypatrując pięknych, potężnych orłów, By ojców swych wzorem, Jak te niezwykłe ptaki, Królestwa polskiego dzierżąc koronę, Wzbić się na wyżyny sławy, Jak kiedyś przed laty pradziad jego, W silnym postanowieniu wielkości trwając, Spoglądał prawnuk w przestwór nieba wysokiego, Dla osiągnięcia sukcesów wszelkich trudów dokładając, Aż w końcu wielka Piastów dynastia, Gdy świat pędził wciąż w nowe wieki, Niczym tląca się iskierka zagasła, Jak nikną z oczu spowite chmurami orły…
@markegirski7498
@markegirski7498 3 месяца назад
CZCIBÓR był słowiańskim władcą LECHI ,którą chciał podbić hazar RzezMieszko ale bez sukcesu..
@Agnor100
@Agnor100 3 месяца назад
Czytałem ostatnio powieść "Masław" Kraszewskiego i przyszło mi do głowy coś takiego. Może opowieść o Piaście-biedaku została rozpropagowana po wielkim buncie ludowym w 11-tym wieku?Może chodziło o pokazanie ludowi,że książe jest "jednym z was" i w ten sposób powstrzymać ich przed kolejnymi buntami?
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 3 месяца назад
Bardzo ciekawe skojarzenie. Na pewno wydarzenia czasów Masława, czy cała ta reakcja pogańska musiały wpływać mocno na opowieści epickie w Polsce
@witoldptak7767
@witoldptak7767 3 месяца назад
Dziękuję za kolejne oba bardzo ciekawe i wartościowe wykłady (ten dzisiejszy i ten o Polakach w Chinach). Oba są bardzo potrzebne. Mam pytanie, związane co prawda nie z treścią tego wykładu, ale z inną legendą o naszych ziemiach przed powstaniem Polski, czy imię Wanda może być celtyckie lub germańskie? Osobiście mnie to interesuje, bo to imię mojej babci, a ogółowi Polaków kojarzy się często z córką Kraka, co nie chciała Niemca. Ciężko udowodnić słowiańskie pochodzenie tego imienia, a istnieje dość podobne celtyckie imię Gwendolen, prawdopodobnie pochodzi od tego angielskie Wendy. Wiadomo, że późniejsi Piastowie nadawali swoim dzieciom germańskie imiona (jak Konrad, Henryk itd.), więc Wanda mogła być również słowiańską księżniczką, tylko że o obco brzmiącym imieniu .Z drugiej strony, Celtowie mieszkali w Małopolsce, może pozostawili trochę celtyckich imion, a może był to wpływ celtyckich Bojów z terenów pobliskich Czech? A może jest to imię germańskie, pochodzące np. od plemion Wandalów? Może w ogóle opowieść o Kraku i Wandzie (może też o smoku wawelskim) to jakieś odbicie dawnych zmagań Celtów z Germanami? A może w Małopolsce przed chrystianizacją mieszkali Słowianie, którzy przechowali celtyckie, lub germańskie dziedzictwo, w tym niesłowiańskie imiona? Z góry dziękuję za odpowiedź, miłej niedzieli życzę, pozdrawiam!
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 3 месяца назад
Wanda to jest najpewniej imię odetniczne czyli Weneda, feminatyw dla ludu Wendów, Wenedów; tak nazwa tego ludu musiała zostać zapamiętana w języku slowiańskim; Wanda ma także związek z Wisłą, w sposób sztuczny literacki poprzez uznanie, że rzeka Vandalus, płynąca nie wiadomo gdzie w Germanii, miała być tożsama z Wisła; a znad tej rzeki mieli się wywodzić Wandalowie wedle takiej średniowiecznej uczoności; w rzeczywistości chodzi o słowo jeszcze bałto-słowiańskie *wando, które u nas dało "woda", ale po litewsku to vandui, a po prusku wundan, stąd się kojarzyło imię Wanda z wodą mocno, na tym opiera się koncepcja jej smierci przez utopienie; Celtyckie Gwendolin jest trochę podobne do Wanda, ale to może być przypadek, gdyż trzeba to imię podzielić na Gwen- biały; dolin - włosy; czyli to jest białowłosa; ale -nd- jest tylko w złożeniu
@cehaem2
@cehaem2 3 месяца назад
@@gosciwit_malinowski Imie odetniczne, na pewno, kwestia jest tylko, czy jest ono autentcznie slowianskie czy jest reimportem.
@markegirski7498
@markegirski7498 3 месяца назад
To jest tylko inny zapis Łada gdzie Ł=W(L przedniojęzykowe czyli aktorskie) Wada i pewnie dodano N żeby odróżnić od wady i otrzymaliśmy WANDA.
@cehaem2
@cehaem2 3 месяца назад
@@markegirski7498 Wez tabletki
@UnderTheBanner
@UnderTheBanner 3 месяца назад
uwielbiam radykalne poglady oparte na domyslach i wymyslach polepinych śladowymi zrodlami histirycznymi opatrzonymi przymiotnikami w zdecydowany sposob wkladane w usta postaci z bajek 😂
@tempt6669
@tempt6669 3 месяца назад
Skąd się wziął i co właściwie zatem przedstawia "paw" na denarze Chrobrego? I o co właściwie chodzi z tymi Popielowymi myszami? :)
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 3 месяца назад
zdaniem Profesora Suchodolskiego paw należy do symboliki chrześcijańskiej; a Popielowe myszy to temat znacznie bardziej skomplikowany, spróbuję o tym opowiedzieć
@maciekk3894
@maciekk3894 3 месяца назад
Dziękuję za ten materiał. Jedna uwaga, panie profesorze. Karol Szajnocha w swoim "Lechickim początku Polski" nie twierdził, że Piastowie mieli pochodzenie normańskie. Wręcz przeciwnie, uważał ich za pierwszą słowiańską dynastią. Głosił, że rzeczywiście Normanowie są przodkami polskiej szlachty, ale że ostatnią wikińską dynastią w Polsce byli Popielidzi obaleni przez Piastów. Choć oczywiście zwracał uwagę na ich germańskie imiona. Wydaje mi się, że nawet Skrok to błędnie przedstawiał, ale książka Szajnochy jest jednoznaczna.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 3 месяца назад
Mój błąd. Tak to jest zaufać opracowaniu, a nie sprawdzić w źródle. Dziękuję za tę uwagę
@maciekk3894
@maciekk3894 3 месяца назад
Dziękuję. Nie chciałbym się wdawać w polemikę, ale jeszcze skieruję Pana uwagę na wykład Tomasza Jasińskiego pt. "Nie taki zwykły kronikarz, czyli Gall Anonim jako poeta i mistrz prozy" (jest w całości na youtube). Wydaje mi się, że Pana wnioski o zamieszczeniu u Galla fragmentów poezji słowiańskiej mogą być zbyt daleko idące, skoro cała Kronika pisana jest prozą poetycką. Pozdrawiam
@krzysztofdembinski7138
@krzysztofdembinski7138 3 месяца назад
Dlaczego odrzuca się teorię, ze te małe grody zachodniej wielkopolski były niszczone przez atakujących z Pomorza zachodniego Odry i Warty np wikingów czy Duńczyków i dlatego odbudowano juz znacznie większe i silniejsze odporne na te najazdy .w zachodniej wielkopolsce.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 3 месяца назад
Trudno mi się wypowiadać za archeologów. Możliwe, że w znaleziskach z tych grodów nie ma za bardzo poszlak wskazujących na Skandynawów. Że to jest przyczyna
@longinzaczek5857
@longinzaczek5857 3 месяца назад
@@gosciwit_malinowski Mógł być też najazd Wieletów. Przy podobnym uzbrojeniu tak naprawdę nie wiadomo, kto te grody zniszczył. Po prostu któryś archeolog postawił tezę, że to Piastowie zniszczyli te grody podczas podboju i potem już nikt jej nie sprawdzał. Wszyscy powtarzają pierwszą zasłyszaną tezę. W nauce takie bezrefleksyjne powtarzanie jest nagminne. Moja ulubiona anegdota na ten temat to o "uczonym" a Preusse, który "był współautorem" teorii względności, bo podczas cytowań przez wiele lat nikt nie sprawdził, ze to skrót od Akademia Pruska.
@marcinwieloch2283
@marcinwieloch2283 3 месяца назад
Skiro zajeli te teteny piastowue to oni sa glownymi podejrzanymi
@jerzycwik1904
@jerzycwik1904 3 месяца назад
Dobrze, że przynajmniej w badaniach nad początkami Polski nie ma "konsensusu naukowego" tak jak w klimatologii i medycynie, i można dyskutować jeszcze na argumenty.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 3 месяца назад
Nie ma. "Konsensus naukowy" to jest zaprzeczenie nauki. Nauka to każdorazowe i codzienne sprawdzanie podstaw naszej wiedzy i argumentów za poszczególnymi tezami. Co jakiś czas, jakaś podstawa się kruszy, a argumenty okazują się funta kłaków warte. Wiedzą to przedstawiciele nauk ścisłych, że opisują tymczasowe prawa natury, które w przyszlości lepsze narzędzia pomiarowe i nowe alborytmy obliczeniowe zakwestionują. Ale mimo to warto tworzyć teorie już dziś, bo bez nich, nie dowiemy się w przyszłości, ze są fałszywe. Kto nakazuje wierzyć w naukę, zaprzecza nauce, gdyż rolą nauk nie jest wierzyć, ale sprawdzać, kwestionować, bronić, udowadniać
@MariuszMakowski-xg4yi
@MariuszMakowski-xg4yi 3 месяца назад
@@gosciwit_malinowski złoty strzał ;)
@JanekR-nt4fb
@JanekR-nt4fb 3 месяца назад
@@gosciwit_malinowski Mądrego miło i posłuchać i poczytać. Szkoda że niektórzy tego nie rozumieją.
@witoldptak7767
@witoldptak7767 3 месяца назад
@@gosciwit_malinowski Absolutnie się zgadzam, dzisiaj (chyba wskutek zeświecczenia społeczeństw i kryzysu tradycyjnych religii) nauka dla wielu osób zastępuje religię, czyli badania i doświadczenia są zastępowane przez dogmaty, lub 'konsensusy naukowe" właśnie. Nauka zastępująca religię staje się poza tym dość nudna, bo co tu nowego badać, skoro i tak wszystko wiadomo? Pozdrawiam!
@qwertyqwertyuiop8581
@qwertyqwertyuiop8581 3 месяца назад
Konsensus naukowy oznacza, że pewne hipotezy są już udowodnione i raczej wątpliwe że coś się zmieni w tej kwestii. Np. raczej trudno się spodziewać, że ludzie twierdzący że ziemia jest płaska udowodnią to na tyle, że przyjmą to naukowcy. Tak samo jest z faktem że ziemia obraca się wokół słońca, czy teorią grawitacji. Więc jest konsensus naukowy. Tylko chyba przez różnych ludzi różnie rozumiany. Powoduje to konflikty, zwłaszcza w internecie, gdzie często komentujący są gotowi zażarcie bronić wyznawanych przez siebie hipotez, pomimo że w większości nie są do tego uprawnieni, ponieważ nie znają się po prostu na tych kwestiach. W wielu przypadkach dla komentujących sprawa sprowadza się często do ideologii, polityki czy też przyjmowania bezkrytycznie tego co twierdzi charyzmatyczny guru, prowadzący kanał, którego zdania widzowie są gotowi bronić. Po prostu najlepiej żeby teoriami zajmowali się przygotowani do tego ludzie. Często czytając komentarze mam wrażenie że część komentujących już za pewnik przyjęła teorię allochtoniczną czy też autochtoniczną i już nie interesuje ich jaka jest prawda. I tak jest w każdej dziedzinie nauki
@Starszypan
@Starszypan 3 месяца назад
A przecież Germanie pochodzą od praslowian. Więc najpierw musieli być tu praslowianie. Przodkowie Słowian przybyli wraz z przodkami ludów latynskich i greckich. Z ludnością tubylczą utworzyli Słowian- ot i cała historia!!!!
@mariuszpoleszczuk8177
@mariuszpoleszczuk8177 3 месяца назад
Może nie na temat ale od pewnego czasu noszę się z tym pytaniem. Czy nauka wie coś na temat języka ludzi z neolitu a może nawet mezolitu?
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 3 месяца назад
Coś wie. Badania substratu są tu przydatne i tworzenie modeli w oparciu o ekstrapolację czasowo-przestrzenną, czyli języki neolitu a la baskijski, kaukaskie, tyrreńskie itp Chodzi mi po głowie audycja na ten temat
@mariuszpoleszczuk8177
@mariuszpoleszczuk8177 3 месяца назад
@@gosciwit_malinowski mam nadzieję, że przygotuje Pan materiał na ten temat
@longinzaczek5857
@longinzaczek5857 3 месяца назад
Im dalej w czas tym trudniej coś rekonstruować z języka. (tym większe jest ryzyko błędu). niemniej powiedzmy do neolitu można sięgnąć w przypadku niektórych słów wspólnych w językach europejskich - takimi są na przykład liczebniki i pewien dość losowy zestaw słów podstawowych. Problem polega na tym, ze neolit to dość długi okres od 8000 do 2000 p.n.e. w środkowej Europie i już w neolicie jest kilka warstw słów - takie które są wspólne dla wszystkich języków indoeuropejskich z regionu (liczebniki), takie które są wspólne dla znaczącej części (buk), takie które są wspólne dla pewnych podgrup (ryby, koń). Czasem daje to pewne wskazówki, jak mogła się rozpadać rodzina języków indoeuropejskich w neolicie. Ale taki rozpad jest niestety często losowy. Weźmy przykład jeżyków słowiańskich w których które (jak się uważa) rozpadły się dość niedawno 1500-1000 lat temu. Wyraz kolor ma przynajmniej 4 warianty: barwa, kolor, cviet, boja. Przyjęcie tego a nie innego wariantu w języku może być kwestią przypadku (ziemniaki-kartofle-pyry-grule), więc wnioskowanie na temat języków w neolicie jest bardzo ryzykowne.
@damiancold-ash7092
@damiancold-ash7092 3 месяца назад
O ile dobrze doczytałem w języku slowenskim bądź chorwackim (już teraz nie pamiętam) irlandzcy mnisi powtórnie chrystianizowali Słowian "południowych".
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 3 месяца назад
Tak Słoweńców jako pierwszych ze Slowian chrystianizować próbowali Iryjczycy
@Mi-bi6ez
@Mi-bi6ez 3 месяца назад
@@gosciwit_malinowski i pomyslec, ze chrzescijanstwo istnialo wtedy juz prawie 1000 lat i slowianscy poganie tak dlugo czekali na ewangelizacje.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 3 месяца назад
@@Mi-bi6ez nie czekali aż 1000 lat; kiedyś nagrałem audycję o początkach chrześcijaństwa wśród Słowian ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-zKr23jKu23Q.html
@janmos5178
@janmos5178 3 месяца назад
Irlandia ma rzeczywiście woelkie zasługi w tych rzeczach. Mało się o tym pamięta.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 3 месяца назад
@@janmos5178 Jest bardzo pożyteczna praca prof. Strzelczyka na ten temat
@andrzejlakomy
@andrzejlakomy 3 месяца назад
A czy wśród tych grodów piastowskich pojawiają się może Pyzdry? 😊
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 3 месяца назад
Pyzdry to niesamowicie ważny punkt na szlakach handlowych, gród był tam juz minimum w X wieku, czyli piastowski. Jest zresztą doktorat na temat położenia Pyzdr bip-archiwum.put.poznan.pl/sites/default/files/przestrzenne_uwarunkowania_lokalizacji_pyzdr._ewa_krzyzanowska-walaszczyk.pdf
@demaskatorr
@demaskatorr 3 месяца назад
@huta42
@huta42 3 месяца назад
Najbardziej prawdopodobne, w kontekście zachowanych materiałów archeologicznych wydaje się przybycie z zewnątrz twórców dynastii piastowskiej. Min. typ grodów, nie występujący wcześniej i w sąsiedztwie. W tym kontekście przybycie przyszłych władców Polski z państwa Wielkomorawskiego jest potencjalnie możliwe.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 3 месяца назад
władcy nie budują grodów, tylko je nakazują budować, wystarczyło, żeby z Moraw przybyli budowniczowie grodów, bezrobotni po upadku ich państwa i najęli się u Piastów
@huta42
@huta42 3 месяца назад
​@@gosciwit_malinowskiTaki ewentualny wkład specjalistów i elit z Moraw w rozwój pastwa nad Odrą, byłby dobrym wytłumaczeniem odmienności zabytków archeologicznych i szybkiego rozrostu państwa Piastów. Wydaje mi się, że widzowie z przyjemnością wysłuchają Pana argumentów za, lub przeciw hipotezie morawskiej przeszłości przyszłych władców Polski.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 3 месяца назад
@@huta42 to trzeba będzie zrobić audycję o Świętopełku, bo to najbardziej charyzmatyczna postać z Moraw;
@wojtekrynkowski2172
@wojtekrynkowski2172 3 месяца назад
Dzięki za ciekawy materiał i jak mi się wydaje spokojne podejście do zagadnienia. Pozdrawiam.
@Lolz-o3s
@Lolz-o3s 3 месяца назад
22:15 Lel i Polel!!!
@cehaem2
@cehaem2 3 месяца назад
Kajko i Kokosz!
@Lolz-o3s
@Lolz-o3s 3 месяца назад
@@cehaem2 fakty.
@StanWednesday
@StanWednesday 3 месяца назад
Przepraszam za spóźnienie
@johannaambrosius7249
@johannaambrosius7249 3 месяца назад
Ruryk z Ros.lagen
@elvissystemski5767
@elvissystemski5767 3 месяца назад
29:40 w Kanie tylko wina. Skrót myślowy Autora.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 3 месяца назад
oczywiście chleb i ryba koło Kafarnaum
@michachudzikowski1334
@michachudzikowski1334 3 месяца назад
Czy tak do końca nie ma wątków morawskich w tej opowieści? Pierwsze co rzuca się w oczy to dwóch pielgrzymów w których łatwo wyobrazić sobie Cyryla i Metodego. Łącznie z nimi występuje imię Chościsko, a jedyne podobne imię Kocel należy do księcia Blateńskiego, który wsparł misję braci sołuńskich. Przyjmując ich obecność łatwiej wyobrazić sobie, że ta opowieść mogła być wcześniej zapisana głagolicą czy cyrylicą. Książe Popiel może być zbieżny z Popponem zwierzchnikiem marchii serbskiej, a konflikt Piast-Popiel mówić tak naprawdę o wyborze rytu słowiańskiego nad łacińskim. Panowanie Poppona kończy się rebelią jak w wątku z myszami.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 3 месяца назад
No cóż to jest alternatywna opowieść zbudowana z tych samych elementów, które są w opowieści o Piaście. Nie można takiej opowieści ani w żaden sposób potwierdzić, ani jej wykluczyć. To jest rzeczywistość pozaźródłowa.
@michachudzikowski1334
@michachudzikowski1334 3 месяца назад
@@gosciwit_malinowski to tylko własne przemyślenia bez aspiracji do bycia teoria naukową. Niemniej wątki z naszych pierwszych podań wiążą się podobnymi w Czechach i na Łużycach. Może wydarzenia wcale nie miały miejsca w Gnieźnie, ale jest to pomijane. Przyjrzenie się wydarzeniom historycznym spoza Wielkopolski może rzucić nowe światło na te opowieści. Np Popiel trujący na uczcie może być odbiciem Gerona tak traktującego słowiańskich wodzów, stąd poprzez funkcję margrabiego połączyć z wspomnianym Popponem. Postać z legendy by była zlepkiem jak Włodzimierz z bylin, czy Budzisław z sag.
@longinzaczek5857
@longinzaczek5857 3 месяца назад
W nauce jest coś takiego co można określić "potrzebą zaistnienia". Autorzy pewnych tez chcą zostać zauważeni za dokonanie "przełomowego odkrycia", a to wymaga głoszenia jakiejś kontrowersyjnej tezy (nowego paradygmatu, niezgodnego ze starym paradygmatem). Często autorzy głoszą takie tezy bez rzetelnego sprawdzenia, czy ich nowy paradygmat ma w ogóle jakiekolwiek solidne podstawy - buduje się wtedy skomplikowany konstrukt myślowy oparty na jednym znalezisku archeologicznym, czy pojedynczej wzmiance w kronikach, albo na po prostu jakiejś koncepcji która jest możliwa. Np. może Piastowie byli wypędzoną z kraju boczną linią chanów bułgarskich... Nie ma dowodów, że tak nie było, to zbudujmy taką hipotezę...
@Lendzian
@Lendzian 3 месяца назад
Jeśli chodzi o różne koncepcje, to skoro mowa o Gallu Anonimie i Bolesławie Krzywoustym, to jaką koncepcję uznajesz ty w sprawie rozbicia dzielnicowego?
@longinzaczek5857
@longinzaczek5857 3 месяца назад
@@Lendzian Każdy kraj feudalny przechodzi przez przemienne fazy centralizacji w których dokonuje ekspansji i następujące po nich fazy rozbicia dzielnicowego. Ma to związek z cyklami koniunkturalnymi i handlem na głównych szlakach handlowych istotnych dla danego państwa. Trochę odpowiada współczesnym cyklom gospodarki gdzie naprzemiennie występują okresy gospodarki stymulowanej przez inwestycje rządowe i okresy gdy dominuje gospodarka liberalna. W Przypadku wczesnej Polski cykl koniunkturalny związany był po części z cyklem koniunkturalnym Niemiec i Czech. Trochę paradoksalnie - rozbicie dzielnicowe w Niemczech sprzyjało rozbiciu dzielnicowemu w Polsce. Pomijam dla uproszczenia rolę przypadku i sporów dynastycznych.
@Lendzian
@Lendzian 3 месяца назад
@@longinzaczek5857 Czasem przez niektórych okres rozbicia dzielnicowego porównywany jest z rozbiorami. Czy decyzja podjęta przez Bolesława Krzywoustego była w pełni jego suwerenną decyzją?
@longinzaczek5857
@longinzaczek5857 3 месяца назад
@@Lendzian Nie siedzę tak głeboko w historii Polski, żeby sie wypowiadać na ten temat, ale wiadomo, z historii Polski i innych państw, ze kraje były wielokrotnie dzielone miedzy synów władców (np. synów Hermana). Jeśli sytuacja ekonomiczna sprzyjała, to jeden z synów potrafił zjednoczyć kraj mimo testamentu ojca i utrzymać spójność - jeśli sytuacja nie sprzyjała, to taki podział kończył się rozczłonkowaniem dzielnicowym -każdy z książąt okopywał się w swojej dzielnicy.
@Lendzian
@Lendzian 3 месяца назад
@@longinzaczek5857 Z czego co się orientuję to w tamtych czasach wiele zależało od relacji z papiestwem i cesarstwem. Wiadomo że Bolesław z cesarstwem nie miał przyjaznych kontaktów, zaś z papiestwem były one względnie dobre, ale do czasu, gdy pod koniec jego życia się one pogorszyły, co ponoć miało się skończyć wymuszeniem na nim podziału ziem na synów (oprócz Kazimierza Sprawiedliwego).
@Lendzian
@Lendzian 3 месяца назад
Czyli film "Trzynasty Wojownik" to nie do końca bajka?
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 3 месяца назад
"Trzynasty wojownik" to relacja Ibn Fadlana o wyprawie do Bułgarów Wołżańskich. Wszystko, co jest w nim do momentu wejścia na statek wikingów Banderasa jest zgodne z relacją Ibn Fadlana. A sam wątek przybycia na dwór króla z pomocą jest z Beowulfa
@Lendzian
@Lendzian 3 месяца назад
​@@gosciwit_malinowski Ok, to ci barbarzyńcy z filmu których nazwa podobno brzmi - jak się nie mylę - do Wenedów nie byli w relacji Ibn Fadlana utożsamiani ze Słowianami?
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 3 месяца назад
@@Lendzian nie, to już jest fikcja literacka Michaela Crichtona z książki Eaters of the Dead: The Manuscript of Ibn Fadlan Relating His Experiences with the Northmen in AD 922
@tomaszwesoowskifromlechist6222
@tomaszwesoowskifromlechist6222 3 месяца назад
W mojej opinii powinniśmy zmierzać do jakiś punktów granicznych dla obu koncepcji.Trzeba zalozyć,ze po upadku państwa wielkomorawskiego ktoś tu musiał przybyć,ze wschodu jacyś banici lub ciekawscy Rusowie wagerscy.Do tego ktoś tu już był.Pozostalosci Wandalów, Gotów.Do tego koczownicy Scyci,Awarowie,Hunowie.Ważną kwestią jest Połabie i Pomorzanie,bo.to oni dotarli na zachód najdalej.Polanie wydaje się szerszym pojęciem,zaś Lechici węższym i to wlasnie z nich może należy poszukiwać korzenii dynastii.Nie zapominajmy o Lugach.Lugiowie Ługi, Ługowanie.Popiel może od popiołu,od wypalania Borów.Te opowieści z kronik zawierają pewną historię,ktora musiała istnieć w zbiorowej pamięci.Jestem dumny,ze dokładnie pochodzę i dalej mieszkam na tym terenie.Witkowo,Powidz, Strzałkowo, Słupca, Ciążeń, Pyzdry, Zagórów, Czerniejewo, Niechanowie, Grzybowo,Gniezno.Za rok 1000 lecie królestwa.Jako monarchista ,uwazam że powinniśmy być pod wzgórzem Lecha.Swietny wykład.ps.Powinno się bardziej skupić na zdjęciach z dronów i przeprowadzić porządne badania.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 3 месяца назад
Waregowie by tu ze wschodu nie przybywali, bo po co, skoro mieli łatwą drogę ze Szwecji do ujścia Wisly i w górę rzeki; Ruś zaczęła się zbliżać do granic Polski dopiero jak już sobie wszystko po drodze ułożyła nad Dnieprem; a pozostałe tezy ciekawe, zwłaszcza z tym Popielem. O tym nie pomyślalem, że to od trzebienia lasu. bardzo ciekawe
@tomaszwesoowskifromlechist6222
@tomaszwesoowskifromlechist6222 3 месяца назад
Bo od północy byli już Dunowie na Odrze,a u ujścia Wisły wpływy Prusów bardzo agresywnych chyba nie pomagały w osiedleniu.Zawsze mnie to dziwiło,że Skandynawowie opanowywali rzeki a u nas ubogo.Być może byli tu prędzej niż na wschodniej słowiańszczyźnie ,ale zyski były zbyt niskie.Czekajmy na odkrycia archeo,no i w źródłach pisanych.Może w Bagdadzie...
@0leandr1
@0leandr1 3 месяца назад
Popiel mogło pochodzić od grodów Popielidów w okolicy Bonikowa spalonych do ziemi przez Piastów. Dane o patrymonium piastowskim w okolicach Kalisza, historia Galla o przybyszach na postrzyżyny Piasta i teoria Urbańczyka o morawskim pochodzeniu może niekoniecznie dynastii, ale zasobów dynastii, nie są ze sobą sprzeczne. Jest prawdopodobne, że jacyś uchodźcy z Moraw osiedlili się w Kaliszu i byli źródłem jego bogactwa, ambicji oraz know-how budowy państwa (opartego na najazdach na sąsiadów i przesiedleniu ich mieszkańców. Tak btw. państwo piastowskie przeżyło dokładnie taką samą historię kolapsu jak Wielkomorawskie, związanego prawdopodobnie z zaniknieciem źródeł pogańskich niewolników i upadkiem opartej na nich ekonomii ekspansji).
@damiancold-ash7092
@damiancold-ash7092 3 месяца назад
Najdalej dotarli Drzewianie na zachód
@damiancold-ash7092
@damiancold-ash7092 3 месяца назад
Drewlanski język i wsi były obecne w Holandii do min. 1700 lat
@kamilolszowka3551
@kamilolszowka3551 3 месяца назад
,,Mysia Wieża króla Popiela" I. Mysia Wieża króla Popiela, W mrokach naszych pradziejów dawno zaginęła, Lecz pomimo upływu wieków w pamięci przetrwała, W historii Polski jako karta wstydliwa, Kamień na kamieniu z wieży nie został, Choć kiedyś starego króla dumą napełniała, Wiatr dziejów wszelki ślad zatarł, Jako legenda na karty historii trafiła, Kamienna wieża króla Popiela zapłonęła, Ogniem roznieconym w prostych Polan pogańskich sercach, Przez prostego oracza Piasta, Który miast krzesiwa użył szczerego słowa, Tak jak niezliczone polne myszy, Króla Popiela stare ciało nadgryzały, Tak strzały z łuków zbuntowanych kmieci, Kamiennej wieży mury muskały, Rozbite Mysiej Wieży kamienne mury, Symbolicznie odzwierciedliły przełom w plemienia Polan historii, Gdy pęta tyranii Polanie zrzucili, Złego króla Popiela z tronu obalili, Gdy historia koło zatoczyła, Korona obalonego króla w kąt się potoczyła, Przez długie wieki zupełnie zapomniana, Długie wieki zardzewiała w ziemi przeleżała, Stary król Popiel w niepamięć odszedł, Z czasem tylko legendą się stając, U kolejnych średniowiecznych kronikarzy niechęć wzbudzając, Dla przyszłych pokoleń przestrogą będąc, Na wpół legendarna wieża króla Popiela, W świadomości powszechnej naszego społeczeństwa, Symboliczną figurą się stała, Jako z zamierzchłych czasów niewidzialna przestroga… II. Gdy historia się zapętliła, Miejsce kamiennej króla Popiela wieży, Gdy Polska w nowej niewoli się znalazła, Zajął w świadomości Polaków Pałac Kultury i Nauki, Od towarzysza Stalina prezent rzekomy, U obdarowanych szczerą trwogę budzący, Wzniecający poczucie wielkiej bezsilności, Dryfujące na wielkim morzu ohydy, Niczym wielki totem potężny, Ten szkaradny potwór betonowy, Wzniesiony nad prostych Polaków głowami, Skutecznie pozbawiał marzeń o niepodległości, Z identyczną ohydą z jaką niegdyś Polanie, Kierowali swe oczy ku kamiennej wieży, Spoglądało młode Solidarności pokolenie, Na szkaradny Pałac Kultury i Nauki, Cichutki szept oracza Piasta z czasów zamierzchłych, Dochodził z przeszłości do uszu Polaków współczesnych, Gdy Piast przemawiał do naszej duszy, Cichutko budząc poczucie naszej dumy, Stary Piast budził w nas pragnienie, Totemu zależności od zaborców zburzenia, W słowa starej legendy się wsłuchania, Pragnienia wolności z serc naszych uwolnienia, Wielki betonowy Pałac Kultury i Nauki, Zajmuje w świadomości Polaków współczesnych, Miejsce kamiennej króla Popiela wieży, Budzącej trwogę u Polan średniowiecznych, I kiedyś czasów doczekamy, Gdy ten szkaradny relikt przeszłości, Obróci się na naszych oczach w gruzy, Los Mysiej Wieży Króla Popiela podzieli…
@kamilolszowka3551
@kamilolszowka3551 2 месяца назад
@kryz6764 ,,Bezsennej lutowej nocy nad latopisem Nestora" I. Bezsennej lutowej nocy, Gdy czytałem Nestora ,,Powieść lat minionych”, Z starego radiowego odbiornika dobiegły straszliwe wieści, Iż na prastary Kijów spadły rosyjskie bomby, Gdy przeglądałem nocą stare ruskie latopisy, Celem konfrontacji z zapiskami z średniowiecznych polskich kronik, Nagły obrót współczesnego świata historii, Prostego badacza najnieprzewidywalniej zaskoczył, Gdy „Powieść lat minionych” wertowałem Nestora, Zapętliła się w swym biegu ludzkości historia, Gdy lutowej nocy z ekranu niejednego telewizora, Do szpiku przeszywająca strachem wychynęła groza, Wygaszona przed laty zimna wojna, Płomieniem wielkomocarstwowych ambicji zapłonęła od nowa, Oparami skrywanej nienawiści podsycanym z cicha, Gdy zapuściła w umysłach korzenie propaganda parszywa, Gdy nie wiedzieć kiedy oczy zmrużyłem, Przysypiając nad starym średniowiecznym latopisem, W otchłań snu nieśpiesznie odpłynąłem, I w obrazach sennych się zatopiłem… Ujrzałem w mym śnie siwowłosego starca, Którego oblicze skrywała mnisza peleryna, By nie skrzyżowały się nasze spojrzenia, Na straży wiernie stojąca, O szlachetnych rysach twarzy był to mnich stary, Znający wiele tajemnic średniowiecznej i starożytnej Rusi, Choć mrokami pradziejów od wieków spowitych, Przestrogą z przeszłości dla współczesnych będących… Zapytałem w duchu najstarszego ruskiego kronikarza Nestora, Żyjącego przed wiekami wielce uczonego mnicha, Jak potoczą się dalej losy świata, Jaki obrót przybierze ta nieprzewidywalna wojna, Spojrzały na mnie oczy starca, Skryte w cieniu mniszego kaptura, Z których otuchy przedziwna biła siła, Nadzieję w mą duszę łagodnie sącząca, Białowłosy starzec z długą białą brodą, W minione wieki Rusi Kijowskiej sięgającą, Ku wielkim nieodkrytym średniowiecza tajemnicom, Nie szczędził swego głosu pocieszającym słowom, Z ust starego znającego dzieje kronikarza, Otuchy dodały mi mądre słowa, Być może przed wiekami udzielające rozgrzeszenia, Być może i samych kniaziów kształtujące sumienia, Co wtedy Nestor we śnie mi wyszeptał, Powtórzę w strofach niniejszego prostego wiersza, By każdemu go czytającemu otuchy dodać, Gdy przyszłość rysuje się tak niepewna… II. Bohaterscy ukraińscy żołnierze, Wraz z Wami w swych snach, Nieśmiało niekiedy śniąc na jawie, Naszykowuje na wroga zasadzki cały wolny świat, Bohaterscy ukraińscy cywile, Budowaniu niezdobytych barykad ofiarowujący swe siły, W bezsenne lutowe mroźne noce, By stare rosyjskie czołgi zatrzymały skutecznie… Nie odbierze narodom prawa do samostanowienia, Chora wielkomocarstwowa wizja jednego człowieka, Ni wskrzeszenia Związku Radzieckiego nieziszczalna idea, Zrodzona przed laty w umyśle kremlowskiego dyktatora, Z góry na porażkę skazana, W zderzeniu z godnością i dumą cywilizowanego świata, Póki iskra wolności w nas będzie się tliła, Ku śmiałym bohaterskim czynom na barykady wiodła, Dopóki tli się iskra wolności, W duszach tysięcy ochotników niezłomnych, Nie złamią woli walki najeźdźców hordy, Wykutej w żarze sumień a twardszej od stali, Meandry wielkiej światowej polityki, Nie złamią prostych ludzi poczucia godności, Ni nie odbiorą pięknych snów o przyszłości, Rozniecanych księżycowymi nocami szeptami Świętej Wolności, U szczytów władzy skorumpowani politycy, Utoną w morzu prostych ludzi przyzwoitości, Zasiewanej w dzieciństwie w sercach przestrogami naszych babci, Pielęgnowanej przez lata Świętej Cerkwi nabożeństwami, Złote kopuły moskiewskiego Kremla, Nie zaślepią biegu dziejów świata, Swym złudnym blaskiem skrwawionego złota, Które krew ofiar carów wiekami obficie rosiła, Powróci jeszcze uśmiech na twarzach dzieci, Przez wojnę mroźnej nocy wygnanych z Ukrainy, Bez pożegnań czułych z braćmi i ojcami, Którzy najeźdźcom stawić czoła ofiarnie pozostali, Jeszcze połączą się rozdzielone ukraińskie rodziny, Więzią trwalszą od najnowocześniejszych czołgów pancerzy, Wykutą bowiem w żarze serc niezłomnych, Z kruszca dramatycznych wojennych przeżyć, Jeszcze upokorzoną zostanie tatarska buta, Jak bywało drzewiej w minionych wiekach, Jako straszna dla całej ludzkości przestroga, By z umiłowaniem wolności milionów ludzi nie igrać, Jeszcze triumfalnie powróci Pokój, Na dawne ziemie średniowiecznych ruskich kniaziów, Pośród milionów najserdeczniejszych uśmiechów, I tysięcy szczęśliwych z wojny powrotów…
@aleksanderswitalski2354
@aleksanderswitalski2354 2 месяца назад
Po pierwsze to nazwa lachy pochodzi od zachodniosłowiańskiego plemienia lędzian których to nazwa wywodzi się od lędy czyli pola założonego na spalonym połaciu lasu a więc nawet nie ma mowy o tym że prapolacy nie znali uprawy roli, a Nestor miał powody żeby negatywnie pisać o naszych protoplastach gdyż przez lata państwo owych lędzian zajmujące tereny grodów czerwieńskich opierało się ekspansji rusi, a pierwszy raz zostało do niej włączone dopiero w czasach gdy już ten teren należał do kraju Mieszka. Po drugie nie wiem co to za pomysł że Polanie ucywilizowali Lechitów, nie przecze tezie że Polanie z wielkopolski mieli coś wspólnego z tymi naddnieprzańskimi, ale inne większe organizacje państwowe na terenach polski istniały przed przed polanami np. wymienione wcześniej państwo lędzian, państwo wiślan czy też mniej znane, udowodnienie badaniami archeologicznymi państwo obrzan czy dziadoszan.
@aleksanderswitalski2354
@aleksanderswitalski2354 2 месяца назад
@kryz6764 przykro mi cie o tym oznajmić ale polanie znad dniepru nawet nie byli słowianami co przeczy twojej pro rosyjskiej teorii o powstaniu polski. O tym pisze nawet twój ukochany Nestor mówiąc że polanami rządziła jedynie rządziła jedynie dynastia słowiańska a sami polanie są zupełnie innym ludem stepowym.
@jankes1612
@jankes1612 3 месяца назад
No i co z tego jakby się okazali Skandynawii albo Niemcami albo kimś tam. Tym bardziej że orzeł piastowski wygląda tak jak orzeł Karola Wielkiego. Jest identyczny. Tylko że jest biały a francuski jest czarny.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 3 месяца назад
nic by się nie stało, tylko żeby to było prawdziwe lub chociaż prawdopodobne; problemem jest forsowanie tez, które nie mają podstaw w źródłowych, a ignorowanie tych, które są dobrze poświadczone. Orzeł Karola Wielkiego nie jest herbem, a jedynie zdobieniem tkaniny. Oczywiście takie zdobienie ma swą symbolikę, orły cesarskie Rzymu. Sposób ekspozycji orła z rozłożonymi skrzydłami jest natomiast znany już od czasów Hetytow, a pewnie i wcześniej. Piastowie nie wymyślali sposobu przedstawienia orła, tylko przejęli go w XIII wieku z herbów akwilarnych. Najpeniej z herbu św. Jadwigi Śląskiej co do koloru. A co do wyglądu to herb cesarski Hohenstaufów
@jankes1612
@jankes1612 3 месяца назад
@@gosciwit_malinowski zakładanie różnych krajów albo dynastii królewskich przez obcych przybyszów z innych krajów było powszechne we wczesnym średniowieczu i chyba żaden kraj nie ma z tym problemu oprócz Polski. Gdyby się okazało że dynastia Piastów założyli jacyś obcy to nic by się nie stało i żaden problem. To chyba tylko w Polsce jest takie ciśnienie że koniecznie trzeba udowodnić że to zrobili Polacy. Zresztą Polaków to właściwie wtedy jeszcze nie było. Były plemiona.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 3 месяца назад
@@jankes1612 10 razy bardziej powszechne bylo zakładanie dynastii panujących przez lokalnych możnowładców; Polska nie ma problemu z tym, że dynastia jest obcego pochodzenia, jak np. litewscy Jagiellonowie; problemem jest natomiast to, że wbrew źródłom forsuje się "bzdety" o obcym pochodzeniu Piastów; to nie obce pochodzenie dynastii jest problemem, a wymysły ignorujące całą dostępną ewidencję źródłową; te opowieści o obcym pochodzeniu Piastów są taką samą głupotą jak rojenia o lechickim imperium od Atlantyku po Ural;
@jankes1612
@jankes1612 3 месяца назад
@@gosciwit_malinowski no tylko że na temat pochodzenia dynastii Piastowskiej nie ma żadnych właściwych źródeł pisanych. A do tego jeszcze ten nieszczęsny dagobert mesko.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 3 месяца назад
@@jankes1612 jak to nie ma źródeł pisanych? Przecież całą audycję poświęciłem analizie źródła pisanego, któe przekazuje tradycje dynastyczne a może i epikę bohaterską związaną z Piastami. A Dagobert to wymysł historiografii, w odpisie regestu jest Dagome iudex, o wiele bardziej prawdopodobne niż Dagobert jest poprawienie tego na digame iudex, czyli sędzia dwa razy żonaty, ponieważ regest dotyczy spraw spadkowych Mieszka, który chce zapewnić ochronę praw swojej drugiej żony Ody i jej synów
@djakmalinakot8568
@djakmalinakot8568 Месяц назад
Chościsko pewno miał chwościsko.
@zbigniewdabrowski6419
@zbigniewdabrowski6419 3 месяца назад
Elity polskie tak jak rosyjskie to skandynawscy Germanie! Podobnie jest u Węgrów i Czechów, tak wynika z badań genetycznych.
@AktyPrawne-zg3dl
@AktyPrawne-zg3dl 3 месяца назад
Skad wzioles te dane co do pochodzenia naszych elit? Na youtube znajdziesz filmy, oparte na badaniach genetycznych ktore optuja za rodzimym pochodzeniem np szlachty
@zbigniewdabrowski6419
@zbigniewdabrowski6419 3 месяца назад
@@AktyPrawne-zg3dl Badania prof. Figlarowicza na ten temat.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 3 месяца назад
Elity ruskie to byli Skandynawowie, elity rosyjskie są kosmopolityczne, w ogromnej mierze tatarskie. Natomiast u Polaków, Węgrów i Czechów jeśli są jakieś germańskie elity, to raczej kontynentalne niż skandynawskie. Co najwyżej kilka rodów duńskiego pochodzenia w dziejach Polski, ale rodów pochodzących z Niemiec jest kilkaset
@adlervonschlesien4869
@adlervonschlesien4869 3 месяца назад
Wikingowie to nie jest zadna nacja, bo wikingiem mozna bylo sie stać niezależnie od pochodzenia!
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 3 месяца назад
wikingowie to skandynawscy piraci, głównie Duńczycy czy Norwegowie; oczywiście mógł się do wikingów zaplątać Szwed, Słowianin czy Anglosas, jednak musiał się dopasować do duńsko-norweskiego towarzystwa
@janmos5178
@janmos5178 3 месяца назад
Można było ale jego skandynawskie pochodzenie jest.
@cehaem2
@cehaem2 3 месяца назад
@@gosciwit_malinowski Nie sadzi pan, ze "piraci" to popkulturowe uproszczenie?
@marcinwieloch2283
@marcinwieloch2283 3 месяца назад
​@@cehaem2 no nie skoro chidzili na wiking czyli piracili
@Wojtek-fd1tb
@Wojtek-fd1tb 3 месяца назад
Opowieść o gościach Piasta jest bardzo, bardzo podobna do opowieści o gościach Abrahama i zburzeniu Sodomy (księga Rodzaju 18-19). Z innej beczki, opowieść o rzekomym gwałcie Kazimierza Wielkiego na węgierskiej dwórce wygląda na zaczerpniętą z 2 księgi Samuela rozdział 13.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 3 месяца назад
Tak, to są archetypiczne opowieści, które można znaleźć w każdej niemal kulturze, takie sprawdzanie moralnej wartości ludzi przez boga, bogów. A co do gwałtu na Klarze Zach, to nie wiem, czy było to wydarzenie rzekome, gdyż z całą pewnością o realności jego przekonany był ojciec Klary, Felicjan, gdy podjął się zamachu na króla w odwecie
@NiejakiDD
@NiejakiDD 3 месяца назад
Czy Piast był rzeczywiście takim biednym oraczem jak opisuje Anonim? Należy w to wątpić (choć nie jest to wykluczone). Opowiadanie o Piaście nie jest typowym Res gestae - jak inne rozdziały. To przede wszystkim mit założycielski rodu panującego. A w takich mitach fakty zostają na drugim planie wobec obowiązującej narracji, a ta jest bardzo zgodna z wzorcem obecnym u innych ludów słowiańskich (Czesi, Słoweńcy) - że ród panujący wywodzi się od zwykłych chłopów.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 3 месяца назад
Nie ma żadnych źródeł by ustalić czy był rzeczywiście biednym oraczem, czy nie był. Ważne jest to, że taka tradycja powstała i był pielęgnowana. Czy jest to mit założycielski rodu? Nie wiem, mit założycielski rodu powinien nam tłumaczyć skąd się wziął Chościsko, a tu mamy okoliczności zdobycia władzy przez Siemowita. Tego nam Gall nie opisuje, tylko tak w kilku słowach przebiega tę kwestię, ale to ona była kluczowa. To, co Gall spisał to jest pochodzenie bohatera. Piast, Rzepka, dwaj goście, postrzyżyny, cuda - to wszystko jest nakierowane na Siemowita a nie na Piasta. U Czechów i Słoweńców są chłopskie wątki w rodzie panującym, ale inne. To Przemysł Oracz zostaje księciem, u nas oracz jest tylko ojcem księcia, u Słoweńców władcy chodzą w łapciach z łyka, u nas, jak żali się Gall, są dumni i pyszni. Czyli podobnie ale nie tak samo. I opowiadanie o Piaście jest fundamentem dla res gestae Bolesława, jako wywód rodu panującego wówczas księcia. Gall napisał to, co potrzebował, żeby rozwinąć narrację o Bolesławie, reszta nie była mu potrzebna.
@markegirski7498
@markegirski7498 3 месяца назад
Nawet nikt nie wie skąd się wzięło imię Mieszko bo wcześniej takiego nie było.W języku rosyjskim są podobne MISZA i MISZKA(prawie jak Mieszko) zdrobnienie od Michała.
@janmos5178
@janmos5178 3 месяца назад
Nie wiemy czy nie było.
@romantrojanowski7782
@romantrojanowski7782 3 месяца назад
W języku hebrajskim słowo "Lech לך" oznacza - wędrować, iść, podróżować.
@damiancold-ash7092
@damiancold-ash7092 3 месяца назад
Nie było do om. 16w żadnych Lechów byli Lach
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 3 месяца назад
samo léch oznacza po hebrajski "wejdź", tryb rozkazujący kierowany do mężczyzny od czasownika halách "chodzić"
@romantrojanowski7782
@romantrojanowski7782 3 месяца назад
@@gosciwit_malinowski Rabbi Aaron L. Raskin słowo Lech לך tłumaczy jako podróż, wędrówkę (to travel). Film na jego kanale na youtube z 14 września 2017 w 1 minucie i 55 sekundzie. Niestety youtube mi blokuje podawanie nazwy tego filmu.
@cehaem2
@cehaem2 3 месяца назад
@@romantrojanowski7782 Czy to komentarz typu Ralpj Wiggum "oddech mojego kotka pachnie zarciem dla kota"?
@romantrojanowski7782
@romantrojanowski7782 3 месяца назад
@@cehaem2 Osoby zainteresowane już się wypowiedziały. A ty co masz na myśli?
@tomaszwesoowskifromlechist6222
@tomaszwesoowskifromlechist6222 3 месяца назад
Polanie.Od polany,od pola lub od polana jako płonącego .I w jezyku praslowianskim to właśnie takie rozumienie.W poludniowch słowiańskich językach to spalenie trupa.Palenie wici.Ostatnio dużo mi sie łączy
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 3 месяца назад
Wiele tez jest możliwych, z możliwych staramy się dotrzeć do tych najbardziej prawdopodobnych
@JaksaZCB
@JaksaZCB 3 месяца назад
Od razu w opisie podane źródło - "rosyjskie określenia" xd ja wiem od kogo wy są ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@romantrojanowski7782
@romantrojanowski7782 3 месяца назад
Wbrew pozorom to bardzo ciekawe bo na tereny dzisiejszej Rosji dotarły plemiona lechickie i jakieś legendy które u nas już zaginęły mogły tam przetrwać.
@aleksanderswitalski2354
@aleksanderswitalski2354 2 месяца назад
@kryz6764 Z początku myślałem że jesteś po prostu antypolakiem lecz po zobaczeniu twoich innych wpisów bez dwóch zdań mamy tu do czynienia z moskiewską onucą. Po pierwsze nazwa "Lachy" pochodzi od zachodniosłowiańskiego plemienia Lędzian zaś ich nazwa wywodzi się od słowa lęda czyli pola powstałego na spalonym połaciu lasu (taką technikę stosowało owe plemie), a więc nawet nie ma mowy o tym że twoja chora teoria mówiąca że Lechici byli prymitywami z lasu nie umiejącymi uprawiać roli jest jakkolwiek prawdziwa. Po drugie ci według ciebie "ruscy" Polanie którzy ucywilizowali lachów nawet nie byli słowianami co potwierdza sam Nestor, najprawdopodobniej był to jakiś stepowy koczowniczy lud np. plemie sarmackie. Po trzecie prawda jest wręcz odwrotna od twoich twierdzeń, to lachowie - Wiatycze i Radymicze zamieszkujący tereny białorusi i moskwy ucywilizowali was rusinów, słowian wschodnich. To ci lachowie w ucieczce od ekspansji wielkich moraw zasiedlili eksklawe bałtyjską nad sożem, moskwą i oką gdzie założyli gród który w przyszłości został stolicą wielkiego księstwa moskiewskiego.
@markegirski7498
@markegirski7498 3 месяца назад
Perun=PIERON=PIERwszy ON dowódca statku międzyplanetarnego,który jest cały czas w drodze.
@janmos5178
@janmos5178 3 месяца назад
Chłopie to już do ET dochodzisz?
@adlervonschlesien4869
@adlervonschlesien4869 3 месяца назад
"Piastowie" to byli Goci!!
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 3 месяца назад
Jak już pisałem, jeśli byli gockiego pochodzenia, to przykład biednego nie-wolnego oracza mieszkającego pod grodem świadczyłby o ucisku Gotów ze strony Słowian i o ich bardzo niskim statusie społecznym
@janmos5178
@janmos5178 3 месяца назад
Nie ma na to dowodu.
@longinzaczek5857
@longinzaczek5857 3 месяца назад
W czasach powstawania dynastii Piastów Gotów już dawno na obszarze Polski nie było - ostatnie ślady archeologiczne utożsamiane z Gotami są o 300 lat wcześniejsze - to są jakieś faktorie handlowe na Kujawach.
@rafakaczorowski6283
@rafakaczorowski6283 3 месяца назад
Majtki weszły w pupe i nie mogę wyciągnąć Nie wiem co robić
@aleksanderswitalski2354
@aleksanderswitalski2354 2 месяца назад
Użyj wideł może pomogą
@kemodalerd4243
@kemodalerd4243 3 месяца назад
Далее
084 Chazarowie i ich życie po życiu
56:31
Просмотров 6 тыс.
025 CELTOWIE
46:06
Просмотров 14 тыс.